PDA

צפייה בגרסה מלאה : ג'יפים בונים אמרנו.... הסבת CJ לרכב טיולים מותאם אישית.

de fox
30-03-19, 23:20
אחרי תקופה ארוכה של פנטזיות ותכנונים התחלתי לעבוד תכלס. במה שהיה עד עכשיו אפשר להתעדכן כאן (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/101124-%D7%94-CJ-%D7%A9%D7%9C-%D7%A0%D7%A2%D7%9D).

הרעיון המרכזי זה ניצול מקסימלי של שטח איחסון, הקצאת תאים יעודיים לציוד תוך מתן גישה נוחה וזמינה לכל החללים.
הביצוע ישלב בתוכו סגירה והגבהה של ארגזי הצד (מלפני ואחרי בתי הגלגלים כולל) בבודי של ה CJ והסבה של דפנות הצד לדלתות הנפתחות מעלה (בדומה לתא מטען של אוטובוס).
הפרות הקדושות שיישחטו - הגבהה של דפנות הבודי והקנט ב 6 ס"מ ( 2 ס"מ מעל בודי אמריקאי), כאמור סגירת הגישה לארגזים מתוך הבודי תוך יצירת חלל מרכזי למגירות ומקרר שעליהם משטח העמסה בשטח כל הארגז.
כמו כן, כמחווה למקור ועל מנת לאפשר קווי חלוקה סימטרים בין דופן ימין ושמאל - פתח התדלוק יעבור לדופן האחורית בפינה של הבודי.

תמונות להמחשה מסקיצות תלת ממד ראשוניות:

123510

123511

123512
אתגרים לא חסר אך מכל המדידות וסקיצות התכנון עושה רושם שהתוכנית ברת ביצוע.

הרעיון התפתח אצלי בראש ובושל במשך תקופה ארוכה תוך מדידות חוזרות ונשנות על הג'יפ הקיים, אבל עד שלא התחלתי לעבוד על הבודי החלופי והורדתי את הדופן היה קשה לראות איך אני מיישם הלכה למעשה.
כאמור בשלב הראשון דופן אחת הורדה ובעזרת קרטון ביצוע התחלתי להציב בצורה גסה את גבולות הגיזרה, התחלתי להוריד מידות ולבנות סקיצה תלת ממד:

123513

123515

להמחשה אפשר לראות מה אפשר להכניס בתאים שנוצרו:

123514

אין ספק שהשלב הראשון זה לייצר מבנה\מסגרת אשר יחזיר את קשיחות המבנה לבודי במקום הדופן שפורקה.
אתגרים נוספים: הטמעת מנגנון הרמה הכולל זרועות מקביליות מתוגברות בוכנות גז המוכלות באריזה שלא תפגע אסטטית במראה הג'יפ מצד אחד ומצד שני לא תפגע בחלל תא הנהג בדגש על האזור מאחורי מושבי הנהג והנוסע. דגש נוסף לתכנון זה במצב סגור כל העסק צריך להיות שקט ויציב ללא קרקושים ופתיחות לא רצוניות בשטח.

אתגר מרכזי נוסף זה משקל, ליישם את כל הפנטזיה הזו מבלי להוסיף משקל משמעותי לבודי (דופן אלומינים מישהו...?).

וכן, אני מבטל כל אפשרות עתידית להכניס מושב אחורי של 3 מקומות - מרווח עבור מושב זוגי בין הכנפונים נשאר ונלקח בחשבון (אין שינוי במידה הפנימית בין בתי הגלגלים).

בהיקף הפרויקט כמובן- פחחות וצבע לשאר הבודי. ייכנס גם התאמה של סגירת הפיבר הקיימת והסבתה לתצורה של סגירה חלקית משולבת דפנות ברזנט.

יש עוד הרבה עבודת תכן מפורט שתתקדם במקביל לפירוק דפנות הבודי (כאמור, קשה להוריד מידות וקשה לתפוס את מרחב הפעולה מבודי שלם). העבודה תעשה בנחישות אך בקצב של עבודה במשרה מלאה וילדים ומשפחה ברקע- אל תצפו לעידכונים שבועיים אך אני מחוייב למטרה :).

אשמח לדון ולפרט על כל השיקולים להגעה לתצורה המתוכננת. יחד עם זאת יש לזכור שעל טעם ועל ריח אין להתווכח :p.

May god have mercy on my soul....

איל מ
30-03-19, 23:26
על פניו- מגניב לאללה!

gmike
30-03-19, 23:35
רעיון יפה, אהבתי!
יש לי הצעה טיפה שונה שתחסוך משקל ואת המנגנון המסובך: צירים בתחתית הפנל, כך שיפתח כמו דלת ארגז של טנדר, עם הגבלה לפתיחה ב90 מעלות.
נראה לי יותר שימושי ופשוט לייצור, לא?

de fox
31-03-19, 00:23
רעיון יפה, אהבתי!
יש לי הצעה טיפה שונה שתחסוך משקל ואת המנגנון המסובך: צירים בתחתית הפנל, כך שיפתח כמו דלת ארגז של טנדר, עם הגבלה לפתיחה ב90 מעלות.
נראה לי יותר שימושי ופשוט לייצור, לא?

ראשית - whats the fun in that :p.

אבל ברצינות, זו אפשרות שנלקחה בחשבון ונפסלה מאחר והדופן בגובה של חצי מטר, וזה אומר שצריך לקחת בחשבון מרווח של מטר לכל צד בכל מקום שאני חונה. מה גם זה לא באמת נוח לרכון חצי מטר על מנת להגיע לציוד בטח בגובה שהדפנות נפתחות בסט אפ הזה.

ד ו ר ו ן
31-03-19, 00:41
מאחר והדופן בגובה של חצי מטר, וזה אומר שצריך לקחת בחשבון מרווח של מטר לכל צד בכל מקום שאני חונה. מה גם זה לא באמת נוח לרכון חצי מטר על מנת להגיע לציוד בטח בגובה שהדפנות נפתחות בסט אפ הזה.
רעיון נהדר.

תחשוב על פיצול ל-3 תאים, ואז דלת נפרדת.
זה יאפשר גם הקשחת הקופסא, ע״י תומכות אנכיות באמצע החלל, כחלק מיצירת התאים, וגם יפשט פתיחה וגישה.
בנוסף, הדלת הפתוחה יכולה לשמש כמדף/שולחן קל.

במקום דלת ענקית, פותחים רק את מה שצריך.
גם ככה, לפי מה שנראה, יהיה ציוד שונה בכל חלק של החלל.

de fox
31-03-19, 00:57
רעיון נהדר.

תחשוב על פיצול ל-3 תאים, ואז דלת נפרדת.
זה יאפשר גם הקשחת הקופסא, ע״י תומכות אנכיות באמצע החלל, כחלק מיצירת התאים, וגם יפשט פתיחה וגישה.
בנוסף, הדלת הפתוחה יכולה לשמש כמדף/שולחן קל.

במקום דלת ענקית, פותחים רק את מה שצריך.
גם ככה, לפי מה שנראה, יהיה ציוד שונה בכל חלק של החלל.

הרעיון של דלת אחת מגיע בעיקר מהכיוון של אסטטיקה - ריבוי תאים=קווי חלוקה נראים. אחר כך הבנתי גם שמבחינת מקום להכיל מנגנון הרמה אני מוגבל לאזורים הגבוהים של הדופן, באמצע אין באמת מקום להכניס מנגנון כזה.

הקשחת הקופסא ע"י תומכות אנכיות בהחלט ישולב. ואין ספק אני אשלב בדרך כזו או אחרת מדף נשלף... יש כמה רעיונות בכיוון.

zivo
31-03-19, 01:14
המממממ.....
הרעיון יפה, אבל אני בכלל לא בטוח מה זה יעשה לחוזק של הבודי כולו.
אני חושש, שאתה תגמור את הבודי.
אתה מציין את האתגר של "החזרת ההקשחה" אבל לא מציין איך אתה פותר את זה.
צריך להזהר מההרפתקאה הזו, בהחלט יש מצב שתחשוב שפתרת את הבעיה, תגמור את העבודה, תתחיל לנסוע, ויתחילו סדקים בכל מני מקומות לא צפויים.
לדעתי, כל נגיעה במבנה, חייבת להתבצע, אם בכלל, עם הרבה תשומת לב והרבה חישובי כוחות.
תנסה לשאול את עצמך מה אתה רוצה לאכסן בתאים האלו ואולי שווה לרדת מהרעיון של "הדלתות אוטובוס" .
למה לא גישה מלמעלה ו\או (לפחות מהכנף של הגלגל קדימה) מקום סגור למיכלי מים ודלק?
לחללים מאחורי הגלגלים ומעל הכנפים, הייתי "נכנס מלמעלה".
דרך אגב, אני מתקשה לראות איך אתה בונה דלת אוטובוס כזו, שגם תהיה אטומה גם לא תקרקש, ועדיין תהיה קלה ופשוטה לתפעול.

My two cents

de fox
31-03-19, 01:28
המממממ.....
הרעיון יפה, אבל אני בכלל לא בטוח מה זה יעשה לחוזק של הבודי כולו.
אני חושש, שאתה תגמור את הבודי.
אתה מציין את האתגר של "החזרת ההקשחה" אבל לא מציין איך אתה פותר את זה.
צריך להזהר מההרפתקאה הזו, בהחלט יש מצב שתחשוב שפתרת את הבעיה, תגמור את העבודה, תתחיל לנסוע, ויתחילו סדקים בכל מני מקומות לא צפויים.
לדעתי, כל נגיעה במבנה, חייבת להתבצע, אם בכלל, עם הרבה תשומת לב והרבה חישובי כוחות.
תנסה לשאול את עצמך מה אתה רוצה לאכסן בתאים האלו ואולי שווה לרדת מהרעיון של "הדלתות אוטובוס" .
למה לא גישה מלמעלה ו\או (לפחות מהכנף של הגלגל קדימה) מקום סגור למיכלי מים ודלק?
לחללים מאחורי הגלגלים ומעל הכנפים, הייתי "נכנס מלמעלה".
דרך אגב, אני מתקשה לראות איך אתה בונה דלת אוטובוס כזו, שגם תהיה אטומה גם לא תקרקש, ועדיין תהיה קלה ופשוטה לתפעול.

My two cents

אכן חששות נכונים ובהמשך אפרט איך אני ניגש לזה ומה הפיתרון שלדעתי ייתן מענה לנושא, לתפיסתי זה לגמרי בר ביצוע.
גישה מלמעלה זה בדיוק מה שאני מנסה לחסוך, הרי שהג'יפ מועמס בציוד בתוך הקבינה, אין גישה מהכיוון הזה. התובנה הזו היא חלק ממה שהביא אותי לקונפיגורציה הזו. הרי כיום התאים האלה שקיימים במקור לא נגישים כשאני מניח ציוד על גבי בתי גלגל בתוך הקבינה.
התאים האלו לא אמורים להיות אטומים למרות ששילוב של חפיפות בסגירה יחד עם גומיות נכונות במקום נכון כן יתנו פיתרון לזה.
לגבי קרקושים....אכן האתגר קיים.

אלון_ק
31-03-19, 06:18
אני ממליץ להרים את הדופן עם מנגנון 4 זרועות ולא בהחלקה. זה יעבוד הרבה יותר טוב לאורך זמן, מאפשר רמות דיוק נמוכות - ואתה תצטרך, כי הבודי יזוז הרבה, תמיד - וזה הרבה יותר זול. בכלל, לטעמי מנגנוני תנועה ליניארית ברכב שטח פתוח זה מתכון לצרות.

נעקוב בדבקות! נראה מעניין מאוד.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

de fox
31-03-19, 07:35
אני ממליץ להרים את הדופן עם מנגנון 4 זרועות ולא בהחלקה. זה יעבוד הרבה יותר טוב לאורך זמן, מאפשר רמות דיוק נמוכות - ואתה תצטרך, כי הבודי יזוז הרבה, תמיד - וזה הרבה יותר זול. בכלל, לטעמי מנגנוני תנועה ליניארית ברכב שטח פתוח זה מתכון לצרות.

נעקוב בדבקות! נראה מעניין מאוד.

