PDA

צפייה בגרסה מלאה : בגי"ה - כי באמת יודעים כאן (כמעט) הכל... דרישה להסמכת רתכים - למה ומדוע?

ש01
29-04-19, 14:59
לאן הגענו.... עכשיו כבר התייעצות מקצועית..

יש כאן לא מעט שעוסקים בריתוך גם באופן מקצועי.
יש הרבה בתי ספר שמלמדים ומסמיכים רתכים.
אבל,
יש איזשהו תקן או חוק שמחייב הסמכה לרתך ואיש אחזקה העוסק בריתוך?
מישהו מכיר כזה?

תודה,

omri_t
29-04-19, 15:16
יש תהליך הסמכת רתכים שמבוצעת במפעלים גדולים.
לרבות רענונים והסמכות לכל מוצר חדש.

לא יודע לגבי אחזקה וכו כי זה לא מקום מוסדר.

עידו לוריה
29-04-19, 15:24
הסמכת ריתוך קיימת בתחומים מסוימים כמו צנרת , דודי לחץ ,תעופה .
בתחום של החזקה אין שום חוק מחייב ואין סיבה שיהיה.

עידו

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

lizard
29-04-19, 15:27
לא הבנתי את השאלה שלך.
האם איש אחזקה צריך תעודת רתך? זה לדעתי על פי מקום העבודה.

האם יש הסמכת רתך לאיש אחזקה? זה לא בדיוק עובד כך. ההסמכה היא לסוג או סוגים מאוד ספציפיים של ריתוך. למשל רתך אלקטרודה לפלדת שריון במנח אוברהד (כלומר מעל הראש). או רתך צנרת בריתוך טיג. יש כל מיני הסמכות וגם כל מיני תקנים של כל מיני גופי הסמכה

Asaf-a
29-04-19, 15:33
עוקב, אני בדיוק באותה התלבטות, לא ברור לי אם אני יכול להעביר לאנשי אחזקה קורס ריתוך בסיסי לטובת תיקונים פה ושם במפעלים או שמסבך אותי עם דרישות לריענונים תקופתיים ומעקב הסמכות וכו'.

והאם ההגדרות והחוקים שונים בין ריתוכים מסוגים שונים כגון אלקטרודה, TIG לריתוכי נירוסטה.

אם הדבר דומה לעבודה עם חשמל, קרי שרק מי שחשמלאי מוסמך מורשה לעסוק בחשמל, כלומר שגם אם אני מעביר העשרה בנושא חשמל, זה לא אומר שמחר מותר וחוקי למכונאים להתעסק עם חשמל מעל 24 וולט.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

raanan
29-04-19, 15:35
אין חוק בנושא למרות שיש התייחסות לבוגר סדנא שזה בית ספר מקצועי של זמנו .

יש מספר אינטרסנטים שמנסים לשכנע את שר העבודה להגדיר את תקן 127 כתקן מחייב
(יצברו המון מזומנים אם כולם יצטרכו לעבור דרכם בסדנאות ) .

היום התקן לא מחייב אבל,
בביצוע ריתוך עפ"י מפרט הנדסי לעיתים מוגדרים תקני ריתוך ואז נדרשים הרתכים להסמכה (עיוני + מעשי) .

בנוסף , גם כשלא נדרש ,
חברות רציניות דורשות תעודת הסמכה בכל הנוגע לריתוכים שלהם השלכה על חיי אדם או נזק יקר לציוד במקרה כשל.

למיטב ידעתי ההסמכות תקפות לשנתיים בלבד ....

רענן

lizard
29-04-19, 16:00
אם אתה רוצה לתת לעובדים שלך יותר ידע וכלים לפתור תקלות ולדעת לרתך טוב יותר אז אתה יכול להביא אנשי מקצוע שיעבירו להם קורס בריתוך. כמובן על פי מה שיש במקום עבודה. אין טעם לדעת לרתך אלומיניום בטיג אם אין את זה איפה שאתה עובד.

אתה יכול ללכת צעד אחד אפילו פחות ולתת להם קורס אצל יוסי סימה. הוא ילמד אותם לדעת איך להחזיק רתכת אבל זה לא ברמה של קורס של שבוע.

