PDA

צפייה בגרסה מלאה : משהו מוזר בדוד שמש - לחץ מים גבוה בקו הזנת מים קרים

מוטי ג.
14-08-19, 23:50
היי,
אתחיל בזה שזו חפירה... סתם כי אני יכול.

החלטתי לשים מד לחץ מים בכניסה לבית, אנלוגי 4 עד 20 מילי אמפר מחובר לבקר מתוכנת ששולט על קצת פונקציות בבית, זה לא בית חכם, אבל בגלל שאני משווק את הבקרים האלה, זה קרוב לליבי, אז אני יכול לשחק עם הדברים האלה כמה שבא לי.
אז עכשיו גם יש לי דיווח אונליין של לחץ המים בכניסה לבית.

המד לחץ החדש מראה לי לחץ של 2.5 באר במשך הלילה והבוקר, זה מתאים לשעון לחץ רגיל מכאני שיש בקו הזנה למערכת הספרינקלרים בבית.

עד כאן הכל סבבה.

בשעות הבוקר, הלחץ הנמדד עולה ל10 באר! שזה המון.
שמתי לב, שפתיחת ברז לשנייה מפילה את הלחץ הנמדד בחזרה ל2.5 באר ואח"כ זה מטפס שוב לאט לאט.

במקרה, הצלבתי את גרף טמפרטורת המים חמים בדוד השמש (כן יש לי מד טמפרטורה בדוד) והבנתי שזה איכשהוא מתחבר.

ונראה לי שכשהדוד מתחמם ועולה הלחץ בתוכו, שאמור להיות בקו המים החמים בלבד, עולה גם הלחץ בקו הזנת המים הקרים וזה מעלה לי לחץ המדידה בחנוכייה (שם נמצא המד לחץ, במרכזית הברזים בה יש חלוקה לכל נקודות המים בבית) שנמצאת ממש מתחת לדוד (כ 8 מטר מתחת לדוד).

עכשיו....
הדוד מייצר לחץ וזה ברור.
ולי זה גם ברור שאם הלחץ עולה הוא מתבטא גם בקו החמים, וגם בקו הקרים כי זה בעצם מערכת אחת שמתכנסת לאותה נקודה בדוד.

"אינסטלטור מומחה" טוען שאין מצב, שהוא לא שמע אף פעם על עליית לחץ מים קרים בעקבות עליית הטמפרטורה בדוד.
אבל הוא גם מעולם לא בדק.

הבית שורד ככה כבר קיץ שלישי, אבל בכל זאת זה נשמע לי לא תקין.
בלי קשר למד לחץ החדש, כבר שמתי לב כמה פעמים במשך היום, שפתיחת ברז נותנת מכת לחץ לשנייה כמו אחרי תיקוני צנרת מים ברחוב, אבל זה ממש לשנייה.

המד לחץ המכאני בכניסה לבית לא רואה את הלחץ הזה , הוא נמצא במרחק של עוד 10 מטר לכיון הכביש והוא כבר מחובר לקו 2 צול ולכן לדעתי מנחית את הלחץ שאני מודד ולא "רואה" את הלחץ מהדוד (נקרא לו ככה עד שאוכיח אחרת).

אין מערבל מים חמים ביציאה מהדוד.
הדוד הוא דוד שוכב,לא עומד.

אז... אני שואל את הפורום, האם אני מפספס פה משהו?

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

נדב42
15-08-19, 00:05
יש שסתום חד כיווני בכניסת המים הקרים לדוד ?
ובין שני השעונים ?

מוטי ג.
15-08-19, 00:29
שסתום חד כיוני בכניסה לדוד- לא נראה לי, אם היה לא הייתי רואה לחץ בקו הזנת קרים.

המרחק בין החיישן לשעון המכאני הוא כ 20 מטר, צינור 32 מ"מ.
הצינור מחובר למערכת ההזנה לבית, שחלקה 3/4 צול לשימוש רגיל, וחלקה 2 צול לכיבוי אש.
בקו ה2 צול יש 2 שעונים, אחד לפני מזח ואחד אחרי.
שניהם רואים כל היום 2.5 באר שזה הגיוני.
הם לא" רואים" את הלחץ שאני מדבר עליו.
עריכה,
זה גם נראה לי הגיוני שהם לא יראו את הלחץ של "הדוד".
השאלה למה אני בכל זאת מודד כזה לחץ בקו קרים.

