PDA

צפייה בגרסה מלאה : מי יכול לשפוך אור על גגות סולאריים

shachar
10-07-19, 13:05
הנושא עלה לכותרות כנראה מכיוון שיש איזו מכסה שלא עומדים בה.

הבנתי שיש חברות שמתכללות את הכל מההתקנה ועד האישורים.
השאיפה בגדול שלא להוציא שקל מהכיס עד להחזר.

מישהו יכול לתת מידע אוביקטיבי על איך מה איזה סוג כמה ומה ודברים שלא חשבנו עליהם?

erezgur
10-07-19, 15:11
מעניין. עוקב...

נשלח מהנייד שמתעקש "לתקן" את האיות...

זוהר לב
10-07-19, 15:25
"מי יכול לשפוך אור על גגות סולאריים ?"

השמש עושה זאת נהדר, וכך אנו מפיקים חשמל.:)

נדב ש.
10-07-19, 15:33
https://solarroofpua.co.il/?gclid=CjwKCAjwmZbpBRAGEiwADrmVXtfh5basy AI8c5YKWBd8dTUydEoKGb1p092eOAyU9HhJ6F4BQ Zb13BoCSYIQAvD_BwE

גלגל למטה, יש שאלות ותשובות.

החזר על ההתקנה/השקעה ייקח לך כמה שנים טובות...

זלמן 1
10-07-19, 20:27
אני בדיוק במהלך בנושא.
תשאל שאלות יותר מדויקות, אשתדל לענות ממה שאני יודע.

נמרוד
11-07-19, 09:07
לי יש מערכת סולארית על הגג מתחילת 2013. פאנלים בוש, ממיר SMA, אחריות 10 שנים, הספק מותקן 8 קילוואט.
אני לא מתקזז בחשבון חשמל אלא מוציא חשבונית פעם בחודשיים לחברת חשמל.
ההחזר נטו במקרה שלי הוא 12-14% שנתי.

ההתקנה בוצעה על ידי חברה בשם סאן סיטי
http://www.sun-city.co.il/

הם אכן דאגו להכל - תכנון, אישורים, וכיו"ב. חוץ למשלם ולהכין קפה למתקינים (יומיים-שלושה התקנה) לא עשיתי כלום. אני מרוצה וממליץ, אבל קח בחשבון שעברו הרבה שנים.

החישוב שמהנדסי החברה ביצעו בזמן התכנון מדויק מספיק לצורך חישוב התשואה. יסבירו לך גם על ירידת התפוקה הצפוייה במהלך השנים.

לא היו תקלות ואין תחזוקה מעבר לעבודה עצמית שלי של ניקוי פאנלים פעם בכמה זמן שאני נזכר בזה.

יש לציין שהמערכת שהותקנה לפני שש שנים - מחיר המערכת היה הרבה יותר גבוה מהיום אבל גם החוזה שלי עם חברת חשמל הוא על מחיר גבוה. כמה חברת חשמל משלמת היום לקוט"ש להתקנה על בית פרטי?

איל מ
11-07-19, 10:52
היום חח"י משלמת 48 אגורות לקוט"ש למערכת ביתיות (מוגבל לעד 15 קוט"ש, למרות שבפועל הספק הפנלים הוא מעל. כלומר, המערכת יכולה להיות בהספק פאנלים של עד 20 קוט"ש, אבל הממיר מוגבל ל15).
החישוב המקובל בתחום הוא כ1600 שעות חשמל בשנה ( מספר השעות שאותן אתה מחשב כתפוקה מלאה כי הרי נדיר שפאנל נותן תפןקה של 100% מההספק הרשמי).
מסימולציות שראיתי במקרה אתמול, ההשקעה לגג של 100 מטר מחזירה את עצמה תוך כ-7 שנים, והתשואה השנתית הממוצעת היא של כ10% בשנה.
(הסימולציה היא לא של החברות הכי זולות בנמצא, מצד שני יש כאלו המשתמשים בפאנלים וממירים זולים, ויש לזה משמעויות בהיבט האמינות, הדעיכה של הפאנל לאורך השנים, או ההספק המעשי).

ש01
11-07-19, 12:39
לא משנה מתי, כמה החזר מקבלים ואיזה גודל מערכת יש לך, משום מה תמיד תקופת ההחזר היא כ 6.5-7 שנים.

חברות בתחום קמות ונופלות כמו זבובים, כך שאחריות קשה עד בלתי אפשרי לממש...

אבל בסוף, לא משלמים חשמל, אז כולם מרוצים... (לא משלמים - אצלי כמו שנכתב למעלה, אחת לחודשיים אני מוציא להם חשבונית והם מעבירים כסף תוך 90 יום) תמיד הם מעבירים יותר ממה שצרכתי - אז אני מרוצה.
היום התוכניות מעט שונות.

לי יש מערכת, עם (כנראה) תקלה ב-2 פאנלים.
מחפש מישהו שיבוא לבדוק/לתקן/להחליף ועל הדרך גם להוסיף כמה פאנלים.

shachar
11-07-19, 13:19
אז השאלה הרלוונטית היא מי חברה אמינה,
וכמובן איזה ציוד נחשב אמין.

נמרוד
15-07-19, 09:56
124926

מתוך כתבה בדה-מרקר
https://www.themarker.com/dynamo/.premium-1.7485458

erezgur
15-07-19, 10:04
מצויין, תודה.

נשלח מהנייד שמתעקש "לתקן" את האיות...

shachar
15-07-19, 11:35
נראה שהאתגר את מי לבחור.