לא הבנתי למה אתה מתכוון במנגנון החלקה.... בכל אופן אני מתכוון למנגנון כזה:

123516

בדומה לזה:

123517

אלון_ק
31-03-19, 08:43
זה בדיוק מה שהתכוונתי שתעשה, ובמבט טוב יותר על התמונות ששמת בהתחלה אני שם לב עכשיו שגם רואים את זה. זה מנגנון 4 זרועות.

golyat
31-03-19, 11:51
יפה מאוד. מעניין.
שים לב למשקל. היופי בסיקס זה הקלות והפשטות שלו. להערכתי התכנון שלך מוסיף 150 קילו. הפגוש עוד 50 כלוב התהפכות עוד 100 וכל זה לפני אנשים דלק ציוד ומים.
לדעתי תוסיף לתכנון הבודי שלך חיזוקים לתושבות הבודי ולריצפה ביחוד בחיבור לקיר האש. ותנסה לחסוך במשקל איפה שאתה יכול. שקול את דלתות הצד לבנות מאלומיניום.
לדעתי חשוב לחזק גם את השילדה במיוחד באיזור תושבות הקפיצים ותיבת ההגה. לחזק את הסרנים ואת מערכת הבלימה.
בהצלחה.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

נמרוד
31-03-19, 14:54
לקחת על עצמך אתגר רציני! עוקב אחרי ההתקדמות.

ishc
31-03-19, 15:00
לקחת על עצמך אתגר רציני! עוקב אחרי ההתקדמות.+1!!!
זה הולך להיות שרשור מרתק.
בהצלחה

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

אומי5
31-03-19, 15:35
רעיון מגניב. אני לא יודע אם הייתי בוחר בו, אבל הוא ממש מגניב.

אני לא בטוח שאתה הולך להחליש בהרבה את הבודי.
לעניות דעתי הדופן הפנימית של התאים צריכה לקבל חיזוקים וחיבורים טובים לשאר הבודי והיא תהפוך לנושאת העומס. שאר החיזוקים בתאים צריכים לשאת רק את המשא בתאים.

את הכלוב הייתי מחבר לפני ואחרי התא לריצפה המקורית, או דרך התא לדופן עליונה ותחתונה ביחד.

אגב, המשקל שאתה הולך להוסיף פה הוא לא רק בגלל הפח, הוא גם הציוד שתיקח כי זה יהיה נוח.

de fox
31-03-19, 16:00
רעיון מגניב. אני לא יודע אם הייתי בוחר בו, אבל הוא ממש מגניב.

אני לא בטוח שאתה הולך להחליש בהרבה את הבודי.
לעניות דעתי הדופן הפנימית של התאים צריכה לקבל חיזוקים וחיבורים טובים לשאר הבודי והיא תהפוך לנושאת העומס. שאר החיזוקים בתאים צריכים לשאת רק את המשא בתאים.

את הכלוב הייתי מחבר לפני ואחרי התא לריצפה המקורית, או דרך התא לדופן עליונה ותחתונה ביחד.

אגב, המשקל שאתה הולך להוסיף פה הוא לא רק בגלל הפח, הוא גם הציוד שתיקח כי זה יהיה נוח.

אמרת נכון, הבודי לא יהיה חלש יותר ולהפך, ברגע שמבינים מה סובל מאמצים ואיפה נקודות נושאות העומס (חיבור הבודי לשילדה) זה רק עניין של לחבר את הנקודות נכון.

לגבי קשתות- הקדמית תישאר באותה נקודה, מחוברת לרצפה בסמיכות לתושבת שלדה עם חיזוקים מתאימים. בנוסף, בהמשך לסגירת התאים אני בונה מבנה פחים בהמשך לתושבת הקשת כך שהיא תחוזק באופן משמעותי.
הקשת האחורית 2 אפשרויות- 1. תחובר על המשטח העליון ביותר של הארגז אבל הוא יהיה עם חיבור\חיזוק ישיר אל תושבת הבודי לשלדה.
2. כמו שאתה אומר, לרדת דוך עם הקשת לרצפה אל תושבת הבודי דרך הארגז.

אגב קשתות, אני מפלרטט עם הרעיון של לרתך את הקשתות לבודי בכל נקודות המגע שלהם בפח (בנוסף לחיבור נכון ברצפה) במקום לחבר אותם עם פלטות וברגים (זה גם יוסיף לקשיחות הכללית של הבודי).
יש לי תחושה שבכל מקרה הכיוון שאליו אני הולך לא יאפשר כלוב פריק.

ובנוגע למשקל של ציוד אז זהו שזה אותו ציוד רק שיהיה פשוט כה נגיש...אוי כמה נגיש :).

zivo
31-03-19, 16:33
אמרת נכון, הבודי לא יהיה חלש יותר ולהפך, ברגע שמבינים מה סובל מאמצים ואיפה נקודות נושאות העומס (חיבור הבודי לשילדה) זה רק עניין של לחבר את הנקודות נכון.

:).
אני חושש שאתה מפקשש נקודה עקרונית במבנה \ כח של מבנה של הבודי.
הבעיה של מה שאתה קורא "נקודות נושאות עומס" זו בעיה אחת, והבעיה של כל המבנה בודי, ואיך הוא שומר על על צורה (פחות או יותר קבועה... עד כדי תזוזות קטנות מאוד), היא בעיה אחרת.
ברגע שאת מסיר את הדפנות, כל "האמבטיה" של הבודי נחלשת בצורה קיצונית, אני חוזר ומציע לך להתייעץ בנושא.

אומי5
31-03-19, 16:38
הוא מסיר את הדפנות ומוסיף אחרות בקו מקביל. ולהן מרתך חיזוקים בדמות תאים.

KOOKE
31-03-19, 16:38
הרעיון מגניב אבל כפי שאמרו קודמיי מסובך לביצוע ועלול להחליש החוזק המבני.

פתרון כלאיים - לחלק הדלת/ דופן לשניים לאורכה בגובה הקצה העליון של קשת בית הגלגל. כך שהדלת הנפתחת תהיה קטנה יותר וניתנת לפתיחה על ציר ולא על זרועות הרמה.

עדיין יהיו תאים בשני צידי הגלגל ניתנים לגישה מלמעה מתוך הדופן ובלי לפגוע באיחסון הפנימי.

YoavR
31-03-19, 16:39
הוא מתייעץ קבוע עם מהנדס שגם מלווה אותו בפרוייקט

de fox
31-03-19, 16:44
הוא מתייעץ קבוע עם מהנדס שגם מלווה אותו בפרוייקט

הוא מלווה אותי לכל מקום גם במקומות שהוא לא אמור להיות... כך לפי אשתי לפחות :rolleyes:

גלעד .ג.
31-03-19, 17:09
מעניין בטירוף, עוקב!

בהצלחה...

Sent from my iPhone using Tapatalk

de fox
31-03-19, 17:14
אני חושש שאתה מפקשש נקודה עקרונית במבנה \ כח של מבנה של הבודי.
הבעיה של מה שאתה קורא "נקודות נושאות עומס" זו בעיה אחת, והבעיה של כל המבנה בודי, ואיך הוא שומר על על צורה (פחות או יותר קבועה... עד כדי תזוזות קטנות מאוד), היא בעיה אחרת.
ברגע שאת מסיר את הדפנות, כל "האמבטיה" של הבודי נחלשת בצורה קיצונית, אני חוזר ומציע לך להתייעץ בנושא.

אני אשתמש בעזרים חזותיים להבהיר את הכיוון:

1. אמבטיה מקורית:

123529
2. אמבטיה בלי דפנות צד (המצב שאני נמצא בו עכשיו) חלשה ללא קשיחות לפיתול:

123530
3. סגירת התאים מכיוון הבודי:

123531

4. קשירת מסגרת התאים לנקודות עיגון הבודי:

123532

דרור ברלי
31-03-19, 20:20
מגניב ומקורי!

עכשיו לשלוש נקודות שלא הקדשת להן תשומת לב וזה בדיוק הזמן, לפני שיהיה מאוחר מדי:

1. מיקום מושבים קדמיים. תחשוב טוב טוב לפני שאתה בונה ומגלה שלא תוכל לנהוג באוטו.... כי המשענות נוטות קצת אחורה והתאים הגבוהים יגבילו אותן. התאים צריכים להיות קצרים יותר בחלקם הקדמי ועם זוית שתאפשר להשכיב משענות בזוית משמעותית, על חשבון נפח איכסון...

2. אטימה. זו בעיה רצינית! אם הדלת הזו לא תאטום טוב ובלחץ וב-100% סביב בית הגלגל (אבל לא רק), כל הג'יפה שהגלגל מעיף - אבק וחול בקיץ, מים ובוץ בחורף - יטנפו וישחיתו את כל הציוד שאתה חושב לאחסן שם.

3. בתי גלגל קצת יותר גדולים וגבוהים - יאפשר לך להכניס צמיגים גדולים בלי להגביה את הג'יפ לשמיים. 2-2.5 אינץ' חוקיים יספיקו.

de fox
31-03-19, 21:30
מגניב ומקורי!

עכשיו לשלוש נקודות שלא הקדשת להן תשומת לב וזה בדיוק הזמן, לפני שיהיה מאוחר מדי:

1. מיקום מושבים קדמיים. תחשוב טוב טוב לפני שאתה בונה ומגלה שלא תוכל לנהוג באוטו.... כי המשענות נוטות קצת אחורה והתאים הגבוהים יגבילו אותן. התאים צריכים להיות קצרים יותר בחלקם הקדמי ועם זוית שתאפשר להשכיב משענות בזוית משמעותית, על חשבון נפח איכסון...

2. אטימה. זו בעיה רצינית! אם הדלת הזו לא תאטום טוב ובלחץ וב-100% סביב בית הגלגל (אבל לא רק), כל הג'יפה שהגלגל מעיף - אבק וחול בקיץ, מים ובוץ בחורף - יטנפו וישחיתו את כל הציוד שאתה חושב לאחסן שם.

3. בתי גלגל קצת יותר גדולים וגבוהים - יאפשר לך להכניס צמיגים גדולים בלי להגביה את הג'יפ לשמיים. 2-2.5 אינץ' חוקיים יספיקו.

דרור..אתה טוב אתה...

1. נושא המיקום של המושבים הקדמיים זה בדיוק הנקודה האחרונה שהייתי צריך לסגור בשביל להראות לעצמי שהדבר בר ביצוע.
קלעת בול! הגיאומטריה של מנגנון ההרמה והמיקום שלו מכתיב לי גובה ציר עליון של 450 מ"מ מהרצפה מאחורי המושב...וזה גבולי, מכניס לי אילוץ ואתגר למקם את הסגירה של התאים בצורה שלא תגביל את זווית ומיקום המושב הקידמי. המזל שלי שאני לא דורון ג'מצ'י ואמנם מרווח התמרון שם גבולי אבל עדיין מאפשר מיקום תנוחת נהיגה טובה. במקרה קיצון אאלץ לעשות התאמה למסגרת המושב עצמו. בצד של הנוסע המצב יותר טוב.
2. לוקח לתשומת ליבי.
3. כיום אני עם גלגל 31 והגבה 4'' (שששש...) לא צופה לגדול מעבר לזה.

e-Pit@m
31-03-19, 21:51
אני מאוד אוהב את הרעיון של גישה חיצונית לציוד...
אני חושב שדלת ציר שנפתחת כלפי מטה זו אופציה פרקטית יותר (הדלת יכולה לשמש כמשטח עבודה) יותר קלה לביצוע ויותר קלה במסה.

אין את אפקט המגניבות של ה4 זרועות ... זה נכון.

לגבי הפחתת משקל בשימוש בדופן מאלומיניום... זה נחמד אבל לדעתי זניח ביחס לכל המשקל שהקונסטרוקציות האלו יוסיפו למשקל הסופי.

אגב גם הכלוב יוסיף קשיחות וגם התיבות המתוכננות, נושאות עומס כתבת ... לגמישות היתרה של שלדת הסיקס אין כאן משמעות?

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

de fox
31-03-19, 22:01
אני מאוד אוהב את הרעיון של גישה חיצונית לציוד...
אני חושב שדלת ציר שנפתחת כלפי מטה זו אופציה פרקטית יותר (הדלת יכולה לשמש כמשטח עבודה) יותר קלה לביצוע ויותר קלה במסה.

אין את אפקט המגניבות של ה4 זרועות ... זה נכון.

אגב לגבי כל הקשיחות הנוספת... לגמישות היתרה של שלדת הסיקס אין כאן משמעות?

