PDA

צפייה בגרסה מלאה : בגי"ה - עזרה בתכנן מכונה.

lizard
21-01-19, 07:15
אני רוצה לבנות לי מכונת השחזת משטחים.
במכונה רגילה המנוע/גנטרי קבוע מבחינת xy והמשטח זז.
הבעיה במכונה שכזו היא שבשביל להשחיז חלק באורך מטר, צריך 2 מטר לפחות, כנראה יותר, רוחב מכונה. מעבר לזה שזה תופס מקום, הברגי הנעה באורך כזה יקרים בטירוף. גם acme ובטח כדורי. אפילו מוט הברגה פשוט לא ניתן להשיג באורך שכזה. נכון שניתן להתגבר על הבעיה אבל אישית זה נראה לי פחות אלגנטי.

חשבתי לבנות מכונה שהבסיס זז רק בציר הy והמנוע בציר ex והz. תכנון כזה מיריד את רוחב המכונה בחצי לפחות.
הבעיה היא שלא ראיתי שם מכונה שעובדת ככה ולכן אני מנסה להבין למה.

האם הכוחות יהיו חזקים מידי?

תודה

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

מוטי ג.
21-01-19, 07:58
את יכול להגדיר מה זה מבחינתך מכונת "השחזת משטחים"?
מכונות cnc יש כמעט בכל גודל שתבקש.

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

אומי5
21-01-19, 08:12
לא שיש לי נסיון במכונות כאלו, אבל אני מניח שהגדרת רמת הדיוק של ההשחזה מאוד חשובה לתשובה שתגיע.

ואכן יש מכונות CNC גם גדולות בהרבה, מה הייחוד של המכונה שאתה צריך ?

(עבור כרסום תבניות ליציקות פיבר יש מכונת בגדול של משאית בינונית )

מוטי ג.
21-01-19, 08:20
יש גם כאלו, בגודל של אולם ייצור.
http://www.designincubationcentre.com/facilities/poseidon-5-axis-cnc/

lizard
21-01-19, 08:33
אעלה דוגמאות אחר כך. בגדול מדובר על גלגל השחזה, במקרה שלי סרט, שנמצא בגובה קבוע והחלק מחליק תחתיו. נועד ליישור משטחים וגימור. לישר חלקים קטנים אין לי בעיה עם הכרסומת אבל פה מדובר על חלקים גדולים יותר, עד מטר אורך, שאני רוצה שיהיו ישרים ברמה גבוהה מאוד.

lizard
21-01-19, 16:05
וויקיפדיה
https://en.wikipedia.org/wiki/Surface_grinding

בדקה 3:10 רואים איך זה עובד
https://www.youtube.com/watch?v=c3QYKtNzp2A

מוטי ג.
22-01-19, 00:47
אתה יכול לבחור אחת מהאופציות,
להניע את האבן, או את העובד.
בשני המקרים, אתה צריך לייצר מישור תנועה.
ברוב המכונות שאי מכיר זה מתבצע ע"י מסילות לינאריות ועליהם רוכבים מיסבים ייעודיים, איני מהנדס מכונות ולא מתימר להיות כזה. אני מתאר רק מה שאני ראיתי.
אפשר לתכנן הנעה כמו של שער, זה הכי low tech שתמצא, גלגל שנוסע על סרגל, או זוית הפוכה, או על מה שאתה יכול לחשוב עליו מעולם המסגרות.
את ההנעה עצמה אפשר לעשות ע"י חגורה שיש לה בעית גמישות מסוימת, ולכן יש מצב שתקבל תנועה לא חלקה ולכן ייראו גלים במוצר,
אתה יכול לשים בורג כזה או אחר,
אתה יכול לשים פס שיניים וגגש, איכותי או אפילו כמו שיש בשער חשמלי....
או אפילו כבל פלדה משני הצדדים, כמו בחבל כביסה.
אם אתה בקטע של אוויר דחוס, חפש בוכנה ללא מוט, אבל יהיה לך קשה לשלוט בחלקות התנועה., לא סתם עולם האלקטרוניקה משתלט על עולם הפניאומטיקה.
שוב פעם תלוי לאיזה עולם טכנולוגי אתה מכוון.
ואתה יכול ללכת על הפתרון היקר והכי מדויק שהוא מנוע ליניארי, כמו במכונות cnc או מדפסות גדולות תעשיתיות.

lizard
22-01-19, 13:02
הדילמה היא לא בהנעה. לא בגודל הזה. הדילמה היא האם האבן תזוז או השולחן. אם האבן זזה אז גודל המכונה מתקצר משמעותית. אם השולחן זז אז על משטח עבודה של מטר אני צריך מכונה ברוחב 2.5 מטר לפחות. מעדיף שלא לבנות מכונה כזו משיקולי מקום. אבל אולי לא תהיה לי ברירה.

elitkh
22-01-19, 22:08
זו שאלה מעניינת. באמת בכל משחזות השטחים שראיתי העובד נע והאבן קבועה. יש לי ניחוש פרוע שזה כדי למנוע בלאי של המסילות בגלל חוסר איזון של האבן אבל כאמור-זה רק ניחוש. ייתכן גם שחוסר איזון כזה יגרום לאבן לרטוט מעלה ומטה וההשחזה תהיה פחות טובה.
מלבד זה אני לא רואה סיבה שתהיה בעיה בזה.