האם יש המלצות

יגאל81
17-07-19, 18:03
בכפר סבא יש שירות של החברה הכלכלית שמנסה לדחוף מערכות סולריות. לפי הפרסומים שלהם הם מסייעים בכל השלבים.
אולי גם בערים אחרות יש משהו דומה.

https://www.ksunderthesun.com/

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

איש הצפון
20-07-19, 12:10
שאלה שאלתית:

שמעתי פעם דיבורים על סכנת השלכות בריאותיות של המערכות הללו (קרינה אלקטרו מגנטית או אחרת שמשפיעה או לא משפיעה על הבריאות לאורך זמן).

יש למישהו מושג על מחקרים שנערכו בנושא?

אני זוכר שבזמנו, גם על חימום תת קרקעי חשמלי ועל מיטות עם מנגנונים חשמליים היו דיונים כאלו.

asafk
20-07-19, 12:27
בדיוק התפרסם מחקר רציני שתוקף את המחקר על השפעת קרינה לא מייננת שעל פיו נקבעו עד היום בסיסי הנתונים של מרחק 'בטוח' ממקורות קרינה. מתברר שהמחקר ההוא היה על ידי הקרנה של איברים פנימיים ולא לקח בחשבון את ההגנה הטבעית של העור, שהיא מאוד אפקטיבית ולמעשה מסננת לחלוטין קרינה לא מייננת בעוצמות שאנחנו מדברים עליהן בהקשר של קרינה אלקטרומגנטית מחשמל AC, סלולרים, וויפי ועוד...

אסף.

איל מ
20-07-19, 12:56
בגדול, מקור הקרינה הגדול במערכת הוא הממיר.
לדברי אנשי מקצוע מהתחום (עלולים להיות נגועים באינטרס), הוא קורן בדומה לארון חשמל.
לכן ההמלצה היא לא למקמו על קיר שצמוד לחדרי ילדים או שינה, אלא לחדרים ששוהים בהם פחות (נניח מטבח).
אחפש את המסמך של משרד האנרגיה לגבי התקן. הממירים של החברות הרציניות עומדים בתקינה הנ"ל.
עריכה:
זאת לא הטבלה שרציתי להעלות (קרינה לפי מרחק ממיר של 15 קוטש שהוא הגדול ביותר המותר במערכת ביתית), אבל כן שופך קצת אור:

נמרוד
20-07-19, 13:03
שאלה שאלתית:

שמעתי פעם דיבורים על סכנת השלכות בריאותיות של המערכות הללו (קרינה אלקטרו מגנטית או אחרת שמשפיעה או לא משפיעה על הבריאות לאורך זמן).

יש למישהו מושג על מחקרים שנערכו בנושא?

אני זוכר שבזמנו, גם על חימום תת קרקעי חשמלי ועל מיטות עם מנגנונים חשמליים היו דיונים כאלו.
הסכנה הבריאותית היחידה במערכת סולארית היא נפילה מהגג בזמן נקיון.

איש הצפון
21-07-19, 10:33
הסכנה הבריאותית היחידה במערכת סולארית היא נפילה מהגג בזמן נקיון.

א. זו אכן סכנה שיש לקחת בחשבון ואף לתכנן את מיקום הלוחות בהתאם...

ב. אני מעדיף כשיש חשש להשראה אלקטרומגנטית חזקה ואולי אף קרינה אחרת, להסתמך על תוצאות של מחקרים בלתי תלויים (שגם בהם אגב, עלולים להתגלות פגמים אבל עדיין - הם אמורים להיות יותר אמינים ממחקרים שעורך בעל עניין).

הדסופה
21-07-19, 11:09
ונגיד שהעור מסנן...מה קורה לעור?

Sent from my iPhone using Tapatalk

נמרוד
21-07-19, 11:14
תקראו את מה שאייל קישר אליו. סיכום פשוט וברור של המשרד לאיכות הסביבה, לצורך הדיון המספרים שכתובים שם מקובלים עלי. חסר שם עוד נתון אחד שאתם יכולים למצוא בוויקיפדיה - מה השטף המגנטי הטבעי של כדור הארץ.

בןבן
19-08-19, 21:01
ונגיד שהעור מסנן...מה קורה לעור?

Sent from my iPhone using Tapatalkעור בדכ מתחלף ומתחדש בתדירות מאד גבוהה.. 120 יום בגדול מקצה לקצה. זאת מהות הקשקשים הרבים שיש באבק הבית שאותם....אוכלת קרדית הבית הידועה לשימצה ...

Sent from my SM-T810 using Tapatalk

asafk
20-08-19, 19:01
תקראו את מה שאייל קישר אליו. סיכום פשוט וברור של המשרד לאיכות הסביבה, לצורך הדיון המספרים שכתובים שם מקובלים עלי. חסר שם עוד נתון אחד שאתם יכולים למצוא בוויקיפדיה - מה השטף המגנטי הטבעי של כדור הארץ.את זה אפשר לראות גם בעזרת אפליקציה המראה מה המצפן של הטלפון מודד.

אסף.