שוב, אם כל הדופן תיפתח בציר תחתון מטה היא לא תהיה בגובה מתאים למשטח עבודה ולא יהיה נוח לגשת לציוד. אלא אם אני חוצה אותה לאורך לכמה פתחים ואז המקטע האמצעי כן מתאים בגובה אבל אז כבר זה לא נראה כמו ג'יפ אלא רכב שירות של כביש שש.

לגבי קשיחות - אין כוונה להקשיח את הבודי מעבר למינימום ההכרחי, ועדייו מדובר על הבודי לא על השלדה. אם אתה שואל על תזוזה והתאמה של הדופן הנפתחת תחת מעוותים ופיתולים של השלדה.... שאלה טובה... איך אומרים ביבשת הדרומית? VAMOS A VER

-

opl
31-03-19, 22:41
https://jalopnik.com/this-pickup-truck-has-secrets-1828011656

יש גם סרטון מSEMA על איזה טנדר שחור שעשו עליו עבודה מדהימה בנושא. אבל אני לא מוצא אותו כרגע.

דרור ברלי
01-04-19, 01:18
שילדת הסיקס לא כזו גמישה כמו שחושבים. היא פשוט צרה יותר, הקפיצים ממוקמים יותר לכיוון מרכז הסרן, מה שמאפשר יותר מהלך בקצה הסרן כלומר בגלגל. ולכן נדמה לכם שהיא יותר גמישה.

אל תסנדל את עצמך בנוגע לגודל הגלגל. היום 31 זה משהו שאתה חושב שמספיק לך ושלא תשנה ומחר אולי תחשוב אחרת על 33 או 35..... אל תסגור לעצמך אופציות.

לגבי מיקום המושבים, זה לא משנה שאתה לא גבוה. עדיין לפעמים בא לך להשכיב משענת ולנמנם - והעסק הזה לא יאפשר לך להשכיב משענת. ואל תתעסק במסגרות המושבים עצמם - זה עניין בטיחותי. ממש לא בא לך על מושב שהשלד שלו נשבר ומשפד אותך ברגע האמת.....

asafk
01-04-19, 07:54
א. המבנה שאתה מתכנן קשיח יותר מהבודי המקורי ובעיני זה טוב. החיבור בין השלושה למרכב חייב להיות איכותי והכל יהיה בסדר.
ב. תשאיר מקום לטעמי לצמיגים 33. אתה לא יודע מתי מרצה לעלות במידה וחבל לא להשאיר מקום.
ג. יופי של עבודה. אבל אני חושב שכדאי שהדופן תהיה קצת נמוכה יותר - זה לא רק עניין אסתטי אלא גם 'גונב' מהנפח הפנימי לטובת נפח איחסון. לטעמי חייבים גמישות בניצול הנפח הפנימי.

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

de fox
01-04-19, 08:11
שילדת הסיקס לא כזו גמישה כמו שחושבים. היא פשוט צרה יותר, הקפיצים ממוקמים יותר לכיוון מרכז הסרן, מה שמאפשר יותר מהלך בקצה הסרן כלומר בגלגל. ולכן נדמה לכם שהיא יותר גמישה.

אל תסנדל את עצמך בנוגע לגודל הגלגל. היום 31 זה משהו שאתה חושב שמספיק לך ושלא תשנה ומחר אולי תחשוב אחרת על 33 או 35..... אל תסגור לעצמך אופציות.

לגבי מיקום המושבים, זה לא משנה שאתה לא גבוה. עדיין לפעמים בא לך להשכיב משענת ולנמנם - והעסק הזה לא יאפשר לך להשכיב משענת. ואל תתעסק במסגרות המושבים עצמם - זה עניין בטיחותי. ממש לא בא לך על מושב שהשלד שלו נשבר ומשפד אותך ברגע האמת.....

להשכיב מושב בסיקס?

הרי במקור יש את חיזוק הקשת הרוחבי מאחורי המושב שגם ככה מגביל את המושב. אני משתדל לא להגביל מעבר אליו.

- - - Updated - - -

א. המבנה שאתה מתכנן קשיח יותר מהבודי המקורי ובעיני זה טוב. החיבור בין השלושה למרכב חייב להיות איכותי והכל יהיה בסדר.
ב. תשאיר מקום לטעמי לצמיגים 33. אתה לא יודע מתי מרצה לעלות במידה וחבל לא להשאיר מקום.
ג. יופי של עבודה. אבל אני חושב שכדאי שהדופן תהיה קצת נמוכה יותר - זה לא רק עניין אסתטי אלא גם 'גונב' מהנפח הפנימי לטובת נפח איחסון. לטעמי חייבים גמישות בניצול הנפח הפנימי.

אסף.

לגבי אחסון, מבחינתי תהיה גמישות כי, חלק עובר לתאים ואז אני משאיר משטח רחב בקבינה להעמיס עליו. זה עוד יתבהר בהמשך, עוד חזון למועד.
מאחר ואתם מתעקשים :), מה דרוש על מנת להכניס גלגל 33. כלומר מה המשמעות של "תשאיר מקום"? אני לא מצמצם כלום מהחלל המקורי בבית הגלגל.

דרור ברלי
01-04-19, 09:45
מאחר ואתם מתעקשים :), מה דרוש על מנת להכניס גלגל 33. כלומר מה המשמעות של "תשאיר מקום"? אני לא מצמצם כלום מהחלל המקורי בבית הגלגל.

"מתעקשים" כי זה ג'יפ ומתי שהוא מגיעים כל מיני רעיונות ושגעונות כמו זה שאתה שקוע בו כרגע.
הכוונה ב"תשאיר מקום" היא בית גלגל מעט גבוה יותר ומעט ארוך יותר. זה יקל את החיים בשני מובנים:

1. ישאיר אוויר לגלגל גדול לעלות ולרדת בלי לנגוע בפח בזמן סגירת מתלה מקסימלית. לא רק בחלק העליון אלא גם בקצוות מלפנים ומאחור.
2. בית גלגל גדול ורחב "מקטין" ויזואלית את הצמיג. זה טוב כנגד חורשי הרעה שאנחנו פוגשים כל חצי שנה או כחולי מדים בכביש.

asafk
01-04-19, 10:38
המשמעות היא אורך 840 מ''מ או קצת יותר וגבה גדול בכ30 מ''מ מהמקורי.

אסף.

six-86
02-04-19, 10:23
רעיון מגניב ,
יחד עם זאת , אני רואה בו "כמשחק" ובא לך לשחק בו (תרפיה כמו כולנו :))מאשר באמת יש צורך או שימוש בתאים הנ"ל :D
אנחנו תמיד מחפשים "פרויקטים" חדשים .. למה ? כי אנחנו כאלה מפגרים חחחח
אבל אתה לקחת את זה רחוק מדיי וכל הכבוד לך על הרעיון והרצון להיכנס לפרויקט כזה ,
בכל מקרה שיהיה בהצלחה ..
ראיד .

המשוטט
03-04-19, 21:47
https://jalopnik.com/this-pickup-truck-has-secrets-1828011656

יש גם סרטון מSEMA על איזה טנדר שחור שעשו עליו עבודה מדהימה בנושא. אבל אני לא מוצא אותו כרגע.https://youtu.be/IngpdwEpNyk

מצאתי

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

de fox
03-04-19, 21:55
https://youtu.be/IngpdwEpNyk

מצאתי

טוב!!

מציבים רף גבוה.

מעניין, תודה!

de fox
04-04-19, 12:58
https://youtu.be/IngpdwEpNyk

מצאתי

דרך הסרטון הזה הגעתי לעוד אחד על אותו רכב:

https://www.youtube.com/watch?v=3KcwDjoLdNo

מעניין לראות את הזרועות הרמה שלהם.

הם גם לקחו את הרעיון צעד קדימה בכך שהפנל המתרומם הוא למעשה מכסה דקורטיבי שמסתיר מאחוריו תאים מלאים עם דלתות (ולא הדלת\סגירה של התאים). זה פתרון אפשרי לנושא האטימות שעלה פה וגם לדלת של תא שיכולה להיפתח למשטח עבודה.
מעניין... אולי את הפנל המתרומם אעשה מפיבר גלס.... המממ....

ד ו ר ו ן
04-04-19, 13:19
לא הייתי משקיע באטימה אמיתית.
תשים שם דברים בתיקי בד, ובכל מקרה דברים שקצת לחות או אבק לא יקלקלו.
יש מספיק דברים כאלו ברכב.

opl
04-04-19, 19:29
כל הכבוד! אני לא הצלחתי בכלל והשקעתי ים זמן (10 דקות שלמות) איזה כלי מדהים.

de fox
05-04-19, 16:30
היום המשכתי לפרק עם דגש על הפינה האחורית:

123579

123580

123581

גילחתי את הבסיס של הקשת המקורית ופירקתי את הדופן העליונה של הפינה כדי לקבל תמונת דף חלק של מה אפשר ורצוי לעשות שם כשאני נותן תשומת לב לממשק עם הקורה האחורית של הבודי שמתחברת לשילדה ומתחיל לחשוב איך אני מחלק לפחים ובונה את העסק מחדש כמו שאני רוצה.

חזרתי ל CAD והתחלתי לשחק. הגעתי לקונפיגורציה הבאה (בינתיים):

הפחים הצהובים מייצגים את האזורים בבודי המקורי שאני לא נוגע בהם. כל השאר בניה חדשה.

123582

123583

snirjeepdreamer
07-04-19, 10:55
היום המשכתי לפרק עם דגש על הפינה האחורית:

123579

123580

123581

גילחתי את הבסיס של הקשת המקורית ופירקתי את הדופן העליונה של הפינה כדי לקבל תמונת דף חלק של מה אפשר ורצוי לעשות שם כשאני נותן תשומת לב לממשק עם הקורה האחורית של הבודי שמתחברת לשילדה ומתחיל לחשוב איך אני מחלק לפחים ובונה את העסק מחדש כמו שאני רוצה.

חזרתי ל CAD והתחלתי לשחק. הגעתי לקונפיגורציה הבאה (בינתיים):

הפחים הצהובים מייצגים את האזורים בבודי המקורי שאני לא נוגע בהם. כל השאר בניה חדשה.

123582

123583אתה תהיה חייב לבנות מחדש את הקורה האחורית משולבת עם תושבת הבודי אם תרצה שכלוב ההתהפכות שלך ישב על התושבת בודי אחרת זה יתפרק לך מהר מאוד.

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

de fox
07-04-19, 11:09
אתה תהיה חייב לבנות מחדש את הקורה האחורית משולבת עם תושבת הבודי אם תרצה שכלוב ההתהפכות שלך ישב על התושבת בודי אחרת זה יתפרק לך מהר מאוד.

זאת הכוונה. לחתוך את החלק האחורי של הריצפה יחד עם הקורה הקיימת ובמקומה לשתול\לבנות קורה חדשה. בסקיצה שצירפתי, הקורה 90X90 היא הקורה האחורית של הבודי שבתוכה אשלב את ההברגות של תושבות הבודי. אל הקורה הזו אחבר את הקשת.

asafk
07-04-19, 13:35
מציע לך לעבור ולראות מה נמרוד בנה.
הוא התחיל עם קורות והבין שעדיף פרופילים מכופפים פתוחים. בסוף כל המרכב יותר חזק ויותר עמיד.

אסף.

de fox
07-04-19, 14:50
הוא התחיל עם קורות והבין שעדיף פרופילים מכופפים פתוחים. בסוף כל המרכב יותר חזק ויותר עמיד.

אסף.

פרט נמק ושתף....

asafk
07-04-19, 14:55
תסתכל בשרשור של הסבן של נמרוד.... על חיזוקי המרכב. במציאות זה יותר ברור.

אסף.

de fox
07-04-19, 20:53
תסתכל בשרשור של הסבן של נמרוד.... על חיזוקי המרכב. במציאות זה יותר ברור.

אסף.

אסף, עברתי על השרשור של נמרוד מתחילתו עד סופו וראיתי שימוש נרחב בפרופילים סגורים כמחלפים לתושבות בודי ואפילו כרוקר פאנל מוטמע ברצפה.

אם הוא הגיע למסקנה שעדיף פחים מכופפים הוא שמר את לעצמו....
זרוק לו מילה שירחיב פה בנושא.

asafk
07-04-19, 21:25
אני אתן לו להרחיב אבל יש שם גם פרופילים פתוחים ואני חושב שכמה שפחות סגורים וכמה שיותר פתוחים- יותר טוב.

