PDA

צפייה בגרסה מלאה : דיון מקיף וכולל בסוגיית ציריות ונעילות אוטומטיות

גיתאי נוה
02-02-06, 12:33
רקע:

לפני כחודשיים הותקנה אצלי בסופה נעילת לוקרייט קדמית על ידי בעל מקצוע ידוע. לא אלאה בפרטים, הגם שהם רבים, אבל בשורה התחתונה הסתבר שהוא מאז ומתמיד התקין את הנעילות הנ"ל ללא השייבות המחליקות מהדיפ' המקורי ומשוכנע בכל ליבו שכך צריך להיות. אצלי, הוא כן השאיר אותן מכיוון שללא השייבות הקייס היה גדול מדי עבור הנעילה.
בכל אופן, מיד לאחר שהוצאתי משם את האוטו עשיתי טיולונצ'יק קליל לבדיקה (כמו שתמיד אני עושה), שבמהלכו דיפנדר שנלווה אלי הושבת ולכן במקום לטייל (בקושי התחלנו כך שלא היתה איזושהי 'עבירות' כלל...) חילצתי אותו.
חזרתי הביתה והסתבר שצלב ציריה קדמית שמאלית שבור, אבל עוד לא התעופף. בזכרון לאחור אני זוכר רעש ברור שעלול בהחלט להיות הכוסית שנשברה בעת החילוץ הנ"ל, אבל דווקא בקטע בו נסעתי לאחור וללא שום עומס. החלפתי צלב בהצלחה.

לאחר תקופה קצרצרה ושני טיולי יום-אחד רגועים לחלוטין במדבר יהודה שוב נכנס האוטו למוסך (על משהו אחר). טלפון אלי הבהיר לי ששוב הלך אותו צלב ושבימני יש חופש. הוחלפו 2 הצלבים במוסך.

ושוב - טיולון לבדיקת הכלי עם יציאתו מהמוסך, הכל הולך חלק. מגיעים ממש לסוף לכמה מעלות קצרצרים ביער בן שמן ('המשחקייה'), עלייה בשני קצר עם גז בינוני, הקרקע לחה ומחליקה, הגה ישר - בום אדיר. צלב ימין פשוט התפזר לכל רוח וכל אזני הציריות נעלמו כלא היו.
למחרת הוכנסו שתי ציריות חדשות מינוביץ' עם צלבי 30 מ"מ.
עד כאן סיפור המעשה.

שלב השאלות הקשות:

אני יכול להעלות בדעתי שתי סיבות אפשריות לשבירות הללו:
1. ללמוד עולה כסף, וללמוד לנהוג עם נעילה קדמית אוטומטית זה סוג של קורס. אמנם אין מאחורי שנים רבות של שטח, אבל אני חושב שבסה"כ אני נוהג לא-רע, וגם כמה מעלות קשים מאד כבר נכנסו בהצלחה לפורטפוליו. ייתכן שהנעילה משנה את הסיפור לגמרי, והיום אני במצב של פחד מללחוץ על הגז אפילו בפודרה/דרדרת, וכל סיבוב של ההגה במצב 4X4 מגביר את דפיקות הלב.
2. הנעילה לא הורכבה נכון. אמנם מי שהתקין השאיר לבסוף (לטענתו ואחרי שנתתי את אישורי, אין לי סיבה להאמין שזה אחרת) את השייבות המחליקות, אבל אולי יש משהו אחר - כמו הסיפור של השייבות -שעובד לא נכון. ייתכן שהציריות המחוזקות בעצם מחפות על בעיה אחרת.
אם יש למישהו סיבות נוספות אשמח לשמוע, וכמובן - את דעתכם על מה שהעליתי.

