PDA

צפייה בגרסה מלאה : ניתוק מערכת חימום מים סולרית בחורף

OFF-RoaD
10-02-19, 21:36
שלום לכולם,

אני גר בבית משותף (קומה 1 מתוך 7), ובדירתי מותקן דוד חשמלי המחובר למערכת חימום מים סולרית של הבניין.

עד לקיץ האחרון המערכת לא עבדה עקב תקלה במשאבת הסחרור, ולפני מספר חודשים תוקנה והצנרת הציבורית הוחלפה.

הבעיה - אני חושד (וזה מתחבר עם ההגיון שלי וההבנה של אופן פעולת המערכת) שבימים חורפיים פעולת המערכת בעצם מכבידה על חימום המים החשמלי בדוד, מאריכה אותו, ומזרזת את קירור המים לאחר שחוממו, משום שהיא מזרימה מים קרים דרך מחליף החום בדוד, שבתורם מתחממים על חשבוני.

ניסיתי לסגור את הברזים על הצינורות בין הדוד למערכת (כניסה ויציאה מהמחליף) מה שנגמר בצינור מפוצץ. פעמיים (צינור שמתחבר לדוד בערך במרכזו. לא בטוח אם זו כניסה או יציאה).

ולשאלות,
האם נידונתי להתמודד עם קירור המים לעד?
האם עשיתי משהו לא נכון בתהליך הניתוק?
האם כל העסק הזה נובע מכך שיש לי תקלה כלשהי במערכת?

תודה,
עודד.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

אביב3
10-02-19, 21:53
אני מעריך שהדוד מחובר בצורה כזו שהמים הם שלך במקרה שכזה , אבל אני באמת לא מבין בזה חצי דבר.
סקרן ועוקב[emoji108][emoji106]

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

boaz avrahami
10-02-19, 22:04
לא יודע אם מה שאתאר זו כמו המערכת שלך אבל לפני שנים רבות גרתי שנה בבית דירות והיה לי דוד חשמלי שקיבל והוציא מים מהברז שלי אבל הוא היה מחובר לשני צינורות שעברו מהקומה התחתונה לקולטים על הגג והם הזרימו ביום מים חמים בין הגודים של כולם במערכת סגורה שלא התערבבה עם תכולת מי הדוד.
שמתי לב מהר מאוד שכל זמן שיש שמש יש לי מים רותחים בברז ושעה וחצי אחרי השקיעה קרים כקרח.
קצת נסיונות הובילו לסגירת הברז ( או הברזים, כבר לא זוכר בשל הזמן שחלף) ופתאום היו לנו מים חמים.

לא רואה סיבה לפיצוץ צינור אלא אם יש משאבת סיחרור שממשיכה לרוץ כנגד הברז הסגור... או המשאבה תחת הדוד שלך או זו של הבניין.

בהצלחה

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

Raccoon
10-02-19, 22:18
אצלי בבניין כשהתקינו את המערכת המשותפת ניסו להתקין משאבת סחרור לכל דירה והיו עם זה מלא בעיות עד שיום אחד הגיע טכנאי אחר שפירק הכל והתקין משאבה משותפת לכולם. ככה שאני מניח שבאמת מדובר בקו משותף לכל הדירות. פיצוץ בצנרת במצב כזה ישפיע כנראה על כולם.
אבל לגבי בעיית המים הקרים קשה לי להאמין שאתה בכיוון. הרי לא רק אתה מחמם מים בדוד החשמלי בחורף והשמש קצת עוזרת במשך היום, גם בחורף.
דוד שמלא באבנית מכיל פחות מים, אולי בגלל זה המים החמים נגמרים מהר?
מעניין איך זה ייפתר, עוקב.

עריכה:
אולי למשאבת סחרור יש תרמוסטט, אולי הוא תקול?

Sent from my LG-H990 using Tapatalk

shachar
10-02-19, 22:27
נתקלתי במקרה בפרסומת הזו, לא יודע להגיד על זה כלום
http://www.pakahom.com/

OFF-RoaD
10-02-19, 22:31
אני כבר לא יודע מה אני יודע ומה משער, אז קחו הכל בערבון מוגבל, ואולי נפתור את זה יחד :)

1. המערכת עובדת באמצעות צינור מחליף חום שעובר בתוך הדודים הדירתיים ובתוכו זורמים מים שעוברים דרך הפנלים על הגג. המים החמים (מהפנל) מחממים את המים בדוד דרכו הם עוברים, וככה מקבלים מים חמים מבלי להפעיל את הדוד בימי שמש.

2. יש משאבת סחרור מרכזית של הבניין שמזרימה את המים בין הדודים בדירות השונות. היא נשלטת על ידי רגש טמפ' כלשהו, לא יודע מה ספי ההפעלה. כיוון אחד הוא אכן לבדוק האם המשאבה עובדת לריק, אבל אני בספק, אחרת כל הבניין היה סובל.