אסף.

de fox
03-05-19, 17:14
ממשיכים בעצלתיים.
רוב עבודת התכן התמקדה כרגע במנגנון ההרמה והצורה שהוא מתחבר לבודי וכל מרכיביו. בסופו של דבר המנגנון (יחד עם בוכנות הגז) הוא זה שמכניס לי את מירב האילוצים המכאניים ומכתיב מיקומים ועיגונים של רכיבים ופחים.

זרועות ההרמה בנויות מפלדה 5 מ"מ עם בוקסה חרוטה שמרותכת אליה על מנת ליצור בית ציר הגון. לתוך בית הציר מושתלים בושינגים, בצד הפנל המתרומם מרותך בורג כתף 10 מ"מ שאליו יתממשק ברקט שיחובר לפנל:

124015

בצד הבודי, צירי הזרועות הם ברגי כתף 12 מ"מ שמרותכים על פח 4 מ"מ:

124016

עליהם מורכב מכלול הזרוע. כל הבושינגים והדיסקיות הם מסוג ברונזה מוטבעת בשמן.

השימוש בברגי כתף הוא פיתרון יעיל לקבלת צירים זמינים (מוצר מדף) מדויקים (אפס חופשים) במידות מוגדרות עם קצה הברגה (קל להתממשק).

אני אפרט יותר על המגנון כשאגיע לבנות אותו.

כרגע ההכנות לקראת תחילת עבודת פירוק הבודי והרכבת הפחים החדשים.
חומר גלם הוזמן ואם יגיע בזמן, אנצל את חופשת יום העצמאות לתחילת בנייה.

אני אתחיל מהזנב. הקורה האחורית כולה נפרדת מהבודי ובמקומה יושתל פרופיל 100X100 בעובי דופן 2 מ"מ, הוא יהיה הבסיס לעיגון תושבות הבודי, קשת הכלוב האחורית ועיגון הפח שחזיק את מנגנון ההרמה:

124017 124018

124019 124020

מאחר וכשאני מוריד את הקורה הקיימת על כל החלק האחורי אני למעשה מאבד ייחוס למיקום של תושבות הבודי (אני עובד על בודי ללא שלדה). לשם כך הרכבתי סוג של ג'יג שיחובר לתושבת הבודי הבאות וישמש כרפרנס לנקודת חיבור תושבת הבודי האחורית:

124021

בתמונה הפרופיל החלוד ממקם לי את תושבת הבודי האחורית ביחס לזאת שלפניה.

124022

124023

ככה, אחרי שאפרק את החלק האחורי של הבודי, אתקין את הג'יג ויהיה לי ייחוס על מה לבנות את הקורה החדשה.

מאחר ובניתי (כאן (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/111888-%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%94-%D7%A9%D7%9C-%D7%9E%D7%9B%D7%95%D7%A4%D7%A4%D7%AA-%D7%A4%D7%97%D7%99%D7%9D-%D7%99%D7%93%D7%A0%D7%99%D7%AA-Sheet-metal-break)) מתקן לכיפוף פח, החלטתי שאת אלמנט הפינה האחורית של הבודי ראוי שאנסה לפברק בעצמי. למזלי אלוהי הקארמה האירו לי פנים ומצאתי בג'אנקייה אצלנו גליל פלדה מסיבי בקוטר שתואם בצורה מפליאה את רדיוס כיפוף הפינה.
התקנתי לגליל קיר מעצור, הרכבתי אותו על מתקן הכיפוף ועשיתי ניסיון עם פח 2 מ"מ:

124024

124025

124026 124027

לא רע בשביל ניסיון ראשון :cool:. החלק הסופי יהיה משולב עם עוד כיפופי 90 מעלות אבל בהחלט הוכחתי לעצמי שזה אפשרי.

זהו בינתיים.

עוד כיוונים שאני עוד חוקר וצריך לסגור:
- מנגנון נעילה ופתיחה (בריח) לחלק העליון של הפנל המתרומם.
- מיקום ותפעול של כזה מנגנון.
- התממשקות אסטטית ונוחה עם ברזנט בצידי הבודי (בהתממשקות עם הפנל הנפתח).
לסגור תצורה ואופן הרכבה של כלוב בטיחות.
ועוד ועוד.

בשאיפה שעוד שבוע יהיו כבר תמונות של ברזלים מורכבים ומרותכים.

ספ"ש נעים

נעם

e-Pit@m
04-05-19, 08:53
סחטיין נעם!
נועז מצידך... ביג ליק!

אומי5
04-05-19, 09:01
מעניין מאוד, תמשיך לעדכן.

אין ספק שזה מעורר מחשבות.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

elephant man
07-05-19, 07:39
שאפו!
פרויקט מיוחד ביותר!

de fox
10-05-19, 14:57
עוברים מהמחשב לברזל.

הסשן הזה הוקדש לקורה האחורית ופינות הבודי.

ראשית הסרתי לחלוטין את הקורה האחורית של הבודי, הסרתי צבע באזור החיתוך ופירקתי את הפינות הרקובות:

124106

124107

124109

לאחר מכן הרכבתי את הג'יג מיקום תושבות בודי שעשיתי פעם קודמת. כשהוא מורכב יש לי על מה להניח את הקורה החדשה:

124108

124110

הקורה היא 100X100 עובי דופן 2.

מדדתי, חתכתי והתאמתי אותה לרדיוס הפינה שמקיפה ומחבקת את הקורה:

124111

124112

עכשיו ניגשתי לייצור של אלמנט הפינה. אקדים ואספר שבסופו של יום בניתי אותה מחדש 3 פעמים עד שהגעתי לתוצאה משביעת רצון.
פעם ראשונה חתכתי לא במידה..... בפעם השניה הסתבכתי עם כיפוף הקנט של הדלת האחרוית ולקח לי עוד ניסיון להבין איך לבצע אותו נכון וטוב. אתחיל מהתחלה,

כיפוף רדיוס הפינה עבר בסדר. השתמשתי בפח 2 מ"מ שלא קל לכופף אבל מה שלא הולך בכוח הולך ביותר כוח. הקיר קיבוע שחיברתי לגליל קיבל עוד כמה חיזוקי אלכסון שרותכו באופן זמני לשולחן:

124113

124114

124115

124116

124121

הנחתי על הקורה והתרשמתי מהתוצאה:

124117

נראה טוב! :cool: עשיתי עוד אחת והרכבתי הכל על הבודי להתרשמות (כאן אני עוד לא יודע שאחזור על התהליך עוד פעמיים :():

124118

אני שוקל היטב את הצעדים, לא לוקח מובן מאליו מידות שהורדתי ומוודא כל הזמן מול הבודי הקיים שאני מתיישר עם המציאות. עקב כך, החלטתי לעשות פינה שלמה עד הסוף, למקם אותה וליישר אותה עם הדופן ורק אז לעבור לפינה השניה על מנת לא ליצור מצב שרק על סמך מידת הרוחב של הבודי אני ממקם את שתי בפינות ואז הדפנות לא ייצאו באותו מישור עם שאר הבודי. כל הזמן לוודא מול הקיים.

אז מה הסתבכתי? ניסיתי לעשות כיפוף 90 מעלות על מתקן הכיפוף שלי. אבל בפועל פלדה 2 מ"מ לא כזו רכה כמו שהייתי רוצה ורדיוס הכיפוף יוצא דיי גדול ולא נראה טוב עבור פינה שאמורה להיות חדה וישרה. כמו כן ניסית להבין איך אני מודד ומבצע 2 כיפופים אחד אחרי השני לכיוונים שונים (!) ועדיין מקבל את המידה שאני רוצה (פעמיים! גם עבור הצד השני). כיפוף פחים זו מיומנות שצריך קצת לעבוד עליה ולהתנסות בשביל לקבל מידות שמתחשבות בזחילה של הפח כתוצאה מהכיפוף.

פניתי לאסטרטגיה אחרת ומוכרת שהיא, לחרוץ את הפח עם דיסק על קו הכיפוף ואז לכופף, כך אני שולט יותר בקלות במידה בין 2 הכיפופים וגם מקבל פינות ישרות יותר ויפות.
אני חורץ באותו מישור ומכופף לכיוונים מנוגדים על מנת שכלפי חוץ אני רואה פינות שלמות ויפות.

124119

כיפוף ראשון במתקן:

124120

124122

כיפוף שני לצד השני, לא מתאפשר במתקן בגלל הגאומטריה של החלק. במקום, הפנל מקובע לקצה השולחן ומכופף ידנית עם פלייר ומכות פטיש:

124123

124124

124125

והתוצאה הסופית:

124126

124127

124128

נשאר עוד לבצע את הכיפוף סביב הקורה בצד השני של הפינה ולחתוך את הקנט לדלת במידה שתפגוש את הדופן הפנימית של האמבטיה (הבודי).

כנראה אחזק בריתוך את הפינות בצד הפנימי שכופפתי לפחות בכמה פיקים.

בסשן הבא אסיים להתאים את הפינה לקורה ולכל ממשקי הבודי, אוודא את המרחק בין 2 הפינות ואתאים את אורך הקורה בהתאם ואבנה את הפינה השנייה.

תובנות:

לא קל לכופף זווית חדות בפח 2 מ"מ (באופן ביתי). בכלל השימוש בפח 2 מ"מ מוטל כולו בספק, ללא קשר להתנסות הזו שלי, את שאר הפנלים של הדפנות שאני בונה הזמנתי פח 1.5 מ"מ בעיקר משיקולי משקל אבל בדיעבד, אין סיבה להשתמש בפח 2 מ"מ בפרויקט כזה לדעתי, זה אובר קיל, זה מרגיש רובוסטי בטירוף לעומת הפח המקורי של הבודי וזה כבד.... השיקול היחיד שאני יכול אולי להתחבר אליו זה שיותר קל לרתך 2 מ"מ (?), אבל נחיה ונראה.

ברמה האישית, כיף גדול לראות ולבצע תכנון מהראש לנייר ולברזל. אני לומד (מה שאני כבר יודע) שלא טריוויאלי שדברים ייצאו כמו שאתה רוצה (בהתייחסות לבניה מחדש של הפינה) ולמרות שזה נורא מתסכל להבין עם עצמך שמה שעשית והשקעת בו זמן לא מספיק טוב, תמיד שווה ועדיף להתאפס,לנשום עמוק ולעשות מחדש נכון יותר וטוב יותר. אין טעם להשקיע כך כך הרבה מחשבה, זמן וכסף ובסוף להתפשר בשטח בגלל תיסכול וחוסר סבלנות.

GodsFather
10-05-19, 15:21
מרשים ביותר

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

e-Pit@m
10-05-19, 16:15
עבודה יפה! תענוג לעיניים...
אבל אני חושב שהגעת כבר עכשיו לתובנה מאוד חשובה, 2ממ מוסיפים משקל עודף.
שקלת לחזור על התהליך מ1.5ממ?

בסופו של התהליך יהיה קשה להיפטר מקג עודפים.. ומשקל מנסיוני זו הרעה הכי הכי לרכב. משפיע לרעה על הכל.

איל מ
10-05-19, 17:13
הוא סה"כ עשה בנתיים שתי חתיכות מ2 מ"מ, וגם באיזור הנוטה לפורענות. האינסטיקט שלי אומר שישאיר ככה. ההבדל במשקל על שתי החתיכות האלה הוא שולי.

de fox
10-05-19, 22:26
את מירב המסה שזה הדפנות הפנימיות של הבודי אני עושה מפח 1.5 שם זה משהו כמו 4 ק"ג הפרש לכל צד (בין פח 1.5 ל 2).
הפינות עוד ניחא (700 גרם הבדל) ,לא נראה לי שאבנה אותם שוב. את הפח 2 מ"מ הזמנתי בשביל כל מני אזורים שדורשים חיזוקים.

ד ו ר ו ן
10-05-19, 22:40
4 קג בקצה שילדה שווה כמעט 20 בנסיעת שטח אינטנסיבית של שביל משובש.

אז תחשוב על ההבדל הכולל בחומר הגלם.