צור
31-08-19, 20:47
לטעמי אין דיון - למי שיש גג שאין לו שימוש ויש לו יכולת להפוך אותו למקור הכנסה אז מה רלוונטי עם חוזר ב 7 או 10 שנים ?
יש יכולת לקבל מימון גבוהה מאוד למערכת ואז היחס לזה הוא כמעט כמו לנדלן .
לרוב האנשים אין יכולת לקבל מימון לתוכנית חיסכון - ורק מהאספקט הזה זה כדאי.
מדברים על אורך חיים וחוזה של 20 שנה
ובא נגיד שאחרי 7 שנים המערכת נפלה אז מה הפסדת ? כלום!
אבל אם היא עובדת ואפילו חלקי יש לך תוספת להכנסה המשפחתית או חיסכון לכל ילד תקרא לזה איך שאתה רוצה.

ולגופה של מערכת - יש לי מערכת מסחרית ועשיתי עבודה מעמיק בענין.
מדינת ישראל התחיבה שעד 2020 20% מהאנרגיה שלה תהיה ירוקה ( לא הבטחת בחירות - התחיבות לאחוד הארופאי)
היא מפגרת בקצב
ולכן דואגת להוציא מכרזים
המכרזים מתואמים ומעודכנים לפי העלות של המערכת.
כאשר מערכת מסחרית מתומחרת ל 7 שנים ופחות כולל המימון ( מדובר בתשואות ברוטו פינומנאליות של 16%)
כמו שנאמר המערכות היום מאוד זולות יחסית ללפני 10 שנים והאיכות שלהם דומה
השכל נמצא בממירים
חברות קמות ונופלות כמו שנאמר כאן בקצב של יתושים או זבובים.
אין הבדלים מהותיים
מה שחשוב שתקבל על החברה המלצות ממי שאתה מכיר וממספר אנשים שהתקינו לפני מספר שנים ולא אתמול.
בהצלחה

zivo
31-08-19, 20:54
שאתה מתקין לוחות היום, איך אתה יודע איך הם יתפקדו \ יראו, עוד 5, 10 שנים?
איזה אחריות מקבלים מהחברות שמתקינות?
האם יש מצב שההספק יורד (בגלל מצב הקולטים)?

צור
31-08-19, 21:24
יש אחריות של היצרן כולל מספרים סדוריים ספציפיים של הקולטים שסופקו
נראה את מי שיצליח לתבוע/לממש את האחריות.....
אין יכולת אמיתית לדעת
גם חברה מוכרת שהפאנלים שלה כבר עובדים כמה שנים יוצאת עם קולטים חדשים שהם יכולים להיות נפילה טכנולגית או תקולים
כלומר אין 100% בטחון
המוצר היום נפוץ ולא יחודי ולכן הסיכוי ליפול קיים אבל נמוך.

לגבי ירידה בתפוקה מדברים על שברי אחוזים עד אחוזים בשנה של ירידה.
כלומר יש פחת אבל הוא לא משתווה לאבק שאתה מתעצל לנקות .....

נמרוד
03-09-19, 15:55
שאתה מתקין לוחות היום, איך אתה יודע איך הם יתפקדו \ יראו, עוד 5, 10 שנים?
איזה אחריות מקבלים מהחברות שמתקינות?
האם יש מצב שההספק יורד (בגלל מצב הקולטים)?

כמו כל מוצר טכנולוגי אחר - אתה בוחר לפי המוניטין של היצרן, היבואן והאחריות. פאנל סולארי זה מוצר סך הכל מאד פשוט ואמין, ללא חלקים נעים.

ההספק אכן יורד - מדברים על ירידה די קבועה במשך כמה שנים עד להתייצבות על 80% מההספק הנומינלי של פאנל חדש.

zivo
03-09-19, 16:27
כמו כל מוצר טכנולוגי אחר - אתה בוחר לפי המוניטין של היצרן, היבואן והאחריות. פאנל סולארי זה מוצר סך הכל מאד פשוט ואמין, ללא חלקים נעים.

ההספק אכן יורד - מדברים על ירידה די קבועה במשך כמה שנים עד להתייצבות על 80% מההספק הנומינלי של פאנל חדש.

ברגע שאמרת "עד להתייצבות על 80% מההספק הנומינלי של פאנל חדש" , איבדת אותי.
סתם מתחושות, ומניסיון כללי עם ציודים דומים -

1- אין מצב שזה מתייצב על 80% (לזמן בלתי מוגבל, להרבה שנים נוספות). אין לי בכלל ספק, שבשלב מסויים מתחילה דעיכה חזקה והפאנל יוצא משימוש.

2- זה פרוייקט של שנים (יש כאלו שיגידו 20 שנה..), איך הירידה הזו בהספק (20%) משפיעה על ה ROI של הפרוייקט.
אנשים נקבו בריווחיות של 15%, הם זה כולל את ההנחה של ירידה של 20% בנצילות?

מניסיון בתחומים אחרים -
אם הייתה פה ריווחיות מובטחת (כל כך טובה כמו שמציגים לנו), מי שמוכר לנו את הטכנולוגיה היום, היה מקים חברות, ושוכר מאתנו את השטח של הגג...... ומשאיר את המתקנים (ואת "הריווחיות האדירה") לעצמו.

(וזה נכון גם לגבי כל הפרוייקטי נדל"ן שאיש מכירות מסביר לי איך מובטחת לי תשואה של מאות אחוזים על הנכס, ואני מתקשה להבין למה הוא כל כך נדיב לחלוק איתי את הפוטנציאל האדיר).

ביום שהם יציעו לי לשכור את הגג לפרוייקט של עצמם, אני אתחיל לחשוב שיש פה עסק ששוה לי להכנס אליו.

נמרוד
03-09-19, 17:33
1. אמור להתייצב על 80% אחרי 20 שנה. 20 שנה זה אורך החיים של הפרויקט ברוב המקרים.

