PDA

צפייה בגרסה מלאה : מה זה הדבר/מקדח הזה ?

הירשפלד יובל
12-05-19, 17:36
הייתי צריך לקדוח 12 חורים בפלח 5mm בקוטר 20mm. קניתי מקדח ברזל אוסטרי ב-₪150 והצלחתי בשלבים מקטן לגדול לקדוח 8 חורים אחרי שריפת הרבה קלוריות ואכילת קש כולל עם מקדחת עמוד ( הנעת רצועה , לא חזקה אצלי בבית ). ראיתי בזמן העבודה על 8 החורים הראשונים 2 מקדחות אנכיות/עמוד במסגריה אצלי בעבודה ואמרתי ,אלו יעשו את ה-4 חורים האחרונים. היום עברתי ליד המקדחות ,נתנו לי לקדוח עם המקדח האוסטרי שלי ואז ריחמו עלי ואמרו לי : עזוב , לך למקדחה השניה ותעשה שם חורי 19mm. הדבר המוזהב הזה בעזרת נוזל קירור לבן שעובד בילטאין עם המקדח , חורר/קדח את הפלחים תוך מס' שניות ללא כל מאמץ.

מה זה והאם זה ישים גם למקדחות עמוד קטנות/חלשות יותר ?

(אין לי נסיון/הכרות מעמיקה עם ענף המתכת/עיבוד שבבי - לכן שואל. )

הירשפלד יובל
12-05-19, 17:39
מה זה והאם זה ישים גם למקדחות עמוד קטנות/ חלשות יותר ?https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190512/c1ec0d26b089dbefe8d52cce67b104d3.jpghttp s://uploads.tapatalk-cdn.com/20190512/89b7f61ed92d28557694d17f13557ea1.jpg

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

asafk
12-05-19, 17:44
זה כרסום לא מקדח.
ותמיד (תמיד!!) שימוש בנוזל קירור שומר על הכלי מהתחממות ושחיקה, ובקדיחה, שמן חיתוך עוזר - גם מקרר וגם מקל מאוד על הקידוח.

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

זוהר לב
12-05-19, 18:12
וזו לא מקדחה זו כרסומת. ולא סתם אחת.ברידג'פורט.

הירשפלד יובל
12-05-19, 18:12
[QUOTE=asafk;844179]זה כרסום לא מקדח.

יש כאלה שמתאימים לפוטר 13mm ? ואם כן על מקדחת עמוד ביתית ולא כמו זו שצולמה , הם יצליחו לעבוד ?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

זוהר לב
12-05-19, 18:33
ישנם כרסומים בכל קוטר שתבחר.
אבל:
1. הם יותר יקרים משמעותית ממקדח.
2.בזמן קידוח הם מפעילים כוחות אופקיים גדולים על העובד(בשורוק) וגם על פוטר המקדחה שלא בנוי לזה- לכן מסוכן.

הישאר עם מקדחים, השחז אותם כראוי, השתמש בשמן/נוזל קירור ועבוד במהירות איטית עם לחץ בפולסים ולא רציף.

lizard
12-05-19, 19:35
כרסם לא מיועד לקדיחה. הוא מיועד לכירסום.
הם לא בהכרח יקרים יותר, בטח שלא הסינים.
אבל! אם תעבוד בסל"ד הנכון (אני בטוח שלא עבדת בסל"ד הנכון כי מקדחות עמוד בהנעת רצועה ללא גיר לרוב אין להן את הטווח הנמוך לקידוח פלדות) ואם המקדחים שלך יהיו מקוררים ומושחזים נכון (מעבר לזה שלכל חומר, פלדה, פלסטיק, אלומיניום ועוד, יש זווית השחזה משלהם, גם לפלדות קשות יש זווית השחזה שונה לעומת פלדות רכות) אז אתה תקדח בלי בעיה.

איך חיברת את המקדח 20 למקדחה שלך? כי פוטר של מקדחה רגילה הוא עד 13 ממ בדר"כ.

הירשפלד יובל
12-05-19, 19:56
איך חיברת את המקדח 20 למקדחה שלך? כי פוטר של מקדחה רגילה הוא עד 13 ממ בדר"כ.[/QUOTE]

המקדח 20 האוסטרי שקניתי ( עלה לי ₪150 ) מגיע עם ראש שמתאים למקדחה/ מקדחת עמוד עם פוטר 13mm. בעבודה בבית עם מקדחת עמוד או בעבודה עם ידנית , ציננתי אותו כל הזמן עם שמן מנוע משומש. במקדחת עמוד שלי , הנעת רצועה יש 3 מהירויות או יותר בשינוי מיקום הרצועה על 2 הגלגלים.יכול להיות שטעות שלי היא שהתחלתי במהירות נמוכה וכשהתוצאה/הספק קידוח לא השביעה את רצוני העליתי מהירות בעזרת שינוי הרצועות ? וה-HSS שרשום עליו , לא כוונתו ל-HIGHSPEED , או שגם אם כן רצוי שלמקדחה שלך יהיה כוח לעבוד איתו במהירות גבוהה ?

