PDA

צפייה בגרסה מלאה : מגדש טורבו חשמלי

mixael
24-01-06, 20:29
עד כמה הדבר יעיל, והיכן ניתן להשיגו בארץ?

YoavR
24-01-06, 20:38
מה זה "מגדש טורבו חשמלי?
אפשר פירוט? יש קישור אולי?
נראה לי שאתה מתבלבל עם משהו אחר.

shachar
24-01-06, 20:59
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=10024&highlight=%E8%E5%F8%E1%E5+%E7%F9%EE%EC%E 9

עלה לדיון בעבר

barak4*4
24-01-06, 21:39
יפה, בדיוק היום הכנסתי למילון את הערך "זלמנסון".
:lol: :twisted: :D
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?p=89718#post89718

אמנון
24-01-06, 21:45
יש גם את זה:

http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=7378&highlight=%EE%E2%E3%F9+%E7%F9%EE%EC%E9

נמרוד
25-01-06, 00:46
עד כמה הדבר יעיל, והיכן ניתן להשיגו בארץ?

ורק כדי להדגיש ולמנוע את אפקט זלמנסון:

אין כזה דבר, טורבו חשמלי. פשוט אין, לכל צורך ועניין מעשי וגם בתיאוריה, אם מישהו מנסה למכור לך כזה דבר מדובר בבלוף, עבור הלאה לשאלה הבאה.

sidewinder
25-01-06, 07:43
אמנם לא קוראים לו מגדש טורבו אלא

e-ram charger

וזה הקישור
http://www.electricsupercharger.com

ובהקשר לטורבו מצאתי אתר אם הרבה מאד אינפורמציה כדי לקרוא

http://www.turbomustangs.com/turbotech/main.htm#turbocharger_theory

יוסי

נמרוד
25-01-06, 08:39
אמנם לא קוראים לו מגדש טורבו אלא

e-ram charger

וזה הקישור
http://www.electricsupercharger.com

יוסי הרמת לי להנחתה על הבוקר... :D

האתר הזה הוא בדיוק סוג הבולשיט והעבודה בעיניים שאני מדבר עליה

כנסו לאתר הזה ותלמדו טוב טוב לזהות נוכלות.

sidewinder
25-01-06, 09:05
נמרוד בוקר טוב
מקווה שההנחתה יצאה טוב

ולעיניננו לא שאני ממליץ אלא ציינתי עובדה שיש
לא אמרתי שזה טוב או לא ודעתי האישית היא כדעתך שלך
אם כבר אז טורבו כמו שצריך או לחילופין מגדש על

לגבי האתר אם יש ביקוש יש היצע ואם כולם היו חושבים כמונו
לא היתה להם עבודה והם היו סוגרים אז

עד ההנחתה הבאה בברכת יום נעים

יוסי

asafk
25-01-06, 09:48
יוסי הרמת לי להנחתה על הבוקר... :D

האתר הזה הוא בדיוק סוג הבולשיט והעבודה בעיניים שאני מדבר עליה

כנסו לאתר הזה ותלמדו טוב טוב לזהות נוכלות.

ואני אומר- תכנסו לאתר הזה, ותלמדו טוב טוב איך עושים עסקים.

אסף.

arnonshoshani
26-01-06, 05:46
נמרוד ואסף בוקר טוב.

אני מעלה פה רעיון וכיוון שאני לא מהמכונאים הדגולים תשמרו על ראש פתוח ואולי לבצע ניסוי.
בטרנספורטרים משנת 79 - 83.5 ישנו אלמנט שמורכב כחלק מהאלטרנטור וחלק מתפקידו הוא לדחוס אויר לקירור המנוע (קירור אויר 2.0 ליטר) וחלקו של האויר לחימום הנוסעים. אני לא מודע לכמות ההספק שלו (CFM) או מהירותו אבל הוא דוחף הרבה אויר. כמו כן הוא מונע על ידי הרצועה של המנוע.
במנועים אלו זה בדבר היחיד שהרצועה מסובבת. כלומר יש אמינות ולאגרים ובעצם מה שנדרש ממגדש טורבו או מגדש על - כל מה שנדרש לברר האם הוא מספק את הסחורה.

אני אשמח אם תוכלו לתת תשובה או לבצע ניסוי ולחוות דעה.

