PDA

צפייה בגרסה מלאה : סיפור מעניין על קפיצים בלנדקרוזר ומילה טובה להנפלד

נמרוד
30-06-19, 15:13
מעשה שהיה כך היה. פחות או יותר.

שכן במושב קנה לנדקרוזר 2010. הלך והגביה אותו עם קיט אולדמן אצל אחד המתקינים המוכרים בצפון. אחרי זמן מה התחיל להרגיש תחושות היגוי לא בטוחות. בתור השכן ה"מבין" התבקשתי לחוות דעה. ואכן, היה מן סוג של death wobble כמו שזה נקרא בעולם הג'יפים, אבל לא בדיוק, ולא תמיד. מסוג התופעות שלי, בתור נהג מזדמן, לא היה ברור מהן, אבל הוא בתור בעל הרכב התעקש שמשהו לא בסדר. החשודים המיידיים היו כל מה שקשור בהיגוי - חופש בתפוחים, מסרק הגה... ואולי בולמים. הבחור הלך ממוסך למוסך וממכון פרונט אחד לשני (כן, לשאלתכם, הוא מאלו שיש להם זמן פנוי ונהנים להסתובב באזורי תעשייה ברחבי הארץ). אני לא מתחייב על הפרטים, אבל פה כיונו פרונט, ושם שיפצו מסרק ונדמה לי שגם המתקין המקורי החליף בולמי זעזועים קדמיים על חשבונו.

יצא לי לעשות סיבוב עוד פעם או פעמיים, אני כאמור לא הרגשתי משהו חד משמעי, לא שיפור ולא בעייה, אבל בעל הרכב כל הזמן הרגיש שמשהו לא בסדר. ואתם יודעים איך זה, לפעמים התחושה שמשהו לא בסדר יותר גרועה מהבעייה עצמה.

בקיצור, בסופו של דבר הגיע להנפלד בקיסריה, ונפגש עם יואב (האיש הטכני של הנפלד, למי שלא מכיר). יואב הסתכל על המק"ט של הקפיצים הקדמיים ומיד קבע שזה לא המק"ט הנכון. השכן נשלח בחזרה למתקין המקורי עם הקפיצים הנכונים. הרכב ירד בכמה ס"מ לגובה הנכון (שאצל אולדמן הוא באמת 50 מ"מ) והתופעות ששיגעו את הבחור במשך חודשים נעלמו כלא היו.

מה אפשר ללמוד מזה?

קודם כל שלבעיות טכניות יש תמיד פתרון. כדי להגיע אליו צריך לחפור עמוק מספיק.

האמירה הנדושה על לחזור לשינוי האחרון, נכונה.

לא לפסול שום כיוון. אני למשל קבעתי בפסקנות שזה "לא יכול להיות הקפיצים". טעיתי.

גם ההנחה שאם התקינו "קיט מושלם" אז לא יכולה להיות בעייה, צריכה להבדק. פה מישהו טעה במק"ט (היבואן, המתקין, לא נכנסתי לפרטים האלו). ומצד שני יש חשיבות, לפחות בסוגי מכוניות מסויימים, לשימוש ב"קיט" מהונדס ובדוק, ולא באוסף אקראי של קפיצים ובולמים (יש רכבים אחרים שזה הרבה פחות בעייתי).

מסתבר שיש חשיבות לפרטים הקטנים, ולפעמים קפיץ שהוא כמעט זהה, ומתאים בהרכבה, הוא שונה מהותית. וכנראה שיש חשיבות לתחביב המוזר של יואב, לקרוא את האותיות הקטנות ולקרוא את הספרות הטכנית עד הסוף :rolleyes:

טל"ח

נדב42
30-06-19, 16:43
מה אפשר ללמוד מזה?

קודם כל שלבעיות טכניות יש תמיד פתרון. כדי להגיע אליו צריך לחפור עמוק מספיק.

אתה מבין מהן ההשלכות כשאתה כותב משפט כזה בג׳יפולוג ???

A r i
02-07-19, 21:09
מעניין שזה מה שפתר את הבעייה כי הרבה לנד קרוזרים שהותקנו בהם קיטי הגבהה של אולדמן בארץ נוסעים עם קפיצים במק"ט שונה מהמומלץ ע"י היצרן -
יש מספר אפשרויות לקפיצים קדמיים ואחוריים בקיטים שמיועדים ללנד קרוזר - המתקין אמור להתאים את דגם הקפיץ בהתאם להתקנות (פגוש מתכנת/כננת) והמשקל המועמס שעל הרכב.
בפועל ההבדל בין הקפיצים השונים הוא רק באורך (שאר פרמטרי הקפיץ זהים) ולכן מתקינים רבים בארץ מעדיפים להתקין את הקפיצים הארוכים יותר (שמיועדים למשקלים גבוהים יותר) גם ברכבים במשקלים נמוכים כדי לקבל הגבהה משמעותית יותר.

השכן יודע להגיד איזה מק"ט קפיץ היה מותקן אצלו ולאיזה מק"ט החליפו?

מוני אורבך
03-07-19, 10:47
ואני רואה כאן בעיה פסיכולוגית של בעל הרכב.
טויוטהמניה קוראים לזה בשפה המקצועית.
טויוטה בנתה רכב מושלם ומי אתה יבחוש בן יתוש שתשנה אותו ?!
ואם כבר משנים אז רק בסדנה מוכרת וידועה עם קיט יעודי כולל כל מספרי המקט עד הספרה העשירית.

עזוב אותך נמרוד, אם אתה לא הרגשת כנראה שלא היה.
אבל התחושה הזו של "זה לא מושלם" לא יכולה לעזוב את חולה הטויוטהמניה

yoav
08-07-19, 08:43
קרה לי אותו דבר עם קיט של efs.
במקרה שלי הבולמים הקדמיים שהותקנו היו ממקט אחר שמיועד להיילקס..הוחלפו;)

נמרוד
08-07-19, 10:44
מוני יש משהו במה באתה אומר.

בכל מקרה, מה שהבנתי מעוד שיחה זה שהותקן קפיץ קדמי 2885, שנועד לרכב עם כננת ומשקל גדול מקדימה. הפתרון היה 2883, 30 מ"מ קצר יותר. כנראה שחוסר האיזון היה כזה שהפריע לבעל הרכב.

-->