3. אצלי בדירה יש ברז על הצינור שנכנס למחליף חום, וברז על הצינור שיוצא ממנו. שני הצינורות גמישים ומיועדים לצנרת עד 90 מעלות. כשניסיתי לסגור, סגרתי את שניהם. אני חושד שכלאתי בין הברזים מים קרים, חיממתי עם חשמל, וכשנפחם גדל - הצינור התפוצץ מהלחץ.

4. בהנחה ואני צודק, הניסוי הקל הבא צריך להיות סגירה של אחד הברזים. ככה אתנתק מהמערכת אך אאפשר התפשטות של המים. נשאלת השאלה אם זה אכן הכיוון, ואם כן - איזה מהברזים לסגור? אני שואל גם כי לא בא לי להחליף עוד צינור, ובעיקר כי אני חושש שהפיצוץ הבא בצינור הגמיש יהיה כשאני לא בבית, המערכת תמשיך להזרים מים כי הברז, פתוח, ואני אצטרך להתחיל לחפש קאנו כדי להגיע מהמיטה לשירותים בלילה.

boaz avrahami
10-02-19, 22:45
אז תסגור רק את היציאה מהדוד חזרה לגג.
חוצמזה, מבחינת התקן הצינורות האלו אמורים להיות מנחושת.

לדעתי גם אם המשאבה מפסיקה ,המים החמים ישאפו למעלה ויגנבו לך את החום מהדוד

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

זוהר לב
10-02-19, 22:53
גם בקיץ קומה ראשונה תמיד סובלת בגלל הצינור הארוך מהגג. מעבר לאובדן החום בדרך, אתה גם צורך יותר מים .
לדעתי ,סגור את ברז המים הגבוה מבין השניים במחליף החום, והסיבה היא שכשאתה מחמם בחשמל, המים החמים שלך מחממים את הנמצאים בתוך מחליף החום שנוטים לעלות מעלה בגלל הטרמוסיפון .
תמונה של כניסות ויציאות הדוד תוכל לעזור.

OFF-RoaD
12-02-19, 08:24
צודק. צירפתי צילום.

הצינור העליון מתחמם כשהדוד פועל על חשמל, אני לא בטוח מה מהם כניסה ומה יציאה, ואם זה בכלל חובר נכון אחרי חידוש, הצנרת והתיקון... https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190212/5d7ac755a539b01b36d4a0273fb02184.jpg

boaz avrahami
12-02-19, 08:26
צלם גם מלמטה.
הצינורות נראים דקים בשביל מחליף חום. לפחות ממה שאני מכיר ונראה בתמונה...

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

זוהר לב
12-02-19, 09:55
אכן, בתוך הדוד מחליף החום עשוי מנחושת, ולפי החיבור העליון הוא בקוטר 1" כל השאר דקים יותר כדי לאפשר כנראה ספיחת חום טובה יותר מהמחליף ע"י האטת הזרימה בו.2 הצינורות הימניים הם קו המים החמים שעליו יושבת משאבת הסחרור, ואילו השמאלי הוא קו חזרה לקולטים.בזמן הפעלה בחשמל אתה מבזבז אנרגיה בחימום המים שבמחליף כי לא משתמש בהם, לכן עצתי (והיא בע"מ)להוסיף ברז שינקז את המים במחליף בחימום בחשמל, אבל כשתתחבר שוב למערכת, אתה יוצר בועת אויר , ולא יודע אם היא בנויה לזה.נשמע גם אחרים בעניין זה.בכל מקרה רצוי צילום של כל החיבורים בדוד.
..........

דבר נוסף שהוא לא בשליטתך וכאן השאלה מופנית ליצרני הדודים.
בדודי שמש רגילים (ואוליי גם שלך)הצינור המוביל את המים החמים מראש הדוד יוצא תמיד כלפי מטה ובדרכו עובר דרך איזור המים הקרים שמקררים קמעה את החמים.בקיץ הבעיה זניחה אבל בחורף הופכת למשמעותית יותר. בעבר שאלתי זאת את החברים במכון דוידזון והם ענו שאכן אין הגיון בזה ושצינור החמים צריך לצאת מלמעלה.
היש תשובות מניחות את הדעת?

zivo
12-02-19, 10:15
אני חושש שאנחנו מבלבלים שתי בעיות שונות, ונפרדות.

1- בכניסה (של המים הקרים) לדוד, צריך להיות שסתום על חוזר + יציאת עודפים. במקרה של חימום מערכת סגורה, ועליה בנפח, זה המקום שממנו העודפים יוצאים. בד"כ לשסתום הזה יש ראש מסתובב, נסה לסובב ותראה שהוא לא תפוס ואכן יוצאים מים.

2- אתה רוצה לנטרל את החימום המרכזי? כמו שזוהר כתב, תסגור את הברז ביציאה העליונה, זה מספיק. דרך חיבור יחיד (יציאה קרה מלמטה) לא יהיה סיחרור.

עדין, מציע לך לנסות להבין מה הבעיה במקור, אחרי הכל, גם בחורף, יש במדימת ישראל הרבה ימי שמש.

-->