PDA

צפייה בגרסה מלאה : ציר 5, נווה אטיב בקעת מן

zivo
01-05-19, 15:40
בתקופה שאין שלג (אחרי יום העצמאות), מה הנהל?
מתי פתוח? מתי סוגרים?

boaz avrahami
01-05-19, 17:39
אני לא יודע אם תוכל לסמוך על המזל.
כבר מצאתי את ציר מעלה גולני פתוח יותר מפעמיים ואני לא מגיע לשם הרבה בכלל.

תתקשר לחטמר חרמון לברר

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

יובל48
01-05-19, 18:09
שמו שם בטונדות וחסמו את הכניסה לציר,לאחר שהשער נפרץ כמה פעמים.

נדב ש.
01-05-19, 20:26
גם את הבטונדות מישהו הספיק להזיז, מניח שהצבא החזיר למקום כבר.
הרמז די ברור, אין כניסה.

zivo
10-05-19, 18:14
דיברתי היום עם חמל חרמון, וקיבלתי אישור לטיול ג'יפים.
יותר מאוחר, התקשרה מישהי אחרת, ואמרה שמותר לטייל, אבל לא טיול ג'יפים ( היא אמרה משהו לא ברור על ציר פינוי).
זו תשובה מוזרה, כי עד כמה שאני יודע, אלוף יכול לסגור שטח לאזרחים, אבל פעם ראשונה שאני נתקל בהחלטה צבאית שמאפשרת כניסה רגלית, אבל מונעת כניסה רכובה.
אני מנסה להבין מאיפה זה מגיע, ומאיפה הסמכות.
דרך אגב, לגבי טיול רגלי, אין להם שום מגבלות, ואפילו לא מדברים על שעות כניסה ויציאה מהשטח ( כאילו, מבחינתם אפשר לישון בשטח?).

boaz avrahami
10-05-19, 18:56
א. אתה לא יודע מה אישר האלוף בוודאות אבל אתה רשאי לדרוש מהם לראות.

ב. מהשער וצפונה זו שמורת טבע... אז אתה לא יכול לישון שם ולדעתי אתה גם לא רוצה ( ולא רק בשל הקור)

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

zivo
10-05-19, 20:42
א. אתה לא יודע מה אישר האלוף בוודאות אבל אתה רשאי לדרוש מהם לראות.

ב. מהשער וצפונה זו שמורת טבע... אז אתה לא יכול לישון שם ולדעתי אתה גם לא רוצה ( ולא רק בשל הקור)

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94
בועז יקירי,
פיקששתי אותי ובגדול.
האמירה על הלינה היתה רק עמ' לחדד את התמיהה איך לצבא לא אכפת באיזה שעה תסתובב רגלית, אבל לא מסכים רכוב.
לגבי הצו אלוף, שאלתי במפורש! והם לא ידעו על שום צו.
הם פשוט קישקשו משהו שאסור , בלי שום הסבר ( למרות ששאלתי במפורש עם יש איזה צו, ומה מקור הסמכות).

boaz avrahami
10-05-19, 21:48
זיו,

ברגל לא תגיע רחוק מהשער ברגל ובוודאי לא לאזור שמעניין את הצבא.

אם אתה רוצה את הצו תבקש לדבר עם הקמבצ או הק. אגם.
דיברת עם סמבצית או פקידה שלא ממש מבינה הרבה.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

zivo
10-05-19, 22:32
זיו,

אם אתה רוצה את הצו תבקש לדבר עם הקמבצ או הק. אגם.
דיברת עם סמבצית או פקידה שלא ממש מבינה הרבה.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94
דיברתי עם הקמבצית .
הבטיחה שיתקשרו אלי.

amotzg
11-05-19, 05:57
זיו,

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

או הו, ברגל אפשר להגיע משם לאזורים מעניינים מאוד. ויש עכשיו בונוס של פריחה נהדרת!

boaz avrahami
11-05-19, 13:36
רק מיר 5 ברגל מהווה אטיב לקופות זה לאדם לא מיומן במיוחד 3 שעות ואני לא יודע מה ואם יש חסימות כלפי נחל שיאון והאסטרות.