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190512/d6dcb98c877e3d53368829b349511316.jpghttp s://uploads.tapatalk-cdn.com/20190512/3dd27f59bc0a983d5e9d7f678562b6ef.jpghttp s://uploads.tapatalk-cdn.com/20190512/7716ebbae689224bccf3f2b45a40c537.jpg

Sent from my SM-J320F using Tapatalk

נמרוד
12-05-19, 20:01
בשביל חורים גדולים בחומר בעובי 3-4 מ"מ אני משתמש במקדח קוני מדורג, מהסוג הטוב. זה שעולה 150+ שקלים.

יש לי מקדחת עמוד פשוטה, על המהירות הנמוכה ביותר, עם שמן חיתוך שאני מורח עם מברשת.

הבעייה בחומר בעובי 5 שזה לדעתי קצת מעבר לגובה מדרגה, אז אם אתה רוצה חור יפה ונקי תצטרך לתת בסוף השלמה מהצד השני.

הירשפלד יובל
12-05-19, 20:07
בשביל חורים גדולים בחומר בעובי 3-4 מ"מ אני משתמש במקדח קוני מדורג, מהסוג הטוב. זה שעולה 150+ שקלים.

יש לי מקדחת עמוד פשוטה, על המהירות הנמוכה ביותר, עם שמן חיתוך שאני מורח עם מברשת.

הבעייה בחומר בעובי 5 שזה לדעתי קצת מעבר לגובה מדרגה, אז אם אתה רוצה חור יפה ונקי תצטרך לתת בסוף השלמה מהצד השני.

נמרוד , יש לי מקדחים קונים מדורגים , 2 של 30mm ו-1 של 20mm. עשיתי איתם אולי פינישים. היה חבל לי לגמור אותם על ברזל מגולוון 5mm , לכן קניתי מקדח 20mm . אבל כנראה צריך לדעת איך לעבוד איתו ( מהירות נמוכה ? ) ומקדחת עמוד עם כח.

זוהר לב
12-05-19, 21:17
יובל,
ה-HSS מתיחס לחומר ממנו עשוי המקדח ותו לא.
בקוטר כזה צריך חור מקדים כי ראש המקדח תיאורטית הוא נקודה מתה ואינו חותך.
צריך דפינה חזקה שהחלק לא יזוז כלל כי אז המקדח זורק אותו לצדדים, ויוצר אדוות על משטח החיתוך.
וצריך מקדחה מספיק חזקה עם מנוע מינימום 0.75 כ"ס ומהירות הנמוכה ביותר.(ואם הפוםר שלך הוא ל-13 מ"מ כנראה שזה הלימיט שלה.
לא יודע איזו מקדחה יש לך אבל אני עם סינית שולחנית ב-400 ש"ח קדחתי חור 16 מ"מ בפלדה עובי 16 מ"מ.

lizard,
לגבי מחירים בין מקדח סיני וכרסום סיני באותו הקוטר, יש פער ניכר בפרט בקטרים הגדולים.
עם כרסום ניתן לכרסם וגם לקדוח, ומיועד בעיקר לקדחים עיוורים עם תחתית שטוחה. (למשל לראש של בורג אלן)
יש לי מקדחת עמוד עם מורס 2 ושני פוטרים. אחד 13 מ"מ והשני 16מ"מ, ובקטרים גדולים המגבלה העיקרית היא כוח המנוע ויחס התמסורת.

הירשפלד יובל
12-05-19, 21:26
[QUOTE=זוהר לב;844228]יובל,
ה-HSS מתיחס לחומר ממנו עשוי המקדח ותו לא.

בבית עבדתי עם חורים קטנים מקדימים וצינון שמן. טעות שלי כנראה היתה שהעליתי מהירות מעבר לכוח המקדחה כי אבדתי סבלנות. חורים הבאים אם אצטרך או שאוריד מהירות אצלי ואתאזר בסבלנות , או שאחזור ל - Bridghport .

סער
12-05-19, 21:58
כמו שכתבו לפני, הבריג׳פורט שצילמת היא לא מקדחה....
במשפט אחד, כי זו תורה שלמה, הכרסום לא מיועד לקדוח חורים אנכיים אלא לכרסם חומר מפני-שטח של עובד. שים לב שהוא שונה ממקדח באופן שבו הוא ״פוגש״ את החומר ובאופן שבו הוא מפנה את השבב הנוצר. והתנועה שלו היא מישורית ביחס לעובד.
בשורה התחתונה, למה שאתה צריך זה עלול להצליח אם תקדח חור מקדים לפינוי השבבים כלפי מטה, אבל לא ברור מהתמונה שצילמת איך נראה הכרסום מלמטה אז קשה לתת תשובה רצינית ואתה גם עלול לגרום נזק לכרסום.
הדרך הנכונה, שוב כמו שכתבו לפני, היא לקדוח חורים בקוטר עולה, עם מקדחים מושחזים, מהירות מתאימה (נמוכה) ונוזל חיתוך.

