PDA

צפייה בגרסה מלאה : שתי קושיות 4X4 לפסח ...

gilur
20-04-19, 15:49
היי,
פאג'רו 2001 דיזל 3.2 Di-D אוטומטית.
במצב של 4X4 עם קצת עומס (עליה בשטח) שומעים ומרגישים שמשהו מחליק. הטורים עולים והאוטו לא ממש ....
אם אני עובר ל- 4X4 + נעילה מרכזית (4HLc) הכל סבבה.

1. מה "נגמר" פתאום?
2. אם זה לא טיפול פשוט שאני עושה לבד (אני צריך את הרכב תקין ביום שני ...),
אני מחפש המלצה למוסך אמין והוגן במחירים, באיזור המרכז. עדיפות לחולון

תודה :)
ד ו ר ו ן
20-04-19, 16:01
היי,
במצב של 4X4 עם קצת עומס (עליה בשטח) שומעים ומרגישים שמשהו מחליק. הטורים עולים והאוטו לא ממש ....

תופעה קלאסית של הנעה כפולה קבועה ודיפ׳ מרכזי פתוח (החלקת גלגל יחיד.. וכל הרכב עומד).
התיאור שלך שאחרי נעילת מרכזי הכל מסתדר מחזקת את העניין.

gilur
20-04-19, 16:24
תופעה קלאסית של הנעה כפולה קבועה ודיפ׳ מרכזי פתוח (החלקת גלגל יחיד.. וכל הרכב עומד).
התיאור שלך שאחרי נעילת מרכזי הכל מסתדר מחזקת את העניין.

דורון, לא מדובר בהחלקה של גלגל יחיד (או שאנחנו לא מדברים על אותם גלגלים .... )
הרכב כולו על השביל. 4 גלגלים במגע עם השטח. שיפוע של גדול ושומעים ומרגישים את ההחלקה.

ד ו ר ו ן
20-04-19, 17:15
אתה מתאר התנהגות קלאסית של הנעה כפולה קבועה עם דיפ מרכזי פתוח.

זה שה״בעיה״ נפתרת בנעילת המרכזי אומרת דרשני..
אחרת לאן הכוח הולך?

gilur
20-04-19, 17:23
אתה מתאר התנהגות קלאסית של הנעה כפולה קבועה עם דיפ מרכזי פתוח.

זה שה״בעיה״ נפתרת בנעילת המרכזי אומרת דרשני..
אחרת לאן הכוח הולך?

א. לא היה ככה עד הטיול הנוכחי.
ב. אתה מתכוון לגלגל שמחליק באוויר ? בכמה מצבים לא היה אף אחד שהחליק. הרגש ששומעים הוא מכאני. כמו קלצ' או גלגל אחר שמחליק
(ג. רק בשביל הפרוטוקול זה לא דגם של הנעה כפולה קבועה.)

נדב42
20-04-19, 17:36
אולי ציריה גמורה/מחליקה תחת עומס. אחת מארבע. נעילת הדיפרנציאל המרכזי גם תגרום לרכב לזוז וגם תמנע/תצמצם את הרעש.

לבדיקה: בדוק האם הרעש נשמע גם כשאתה מסובב את ההגה עד הסוף לאחד הצדדים ומתחיל לנסוע לאט (על כביש או מצע קשה אחר)

opl
20-04-19, 17:48
היה לנו כבר חבר (עם דגם קודם) שנטחן לו פלאנג בגלגל הקדמי והוא פשוט לא שם לב. בדרך כלל מלווה ברעש פצוצי נקודתי וחד פעמי ואז הצירייה רצה על ריק אחרי שטחנה את כל השניים, לא הבנו למה קשה לרכב שלו בעלייה שכולם מסתדרים איתה. אני מניח שהבדיקה פשוטה - שחזר את הסיטואציה - עמוד בחוץ והבט בציריות - אם אחת מהן מסתובבת על ריק - תדע.

ד ו ר ו ן
20-04-19, 17:51
(ג. רק בשביל הפרוטוקול זה לא דגם של הנעה כפולה קבועה.)

