PDA

צפייה בגרסה מלאה : 4Runner מושבת - החלפת מנוע?

moshedoe
28-02-19, 18:19
אהלן,

אני לא בדיוק ג'יפאי אך אשמח לייעוצכם בעניין -

אתמול ניגשתי עם אחי למוסך כללי כדי לאסוף את הלנסר שלו מטיפול. ראינו שם 4ראנר די יפה ושמור (וגם לא מאד ישן, אני חושב) עומד ברחבת המוסך ושאלנו את המכונאי לפשר העניין. הוא אמר שהמנוע הלך ושאין לו מה לעשות כי אין מנועים זמינים בשוק (אולי התכוון למשומשים בלבד?) וכנראה שהג'יפ ימכר לחלקים. אמר גם איזו מילה על זה שבלאו הכי מנוע משומש יהיה עם ק"מ גבוה מאד ואז מה הטעם.
ציין בנוסף שבעל הרכב הציע לו שיביא ג'יפ אחר ושאולי יפרק ממנו וירכיב וכולי אבל המכונאי אמר משהו על זה שזה לא בדיוק יסתדר (אין לי מושג לאיזה ג'יפ התכוון ובמה כל זה כרוך). שאלנו לגבי מנועים מהיילקס אבל אמר שזה ידרוש התאמות מורכבות ולא כדאיות.

בכל אופן, זה נראה לי די תמוה וחשבתי כמה חבל זה לזרוק ג'יפ כזה לפח, שתמיד שמעתי עליו דברים טובים, על מנוע בלבד - כשלמיטב ידיעתי מוסכים מזמינים כל הזמן מנועים משומשים מחו"ל (ואולי אפילו שווה/ניתן לרכוש חדש מהיבואן?).

ולמה זה בכלל מטריד אותי? כי אחי רוצה להחליף את הלנסר המצ'וקמקת שלו ל-4X4 נחמד וסביר (הגישה למקום העבודה שלו מתקצרת משמעותית מאד עם רכב שטח) בהשקעה לא גבוהה ותהיתי האם שווה לנסות לרכוש את הפוראנר הזה ולהשקיע במנוע עבורו וכולי (אני מניח שיש עליו כמה מאות אלפי ק"מ טובים).

אשמח לייעוץ שלכם
תודה רבה!

yoni_0000
28-02-19, 18:40
השאלה מה המטרה?

לרוב ההרפתקה של לקנות רכב מקולקל בזול ולתקן אותו תעלה בסופו של יום הרבה יותר מלקנות רכב תקין... סביר להניח שיש מתחת למכסה המנוע עוד הרבה תקלות שיתגלו רק לאחר החלפת המנוע וגם כמה חודשים אחריי. לפעמים יש הפתעות לטובה אבל בדרך כלל זה המצב.

המכונאי לא טועה.. זה מהדגמים הפחות מוצלחים של טויוטה בארץ וקשה להשיג חלפים. בגלל זה המחיר שלהם כמשומשים בריצפה והם נהיים נדירים יותר ויותר. לשים מנוע מרכב אחר זה פרוייקט גדול ולא משתלם.

אם אחיך מחפש 4X4 זול ופשוט להיכנס לתחביב הייתי מסתכל על ספורטאז' ישנה או טראנו.. רכבים פשוטים אמינים וזולים יחסית לתחזוקה.

תזכור... לפעמים שווה לשלם עוד 5 אלף בקניה ולחסוך את הכאב ראש והכסף שילך אחריי...

moshedoe
28-02-19, 18:57
השאלה מה המטרה?

לרוב ההרפתקה של לקנות רכב מקולקל בזול ולתקן אותו תעלה בסופו של יום הרבה יותר מלקנות רכב תקין... סביר להניח שיש מתחת למכסה המנוע עוד הרבה תקלות שיתגלו רק לאחר החלפת המנוע וגם כמה חודשים אחריי. לפעמים יש הפתעות לטובה אבל בדרך כלל זה המצב.

המכונאי לא טועה.. זה מהדגמים הפחות מוצלחים של טויוטה בארץ וקשה להשיג חלפים. בגלל זה המחיר שלהם כמשומשים בריצפה והם נהיים נדירים יותר ויותר. לשים מנוע מרכב אחר זה פרוייקט גדול ולא משתלם.