2. הפרויקט הקטן על הגג שלי מניב כמעט 15% בשנה. עובדה. עובד כבר 6.5 שנים וסיימתי כבר להחזיר את ההלוואה שלקחתי על 90% מהמימון. יש לי עוד 13.5 שנה של חוזה מובטח עם חח"י ומכאן זה רווח נקי. יש לי עוד 3.5 שנים של אחריות על כל המערכת (אחריות של לדיקו יבואן בוש). בינתיים לא התקלקל כלום.

אתה זיו תשב ותחשב חישובים ותקטר לנצח... אתה לא הטיפוס שיקח סיכון, אפילו קלוש כמו זה, אז בשביל מה כל השאלות?

אני לא מכיר אפילו אדם אחד שמאוכזב מהמערכת הסולארית שהתקין, ואני גר במושב, יש פה מערכות בנות 10 שנים, מההקצאות הראשונות. להיפך, הראשונים "האמיצים" שהשקיעו מליון שקל במערכת של 50 ק"ו הם אלו ששיחקו אותה, מקבלים 2 עד 2.5 שקל לקוט"ש (!) בחוזה ל20 שנה. הבעייה המהותית היחידה שיש מקומות שנתקלים בה - גניבה של פאנלים. אבל זה סיפור אחר.

zivo
03-09-19, 18:20
1. אמור להתייצב על 80% אחרי 20 שנה. 20 שנה זה אורך החיים של הפרויקט ברוב המקרים.

2. הפרויקט הקטן על הגג שלי מניב כמעט 15% בשנה. עובדה. עובד כבר 6.5 שנים וסיימתי כבר להחזיר את ההלוואה שלקחתי על 90% מהמימון. יש לי עוד 13.5 שנה של חוזה מובטח עם חח"י ומכאן זה רווח נקי. יש לי עוד 3.5 שנים של אחריות על כל המערכת (אחריות של לדיקו יבואן בוש). בינתיים לא התקלקל כלום.

אתה זיו תשב ותחשב חישובים ותקטר לנצח... אתה לא הטיפוס שיקח סיכון, אפילו קלוש כמו זה, אז בשביל מה כל השאלות?

אני לא מכיר אפילו אדם אחד שמאוכזב מהמערכת הסולארית שהתקין, ואני גר במושב, יש פה מערכות בנות 10 שנים, מההקצאות הראשונות. להיפך, הראשונים "האמיצים" שהשקיעו מליון שקל במערכת של 50 ק"ו הם אלו ששיחקו אותה, מקבלים 2 עד 2.5 שקל לקוט"ש (!) בחוזה ל20 שנה. הבעייה המהותית היחידה שיש מקומות שנתקלים בה - גניבה של פאנלים. אבל זה סיפור אחר.

תזכיר לי כמה אתה מקבל לקווט"ש וכמה משלמים היום?
כמה עלה לך?, וכמה עולה היום? ונבין אין שום קשר בין התימחור של הפרוייקט שלך לתמחור של היום.
ובהחלט יכול להיות ששיחקת אותה.
המקרה שלך מעניין אותי בגלל סיבה אחת, הוא יכול להתחיל "לצייר" לי את הגרף של הדעיכה של הקולטים (ואני יודע שהטכנולוגיה משתנה כל הזמן).
שנראה אותך חוצה 10 שנים, או לחלופין שאיזה יצרן יתן אחריות למשפט הזה (עד 80% דעיכה ב 20 שנה), אני אקח את זה ברצינות.
או איך שאומרים פה באתר - מצבר מחשבים לפי האחריות שיש עליו, כל מה שמעל, זה בונוס.

לגבי ההערה שלך על חישובים וקיטורים, אני אזכיר לך שבזמן שאתה מתגאה בציידנית חדשה (הייתה לי כזו לפני 30 שנה, שטיילתי בארהב :-) ), אני עם מקרר (בניה עצמית!) ומערכת ליתיום מבוססת מצברים שפורקו מרכב (כלומר, לא משהו קנוי באלפי ש"ח).
וזה בזמן, שאתם מקטרים ומקשקשים פה על מצברים וסיכונים :-) , עד כמה שאני יודע, אני היחידי פה עם מערכת כזו.

ודרך אגב, בסוף שנות השמונים (שהכלי רכב היחידי שאתה חלמת עליו היה אופנים) אני כבר שמתי בולמי אוויר של אלקמינו (מונורו) על צ'ירוקי (גלאדיאטור) (והורדתי עלים, וקיבלתי רכב מדהים יחסית לימים ההם).

במילים אחרות, אני לא מפחד לקחת סיכונים, ולא לעשות דברים, אני פשוט עושה שעורי בית.

איל מ
03-09-19, 18:52
תמשיך לעשות שיעורי בית.
אנחנו בנתיים עושים כסף.

ש01
04-09-19, 12:06
מניסיון בתחומים אחרים -
אם הייתה פה ריווחיות מובטחת (כל כך טובה כמו שמציגים לנו), מי שמוכר לנו את הטכנולוגיה היום, היה מקים חברות, ושוכר מאתנו את השטח של הגג...... ומשאיר את המתקנים (ואת "הריווחיות האדירה") לעצמו.

(וזה נכון גם לגבי כל הפרוייקטי נדל"ן שאיש מכירות מסביר לי איך מובטחת לי תשואה של מאות אחוזים על הנכס, ואני מתקשה להבין למה הוא כל כך נדיב לחלוק איתי את הפוטנציאל האדיר).