אתה כתבת:

אז זה כן רכב עם הנעה כפולה עם דיפ מרכזי או לא?.. זה חשוב לאבחנה.

מה שנדב מתאר זו גם אופציה, שבאה לידי ביטוי רכב עם דיפ מרכזי פתוח..

קרה לנו עם דיפנדר כשהשיניים בכניסה לפלאנג׳ נאכלו.
הרכב עמד במקום עם רעש גריסה כי כל הכוח הלך לציריה הפגומה.
בנעילת מרכזי הרכב נסע.

opl
20-04-19, 17:58
היא לא קבועה. כמו שהוא כתב... הרכב ביום יום 2X4. תיבת סופר סלקט, מוצר מעולה. (עריכה; עם LOW גרוע)

gilur
20-04-19, 18:00
היא לא קבועה. כמו שהוא כתב... הרכב ביום יום 2X4. תיבת סופר סלקט, מוצר מעולה.
+1

הולך לנסות לשמוע ציריות :)

ד ו ר ו ן
20-04-19, 18:29
היא לא קבועה. כמו שהוא כתב... הרכב ביום יום 2X4. תיבת סופר סלקט, מוצר מעולה.
מכיר סופרסלקט.

אופן הופעת הבעיה משנה לגבי האבחון.

אם זה קורה במצב הנעה כפולה רגילה זו בעיה אחרת מאשר עם הנעה כפולה קבועה.

ואם זה לא קורה במצב 2x4, אז אני הייתי בודק ציריות קדמיות.

gilur
20-04-19, 18:58
אז ככה...
לא סגור על ציריות ולא הצלחתי לשחזר את הבעיה (אין לי שיפועים כאלה לייד הבית...)
ובכל מקרה,

מוסך אמין ? מישהו שגם ידע לזהות נכון וגם יהיה מספיק הגון לטפל במה שצריך ולא "לנפח" את זה?
(ושוב, עדיף חולון)

opl
20-04-19, 18:59
אוקי... הוא כתב בהודעה המקורית את כל המונחים/מצבים הנכונים.

היייתי קופץ לדודו אמסלם שביפו/תל אביב. קרוב ויש לו גבעת אדמה זמיננ לאבחוני צריות וכו

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

gilur
20-04-19, 19:04
אוקי... הוא כתב בהודעה המקורית את כל המונחים/מצבים הנכונים.

היייתי קופץ לדודו אמסלם שביפו/תל אביב. קרוב ויש לו גבעת אדמה זמיננ לאבחוני צריות וכו

יש לך כתובת / טלפון שלו ?

נדב42
20-04-19, 19:07
אז ככה...
לא סגור על ציריות ולא הצלחתי לשחזר את הבעיה (אין לי שיפועים כאלה לייד הבית...)

לא צריך שיפועים כאלו. מגרש חנייה, הגה עד הסוף לאחד הצדדים, תתחיל לנסוע לאט ותקשיב טוב. לחילופין, חפש מדרכה שאתה יכול להתקרב אליה בניצב, היצמד אליה עם 2 הגלגלים הקדמיים ונסה לעלות עליה ממצב עמידה - זה ייתן לך את ההתנגדות הדרושה ואם תיקח איתך מישהו שיסתכל אז הוא יראה באיזה גלגל הציריה מסתובבת ושם הבעייה.

אם בכביש אתה נוסע במצב 2x4, אז אני מעריך שהבעייה באחד הגלגלים הקדמיים, כי אחרת היית מרגיש בעייה והחלקה גם בנסיעה בכביש.

opl
20-04-19, 19:09
053-540-5000
לגבי הגעה הוא יסביר לך. אל תצפה למוסך מורשה... אבל הידע והנסיון שלו שווים זהב

talw
20-04-19, 19:13
רגל שמאל על הברקס, רגל ימין על הגז , כמה שניות בודדות בכדי לא לטגן את השמן גיר ואחד חבר שבודק .

