PDA

צפייה בגרסה מלאה : ניהול נעילות דינמי - X-MODE לכולם !

elior77
07-08-19, 09:13
שלום :)

אני סטודנט להנדסת חשמל, וטיילן שטח.
לאחר שיחה עם חבר עלה לי רעיון למימוש ניהול נעילות דינמי שישתמש במערכת הABS ברכב לשם כך.

(מוזמנים לתקן אותי בכל דבר - תודה מראש)
מי שלא מכיר, מערכת X-MODE הקיימת ברכבי סובארו (מסתבר שהעקרון ממומש בעוד רכבים - גם 2X4) מנהלת נעילות בלם לגלגלים ללא אחיזה וכך מאפשרת מעבר כוח לגלגלים שכן צריכים אותו.
אני מתכנן לממש מערכת מבוססת מיקרו בקר שתתחבר בנוסף למחשב הABS ותנצל את מערכת הABS והחיישנים שלה לאותה מטרה בדיוק.
ניתן יהיה כמובן לבטל אותה ולהפעיל אותה לפי דרישה.
למערכת יהיו כניסות מתח, כניסות לחיישני המהירות ויציאות למשאבת ABS לפי גלגלים.

אני בודק אפשרות לממש את זה כפרוייקט גמר שלי ואני צריך קצת עזרה.

אשמח לקבל:
- תרשימים של חיווט מחשב הABS
- משאבת ABS לנסיונות ופיתוח
- קשר למישהו מומחה ממני בענייני ABS

כמובן שאני מחפש במקביל.

מעבר לזה אני חושב שאפשר לממש מערכת כזו.

מקווה שהצתתי את הדמיון :)

אליאור
[email protected]

גיא
07-08-19, 09:33
אתה מחפש פרוייקט לימודי או לפתח מוצר ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

elior77
07-08-19, 10:07
פרוייקט גמר, אם יעלה יפה אשמח להציע את זה למי שירצה.

ד ו ר ו ן
07-08-19, 10:08
לא רוצה לבאס אבל יש כזה מוצר.. לא מעט שנים.

קוראים לזה בקרת משיכה.

Slowly..

asafk
07-08-19, 10:10
הרעיון רעיון טוב.
אבל לפני שאתה רץ ומתקדם - תלמד מה ההבדל בין ABS לבין EBS.

אסף.

de fox
07-08-19, 10:13

קוראים לזה בקרת משיכה.

Slowly..

אם אני מבין נכון את כוונתו, הרעיון זה לפתח מערכת שתדע להתממשק לכל רכב עם מערכת ABS. מכאן הכותרת - X-MODE לכולם.

elior77
07-08-19, 10:41

קוראים לזה בקרת משיכה.

Slowly..
ואיך זה עוזר למי שאין ?

הרעיון רעיון טוב.
אבל לפני שאתה רץ ומתקדם - תלמד מה ההבדל בין ABS לבין EBS.

אסף.
בודק

אם אני מבין נכון את כוונתו, הרעיון זה לפתח מערכת שתדע להתממשק לכל רכב עם מערכת ABS. מכאן הכותרת - X-MODE לכולם.
אמת

יאיר_א
07-08-19, 11:29
השרשור עורר את הסקרנות הטכנית שלי וצפו כמה שאלות.

אני מבין שה ABS ו ESP הם למעשה מודולים של תוכנה ב ECU של הבלמים אשר מסתמכים על הסנסורים: מהירות כל גלגל בנפרד, זווית הגה, קריאות של אקסלרומטר וג'יירו ואולי גם מגנטומטר (כדי להבין את כוון ההתקדמות של הרכב במישור) ומסוגלים לשלוט על משאבות הבלם של כל גלגל בנפרד וגם על פעולת המצערת האלקטרונית ('לחתוך את דוושת הדלק'). האם ההבנה שלי נכונה והמימוש הוא באמת באותו ה ECU ?

האם Traction Control ('בקרת משיכה') הוא מודול תוכנה נוסף באותו ה ECU ? מה עם Hill hold ?

מעבר לשליטה על משאבות הבלם אני גם מבין שיש רכבים עם מימוש מיכני (סוג של קלאצ') בדיפנציאליים האורכיים והרוחביים כדי לווסת את העברת הכוח בין הסרנים ובין הגלגלים. להבנתי LSD הוא סוג של מימוש מיכני שאינו מסתמך על הבלמים.

