PDA

צפייה בגרסה מלאה : מתקן ביתי פשוט וזול לפיסטור חלב

נדב42
01-03-19, 12:07
למי שלא מכיר, בין עוונותי הרבים אני גם עוסק בייצור גבינות עיזים (כתחביב, לא מסחרי). כשיש הרבה חלב אני מצליח לקנות חלב שמפוסטר באופן שמתאים לייצור גבינות. בעונות שהחלב מועט (כמו עכשיו) אני מצליח להשיג רק חלב שאינו מפוסטר (או מפוסטר-על שהוא חסר ערך עבורי).

תהליך הפיסטור כולל חימום החלב לטמפרטורה וזמן מסויימים (יש מספר וריאציות), ואז קירור מהיר שלו.

חימום זה לא בעייה, אבל איך לעזאזל מקררים מהר סיר חלב גדול ? הפתרון המקובל הוא שימוש בקרח או קרחומים בתוך אמבט בכיור, אבל זה מסורבל ועדיין לוקח המון זמן.

פתרון אחר שמצאתי הוא הנחת הסיר מול מזגן מקפיא ובתגבור של מאוורר.

אחרי חיפושים ברשת על פיסטור ביתי, מצאתי מתקן פיסטור ביתי שמבוסס על הזרמת מים סביב סיר החלב. במקום לקנות כזה ביוקר, החלטתי ליישם את השיטה באמצעים זמינים וזולים בארץ.

המצרכים (עבור סיר בקוטר 24 ס"מ):
דלי 18 ליטר משומש של סיד
שתי זוויות זכר-נקרה 3/4"
מחבר מהיר זכר של צינור גינה

קודחים חור בדופן הדלי סמוך לתחתית ומשחילים דרכו את צד הזכר של אחת הזוויות. החלק שנשאר בפנים צריך להיות אופקי כדי לייצר סחרור של המים

אל התבריג שבולט החוצה מבריגים את הזווית השנייה ומהדקים. אם השימוש המיועד הוא בתוך כיור אז יותר נוח שהזווית החיצונית תכוון כלפי מעלה. אל הזווית הזו מחברים את חיבור צינור הגינה וזהו.

את החלב מחממים כרגיל על גז, וכשמגיע הזמן לקרר מעבירים את הסיר כולו לדלי שמולא מראש מים. מניחים למים לגלוש עד שהסיר מונח עם הידיות על שפת הדלי. פותחים את הברז ומאפשרים גלישה של המים סביב הדלי, תוך כדי ערבוב של החלב.

בערב קריר (אתמול) זה הצליח לקרר סיר של 8 ליטר מ- 72 ל- 40 מעלות תוך פחות מחמש דקות, יותר יעיל מכל שיטה אחרת שניסיתי עד כה.

לא יודע אם זה רלוונטי כאן למישהו, אבל אם כן אז תהנו [emoji5]

תמונות כמתבקש, ועוד שבועיים סנט-מור ...

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190301/f75e279b6b1ee53359c51bb3626071c3.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190301/2cd1ac124db334dcb22e2c82f0bac976.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190301/721286c187b2323861efafcbb07de1aa.jpg

tomy669
01-03-19, 12:43
יפה..
רעיון שעלה לי שמצריך קצת יותר עבודה וחשיבה ולא יודע אם יותר יעיל, זה בעצם ליצור מעין צינור שמכופף בצורת קפיץ (כמו סוללה של מזגן/רדיאטור) ולהכניס אותו לתוך דלי עם מים קרים ודרכו ע"י משאבה להזרים את החלב.
התחום של החלב וגבינות עיזים וגם עולם היין מעניינים אותי מאוד למרות שמעולם לא עסקתי או התעמקתי בתחומים אלו (כנראה ימתין לפנסיה- מעין חלום להיות חקלאי)

האם יש לך מתכונים לייצור גבינות ויוגורטים?

נדב42
01-03-19, 13:03
צינור.. משאבה... כמה בלאגן לבנות ועוד יותר מזה לנקות ...

יש המון מתכונים ברשת, גם בעברית.

