PDA

צפייה בגרסה מלאה : מפת שבילנט 1:25,000 מול מפת ממ"ג/סמ"ש 1:50,000 - חוות דעת

נמרוד
28-04-19, 14:55
אני זוכר שקראתי על זה דיון לא מזמן, גם מצאתי אותו אבל הנושא היה מבורבר מדי, אז אני פותח נושא חדש וממוקד יותר.

לא היה לי הרבה מה לתרום לדיון כי לא השתמשתי בעבר במפות שביל נט - השתמשתי תמיד במפות סמ"ש נייר, אחר כך בכאלו סרוקות עם תוכנות ניווט השונות במהלך השנים, ומזה כמה שנים בתכנת עמוד ענן, על הטלפון, עם מפת 1:50,000 ממ"ג (שזה כמו מפת סמ"ש נייר הנוכחית שקונים, רק בלי הסמ"ש הצבעוני)

בעקבות הדיון, שבו אנשים הביעו דעות בעד ונגד המפות השונות, התקנתי (=קניתי, אבל המחיר ועצם התשלום, בבקשה, לא נושא הדיון הזה) את סט מפות שבילנט על אפליקצית עמוד ענן, כך שיכולתי להשתמש במקביל בשתי המפות באותו מכשיר ובאותה אפליקציה - מפת ממ"ג 1:50,000 ומפת שבילנט 1:25,000.

אז נכון זה נראה אחרת, ומוזר בהתחלה, אבל רמת הפרוט, הדיוק בשבילים, עדכניות ודיוק תכסית (מאגרים, שערים, קוי מתח, עצי שיטה בודדים בנגב...) טובה יותר משמעותית בשביל נט. מה שחסר זה אלמנטים מסוימים של שפה משותפת, למשל נקודות גובה שלא קיימות במפת שביל נט, וקוי מיצוק שמוצגים בכל מפה אחרת לגמרי - בשביל נט הרבה פחות זוכה לקו מיצוק שבולע את קוי הגובה. וכן, יש הבדל עקרוני בקנה המידה - 25 זה יותר מפורט מ50 בהגדרה.

שורה תחתונה, התרגלתי מהר הרבה יותר מששיערתי ומצאתי את עצמי משתמש רק בשביל נט. זנחתי את מפת ה1:50,000.

boaz avrahami
28-04-19, 15:24
שמח לשמוע חוות דעת זו שלך.
אתה גדלת לתוך המפות הקלאסיות בצבא ומשם לסמש הדרך קצרה אבל אם זה הפידבק שלך אז אני מבסוט שאני מצטרף לדעת גדולים...

אציע פתרון קל וזול לבעיה שציינת.
התקנת מפה לבנה.
היא זולה וטופוגרפית ונקיה מהקשקושים של הסמש מצד אחד אבל מכילה במפורט את המידע שאתה מחפש.
אמנם זה מייקר את הפתרון אולי אבל זה הפתרון שלי והוא לדעתי הכי קרוב למושלם.
המעבר בין המפות הוא כמו הדלקה וכיבוי של שיכבה. קל ואינטואיטיבי.

אגב, מפת התלת מימד מוסיםה לא מעט להבנת השטח הכללי.

הבעיה היחידה שנשארתי איתה היא נקודות העניין. ורק בגלל זה אני נמנע מלהיפטר מהעמוד ענן שרכשתי...
אני מנווט לרוב עם טונאב

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

נמרוד
28-04-19, 15:53
תודה בועז על הפתרון, רק שאני לא זוכר שהצבעתי על בעייה :rolleyes:
כל מה שאני אומר זה ששביל-נט לדעתי עדיפה על מפת ממ"ג/סמ"ש. למי שמתלבט איזו מהשתיים לרכוש (לא משנה לאיזו אפלקיצית ניווט) אני ממליץ על שביל-נט.

gils
28-04-19, 16:03
מטרף להמלצה על שבילנט ועמוד ענן.

נדב42
28-04-19, 17:27
מותר להשמיע פה גם דעות אחרות ?

יש לי גם סמ"ש וגם שבילנט כבר הרבה זמן. שילמתי על כל אחת מהן פעמיים - גם בעמוד ענן וגם בטונב.

למרות שניסיתי שוב ושוב, לא מתחבר לשבילנט. קופץ אליה עדיין לפעמים אם אני רואה שביל בשטח שלא מופיע בסמ"ש ומחפש לראות לאן הוא מגיע (לרוב לא מופיע גם בשבילנט, אבל לעיתים כן אז שווה לנסות).

עכשיו תגידו שאני מקובע, מיושן, מה שאתם רוצים. אולי אתם אפילו צודקים. אבל זה יש, וזה לא מקמצנות ולא מעיקשות, באמת שניסיתי לעשות את המעבר. לא עובד לי. גם לא עם הצללת תלת מימד. פשוט לא מתחבר לי אינטואיטיבית עם השטח.