אין בזה שום שוני מבחינת הצבא אם יצאת לטייל ברגל מכל נקודה אחרת ברחבי החרמון.

לגבי צימחיה, למעט פרטים בודדים אין צימחיה מעל קו 1600 מטר שזה לגמרי בתוך האזור הלא בעיתי בהר

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

איל מ
11-05-19, 16:24
בועז, אתה כנראה מטייל יותר מדי בג'יפ.
ציר חמש (שאפשר גם לעשות בירידה) הוא טיול לא ארוך במיוחד (3 שעות זה לא ארוך), ואם עושים בירידה, אז אפשר גם עם ילדים.
המעניין הוא דווקא מה שמעבר לואדי (אם יורדים מהקופות), ושם, אם הצבא היה יודע שאתה מסתובב, היו שולחים סיור לאסוף אותך.

zivo
12-05-19, 11:10
למען המטילים הבאים, אני אנסה לסכם את ההבנות שלי.

1- ציר 5 (הרכוב) הוא בסביבות 7 ק"מ עם הבדל גובה של 450 מטר (נווה אטיב 980, ברכת מן 1440). הציר עצמו, ללא שום בעיית עבירות (הקטעים התלולים סלולים).

2- ציר הטיולים האדום, הולך ברובו על ציר 5, אבל, באזור הר כחל, עוזב את הציר הרכוב ומקיף את ההר מצפון מערב. המעקף זה מוסיף קצת יותר מק"מ 1, לאורך המסלול, אבל מבצע "תיזוז" גבהים של כמה מאות מטרים!. זה אתגר בפני עצמו.

3- המספרים האלו לא כוללים "גיחה" להר סנאים (שווה לראות וללמוד על הייטורים).

4- אכן ניתן לעשות מסע צבאי ולגמור את הציר ב 3 שעות, אבל זה, לדעתי, הצורה הכי לא הגיונית. מי שרוצה לעשות את זה רגלי, אין בעיה לעשות את זה בירידה (להתחיל מברכת מן), או בעליה (להתחיל מנווה אטיב), אבל צריך לקחת בחשבון, כטיול רגלי, זה יום טיול ולא 3 שעות. מיותר לציין, ברכב, 7 ק"מ ללא בעיות עבירות, זה זמן קצר מאוד. מה שיקבע את זמן הטיול זה ההפסקות והגיחות הרגליות להר סנאים, הר כחל, הערוץ הלח וכו'.

5- בכניסה לציר 5 מכיוון נווה אטיב, יש שלטים "מזמינים" של הרשות (כלומר זה אזור פתוח לטיול? ללא הגבלה לרכב).

6- זה אזור יחודי ומדהים. זה לא טיול "ג'יפים" קלאסי. זה אזור להליכות רגליות, ועשרות אנשים (למלעלה ממאה) מטילים שם בכל סופ"ש בתקופה הזו, מילדי בי"ס ועד פנסיונרים.