נדב42
20-04-19, 19:17
צודק, הרבה יותר פשוט [emoji5]

opl
20-04-19, 20:01
אני לא הייתי מאתגר את הגיר של הקינג בשום דבר חוץ מפעולה רגילה. הוא ידוע כנופח נשמות סדרתי

דרור ברלי
20-04-19, 22:40
בשטח, מערכת 4X4 קבועה עם דיפ' מרכזי פתוח ממש לא צריכה גלגל באוויר כדי שכל הכוח ירוץ רק אליו והרכב לא יתקדם.
גם אם כל הגלגלים במגע עם הקרקע לכאורה, זה שאוחז קצת פחות טוב, יקבל את כל הכוח ויחליק.

נעילת הדיפ' המרכזי פותרת את זה מיד כמובן.

לתחושתי האוטו תקין ואתה סתם חושד בכשרים ואני מקווה (בשבילך) שאני צודק.

בכל מקרה, זה המקום לעצה מועילה לכל בעלי הכלים עם הנעה 4X4 קבועה ודיפ' מרכזי שניתן לנעילה, ויש כאן רבים כאלה:
בעלי לנדרוברים מכל הסוגים, טויוטה לנדקרוזר מסדרות 90/120/150/200, מיצובישי פאג'רו לדורותיו וטנדרים L200 בעלי תיבות סופר-סלקט, גרנד צ'רוקים, גרנד ויטארה ועוד רבים וטובים - בנסיעה בשטח במצב 4X4 עם דיפ' מרכזי פתוח, אתם חווים, לעתים מבלי להיות מודעים לזה, מצבים רבים כאלה של גלגל יחיד שמקבל את כל הכוח לשברירי שניה, ואז פתאום מוצא אחיזה - ההלמים וכוחות הפיתול האדירים שהציריה והפעמונים שלה חווים במצב כזה, ממש לא בריאים לה. בעברית פשוטה: מזרזים מאוד את קיצה... ולכן, בכל ירידה לשטח תנעלו דיפ' מרכזי. גם אם נדמה לכם ש"לא צריך". כלומר, סעו במצב 4HLC. אני יודע שלפחות בטויוטה זו הוראת יצרן מפורשת.

gilur
21-04-19, 08:53
בשטח, מערכת 4X4 קבועה עם דיפ' מרכזי פתוח ממש לא צריכה גלגל באוויר כדי שכל הכוח ירוץ רק אליו והרכב לא יתקדם.
גם אם כל הגלגלים במגע עם הקרקע לכאורה, זה שאוחז קצת פחות טוב, יקבל את כל הכוח ויחליק.
נעילת הדיפ' המרכזי פותרת את זה מיד כמובן.

... ולכן, בכל ירידה לשטח תנעלו דיפ' מרכזי. גם אם נדמה לכם ש"לא צריך". כלומר, סעו במצב 4HLC. אני יודע שלפחות בטויוטה זו הוראת יצרן מפורשת.

דרור,
אשמח להבהרה:
כל מי שמתחיל לקרוא קצת על דיפרנציאלים מכיר בנקודת המוצא שהמסלול של כל גלגל שונה מהאחרים.
מהסיבה הזאת דיפרנציאל מרכזי נעול יוצר יותר לחץ על כל המכלול (פיתול של השאפט וכו' בגלל הפרש מסלול בין הגלגלים הקדמיים והאחוריים)
עד היום כשאני יורד מהאספלט אני עובר ל- 4X4 אבל אלה עדיין אל מקומות שמצדיקים נעילה.
אם בהמשך ניראה ל שהדרך "מאתגרת" או מורכבת יותר אני נועל את המרכזי. (דרך אגב, כשהוא נעול ואני על "שביל קקל" שומעים לא פעם נקישות ברזל. כאילו משהו שמנסה לשחרר כוח....)

אני טועה בגישה ? בתיאוריה ?

opl
21-04-19, 08:58
אני פחות בקטע של חפירות טכניות אבל מוכן להעיד על עצמי - בכביש בגשום שוטף אני משלב 4X4. בשטח - תמיד 4X4 דיפ מרכזי נעול.