ש01
29-04-19, 18:07
בגדול, עברתם כולם על ההתלבטויות.
לקוח, מפעל בתחום הפלסטיקה.
מחזיק מסגר/רתך אומן (אמיתי, יכולת ריתוך והבנה מדהימים). אבל לא נדרש לריתוכים מסכני/מצילי חיים, ריתוכי צנרת או תקני תעופה/צבא/רפואה וכד'.
הבחור מרתך ברזל, פלדות, אלומיניום, ועוד מתכות. אלקטרודה, מיג, ארגון ועוד ועוד ועוד.

בנוסף, אנשי האחזקה נדרשים לריתוך קטן מעת לעת.

שאל סמנכ"ל התפעול - האם החוק מחייב הסמכות??

אמרתי שלמיטב ידיעתי לא אבל....

זלמן 1
29-04-19, 18:54
בלי קשר להסמכה עצמה. לדעתי מחויב בהדרכות בטיחות שנתיות וכו' בתחום האחזקה והריתוך.

kd2
29-04-19, 19:48
בגדול, עברתם כולם על ההתלבטויות.
לקוח, מפעל בתחום הפלסטיקה.
מחזיק מסגר/רתך אומן (אמיתי, יכולת ריתוך והבנה מדהימים). אבל לא נדרש לריתוכים מסכני/מצילי חיים, ריתוכי צנרת או תקני תעופה/צבא/רפואה וכד'.
הבחור מרתך ברזל, פלדות, אלומיניום, ועוד מתכות. אלקטרודה, מיג, ארגון ועוד ועוד ועוד.

בנוסף, אנשי האחזקה נדרשים לריתוך קטן מעת לעת.

שאל סמנכ"ל התפעול - האם החוק מחייב הסמכות??

אמרתי שלמיטב ידיעתי לא אבל....

אקדים ואומר שאני לא אוהב כסתו"חי יתר. אבל בכלל לא.
מצד שני אני מתעסק בזה יום יום מהצד של אותו סמנכ"ל ומכיר איך זה עובד.
אני לא מכיר תקן מאוד ברור לכל מיני עבודות מסגרות שאין להם סיווג מוגדר, אבל מצד שני אני גם חושב שהשאלה שלך לא נבחנת ב"האם יש תקן או לא ?"

אני אסביר:

אני נאלצתי לעבוד מול כל מיני מנכ"לים מפגרים וכל מיני רשויות מפגרות בשנים האחרונות ולמדתי שאתה צריך להוכיח שאתה פועל בהיגיון בריא ושעשית מאמץ סביר להבטיח שלפעולות שאתה עושה תהיה תוצאה טובה ובטוחה.
ויש מה שאתה חושב ומאמין (שיכול להיות שהוא מאוד מאוד נכון) ויש מה שאתה יכול להוכיח, וזה מאוד שונה.

אם יש לך רתך/מסגר שבהגדרת תפקידו הוא מרתך בחלק ניכר מהיום (מי שמבין יודע שהוא בכלל מחפש את המטר והעיפרון רוב היום אבל לא משנה כרגע:cool: ) שמעולם לא הוסמך לכלום, ולא מחזיק בשום תעודה רלוונטית ומעולם ולא הוערך ע"י שום גוף...
והוא עוסק בתחום שמערב חום קיצוני במיוחד, חשמל, קרינה, ואדים לא סימפטיים וכל אלו אולי אף בסביבה נפיצה (מפעל פלסטיק) וכיוצ"ב.
כלומר הוא עוסק במקצוע עם אופי "מסוכן" מטבעו, ולא סתם מטייל במפעל ומזיז קרטונים.
ביום שיקרה משהו לו, או לדברים שהוא בנה, אותו סמנכ"ל לא יצליח למכור לאף אחד שזה אחראי שהוא נמצא במפעל 9 שעות ביום ועושה את הדבר היחידי שהוא מעולם לא למד (תאכלס תחשוב על זה, זה אבסורד).
וזה לא יעניין אף אחד שהוא לדעתו רתך אומן.

ולכן ביחס לעלות הכשרת הרתך, אפילו לרמה בסיסית, הייתי מכשיר אותו.
אם יש חשש שיעזוב בקרוב או שההכשרה ארוכה ויקרה, אז אולי זה מתאים בכפוף להתחייבות כלשהי מצידו (ישלם חצי אם יעזוב תוך פחות משנה נגיד).
לאנשי אחזקה כלליים הייתי מספק אולי הדרכה במקום/יום עיון ע"י מדריך מוסמך.
כנראה שכלכלית יהיה עדיף לשלב את זה בתוך יום שיטפל בעוד נושאי הבטיחות שלהם (גובה, מלגזות, חשמל, מיגון מכונות, כיבוי אש וכדומה).