700גר כאן, חצי קילו שם, והרכב ירגיש בסוף הרבה פחות עומס בשטח.

de fox
17-05-19, 13:50
קצת מהסשן האחרון, מתחיל לקבל צורה:

124217

124218

124219

124220

124221

אני עוד לא מרתך כלום כרגע, בעיקר בונה את האלמנטים והחלקים, אולי מחבר בפיק או שניים להעמדות.

snirjeepdreamer
19-05-19, 15:27
קצת מהסשן האחרון, מתחיל לקבל צורה:

124217

124218

124219

124220

124221

אני עוד לא מרתך כלום כרגע, בעיקר בונה את האלמנטים והחלקים, אולי מחבר בפיק או שניים להעמדות.עבודה יפה מאוד ובעיקר הליך למידה מושכל וסבלני. בדיוק מה שצריך לפרויקט מסוג זה.
הדבר היחידי שאני ממליץ לך לבדוק זה את עניין הקורה. לקחת 10x10 אבל למעשה שים לב שבמקור, גם בסופה, הקורה היא צרה הרבה יותר וזה בגלל שצריך להיכנס שם במרווח בין הקורה הרוחבית האחורית לזו הבאה אחריה מיכל הדלק.
קורה 10x10 נכנסת ל"תחום" של מיכל הדלק.
תבדוק שלא תתקע אחכ ותאלץ לבנות מיכל יעודי.

שניר

נמרוד
19-05-19, 15:56
שניר, מיכל הדלק בCJ8 לא צמוד לקורה האחורית. תמונה להמחשה - מיכל דלק מקורי ומאחוריו מיכל מים יעודי שמנצל את המקום הריק:
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20171025/ecfc5a5400eac1f268c9d228111287e9.jpg

נועם - מצטרף למחמאות. האם אתה מתכנן מסגרת מאחורי הדלת הנפתחת?

snirjeepdreamer
19-05-19, 16:02
שניר, מיכל הדלק בCJ8 לא צמוד לקורה האחורית. תמונה להמחשה - מיכל דלק מקורי ומאחוריו מיכל מים יעודי שמנצל את המקום הריק:
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20171025/ecfc5a5400eac1f268c9d228111287e9.jpg

נועם - מצטרף למחמאות. האם אתה מתכנן מסגרת מאחורי הדלת הנפתחת?צודק. סליחה. אני הייתי בראש של ג'יפ קצר.

de fox
19-05-19, 16:22

נועם - מצטרף למחמאות. האם אתה מתכנן מסגרת מאחורי הדלת הנפתחת?

תודה וכן. כלשהי...

מנגנוני הרמה מקביליים כאלו לרוב מחוברים במוט בין צידי המנגנון על מנת למנוע חוסר סימטריה ופיתול של הדלת בזמן פתיחה.
לי אין אפשרות לעשות את זה. כך שאני צריך לדאוג שהדלת תהיה מה שיותר קשיחה לפיתול תחת המגבלות.
התכנית זה לתקוף את זה משני כיוונים, 1. להפחית במשקל הדלת קרי- אלומיניום. 2. מסגרת (אלומיניום) שתקשיח את הפנל (מבלי לפגוע בתפעול\אסטטיקה\נפח איחסון).

de fox
31-05-19, 23:38
עוד התקדמות קטנה:

הברגות של תושבות בודי בקורה האחורית - סה"כ התכן המקורי של אום צף בקורה (CAPTIVE NUT) עושה שכל.
מאחר ופיברקתי מאפס את הקורה, נדרשתי לבניה של האומים הצפים. את האומים עצמם שחטתי מהקורה הישנה ובניתי להם "כלובים" שאותם ריתכתי לקורה מבפנים:

קדיחת חור OVER SIZE בקורה:

124370

124368

פרסתי פרוסה מפרופיל 50X50 ושלפתי את האום מהקורה הישנה:

124369

את הפרוסה סגרתי עם לוחית 2 מ"מ:

124372

גם היא קיבלה חור OVER SIZE:

124371

124376

124377

כל העסק רותך לקורה מבפנים במיקום הרצוי (עדיין יש יתרונות לריתוך אלקטרודה :D):

124374

אחרי הריתוך, כמה שפריצים טובים של ספריי גילוון קר:

124378

124379

124380

על הדרך דחפתי קטע פרופיל 50X50 שיעזור להעביר כוחות מהקשת לתושבת השלדה:

124381

בהקשר אחר, יש כמה חיבורי פנלים מאונכים זה לזה שנראה לי נכון לחבר אותם עם גיבוי של זויית, כאילו לשחזר קנט ריתוך.
לקחתי "מסלול" (?) של פנל מבודד - קטע פרופיל "ח" בעובי 1 מ"מ, אותו חתכתי ל 2 זויות 90 מעלות, ככה יש לי מלאי של מקטעי זווית לריתוך איפה שאצטרך.

124382

עכשיו אני שואל את המנוסים - מה סיכמנו? עבור כיסוי של אזורים בזמן עבודה:
1. ניקוי והברקה של הפח, ממיר חלודה ואז פריימר במברשת כשאני מסיים איזור?
2. יש איזה מוצר פריימר בספריי ששוה לעבוד איתו?
3. ואם לא אז איזה פריימר אני קונה?
4. וגם - ממיר חלודה - מה הנוהל, שכבה על כל הפח ואחרי ייבוש פריימר? או שיש איזה ליטוש לפח אחרי הממיר?
5. ושאלה אחרונה - זה משנה איזה ממיר או כל מוצר מ"טמבוריה" עושה את העבודה?

ד ו ר ו ן
01-06-19, 01:36
מה היתרון של אום צף אם הוא גם ככה נעול בכלוב מרותך?

Slowly..

boaz avrahami
01-06-19, 09:40

Slowly..

שטח חיבור חלק, פיזור לחץ גדול

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

de fox
01-06-19, 12:15

Slowly..

לא בטוח שהבנתי את כוונתך, בכל זאת אנסה: המטרה של אום צף זה לאפשר חופש בהרכבה מול הבורג, ה"כלוב" זה מה שתוחם את גבולות החופש מצד אחד (שים לב שהמסגרת גדולה מהאום והאום "צף" בגבולות המסגרת) ומצד שני מהווה אחיזה לאום כמומנט נגדי בזמן הידוק הבורג (אם האום לא היה במסגרת אז לא היה קונטרה לסגירה של הבורג).

Orr
01-06-19, 13:05
היתרון באום צף הוא בעיקר בייצור המוני, מאפשר טולרנס גבוה בין שני חלקים ומאפשר חוסר דיוק יחסית גבוה במידות הסופיות של החלקים (+- 1 ממ ואפילו יותר).
ביצור של יחידה אחת אני לא חושב שיש יתרון

ד ו ר ו ן
01-06-19, 15:38
לא בטוח שהבנתי את כוונתך, בכל זאת אנסה: המטרה של אום צף זה לאפשר חופש בהרכבה מול הבורג, ה"כלוב" זה מה שתוחם את גבולות החופש מצד אחד (שים לב שהמסגרת גדולה מהאום והאום "צף" בגבולות המסגרת) ומצד שני מהווה אחיזה לאום כמומנט נגדי בזמן הידוק הבורג (אם האום לא היה במסגרת אז לא היה קונטרה לסגירה של הבורג).
לא חשבתי שהחור דרכו עובר הבורג גדול מהבורג.

אני מכיר יישום נפוץ יותר של חור חובלי/פס בחלק שאותו מרכיבים, מול אום מרותך בשילדה.
החופש מושג דף החלק ולא השילדה.

גם שיטה.

Slowly..

de fox
01-06-19, 20:47
היתרון באום צף הוא בעיקר בייצור המוני, מאפשר טולרנס גבוה בין שני חלקים ומאפשר חוסר דיוק יחסית גבוה במידות הסופיות של החלקים (+- 1 ממ ואפילו יותר).
ביצור של יחידה אחת אני לא חושב שיש יתרון

זה לאו דוקא עניין של ייצור המוני או אב טיפוס אלא יותר עיניין של טכנולגיות ייצור אל מול דרישות הרכבה. בכל מקום שבה טכנולוגיית הייצור אינה מבטיחה מיקום מדויק של חורים או שקיימת חוסר ודאות לגבי התאמה בין חורים ואין רצון להתפשר על מיקום היחסי בין 2 האלמנטים המחוברים, יהיה רעיון טוב להשתמש בפיתרון כזה.

היתרון הגדול וההכרחי במקרה הזה נובע מחוסר הודאות לגבי ההתאמה בין מיקום התושבת בבודי לבין מיקום התושבת בשלדה. בדרך זו אני מקבל התאמה עם טולרנס של +- 10 מ"מ לכל כיוון. כאמור מאחר ואני לא בונה את הבודי על השלדה, החופש הזה הוא הכרחי.

- - - Updated - - -

לא חשבתי שהחור דרכו עובר הבורג גדול מהבורג.

אני מכיר יישום נפוץ יותר של חור חובלי/פס בחלק שאותו מרכיבים, מול אום מרותך בשילדה.
החופש מושג דף החלק ולא השילדה.

גם שיטה.

Slowly..

זה גם נכון אבל שוב, כאשר אתה רוצה לוודא ששני האלמנטים שמתחברים יהיו תמיד באותו מיקום אחד ביחס לשני (מבלי להזיז אחד ביחס לשני בהרכבה) אז אום צף נותן לך את זה. בנוסף הוא נותן חופש לכל הכיוונים בשונה מחריץ שחופשי רק בכיוון אחד.

נמרוד
02-06-19, 09:55
מדובר פה על חיבור של שני חלקים, שלדה ומרכב, במספר רב של נקודות חיבור (12 לפחות, תלוי באורך הג'יפ) שהמרחק בין הנקודות נמדד במטרים שלמים. חייב להיות חופש גדול להרכבה - ואומים כלובים מקוריים מאפשרים באמת משהו כמו ס"מ חופש כל אחד. בלי זה אין סיכוי להרכיב את השלדה והמרכב ביחד. מצ"ב שרטוט עם מידות כל נקודות החיבור לCJ7 וCJ8.
124393

הביצוע שלך באמת מרשים, שחזור של המקור ואפילו יותר טוב. אבל - כשאתה בונה את הג'יפ בעצמך אתה יכול לבחור בפתרון נוסף, וזה להשאיר חלונית שרות, שתשמש גם חלונית ניקוז, הכרחי בפרופיל סגור כזה. זה עדיף בעיני בכל מקום שזה אפשרי. מכיוון שבמילא בנית פרופיל חדש, להשאיר חלונית בצד הפנימי היה מתבקש וקליל לביצוע.

de fox
02-06-19, 10:15
מדובר פה על חיבור של שני חלקים, שלדה ומרכב, במספר רב של נקודות חיבור (12 לפחות, תלוי באורך הג'יפ) שהמרחק בין הנקודות נמדד במטרים שלמים. חייב להיות חופש גדול להרכבה - ואומים כלובים מקוריים מאפשרים באמת משהו כמו ס"מ חופש כל אחד. בלי זה אין סיכוי להרכיב את השלדה והמרכב ביחד. מצ"ב שרטוט עם מידות כל נקודות החיבור לCJ7 וCJ8.
124393

הביצוע שלך באמת מרשים, שחזור של המקור ואפילו יותר טוב. אבל - כשאתה בונה את הג'יפ בעצמך אתה יכול לבחור בפתרון נוסף, וזה להשאיר חלונית שרות, שתשמש גם חלונית ניקוז, הכרחי בפרופיל סגור כזה. זה עדיף בעיני בכל מקום שזה אפשרי. מכיוון שבמילא בנית פרופיל חדש, להשאיר חלונית בצד הפנימי היה מתבקש וקליל לביצוע.

זו בהחלט אפשרות שחשבתי עליה אבל ירדה מהפרק מתוך מחשבה שהפרופיל הזה סגור מכל הכיונים - הוא אטום, תיאורטית אין מה לנקז. ברגע שאפתח חלוניות בתוכו אז אזמין לכלוך ובוץ להיכנס ולהשתקע. אני רואה את זה בכל הקורות בבודי עם פתחים, בסופו של דבר הם מלאות בוץ.

נמרוד
02-06-19, 10:28
זה דילמה מעניינת. אם משהו הוא אטום באמת, אז לא תתפתח חלודה בפנים, לא רק כי לא יכנסו מים, אלא כי גם לא תהיה אספקה של חמצן. אבל אם הפרופיל לא אטום ב100%, ברמה של בדיקת ואקום, ואין איזשהו חור ניקוז בנקודה הנמוכה ביותר, יהיה עוד יותר גרוע, כי אויר יכנס, ואפילו כמויות מזעריות של לחות תתעבה עם הזמן למים שאין להם לאיפה לצאת, ואז כן תתפתח חלודה.