ביום שהם יציעו לי לשכור את הגג לפרוייקט של עצמם, אני אתחיל לחשוב שיש פה עסק ששוה לי להכנס אליו.

זהו שהיום זה די נפוץ.
אני מייעץ למספר חברות שעושות בדיוק את זה, שוכרות גגות ומתקינות מערכות.
אם כי, חייבים לומר, אנחנו חיים במדינת ישראל - הלא היא חלם.
המדינה התחייבה ובמקביל מערימה קשיים (לא שלא ניתן להתגבר עליהם).
חברת חשמל רואה בך מתחרה ישיר וגם מקשה.

הדסופה
04-09-19, 12:09
שאלה על תחזוקה גג פרטי
על גגות תעשייתיים אני מבין שזה זניח, אבל אם מחר יש 15 לוחות סולאריים על היריעות הביטומניות , מה עושים כשיש בעיית איטום בגג וצריך להחליף חלקי או לעשות חדש מלא?
זה קורה כל נגיד 10 שנים?

איל מ
04-09-19, 13:39
שאלתי במקומך את השאלה הזאת.
התשובה שקיבלתי היתה שצריך לפרק ולהרכיב את הלוחות. החברות האלו לוקחות על דבר כזה המון כסף (זרקו לי מהשרוולמספר של 15-20 אש"ח).
ולכן ההמלצה (גם מופיע בחוזה) היא לטפל בגג לפני שמתקינים מערכת (או לגור בבית עם גג רעפים).

נמרוד
04-09-19, 15:30
שאלה על תחזוקה גג פרטי
על גגות תעשייתיים אני מבין שזה זניח, אבל אם מחר יש 15 לוחות סולאריים על היריעות הביטומניות , מה עושים כשיש בעיית איטום בגג וצריך להחליף חלקי או לעשות חדש מלא?
זה קורה כל נגיד 10 שנים?

המערכת יושבת על אבני שפה מבטון, שמונחות על יריעה נוספת שמודבקת על שכבת היריעות הראשונה. את האיטום החדש עושים מסביב לאבני השפה האלו. לפרק ולהרכיב מערכת סולארית לא מעשי. זה בהחלט נושא שצריך לשים אליו לב כחלק מהתקנת המערכת, צריך לוודא שיש מספיק מקום/גובה לעבוד מתחת לפאנלים, ואכן רצוי לחדש את האיטום לפני ההתקנה.

זלמן 1
04-09-19, 19:18
ברגע שאמרת "עד להתייצבות על 80% מההספק הנומינלי של פאנל חדש" , איבדת אותי.
סתם מתחושות, ומניסיון כללי עם ציודים דומים -

1- אין מצב שזה מתייצב על 80% (לזמן בלתי מוגבל, להרבה שנים נוספות). אין לי בכלל ספק, שבשלב מסויים מתחילה דעיכה חזקה והפאנל יוצא משימוש.

2- זה פרוייקט של שנים (יש כאלו שיגידו 20 שנה..), איך הירידה הזו בהספק (20%) משפיעה על ה ROI של הפרוייקט.
אנשים נקבו בריווחיות של 15%, הם זה כולל את ההנחה של ירידה של 20% בנצילות?

מניסיון בתחומים אחרים -

אני מציע לך לשכור ממך את הגג.
רציני, באמת. אם מעוניין שלח הודעה פרטית

נמרוד
20-10-19, 20:10
פרויקט סולארי חדש על מאגר מים. מהראשונים בארץ. הספק הרפסודה בתמונה 320 קילוואט.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20191020/78175343a979a3e039ff46841edcaed8.jpghttp s://uploads.tapatalk-cdn.com/20191020/3146206102dadac8b5cf51c1d56edd0a.jpg

boaz avrahami
20-10-19, 21:02
מעניין מה יעוללו לזה עופות המים.

יש לזה שלד שעליו זה עוצר כשהמפלס יורד נמוך מדי ומונע סחיפה ברוח?

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

nir.samo
20-10-19, 21:06
איזה ארץ?

Sent from my H3123 using Tapatalk

איל מ
20-10-19, 21:15
המובטחת

boaz avrahami
20-10-19, 21:30
איזה ארץ?

Sent from my H3123 using Tapatalk

אתה לא מזהה שזה בכפר יהושע?

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

נמרוד
23-10-19, 16:20
מעניין מה יעוללו לזה עופות המים.

יש לזה שלד שעליו זה עוצר כשהמפלס יורד נמוך מדי ומונע סחיפה ברוח?

זה רפסודה שלמיטב הבנתי תצוף איפשהו במרכז המאגר, קשורה בחבלים לכמה נקודות עיגון מבוטנות בהיקף. לא יודע אם יהיה מנגנון מתיחה אוטומטי או שמישהו יצטרך לכוון את האורך בהתאם למפלס במאגר. אם המאגר מתרוקן זה ירד לקרקעית אבל אני מנחש שישמרו את המאגר במפלס מינימלי ולא יתנו לו להתייבש.

noamk
20-01-20, 11:46
מחיה את השרשור...
מי התקין לאחרונה ויכול להמליץ על חברה להתקנה של מערכת?

איל מ
20-01-20, 17:17
אצלי התקינו אנרפוינט. ה"חומרה" שלהם איכותית, הטיפול והיחס ללקוח גרועים. לא ממליץ.