בהצלחה וסליחה על התגובה הסאחית מידי.

Asaf-a
29-04-19, 19:52
ניסחת היטב, מאוד רלוונטי לעולם התעשייתי, תעסוקתי, משפטי של התעשיה בישראל 2019, עם כל הצער.

kd2
29-04-19, 20:12
תודה.
כמו שאמרתי, זה פשוט כי אני מכיר את הדרך שבה יבקרו את אותו סמנכ"ל או אותו ממונה בטיחות.
וכל הכיסתו"חיאדה הזאת בסוף מתורגמת להרבה כסף שמתגלגל ללקוח.

שלא תבינו לא נכון...
יש מקומות שבהם יש חוסר אחריות תהומי מצד הרבה מעסיקים וזה מתאים.
אבל מצד שני בהמון ענייני בטיחות אין גבול להגזמות, טוב שלא ביקשו להדריך את העובדים איך לנשום.

עידו לוריה
29-04-19, 20:43
ים הבעיה שאתה מערב בטיחות עם מקצוע , למרות שהגבול לפעמים לא ברור אבל ...
גם החוק מתיחס באופן שונה להדרכות/קורס בטיחות לקורסים מקצועים ורתך חייב על פי חוק לעבור הדרכות בטיחות לעבודה בגובה בגלילי גז וכו .
אבל לא מחיב שהיה רתך מוסמך רק בעבודת שזה מחיב.

עידו

raanan
29-04-19, 20:48
KD2
לוריה צודק !
עשית קצת סלט בין מה שמחייב החוק לכל מעסיק .
הדרכת בטיחות אחת לשנה לפחות בתחום עיסוקו של העובד .
דהיינו הדרכת בטיחות לרתך .

לבין יכולת מקצועית שזאת ההסמכה בהתאם לתקנים ואופי הריתוך .
שאין חובה להסמכה אלא אם במפרט הדרישות הגדירו ריתוך עפ"י תקן XXX

רענן

kd2
29-04-19, 21:04
אתה צודק שהדגשתי יותר את הבטיחות בעבודה, אבל לא עשיתי סלט, התכוונתי להוסיף על כל התגובות לפניי שהתייחסו רק לאיכות החומר המרותך.
את כל הטיעונים שמניתי אפשר לומר באותה מידה על הפאן המקצועי נטו.

בסוף רוב הסיכויים שהבן אדם מרתך דברים שצריכים חוזק ומעורבים בהם כוחות (אחרת היו מדביקים אותם עם סופר 7).
ולא הגיוני להחזיק אדם כזה במפעל מסודר, שמעולם לא הוסמך בשום היבט של התחום.
שוב, ברגע האמת לא תוכל למכור טענה כזאת.

עידו לוריה
29-04-19, 23:51
הכול תלוי בצרכי העבודה שאתו בעל מקצוע/ פועל צריך לבצע/ מוכשר לבצע/ יודע ומוכשר בהבטי הבטיחות בנושא .
ומקום עבודתו דואג מצידו לכול מה שזה מצריך (וזו חובתו על פי חוק ).

עידו

ש01
30-04-19, 14:47
KD2
אם לא ברור מהחתימה שלי, אני ממונה הבטיחות במקום.
(מתוך שליחות, לאחר שנים כסמנכ"ל תפעול במספר ארגונים).
המפעל המדובר בין המובילים בארץ בתחום הבטיחות, באחריות.
כל חודש (לא פעם בשנה) - הדרכת בטיחות.
כל בוקר (!) נפתח בדיון שהנושא הראשון בו הוא בטיחות, אירועים וכד'.
הרתך הקבוע עובד עם מסכה סגורה הכוללת מפוח ופילטרים - סתם כי נראה לנו שזה עדיף והמפעל לא חוסך בבטיחות!

אני מאמין שגם, אם חלילה נדרש לכך, נוכל להוכיח שעשינו הכל (או כמעט הכל, מעבר למבחן האדם הסביר/ממוצע) כדי למנוע אירוע בטיחותי.