עריכה 2,
אני יכול בקלות לבודד את הדוד מהחנוכיה ע"י סגירת הברז אספקה אליו ולהוכיח או לשלול שזה בא מהדוד

עריכה 3,
אם זה אכן מהדוד, למה הפורק לחץ שלו לא עושה את העבודה, והוא כן משחרר משהו כי נוזל מים מהגג בשעות היום

נדב42
15-08-19, 00:40
פער שבין 2.5 באר ל- 10 באר לא נובע מקוטר צינור או מרחק בסדר גודל כזה. אני משער שתמצא שסתום חד כיווני איפשהו בין השעונים ....

מוטי ג.
15-08-19, 01:15
אומרים שתמונה שווה אלף מילים:
125454

אני לא מחפש תשובה למה השעון המכאני לא רואה את הלחץ, אני מניח שהקו האספקה של 2.5 באר מבטל את הלחץ שה"דוד" מייצר.
בכל זאת, כל משאבה שלא תהיה אני לא יכול להרים לחץ קו ציבורי, בטח שלא קו ממנו אני מוזן.

אני מנסה להבין למה בכלל יש לי לחץ גבוה? נניח מהדוד.
האם זה סביר וידוע שחוזר לחץ בקו האספקה קרים לדוד?

אני חושב שאתחיל בלבחון את הפורק לחץ שמותקן בדוד= להחליפו בחדש, משימה ליום שישי.
בינתיים תכנתתי את הבקר לפרוק לחץ מעל 4 באר ע"י הפעלת הטפטפות לעצי ההדר, זה בדיוק הפעלה של 1 שנייה פעם בחצי שעה בערך, תלוי בקצב עליית הלחץ.

omri_t
15-08-19, 01:37
גם אצלי התופעה דומה.
לא מדדתי
אבל לאחר שהדוד חם מאוד עולה הלחץ במים הקרים..

מהמר על האל חזור

תומר ב
15-08-19, 06:38
הפורק לחץ משולב עם האל חוזר. האל חוזר בקו הצינור כניסה והפורק בניצב לו.
הם צריכים להיות מורכבים על כניסת המים הקרים לדוד. זה צריך למנוע את עליית הלחץ במערכת הקרים.
אצלך כנראה לא מותקן כך.
הפורק הוא 8.8 באר, אז אם הלחץ גבוה מזה והוא לא פורק, הוא לא תקין.
בד"כ מחליפים רק הפורק ללא האל חוזר.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

shachar
15-08-19, 06:58
עם מה אתה מודד (לינק)?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

מוטי ג.
15-08-19, 07:46
זה,
אני מבין שזה איפשהוא בתחתית טבלת האיכות, אבל זה באמת עושה את העבודה.

US $13.26 33%OFF | OOTDTY Pressure Transmitter Pressure Transducer Sensor 0-10bar 9-32VDC G1/4 4-20mA 0.5% Ddorp Shipping
https://s.click.aliexpress.com/e/bsIQ085w

מוטי ג.
15-08-19, 07:48
זה שהפורק הוא גם אל חוזר זה חדש לי.
אעלה לגג מחר בבוקר להציץ, לא כ"כ קל להגיע לשם.
אבל זה נראה כך https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190815/13a4be1dc4aadc54de6e6db0df30719a.jpg

מוטי ג.
15-08-19, 07:50
סימנתי את הפורק, סליחה על האיכות, זה טלסקופ שמחובר לסמרטפון https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190815/0fbd843ed25c581b6e3982b4fcbe38cf.jpg

תומר ב
15-08-19, 08:06
הפורק הוא חלק נפרד מהאל חוזר. הם מורכבים ביחד.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190815/ec13dbce1a493a228597f6f3db272bdf.jpg

תומר ב
15-08-19, 08:08
נראה שמותקן אצלך כנדרש.
יכול להיות ששניהם נתפסו מאבנית.
לא חלקים יקרים או קשים להחלפה.

shachar
15-08-19, 08:46
זה,
אני מבין שזה איפשהוא בתחתית טבלת האיכות, אבל זה באמת עושה את העבודה.