אני עשיתי סדנה (מומלצת) אז יש לי גם את המתכונים של הסדנה, וחוצמזה יש ספר לא רע בעברית, ראה בצילום המסך. מאותו המקום אפשר לקנות גם חומרים ותבניות

אם תרצה, אתה מוזמן להצטרף אלי בפעם הבאה שאכין :)https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190301/d10450387a5c81266dfa88830f38b4ad.jpg

boaz avrahami
01-03-19, 14:31
מה שאני ראיתי במקומות מקצועיים זה מסבך צינורות נירוסטה שבתוכם צורמים מים קפואים והם טבולים באמבט הפיסטור.

להערכתי הקרחומים מבקבוקים קפואים של חצי ליטר בתוך דלי החלב יתנו את התוצאה המהירה ביותר .
ככול שיהיה שטח פנים גדול יותר לבקבוקים מול החלב כך יהיה יקירור עיל יותר.

מתי טעימות?

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

opl
01-03-19, 14:49
חפש צילר של בישול בירה אולי יתאים לך
אני בזמנו בניתי לבד

https://www.northernbrewer.com/collections/wort-chillers

נדב42
01-03-19, 15:52
מסבך צינורות הנירוסטה מנצל את החלב הקר בכניסה למפסטר כדי לקרר את החלב החם, זה חוסך המון אנרגיה.

לגבי המוצרים השונים מעולם הבירה, כתבתי כבר קודם - אין לי חשק להתעסק עם צינורות ומשאבות מאחר והניקוי שלהם הוא יותר עבודה מכל הפיסטור, והפתרון הנוכחי בהחלט מספיק טוב.

לגבי טעימות - הנגלה הנוכחית מיועדת להיות סנט-מור ועוד נסיון להכין בושה - סדר גודל של שבועיים. אבל בועז, אתה כבר מכיר את הטעם, אתה לא צריך עוד טעימה ...

boaz avrahami
01-03-19, 16:11
צודק. אני לא צריך טעימות... טעימות זה קמצוץ.

אז מתי ערב גבינות ויין?

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

Asaf-a
01-03-19, 16:51
הפיסטור במחלבות בדרך כלל מתבצע על ידי מחליפי חום פלטות נירוסטה, בתווך אחד המוצר ובתווך שני קיטור או מי קרח תלוי בסקצייה הרלוונטית בפיסטור, וכן משתמשים בחלב החם המפוסטר להתחיל החימום של החלב הקר לפני הפיסטור, וכן לצורך תחילת קירור החלב החם, משיקולים אנרגטיים של רה-גנרציה

פחות נפוץ השימוש במחליפי חום צינורות בפיסטור, הרוב מתבצע בפלטות.

הסיבה העיקרית בתעשיה לקירור המהיר היא משיקולי קיצור זמני ייצור ומניעת צווארי בקבוק, לשימוש ביתי כנראה אין הכרח לקירור מהיר במיוחד, אני אוודא לך נקודה זו.

אני מציע לך לשקול חימום לטמפ גבוהה יותר מ72 מעלות אלא אם משך הזמן ב72 מעלות עולה על 25 דקות, ראה את הגרף המצורף לעקומת הרג חיידקים, עדיף לחמם עד 82 מעלות לזמן קצר ותרוויח הרג של הרבה יותר חיידקים, ציר הזמן בגרף הוא לוגריטמי.

אני מקווה שאתה מפלטר את החלב הגולמי, מה שמגיע מהרפת / דיר מכיל גופים זרים, אורגנים ולא אורגנים.

ומשהו טריוויאלי אבל שכדאי לאמר, הפיסטור מאוד חשוב....תרופות סבתא הכוללות חלב גולמי למריחה במקרים שונים מאוד בעייתיות מבחינה הגייני.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190301/ea7ea2e9d8e0f0c464b4f9a2f77af319.jpg

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

נדב42
01-03-19, 17:31
חימום ל-82 מעלות ("פיסטור על") לא מתאים לגבינות, לכן אני נאלץ לפסטר בעצמי. פיסטור עבור גבינות הוא לטמפ׳ של 72-74 מעלות למשך 15 שניות.