ואגב מעבר בין מפות - אני מחזיק בד"כ אחת פתוחה בטונאב והשנייה בעמוד ענן - המעבר בין האפליקציות יותר קל ומהיר מהחלפת מפות בטונאב...

בועז - אם שבילנט כל כך טובה לך, למה אתה עדיין עושה מעברים למפה טופוגרפית/סמ"ש ?

boaz avrahami
28-04-19, 17:58
נדיר שאני עושה מעברים מחוץ לטונאב אבל אין בי אשליה שאחת מהן מושלמת.
בסיכום הכללי אני , כמו נמרוד, מוצא את השבילנט הרבה יותר יעילה ומדוייקת.

יחד עם זאת אני יכול לחיות לגמרי בשלום עם מי שאחרי בדיקה מתחבר דווקא לסמ״ש.
אני בעד שתהיה תחרות חזקה. זה משפר את המוצר ללקוח.

אגב, לי יש ביקורת אחת על השבילנט.
סימון שטחי האש והשמורות.
1. אני אף פעם לא זוכר איזה צבע שייך למה והמפתח לא נמצא על המפה. ( אני תמיד שומר צילום מסך שלו שאני עושה באתר שלהם).

2. הסימון עצמו הוא עדין מדי ובתוספת הצבעים הדומים לרקע קצת נבלע לי במפה.

3. נדמה לי שאין שמורה מוצעת במפות שבילנט אבל לא בדקתי לעומק...

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

נדב42
28-04-19, 18:54
3. נדמה לי שאין שמורה מוצעת במפות שבילנט אבל לא בדקתי לעומק...

זה דווקא ייתרון, אם רק הייתי מצליח לזהות את גבולות השמורה בשבילנט תוך כדי נסיעה ...

זיף
28-04-19, 18:54
בועז מאיפה אתה משיג מפות לבנות באיכות טובה?

boaz avrahami
28-04-19, 19:15
בועז מאיפה אתה משיג מפות לבנות באיכות טובה?

במקום שבו משיגים את שאר המפות.

למשל בטונאב ( 1:5000)

http://www.twonav.co.il/page/בחירת-מפות-לישראל

בשבילנט ( לפחות באפל) זה בתוך האפליקציה

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190428/d2ccca7bfe94a3b8ea9e5b5a53bb8e4e.jpg

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

snirm
28-04-19, 19:27
מה ההמלצה עבור מי שרוצה לקנות פעם אחת באפליקציה אחת, בלי להתפזר יותר מדי.

ariel-ro
28-04-19, 19:33
רק אני משתמש בhttps://israelhiking.osm.org.il/ על גבי ORUXMAPS?
חינמי, מעודכן, גבולות שטחי אש/שמורת טבע מדוייקים וברורים.

erezgur
28-04-19, 19:35
מה ההמלצה עבור מי שרוצה לקנות פעם אחת באפליקציה אחת, בלי להתפזר יותר מדי.הדיון הזה הוא על המפה... לא תקבל תשובה חד משמעית..
יש גם אפשרויות חינמיות, או תרצה להתנסות ולהחליט איזו תוכנה מתאימה לך.

...נכתב מהנייד, סליחה על השגיאות

נדב42
28-04-19, 19:44
מה ההמלצה עבור מי שרוצה לקנות פעם אחת באפליקציה אחת, בלי להתפזר יותר מדי.תלוי את מי אתה שואל :)

איל מ
28-04-19, 19:44
רק אני משתמש בhttps://israelhiking.osm.org.il/ על גבי ORUXMAPS?
חינמי, מעודכן, גבולות שטחי אש/שמורת טבע מדוייקים וברורים.

גמא ני.
(יש לי בנוסףעוד אופציות, אבל זה העיקרי).

boaz avrahami
28-04-19, 19:47
כיום אם לא הייתה לי מפה קנויה הייתי מתחיל מהחינמיות.
Israel hiking
לדעתי מאוד מוצלחת.

https://israelhiking.osm.org.il/map/14/31.7663/35.1154

אם היא לא תספק אותך אז הייתי שוקל טונאב.
היא טובה גם למערכות הפעלה שונות.