נמרוד
20-08-23, 17:59
המקרה שלך מעניין אותי בגלל סיבה אחת, הוא יכול להתחיל "לצייר" לי את הגרף של הדעיכה של הקולטים (ואני יודע שהטכנולוגיה משתנה כל הזמן).
שנראה אותך חוצה 10 שנים, או לחלופין שאיזה יצרן יתן אחריות למשפט הזה (עד 80% דעיכה ב 20 שנה), אני אקח את זה ברצינות.
או איך שאומרים פה באתר - מצבר מחשבים לפי האחריות שיש עליו, כל מה שמעל, זה בונוס.

עליתי על הגג לשטוף את המערכת בפעם הראשונה הקיץ, ונזכרתי בשרשור הזה. אז המערכת שלי סגרה במרץ 10 שנים. המערכת על גג קומה שנייה שטוחה וללא הצללה כלשהי. מערכת בוש/SMA הוגדרה על ידי המתכנן כמערכת של 8 קילוואט נומינליים. האדם היחיד שנגע במערכת במהלך 10 שנים זה אני, לשטיפה. לא היו תקלות.

מצרף גרף תפוקה עבור השנים המלאות 2014-2022. ניתן לראות שאין מגמה מובהקת של שינוי בתפוקה. השיא היה 13,000 קוט"ש בשנה הראשונה. ירידה למינימום של 11,600 קוט"ש ב2018 ועליה חזרה ל12,800 קוט"ש ב2021. מה שאומר שהירידה בנצילות של הפאנלים קטנה מהצפוי, ונראה שמשפיעה פחות מגורמים אחרים. מכיוון שאני לא יכול להצביע על גורם אחר שהשתנה, אני משער שמזג האויר (קרינה, טמפרטורה, עננות) משפיע יותר מכל דבר אחר.

הנושא הנוסף שאמור להשפיע, השטיפה, לדעתי גם לא משמעותי. אני שוטף בקיץ בצורה די אקראית, אני לא יכול להגיד ששטפתי בשנים מסוימות יותר או פחות. אולי אם אראה ירידה בסוף השנה הזאת סימן שאני כן צריך להקפיד על שטיפה תכופה יותר? בתמונה השנייה מערכת השטיפה שלי.

144581
144582

נמרוד
20-08-23, 18:24
מתוך סקרנות צללתי לעניין ונראה שה"מדידות" שלי מסתדרות יפה עם מחזוריות פעילות השמש הידועה של 11 שנה, שיא פעילות המחזור הקודם ב2014 ותחילת המחזור הנוכחי (מינימום פעילות) ב2019.

https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_cycle

ש01
20-08-23, 21:44
ראיתי את המטאטא וצחקתי.
כנראה שיש כאן אנשים עם ראש דומה.

לאחרונה קבלתי מחמאות מבעלים של חברת שטיפה שראה שלקחתי מטאטא, קדחתי 4 חורים, הדבקתי מחברי מתכת לצינור 6 מ"מ וכולם לצינור הירוק של הגינה.

אתה כמעט שם...

asafk
20-08-23, 21:51
בקיצור בזבזת ברגים ומחברים..... מה שאפשר כנראה לעשות עם אזיקון....

אסף.

boaz avrahami
20-08-23, 22:02
אתה חייב כזה

https://youtu.be/mpj8KTz3lAE

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

ehudzeelim
20-08-23, 22:20
מתוך סקרנות צללתי לעניין ונראה שה"מדידות" שלי מסתדרות יפה עם מחזוריות פעילות השמש הידועה של 11 שנה, שיא פעילות המחזור הקודם ב2014 ותחילת המחזור הנוכחי (מינימום פעילות) ב2019.

https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_cycleרעיון יפה אבל השינוי בקרינה בין מינימום למקסימום במחזור היא בערך 0.1%, אז ההשפעה על ייצור החשמל זניחה. חפש את הקשר בין מחזוריות השמש לתדירות שטיפת הפאנלים..
או תדירות סופות האבק (קשר נסיבתי בלבד..)

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

נמרוד
20-08-23, 22:47
אתה חייב כזה

https://youtu.be/mpj8KTz3lAE

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

אם צריך לנקות מאות פאנלים... אולי.

נקיון מעלה את התפוקה ב35%? המספר הזה חוזר בכל הפרסומים של פטנטים ורובוטים לניקוי. מאיפה הוא הגיע?

בשביל ששטיפה תעלה את התפוקה ב35%, הפאנל צריך להלכלך ברמה שתוריד את התפוקה ב35%. לא נראה לי שזה אפשרי.

מוטי ג.
20-08-23, 22:50
בוא לראות את הפנלים שלנו מעל וליד מרכז המזון והרפת , זה אבק שומני ודביק

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

סולי
21-08-23, 09:26
עליתי על הגג לשטוף את המערכת בפעם הראשונה הקיץ, ונזכרתי בשרשור הזה. אז המערכת שלי סגרה במרץ 10 שנים. המערכת על גג קומה שנייה שטוחה וללא הצללה כלשהי. מערכת בוש/SMA הוגדרה על ידי המתכנן כמערכת של 8 קילוואט נומינליים. האדם היחיד שנגע במערכת במהלך 10 שנים זה אני, לשטיפה. לא היו תקלות.

מצרף גרף תפוקה עבור השנים המלאות 2014-2022. ניתן לראות שאין מגמה מובהקת של שינוי בתפוקה. השיא היה 13,000 קוט"ש בשנה הראשונה. ירידה למינימום של 11,600 קוט"ש ב2018 ועליה חזרה ל12,800 קוט"ש ב2021. מה שאומר שהירידה בנצילות של הפאנלים קטנה מהצפוי, ונראה שמשפיעה פחות מגורמים אחרים. מכיוון שאני לא יכול להצביע על גורם אחר שהשתנה, אני משער שמזג האויר (קרינה, טמפרטורה, עננות) משפיע יותר מכל דבר אחר.