אם אחיך מחפש 4X4 זול ופשוט להיכנס לתחביב הייתי מסתכל על ספורטאז' ישנה או טראנו.. רכבים פשוטים אמינים וזולים יחסית לתחזוקה.

תזכור... לפעמים שווה לשלם עוד 5 אלף בקניה ולחסוך את הכאב ראש והכסף שילך אחריי...

ביד2 יש 3 פוראנרים שנמכרים כולם במעל 20 אלף ש"ח בשנתונים 94-96 (לדעתי אין לרכב שראיתי במוסך אין אפילו 10 שנים).
ברור שאם הוא ירכוש אותו הוא יבקש חוו"ד מהמכונאי שם לגבי מצב שאר החלקים של הרכב. העניין הוא שזה נראה מהצד שיש משהו לא סביר במכירה לברזלים/חלפים רכב לא מאד ישן ולא מאד רעוע כשאני מניח, ואולי אני טועה, שבחיפוש מדוקדק ניתן למצוא לו מנוע בארץ או בחו"ל.
כמה יעלה להביא מנוע שכזה לארץ+הרכבה ויישור קו בסיסי לרכב להערכתך?

yoni_0000
28-02-19, 19:12
הם יובואו באופן סדיר עד שנת 97 לדעתי... מה שאומר שהוא בן 20 שנה פלוס. יש דגמים חדשים יותר ואם זה המצב אז הוא יובא ביבוא אישי ומלאי החלקים שלו בארץ לא קיים, ותדרש באמת להזמין מנוע מחו"ל.

מחירים אני לא יודע.. משער, בין 5-10 אלף המנוע פלוס 2-3 אלף עבודה... פחות מזה בטוח לא. אם תחפש מנוע בטוח תמצא בסוף, אבל שתדע שאתה נכנס להרפתקה.

אי אפשר לשער את עלות הישור קו אם האוטו לא נוסע.. יש הרבה דברים שצריך לבדוק.. למה הלך המנוע מלכתחילה? יש טסט? צמיגים במצב טוב? מצבר? אלו דברים בסיסיים שאתה יכול לבדוק ולשאול את המוסכניק בלי להזיז את האוטו ובלי יידע מקצועי. בשאר תדרש לקצת מחקר וקצת ללכלך את הידיים.

בכללי, להרפתקה כזו הייתי מכין עוד עשיריה לפחות (לא כולל המנוע) ואני מוכן להתערב שבפחות משנה לא נשאר לך עודף.

אני לא אומר לך לא לעשות את זה, אבל תהיה מודע שאתה נכנס לבור שמתחיל בהחלפת מנוע אבל אתה לא יודע איפה יסתיים.

moshedoe
28-02-19, 21:50
הם יובואו באופן סדיר עד שנת 97 לדעתי... מה שאומר שהוא בן 20 שנה פלוס. יש דגמים חדשים יותר ואם זה המצב אז הוא יובא ביבוא אישי ומלאי החלקים שלו בארץ לא קיים, ותדרש באמת להזמין מנוע מחו"ל.

מחירים אני לא יודע.. משער, בין 5-10 אלף המנוע פלוס 2-3 אלף עבודה... פחות מזה בטוח לא. אם תחפש מנוע בטוח תמצא בסוף, אבל שתדע שאתה נכנס להרפתקה.

אי אפשר לשער את עלות הישור קו אם האוטו לא נוסע.. יש הרבה דברים שצריך לבדוק.. למה הלך המנוע מלכתחילה? יש טסט? צמיגים במצב טוב? מצבר? אלו דברים בסיסיים שאתה יכול לבדוק ולשאול את המוסכניק בלי להזיז את האוטו ובלי יידע מקצועי. בשאר תדרש לקצת מחקר וקצת ללכלך את הידיים.

בכללי, להרפתקה כזו הייתי מכין עוד עשיריה לפחות (לא כולל המנוע) ואני מוכן להתערב שבפחות משנה לא נשאר לך עודף.

אני לא אומר לך לא לעשות את זה, אבל תהיה מודע שאתה נכנס לבור שמתחיל בהחלפת מנוע אבל אתה לא יודע איפה יסתיים.