מאחר ובפסטור באמצעים ביתיים החימום והקירור איטיים משמעותית מאשר בפסטור מסחרי, ומאחר ואני מודד טמפרטורה באזור מרכז הסיר שהוא האזור הכי פחות חם בסיר, אני עוצר את החימום ב-72 מעלות, מחכה 15 שניות ומתחיל לקרר.

נדב42
01-03-19, 17:41
אז מתי ערב גבינות ויין?

ככה ? בפרהסיה ? קבל עם ועדה ???
בשביל זה באמת אצטרך מפסטרת מסחרית ...

Asaf-a
01-03-19, 18:16
רק תיקון קטן:
פיסטור על:125 מעלות למשך שניה אחת.
אולטרה פסטור / עיקור, קרי uht שנדרש למוצרים עמידים: 140 מעלות למשך שתי שניות.

קיצור, אני ממליץ ממליץ לחמם מעט יותר, במיוחד כאשר מדובר על אמצעים ביתיים שלא מבוקרים באופן רציף ומכוייל.

גילוי נאות, אני קשור מיקצועית לתעשיית החלב.

נדב42
01-03-19, 18:46
לתעשיית החלב בארץ יש הגבלות רגולטוריות נוקשות אשר מן הסתם כוללות מרווח בטחון גדול, ויש הבדל משמעותי בין פסטור לשתייה לבין פסטור לגבינות. אם אתה מקושר בענף, אנא בדוק כיצד מפסטרים חלב שמיועד לייצור גבינה. יש גבינות שהליך הייצור שלהם ממילא כולל חימום/בישול, עבורן זה לא רלוונטי, אבל בוא תבדוק לצורך העניין פסטור של חלב עבור גבינת קממבר.

Asaf-a
01-03-19, 18:52
נדב, לאחר וידוי עם קולגה, להשלים את התמונה לגבי טמפ פסטור, ומהירות הקירור:

הפסטור הוא השלב של טיפול החום שהורג את החיידקים הפתוגנים שבאו מהדיר. הקירור ובכלל המשך הטיפול במוצר הם שלבים בהם יכולים לגדול גורמי קלקול או זיהום אחרים שהמוצר נחשף אליהם. בקירור איטי יש תחום טמפ שאם עוברים אותו לאט מאוד יש סיכוי שהחיידקים ששרדו את הפסטור או זיהמו את החלב אחריו יגדלו לרמות גבוהות בתחום האינקובציה שלהם. לכן אכן רצוי קירור מהיר. המון תלוי במוצר שמייצרים: עם מחמצת או בלי וכד'.

כלומר, בקירור איטי יחסית אותו ניתן להשיג באמצעים ביתיים, משיקולי איכות הפיסטור מומלץ להגיע לטמפ גבוהות יותר מ73.

בהצלחה ובתאבון.

נדב42
01-03-19, 19:03
הקירור אצלי יורד מ- 72 ל- 40 תוך 5 דקות בערך. זה הכי מהר שאני מצליח לייצר כרגע. מ-40 מעלות ומטה הורדתי את קצב הקירור כדי לחסוך במים, אבל אם צריך קירור מהיר יותר גם לטמפ׳ נמוכה יותר, אשמח לדעת.

החימום אצלי איטי יותר. מאחר ואני מחמם על להבת גז אני לא יכול להשתמש בעוצמה מקסימלית כי זה חורך את החלב שבתחתית הסיר למרות שאני מערבב כל הזמן, כך שמשך הזמן (בחימום) שהחלב נמצא בין 62-72 מעלות הוא כמה דקות, לא מדדתי בדיוק אבל אני מעריך שבין 5 ל- 10 דקות.

וכמו שכבר כתבתי, 72 במרכז הסיר זו הנקודה שאני עוצר את החימום. לפני התחלת הקירור זה כבר עולה ל- 73-74 מעלות, ולפחות חלק מהחלב מגיע גם גבוה יותר.