נושא לדיון (תרבות יום א'...):

למיטב ידיעתי, קיימות 3 אופציות לציריות דנה 30 (צמיגי 31):
1. הציריות המקוריות עם צלבי 27 מ"מ
2. ציריות עם צלבי 30 מ"מ (האם אלה בדיוק אותם צלבים של דרייבשאפט D44?)
3. ציריות מחוזקות אמיתיות (כלומר, לא רק הצלבים אלא גם היוקים) עם צלבים של 'פעם בחיים' מארה"ב

את האפשרות הראשונה אני פוסל לגמרי, משום שגם לטענת מי שיאמר שעדיף שהצלבים יהיו נקודת הכשל, פעמים רבות גם אזני הציריות נשברות ואז נשמט הטיעון.
האפשרות השלישית נשמעת קוסמת במבט ראשון, בייחוד לאור השמועות שהיא אפילו זולה יותר מהאפשרות השניה, אלא שאז עולה השאלה האם העברת נקודת הכשל והאפשרות לשבירת הנעילה ו/או הקייס במקום הציריה לא מחמירה את הסיפור במקום לפתור אותו.
נשארנו לכאורה עם האפשרות השניה. אני מניח, שאיתה נקודת הכשל היא עדיין הצלבים/ציריות ולא הדיפ', מה שעדיף בעיני, ובכל אופן העסק חזק יותר בכללי (אגב, רק הצלבים גדולים או גם אזני הציריות חזקות יותר?).

אתם מוזמנים להביע את דעתכם/נסיונכם. אני רוצה לרכוש 2 ציריות ספייר ולכן חשוב לי לשמוע קודם ממי שכבר חרש בתלם הזה.

חוצמזה - נמרוד, חנן, איך אני מוסיף אפקטים להודעה (צבעים, הדגשה, וכו')? ואיך תמונות? לא מוצא פה...
ואחרונה קטנה - לגבי שרשורים שרלוונטיים גם לפורום CJ, איך ניתן לשתף בשרשור יותר מפורום אחד?
תודה,
גיתי

נ.ב. 'להקדים תרופה למכה' - אני מכיר את השרשור הנ"ל...

http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=9868&highlight=%F6%E9%F8%E9%E5%FA

barak4*4
02-02-06, 12:45
אני לא יכול לעזור בדיאגנוסטיקה, אבל אני יכול לספר את זה:
כמעט 3 שנים של נסיעה בסופה ארוכה סגורה (יותר עומס משלך) נעולה כפול 2, לא נשבר כלום.
כולל רגל כבדה על הגז, כולל טיולים, כולל הכל.
כל מערכת ההינע היית מקורית, שום דבר לא חוזק.

דרור ברלי
02-02-06, 13:57
אני לא יכול לעזור בדיאגנוסטיקה, אבל אני יכול לספר את זה:
כמעט 3 שנים של נסיעה בסופה ארוכה סגורה (יותר עומס משלך) נעולה כפול 2, לא נשבר כלום.
כולל רגל כבדה על הגז, כולל טיולים, כולל הכל.
כל מערכת ההינע היית מקורית, שום דבר לא חוזק.

לא נותר לי אלא לחזק את דבריו של ברק.
הסופה אצלי 7 שנים, מתוכן 4 נעולה כפול 2.
צירות קדמיות מקוריות, צלב 27 מ"מ. אני הרבה בשטח, כולל הכל, מעלות, חילוצים, הכל הכל. אף פעם לא נשבר כלום, גם לא צלבי ציריות קדמיות. כן, פעם, לפני יותר משנתיים הם התחילו לצפצף בטיול, לאותת לי שזה סופם. חזרנו מהטיול, החלפתי אותם וזהו.
עם צמיג 31 אין שום צורך מעשי בחיזוקים, אלא אם אתה ממש חוליגן על הגז, מה שאני מאמין שאתה לא.

אז או שאתה לא נוהג נכון (חילוץ ברוורס מעמיס מאוד על הסרן הקדמי), או שהנעילה לא הותקנה נכון, או (הכי סביר) - גם וגם.

גיתאי נוה
02-02-06, 14:20
דרור,

תיקון טעות קלה - הנסיעה לאחור לא היתה לצורך משיכת הרכב התקוע אלא דווקא לשחרור הרצועה...
לענייננו - גם אם נצא מנק' הנחה שאינני נהג מושלם, בכל אופן חוליגן-גז אני לא.
נראה שכדאי לבדוק את התקנת הנעילה. אלו 'פשלות' בהתקנה עלולות להביא לגזירות חוזרות ונשנות? מה לבדוק? האם יש לפרק את כל הנעילה עד היסוד ולהרכיב מההתחלה או שניתן לבדוק תקינות גם בלי לפרק הכל?
כמו כן, האם בסיבוב ההגה - בייחוד סיבוב כמעט מלא - במצב 4X4 נוצר עומס חריג על צלבי הציריות?