4- נעילות , פתיחות, צבא וכו' -
בשנים האחרונות, כל סוכות וכל פסח, הצבא פותח את כביש 10 לאזרחים. מי שטייל שם, ראה ויודע, שהצבא רוצה להבין את המטיילים ושחשוב למדינה להראות שיגרה, הצבא יודע ויכול לאפשר טיולים.
זה ממש לא המקרה באזור הזה. אני לא יודע אם זה מכוון או שזה סתם "שכונה" מקומית, אבל הבאלאגן הצבאי, הוא משהו בין ניסיון לגרש מטילים (בזמן שאין החלטה לסגור את השטח), לבין כסת"ח, לבין פשוט התנהגות בריונית של מפקדים מקומיים.
שערים ומחסומים נסגרים ונפתחים במשך היום, בצורה לא ברורה.
השער מהכיוון של נווה אטיב, הוא שער שחוסם גם הולכי רגל, וכמה שלטים על שטח צבאי מפוזרים בסביבה (מפוזרים = מושענים על סלעים ).
כלומר, או שזה סגור גם להולכי רגל וגם לרכבים, או שזה פתוח (בכל מקרה השילוט הצבאי לא עושה הבחנה).
לעומת זאת, מהצד של ברכת מן יש רק מחסומים ומכשולים לרכבים, אבל מצד שני, יש באזור הזה הרבה מעקפים שמאפשרים כניסה לשטח, ולא נראה שהצבא מנסה לסגור ולשבש כמו באזור נווה אטיב.
עשיתי כמה שיחות ברור עם הצבא, ובכל שיחה, קיבלתי תשובות שונות, אני אנסה לסכם את ההבנות שלי (אני אשמח אם מישהו יצליח להביא תשובה רשמית של הצבא) -
1- חמ"ל חרמון, היה שמח שלא נסתובב שם, בשבילם, המטילים זה בלבול ראש.
2-אין אישור \ החלטה לסגור, ולכן הם מאפשרים להולכי רגל לטייל חופשי. גם על הולכי רגל הם מקשים ( או שהשער מנווה אטיב סגור, או "שנועלים" רכבים בחניון של ברכת מן מאחורי המחסום). אבל במקרים האלו, אם מתקשרים לחמל חרמון, הם באים לפתוח.
3- הם מנסים למנוע כניסה של רכבים לציר (לא צריך 4X4 בשביל הציר הזה), בגלל שמדובר בציר צר, עם בעיות לעצור ולהסתובב לאורך רוב הציר. ברגע שתתחיל שם תנועה משמעותית הציר יתקע. ופה נכנס השיקול הביטחוני. זה ציר הפינוי \ גיבוי של החרמון, והצבא צריך אותו פתוח (ולא מחפש כל מני הרפתקאות של פינוי רכבים).

בקיצור , לדעתי, נכון להיום, הכל מתנהל שם באזור הדימדומים "והיהיה בסדר".

boaz avrahami
12-05-19, 12:52
יש כמה הבדלים בין הגבול הדרומי לחרמון

1. בחרמון אין מכשול פיזי ( אין גדר מערכת ברוב הגבול) ולכן הצבא חושש יותר מתנועה של רכבים.
החשש הוא שחיזבאללה יכנס רכוב.
תנועה רגלית שם הרבה יותר קשה ואיטית ומאפשרת תגובה צבאית.

2. השער בנוה אטיב הוא שער של הישוב למיטב זכרוני אם כי גם לצבא יש מפתחות.
הצבא והמושב בדרך כלל ביחסים של כיפופי ידיים ובהחלט יש מצב שהשער בנוה אטיב סגור בגלל המושב ולא הצבא.
לא קונה בקיץ את התאוריה של ציר פינוי... יש לצבא עוד שני צירים נוספים.

לעניין זמן ההליכה, בהיותי חייל ירדתי פעם מהישראלי עד לבירכת מן ישר למטה ואז למושב דרך ציר 5 ב 2.5-3 שעות ועוד היה לי מספיק כח בהמשך לעשות סקי בכינרת... [emoji41]

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

Zivcar
12-05-19, 13:11
למען המטילים הבאים, אני אנסה לסכם את ההבנות שלי.

1- ציר 5 (הרכוב) הוא בסביבות 7 ק"מ עם הבדל גובה של 450 מטר (נווה אטיב 980, ברכת מן 1440). הציר עצמו, ללא שום בעיית עבירות (הקטעים התלולים סלולים).

2- ציר הטיולים האדום, הולך ברובו על ציר 5, אבל, באזור הר כחל, עוזב את הציר הרכוב ומקיף את ההר מצפון מערב. המעקף זה מוסיף קצת יותר מק"מ 1, לאורך המסלול, אבל מבצע "תיזוז" גבהים של כמה מאות מטרים!. זה אתגר בפני עצמו.

3- המספרים האלו לא כוללים "גיחה" להר סנאים (שווה לראות וללמוד על הייטורים).