Asaf-a
01-03-19, 19:10
אופן החימום הוא אכן ההבדל העיקרי, החימום במחליף חום פלטות וצינורות אחיד ומהיר מאוד, כנראה שבאמצעים ביתיים וללא ציוד יעודי לא תוכל לחמם טוב יותר.

אבדוק לך לאיזו טמפ מקררים לאחר הפיסטור, אני חושב שמקורר לטמפ נמוכה בהרבה מ40, אבל יתכן שזה משיקולים לוגיסטיים ואכסון ביניים, אם הייצור אצלך רציף אז יתכן שזה שיקול לא רלוונטי.

Asaf-a
01-03-19, 19:25
לשאלותיך+...

1. קצב הקירור שלך בסדר גמור, מן הסתם אתה מוסיף מחמצת והיא מגינה על הגבן מקלקול.

2. הבעיה בקממבר היא קלקול במהלך שלבי ההבחלה עם העובש הלבן. זה צריך להעשות בסביבה נקיה מאוד כל המוצר חשוף לאוויר חמים רווי רטיבות לפרק זמן ארוך...

נדב42
01-03-19, 20:51
אבדוק לך לאיזו טמפ מקררים לאחר הפיסטור, אני חושב שמקורר לטמפ נמוכה בהרבה מ40, אבל יתכן שזה משיקולים לוגיסטיים ואכסון ביניים, אם הייצור אצלך רציף אז יתכן שזה שיקול לא רלוונטי.

חשוב לי לשמוע את הנתון הזה אם יש לו חשיבות מבחינת חיסול המזיקים.

בפיסטור תעשייתי מקררים בחזרה ל- 2-4 מעלות כדי לשמור על החלב עד שמתחילים לעבוד איתו. אצלי זה לא רלוונטי כי אני מתחיל את ייצור הגבינה מייד לאחר הפיסטור, אז אני מקרר רק עד לטמפרטורה הנחוצה במתכון הגבינה הספציפי. עד עכשיו הקפדתי על קירור מהיר רק עד 40-50 מעלות, אם צריך לקרר מהר גם הלאה, אשמח ללמוד :)

ובינתיים, בין החפירות, גם קצת מעשים:

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190301/b7525becf0d0282bc8462146e14644d2.jpg

Asaf-a
01-03-19, 20:56
לשאלותיך+...

1. קצב הקירור שלך בסדר גמור, מן הסתם אתה מוסיף מחמצת והיא מגינה על הגבן מקלקול.

2. הבעיה בקממבר היא קלקול במהלך שלבי ההבחלה עם העובש הלבן. זה צריך להעשות בסביבה נקיה מאוד כל המוצר חשוף לאוויר חמים רווי רטיבות לפרק זמן ארוך...

Sent from my SM-G950F using Tapatalkלא הייתי ברור כאן, היות ואתה ממשיך מיידית בהמשך הייצור, קירור ל40 זה בסדר גמור.

boaz avrahami
01-03-19, 21:20
לא יכול להיות הרבה מתחת ל 40.
לפחות בגבינות הפשוטות שאני מכין מוסיפים את האנזים סביב 35 מעלות

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

נדב42
01-03-19, 21:47
בסנט-מור, לפחות במתכון שיש לי, הטמפרטורה היא 20-24 מעלות. את התוצאה אתה כבר מכיר ...

זוהר לב
02-03-19, 01:13
אני מכין יוגורט מחלב בקר מהסופר ויוצא נפלא.

אחרי כמה נסיונות וטעיות הבנתי שהחלב המשווק ע"י היצרנים הגדולים שונה. היוגורט הטעים וההומוגני ביותר יוצא מחלב של שופרסל.
לא תנובה ולא טרה. (ואין לי מניות שם)

באמצעים ביתיים פשוטים, למי שמעוניין להכין בלי הטרחה מסביב, אפרט את התהליך.

