PDA

צפייה בגרסה מלאה : מדריך מצולם לתיקון מכלול בולם-מותחן רצועה סאנגיונג 2.3 בנזין

illianr
10-07-19, 01:16
הניסיון למצוא סיבה לרעד בסרק במנוע קר לוקח אותי למחוזות שלא חשבתי שאגיע אליהםhttps://lh5.googleusercontent.com/8ztHfnETuXE1d_IPKMypvTEgEzvZKWMhNOc3vFFO 6fy0LL2JocFIg-X8kjG3s9XoMr4Q12JP69ND94yFYx2_1O9lz9mmHH vIyiCkwAckyAQCVQ6GwjKKhpaLC3SSfeRYxUe95l JSהחלטתי לצלם את העבודה ולהעלות המדריך כי אני חושב שזו בעיה די נפוצה ביונגים וזה יכול להיות שימושי למישהו.
התסמיניםאז ככה, שמתי לב לרעש של תיקתוק מתכת על מתכת מבהיל המגיע מכיוון משאבת מים כשמניעים את המנוע קר. הדיאגנוזהבמישוש עם האצבעות הרגשתי שהתיקתוק מגיע מכיוון בולם המותחן ושהבולם עצמו "רוקד" קצת. הידוק הבורג העליון המחבר את הבולם לבלוק לא פתר את הבעיה ולכן החלטתי לפרק את המכלול.
הפציאנט
124872 124873

כלי עבודה נדרשים
בוקסת טורקס "נקבה" E10בוקסת רגילות ועומק 13 ו - 15ראצ'ט דרייב 8\3 ו\או 4\1 ,עם דרייב חצי לא נוח בגלל הצפיפות (אני אישית לא הייתי מצליח עם 2\1)מברג רגיל
שלבי עבודה
1. מורידים את מכסה הפלאסטיק מהגלגת. צריך להיזהר לא לשבור אותה. הצלחתי בעזרת משיכה בו זמנית על שעה 3 ו- 6 בעזרת 2 מברגים:אם שברת, לא נוראhttps://lh5.googleusercontent.com/VaKTU_mnFaEW30IgxLaLnbNkhAWFncQajIWoHeyu PXvHudcIhzAzwpshmN_HIMOQe_W_thKHSfook8zn h9m9KVAWqpoMu_pqHU_GTFp4k3xils1ea1g7fxNd mDF7SJATA65SqoNF מק''ט 111 202 0122, עלות משהו כמו 10 ש''ח

124875124874

2. שיחרור הרצועה
אחרי הורדת המכסה נחשף אום 15 מ''מ המחבר את הגלגלת למותחן

124876

כדי להוריד את הרצועה יש לסובב את המותחן(שהגלגלת מחוברת אליו) נגד כיוון השעון בכך להוריד את מתיחת הרצועה שיאפשר לנו להוריד אותה.
יש 2 דרכים לעשות את זה:א) לפי הספר - בעזרת בוקסת טורקס E10. בעיה עם זה שאצלי מישהו מקודם כבר "החליק" את הפינות של הטורקס ולא רציתי לקחת סיכון בלהרוס את זה סופיתב) דרך שלי - לסובב בעזרת האום 15מ''מ. מומנט סגירה שלו (50Nm) הרבה יותר גבוהה מהתנגדות הקפיץ במותחן ואין בעיה לסובב אותו נגד כיוון השעון.
לאחר שבחרתם איך לשחרר את מתיחה, פשוט מסובב נגד כיון השעון ומכניסים פין (5-5.5 מ''מ) כדי לשמור את המותחן מקובץ (והרצועה לא מתוחה) כמו בתמונה מעלה.
מורידים את הרצועה. *אם מתכנן להרכיב את אותה הרצועה חשוב לסמן לפני הפירוק את כיוון הסיבוב שלה ולהרכיב חזרה באותו כיוון*

3. פירוק הגלגלת
הכל פשוט - ראצ'ט, בוקסת עומק 15מ''מ ו- 50Nm (עם כיוון השעון הפעםhttps://lh6.googleusercontent.com/pVgS7QxiBRBvelYYZFHTSa1keofVGiUfEDYZEU8t V0BJl7-c75ezYsZGyKEisSjeex_R6EwixKa7U_PTmSSSZ4-MjuV6smAscO5r061X8YBok6mQQ3r0f4aqBVCvPLn SxID40ASi)
הורדנו את הגלגלת - הזדמנות טובה לבדוק את מצב המיסב(אם צריך לדעתי אפשר גם להחליף רק אותו מבלי לקנות גלגלת חדשה) מומלץ לגרז.

124877 124878

מק''ט מיסב - 3202B. מק''ט גלגלת A 111 200 00 70
4. פירוק מכלול מותחן-בולםמשחררים את הבורג העליון של הבולם ומזיזים(ע''י סיבוב) את הבולם עד הסוף עם כיוון השעון כדי לחשוף את הבורג של חיבור המכלול לבלוק שמסתתר מאחוריו. אחרי שהורדנו את הגלגלת והזזנו את הבולם הצידה יש לנו גישה ל 3 ברגי החיבור של המכלול לבלוק. ברגי 13מ''מ, תצטרכו בוקסת עומק\מעריך.