ועדין, עלתה השאלה שאני מנסה לאתר את התשובה - האם חייב הסמכה?

אבל כנראה שלא.
התקנים, להבנתי, ולנטריים. מה שאומר שלאט לאט נשלח את אנשי האחזקה לקורסים (ולא נעצור באחת).

תודה,

זלמן 1
30-04-19, 19:33
עידו?
כמו שכבר נגעו פה, אתה ודאי יודע שבתחום הבטיחות ששאלתך קשורה גם בו. כשמגיע מקרה לבימ"ש חס וחלילה, וקיים תקן וולנטרי/ לא מחייב, השופט ימצא אשם את המפעל בעניין שלא קיימו את התקן. כמובן שהנושא אפור וכנראה אתה בעל ניסיון יותר ממני בבטיחות.
לדעתי מסקנתך הסופית הינה בהחלט פתרון ראוי.

kd2
30-04-19, 20:55
ועדין, עלתה השאלה שאני מנסה לאתר את התשובה - האם חייב הסמכה?

תודה,

במחשבה שניה, בנושא התקן אולי כדי לשלוח מייל בנושא למוסד לבטיחות וגהות, שיכוונו אותך לספר שלהם או הוצאה של מכון התקנים/משרד העבודה וכדומה.

אני מאמין שגם, אם חלילה נדרש לכך, נוכל להוכיח שעשינו הכל (או כמעט הכל, מעבר למבחן האדם הסביר/ממוצע) כדי למנוע אירוע בטיחותי.

תודה,
רק אתה יודע מה בדיוק הוא מרתך ומה הסיכוי שאי פעם תהיה עם הדבר הזה בעיה שקשורה לאיכות הריתוך (הנה עזבתי את הבטיחות בריתוך).
אם הדברים, בוא נקרא להם, "שולחניים", ללא משקל וכוחות וכו....
אז אפשר להפעיל שיקול דעת ולהגיד שזה לא משנה.
אבל אתה יודע איך דברים מתגלגלים בחיים, מחר מישהו יגיד לו "בוא תרתך לי רק שניה את הציר הזה" או רק את המדרגה ההיא...
ופתאום אתה מוצא אותו בונה רק איזה הארכה קטנה קטנה קטנה למזלג של המלגזה כדי שמישהו בלי המון שיקול דעת יוכל להעלות איזה גוף תאורה לגבהים דו ספרתיים.
אתה איש בטיחות אז אני לא צריך להרחיב....נכון ? אנחנו נתקלים בזה כל הזמן.

לכן אם ליבת עבודתו היא ריתוך, וזה לא משהו שולי כזה שהוא עושה על הדרך פעם ב...יהיה קשה לטעון שהיה הגיוני שהוא יעבוד 30 שנה (?) בלי הסמכה בסיסית אפילו.
זה אפשרי וזה נעשה הרבה במשק.
אבל להגיד שזה נכון או חכם או ניהול סיכונים תקין ?
כמה כבר עולה להכשיר את הרתך הזה ?

Asaf-a
30-04-19, 21:02
אם נסיט את הדיון, ולא לגבי הכשרה לרתך ותיק שזה עיסוקו ולכן גם ההגיון שלי אומר שנדרשת הכשרה לטובת הכסתח.

אלא עבור אנשי אחזקה, שנדרשים לרתך לעיתים רחוקות, האם ניתן להכשיר אותם שלא על ידי קורס חיצוני פורמלי ארוך ויקר הדורש ריענונים ומעקב?

עידו לוריה
30-04-19, 21:20
במחשבה שניה, בנושא התקן אולי כדי לשלוח מייל בנושא למוסד לבטיחות וגהות, שיכוונו אותך לספר שלהם או הוצאה של מכון התקנים/משרד העבודה וכדומה.

