PDA

צפייה בגרסה מלאה : טרופר - החלפת ציריות ובושינגים סרן קידמי

zivo
19-06-19, 23:27
אני לא מתכוון לתאר את כל תהליך העבודה, אבל למען הדורות הבאים ומי שיזדקק, כמה טיפים ומספרי מקטים חשובים.

בד"כ שאנחנו אומרים החלפת ציריה, בטרופר מחליפים רק את החלק החיצוני של הציריה (הפעמון החיצוני).
בארץ יש בעיה להשיג ציריה כזו מאיכות טובה. יש כל מני סיניות ותאילנדיות, יש מקוריות, משומשות(במצב לא ידוע), ויש כאלו שמשפצים ציריות מקוריות.
1- אני לא אוהב את כל האפשרויות הנ"ל. האיכות של הציריות הסיניות גרועה.
2- בציריה השמאלית, התחילו קולות לא "יפים" גם מהפעמון הפנימי (שמחובר לדיפרנציאל).
3- הבושינגים שמחזיקים את הסרן נגמרו (וע"מ להחליף אותם, בכל מקרה צריך לפתוח את הציריות).

אז החלטתי ללכת על החלפה קומפלט של כל הציריה (שני הצדדים).
התחלתי לבדוק בעולם, ומצאתי של RockAuto יש ציריות קומפלט מאיכות טובה ומחיר ממש סביר -
https://www.rockauto.com/en/moreinfo.php?pk=4767261&cc=1386660&jsn=9
מק"ט שלהם - HO8264
זוג ציריות, כולל משלוח בתוך ארה"ב $100 (ורק לחשוב כמה זה עולה בארץ...).

ל RockAuto יש גם את המחזירי שמן -

0523768 (052-3768)
Axle Shaft Seal

$14 לזוג (המשלוח כבר כלול בציריות).

לא היו להם את הבושינגים ונאמר לי שהבושינגים ב UMI מאוד יקרים. מאחר שהבאתי את הכל לבד מארה"ב, לא הייתה לי בעיה להזמין את הבושינגים מ partsouq.com (איחוד האמיריות :-) ) -
8970182400 BUSHING; RUBBER
$69 ל 4 בושינגים + משלוח למלון (משלוח מהיר עלה $21) .

מייסבים - בד"כ אין בעיה עם המייסבים האלו, אבל לפרק את כל הסרן ולא להחליף שני מייסבים שעולים פחות מ 70 ש"ח לאחד, נראה לי טיפשות.
המק"ט של המייסב הוא - 8-94407-724-0 (זה 9A) בציור המצורף (צריך לשים לב, יש איזה בלאגן ב UMI, ואני ראיתי במחשב שלהם, 9A שמביא מקט לא נכון (של מייסב סיכות, לא מבין מה קרה שם).
בקיצור, זה המק"ט , ומצורפת תמונה של המייסב , הקופסה והמק"ט.

עבודה -
אני יודע שיש פה אנשים שעשו את זה לבד, על הרצפה, שהרכב מוגבה, זה נראה לי התאבדות ומתכון לעבודה לא טובה ולא נקיה.
לדעתי זו עבודה לליפט, זה לא מסובך, אבל זה כבד, וגם עם ציוד טוב (ג'קים גבוהים), ההוצאה וההכנסה של הסרן, קצת טריקי וכדאי לעשות את זה עם עזרה (שני אנשים).
כדאי לקרוא ולעקוב אחרי ההוראות בספר יצרן (נעוץ כאן באתר), לפני ההורדה, מפרקים את הצירים הימנית מהסרן, ומורידים את הסרן עם הציריה השמאלית. הרכבה בדיוק הפוך - מחברים את הציריה השמאלית לסרן, מרימים את הסרן חלקית (לא עד הסוף) ואז מכניסים את הציריה הימנית. אפשר כמובן לפרק יותר חלקים מסביב (היגוי , בולמים...) ואז אפשר להוציא ולהכניס את הסרן קומפלט עם שתי הציריות.

החלפת הבושינגים - ההכנסה של החדשים סבירה, ההוצאה של הישנים זה סיפור מהת..... גם שיש פרס מסודר.
לאיסוזו יש "כלי" מיוחד שאיתו לוחצים ( מרביצים ומכים עם פטיש), מומלץ לחרוט תותב כזה, זה עוזר (ועדיין, זה סיפור).