זוהר לב
23-01-19, 10:39
[QUOTE=elitkh;829806]זו שאלה מעניינת. באמת בכל משחזות השטחים שראיתי העובד נע והאבן קבועה. יש לי ניחוש פרוע שזה כדי למנוע בלאי של המסילות בגלל חוסר איזון של האבן אבל כאמור-זה רק ניחוש. ייתכן גם שחוסר איזון כזה יגרום לאבן לרטוט מעלה ומטה וההשחזה תהיה פחות טובה.
מלבד זה אני לא רואה סיבה שתהיה בעיה בזה.[/QUOT

יש מכונות כאלו שהעובד נע רק על ציר x וכל שאר התנועות הן של האבן. עבדתי על אחת , הידראולית, הכל מונע ע"י שמן.

lizard, אני לא יודע לאיזו תוצאה אתה מצפה, כי לבנות מכונה בגודל כזה שתיתן איכות שטח של משחזת לא נראה לי שתוכל.
העסק צריך להיות מאוד מסיבי מדויק עם תנועה מהירה בציר x . עובי שבב מכסימלי משהו בסביבות -0.01 - 0.02 מ"מ עם קירור,
ואחרי שתסיים להשחיז לוח בגודל שכזה, ותשחרר מהדפינה תגלה שהוא התעוות.
לדעתי, אל תתחיל עם זה.

מצד שני:
ס'תכל על הקונספט הזה שתופס הכי פחות מקום.
https://www.elsop.co.il/showImage?xx=225&yy=155&filename=79\1856.jpg&fit=maxxy

זוהר.

lizard
23-01-19, 13:30
בקשר לעיוות, לא מדובר על חומר דק. בעבודה על חומר דק הטווחי עבודה קטנים משמעותית.
אני לא אעבוד עם אבן אלא סרט, 72×2. לא בטוח שחייב קירור.
הטווחי עבודה הרצויים הם x=1000, y=200 ואת ציר הz טווח עבודה של 500ממ בערך. בין היתר על מנת להשחיז משטחים של סדנים.
המטרה היא להגיע למשטח ישר.

זאת לא הולכת להיות מכונת cnc. אולי בקר ארדואינו.

elitkh
23-01-19, 23:20
לא עדיף לשים את הסדת על כרסומת, להוריד משטח וללטש אחר כך ידנית?

lizard
23-01-19, 23:42
אפשר ועשיתי את זה עם סדן של 30 קילו אבל הגדולים לא יכנסו אצלי במכונה. מה גם שצריך לפעמים קק שיוף עדין. לא יותר מידי כדי לא להוציא את החיסום

elitkh
24-01-19, 00:11
מה שאני אומר זה שמשחזת שטחים לא מתאימה לעבודה מהסוג הזה לדעתי. סדן שהמשטח שלו פגום דורש הורדת חומר של מילמטרים. משחזת שטחים מורידה מאיות. האבן תיסתם לך כל הזמן.
תבנה לך CNC עם כרסום אצבע בריא כאשר העובד נייד והראש נע ב3 צירים. ותן ליטוש אחר כך-אם בכלל יהיה נחוץ.

זוהר לב
24-01-19, 10:47
lizard ,

על שולחן ישר פרוס שמיכה עבה עליה תניח לוח זכוכית 10 מ"מ עובי או יותר.
יש משחה עם חומר אברזיבי שנקראת קרבורונדום, עם כמה עוביים לגרעין השוחק.
מורחים מעט משחה ומוסיפים שמן, ומפזרים העיסה על משטח הזכוכית.
מניחים את המשטח הדורש יישור על המשחה ומתחילים להניע בצורה מעגלית. מידי פעם מוסיפים מעט משחה ומעט שמן.
מצד אחד התהליך ארוך ומייגע בהתחשב במשקל הסדנים שלך ומצד שני הוא פשוט במורכבות, וזול.
תתחיל עם זה, ואם לא יספק אותך, תעבור לבניית מכונה.

tallevi
24-01-19, 11:15
אתה מתכוון למשהו כזה?

https://www.scmgroup.com/en_US/scmwood/products/wide-belt-sanders.c869/automatic-wide-belt-sanders.870/dmc-sd-90.816

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

lizard
24-01-19, 16:05
מה שאני אומר זה שמשחזת שטחים לא מתאימה לעבודה מהסוג הזה לדעתי. סדן שהמשטח שלו פגום דורש הורדת חומר של מילמטרים. משחזת שטחים מורידה מאיות. האבן תיסתם לך כל הזמן.
תבנה לך CNC עם כרסום אצבע בריא כאשר העובד נייד והראש נע ב3 צירים. ותן ליטוש אחר כך-אם בכלל יהיה נחוץ.