באופן סםציפי יותר, האם X-mode בסובארו משתמש ב ECU שונים למימוש ה Vehicle Dynamics Control, Traction Control ,Unit Hill Descent Control או שאלו מודולים תוכנתיים ב ECU אחד ?

יאיר

ד ו ר ו ן
07-08-19, 12:21
ואיך זה עוזר למי שאין ?
כי אתה מנסה לפתח משהו קיים ונפוץ מאד גם ברכבי כביש.
בתכלס לרוב הרכבים המודרניים יש את זה במידה זו או אחרת.

אז יותר פשוט לקחת מערכת קיימת עם הלוגיקה שלה ולחבר לרכב מאשר להתחבר למערכת ABS, שיש לה השלכות בטיחותיות מהותיות.

אם זה בתור פרויקט לימודי, נהדר.

בפרקטיקה קשה לי לראות איך יאפשרו לך לחבר את זה לרכב אמיתי כי משמעות שיבוש ABSהיא אין ברקסים.

Slowly..

elior77
07-08-19, 13:40
השרשור עורר את הסקרנות הטכנית שלי וצפו כמה שאלות.

אני מבין שה ABS ו ESP הם למעשה מודולים של תוכנה ב ECU של הבלמים אשר מסתמכים על הסנסורים: מהירות כל גלגל בנפרד, זווית הגה, קריאות של אקסלרומטר וג'יירו ואולי גם מגנטומטר (כדי להבין את כוון ההתקדמות של הרכב במישור) ומסוגלים לשלוט על משאבות הבלם של כל גלגל בנפרד וגם על פעולת המצערת האלקטרונית ('לחתוך את דוושת הדלק'). האם ההבנה שלי נכונה והמימוש הוא באמת באותו ה ECU ?

האם Traction Control ('בקרת משיכה') הוא מודול תוכנה נוסף באותו ה ECU ? מה עם Hill hold ?

מעבר לשליטה על משאבות הבלם אני גם מבין שיש רכבים עם מימוש מיכני (סוג של קלאצ') בדיפנציאליים האורכיים והרוחביים כדי לווסת את העברת הכוח בין הסרנים ובין הגלגלים. להבנתי LSD הוא סוג של מימוש מיכני שאינו מסתמך על הבלמים.

באופן סםציפי יותר, האם X-mode בסובארו משתמש ב ECU שונים למימוש ה Vehicle Dynamics Control, Traction Control ,Unit Hill Descent Control או שאלו מודולים תוכנתיים ב ECU אחד ?

יאיר

בד"כ המחשב של הABS נפרד מהמחשב ניהול מנוע.
כל סוגי הבקרת אחיזה הן פונקציות שונות בתוך אותו מחשב ניהול ABS (לא רואה סיבה שזה יהיה אחרת - כמובן שעדיף לוודא בכל רכב)

כי אתה מנסה לפתח משהו קיים ונפוץ מאד גם ברכבי כביש.
בתכלס לרוב הרכבים המודרניים יש את זה במידה זו או אחרת.

אז יותר פשוט לקחת מערכת קיימת עם הלוגיקה שלה ולחבר לרכב מאשר להתחבר למערכת ABS, שיש לה השלכות בטיחותיות מהותיות.

אם זה בתור פרויקט לימודי, נהדר.

בפרקטיקה קשה לי לראות איך יאפשרו לך לחבר את זה לרכב אמיתי כי משמעות שיבוש ABSהיא אין ברקסים.

Slowly..

לחבר מערכת קיימת מרכב אחד לרכב אחר לא ניתן.
לכן אני מתכוון להציע פתרון שניתן לחבר לכל רכב עם ABS.

asafk
07-08-19, 13:46
ושוב. הכל בסדר - עד שתבין שלא כל רכב עם ABS יש לו EBS ובלי זה לא תוכל לממש את הרעיון.

אסף.

elior77
07-08-19, 14:00
אני מבין למה אתה מתכוון אסף, אבל אני מתכוון לדבר ישירות עם המשאבה - את כל הלוגיקה אני מממש.

אם אני מפספס משהו אשמח להסבר.

asafk
07-08-19, 14:11
איך אתה מייצר לחץ בנוזל הבלמים?
תפתור את זה הכל אפשרי.

אסף.

elior77
07-08-19, 14:16
מתח לסולונאיד במשאבה נועל את הגלגל המתאים.

asafk
07-08-19, 14:23
נועל כשיש לחץ שנוצר בעזרת הדוושה. מאיפה אתה מביא לחץ בלי ללחוץ על הדוושה?