ד ו ר ו ן
21-04-19, 09:05
מהסיבה הזאת דיפרנציאל מרכזי נעול יוצר יותר לחץ על כל המכלול (פיתול של השאפט וכו' בגלל הפרש מסלול בין הגלגלים הקדמיים והאחוריים)

המכלול הכי חלש בשרשרת הזו הוא הדיפ המרכזי שלך.
הוא קטן ולא מיועד לשטח.
הוא מיועד לווסת מהירויות בין הסרנים בכביש כשאין הבדלי אחיזה חלקה בין הגלגלים/סרנים.
(בכביש המשטח אחיד ומפולס).

בשטח זה שונה, יש כל הזמן החלקות קטנות.
יש חשיבה מוטעית ש״דרך קק״ל״ זו דרך עם אחיזה גבוהה, והמציאות הפוכה.
החצץ המשוחרר על הדרך הכבושה מתנהג כמו גולות.
כשדיפ המרכזי פתוח הוא עובד כל הזמן וחוטף הלמים כמו שדרור תיאר.
כשהוא נעול הוא מבוטל ולא ״מתאמץ״.
כנ״ל בכל הצלבונת קטנה שאתה בכלל לא מרגיש שיש החלקה קצרצרה.
הדיפ המרכזי מרגיש.
לכן,
המצב הכי טוב בשבילו בנסיעה בשטח הוא נעול.

לא צריך להיות קיצוניים ולנעול בשביל נסיעה של 500מ מהכביש לעלאש ביער בדרך מהודקת, אבל אם נכנסת לטיול, נועלים מרכזי.

נדב ש.
21-04-19, 09:16
היי,

כאן אתה כותב שבמצב דיפ' מרכזי נעול משהו אחד.

דרור,

אם בהמשך ניראה ל שהדרך "מאתגרת" או מורכבת יותר אני נועל את המרכזי. (דרך אגב, כשהוא נעול ואני על "שביל קקל" שומעים לא פעם נקישות ברזל. כאילו משהו שמנסה לשחרר כוח....)

אני טועה בגישה ? בתיאוריה ?

וכאן כתבת שגם במצב נעול אתה שומע רעש.

קודם כל +1 לדרור, וההמלצה לנעול מרכזי בכל ירידה מאספלט לא רק לטויוטה, אלא לכל רכב עם דיפ' מרכזי שניתן לנעול.

מצב של 4x4 משולב עם דיפ' מרכזי פתוח נועד לכל מיני מצבים כולל נסיעה על אספלט וכו', מאפשר הפרש מהירות בין הסרן הקידמי לסרן האחורי, הוא בעצם דיפרנציאל(הרבה יותר עדין מהדיפ' שנימצא בסרנים), רק שהוא נמצע בתיבת ההעברה במרכז הרכב.
*נסיעה עם דיפ' מרכזי פתוח בשטח גורמת לו לעבוד קשה מאוד
ושוחקת אותו עד כדי גרימת נזק, דיפ' מרכזי לא נעול גורם למערכות הבקרה ברכב כמו TC גם כן לעבוד באופן יותר תכוף ממה שצריך ולשחיקה מוגברת של דיפרנציאלים בסרנים עד כדי שחיקה/טחינה.
הנעילה בעצם מבטלת את הדיפ' המרכזי ומחלקת את הכוח שווה בין הסרנים בעצם כמו ברכב שבלי דיפ' מרכזי כלל כשהוא משולב.

אני ממליץ לך להגיע למי שמבין ויודע לאבחן מה קורה אצלך ברכב, מקווה בשבילך שלא טחנת משהו...

gilur
21-04-19, 09:30
דורון, נדב, OPL ודרור,
קודם כל - תודה על ההבהרה לגבי הדיפ' המרכזי.
אף פעם לא חשבתי על המאמץ שלו כשהוא פתוח בשטח. הרבה יותר ברור עכשיו (שבעצם, יותר קל לו להיות נעול...)