ארנון.

elitkh
26-01-06, 10:06
אתה מדבר בעצם על ה"מניפה". היא אומנם נותנת ספיקת אוויר גבוהה אבל בלחץ נמוך-לא ממש יעיל כמגדש.
ניתן לייצר טורבו חשמלי אמיתי-אבל אני לא בטוח שהוא יהיה יעיל יותר מטורבו "רגיל". ישנם מנועי DC ללא מברשות שמסוגלים לנוע במהירויות של מעל 50000 סל"ד, מנועים כאלה יכולים לעבוד עשרות אלפי שעות(אמינים מאד). הבעיה האמיתית היא באיזון שצריך לבצע כדי להניע את האימפלר במהירויות האלה.
סתם לצורך הסקרנות: מישהו יכול לומר לי מה המהירות שאליה מגיע מגדש טורבו טיפוסי? אילו מומנטים הוא דורש? מה הכח שנוצר לאורך ציר ההנעה של המגדש(כח אקסיאלי).

אלי

elitkh
26-01-06, 17:33
ביצעתי חישוב קל ואלה התוצאות שקיבלתימישהו יכול לאשר או לסתור את החישוב?
אז ככה: ניתן לומר שמנוע "סטנדרטי" דורש כ50 ליטר אויר בשניה. מגדשים נותנים במקסימום לחץ של כ1 BAR. (אני מקווה שהנתונים האלה נכונים כנתונים "טיפוסיים" לפחות מבחינת סדרי גודל).
ההספק המתקבל מהמכפלה של הספיקה בלחץ הוא:
100000N/m^2(1bar) *50/1000m^3/sec=83 WATT
או במילים 1BAR הוא 10000 ק"ג למטר רבוע או 100000 ניוטון למטר רבוע כפול 50 ליטר בשניה שהם 0.05 מטר-קוב בשניה נותנים הספק של כ83 וואט.
אם הנתונים הללו נכונים והחישוב שלי נכון אני לא רואה סיבה שלא אפשרי ליצור טורבו חשמלי.

אלי

חנן-ג'יפולוג
26-01-06, 17:59
הכוח ניתן בניוטונים ואם מחשבים באר אחד על שטח של מטר על מטר, אז הוא אכן 100000 ניוטון.
בשביל לקבל הספק, את הכוח מכפילים במהירות, ואז אנחנו מדברים על מהירות של 0.05 מטר בשנייה כדי להעביר 50 ליטר בשניה דרך חתך של מטר על מטר.

100000 כפול 0.05 זה 5000 וואט. משהו כמו 7 כוחות סוס. יש למישהו אלטרנטור שיודע לספק את זה?

תסתכלו על מגדשי על, על הרצועות שמניעות אותם. וואחד רצועות. אף אחד לא משקיע ברצועה כזו בשביל להעביר הספק של 83 וואט.

elitkh
26-01-06, 22:19
אני פשוט אידיוט...אין לי מושג איך יצא לי 83 וואט.
פעם אחת עשיתי חישוב ויצא לי 5000 וואט אבל היה נראה לי בלתי סביר. אז כנראה איכשהו "אנסתי" את הנוסחאות .
אני מנסה לשחזר את זה...אולי אצליח למצוא דרך לשבור את חוק שימור אנרגיה.
אלי

mixael
26-01-06, 23:47
לאור חלק מן האמור לעיל, אם לחשוב בצורה הגיונית, אפשרי להשתמש במדחס גדול של מזגן לשם גדישה. הוא נותן לחץ מאוד גבוה, ועם יחס מתאים בין הפולי המניע למונע אפשר לקבל גם מהירות = ספיקת אויר גבוהה.

חנן-ג'יפולוג
26-01-06, 23:55
קודם כל, במרכז הפולי של המזגן יש את המצמד שלו, ולכן תתקשה להקטין את הפולי.

שנית, גם אם תצליח להגיע אל המהירות שנחוצה בשביל לקבל את הספיקה הרצויה, לא בטוח שהמדחס לא יתפוצץ כתוצאה מסל"ד יתר, הוא לא בנוי לעבוד במהירויות האלה, ושהוא לא ימות כתוצאה מבעיות שימון, והשהרצועה שלו תצליח להעביר את שבעת כוחות הסוס שדיברנו עליהם. רוב הסיכויים שהיא תחליק.

את האמת? זה נחמד כתרגיל מחשבתי, אבל מישהו ממעלי הרעיונות כאן באמת חושב שבניית מגדש-על זה עניין ביתי וחובבני?