4- אכן ניתן לעשות מסע צבאי ולגמור את הציר ב 3 שעות, אבל זה, לדעתי, הצורה הכי לא הגיונית. מי שרוצה לעשות את זה רגלי, אין בעיה לעשות את זה בירידה (להתחיל מברכת מן), או בעליה (להתחיל מנווה אטיב), אבל צריך לקחת בחשבון, כטיול רגלי, זה יום טיול ולא 3 שעות. מיותר לציין, ברכב, 7 ק"מ ללא בעיות עבירות, זה זמן קצר מאוד. מה שיקבע את זמן הטיול זה ההפסקות והגיחות הרגליות להר סנאים, הר כחל, הערוץ הלח וכו'.

5- בכניסה לציר 5 מכיוון נווה אטיב, יש שלטים "מזמינים" של הרשות (כלומר זה אזור פתוח לטיול? ללא הגבלה לרכב).

6- זה אזור יחודי ומדהים. זה לא טיול "ג'יפים" קלאסי. זה אזור להליכות רגליות, ועשרות אנשים (למלעלה ממאה) מטילים שם בכל סופ"ש בתקופה הזו, מילדי בי"ס ועד פנסיונרים.

4- נעילות , פתיחות, צבא וכו' -
בשנים האחרונות, כל סוכות וכל פסח, הצבא פותח את כביש 10 לאזרחים. מי שטייל שם, ראה ויודע, שהצבא רוצה להבין את המטיילים ושחשוב למדינה להראות שיגרה, הצבא יודע ויכול לאפשר טיולים.
זה ממש לא המקרה באזור הזה. אני לא יודע אם זה מכוון או שזה סתם "שכונה" מקומית, אבל הבאלאגן הצבאי, הוא משהו בין ניסיון לגרש מטילים (בזמן שאין החלטה לסגור את השטח), לבין כסת"ח, לבין פשוט התנהגות בריונית של מפקדים מקומיים.
שערים ומחסומים נסגרים ונפתחים במשך היום, בצורה לא ברורה.
השער מהכיוון של נווה אטיב, הוא שער שחוסם גם הולכי רגל, וכמה שלטים על שטח צבאי מפוזרים בסביבה (מפוזרים = מושענים על סלעים ).
כלומר, או שזה סגור גם להולכי רגל וגם לרכבים, או שזה פתוח (בכל מקרה השילוט הצבאי לא עושה הבחנה).
לעומת זאת, מהצד של ברכת מן יש רק מחסומים ומכשולים לרכבים, אבל מצד שני, יש באזור הזה הרבה מעקפים שמאפשרים כניסה לשטח, ולא נראה שהצבא מנסה לסגור ולשבש כמו באזור נווה אטיב.
עשיתי כמה שיחות ברור עם הצבא, ובכל שיחה, קיבלתי תשובות שונות, אני אנסה לסכם את ההבנות שלי (אני אשמח אם מישהו יצליח להביא תשובה רשמית של הצבא) -
1- חמ"ל חרמון, היה שמח שלא נסתובב שם, בשבילם, המטילים זה בלבול ראש.
2-אין אישור \ החלטה לסגור, ולכן הם מאפשרים להולכי רגל לטייל חופשי. גם על הולכי רגל הם מקשים ( או שהשער מנווה אטיב סגור, או "שנועלים" רכבים בחניון של ברכת מן מאחורי המחסום). אבל במקרים האלו, אם מתקשרים לחמל חרמון, הם באים לפתוח.
3- הם מנסים למנוע כניסה של רכבים לציר (לא צריך 4X4 בשביל הציר הזה), בגלל שמדובר בציר צר, עם בעיות לעצור ולהסתובב לאורך רוב הציר. ברגע שתתחיל שם תנועה משמעותית הציר יתקע. ופה נכנס השיקול הביטחוני. זה ציר הפינוי \ גיבוי של החרמון, והצבא צריך אותו פתוח (ולא מחפש כל מני הרפתקאות של פינוי רכבים).

בקיצור , לדעתי, נכון להיום, הכל מתנהל שם באזור הדימדומים "והיהיה בסדר".