סיר נירוסטה 5 ליטר ממוקם בתוך סיר אלומיניום גדול יותר המכיל מים.
לסיר הנירוסטה מוזגים 5 קרטונים של חלב, ומחממים עד 90 מעלות תוך עירבוב כל כמה דקות. חשוב לחמם דרך מים כמתווך
כדי שהחלב לא יישרף בתחתית הסיר.
כשהגיע לטמפ' הרצויה מכבים ומניחים להתקרר עד 45 מעלות. ניתן להאיץ את הקירור ע"י החלפות מים בסיר האלומיניום.
ב-45 מעלות מןסיפים לחלב גביע יוגורט פשוט, מערבבים היטב, מכסים, ועוטפים בשמיכת צמר למשך כ- 7 עד 8 שעות.
חשוב לנטר כל הזמן את הטמפ' ורצוי שלא תרד מתחת ל-38 מעלות. (אני משתמש בבקר טמפ' עם PT100 וחוט שמושחל לסיר מהצד)
ככל שהיוגורט ישהה זמן רב יותר הוא יחמיץ יותר ולכן זמן השהיה בטמפ' 38-45 הוא עניין של טעם.
בסוף התהליך מכניס למקרר, ולמחרת דולה את היוגורט מתוך הסיר לתוך צינצנות.
....
פשוט, טעים ובריא.

boaz avrahami
02-03-19, 01:36
למה אתה עובד קשה ומפסטר שוב?
כידוע, יוגורטים וגבינות זה חלב ״מקולקל״...
לכן, אם יש לכם חלב שפג תוקפו אל תשליכו לפח. הפכו אותו לרוויון בקלות.
הרעיון הוא לתת לחלב לפתח את החידקים שאתם שמים לו בטמפרטורת החדר עד שהכול הופך ליוגורט.

קח חלב, שים כלי קיבול על השיש.
הוסף לו מעט רוויון וסגור בניילון נצמד.
כתלוי בטמפרטורה החיידקים יתרבו.
כדאי לטעות כל חצי יום ולערבב בעדינות יד שמגיעים למרקם הרצוי.
ברגע שמגיעים למרקם יש להכניס למקרר

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

זוהר לב
02-03-19, 01:47
קבעון מחשבתי. ככה למדתי. חלב מקולקל אני זורק.

הכנת לבנה מיוגורט.
מהיוגורט הזה ניתן להכין גם לבנה.
ליוגורט מוסיפים מעט לימון מלח ותבלינים לפי הטעם, מערבבים, שופכים לתוך חיתול בד ומניחים לנוזלים להגיר חוצה כמה שעות.
מרקם הלבנה המתקבל בהתאם לזמן. יותר זמן יותר סמיכה, והפוך.

נדב42
02-03-19, 02:04
לאבנה אני מכין מ... לבן.

מערבבים את הלבן עם מלח (כפית גדושה לכל 3-4 גביעים, אני משתמש בלבן יטבתה 3%) ומניחים ליום-יומיים לטפטף.

אגב, כדי לאפשר טפטוף במקרר אני משתמש במגדל טפטוף מנירוסטה שיוצר ע"י לא אחר מאשר מיודענו רכס האחד והיחיד :)

http://www.rehasim.co.il/מוצר/ערכת-ייצור-ביתית-לגבינות

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190301/36695e122f65287821460ce327f2ecc3.jpg

זוהר לב
02-03-19, 02:16
נדב, אתה אלוף.
אני חפ"ש ומייצר באמצעים העומדים לרשותי.
לא מזמן חשבתי לעשות קורס גבנים ומפאת חוסר זמן........תירוצים.
שאלה, היכן קונים "חיידקים" ליוגורט? מהיוגורט שאני מכין לא ניתן לעשות נגלה נוספת
כי ביוגורט הקנוי שמוסף לחלב היצרנים משתמשים במוחלשים.

נדב42
02-03-19, 02:25
את המחמצות אפשר לקנות אצל ג׳אקומו, ראה בצילום המסך בהודעה מס׳ 3 למעלה.

הקורס שאני עשיתי היה בימי שישי אז אין תירוצים...