ובכל מקרה, הפרופיל הזה לא יהיה אטום באמת, ולו רק כי יש לך את החורים האלו של הברגות התושבות. זה לא נקרא אטום.

אני אתן לך דוגמא מנסיוני - קשת לברזנט של הטנדר הקודם שלי, שתי הרגליים שלה נאטמו לגמרי. בראש הקשת חורים לחיבור גגון. הכל לכאורה אטום עם ברזנט. בפועל, נכנסות כמויות מזעריות של מים והתעבות של לחות. אבל לאורך זמן, מים שאין להם לאן לצאת, הצטברו בפנים, וכשפירקתי את הקשת אחרי שנתיים, יצאו ממנה מים זורמים. הפתרון הנכון הוא לא רק לנסות לאטום כמה שאפשר, אלא להשאיר פתח ניקוז. וזה קשת שהיא מעל גובה המרכב, לא משהו שאי פעם נמצא במים עומדים.

במרכב מקורי של CJ7 אין חללים אטומים לגמרי. כל פרופיל סגור יש לו פתח ניקוז איפשהו. בשדרוגי המרכב הישראלים, עם הצינורות שמחזיקים את הקשתות, עם קופסאות האחסון ועם הקופסה המוזרה שנמצאת בדפנות מאחורי המושבים הקדמיים, יש חללים כאלו ואלו בדיוק המקומות של החלודה.

נמרוד
02-06-19, 10:30
. אני רואה את זה בכל הקורות בבודי עם פתחים, בסופו של דבר הם מלאות בוץ.

אתה לא רואה מה קורה בתוך קורות שאין בהם פתחים. מזכיר את הסיפור הידוע של המתמטיקאי אברהם וולד והאנליזה של איפה למגן מפציצים.
למי שלא מכיר:
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%91%D7%A8%D7%94%D7%9D_%D7%95%D7 %9C%D7%93

de fox
02-06-19, 11:12
זה דילמה מעניינת. אם משהו הוא אטום באמת, אז לא תתפתח חלודה בפנים, לא רק כי לא יכנסו מים, אלא כי גם לא תהיה אספקה של חמצן. אבל אם הפרופיל לא אטום ב100%, ברמה של בדיקת ואקום, ואין איזשהו חור ניקוז בנקודה הנמוכה ביותר, יהיה עוד יותר גרוע, כי אויר יכנס, ואפילו כמויות מזעריות של לחות תתעבה עם הזמן למים שאין להם לאיפה לצאת, ואז כן תתפתח חלודה.

ובכל מקרה, הפרופיל הזה לא יהיה אטום באמת, ולו רק כי יש לך את החורים האלו של הברגות התושבות. זה לא נקרא אטום.

אני אתן לך דוגמא מנסיוני - קשת לברזנט של הטנדר הקודם שלי, שתי הרגליים שלה נאטמו לגמרי. בראש הקשת חורים לחיבור גגון. הכל לכאורה אטום עם ברזנט. בפועל, נכנסות כמויות מזעריות של מים והתעבות של לחות. אבל לאורך זמן, מים שאין להם לאן לצאת, הצטברו בפנים, וכשפירקתי את הקשת אחרי שנתיים, יצאו ממנה מים זורמים. הפתרון הנכון הוא לא רק לנסות לאטום כמה שאפשר, אלא להשאיר פתח ניקוז. וזה קשת שהיא מעל גובה המרכב, לא משהו שאי פעם נמצא במים עומדים.

במרכב מקורי של CJ7 אין חללים אטומים לגמרי. כל פרופיל סגור יש לו פתח ניקוז איפשהו. בשדרוגי המרכב הישראלים, עם הצינורות שמחזיקים את הקשתות, עם קופסאות האחסון ועם הקופסה המוזרה שנמצאת בדפנות מאחורי המושבים הקדמיים, יש חללים כאלו ואלו בדיוק המקומות של החלודה.

נקודות טובות ואולי זה החיבור למה שאסף התיחס מוקדם יותר בשרשור בבחירה של פרופילים סגורים מול פתוחים.

אני חושב שאפשר להפריד בין הצרכים. אם בניקוז בלבד עסקינן אין הצדקה לטעמי לפתוח פתחים גדולים שיאפשרו לבוץ להצטבר.
מה שכן אני מקבל זה לעשות חורי ניקוז בתחתית הקורה. ואם ממש להיות פוץ אני יכול לסגור את החורים האלה עם פקקים,ברגים (שבכל זאת לא יכנס אבק שיהפוך לבוץ) ופעם בכמה זמן לפתוח אותם לניקוז באופן יזום או לחילופין להשאירם פתוחים ומדי פעם להכניס שטיפה בלחץ אוויר.

בכל מקרה אם נעשה שימוש בפרופיל סגור רצוי שיהיה מגולוון.

de fox
02-06-19, 11:27
אתה לא רואה מה קורה בתוך קורות שאין בהם פתחים. מזכיר את הסיפור הידוע של המתמטיקאי אברהם וולד והאנליזה של איפה למגן מפציצים.
למי שלא מכיר:
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%91%D7%A8%D7%94%D7%9D_%D7%95%D7 %9C%D7%93

לא הכרתי. יופי של אנקדוטה :D

נמרוד
02-06-19, 11:36
אסף התייחס לחתך של החלק - חתך סגור (עגול, מרובע, RHS) לעומת חתך פתוח (L, U, H וכו') מבחינה מבנית. ועקרונית תמיד, תמיד עדיף פרופיל סגור או לסגור פרופיל. זה שיש או אין פתחי ניקוז זה דבר אחר לגמרי.
לטעמי, תמיד צריך להיות פתחי ניקוז. עם פקק, אדרבה. שלדה מקורית של ג'יפ או של כל טנדר עם שלדה בפרופיל סגור - יש שפע של חורי ניקוז ושרות בתחתית ובצדדים - ואכן, ברכב חדש הם מדיעים עם פקקי פלסטיק, שעם השנים נושרים. חפש באיביי frame plugs

de fox
02-06-19, 11:47
אסף התייחס לחתך של החלק - חתך סגור (עגול, מרובע, RHS) לעומת חתך פתוח (L, U, H וכו') מבחינה מבנית. ועקרונית תמיד, תמיד עדיף פרופיל סגור או לסגור פרופיל.

זה ברור.
לא רוצה לסכסך :p אבל אסף כתב אחרת, בגלל זה ביקשתי שיפרט למה הוא מתכוון:

"
הוא התחיל עם קורות והבין שעדיף פרופילים מכופפים פתוחים. בסוף כל המרכב יותר חזק ויותר עמיד. "

נמרוד
02-06-19, 12:05
אני לא יודע למה אסף התכוון ואיך זה קשור אלי :D

אני רק ממליץ על פתחי ניקוז בכל קופסא סגורה שאתה מייצר, ובמקרה הזה המיקום של פתחי ניקוז מסתדר יופי גם אם פתחי שרות במקום אום בכלוב.

לא שמה שעשית לא טוב. יש פתגם אמריקאי ידוע - "הרבה דרכים לפשוט עורו של חתול".

de fox
02-06-19, 13:03
אני לא יודע למה אסף התכוון ואיך זה קשור אלי :D

אני רק ממליץ על פתחי ניקוז בכל קופסא סגורה שאתה מייצר, ובמקרה הזה המיקום של פתחי ניקוז מסתדר יופי גם אם פתחי שרות במקום אום בכלוב.

לא שמה שעשית לא טוב. יש פתגם אמריקאי ידוע - "הרבה דרכים לפשוט עורו של חתול".

עכשיו שסגרנו את הנושא הזה ;).

אשמח לשני הסנט שלך ושל אחרים בנושאים האלה:

4. וגם - ממיר חלודה - מה הנוהל, שכבה על כל הפח ואחרי ייבוש פריימר? או שיש איזה ליטוש לפח אחרי הממיר?

נמרוד
02-06-19, 13:50

כיסוי זמני: איפה שיש משטחים שהם כבר צבועים ואתה לא מתעסק איתם - לא לגעת. איפה שיש משטחים חדשים מגלוונים - לא לגעת. איפה שיש חלודה - למרוח ממיר חלודה. אזורים שסיימת לעבוד עליהם, למרוח עליהם משהו, לא באמת משנה מה - ממיר חלודה, או צבע יסוד כלשהו בספריי. אין טעם להשתמש בפריימר הסופי מסיבה פשוטה, אם אתה חוזר ומרתך קרוב אליו החום הורס אותו גם ככה. כל המטרה היא להאיט התפתחות של חלודה. אם אתה עובד בחוץ זה בעייה, אם אתה עובד בחלל סגור - ממש לא נורא. קצב התפתחות הג'ינג'ים הוא כזה שגם מתכת חשופה לגמרי קל ללטש בסוף.

כשמסיים את העבודה (=גמרת עם ריתוכים), מה שאני מתכוון לעשות זה לאטום את כל הבודי עם פריימר אפוקסי תעשייתי איכותי. אני קניתי אפולק אפומרין S400, יש מוצרים מקבילים לטמבור ונירלט. הרעיון של פריימר אפוקסי הוא שהוא חומר אטימה, לא צבע, והוא יתחבר טוב לכל דבר - מתכת חשופה, מגלוונת, שכבות צבע ישן באזורים שאתה מחליט לא להוריד, שכבות של זפת מקורית בתחתית הבודי שאין טעם להוריד. שכבת פריימר, ועליה חומר אטימה לכל התפרים (בוסטיק, מסטיק, seam sealer, סופר 7... גם כאן יש כל מיני אפשרויות), עוד שכבת פריימר, ואז אתה יכול להרכיב את הג'יפ לגמרי וגם לנסוע איתו. אחר כך עבודת צבע אוטומוטיבית סטנדרטית, שאני עוד רחוק ממנה, ובכל מקרה מתכנן להביא בנסיעה, ג'יפ מורכב, לבעל מקצוע.

ממיר חלודה - כן, הרגיל של טמבור. אני לא רואה טעם למרוח איתו משטחים, אלא רק אזורים שיש בהם חלודה שלא ניתן להוריד מכאנית - פינות, בפנים של פרופילים וכולי. איפה שיש משטח שאפשר להשחיז למתכת נקייה ברגע האחרון, זה הדבר הנכון לעשות.

talb_s
03-06-19, 06:12
גם בCJ 7 יש אזור סגור בבודי בספים של הדלתות אזור מועד לפורענות שתמיד נרקב. אני לפני שסגרתי את זה עם פח חדש צבעתי את זה היטב עם ממיר חלודה ואז יסוד אפוקסי ואז מרחתי את הכל בגריז בנדיבות וליפני הסגירה הסופית גם התזתי ספר גריז פנימה.
בכל מקרה הפתרון של נמרוד לרתח שם פרופיל מלבני לכל האורך הרבה יותר מוצלח.
אני בשלב הריתוך של הבודי בסוף העבודה התזתי ספרי צבע רגיל פשוט שהחזיק כמעט שנתיים ללא כל סימן חלודה ובסוף פשוט העפתי אותו עם מברשת על הדיסק ניקיתי היטב עם סנו אנטי קאלק (חומצה) ולבסוף ניגוב טוב עם מטלית ללא סיבים עם ANTI SIL ואז יסוד אפוקסי ואטימה עם סופר 7 ועוד שכבת יסוד.
יצא לי לעבוד גם עם בוסטיק יעודי לרכבים לדעתי הסופר 7 הרבה יותר טוב .
בקשר לממיר חלודה יש מספר גישות ראיתי כאלו שמורחים את כל הבודי לפני האפוקסי ויש כאלו שמיישמים רק מקומית בכל מקרה לא משייפים אותו אבל חשוב לחספס את המתכת עם נייר 60-80 לפני.
צבע אפוקסי נפוץ ועמיד ויחסית לא יקר זה HB55 של נירלט.
אתה יכול ללמוד כמה טריקים מבחור שיש לו ערוץ יוטיוב בשם Redneck Garage

בהצלחה!

de fox
03-06-19, 08:08
מעולה! אחלה טיפים. תודה

דרור ברלי
03-06-19, 08:33
בשילדות הג'יפים הסגורות (CJיים מ-76', YJ והלאה) יש חורי ניקוז/אוורור/השד יודע איך תקראו להם, אבל הם לא באמת חורי ניקוז, כי הם ממוקמים בפיאות הצדדיות. הם לא באמת מאפשרים לנוזלים וללכלוך להתנקז החוצה.
מה שקורה בפועל זה שקורת השילדה מתמלאת בג'יפה שנכנסת דרך החורים הללו. חלק גדול מהג'יפה הזו היא בוץ שנשאר רטוב במשך חודשים רבים ולפעמים גם הבוץ ההרסני מכולם - זה שמורכב מחול ים.
את ההמשך כולם יודעים: חלודה שמתפתחת מבפנים. כשתראו אותה, זה רק אחרי שקורת השילדה נרקבה והתפתחו סדקים ואולי גם שברים... לא שאי אפשר לתקן אבל זה מבאס לחלוטין.