לשים לב - פירוק הסרן הקידמי, כולל ריקון השמן. גם שמרוקנים וגם שממלאים, צריך לשים לב שבנוסף לשמן בדיפרנציאל, למגנונן החיבור \ ניתוק של ההנעה הקידמית, שיושב על על הסרן, יש פתח שמן משלו, נפרד מהשמן של הסרן).

erezgur
20-06-19, 10:00
תודה זיו!

מידע חשוב שיהיה שימושי לעוד אנשים.

לאיסוזו יש "כלי" מיוחד שאיתו לוחצים ( מרביצים ומכים עם פטיש), מומלץ לחרוט תותב כזה, זה עוזר (ועדיין, זה סיפור).

תוכל לצלם את הכלי הזה?
ראיתי איזכור שלו בסרטון מאד לא ברור ברשת ואשמח לבן טוב יותר במה מדובר.

נכתב מהנייד, סליחה על טעויות ההקלדה

zivo
20-06-19, 10:56
כתבתי "כלי" כי זה בסה"כ בוקסה \ צינור בקטרים הנכונים מצד אחד(מתיישב על הבושינג) , ואפשרות להרביץ \ ללחוץ מהצד השני.

נדב ש.
20-06-19, 14:32
זיו, יש לך טעות כשאתה מתאר עבודה בצורה אחרת ממה "שמקובל" כלא טובה ופחות איכותית.
ביצעתי עבודות כאלה בעבר ועם כל תשומת הלב להחלפת כל החלקים שצריך(למקוריים כמובן) ובסופר ניקיון ודיוק.
לדעתי האישית עבודה כזאת על ליפט מסוכנת לא פחות בגלל הנידנודים וניסיונות להוציא את החצי סרן מהכלוב שהוא נימצא בו.

יש כאן אפילו תיעוד באתר איך לפרק, תתעלם מהחלק של ניעלת הדיפ':
http://www.jeepolog.com/forums/content.php/1678-jeepolog-archive

zivo
20-06-19, 21:30
נדב,
אתה יודע שאני מעריך אותך, ומרבה להתקשר ולהתייעץ (כך גם היה הפעם).
כתבתי במפורש, "מתכון לעבודה לא טובה" .
אין לי ספק שמי שלא יודע לעבוד, יעשה גם עבודה מחורבנת על ליפט, ומצד שני בעל מקצוע טוב, יסתדר גם ללא ליפט.
כל מה שניסיתי להגיד, במילים פשוטות, יש עבודות שאפשר להסתדר בלי ליפט, פה אני מאוד מציע להתעקש על ליפט.

דרך אגב,
אתה מפנה לכתבה, שמסבירה שצריך לפרק את הציריות (לפתוח את הפעמונים), אני הבאתי ציריות חדשות, הדבר האחרון שבא לי, זה להתחיל לפרק אותן.
בהסבר המקורי שלי, בכוונה צרפתי תמונה של ההרכבה מחדש לתוך הרכב, אפשר לראות ולהתרשם מהאלכסון של הסרן (בזמן ההכנסה),
זה מצריך גובה, בעיקר אם אתה רוצה כל הזמן להסתכל מכל הכיוונים ולראות ששום דבר לא נדפק.

בקיצור, הכל אפשרי...... מומלץ? אני מתעקש שלא.
להערכתי, בפרוייקט כזה, מה שחוסכים על עבודה ללא ליפט, מוציאים אח"כ על פיזוטרפיה ואורטופד לגב :-(

נדב ש.
20-06-19, 22:01
תודה על המחמאות...

לגבי הפיזיוטרפיה ואורטופד... בגילנו אתה כנראה צודק... :)

הבאתי דוגמה שהיתה פה באתר איך להוריד סרן בלי ליפט.

כדי לפרק את הציריות "קומפלט" צריך לפרק אותם ביחד עם תושבת הסרן שמחוברת לפעמון הפנימי עם המיסב וטבעת אבטחה שהזכרת.