זוהר לב
02-03-19, 02:38
איזו מבינהן אני צריך לבקש?
מחמצת ליוגורט או אולי אנזים? כוון אותי- לא מצוי בנושא כמוך.
וכמה זמן התראה צריך לתת לחנות זו לפני שמגיעים?
....
אנקדוטה,
בבאר טוביה יש משק עיזים וגם שם מייצרים גבינות. לזכותם ייאמר כשלבתי היו פצעי פה(יש לזה שם-לא זוכר)
הם נתנו לי חלב עיזים עבורה ללא תמורה, והפלא הוא שזה עבר מייד וזה היה חלב מפוסטר, לא גלמי.
כמובן שחזרתי לשם מאוחר יותר ורכשתי גבינות בכמות נכבדה, והטעם שלהן עדיין שמור בפי.
קצת מקנא בך.

boaz avrahami
02-03-19, 02:51
קבעון מחשבתי. ככה למדתי. חלב מקולקל אני זורק.

הכנת לבנה מיוגורט.
מהיוגורט הזה ניתן להכין גם לבנה.
ליוגורט מוסיפים מעט לימון מלח ותבלינים לפי הטעם, מערבבים, שופכים לתוך חיתול בד ומניחים לנוזלים להגיר חוצה כמה שעות.
מרקם הלבנה המתקבל בהתאם לזמן. יותר זמן יותר סמיכה, והפוך.

למעשה אין דבר כזה חלב מקולקל... הוא ממשיך לכיוון יוגורט או לאבנה.
מחלב תעשייתי זה בערך מה שאפשר לעשות כי בדרכו להיות הומוגני לקחו ממנו את השומנים והאופי והפכו אותו למשקה חלב אנמי .

הכי קל כאמור להרבות חיידקים בגביע לבן או מרוויון.
אם אין גם לימון עוזר אבל אז תן לחלב לנשום דרך מגבת

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

זוהר לב
02-03-19, 03:02
בועז, אני לא מכיר את התהליכים הקורים בחלב ולכן אני נמנע מלסטות ממה שלמדתי.
בכללי, לא מגיעים בבית למצב של מקולקל או פג תוקף כי הילדים גומעים בכמויות.
זוכר את הדברים שרשמת ואם אגיע למצב, אנסה לשחזר.
תודה.

עורך,
אם להיות יותר ממוקדים, אז שאלה.
חלב מקולקל שהפך גושי מה ניתן לעשות איתו? פעם מזמן, כשקרה, נתתי לו סתם להתגבן בלי שום התערבות מצידי
ומה שקבלתי היה גועל מוחלט. היכן טעיתי?

boaz avrahami
02-03-19, 03:33
הוא נהיה מריר בוודאי…
היית. צריך להוסיף לו מלח ולסנן ממנו את הנוזלים והוא היה הופך ללבנה
בקיץ אם חם מדי מגירים את המים במקרר

Jeep GC ZJ 3.5 IR
Honda 300EX

wonderd
02-03-19, 11:48
טיפ קטן מתחום דומה שעסקתי בו - חימום/קירור מסה נוזלית הרבה יותר קל ומהיר אם מבצעים תוך הקטנת המסה, אם החלב יעבור בצנרת החימום/הקירור יהיו הרבה יותר מהירים ונשלטים מבחינת אחידות.
הבנתי שלא רוצים להתעסק עם צנרת וכו - אבל אם חושבים לפני ובונים נכון - אמנם הבניה קצת יותר מסובכת וגם יותר יקרה מדלי משומש, אבל התוצאה, ההתעסקות בייצור עצמו הרבה יותר קלה.

דעתי האישית..
בהצלחה, נראה מספק מאוד לייצר בעצמך גבינות.

נדב42
02-03-19, 12:07
איזו מבינהן אני צריך לבקש?
מחמצת ליוגורט או אולי אנזים? כוון אותי- לא מצוי בנושא כמוך.
וכמה זמן התראה צריך לתת לחנות זו לפני שמגיעים?

מחמצת גורמת לחלב להחמיץ, מחזירה לו חלק ממה שהפיסטור לקח. מחמצות שונות מכילות חיידקים שונים ובוחרים אותן לפי התוצר הרצוי.
במקום להתעסק עם מחמצות ייעודיות, ניתן להשתמש במוצרים שמכילים אותן - למשל כפית לבן (3% תנובה) לכל ליטר חלב כתחליף למחמצת מזופילית.