אוקי התהליך הוא כזה...
אני רוצה לבנות מכונת CNC מפלצת. לא בטוח שחייב, עדיין מברר, אבל נפשית מוכן להשקיע SCREW BALL של 25 ממ קוטר. סביבות 600-900 שח למטר. אני צריך לפחות 3 מטר. מנועי NEMA34, מסילות לינאריות מהמיטב שאיביי יכול להציע וכדומה. רק הספינדל עולה קרוב ל3 אלף. 5 כ"ס.
המטרה היא מכונה יחסית מדוייקת ושיכולה, גם אם יקח לה קצת זמן, לכרסם ולחרוט חומר קשה וחומר עבה (100ממ עובי למשל, אם כי אני מניח שיקח לה יום שלם לכרסם חלק כמו שאני חושב עליו, חפשו SWAG BLOCK).

העניין הוא שבשביל כזו מכונה צריך שהכול יהיה מדוייק. אולי לא רמת נאס"א אבל מדוייק. הגנטרי למשל יהיה כנראה מU200. עם מסילות לינאריות בקצוות בשביל הX AXIS.
על מנת לבנות כזו מכונה צריך כלים. אחד מהם זה כלי שיישר לי את הגנטרי. U200 מהחנות לא ישר. הוא מספיק ישר ל99% מהדברים אבל לא לזה. על מנת ליישר אותו אני יכול לשלוח לעיבוד שבבי, מה שכנראה לא תהיה לי ברירה לעשות, או לנסות ליישר בעצמי. הכרסומת שלי קטנה מידי. טווח העבודה של הX אפילו לא קרוב למה שאני צריך. לעבוד על החלק במקטעים לא מעשי ולא יהיה מדוייק.
מאחר ובכל מקרה אני רוצה משחזת משטחים. ומאחר ואני מאמין שלא יהיה צריך להוריד הרבה חומר, זה נראה לי פיתרון טוב.

שוב, אני לא אשתמש באבן. אני הולך להשתמש בסרט 2X72. גלגל מניע/משחיז+גלגל כיוון/מתיחה. לא משהו מסובך.

elitkh
24-01-19, 16:16
לא ברור לי למה אתה רוצה להשחיז את הU2000. אתה יכול להניח עליו את המסילה ולפצות על העיוותים עם שמסים. אולי אפילו להוסיף ברגי כיוון. מה אני מפספס?

lizard
24-01-19, 20:28
כי יש מצב שהעיוות יהיה כזה גדול ששימסים לא יעזרו. אני מסתמך בכלליות על סרטון בנייה של בחור בשם this old tony ביוטיוב. תראה שם את הסדרה על בניית המכונה שלו. אצלו החלק היה די מעוות. אני לא אומר שאצלי יהיה אותו דבר אבל אני ממש רוצה משחזת משטחים [emoji16]

יניב_ב
25-01-19, 22:06
דברים כאלה משחיזים במשחזת סיגמנטים, משחת שטחים כפי שצוין בנויה להשחיז בדיוק גבוה של מאיות ויישור חלק כזה יארך זמן רב, וגם מיותר לחלוטין, ובכל מקרה מבוצע אחרי יישור בכרסום.
לדעתי אם תזמין את החלק חתוך בצורות הבסיסיות בחיתוך להבה ומושחז בשטח מספק כמו שלייסנר, תוכל לבצע את רוב העיבוד הנוסף עם כרסומת ממוצעת וזה עדיין יהיה יותר זול מכל מה שתייצר לבד אפילו עם הציוד הנכון, עוד אופציה אם זמן עבודה הוא לא פקטור בשבילך הוא למצוא מקצוע ברזל (שייפר) גדול שדי מתאים לעבודות מהסוג הזה ועדיין אפשר למצוא כלים כאלה זרוקים בבתי מלאכה לעיבוד שבבי.

אם תעיין קצת בנתונים של כרסומות CNC לגדלים כאלה תראה שאתה לא בכיוון מבחינת הרעיונות שלך.

-->