תודה,
גיתי

חנן-ג'יפולוג
02-02-06, 14:46
אני לא חושב שמדובר בבעייה בהתקנת הנעילה, שכן המצב הכי חמור שיכול לקרות עקב התקנה לא נכונה הוא שהדיפרנציאל יישאר נעול קבוע. זה לא המצב, מכיווון שאחרת הרכב שלך לא היה מסתובב בכלל. מנסיון.

מה נשאר? לעדן את הנהיגה, וכמו שעשית, בחוכמה, לחזק את הציריות. זה אמור להספיק. אם תיתקל בבעיות בהמשך, תעדכן.

זאביק
02-02-06, 14:49
שלוש שנים הסופה נעולה קדימה אחורה (לוקרייט + דטרויט).
שבוע אחרי התקנת הנעילה, השתוללתי בבור => שברתי צלב וציריה קדמית (צד שמאל, הקצר).
הוחלפה לציריה עם צלב 30 מ"מ (כן, זה צלב 296 של דנה 44).

מאז, שקט בגזרה (הוחלף צלב שפיתח חופש, אבל זהו).

האפשרות היחידה שקשורה להתקנה לא נכונה, היא אם הנעילה לא משתחררת בעומס, ואת זה קל לבדוק:
תרים גלגל קדמי באויר, תשלב להילוך + 4X4 (ב-H/L, לא באמת משנה),
ותנסה לסובב את הגלגל באוויר קדימה.
הוא אמור להסתובב ולתקתק (לוקרייט ;-) ).
אותו דבר לגלגל השני.

אם אתה לא מצליח ביד לסובב את הגלגל, כנראה שהנעילה לא מותקנת טוב, והיא הדוקה מידי, ככה שהקפיצים לא מצליחים להילחץ מספיק כדי לשחרר את הנעילה.
זה אומר לפתוח את מכסה הדיפ', ולבדוק מרווחים לפי הספר.

ד.א. - סט ציריות מחוזקות (כולל יוקים), של וורן עולה 1000$ בערך (בארה"ב).
צלבים לכל החיים (CTM) עולים בערך 1000 ש"ח לצלב (בארץ).
זה לא יותר זול מציריות חדשות עם צלבי 30 מ"מ.

(נ.ב. לגבי עריכה מתקדמת, תחת לוח בקרה למשתמש -> אפשרויות -> יש בסוף לבחור צורת עריכה. עדיף הצורה האמצעית).

zik5
03-02-06, 19:31
שלום ....הסיפור שאתה מספר....מזכיר לי את מה שקרה אצלי...
רק שאצלי במקביל כמעט להתקנת הנעילה החלפתי צמיגים ל32...
אצלי השברים (בוודאות) התרחשו לאחר אובדן אחיזה ...ובזמן חזרה לאחיזה ...נשבר
למיטב הבנתי ישנה גם חשיבות למשקל הצמיג ...סופר סוואמפר אצלי......
הצמיג כבד משמעותית לאומת צמיג אחר...
וכל המסה הזאת נבלמת במכה....
אז לא יודע אם ההסבר שמצאתי לי נכון...
איזה צמיגים יש לך??
חוץ החלפתי לצריות ..."מחוזקות"וגם אחת מהם נשברה...
ולהבנתי הצריות שנקראות "מחוזקות" הם לא מחוזקות...צלב גדול יותר...טוב אבל מה שנשבר זה לא הצלב...אלה הכלוב שלו....אולי בצלב 27 יש דווקה מקום ליותר "בשר"בכלוב של הצלב???
מבקש דעתכם על המשפט האחרון....אני מדגיש שוב כל השברים אצלי ושראיתי אצל אחרים ...
תמיד"בכלוב"של הצלב...ולא בשום מקום אחר אז מה בדיוק מחוזק פה??(פרט לצלב עצמו שגם במידה 27 לא נשבר)????
תודה .

חנן-ג'יפולוג
03-02-06, 22:35
פרט לצלב עצמו שגם במידה 27 לא נשבר

כל השברים שאני ראיתי דווקא היו בצלב.

zik5
04-02-06, 13:24
חנן אז....עדיף שישבר צלב ולא כל הציריה...........