אם כבר יש פירוט יפה אפשר ברשותכם מספר שאלות:
1.האם הציר פתוח לאחרונה לרכב? היו הודעות על בטונדות שהונחו שם בכניסה בכדי למנוע כניסה רכובה גם מצד נווה אטיב(שזה אומר שזה לא ציר פינוי בכלל יותר לא?)
2.האם יש נקודות חמד יפות לאורך הציר שמצדיקות טיול? עולים לצפון בסוף החודש עם 2 זאטוטים במנשאים מה שמגביל את יכולת התנועה לכמה מאות מטרים בכל פעם (וממש לא 3 שעות בעליה).
3.האם הציר סלול/פשוט עד כדי שעביר להונדה crv (בסוף פרייבט עם הנעה 4x4 )? מכיוון שההרכב משפחתי הגימני הנעול נשאר בבית. יש לציין שעם המשפחה הרצון הוא באפס הרפתקאות כך שאם יש ספק, נשאיר את ההרפתקאה לרכב הייעודי (ובטח בשלג) ונוותר הפעם.

אשמח להמלצות הבהרות/הארות.

amotzg
13-05-19, 12:34
בועז, אני חושב שהשער התחתון הוא של הצבא ובטח הבטונדות.
השטח של המושב הוא עד בית הקברות, את שער הגדר של המושב הם פעם היו סוגרים וזה סיפור אחר.

לדעתי עיקר הסיפור פה הוא הסיפור הרגיל של רשויות שסוגרות שטחים לא לגמרי בסמכות ומסתירות את זה בערפל של תירוצים. צירי פינוי ומכשולי רכב מכיוון לבנון הם יודעים להכין יופי כשבאמת צריך. תראה כמה מהר תקנו את הדרך לנח"ל שיאון אחרי הפיגוע ב2015.

במקרה הזה לא רק רט"ג שותפים אלא גם הצבא והשיטה מאוד דומה.
כשאפילו השילוט לא ברור ובטח הנהלים נוצר בלגן ואנשים עושים מה בא להם. אכיפת חוק צריכה להתעסק בחריגים בחברה, רוב הציבור אמור להסתפק ובחינוך והסברה אם הם טובים מספיק.

אם כבר יש פירוט יפה ...

אם כבר יש פירוט יפה תקרא אותו.
יש תשובות על כל השאלות שלך בשרשור הזה ואם לא מספיק פה היה עוד לפחות אחד לאחרונה.

boaz avrahami
13-05-19, 12:49
הבנתי באוף ליין מזיו שהוסיפו למטה מעל הבית קברות שער נוסף צבאי.
הוא חדש יחסית ולא היה מוכר לי וגם כנראה מחוץ לשטח הצבאי וספק מותר להם - אם מישהו מעוניין להילחם איתם

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

zivo
13-05-19, 14:54
הבנתי באוף ליין מזיו שהוסיפו למטה מעל הבית קברות שער נוסף צבאי.
הוא חדש יחסית ולא היה מוכר לי וגם כנראה מחוץ לשטח הצבאי וספק מותר להם - אם מישהו מעוניין להילחם איתם

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94
בועז,
הבנת נכון, יש שער, אבל הוא נמצא (כמו רוב הציר) בשטח אזרחי, ולכן אי אפשר "סתם" לסגור אותו.
כתבתי מה שכתבתי כדי להעביר מסר פשוט, לא צריך להילחם, צריך פשוט לטייל.
בסופו של יום לא סגור, הצבא סתם מבלבל ומקשקש, ולכל היותר קצת מטריד (סוגר, אבל שולח מישהו לפתוח שמתקשרים לחמל).
תראה את שורת הסיכום - כל עוד לא נגזים והמטילים לא יעשו שכונה.... כרגע אפשר לטייל.
וכן, אני מצפה ממי שמטייל עם רכב, להבין את מגבלות הציר, ולא לחסום. לפעמים אין מקום עצירה בדיוק איפה שרוצים לטייל, אז בבקשה לא להתעצל ולהחנות 200-300מטר משם.

zivo
13-07-19, 01:20
https://www.ynet.co.il/vacation/article/H1wpR0gbB

ציר 5 פתוח למטילים רגליים (הקטע האחרון בכתבה), לא צריך תאום בטחוני.

-->