נמרוד
03-06-19, 09:11
דרור מה שאתה כותב לא מדויק. יש חורי ניקוז גם בתחתית של השלדה. זה לא מונע מחול ובוץ לסתום אותם, אבל מי שרוצה ניתן לנקות את השלדה מבפנים בשילוב של אמצעים מכאניים (מברגים, מוטות גמישים, כבל פלדה מחובר למברגה) ולחץ מים. מהחורים הצדדיים נכנסים והניקוז הוא מהחורים שבתחתית השלדה. זה די קל כשהבודי מופרד מהשלדה, ואפילו יש בזה תחושת סיפוק (במובן של לחטט באף או באצבעות הרגליים אחרי שבועיים בנעליים צבאיות. אתם יודעים למה אני מתכוון).

טל איזה שנה הCJ שלך? ספי הדלת הקופסתיים הופיעו לדעתי רק ב81' ולכן מופיעים גם בCJ8 ישראלים. חרא של דבר.

golyat
03-06-19, 09:34
לטעמי. אין פיתרון לכל החיים לחלודה מלבד תחזוקה שוטפת. גם בסיקסים וסופות אפשר להימנע מחלודה אם פעם בשנה יחד עם הטיפול נעשה טיפול לחלודות. מעבר על הבודי והשלדה עם מברג ומברשת פלדה בכל מקום שבו מתחילה חלודה ניישם ממיר חלודה וצבע. נמנע מחלודה לשנים ארוכות. כמו עם עזה.. אין זבנג וגמרנו.

ד ו ר ו ן
03-06-19, 14:45
אם החלטת שאתה לכ יעול להתמודד עם החול והאדמה בקורות של השילדה, אז תצטרך אליה..

גלון שמן מנוע לתוך הקורה וקיבלת חול ספוג בשמן שיהווה תווך למים.

Slowly..

תומר ב
03-06-19, 15:19
כל הכבוד על ההתקדמות והיסודיות.
לדעתי עדיף להשתמש ביסוד אפוקסי שמיועד לשימוש ברכב.
היתרון הוא בהתאמה של כל מערכת הצבע (יסוד, קומפקט פילר ועליון).
תמצא ספק ציוד פחחות באיזורך ותבחר יצרן מוכר שהוא מוכר.
אני משתמש ביסוד של סיקנס.
צבעי תעשייה אפוקסים מספקים הגנה מצויינת ובד''כ דורשים הכנה פחות יסודית, אבל הגימור יותר גס ועובי השכבה עבה יחסית .
בהמשך לסדר שנמרוד כתב, אם אתה מנקה חלק גדול מהמרכב, וזמן העבודה עליו ארוך, ממליץ לבצע היסוד לפני התיקונים.
במהלך התיקונים להשלים ממיר חלודה ויסוד עשיר אבץ איפה שמרתכים ומשחיזים.
בסוף העבודה לבצע יסוד שוב על הכל.
בחלקים נסתרים שמרתכים כדאי להשתמש ביסוד רתיך. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190603/25fed2c74dad6eac0492254528d17981.jpg

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

talb_s
04-06-19, 06:14
דרור מה שאתה כותב לא מדויק. יש חורי ניקוז גם בתחתית של השלדה. זה לא מונע מחול ובוץ לסתום אותם, אבל מי שרוצה ניתן לנקות את השלדה מבפנים בשילוב של אמצעים מכאניים (מברגים, מוטות גמישים, כבל פלדה מחובר למברגה) ולחץ מים. מהחורים הצדדיים נכנסים והניקוז הוא מהחורים שבתחתית השלדה. זה די קל כשהבודי מופרד מהשלדה, ואפילו יש בזה תחושת סיפוק (במובן של לחטט באף או באצבעות הרגליים אחרי שבועיים בנעליים צבאיות. אתם יודעים למה אני מתכוון).

טל איזה שנה הCJ שלך? ספי הדלת הקופסתיים הופיעו לדעתי רק ב81' ולכן מופיעים גם בCJ8 ישראלים. חרא של דבר.

כן יש לי בודי ישראלי מעל שנת 81

de fox
22-06-19, 00:46
ממשיכים:

אחרי שסיימתי להכין את הקורה האחורית. עברתי לדופן המוגבהת של בית הגלגל ומה שיתחום את הארגז מבפנים.

124592

הזמנתי לוח 1X2 מכופף בקו 40 ס"מ בעובי 1.5 מ"מ וחתכתי אותו למידה

124593

בשביל להעמיד אותו במקום ייצרתי מעץ "פיגום" שימקם את הלוח לטובת סימונים וריתוכים.

124595 124596

חיברתי בכמה פיקים את הלוח

124597

עכשיו כשיש קיר, יש מה שיישא את הקורה האחורית. בשביל לגשר על מרווח בין הריצפה החתוכה לבין הקורה חיברתי לקורה זווית שתתממשק לרצפה הקיימת:
124598

מיקמתי את הקורה וריתכתי אל הריצפה. השתמשתי בעוד מקטע של זווית על מנת ליצור ממשק חיבור וריתוך בין הקורה לדופן המאונכת:

124599 124600
בתמונה רואים את הקורה המחוברת לאחר ריתוך והשחזה.

אחר כך עברתי קדימה למדרגה של הבודי באזור בו יושבת הקשת הקדמית. הקשת במקור מחוברת עם תושבת זווית מסיבית שמחוברת עם ברגים לרצפה ולקיר המדרגה. פירקתי את התושבת ומתחתיה כצפוי הרצפה הייתה רקובה:

124601

124602

מאחר ותושבת הבודי וזויית החיזוק בתחתית הבודי היו במצב תקין, החלטתי שאחתוך את הפח הרקוב מסביב ו"אקלף" אותו מהתושבת והזווית. כך אוכל להשתמש בהם למיקום הטלאי שאייצר ולרתך אליהם:

124603

124604

לפי התכנון של הבודי החדש אני סוגר את התא החיצוני בקו המדרגה כך שהטלאי באזור הזה הוא פח מכופף מהרצפה שעולה עד גובה בית הגלגל:

124605

124607

124606

חזרתי אחורה והכנתי את הקטע המחבר בין הקורה האחורית למישור העליון של הארגז ומשמש כתושבת לצירים של מנגנון ההרמה:

124608

124609 124610

כאמור הצירים עצמם הם ברגי כתף שמרותכים לקורה מהצד הפנימי.
לא צולם אבל ליד הקורה הזו הוספתי עוד מקטע של פרופיל סגור שמשמש כהמשך של הקשת האחורית (העתידית) אל הרצפה. (רואים אותו בתמונה מתוך המודל).

אחרי זה, כל העסק עמד בפני עצמו והוצאתי את הפיגום עץ.

לאחר מכן אפשר להרכיב את אלמנט הפינה שייצרתי ולסגור את האזור הזה:

124611

124612

הצבע הכחול שרואים זה ממיר חלודה שמרחתי בצד הפנימי של הפינה.

124614

124613

124615

124616

יש כל מיני מקומות שקשה להתאים בדיוק קטעי פח במפגש קו מסויים, כך קרה לי בחיבור בין אלמנט הפינה לדופן הפנימית של הבודי. גם כאן יצרתי בכוונה מרווח בינהם וגישרתי עליו עם קטע זויית שריתכתי והשחזתי:

124617

124618

124619

124620

124621

124622

זהו לעת עתה. במקביל התמקדתי על אסטרטגיית עבודה מבחינת גימורים - תוך כדי עבודה אני מוריד צבע איפה שאני עובד, שם ממיר חלודה לפי הצורך, לאחר ריתוכים ובגמר עבודה על אזור אני מלטש ומוריד כל סימני חלודה ואז אמרח פריימר, כך שלאט לאט עם ההתקדמות כל הבודי יהיה בפריימר שכבה אחת. עליו אני אבצע איטום ועבודות מרק פחחים. עליהם שיכבה נוספת של פריימר, על כל זה שיכבה של אפוקסיכול כשכבת ביניים ובסוף צבע גמר פוליאוריתני.
הפריימר הנבחר כצפוי הוא נירלט HB55 שבנוי לעבודה גם מבחינת יכולת היקשרות, גם כי הוא מכיל חומרים אנטי קורוזיבים פעילים וגם כי אין מגבלת זמן לצביעה בין שכבות ולצבע עליון, מה שבדרך כלל קיים בצבעי אפוקסי ובהתנהלות לוחות הזמנים שלי זה מאוד נוח לא להיות מוגבל.

נמרוד
22-06-19, 20:59
שמע, יש לך שילוב נדיר של ראש וידיים באותה רמה גבוהה. אתה מעורר השראה. בשביל זה בדיוק יצרנו את ג'יפולוג.

golyat
22-06-19, 21:31
מרשים! גם העבודה עצמה וגם קצב ההתקדמות.
אף מהנדס בנצרת או באמריקה לא חלם שזה מה שיקרה לרכבים האלו אחרי 30 שנה.

ד ו ר ו ן
22-06-19, 21:57
יפיפה!

הרבה השראה.

Slowly..

de fox
23-06-19, 00:02
שמע, יש לך שילוב נדיר של ראש וידיים באותה רמה גבוהה. אתה מעורר השראה. בשביל זה בדיוק יצרנו את ג'יפולוג.

תודה רבה. כיף גדול

- - - Updated - - -

מרשים! גם העבודה עצמה וגם קצב ההתקדמות.
אף מהנדס בנצרת או באמריקה לא חלם שזה מה שיקרה לרכבים האלו אחרי 30 שנה.

הולך בעקבותיך

- - - Updated - - -

יפיפה!

הרבה השראה.

Slowly..

כיף לשמוע

e-Pit@m
23-06-19, 07:42
שאפו! חייב להודות שהייתי סקפטי שהשרטוט יתכנס לברזלים במציאות...
סחטיין!

אפשר לומר "המעז מנצח"!

de fox
23-06-19, 10:01
שאפו! חייב להודות שהייתי סקפטי שהשרטוט יתכנס לברזלים במציאות...
סחטיין!

אפשר לומר "המעז מנצח"!

תודה אבל חכה.. עוד הרבה עבודה לפני

ishc
23-06-19, 20:03
קרדיט תקבל רק אחרי שהילדים יפגשו במדבר [emoji12]
בהצלחה בהמשך

de fox
23-06-19, 21:11
קרדיט תקבל רק אחרי שהילדים יפגשו במדבר [emoji12]
בהצלחה בהמשך

ולפני הבר מצווה התכוונת לכתוב.... ;)

de fox
13-07-19, 16:20
קיץ, חופש, חו"ל וכאלה... התקדמות קטנה:

בניית הקנט וחיבור מפתן הדלת:

הקנט בנוי מפרופיל 20X40 שמכופף ברדיוס מאוד מסוים שמתאים לקונטור של הפינה של הבודי. באין מערגלת נהוג לחרוץ את הפרופיל ולכופף. אני החלטתי שאפנה ממנו חתיכה כך שתישאר רק דופן במקטע הכיפוף, אותו אני אכופף לרדיוס הרצוי ואז עם פחית שאכופף לרדיוס הנגדי אסגור חזרה את המבנה:

124910

הקץ' זה שאני צריך למצוא שני קטרים לכופף עליהם שההפרש בינהם הוא 20 מ"מ ברדיוס (רוחב הפרופיל). הכיפוף הפנימי זה צינור 2 אינץ'. הכיפוף החיצוני זה בדיוק מכסה מגן של בלון ריתוך:

124911

אחרי מדידות מיקומים, וכו', ככה זה נראה לפני שסגרתי את הפינה הפנימית:

124912

124913

ותמונת מצב מהצד:

124914

החיזוקים באמצע זמניים, רק כדאי לוודא ישרות בזמן שאני מרכיב ומרתך. הם ייתפסו צורה אחרת בהמשך. לאחר קשירת הקנט למפתן הדלת (שהוגבה) כל העסק חזק ויציב.