סוזי המשתוללת
04-02-06, 15:39
סופות שוברות דאנה 30 כמו כפיסי עץ זו עובדה אחת
נהגי סופות אוהבים לתת בגז זו גם עובדה שאחרת הם לא היו קונים אותה מלכתחילה
ניתן לחיות בשלום עם הרכיבים המקוריים ולשפר את הרגש ואת התזמון של הרגל על הגז
כמו שחנן כתב גם עם הנעילה הורכבה לא נכון היא לא מהווה את מקור הבעייה מכיוון שבמצב הdefaultשלה היא נעולה מה שגורם תמיד לשני הגלגלים להסתובב באותה המהירות מה שבסופו של דבר אמור להקטין דווקא את הסיכוי לשבירה גם מהטעם הבסיסי שאון הפרשי מהירויות וגם מן הטעם שמומנט המנוע מתחלק שווה בשווה כל הזמן ללא מעברים קיצונים של כח בין צד לצד

חנן-ג'יפולוג
05-02-06, 00:21
חנן אז....עדיף שישבר צלב ולא כל הציריה...........

אם הברירה היתה: או זה, או זה, ועם אותם סיכויים שזה יקרה, אז אתה כמובן צודק.

העניין הוא שהצלב בהרבה מקרים, לאחר שהוא נשבר, הוא גם לוקח איתו את הציריה, ולכן לא מדובר כאן ב"פיוז" שמגן על שאר החלקים שמסביבו, אלא בנקודה חלשה שגורמת נזק למה שמסביבה, אז אם אתה מחזק את הנקודה החלשה, אתה אולי מאבד את האחוז המסוים של המקרים הטובים שבו צלב נשבר לבדו בלי לגרום נזק, אבל לעומת זאת הסיכוי שלא תגיע בכלל למצב של שבירה כלשהי, גדל.

גיתאי נוה
05-02-06, 01:42
חנן, לכן אני שואל שוב - בהנחה שציריות מחוזקות אמיתיות מארה"ב יעלו למשלם המיסים לא-הרבה-יותר מאלו שבארץ הקודש עם צלבים 30 (הבאה עצמית...), האם לא כדאי להביא אותן?

אולי אסביר למה אני מתכוון בצורה קצת שונה: בציריות האחוריות אין צלבים, לכן הגיוני אומר לי שהלחץ שהגלגלים והציריות מאחור מפעילים על הנעילה אכן משחרר אותה היכן שנדרש. לעומת זאת, בסרן הקדמי היה אמור להיות תיאורטית אותו הדבר, אלא מכיוון שהציריות מקדימה מכילות צלבים (=נקודת כשל), הרי במקום שהנעילה תשתחרר היא מפעילה עומס נגדי וגורמת לקריסת הצלבים. אם ההסבר שלי נכון, הרי שעדיף לשים ציריות חזקות באמת + צלבים 'לכל החיים' ואין סיבה לחשוש לנזקים בנעילה בדיוק כמו שאין חשש בסרן האחורי. אבל, אם מערכת העומסים שונה לגמרי בין שני הסרנים בשל ההיגוי בקדמי, אז אולי באמת עדיף רק להשתמש בצלב 30 וציריות רגילות.

?

גיתי

asafk
05-02-06, 01:59
הציריות הקדמיות חלשות יותר מהאחוריות- קודם כל, הן קצרות ודקות יותר, ולכן יכולות לסבול מומנט קטן יותר לפני השבר. בנוסף, הצלב, ובמיוחד עם הפניית ההגה, הוא חלק שבקצותיו פועלים כוחות גדולים יותר מאשר בהיקף הציריה- וזה יוצר נקודה שבה יש סיכוי גדול יותר לכשל. השאלה היא- אם נחזק את הצלב ואת הציריה- האם שאר החלקים בסרן יעמדו בעומס? התשובה, לפי הנסיון שנרכש בארץ, היא שכנראה שאר החלקים יעמדו בעומס. אם המחיר אותו דבר- אני לא רואה שום סיבה להשתמש בציריות רגילות עם צלבים 30, ולא להשתמש בציריות מחוזקות מקצה לקצה.

אסף.