האנזים הוא זרז לתהליך ההגבנה - הפיכת החלב מנוזל למוצק. לזה אין תחליף מהסופר ותצטרך לקנות.

היחס והתזמון בין האנזים למחמצות קובע את רמת החמיצות של התוצר הסופי. תהליך ההחמצה מהיר הרבה יותר כשהחלב נוזלי.

לגבי ג׳אקומו - זה לא ממש חנות אלא אדם מבוגר שמוכר מהבית שלו בהוד השרון. תאם איתו טלפונית והוא גם ייתן לך הסברים בסיסיים ואז יזמין אותך (בתשלום) לאחת הסדנאות שלו. אם אתה משקיע בלימוד יש מקומות יותר טובים, אבל הוא איש נחמד ושווה לבקר אצלו :)

לזכותם ייאמר כשלבתי היו פצעי פה(יש לזה שם-לא זוכר)
הם נתנו לי חלב עיזים עבורה ללא תמורה,

הפה והטלפיים, לא תענוג גדול ...

נדב42
02-03-19, 12:13
טיפ קטן מתחום דומה שעסקתי בו - חימום/קירור מסה נוזלית הרבה יותר קל ומהיר אם מבצעים תוך הקטנת המסה, אם החלב יעבור בצנרת החימום/הקירור יהיו הרבה יותר מהירים ונשלטים מבחינת אחידות.
הבנתי שלא רוצים להתעסק עם צנרת וכו - אבל אם חושבים לפני ובונים נכון - אמנם הבניה קצת יותר מסובכת וגם יותר יקרה מדלי משומש, אבל התוצאה, ההתעסקות בייצור עצמו הרבה יותר קלה.

דעתי האישית..
בהצלחה, נראה מספק מאוד לייצר בעצמך גבינות.עזוב לרגע את הבנייה של מערכת כזו, ותחשוב על הניקוי שלה, ועל איך לעזאזל יודעים שהכל באמת נקי. פוטנציאל הזיהום במערכת כזו, שרוב הזמן תעמוד חסרת שימוש, הוא גבוה מאוד, הרבה יותר מאשר במערכת שנמצאת בשימוש יומיומי ומטופלת באופן שוטף.

וכן, זה בהחלט כיף להכין את הגבינות. הרבה עבודה ומצריך תרגול ולפעמים פשוט לזרוק מחזור שלא הצליח, אבל כשצוברים קצת נסיון אתה יכול להתאים את הגבינה לטעם האישי שלך, ואז... תענוג [emoji5]

ADaShim
02-03-19, 15:16

אצלנו נהוג לקרוא לזה הפה והגפיים ואכן תענוג קטן מאוד.

Sent using Tapatalk

נדב42
02-03-19, 17:10

"תוריד את הגפיים המטונפות שלך מהשרשור שלי"... לא, זה לא עובד ...

מצטער, תקינות פוליטית לא עובדת כאן. היה טלפיים ויישאר טלפיים [emoji5]

איל מ
02-03-19, 18:24

כנ"ל.
לא משנה כמה אני משתדל, בשליפה אני תמיד קורא לזה טלפיים.

opl
02-03-19, 22:10
בבירה ההרתחה עצמה של הנוזל היא גם החיטוי של הצנרת, הצילר מוכנס לתירוש 10 דקות לפני תום הבישול... מניח שאצלך זה לא עובד?, בגלל הטמפ הנמוכה?

אני משתמש בחומר הזה
https://www.amazon.com/Star-San-B0064O7YFA-San-32/dp/B0064O7YFA

הוא נחשב דהבסט

זוהר לב
02-03-19, 22:44
לזכותם ייאמר כשלבתי היו פצעי פה(יש לזה שם-לא זוכר)
הם נתנו לי חלב עיזים עבורה ללא תמורה, והפלא הוא שזה עבר מייד.

Sent using Tapatalk

כנ"ל.
לא משנה כמה אני משתדל, בשליפה אני תמיד קורא לזה טלפיים.