רק אתה יודע מה בדיוק הוא מרתך ומה הסיכוי שאי פעם תהיה עם הדבר הזה בעיה שקשורה לאיכות הריתוך (הנה עזבתי את הבטיחות בריתוך).
אם הדברים, בוא נקרא להם, "שולחניים", ללא משקל וכוחות וכו....
אז אפשר להפעיל שיקול דעת ולהגיד שזה לא משנה.
אבל אתה יודע איך דברים מתגלגלים בחיים, מחר מישהו יגיד לו "בוא תרתך לי רק שניה את הציר הזה" או רק את המדרגה ההיא...
ופתאום אתה מוצא אותו בונה רק איזה הארכה קטנה קטנה קטנה למזלג של המלגזה כדי שמישהו בלי המון שיקול דעת יוכל להעלות איזה גוף תאורה לגבהים דו ספרתיים.
אתה איש בטיחות אז אני לא צריך להרחיב....נכון ? אנחנו נתקלים בזה כל הזמן.

לכן אם ליבת עבודתו היא ריתוך, וזה לא משהו שולי כזה שהוא עושה על הדרך פעם ב...יהיה קשה לטעון שהיה הגיוני שהוא יעבוד 30 שנה (?) בלי הסמכה בסיסית אפילו.
זה אפשרי וזה נעשה הרבה במשק.
אבל להגיד שזה נכון או חכם או ניהול סיכונים תקין ?
כמה כבר עולה להכשיר את הרתך הזה ?אין בריתוך שיקול דעת של רתך ברגע שזה נכנס לתחום "חיי אדם " זה הופך לשיקול של מהנדס מוסמך גם הריתוך , ואז הוא מגדיר את סוג הריתוך הנתך עובי הריתוך המיקום שלו וכו .
כן משתמע מזה ומחויב על הרתך להבין מה זה אומר מבחינתו ולפעמים גם מצריך הכשרה/תקן ריתוך .

עידו

sus
01-05-19, 11:56
הסמכת רתך היא דרישה אחת (מני רבות) המגיעה מתקנים העוסקים במחברים מרותכים.

מטרת הדרישה הזאת (כמו מטרתן של רוב שאר הדרישות) היא לנסות להבטיח שהריתוך יעמוד בדרישות איכות מסוימות (המתאימות למוצר המיוצר על פי התקן הרלוונטי. לדוגמה, הדרישות מריתוך צנרת מים שונות מדרישות מריתוך בתחום הגרעין או מתחום החלל.)

דוגמאות לנושאים שונים שבהם עוסקים תקני ריתוך: איכות מתכת האם, איכות וסוג חומרי הרתך, הסמכת תהליך, הסמכת רתך, הסמכות של אנשי איכות אשר הייצרן נדרש להעסיק, תדירות וסוג בדיקות לא הורסות למוצר המוגמר, תדירות וסוג בדיקות הורסות למוצר המוגמר, קריטריון קבלה לממצאים שמתגלים בבדיקות הללו ועוד ועוד.

למיטב הבנתי, לא סביר שהחוק ידרוש דרישה כל כך חלקית של "רק הסמכת רתך", אבל תשובה רשמית לכך אני מאמין שתוכל לקבל מהיועץ המשפטי של הארגון שלך.

לגבי נושא הכסת"ח שעלה פה על ידי KD2,
מכיוון שהסמכת רתך היא מאד ספציפית (אין "הסמכה כללית" או "הסמכה בסיסית"), ולפי מה שפות"ש סיפר (רתך שמרתך שלושה תהליכי ריתוך שונים, במגוון חומרים, למגוון שימושים ובתנוחות ריתוך שונות) רתך כזה צריך לבצע כמה הסמכות כדי להיות מוסמך לכל מה שהוא עושה. כל הסמכה כזאת צריך לתחזק (בד"כ פעם בחצי שנה) בד"כ ע"י צילום ריתוכים, צריך לתעד את הנושא וכ"ו. כל זה עולה כסף...

מכיוון שמדובר בעלויות הסמכה גבוהות, נניח שתבצעו הסמכת רתך אחת כדי להראות שעשיתם משהו, וריתוך שלא נכלל בתחום ההסמכה הזאת כשל וגרם נזק גדול. באיזה מצב אתה נמצא מול השופט? ידעת שהנושא מסוכן- עובדה שביצעת הסמכה למשהו אך מטעמי חסכנות לא הסמכת את הרתך לכל הנדרש. ומה עם הסמכת התהליך? ומה עם הטיפול בחומרי הרתך? ומה עם עוד המון דברים אחרים שיכלו לגרום לכשל?

בקיצור, השאלה ששאלת היא שאלה משפטית. פנה ליועץ המשפטי שלכם שינחה אותך מה דורש החוק ולפי זה תעבוד.

-->