חנן-ג'יפולוג
05-02-06, 01:59
התיאוריה שלך לחלוטין לא נכונה, מכיוון שלא ככה עובדות נעילות אוטומטיות. הן לא משתחררות עקב "עומס יתר" אלא כשאין הכנסת כוח למערכת מכיוון גל ההינע, או בסיבוב, כשגלגל אחד מנסה לרוץ קדימה יותר מהר מהקייס של הדיפרנציאל. קרא את המדריך של נמרוד בנושא הזה.

בלי קשר, אם אתה יכול להביא ציריות מחוזקות מארה"ב, לך על זה.

ערן המסוקס
05-02-06, 02:01
שאלה: האם הצלבים של הציריות המחוזקות הם במידה של הצלבים בגל ההינע האחורי של CJ או גדולים יותר?

מאיר רוטברג
05-02-06, 08:22
דרך אגב כמה עולות

ה"מחוזקות" בארץ?
אלו עם צלב 30

נמרוד
05-02-06, 10:16
אולי אסביר למה אני מתכוון בצורה קצת שונה: בציריות האחוריות אין צלבים, לכן הגיוני אומר לי שהלחץ שהגלגלים והציריות מאחור מפעילים על הנעילה אכן משחרר אותה היכן שנדרש. לעומת זאת, בסרן הקדמי היה אמור להיות תיאורטית אותו הדבר, אלא מכיוון שהציריות מקדימה מכילות צלבים (=נקודת כשל), הרי במקום שהנעילה תשתחרר היא מפעילה עומס נגדי וגורמת לקריסת הצלבים. אם ההסבר שלי נכון, הרי שעדיף לשים ציריות חזקות באמת + צלבים 'לכל החיים' ואין סיבה לחשוש לנזקים בנעילה בדיוק כמו שאין חשש בסרן האחורי. אבל, אם מערכת העומסים שונה לגמרי בין שני הסרנים בשל ההיגוי בקדמי, אז אולי באמת עדיף רק להשתמש בצלב 30 וציריות רגילות.

הציריות הקדמיות בסופה בקוטר 29 מ"מ. האחוריות בקוטר 38 מ"מ. הבדל של 30 אחוז בקוטר, אבל הבדל של 220% בערך בחוזק (בהנחה שמדובר על אותו החומר...). כלומר אין בכלל השוואה בין ציריות הדנה 60 של הסופה לשום סרן קדמי, הן פשוט בלתי שבירות.

ציריות קדמיות הן תמיד בעייתיות, השדרוג האמיתי הוא לציריות גדולות יותר - קוטר גדול יותר, צלב גדול יותר, יותר שיניים - כלומר לסרן גדול יותר. כל דבר אחר הוא פשרה שנובעת מתוך אי רצון להחליף סרן קדמי.

ועדיין, עם צמיגי 31 בלבד, לא צריכות להיות כל כך הרבה שבירות, או בכלל. קיבלת כאן עדות של מספיק אנשים שנוסעים עם נעילות אוטומטיות וצמיגי 31, ושברים אינם דבר כה נפוץ. אני יכול להצטרף אליהם, אמנם סיקס, אבל הציריות דומות מבחינת חוזק וגודל הצלב, וגם אני לא שברתי עדיין טפו-טפו צירייה קדמית בשש שנים על צמיגי 31. עכשיו שאני עובר ל33, נראה אם אני משנה את הסטטיסטיקה.

* ציריות מחוזקות מחו"ל - תן קישור ספציפי, ובוא נדבר עליו. יש מוצרים ויש מוצרים.

זאביק
05-02-06, 10:38
דרך אגב כמה עולות

ה"מחוזקות" בארץ?
אלו עם צלב 30

חדש - סדר גודל של 1000 ש"ח + מע"מ אצל ינוביץ' (כולל צלב).

asaf
05-02-06, 12:23
אני מחפש ציריה קדמית ימנית(הארוכה)מחוזקת/לא מחוזקת האם למישהו יש?
מי מוכר כאלה במחירים סבירים?
והכי חשוב האם יכול להיות שבסופה 95 קצרה ללא נעילות(אבל עם הגבהות 4 אינץ) אני אשבור את אותה צירייה פעמיים תוך חצי שנה?(ואני ממש לא משתולל)
חבר אמר לי כי ייתכן שבגלל שהפרונט לא מאוזן זה שובר את הצירייה-האם הגיוני?
תודה

אסף

-->