שסתום ABS עובד באחד משלושה מצבים.
1. מעביר את הנוזל מצד לצד - מהמשאבה הראשית לקליפר.
2. נסגר ולא נותן ללחץ בקליפר לעלות או לרדת (נועל את הבלם)
3. סוגר את המעבר בין המשאבה לקליפר ומשחרר את הלחץ מהקליפר.

מה שאני מנסה לומר זה שהמודולטור שולט במה שקורה בין המשאבה לקליפר אבל לא מייצר לחץ.

אסף.

חנן-ג'יפולוג
07-08-19, 14:45
תוספת קטנה לאסף: גם בabs יש משאבה, שתפקידה להעלות חזרה את לחץ הנוזל לבלם, לאחר שהגלגל יישר קו למהירות של שאר הגלגלים.

האם ניתן לעשות האקינג ולשחק במשאבה ובשסתומים כך שהיא תתן לחץ לגלגלים גם בלי שהדוושה לחוצה- צריך להעמיק במחקר. אני מהמר שכן.

יש בעייה אחרת שלדעתי היא לא פשוטה לפתרון במימוש המוני: מדובר בד"כ ביחידה אחת של מחשב, בלוק שסתומים ומשאבה. בחוץ יש בגדול אספקת מתח, קריאה מחיישנים ותקשורת.

הפיקוד מהמחשב למשאבה והשסתומים מתנהל פנימית בתוך היחידה הזו.
בהנחה שתצליח, וזה לא נשמע לי מסובך מדי, איך תמכור את זה כמוצר? כל מתקין יצטרך להפריד לגורמים יחידה עם השלכות בטיחותיות אקוטיות? אתה/יצרן המערכת יקח אחריות משפטית על עבודה כזו?

בכל מקרה, בהצלחה. אני עוקב. גם אני על סף כניסה לנושא דומה והתערבות בוטה במערכת esp/aeb. לצרכים אחרים מזה שהגדרת.

elephant man
07-08-19, 15:40
מכיוון שהשתעשעתי ברעיון בעצמי (יותר לכיוון של בקרה כזאת רק על הגלגלים האחוריים לרכב ללא בקרת משיכה) זה מעניין אותי מאוד.
מההיכרות שלי, התערבות חיצונית והפעלה לא רצונית (קרי- לא דרך פקודות מחשב הרכב) תגרור קודי תקלות עד להשבתת המודול ע"י הרכב.
בדומה למצב LIMP MODE.
מה שאני חשבתי לעשות היה בקר חצוני במקבל מידע מחיישני המהירות ועורך השוואה בין המהירויות.
הבקר, יפעיל סולנואידים המחוברים למשאבה חיצונית (משאבת בלם לדריפטים. יש כאלו המיועדות לשימוש ברכבים עם ABS) המתחברת על צינורות הבלימה, בתווך.
המשאבה עצמה, מחולקת במקור למעגלים- ימין ושמאל.
תוכל להוסיף משאבה כזו למעגל הקדמי.
עדיין, זה לא יהיה מוצר אונסברסלי- חיבורים לחיישני המהירות, חיתוך קווי בלימה, ועוד ועוד....
אחלה כפרויקט לימודי.

חנן-ג'יפולוג
14-08-19, 10:40
תוספת קטנה לאסף: גם בabs יש משאבה, שתפקידה להעלות חזרה את לחץ הנוזל לבלם, לאחר שהגלגל יישר קו למהירות של שאר הגלגלים.

האם ניתן לעשות האקינג ולשחק במשאבה ובשסתומים כך שהיא תתן לחץ לגלגלים גם בלי שהדוושה לחוצה- צריך להעמיק במחקר. אני מהמר שכן.

בכל מקרה, בהצלחה. אני עוקב. גם אני על סף כניסה לנושא דומה והתערבות בוטה במערכת esp/aeb. לצרכים אחרים מזה שהגדרת.

קצת תמונות מהמשחקים:

https://imagizer.imageshack.com/v2/800x600q90/922/CbizxC.jpg

https://imagizer.imageshack.com/v2/800x600q90/921/CCxjoP.jpg

https://imagizer.imageshack.com/v2/800x600q90/921/YouSSc.jpg

.
.
https://youtu.be/7ChMOo2yJOI
.
.
מסקנות ראשוניות שלי: לא ניתן לספק לחץ לקליפרים ע"י ניגון בסולנואידים ובמשאבה בלבד במערכת ABS. לכל הפחות נדרשת התערבות מכנית פולשנית, בלתי הפיכה, של ניתוב שונה של מעברי הנוזל.

shmil
14-08-19, 11:05
וכל זה לפני שלרגע אחד דיברנו על הסיכוי הלא קיים שמישהו בעל סמכות יאשר למכור דבר כזה.