הנושא הנוסף שאמור להשפיע, השטיפה, לדעתי גם לא משמעותי. אני שוטף בקיץ בצורה די אקראית, אני לא יכול להגיד ששטפתי בשנים מסוימות יותר או פחות. אולי אם אראה ירידה בסוף השנה הזאת סימן שאני כן צריך להקפיד על שטיפה תכופה יותר? בתמונה השנייה מערכת השטיפה שלי.

144581
144582נמרוד מה גודל הגג?

Sent from my SM-G781B using Tapatalk

איל מ
21-08-23, 09:27
אצלי ההבדל בין פאנל מלוכלך מאוד (שוטף אולי פעם בשנה) לנקי, הוא בערך 10 אחוז.

נמרוד
21-08-23, 09:32
אצלי ההבדל בין פאנל מלוכלך מאוד (שוטף אולי פעם בשנה) לנקי, הוא בערך 10 אחוז
.

זה נשמע הגיוני, אבל איך אתה יודע?

נמרוד
21-08-23, 09:34
נמרוד מה גודל הגג?

Sent from my SM-G781B using Tapatalk35 פאנלים אא"לט.

סולי
21-08-23, 10:18
סלח על הבורות אבל כמה זה יוצא במטר רבוע?

נמרוד
21-08-23, 10:26
סלח על הבורות אבל כמה זה יוצא במטר רבוע?

Sent from my SM-G781B using Tapatalk100 מ"ר בערך. אבל עדיף שתראה את הגג שלך, או התכנית, למישהו שמתכנן מערכות סולאריות. כל גג זה משהו אחר.

איל מ
21-08-23, 10:47
זה נשמע הגיוני, אבל איך אתה יודע?

בקיץ רוב הימים דומים.
אחרי ניקוי רואים באפליקציה הבדל מינורי, אבל עקבי.

סולי
21-08-23, 11:40
תודה

Pageup
21-08-23, 13:54
אם אתה בממוצע שנתי מספק 12KWH אז ההחזר השנתי שלך הוא בערך 6000 שקל (לפי התעריפים היום של 48 אג לקוטש).
כמה עולה כזו מערכת שזה בכלל משתלם היום (ולא כמו פעם שהתעריף שהיית מקבל היה כפול) ?
מתחת ל 18 אש"ח זה מצוין עד 30 אש"ח זה סביר, מעל ה ROI לא משהו. אם לא פספסתי משהו כמובן.

נמרוד
21-08-23, 13:59
אם אתה בממוצע שנתי מספק 12KWH אז ההחזר השנתי שלך הוא בערך 6000 שקל (לפי התעריפים היום של 48 אג לקוטש).
כמה עולה כזו מערכת שזה בכלל משתלם היום (ולא כמו פעם שהתעריף שהיית מקבל היה כפול) ?
מתחת ל 18 אש"ח זה מצוין עד 30 אש"ח זה סביר, מעל ה ROI לא משהו. אם לא פספסתי משהו כמובן.ההחזר השנתי שלי 15,500 שקל בממוצע והמערכת עלתה מאה אלף. כמה עולה היום אני לא יודע.

ש01
21-08-23, 14:20
לגבי גודל הגג - מאוד תלוי - גג שטוח או משופע? (בשטוח נכנסים יותר פאנלים).
משופע - מה הזווית?
לאיזה כוון?
יש הצללות בחלק מהיום?

בעבר היה תעריף ידוע מראש. היום התמחור שונה, אני לא כל כך מצליח להבין אותו.

עלות הפאנלים ירדה לכ-20-25ֵ% ממה שהיתה לפני כעשור.

אתמול נאמר לי ע"י מנכל חברה בתחום שיש כרגע בעיה בארץ - מבחינת תשתית ישראל הגיע לקצה גבול יכולת הקליטה של מערכות ולא ניתן להוסיף עוד.
לא יודע מה שה אומר למערכות ביתיות (שהן קטנטנות) או רק מערכות מסחריות.

בפועל - חברות רבות נסגרו/פשטו רגל לאחרונה ואחרות מתאחדות ומתמזגות במטרה לשרוד.

Pageup
21-08-23, 16:35
ההחזר השנתי שלי 15,500 שקל בממוצע והמערכת עלתה מאה אלף. כמה עולה היום אני לא יודע.

זה אומר שללא מימון ה ROI שלך הוא 6 וחצי שנים. רק אחרי 6 וחצי שנים אתה בכלל מתחיל להרוויח, וזה אם שמת את כל הכסף על השולחן ביום הקנייה.
אם עלות המערכת ירדה לחצי, ומשלמים היום גם חצי (אין יותר תעריף כפול) עדיין נשארנו ב 6 וחצי שנים.
אני לא רואה פה שום התכנות כלכלית לבית פרטי.

ד ו ר ו ן
21-08-23, 16:38
ההחזר השנתי שלי 15,500 שקל בממוצע והמערכת עלתה מאה אלף. כמה עולה היום אני לא יודע.

אתה בהסדר הישן הנדיב?