lizard
13-05-19, 00:17
בגדול ככול שיותר איטי יותר טוב. נכון שזה לוקח זמן אבל ככה אתה לא שורף את המקדח.

https://www.amazon.com/Engineers-Black-Book-3rd-Inch/dp/0958057141/ref=sr_1_1?crid=1LP7I8NH6Q7OE&keywords=engineer+black+book&qid=1557695611&s=gateway&sprefix=enginner+bla%2Caps%2C250&sr=8-1

Engineers Black Book
יש לך שם הסבר מדוייק על כל נושא הקידוחים, כולל מד מעלות לכל מקדח. כמו שכתבתי, כדי שהמקדח יתפקד כמו שצריך, בנוסף למהירות סיבוב יש גם מהירות הורדת המקדח וזווית המקדח. את הזווית קובעים על פי סוג המקדח, סוג החומר הנקדח ואולי עוד דברים ששכחתי.
לרוב אני לא באמת מתייחס לנתונים האלה כי אני קודח חומר ממש דק והמקדחה שלי תלת פאזית 2 כ"ס על המהירות הכי נמוכה אז זה "אוכל" את הכול כמעט אבל זה לא אומר שזה נכון. את המקדחים שלי אני משחיז לזווית כמו שכתוב בספר על פלדות קשות. נדמה לי (אל תיקח אותי במלה) 62 או 68 מעלות.

nir.samo
13-05-19, 00:24
בגדול יש מהירות (משתנה בתלות בחומר) של היקף המקדח יחסית לחומר ולכן מקדח כפול בקוטר = חצי מהירות.
לאט מדי זה לא טוב לדוגמה לקוטר קטן.

Sent from my H3123 using Tapatalk

lizard
13-05-19, 06:43
בגדול יש מהירות (משתנה בתלות בחומר) של היקף המקדח יחסית לחומר ולכן מקדח כפול בקוטר = חצי מהירות.
לאט מדי זה לא טוב לדוגמה לקוטר קטן.

Sent from my H3123 using Tapatalk

לכל קוטר או טווח קטרים יש את המהירות שלו, רשום בספרון. אבל בכל מקרה, זה לא קרוב אפילו למהירויות לעץ או חומרים אחרים. היה פה בפורום שירשור ארוך על מקדחות עמוד וכמה שהמוצרים הסינים לא ממש מתאימים.

אחד הפרוייקטים בעתיד הרחוק זה לקחת את המקדחת עמוד הסינית שלי ולסדר לה איזה סוג של גיר במקום רצועות (או בנוסף) כדי להוריד מהירות שאני לא צריך.

ruby572
13-05-19, 18:11
יתכן שזה בכלל מקדח חלול ולא כרסם.
תעשה חיפוש על "מקדחים חלולים" זה עולם בפני עצמו.
כלים יקרים, דורשים כלי תפיסה יעודיים.
יש מתאמים לקונוס של מורס וכיו"ב - משמש בעיקר למקדחות מגנטיות לעבודות שטח.

זוהר לב
13-05-19, 23:46
רובי זה לא!
מכיר את הנושא מקרוב. זהו כרסום אצבע סטנדרטי 6 להבים מצופה טיטניום.
גם הפוטר רגיל ER30 או 40.
במקדחים וכרסומים חלולים משתמשים בעיקר לחומרים אקזוטיים ועיבוד מהיר במיוחד במכונות CNC.

סיפור:
הסינים שלחו ליפנים מקדח 0.01 מ"מ וכתבו להם בטון לעגני: מסוגלים אתם לייצר כזה?
אחרי כמה ימים חוזר המקדח בחזרה לסינים ללא כל תשובה.
בודקים הסינים את המקדח במיקרוסקופ ומגלים.......... קדח לכל אורכו. :confused: אפרופו מקדח חלול.

אז איך עושים קדח ספירלי למי קירור במקדח??? נותנים ליפנים.

stdio
22-05-19, 19:57
בנוסף - ה"פוטר" של כרסומת הוא קבוע וצריך "קולט" עם קוטר ספציפי עבור כל כרסום או מקדח
ולא חייבים לקרר עם שמן ... אפשר אמולסיה (שמן + מיים (זה הנוזל ה"לבן" שריאת ) )

קולט:

רועי124269

tallevi
22-05-19, 20:00
סיפור:
הסינים שלחו ליפנים מקדח 0.01 מ"מ וכתבו להם בטון לעגני: מסוגלים אתם לייצר כזה?
אחרי כמה ימים חוזר המקדח בחזרה לסינים ללא כל תשובה.
בודקים הסינים את המקדח במיקרוסקופ ומגלים.......... קדח לכל אורכו. :confused: אפרופו מקדח חלול.

אז איך עושים קדח ספירלי למי קירור במקדח??? נותנים ליפנים.

יפה...אהבתי.

טל.

-->