US $13.26 33%OFF | OOTDTY Pressure Transmitter Pressure Transducer Sensor 0-10bar 9-32VDC G1/4 4-20mA 0.5% Ddorp Shipping
https://s.click.aliexpress.com/e/bsIQ085w

הלינק שבור

מוטי ג.
15-08-19, 08:48
אבנית אמורה להיות מטופלת במרוכז באספקת המים לקיבוץ.
הבעיה היא קשה היא להגיע לדוד עצמו, לא בעיה טכנית, סתם מפחיד, אבל אני עובד על פתיחת גישה מהבוידם.

המבנה המשולב בין הפורק והאל חוזר חדשים לי, סבבה, למדתי.

אבדוק מחר בבוקר.

תודה!

זוהר לב
15-08-19, 09:00
להערכתי, כמו שרשמו - אלחוזר.
שני סוגי אלחוזר שאני מכיר.

1.עם כדור ללא קפיץ, שגם הלחץ וגם גרויטציה סוגרים אותו. תושבת השסתום נוטה לצבור עליה אבנית וג'יפה מהמים,
ולכן עם חלוף השנים השסתום כבר לא אוטם. מה גם שהוא חייב להיות מותקן אנכית כדי לתפקד כראוי.

2.עם הקפיץ, שלהערכתי יותר אמין אבל סובל מאותם חוליים שקשורים לאיכות המים, ואותו ניתן להתקין בכל מנח, אופקי או אנכי.

לפי התמונה הלא ברורה, נראה שמותקן אצלך כדורי במנח אופקי, וזה מה שדופק את כל העניין.

מוטי ג.
15-08-19, 09:25
לינק עדכני -
https://he.aliexpress.com/item/33028510905.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.1 2744c4dIDxYh5

>תודה זוהר, אגש לחנות חומרי בניין ואוודה לעומק מה אני לוקח.

erezgur
15-08-19, 09:52
הלינק שבורזו בעיה בהרבה אתרים/פורומים כאשר משתמשים באפשרות השיתוף הזו של אלי אקספרס, במיוחד אם קוראים מהנייד.
מציע להעתיק את הטקסט עצמו (לא הקישור) ולהדביק בדפדפן.

נשלח מהנייד שמתעקש "לתקן" את האיות...

זוהר לב
15-08-19, 10:04
לינק עדכני -
https://he.aliexpress.com/item/33028510905.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.1 2744c4dIDxYh5

>תודה זוהר, אגש לחנות חומרי בניין ואוודה לעומק מה אני לוקח.

השסתום הקפיצי הוא גנרי ומיועד למערכות מים ולא ייעודי לדוד.
אתה מנתק את צינור הפקסגול מרכיב את השסתום החדש בהמשך לקיים, ומחבר אליו בחזרה את הפקס.

מוטי ג.
15-08-19, 10:07
בנוסף... אוקי.... יותר קל.

מוטי ג.
15-08-19, 10:28
למרות ש..... שאם אני כבר למעלה.
אני מעדיף להחליף את האל חוזר והפורק לחץ ואם צריך אז להוסיף עוד אל חוזר

מאיר אלוני
15-08-19, 12:20
סתם השערה : תעשה בדיקת לחץ נוספת כאשר כל הברזים מכוונים למים קרים

מוטי ג.
15-08-19, 12:30
ניסיתי, אותו דבר.
תיכף אסגור את הקו הזנת קרים ואעדכן.
עלית הלחץ לוקחת חצי שעה

מוטי ג.
15-08-19, 13:21
סגירת ברז הזנת מים קרים עוצרת את עליית הלחץ.
אני פונה לטיפול בפורק ובאל חוזר

מוטי ג.
15-08-19, 19:19
ככה נראה לחץ המים היום (גרף)
בכל עלייה מעל 5 באר הבקר שחרר לחץ במשך 10 שניות בטפטוף לעצים.
בשעה 15:00 בוצעה מקלחת ומאז שימוש רגיל במים השאיר את הלחץ כרגיל בלחץ הקו אספקה.
התמונה של השעון נלקחה באותו זמן יחד עם צילום מסך הגרף שבפינה הימנית יש ערך נוכחי.