עשיתי את העבודה הזאת (לא פעם אחת) כמו שציינתי, גם החלפת ציריות שלמות חדשות בקופסה של חברת gsp זה מה שיש בארץ, לא פתחתי פעמונים והרכבתי אותם לתושבות איך שהם שלמות+מייסבים חדשים ומה שצריך.

zivo
20-06-19, 22:19
כדי לפרק את הציריות "קומפלט" צריך לפרק אותם ביחד עם תושבת הסרן שמחוברת לפעמון הפנימי עם המיסב וטבעת אבטחה שהזכרת.

והמחזיר שמן.

וכן, אם הייתי עושה את זה על הריצפה, הייתי מפרק (ומרכיב) את שתי הציריות (עם התושבות) לפני הוצאת הסרן (בניגוד לנוהל של איזסוזו, לפרק רק את הציריה הימנית על הרכב (השמאלית, ההחלפה נעשת בחוץ).

wonderd
21-06-19, 09:14
שאני אבין..הפעמון הפנימי תיקתק אז פירקת את הסרן? :D:D
סתאםם..אני מתכנן להחליף את הבושינגים האלה כבר שנתיים, יושב לי בבית זוג מקורי ומחכה בסבלנות..

תודה על השיתוף :)

נדב ש.
21-06-19, 09:31
סתאםם..אני מתכנן להחליף את הבושינגים האלה כבר שנתיים, יושב לי בבית זוג מקורי ומחכה בסבלנות..

זוג? יענו אתה מחליף רק צד אחד?

שנתיים יושבים?? בטח הם כבר יבשים.... קנה חדש... ;)

zivo
21-06-19, 10:39

במאמץ, משולב, הגה ישר!, היו תקתוקים בצד שמאל.
משולב, מגרש עפר, מסובב הגה עד הסוף (ימינה או שמאלה) ונוסע, אין בעיות .
בנוסף, הציריה (הפעמון החיצוני בצד שמאל), הוחלף בעבר התחליף סיני, שאני לא סומך.

תוך כדי החיפושים למקור התיקתוקים ( בהגה ישר, משולב מאמץ) , גיליתי שהבושינגים בצד אחד, גמורים לגמרי (ודופקים).
מאחר והכרתי את סיפור הבעיתיות בלחלוץ אותם, היה לי ברור שאני הולך לפרק את הסרן.
מאחר שהייתה לי אפשרות לשתי ציריות קומפלט בפחות מ 400 ש"ח, לא היה בכלל ספק שאני מחליף את הכל.
שים לב - זה 4 בושינגים, לא הייתי בכלל מתחיל לחשוב על החלפה חלקית.

oren61
23-06-19, 17:37
מנסיון העבר הציריות שיש ברוק אוטו שונות בקוטר של הפעמון הפנימי ומוט הציריה יש שוני בשיניים שנכנסות לפעמונים.

בפעם הבאה שתיהיה בעיה לא תמצא בארץ חלקים מתאימים.

zivo
24-06-19, 01:13
מנסיון העבר הציריות שיש ברוק אוטו שונות בקוטר של הפעמון הפנימי ומוט הציריה יש שוני בשיניים שנכנסות לפעמונים.

בפעם הבאה שתיהיה בעיה לא תמצא בארץ חלקים מתאימים.
יש ברוק אוטו, יותר מסוג אחד, האם אתה אומר את זה על הדגם הספציפי הזה, או כללי?
ע"פ, לפי הנתונים זה תואם.
יתרה מזאת, יש להם, את המוצר המשלים, שזה רק הפעמון החיצוני, והם טוענים שהוא תואם לציריה מקורית.

אבל,
שהתחילו לי התיקתוקים, התקנתי לוקרים (למקרה שתהיה בעיה בשטח, שאני אוכל לחזור הביתה בשלום).
עכשיו שהחלפתי סטים שלמים, ובידיעה, שהציריות לא זזות בנסיעת כביש (רק בשטח), אני מצפה שהציריות יחזיקו הרבה שנים!
גם אם אני מחמיר, עם ציריה תחזיק 10,000 ק"מ, זה יותר מחמש שנים.
אם זה לא מספיק, חצי ציריה חיצוני (פעמון חיצוני) מאותו יצרן, עולה 42$ (פחות מ 150 שח), ונמצא כבר בדרך.

oren61
24-06-19, 10:50
לא זוכר את הדגם
זה היה לפני הרבה שנים.

zivo
24-06-19, 11:52
אורן,
נגיד ואתה צודק (ואין תאימות), מה הברירות?

wonderd
24-06-19, 12:35
במאמץ, משולב, הגה ישר!, היו תקתוקים בצד שמאל.
משולב, מגרש עפר, מסובב הגה עד הסוף (ימינה או שמאלה) ונוסע, אין בעיות .
בנוסף, הציריה (הפעמון החיצוני בצד שמאל), הוחלף בעבר התחליף סיני, שאני לא סומך.