124879

כן, התחתון לא רק נראה טריקי זה באמת קוץ בטוכעס לבעלי ידיים פלאחיותhttps://lh4.googleusercontent.com/elpFgiPIym0N-ou6P3m6Sg900JPdcEmDsU_YlUv1W_G336dAriG3X nT4pB_523wVX5BCGcV_nxU6Mrko-5Ae44WzOqebsHToZKXg7VSM3dViijiTtaOcgVQJR oSJbMK2vFRyQRk5
5. פירוק הבולם מהמותחן ואיבחון מצבו
אחרי שהורדנו את המכלול מפרקים את הבולם עם בוקסת 13 ומפתח אלן 6 מ''מ
ובדוקים את מצבו של הבולם:
124882

במקרה שלי הגומיות היו יבשות וסדוקות לא החזיקו טוב את הבושינג והסיבה לנקישות הייתה ברורה.

לבדיקת תקינות הבולם עצמו - בתנועה חלקה "סוגרים" את הבולם ומשאירים אותו סגור ואז במשיכה עדינה "עוזרים" לו לחזור חזרה. בבולם תקין הכל צריך להיות "חלק" בלי תקיעות וקפיצות. כמובן הבולם צריך להיות יבש.

אצלי הבולם אובחן כתקין והבעיה הייתה רק בגומיות שהתבלו מחום וגיל.

מכאן יש 3 אופציות:
א) החלפת בולם לחדש.
מק''ט מקורי 1612003114, חליפי FEBI 08109, חליפי Stabilus 1177DE.
המחיר בארץ הזוי. מחיר חו''ל כולל משלוח כ - $100
ב) החלפת הגומיות לאפטר-מארקט.
כן, מסתבר שקיים עקב פופולאריות מרצדסים ישנים במזרח אירופה. מחיר סביר. לא הבנתי אם שולחים לארץ.
https://www.metgum.com.ua/catitemen.php?id=224.
מתכנן להזמין ולהחליף לפוליאורטן בהמשך.
ג) אילתור המסייעת:cool: - אתרכז בשיטה הזו.

6. חיתוך והחלפת גומיות
נזכרתי שהיה לי צינור של נשם בגודל שנראה לי מתאים ושאפשר להשמיש אותו (לפחות זמנית) במקום הגומיות הבלויות.

לקחתי מדידות והצינור היה מתאים בול בקוטר הפנימי והיה כ-2 מ''מ גדול בקוטר החיצוני.

המידות של הגומיה הנדרשות:
קוטר פנימי 16 מ''מ
קוטר חיצוני 21 מ''מ
גובה 13 מ''מ

124883

חתכתי\השחזתי את הצינור שהיה לי לפי המידות והרכבתי אותו על הבולם. הצינור עם הבושינג צריך להכנס בכוח לתוך הטבעת של הבולם. לא צריכים להיות חופשים כלל.
אם יש חופשים יש לחתוך את הצינור מחדש תוך הקפדה על המידות.

התוצאה:
124884

7. מרכיבים את הכל בחזרה

אחרי החלפת גומיות מרכיבים את הכל בחזרה בסדר הפוך.

כמה דגשים:
א) הכנת הבולם להרכבה
סוגרים ופותחים בולם כ 10 פעם ומשאירים ב"עמידה" לפני ההרכבה

ב) בהרכבת המכלול מותחן-בולם חזרה על הבלוק יש להקפיד להכניס את ה"אוזן" התחתונה של המותחן *לתוך* החריץ בין ה flange לבלוק.
זה קצת טריקי כי זה מקום שקשה לראות.תמונה להמחשה:
124885124886

ג) מקפידים על מומנט סגירה נכון

124887

ד) מקפידים על מיקום נכון של הרצועה:
* זוכרים גם לשים אותה בכיוון הנכון שסימנו לפני הפירוק

124888

זהו, נהנים מעבודה שקטה של המנוע!:cool:

נ.ב. אשמח להבהיר אם משהו לא ברור

illianr
10-07-19, 22:07
למנהלי הפורום שלום,

איך אפשר לערוך?

תודה,

erezgur
10-07-19, 22:11
יש לך חלון זמן של 20 דקות לעריכה... אחר כך - ננעל.
אתה יכול להוסיף כתגובה או לפנות למנהלים בבקשה מיוחדת (מציע להשתמש באפשרות של דיווח למנהל - לחצן של סימן קריאה / משולש שחור מהמחשב

נשלח מהנייד שמתעקש "לתקן" את האיות...

illianr
13-07-19, 11:19
כמה הבהרות והארות:

1. הזמנתי גומיות בולם פילארטן להחלפה מכאן:

http://www.polyurethan.ru/product/vtulka-amortizatora-natjazhitelja-remnja-11-03-001/

5$ לבודד

2. ניתן(לדעתי) לפרק רק את הבולם מבלי לפרק את המכלול של מותחן כולו.
זה היה מפשט מאוד את העבודה.
איך?:
עם בורג עליון אין בעיה - פשוט משחררים אותו.
בורג תחתון יותר בעייתי, כדי לשחרר אותו יש לתת קונטרה עם מפתח אלן מהצד האחורי(קרוב לקיר אש) ובו זמנית לשחרר את הבורג.
המקום מאוד צפוף אבל עם סובלנות אפשר לעשות זאת.

למה לא עשיתי כך?
א) לא בדקתי את האפשרות הלכתי "על עיוור" עם ספר רכב
ב) אצלי היה צריך לפרק חלקית את מערכת גז ולא רציתי לעשות את זה

"אין חכם כבעל ניסיון":)

-->