כנראה ייבוא אישי. זה רכב מהשנים האחרונות. נרד מזה לפי המלצתך.
יודע להמליץ על 4X4 נוספים, אמינים, עד 20K חוץ מהספורטאז' והטראנו שכדאי לשקול או שעדיף לפתוח אשכול חדש?

asafk
28-02-19, 21:55
תפתח אשכול חדש בפורום ייעוץ לפני קניה.
יש שאלון נעוץ בראש הפורום, יעזור לעזור לך.

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

tallevi
28-02-19, 21:55
אם שיפוץ המנוע בעבודה עצמית זה אופציה, (כמו כל תיקון אחר שיצוץ לאחר מכן...), אז זה יכול להיות פרוייקט מעניין..

טל.

ariel-ro
28-02-19, 22:00
בנוסף לדעת המלומדים שלפני.
באופן כללי בשביל להיכנס להרפתקאות צריך זמן ורצון ללמוד ולעשות לבד. אחרת זה יעלה לך הרבה כסף למכונאים והרבה עוגמת נפש. אם אתם מוכנים לזה זאת כבר התחלה טובה.
לעניין הפוראנר, בגדול המנוע שהגיע לארץ לא מאוד מוצלח.
זה מנוע V6 בנפח 3ל'. רגיש מאוד לטמפ' ולתחזוקה לקויה. אטמי ראש נפרצים די בקלות.
המנוע גם לא חזק, אנמי, וצורך מלא דלק.
בנוסף הפוראנר עצמו לא מבריק בשטח.
בקיצור, זה לא הרכב שהייתי מתחיל איתו. יש לא מעט אופציות אחרות מוצלחות יותר. ואני לחלוטין בעד שתיכנס לעניין, שלא ישתמע שאני רוצה להוריד לך, רק להכווין אותך לרכב מוצלח יותר.

גיתאי נוה
02-03-19, 23:14
בלי לבטל את מה שנאמר לפניי, אני מסכים איתך שאכן כואב לראות רכב כזה נזרק לחלקים, במיוחד כאשר מצאי ומגוון רכבי השטח הולך ומצטמצם מיום ליום.
אם אתה מקבל אותו חינם אין כסף, אז גם אם תשקיע בו אפילו 20 אלף כדי להביא אותו למצב מדוגם - לא הייתי פוסל. מה גם שתוכל להעמיד אותו בלי לחץ בינתיים.
מה שאני מציע לך, נסה לגייס חבר שמבין כדי להעריך את מצב הרכב.
נסה להבין מה התקלה\ות ומה הביא את המוסכניק למסקנה שיש להחליף מנוע. אני יכול לומר לך מנסיוני, כמי שמלמד מכונאות לחובבים, שכבר 'זכיתי' לפגוש ביותר ממקרה אחד או שניים, שבהם נאמר לחניכים שלי שאין ברירה אלא להחליף מנוע - והסתבר שהמצב האמיתי היה רחוק מאד מזה.
הסיבות לזה יכולות להיות החל מחוסר מקצועיות של המוסך, דרך חיפוף בתהליך באבחון מתוך 'עייפות החומר' של איש המקצוע, ועד שיקולים עסקיים טהורים (ולגיטימיים) של עלות-תועלת. כמובן, ייתכן שבמקרה הנ"ל האבחנה של המוסך היא נכונה - אבל כדי לאשש זאת יש לבצע תשאול שלו ובדיקה עם חבר כאמור, ככל שאתם מסוגלים.

אני אישית רואה ערך בהצלה של כלים כאלה. אבל צריך לדעת שאתה נכנס להרפתקה. מצד שני הגישה הבסיסית שלך מעידה על אהבה למכונה.
איך אמר חבר שלי לאשתו תחת החופה ולפני הטבעת? -
"תשמעי מיידאלע, אני לא יודע אם יהיה לנו טוב או רע ביחד, מה שבטוח - משעמם לא יהיה". :cool:

Asaf-a
03-03-19, 06:18
יש במושב בשפלה 4ראנר שעבור גלגול , מעוך באופן שלא יוכל לחזור לכביש.
מי שמעוניין, שישלח אלי הודעה פרטית ואכוון אותו למשק המדובר, אולי ירצו למכור, אין לי מושג מה מצב המנוע והמכלולים.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

boaz avrahami
03-03-19, 07:34
ראוי לזכור ולהוסיף בחשבון את הזמן שהרכב נמצא ללא טסט ואגרות ולעשות חושבים מה המשמעות של להשיב אותו לכביש.