תוך כדי החיפושים למקור התיקתוקים ( בהגה ישר, משולב מאמץ) , גיליתי שהבושינגים בצד אחד, גמורים לגמרי (ודופקים).
מאחר והכרתי את סיפור הבעיתיות בלחלוץ אותם, היה לי ברור שאני הולך לפרק את הסרן.
מאחר שהייתה לי אפשרות לשתי ציריות קומפלט בפחות מ 400 ש"ח, לא היה בכלל ספק שאני מחליף את הכל.
שים לב - זה 4 בושינגים, לא הייתי בכלל מתחיל לחשוב על החלפה חלקית.

גם אצלי מדי פעם חוזר תיקתוק חזק כשמשולב LOW ובעלייה, פעם בשנה פותח גומיה מנקה ומגרז מחדש, התיקתוק מפסיק - כבר 4 שנים זה קורה ככה. גם אצלי פעמונים חיצוניים סיניים.
אני לא מתכוון להחליף רק חלק מהבושינגים של הסרן, למרות מה שנדב כותב ;)

- - - Updated - - -

גם אם אני מחמיר, עם ציריה תחזיק 10,000 ק"מ, זה יותר מחמש שנים.

האוטו אצלך לא נוסע בכלל? אני הספקתי לעבור איתו כבר 100K ק"מ..

נדב ש.
24-06-19, 12:49
גם אצלי מדי פעם חוזר תיקתוק חזק כשמשולב LOW ובעלייה, פעם בשנה פותח גומיה מנקה ומגרז מחדש, התיקתוק מפסיק - כבר 4 שנים זה קורה ככה. גם אצלי פעמונים חיצוניים סיניים.
אני לא מתכוון להחליף רק חלק מהבושינגים של הסרן, למרות מה שנדב כותב ;)

- - - Updated - - -

מה אתה מחרטט.... אישתך זאת שנוסעת ומטיילת בטרופר.... אתה בכלל באוטובוס...
אממממ לא זוכר אפילו מתי הפעם האחרונה שהיית איתנו בטיול... :rolleyes:

wonderd
24-06-19, 12:57
צודק, האמת גם אני לא זוכר.. :(

zivo
24-06-19, 13:05

פיקשש את הנקודה, יש לי לוקרים.
לגבי שרידות ואורך חיים של ציריות, השאלה זה לא כמה ק"מ עושה המנוע או הגיר, השאלה כמה הציריות בכלל מסתובבות (לפני שאני אומר, מסתובבות תחת עומס).

ביום יום אני עם לוקרים פתוחים (וכמובן 4X4 מנותק) - הציריה פשוט לא זזה.
שאני יורד לשטח, אני נועל לוקרים (אבל עדיין לא משלב 4X4), הציריות מסתובבותף ללא עומס.
שיש מכשול (או כל סיבה אחרת) אני נועל 4X4.

תוסיף את אופי השימוש שלך (אשתך לפי נדב :-) )
כמה ק"מ הציריה בכלל תסתובב?
כמה ק"מ הציריה באמת תעבוד?
המפתח לכל הרעיון - לוקרים.

wonderd
26-06-19, 10:48
לא יודע..אף פעם לא ראיתי צורך בלוקרים, אני מבין את הרעיון אבל הציריות חזקות ואין לי איזה בלאי מיוחד.

zivo
26-06-19, 11:15
איזה ציריות יש לך (אורגינלי? סיני? תאילנדי?)?
כמה זמן \ ק"מ הן מחזיקות?