כפרוייקט לימודי זה נהדר, כפרוייקט לדבר עליו בגיפולוג זה מצויין, אבל חלומות על מכירה ושימוש לקהל הרחב - זו כבר אספמיה.

יאיר_א
14-08-19, 12:04
:

.
מסקנות ראשוניות שלי: לא ניתן לספק לחץ לקליפרים ע"י ניגון בסולנואידים ובמשאבה בלבד במערכת ABS. לכל הפחות נדרשת התערבות מכנית פולשנית, בלתי הפיכה, של ניתוב שונה של מעברי הנוזל.

לפי מקורות זרים (https://cartreatments.com/cars-with-brake-by-wire-technology/ ) לפריוס יש מערכת brake by wire שאם אני מבין נכון יכולה להיות מופעלת על ידי בקרה אלקטרונית מליאה - ללא צורך בלחיצה על דוושת הבלם.

חוץ מזה, לכל רכב עם בלימה אוטונומית יש יכולת לבלום ללא תלות במצב דוושת הבלם.

נשמע לי כמו נקודת התחלה טובה למחקר/משחק.

כמו שציינו לפניי, אין מצב בעולם שמישהו יאשר התקנת מערכת כזאת ל commercial deployment. זה חייב להבדק ולהיות מאושר על ידי יצרן הרכב או לפחות מעבדה/מכון תקינה רשמי

חנן-ג'יפולוג
14-08-19, 12:19
אמנם BRAKE BY WIRE, אבל עדיין עם גיבוי מכני. יש כאלה מערכות, נקראות IBAU, גם באיוניק ובסונטה.
לא שזה משנה לנושא השרשור.
אבל עוד לפני מערכות כמו של הפריוס, גם מערכות ESP יודעות לספק לחץ בלימה ללא התערבות נהג, וגם חלק, אולי כל, מערכות הEBS (אני פחות מכיר מערכות כאלה ברכבים פרטיים, יותר במשאיות) .
עם זאת, למיטב הבנתי, מערכות ESP, אני לא יודע עם כולן או חלקן, מגיעות כבר עם בקרת משיכה מובנית, אז לצרכים של פותח השרשור זה אולי לא רלוונטי.

asafk
14-08-19, 14:59
כמו שכתבתי בהתחלה. זה ההבדל בין EBS שמייצר לבד לחץ לבין ABS שלא.

אסף.

zivo
14-08-19, 15:59
וכל זה לפני שלרגע אחד דיברנו על הסיכוי הלא קיים שמישהו בעל סמכות יאשר למכור דבר כזה.

כפרוייקט לימודי זה נהדר, כפרוייקט לדבר עליו בגיפולוג זה מצויין, אבל חלומות על מכירה ושימוש לקהל הרחב - זו כבר אספמיה.

++1

ואני חשבתי שאני היחידי שמזכיר כל הזמן שיש חוק ותקנות ורגולציה..... ורכב זה לא משחק ילדים.

במחשבה שניה, אולי הוא יכול למכור את זה לזיבר של עידו :-)

agabay
14-08-19, 17:06
זורק לך רעיון
מה עם ליצר מודול שבולם את הגלגל באופן עצמאי ממערכת הרכב (הרי מדובר רק בעצירת סיבסוב, לא בלימת הרכב)
זוג משאבות בלם של רכב קטן או אופנוע
משאבת שמן
יחידת פיקוד הידראולית

תקרא נתונים ממחשב הרכב על מהירות סיבוב כל גלגל
אם גלגל א מסתובב לאט ( נניח פחות מ5 סיבובים לדקה) והשני מהר ( מעל עשרים) תפעיל את המשאבה של בלם ב
משם למערכת שמתאימה לרכבים שונים זה רק התאמת הבראקטס השונים לקליפר בלם נוסף

אם אתה ממש רוצה פרוייקט לכל רכב תוכל להתקין חיישן סלד לגלגלים, כמו מד מהירות של אופניים, ניתן למצוא במחיר זול
בהצלחה
רק אל תשכח מפסק הפעלה עם כיתוב אדום ״בשטח בלבד)

חנן-ג'יפולוג
05-12-19, 14:30
עבר קצת זמן, אבל לאחרונה חזרתי לעסוק בנגינה מבוקרת ע"י מעבד על סולנואידים ומשאבה של יחידת ESP, כשהתוצאה שהושגה היא בניית לחץ ע"פ דרישה לגלגל בודד.