לגבי הרכב - אם נטחן משהו ... הוא יתוקן :)
לא מתרגש. זה מחיר התחביב הזה .......

תודה לכולם וחג שמח :)

asafk
21-04-19, 13:12
לגבי פג'רו באופן ספציפי. לא לנסוע מהר עם מרכזי נעול. כך הסבירו לי בעלי הנסיון אחרי שכבר קיבלתי את ההוכחה בדמות bk אחד טוטאל לוס.

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

ד ו ר ו ן
21-04-19, 13:31
מה ההסבר?

איל מ
21-04-19, 14:23
איבוד אחיזה, החלקה/התהפכות.

ד ו ר ו ן
21-04-19, 16:28
במה זה שונה מרכבי שטח אחרים?

asafk
21-04-19, 16:41
אני יכול להמציא הסבר תיאורטי עם ארבעה מתלים נפרדים, מהלך קצר ומייצבים.
אבל כמו שכתבתי ההסבר הוא מבעלי הנסיון. כלומר אמפירי ולא תיאורטי.

אסף.

איל מ
21-04-19, 16:45
שני המקרים שאני מכיר נובעים מנהגים צעירים שעברו השתלמות כזאת או אחרת של נהיגה מתקדמת, וקיבלו לידיים פג'רו. גיל+משהו מדליק שלמדו+רכב עם מרכז גובה גבוה = מקרה לא נעים ע"ח משלם המסים.

ד ו ר ו ן
21-04-19, 17:50
שני המקרים שאני מכיר נובעים מנהגים צעירים שעברו השתלמות כזאת או אחרת של נהיגה מתקדמת, וקיבלו לידיים פג'רו. גיל+משהו מדליק שלמדו+רכב עם מרכז גובה גבוה = מקרה לא נעים ע"ח משלם המסים.

בקיצור,
אין פטנט שונה מרכב אחר.

asafk
21-04-19, 19:13
אני דווקא לא מתכוון לבעיה הרגילה של נהגים לא מנוסים, כי כאמור את הכיתה קיבלתי מהמנוסים יותר - ואחרי שאני בלי להתנהג בחוליגניות נפלתי.
מאז נוסע בשבילים טובים ומהירים - ספציפית רק בפג'רו - עם מרכזי פתוח.

ושכל אחד יבין מה שהוא רוצה. אגב, רוב ההתהפכויות בשטח קורות מעל מהירות מסויימת. אפשר פשוט לנהוג יותר לאט ואז אין באמת דיון.

אסף.

gilur
21-04-19, 19:22
לגבי פג'רו באופן ספציפי. לא לנסוע מהר עם מרכזי נעול. אסף. Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

.....מאז נוסע בשבילים טובים ומהירים - ספציפית רק בפג'רו - עם מרכזי פתוח.
......אגב, רוב ההתהפכויות בשטח קורות מעל מהירות מסויימת. אפשר פשוט לנהוג יותר לאט ואז אין באמת דיון.
אסף.

נשארתי סקרן .. :)
באיזו מהירות אתה מדליק "אור אדום"? (... או מה ה- safe zone ?)

נמרוד
21-04-19, 19:48
88 מייל לשעה, כמובן [emoji3]

https://youtu.be/HWoW-vX4HT8

gilur
21-04-19, 20:00
88 מייל לשעה, כמובן [emoji3]

https://youtu.be/HWoW-vX4HT8

חחחחחחחחח גדול ...

tallevi
21-04-19, 22:39
[emoji23][emoji23][emoji23]

אלון
30-04-19, 09:16
אין ספק. כשנוסעים לאט בשטח אז רק עם דיפרנציאל מרכזי נעול. אם שביל קק"ל קליל ומהודק ובתנועה מהירה אז ללא נעילת המרכזי. אבל אם אוהבים את הרכב הנוף והשטח אז למה למהר?

איל מ
30-04-19, 09:47
ואם כבר נוסעים מהר בשבילים מהירים, אז ברור שרק בהנעה אחורית ;)

-->