wonderd
26-06-19, 11:23
פנימי מקורי חיצוני סיני

נדב ש.
26-06-19, 17:35
אכן להתקין לוקרים ידניים ברכב שיש בו מערכת שילוב shift on the fly זה קצת מבעס, כל היופי זה שילוב תוך כדי תנועה בלי לצאת מהאוטו ובלי לעצור....
מצד שני, בטרופר הראשון שהיה לי(נקנה במצב מקורי בשנת 2009) היו ציריות מקוריות(גם פנימי גם חיצוני), לא נישברו, אבל כל כמה חודשים תיקתקו אז קיבלו גירוז באהבה והתיקתוקים פסקו לאותה תקופה.
אז נישאלה השאלה איך הגענו לציריות הסיניות? כי על כל פעמון שטיפה תיקתק החליפו לסיני פשוט כי לא היתה אפשרות לרכוש פעמון מקורי אלא רק ציריה קומפלט שעלתה אז ב umi כ 3000 שח ליחידה....

zivo
27-06-19, 08:59
אכן להתקין לוקרים ידניים ברכב שיש בו מערכת שילוב shift on the fly זה קצת מבעס, כל היופי זה שילוב תוך כדי תנועה בלי לצאת מהאוטו ובלי לעצור....
מצד שני, בטרופר הראשון שהיה לי(נקנה במצב מקורי בשנת 2009) היו ציריות מקוריות(גם פנימי גם חיצוני), לא נישברו, אבל כל כמה חודשים תיקתקו אז קיבלו גירוז באהבה והתיקתוקים פסקו לאותה תקופה.
אז נישאלה השאלה איך הגענו לציריות הסיניות? כי על כל פעמון שטיפה תיקתק החליפו לסיני פשוט כי לא היתה אפשרות לרכוש פעמון מקורי אלא רק ציריה קומפלט שעלתה אז ב umi כ 3000 שח ליחידה....

איזה רומנטיקן......
וכמה פעמים אתה עושה את זה (על כביש)? שאתה נתקל בשלג ? בקרח? :-)
שאני על כביש, הלוקרים מנותקים, יורד לשטח (בפעם הראשונה בטיול), שאני מתכופף להוציא אוויר מהצמיגים, אני נועל לוקרים.
סוף הטיול, שאני ממלא אוויר, אני פותח לוקרים.
מבחינת ההתנהגות בטיול, שאני צריך הנעה קידמית, אין הבדל.
אבל מבחינת חיי הציריה, חסכתי לה עשרות אלפי ק"מ בשנה של סיבובים (אמנם בלי עומס, אבל עדיין שחיקה מתמדת).
גם אני נסעתי עם ציריה שמתקתקת לסירוגין (תזכור מתי התחלתי לדבר אתך על זה), אבל כשיטה, אני לא אוהב את זה.

ועכשיו נחזור למה שאעניתי בהתחלה- בידיעה, שבמבחן הק"מ, אני עושה פחות מ 5000 ק"מ שטח בשנה, אני מקווה, שאם המקוריות החזיקו כמעט רבע מיליון ק"מ, הציריות האלו, שנחות רוב הזמן, ,זה הסט האחרון שאני שם על הרכב (ולכן היכולת למצוא להן תחליף, לחלק החיצוני, לא מדאיג אותי).

נדב ש.
27-06-19, 09:11
עם לוקרים משולבים בכל קטע כביש רצוי לנתק(לא בריא נסיעה מהירה עם לוקרים משולבים).

הטרופר הראשון שלי היה TOD, שילבתי אותו גם בכבישים רטובים בחורף(זה הייעוד של המערכת), יש הבדל.
הטרופר של אלעד גם TOD , והוא גר בגולן...

השחיקה בציריות היא לא רק בגלל נסיעה מנהלתית, היא נוצרת אחרי הגבהה בגלל זווית העבודה החדשה שלהם שלא בנויה לזה, אז מה שאתה אומר לגבי הלוקרים סה"כ נכון....
רוצה לפתור את הסוגיה לחלוטין? אחרי הגבהה מנמיכים את הסרן כדי להגיע לזווית עבודה המקורית.

שורה תחתונה, רוב המוחלט של טרופרים(ורכבים מוגבהים עם מתלה ifs בכללי, ביניהם גם רכבים 4x4 קבוע דוגמת לנדקרוזר ושות' שאין יכולת בכלל להרכיב כאלה) נוסעים ללא לוקרים וחיים עם זה די טוב לאורך זמן....
סתם נקודה למחשבה.

-->