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/924/PpCSQB.jpg

talw
05-12-19, 16:10
עבר קצת זמן, אבל לאחרונה חזרתי לעסוק בנגינה מבוקרת ע"י מעבד על סולנואידים ומשאבה של יחידת ESP, כשהתוצאה שהושגה היא בניית לחץ ע"פ דרישה לגלגל בודד.

יפה, אני לא מכיר את המכלולים הללו, המשאבה בנויה לעבוד ברצף ,או מתחילה לפי פקודת בלימה? אם כן, מהו הזמן האבוד מרגע הפקודה עד ליצירת לחץ מקסימום בקליפר ?

חנן-ג'יפולוג
05-12-19, 16:28
The positive displacement pumps in the hydraulic modulator are only capable of pressure build-up rates of up to 300 bar/s. This implies that for a referencepressure step of approximately 100 bar, the internal pump will take a minimum of 0.3s in order togenerate the demanded pressure from an initial state of 0 bar. This adds a further minimum delayto the response of the closed loop system in case of a pressure build-up phase and this delay canneither be eliminated nor reduced.

https://pdfs.semanticscholar.org/ce34/d461c3549cd7bc8650f9e54923bcb69afc1e.pdf

הם משתמשים בBOSCH ESP 8.0
נדמה לי שמדובר בESP סטנדרטי.
אני משתמש בESP שמיועד לבלימה אוטונומית, אז המנוע והמשאבה ביחידה הזו גדולים בהרבה, כי הם אמורים לבלום בחירום ארבעה גלגלים בו זמנית, ולא רק אחד (ואני משתמש בזה לגלגל אחד בלבד).
אין לי כרגע מדידה מדויקת יותר של הזמנים. אולי בהמשך.

לגבי ההפעלה, כרגע אני מפעיל רק לפי הצורך, כשיש לי דרישה להעלות לחץ. בעקרון ניתן, ולדעתי זה מה שקורה עם המחשב המקורי, לגרום למנוע להתחיל לעבוד כשמסתמן חשד שיהיה צורך בבלימה.

talw
05-12-19, 16:36
אני מכיר אקומולטורים הידראוליים במערכות שאני עובד איתן.
אם זה פותר בעיית זמני תגובה ,אולי אפשר ליישם את זה גם פה?

חנן-ג'יפולוג
05-12-19, 16:42
גם כאן יש אקומולטורים, אבל בצד הלחץ הנמוך.

לפני שפותרים בעייה צריך להגדיר אותה. מהו ערך התוצאה הרצוי, לדעתך?

אולי עוד לפני זה, מהי המטרה בכלל?

talw
05-12-19, 16:53
זה מה שרציתי לשאול, מה המטרה.?
אם זה לבלימת רכב אוטונומי ,אין לי שמץ של מושג מהו הדיליי הכללי של המערכת מזיהוי עד ליצירת לחץ,וכמה זה 0.3 שניה בכל זה , בהשוואה למכונה ביולוגית.
אם זה למטרת עבירות ,צריך באמת לבדוק מהו ההיסטרזיס של מערכת הבלימה, ומשם לגזור את התדר המקסימלי היעיל שאפשר להפעיל על המערכת.

חנן-ג'יפולוג
05-12-19, 17:28
המטרה שלי? ללמוד.

לגבי פות"ש, הוא כבר נעלם, אז לך תדע .

חנן-ג'יפולוג
10-01-20, 22:18
ניסוי הesp הפרוץ על מתקן בדיקה:

https://youtu.be/RIxT2FigUpA

zivo
11-01-20, 06:46
חנן,
מה הסיבה שיש רכבים שמערכת ה ESP שלהם מתנתקת במהירות נמוכה?

חנן-ג'יפולוג
11-01-20, 07:39
לא מוכר לי. תוכל להרחיב, או להפנות למקור?

zivo
11-01-20, 16:38
יש רכבים שמתחת למהירות מסויימת (40 אם אני זוכר נכון) או בשילוב של הילוך כח, ה ESP מתנתק.
בסוזוקי GV 2006-2014 למשל.

חנן-ג'יפולוג
14-12-22, 11:07

בסוף יצא מזה פטנט:

https://patents.google.com/patent/US20220055586A1/en

erezgur
14-12-22, 11:20
כל הכבוד חנן. מרשים!

נשלח מהנייד

-->