זו הבת שלי נא לא להתבלבל :mad: והיו לה פצעים רק בפה ולא בגפיים, ופצעים אלו נקראים אפטות, זה השם ש"ברח" לי.
זה לא פה וטלפיים ולא פה וגפיים וגם לא נעליים ומגפיים.

לעניין הויכוח בינכם מצאתי את זה באתר "כללית":

"האם יש קשר בין המחלה הזאת לבין מחלת הפה והטלפיים?

בגלל הדמיון בשם, לעיתים קרובות מתבלבלים בין מחלת הפה והגפיים למחלת הפה והטלפיים (Foot and Mouth Disease) - אבל אין שום קשר ביניהן. מחלת הפה והטלפיים תוקפת בעלי חיים בלבד (כבשים, בקר וחזירים). לא ניתן להידבק במחלת הפה והגפיים מחיות, ולא ניתן להעביר אותה אליהן."

יוני5
02-03-19, 23:24
בבירה ההרתחה עצמה של הנוזל היא גם החיטוי של הצנרת, הצילר מוכנס לתירוש 10 דקות לפני תום הבישול... מניח שאצלך זה לא עובד?, בגלל הטמפ הנמוכה?

אני משתמש בחומר הזה
https://www.amazon.com/Star-San-B0064O7YFA-San-32/dp/B0064O7YFA

הוא נחשב דהבסט

דה בסט הוא לא. והוא אולי סביר לתעשיית הבירה.

לתעשיית המזון, בייחוד המחלבות, יש תהליך שכל עולם המחלבות עוסק בו והוא נקרא CIP.
לרוב מדובר על שטיפה עם מים רותחים,
אח"כ סודה קאוסטית - לניקוי
שוב מים
אח"כ חומר עם דרגת חומציות גבוהה לחיטוי
ולבסוף שוב מים.

חתיכת סיפור, אבל הכרחי.

יש חברה ישראלית שמוכרת חומר, בעיקר לתעשיית היקבים (יין) אבל גם למחלבות, שלטענתם הרבה יותר טוב ופחות מסוכן למגע וכו, אבל כאמור, רוב התעשייה "שפוטה" של תהליך ה CIP
בברכה,
יוני5

נדב42
02-03-19, 23:38
והיו לה פצעים רק בפה ולא בגפיים, ופצעים אלו נקראים אפטות, זה השם ש"ברח" לי.
זה לא פה וטלפיים ולא פה וגפיים וגם לא נעליים ומגפיים.

כשהבן שלי חטף את זה לפני 15 שנה, לפני שכיבסו את השם, קראו לזה הפה והטלפיים.

לגבי אפטות (שזה באמת משהו אחר), אפשר לקנות בבתי המרקחת מקלון קסם שנקרא "אורל מדיק - Oral Medic". זה נראה כמו קיסם לניקוי אוזניים, שוברים אותו במקום המיועד והתמיסה שבמקלון נספגת בצמר הגפן.

את הקצה הספוג מגלגלים על האפטה ואז קורים הדברים הבאים:

א. אתה מתחיל לקלל את מי שהגה את הרעיון להשתמש בתכשיר הזה
ב. אתה מתפתל מכאבים לשלושים שניות בערך
ג. זה ממשיך סתם לכאוב לעוד שלושים שניו
ד. הכאב נגמר. כולל המקורי של האפטה
ה. האפטה עצמה נעלמת בזמנה החופשי כמו קודם, רק שזה כבר לא כואב.

Asaf-a
02-03-19, 23:46
אפטה עוברת תוך שבוע עם טיפול ותוך 7 ימים ללא טיפול.

אבל חבל לחטוף בנוסף כולירה אחרת מחלב לא מפוסטר, מיותר.

זוהר לב
03-03-19, 12:55
מדויק.
רק שבמקרה שלי מרחנו בחלל הפה וההחלמה - תוך כמה שעות.... נעלם כלא היה.
ברוצלה - חיידק אלים שמצוי בגוף בהמות נגועות וגם הזרקה ישירה מהעטין לפה לא מונעת העברתו,
לכן נתננו לילדה חלב עיזים מפוסטר.

-->