זהו בינתיים מקווה להתקדמות משמעותית יותר בסשן הבא.

Orr
13-07-19, 16:36
יפה מאוד.
נחמד לראות שאני בחרתי לשפץ את הריצפה והתושבות ולא נגעתי בקירות ואתה עושה בדיוק ההיפך..
מטפל בקירות והריצפה נשארת כמו שהיא.
בכל מקרה עבודה מקצועית מאוד

YoavR
13-07-19, 19:44
יפה מאוד!

למה בחרת בשיטה הזו על פני חירוץ הפאה הפנימית של הפרופיל?

הפרופיל/קנט יהיה מרותך בבסיסו בתפר רציף? משני הצדדים?

de fox
13-07-19, 21:22
יפה מאוד!

למה בחרת בשיטה הזו על פני חירוץ הפאה הפנימית של הפרופיל?

הפרופיל/קנט יהיה מרותך בבסיסו בתפר רציף? משני הצדדים?

מתחושה בלבד, נראה לי שבחירוץ וכיפוף מקבלים רדיוס פחות נקי (פחות אסטטי) ובנוסף זה נראה לי עבודת פיסול לרתך את כל החירוצים ואז להשחיז את הרדיוס הפנימי. עשה לי יותר שכל לעשות ככה ולדייק בעקמומיות הרדיוסים.

לגבי התפר, תכננתי במקור לקדוח חורים בפח מתחת לקנט ואז לתת פיקים של הפח אל הקנט. בפועל אני שם לב שכל מקום שיש פרופיל על פח והם לא מרותכים זה יוצר סיכון לרעש וזמזום בינהם.
בסופו של דבר קטע הפח הבולט מעבר לקנט החוצה (בתמונה) ייחתך מאחר והפרט הזה הוא חלק מהדופן הנפתחת. כך שמה שנראה לי שאני יעשה זה, ארתך בתפר מלא את הצד החיצוני ואשחיז למישור החיצוני של הקנט. את הצד הפנימי אאטום בסילר.

דעות? תובנות בנושא?

de fox
20-07-19, 16:13
בהמשך לעבודה על הקנט סיימתי את הריתוכים באזור האחורי כולל חיתוך שארית הפח העליון וואת החיבור למפתן הדלת.

הכיפוף הפנימי סביב צינור 2 אינץ שהיה חסר משבוע שעבר:

125002

125003

125004

סגירה של המישור העליון בין 2 הכיפופים, הצילום נעשה לאחר שקטע אחד כבר רותך והושחז:

125005

אחרי השחזה:

125006

חיתוך שארית הדופן העליונה. בהמשך לשאלה של YoavR - ריתכתי תפר מלא את הצד החיצוני בין הפח לקנט שיושב עליו, השחזתי עד למישור הקנט. בצד השני הפנימי, ריתכתי מקטעים קצרים, השחזתי מעט ובהמשך אמלא את הפינה הזו לכל האורך עם סילר ברדיוס יפה ואחיד (בשאיפה).

125007

בינתיים לפי התוכנית :)

125008

נמרוד
21-07-19, 09:05
כחובב שמתנסה בעצמי בעבודות מסוג זה - אתה ידידי יותר מחובב! איכות ודיוק הביצוע של עבודת הפח שלך נהדרת. שאפו.

יובל48
21-07-19, 15:41
תענוג לעיניים,כבוד לעבודה מקצועית ופדנטית

de fox
21-07-19, 20:21
כחובב שמתנסה בעצמי בעבודות מסוג זה - אתה ידידי יותר מחובב! איכות ודיוק הביצוע של עבודת הפח שלך נהדרת. שאפו.

תודה, אל תתרשם כל כך בקלות, כל התמונות מבוימות בתאורה וקומפוזיציה שמצמצמות את החיריונים והפאקים :p.

נמרוד
21-07-19, 21:33
מכיוון שזה מה שגם אני עושה, לקחתי את זה בחשבון... עבודה יפה אבל ממש!

de fox
12-08-19, 14:54
איך מתקדם שואלים אותי.... התשובה היא לאט לאט.

אני משתדל לפנות לי את ימי חמישי בלילה לעבודה רצופה ורגועה, כשהאסטרטגיה אומרת שאם הצלחנו להרדים את הבן (בן 2.8) באזור 20:00 - 20:30 אני יוצא לסשן עבודה עד כמה שאני יכול לתוך הלילה. הפנטזיה זה לילה לבן שבו אני חוזר רק בבוקר הביתה- מארגן את הילד, שם אותו בגן וחוזר להיטרק במיטה עד הצהריים... זה לא קרה עדיין. בפועל אני מחזיק עד 2- 3 לכל היותר. אם הקטן מתנכל לנו בערב ומושך אותנו עד אחרי 21 ואני יודע לחזות שלא אחזיק יותר מ 4 שעות עבודה אז אני דוחה את הסשן למחרת בשישי כאשר יש לי חלון שעות מ 8 עד 13 בו אני וזוגתי עצמאיים לגורלנו ומעשינו. אני פחות אוהב את האפשרות הזו, כי ביום שישי בבוקר צהריים יש הרבה סיכוי להפרעות, חם לעבוד בחוץ ואני עובד בלחץ מול לוחות הזמנים של הגן. זוגתי בהריון כך שאני מפרגן לה בהובלות הילד ומשאיר אותה לנוח במזגן - או שבכלל זה הפוך והיא זו שמפרגנת לי בתחזוקה של תחביב כזה.

בקיצור, מתקדם לאט.

אני עדיין עסוק בסגירה וסיום של אזור הדופן השמאלית על כל השינוים של הבודי שעשיתי. אמנם ההרכבה הראשונית הלכה מהר יחסית אבל לתפור את כל הריתוכים, להשחיז, לתקן פאקים שמתרחשים על הדרך, להשחיז, לסגור את כל הפינות והרווחים הקטנים בין חיבורי הפחים, לרתך נקודות נקודות לתפר מלא, להשחיז.... זה מלא עבודה :p.

אני מעודד את עצמי בכך שאני ממש לקראת סיום צד שמאל, אחר כך צד ימין שאמנם זה כל העבודה הזו שוב מהתחלה אבל כבר עשיתי אותה, למדתי והיא תלך יותר מהר כנראה. ואחר כך פחחות רגילה באזור הדלתות, הרצפה ממש בסדר, קיר אש ומסגרת חלון שגם שם המצב לא רע בסה"כ. ומה זה לתקן כמה פאצ'ים בפח אחרי הפבריקציה המורכבת שעכשיו אני עושה? :confused:

אמנם יש עוד בדרך, התאמה של כסאות חדשים קדימה ואחורה (שאני עוד צריך לחפש בג'נקיות ולקנות) לבנות כלוב (יכול לחכות לסוף) בנייה של מנגנון ההרמה והדפנות המתרוממות (פרויקט בפני עצמו), אה ובנייה של מתקן רוטסרי-שיפוד מסתובבב (כי נמרוד מושך את הפרויקט שלו נצח ;)), פירוק של הבודי הקיים מהשלדה וכנראה כמה פעמים טובות של הרכבה ופירוק הבודי החדש אל השלדה לבדיקות והתאמות, מליון ואחת התאמות ופבריקציות על הדרך. ובסוף בסוף גמר של שפכטל וצבע ואז אתחיל סוף סוף במלאכת ההרכבה והזיווד של הרכב שכנראה גם ייקח סדר גודל של שנה :(....

אה ושכחתי כמובן את הצאצאית החדשה שתגיע (טפו טפו טפו) בעוד כ 4 חודשים ותטרוף את הקלפים לגבי לוחות זמנים וכל מה שחשבתי שאני יודע על זמן פנוי.

בינתיים קצת תמונות מצעדי התינוק שאני קורא לה התקדמות שבועית:

האזור הקדמי של הארגז:

125433

125434

125435

125440

הכנות לקראת פריימר ראשון, ניקוי לרמת פח מבריק והברשה בממיר חלודה:

125436

125439

125437

רציתי לראות מה ההבדל בהשמה של הממיר על פח נקי מול פח מג'ונגן:
המקטע העליון זה הכהה זה פח שלא ניקיתי. פייר מלבד פני השטח המחוספסים אני לא בטוח אם יש משמעות לניקוי. (כנראה שאנקה בכל זאת)

125438

הצטיידתי בכימקלים הדרושים להמשך:

125441

זהו. אשתדל להיות חזק ולהראות התקדמות מרגשת יותר בפעמים הקרובות.

מוני אורבך
12-08-19, 15:34
חביבי תלמד מנמרוד, ככה עובדים.
אני עשיתי את הטעות וסימתי תוך שנה וחצי..
ועכשיו אני מחפש בנרות פרויקט חדש.

הוא רק התחיל להתוודע לפרויקט חח..

מקווה שיש לך רכב שטח נוסף איתו אתה באמת מטייל.

de fox
12-08-19, 15:59
חביבי תלמד מנמרוד, ככה עובדים.
אני עשיתי את הטעות וסימתי תוך שנה וחצי..
ועכשיו אני מחפש בנרות פרויקט חדש.

הוא רק התחיל להתוודע לפרויקט חח..

מקווה שיש לך רכב שטח נוסף איתו אתה באמת מטייל.

כאמור אני עובד על בודי חלופי. נכון לעכשיו הג'יפ שלי עוד מורכב ונוסע אבל שילוב של קיץ, אשה בהריון וחוסר בזמן פנוי לתחזוקה (כי הכל הולך לשיפוץ) גורמים לעוצר טיולים.

אני לא דואג למציאת פרויקט חדש אחרי זה. מה גם זה לא באמת ייגמר הרי. ברגע שהוא יהיה בר נסיעה יתחיל פרויקט מתגלגל של מרוץ חימוש וזייוד לרכב המסעות האולטמטיבי מבוסס CJ.

אומי5
12-08-19, 17:56
אם עד עכשיו נפעמתי, אתה עושה את כל זה עם תינוק ואישה בהריון?
כל הכבוד לאשתך.

de fox
13-08-19, 11:58
אם עד עכשיו נפעמתי, אתה עושה את כל זה עם תינוק ואישה בהריון?
כל הכבוד לאשתך.

אשת חיל מי ימצא :rolleyes:

IlanG
13-08-19, 14:51
כול הכבוד על הפרוייקט ,באמת נראה כאתגר לא קטן , רק שאלה אחת מתבקשת ,איך אתה מצליח לשייף/לנסר/לרתך/להשחיז בשעות הקטנות של הלילה בלי להעיר את השכונה/הרחוב/האישה.....

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

de fox
13-08-19, 15:22
כול הכבוד על הפרוייקט ,באמת נראה כאתגר לא קטן , רק שאלה אחת מתבקשת ,איך אתה מצליח לשייף/לנסר/לרתך/להשחיז בשעות הקטנות של הלילה בלי להעיר את השכונה/הרחוב/האישה.....

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

שאלה טובה.

כחלק מההכנות לפרויקט השיפוץ הזה חיפשתי מקום שאוכל לעבוד בו ברווחה, נוחות ויותר חשוב- בשעות הלילה (שאלו השעות הפנויות של אדם ממוצע) מבלי שזה יעניין מישהו.

בסוף הבנתי שהדרך הכי טובה זה לארוז את המשפחה והדברים, לעבור לגור בקיבוץ (מתחדש, לא אלו השיתופיים רחמנא ליצלן), להתקבל כחבר, להתחייב לבנות בית, לחכות להזדמות ולשים את הידים על מבנה ישן עם סככה שלא בשימוש ולקבל את אישור הקיבוץ להשתמש בו כמסגריית חובבים לשימוש הקהילה. על הדרך גם הכשרתי בית מלאכה קהילתי שיתופי לעבודות עץ ונגרות. ;)

צחוק צחוק אבל כל מה שתיארתי אכן קרה במציאות לאו דוקא בסדר השיקולים הזה.

יתרונות החיים בקיבוץ.

oamitai
13-08-19, 16:49
זו בערך התוכנית שלי, את שלב המעבר לקיבוץ ביצעתי

Sent from my SM-N950F using Tapatalk