עמוד ענן הייתה יכולה להיות מצויינת אבל יש עם התמיכה שלה המון בעיות ולא פעם היא לא מתפקדת לפרקי זמן ארוכים בגלל שינויי גרסאות.
המפתח שלה לא עומד אחריה כל כך ומילה שלו אינה מילה ולכן למרות האיכות שלה כשהיא עובדת, הייתי ממליץ לא לגעת בכלל

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

snirm
28-04-19, 20:19
נתחיל לבדוק.. תודה

yovavz
28-04-19, 20:33
זה דווקא ייתרון, אם רק הייתי מצליח לזהות את גבולות השמורה בשבילנט תוך כדי נסיעה ...ב-Off-Rooad יש את שכבת השמורות כשכבה נפרדת (Overcast ירוק שקוף שלפעמים קצת מפריע) ושם הגבולות ברורים יותר. המגבלה היא שהיא מעודכנת רק ללפני כחצי שנה או מעט יותר והיו קצת עדכונים מאז.
אגב, יש שם גם כפתור החלפת מפות רקע מהיר [emoji846]

assafy
28-04-19, 20:45
אין תשובה מוחלטת, לכל אחת היתרונות והחסרונות.
סמ"ש דומה למפות השליטה מהצבא. מתאימה יותר לנסיעה ברכב ומאפשרת לצפות בה בזום אאוט שמאפשר לראות יותר שטח על המסך.
שבילנט לעומת זאת יותר מפורטת ומאוד מתאימה גם לטיולים רגליים. הבעיה שכדי להצליח לקרוא את הכיתוב והפרטים נדרש לעשות זום אין ואז יש פחות קילומטרים מוצגים על המסך. שבילנט דורשת גם קצת זמן התרגלות לצבעים והסימונים השונים.
לפעמים דווקא המפות החופשיות מעודכנות יותר. הבעיה שהן יותר "לבנות" וכוללות פחות פרטים שבנוסף לשבילים עצמם ולטופוגרפיה בהשוואה למפות הקנויות.
באופן אישי יש לי את כולן אבל בדרך כלל פתוח על סמ"ש אלא אם זה שטח צפוף מרובה שבילים. ועדיין אם קונים רק אחת מצטרף להמלצה על שבילנט בגלל יתר הפרטים וקנ"מ הטוב יותר.

ד ו ר ו ן
28-04-19, 21:32
ההבדל המהותי שמבדיל בין קנ"מ 1:50K לבין 1:25K הוא רמת הפירוט המפורטת יותר, וכאן שבילנט נופלת.
מצד אחד יש פרטי תכסית חדשים שמופיעים בכמות גדולה יותר, כנדרש, ומצד שני חסרים לא מעט אלמנטים בסיסיים של קנ"מ 1:50K.
כלומר, יש סלקטיביות בבחירת מה מפורט יותר, כאשר בפועל יש מרכיבי חובה בסיסיים שבכלל נעדרים..
אומרים כאן שהיא "מתאימה יותר לניווט רגלי/אופניים, אבל בפועל הרזולוציה של המיפוי זהה.. קווי הגובה באותה ההפרדה (כל 10מ'), ואין ציפוף אף לא מלאכותי של קווי הגובה.
אז גם כאן אין שום יתרון דיוק כי התשתית זהה, והדיוק נשאר זהה.
זה שמופיעים יותר סימוני עצים לא אומר שיש באמת עץ באותה הנקודה..
ועמודי חשמל מופיעים במיפוי 1:50K, בצורה מדוייקת, ואם חסר זה עניין של עדכון ולא פירוט.

אבל החסרון הגדול של שבילנט מבחינתי הוא שגווני הטופוגרפיה נבלעים לגמרי בצבע הרקע.
אני מסתדר עם זה שנעלמו נקודות גובה.. כל עוד הסימון של קו הגובה מופיע, אבל גם סימוני השמורות לא ברורים כלל, לא ברור מה מוכרז ומה בדרך, מצוקים ומאפייני שטח בולטים שמהם אפשר להעריך האם תמצא שם צל, או אפשר להתאפס בדרך פשוט נעלמו.
גווני ההפרדה של הדברים השונים דומים מידי.

זה שעטנז שלכאורה מתהדר בקנ"מ טוב יותר, אבל בפועל נופל בפרטים הקטנים בהם הוא אמור להיות טוב יותר, וניחוש זהיר שלי שזה מוצר שממוקד במגמה הכללית של לא לראות את השטח אלא את התכסית ואת השביל.

יש לי גרסאות מלאות של זה ושל זה.
אני עובר בינהן כדי לנצל את היתרון של העדכניות של פרטי תכסית מסויימים בשבילנט, אבל איכשהו מוצא עצמי נוסע בפועל עם הטופוגרפית הישנה והטובה שמחברת אותי טוב יותר למה שסביבי בשטח.

אני לא שותף להתלהבות הזו משביל-נט.

boaz avrahami
28-04-19, 22:44
זה בסדר דורון.
גם לעבור לבנזיניה של קולמן לקח לך טיפה ואז גילית את האור ( או ליתר דיוק את הלהבה)...

בסוף תגלה גם את היתרון בשבילנט [emoji6]

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

ד ו ר ו ן
28-04-19, 23:05
לא רואה את זה קורה בפורמט הנוכחי.

ההבדל בין הדברים הוא שבעולם של מיפוי אני מכיר ומעודכן הרבה יותר מאשר עם הבנזיניות..

-->