מכנית זה רק אספקט אחד וגם אם צולחים את המשוכה עדיין יהיו כנראה כמה נוספות.

אגב, נתקלתי כבר בכמה בעלי 4ראנר שמחזיקים בחצר עוד נבלה לחלקים.
הרכב הזה כנראה לא מצטיין באמינות

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

נדב ש.
03-03-19, 08:36
למי שמעוניין אני ימסור בפרטי, יש פוראנר שנראה במצב טוב מאוד, מבחינה מכאנית צריך לעשות ראש מנוע(מנוע v אז כנראה שאת 2 הראשים).

opl
03-03-19, 08:50
לדעתי האישית אין דרך גרועה יותר מלהיכנס לעולם השטח מאשר עם נבלה שאפילו המוסך שבו היא נרקבת לא רואה שום כדאיות לשקמה.
מציע - לפחות ברכב השטח הראשון לנסות לשים את הרגש בצד. נבלות תמיד יהיו.

נדב42
03-03-19, 11:09
נכון.

מצד שני, אם אפשר לרכוש בגרושים את הפוראנר הזה וגם את ההוא שעבר גלגול, אולי אפשר להרכיב מהם בונבוניירה ...
זה מסוג הפרוייקטים שעושים בד"כ כשקשורים לרכב רגשית או כשמדובר ברכב ייחודי, קח בחשבון שההוצאות תמיד תהיינה גבוהות יותר, לפעמים משמעותית, מהתכנון המקורי.

opl
03-03-19, 11:32
זה דיבור של צייד נבלות מנוסה :-). בסבירות גבוה יחסית שלבחור אין את הכלים, הידע וכנראה שגם את המקום לאחסן שתי נבלות ולהופכן לרכב תקין אחד. שלא לדבר על ההתנהלות הכספית מול שני בעלי הרכבים, הגרירה ושאר ביורוקרטיה.

רק מי שיש לו הרבה כסף (או שכבר השקיע הרבה כסף) יכול להרשות לעצמו לקנות רכבים במצב שכזה. וברור לי שיש יוצאים מן הכלל. לא נראה שזה המקרה.

moshedoe
04-03-19, 03:01
תודה לכל מי שהתייחס וענה.

לצערי אחי החליט לרדת מזה (כנראה ירכוש משהו משומש שכבר נוסע).
אמנם יש לנו את המקום לאחסן את כל הנבלות שנרצה, אבל בהחלט אין לנו את הכישורים הטכניים הנדרשים.
אני לחלוטין לא מנוסה בעולם הזה והמחשבה שלי היתה לשאול את המכונאי לדעתו על מצב הרכב והאם שווה שיפוץ בהנתן מנוע חלופי, ובהנתן תשובה חיובית אולי להביא אותו לאחר החלפת המנוע למוסך "קרוזר" בחיפה ליישור קו. אך כאמור כל זה כבר לא רלוונטי.

למי שמעוניין, הפוראנר הזה הוא ככל הנראה מהמודלים שיובאו לארץ בייבוא אישי, ללא ספק אחרי 97 ונראה חיצונית במצב לא רע בכלל.
אני לא יודע אם זה עדיין אקטואלי - אך הוא עמד בזמנו (שבוע שעבר) במוסך ירוק בנהריה (ליד האיצטדיון). הגיע לשם באותו יום או יום לפני.
אם מישהו אכן קונה ומשפץ אותו אשמח לעדכונים.

תודה רבה!

guyo
17-06-19, 13:21
4ראנרים לחלקים הפכו למצרך נדיר... אם יש למישהו כיוון לאחד אשמח לקבל פרטים בפרטי

סולי
18-06-19, 08:42
יש נבלה אחת שראיתי בחצר של מוסך עדן, ראש העין.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

דידו
18-06-19, 09:14
4ראנרים לחלקים הפכו למצרך נדיר... אם יש למישהו כיוון לאחד אשמח לקבל פרטים בפרטי
שלחתי לך ה''פ

Asaf-a
18-06-19, 09:21
ראה הודעה #10

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

-->