נמרוד
27-01-06, 00:05
לאור חלק מן האמור לעיל, אם לחשוב בצורה הגיונית, אפשרי להשתמש במדחס גדול של מזגן לשם גדישה. הוא נותן לחץ מאוד גבוה, ועם יחס מתאים בין הפולי המניע למונע אפשר לקבל גם מהירות = ספיקת אויר גבוהה.

תחשבו בצורה פשוטה, על כמות, על נפח.

המנוע עצמו הוא משאבה. משאבה בעלת נפח עבודה של, בג'יפ, 4.2 ליטר בתור דוגמא. בשביל להיות מסוגל לתת משהו משמעותי בנוסף לשאיבה של המנוע, כשהעסק מסתובב באותו סדר גודל של מהירות (כמה אלפי סל"ד. הפחתה/הגברה של פי 2 או 3 על ידי פולים - זה עדיין אותו סדר גודל) הנפח של המגדש צריך להיות דומה לנפח המנוע. עכשיו תסתכלו על מדחס מזגן - הוא בערך בגודל של קופסאת שימורים, כמה מאות סמ"ק. מגדש מכאני אמיתי, משאבת רוטס בתור דוגמא מוכרת ממכוניות שרירים אמריקאיות, הוא בגודל של קופסאת נעליים - גדולה. נפח העבודה שלו כבר קרוב לנפח המנוע.

מדחסים קטנים יותר, בהכרח עובדים הרבה יותר מהר. מדחס טורבו עובד בסד"ג של פי 10-20 מהר יותר מהמנוע, לכן הוא יכול להיות קטן. אין מצב שמשאבה שתוכננה לעבוד במהירות מסוימת תעבור במהירות גדולה פי 10 - שזה מה שאתה מציע לעשות. בלתי אפשרי, כל מתקן אוירודינמי אם זה משאבה, מדחס, או פרופלור, יעיל בתחום מהירויות מסוים שאליו הוא תוכנן, רחוק מהתחום הזה הוא לא יעיל בכלל. לכן תיאורטית מה שאתה מציע בלתי אפשרי, וזה בלי להכנס לבעיות המעשיות שגם המיסבים והפולים והרצועות לא מתוכננים למהירויות הרבה יותר גדולות ולכן יכשלו מייד.

אגב, מדחס טורבו אכן מאד לא יעיל במהירויות נמוכות, וזו תופעת הטורבו לג המוכרת. עד שהוא לא תופס תאוצה ומגיע לאותם מהירויות סיבוב מטורפות של עשרות אלפי סל"ד, הוא לא עושה כלום. ולכן באו ושיפרו ומשתמשים בשני מגדשים, כל אחד יעיל בטווח מהירויות אחר, או שמשתמשים במגדשים בעלי גיאומטריה משתנה, שמשתנים עם השינוי במהירות.

asafk
27-01-06, 00:14
ארנון, לגבי המפוח בטרנספורטר.... יש לי כזה בטרנספורטר. בוא נגיד, שכשמפעילים את החימום, מקבלים נפיחה קטנה מהפתחים. לא הרבה יותר מזה.

בשביל מנועים בסדרי גודל של 4 ליטר, קחו בחשבון צריכה של 600CFM ב5000 סל"ד בערך. עכשיו תמצאו מדחס שנותן את זה.
בשלב הבא- תחשבו מאיפה המדחס מקבל את האנרגיה. האם האנרגיה שהוא דורש יותר גדולה מהתוספת להספק שהוא נותן? אם כן- לא הרווחנו כלום. אחד מהיתרונות הגדולים של טורבו הוא שהוא מנצל אנרגיה מבוזבזת- גזי פליטה מכילים המון אנרגיה מבוזבזת. מגדש על, לעומת זאת- הוא יותר בזבזני- הוא צורך אנרגיה ישירות מהמנוע- אבל בזכות זה שהוא מונע ישירות מהמנוע, אבל עוזר למנוע לייצר המון כוח- הוא יעיל. כל הנעה שהיא לא ישירה- תבזבז יותר אנרגיה ממה שמבזבז מגדש על (שמונע ישירות בלי מתווכים).
אנרגיה מכנית (מסיבוב המנוע) מותמרת לאנרגיה חשמלית (אלטרנטור) מותמרת שוב לאנרגיה מכנית (מניפה/ מדחס חשמלי)..... יש כאן הרבה ביזבוזים בדרך.

אסף.

RACEPAK
27-01-06, 15:01
במקום לשבור את הראש עם מנועים חשמליים שלא יספקו בחיים.... תתחיל מעכשיב לאסוף חלקים לטורבו אמיתי

-->