נמרוד
21-08-23, 16:47
זה אומר שללא מימון ה ROI שלך הוא 6 וחצי שנים. רק אחרי 6 וחצי שנים אתה בכלל מתחיל להרוויח, וזה אם שמת את כל הכסף על השולחן ביום הקנייה.
אם עלות המערכת ירדה לחצי, ומשלמים היום גם חצי (אין יותר תעריף כפול) עדיין נשארנו ב 6 וחצי שנים.

למה אין התכנות כלכלית? זה תלוי לגמרי בעלות ההתקנה במקרה הספציפי. אם בונים בית חדש, אפשר לתכנן אותו כדי למקסם את מה שאפשר להתקין על הגג.

שמעון.פ
21-08-23, 17:55
בעניין השטיפה.
כדי שכמה שפחות אבנית תיתפס על הפאנלים
אני מקפיד לנקות רק לקראת ערב כך שהמים
יספיקו להתנקז במורד הפנל ולא יתאדו מחום היום.

איל מ
21-08-23, 19:55

כשהציגו לנו את הפרויקט (התארגנו כמה שכנים ביחד), דיברו על החזר של 10 אחוז שנתי למשך 20-25 שנה (האחריות היא לתקופה דומה).
אני עם המערכת הכי קטנה מבין כל השכנים ואפילו אצלי ההחזר די דומה לצפי (אצל האחרים החזר יותר גדול בגלל עלות שולית פחותה).
כמובן שאת אותו כסף אפשר להשקיע בשוק ההון ולעשות יותר, ועם ריבית דריבית ושאר ירקות. אבל להגיד שאין כאן התכנות כלכלית? לא מדויק.

Pageup
21-08-23, 20:15
מעכרת שעולה בסביבות ה 50 אלף שקלים (בכמה אתרים שמצאתי) וללא תיקונים/ירידה בביצועים ואם הכסף אצלך שוכב בבנק יקח לך להחזיר אותה תוך 9 שנים, נו, זה לא הפרוייקט הכי כלכלי. ואני מניח שאחרי עשור יתחילו קצת הוצאות על בלאי ותיקונים.

polar bear
24-08-23, 00:01
60K השקעה. 10K החזר שנתי. יש לך מסלול שעושה אותו הדבר או יותר בלי התעסקות יומיומית ו/או חוסר ודאות מתנודות כלכליות כאלה ואחרות?

אשמח לשמוע. { באמת }

לגבי מחירים - פאנל 560W . מחירים בערך 4-6 אש"ח לקילוואט מותקן { זה מהחברות שאנחנו בדקנו } .

ד ו ר ו ן
24-08-23, 00:26
אתה בהסדר הישן הנדיב?

נמרוד,
אם אני זוכר נכון, אתה בהסדר הישן.
אלו עם התעריף הגבוה יחסית.
האם זה לא משנה את חישוב נקודת האיזון ביחס למי שנכנס לזה היום?

צור
24-08-23, 06:26
לא זה לא משנה.
החישוב שעושה חחי למחיר המשולם נשאר על אותה תשואה.
רק הסכומים משתנים. יורדת עלות ההתקנה ובאותו יחס יורד מחיר המכרז / הקצאת לקןטש מיוצר.

התשואה היא פחות מ 7 שנים.
תלוי מי ואיך מחשבים.
לשיטתי
בהתחשב בזה שרובם עושים מימון של 100% זו תשואה אין סופית .

מוטי טויוטה
24-08-23, 07:56
אהלן חברים
לקראת בניית מערכת בבית, אשמח אם מישהו יוכל לפרט מנסיונו על נקיון הפאנלים בצורה הטובה ביותר.
שוטפים עם מים רגילים? אין בעיה עם האבנית?
מטאטא מיוחד?
להקפיד על שעות הערב / לפנות בוקר?
תודה רבה

Sent from my SM-N980F using Tapatalk

איל מ
24-08-23, 10:53
מטאטא רך ושעות הערב.
כל השאר נתון לשיקולך.
אני לא דוגמה כי יש לי עודפי מי מזגן. כשאני שוטף אני גם מנגב עם סחבה אחרי זה.
ולמען האמת, הפעם האחרונה ששטפתי היתה בכלל בחורף בזמן גשם. חיכיתי שיגמרו הגשמים המלוכלכים של תחילת החורף, וניצלתי יום גשום ולא קר מדי.
וכאמור, אני לא דוגמה, כי כולנו יודעים מה עלול לקרות למי שעולה לגג כשיורד גשם.....
(התירוץ שנתתי כדי להוריד צקצקנים מהגב שלי היה שמשלושה כיוונים יש בתים שגבוהים ממני וזה תירוץ גרוע).

ש01
24-08-23, 11:36
אחרי הרבה נסיונות,
מטאטא רך ורחב, עם חיבור כזה או אחר לצינור מים וברז לשליטה, מוט טלסקופי ארוך להגעה לכל הפאנלים (או שאתה על גג שטוח ואז פשוט וקל יותר)
רצוי אחה"צ כשהפאנלים לא חמים מידי והשמש כבר לא קופחת.

מוטי טויוטה
24-08-23, 11:49
אחרי הרבה נסיונות,
מטאטא רך ורחב, עם חיבור כזה או אחר לצינור מים וברז לשליטה, מוט טלסקופי ארוך להגעה לכל הפאנלים (או שאתה על גג שטוח ואז פשוט וקל יותר)
רצוי אחה"צ כשהפאנלים לא חמים מידי והשמש כבר לא קופחת.איו דגש על מים לא מהברז?

Sent from my SM-N980F using Tapatalk

נמרוד
24-08-23, 15:02
איו דגש על מים לא מהברז?

לא.

-->