הגן בקיבוץ נגמר עוד מעט ולכן אני פחות ממהר לטפל בדוד(הילדים יהיו בבית)
אבל זה יבוצע בהקדם, למרות שתכלס, אם כבר נדרש שחרור לחץ בדוד, אני מעדיף שהוא יבוצע לעצים ולא סתם על הרעפים לאידוי.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190815/548b803bcd4996b90375a98f6eda8da2.jpghttp s://uploads.tapatalk-cdn.com/20190815/20fffbab8ca96336caa597ebbcfb1fea.jpg

תומר ב
15-08-19, 20:53
במערכת הביתית אתה צריך להישאר בסביבות 4-5 באר.
בדוד צריך לאפשר להגיע ל 8.8 באר. יש קשר בין הלחץ לטמפרטורה.

ngroner
07-11-21, 12:54
אני חווה בדיוק אותה תופעה שלחץ המים בדירה קרים וחמים עולה מאוד כשהדוד מתחמם (למרות ששסתום פורק לחץ פועל ומטפטף). אשמח לדעת אם הצלחתם להבין מה שורש הבעיה וכיצד לתקנה. תודה מראש

מוטי ג.
07-11-21, 12:59
לא חקרתי לעומק, כי פשוט לא בא לי לפרק את השסתום פורק ולנקות אותו, כי תכלס הוא פורק מידי פעם אז כנראה לא סתום.

מעבר לזה, מה שרשמתי כבר בעבר פשוט עובד כל הזמן, עליית הלחץ מזוהה בבקר, והבקר פותח ל20 שניות בערך מים לעצים או לפרחים לסירוגין.

kd2
07-11-21, 13:45
להבנתי זה חלק מתפקיד האל חוזר בדוד.
(בנוסף למניעת ריקון הדוד בהפסקת מים)

בנוסף, בדוק שאין לך גשר בין מים קרים וחמים.
דוגמא לגשר כזה היא שיש לך ברז ואתה מחליט לחבר לו בסוף אקדח מים, ואז פותח את הברז על מים פושרים (2 ברזים פתוחים בברז ישן או פתוח על האמצע בברז מיקסר).
בגלל שפקקת את הצינור בעצם יצרת מעבר בין הקרים לחמים דרך המיקסר.

zivo
07-11-21, 15:19
הנה המפגש של התאוריה עם הפרקטיקה.
נכון, כמו שנאמר, וגילת בעצמך, בשסתום הפורק יש גם אל חוזר ( פעם אחרונה שפירקתי, גולת פלסטיק אדומה).
ונכון, זה בדיוק תפקידו, למנוע זרימה חוזרת מתי שהדוד מתחמם.

ברמת הפרקטיקה- נגיד ויש אל חוזר, והשסתום פורק תופס אבנית ונתפס, מה יקרה? יתפוצץ לך צינור בתוך הבית.
במקרה הטוב זה יהיה אחד הצינורות מתחת לכיור, במקרה הפחות טוב, בתוך הקיר או או הארון :-(

עצתי, תעיף את השסתום האל חוזר.
אבל, וזה הקטע המעניין -
עצם העובדה שהלחץ עולה 1 - , מעיד שגם השסתום פורק שלך לא עובד, טפל בו בזריזות. לא פחות חשוב, תעשה לעצמך הרגל לתפעל אותו מדי פעם (אני מבין שהמיקום בעייתי).
עצם העובדה שהלחץ עולה 2- עם הלחץ עולה, זה אומר שיש לך אל חוזר אחר בראש המערכת. למה זה טוב?

טיפ לסיום - אם קשה לך לבדוק את השסתום פורק, אבל יש לך מד לחץ דיגיטלי, שים לעצמך התראה על 4-5 באר. זה יחסוך לך הרבה עוגמת נפש בעתיד.

ngroner
08-11-21, 22:06
מישהו נתקל במד לחץ חכם שמתחבר ל wifi ויכול לתת התראה לטלפון כשהלחץ עולה מעל סף מוגדר?

ngroner
10-11-21, 11:15
דיברתי עם היצרן של דוד השמש וזו תשובתו:
אין שום רכיב שאמור למנוע עליית לחצים במערכת המים חוץ מהשסתום פורק הלחץ שמתחיל לפעול ב 8 עד 9 אטמוספירות פחות או יותר. זה אומר שמבחינת התקן זה תקין שהלחץ בדירה עולה מהנורמה של 3-4 אטמוספירות עד ל 8-9 אטמוספירות והוא יורד חזרה כשהשסתום מתחיל לפעול. זה אומר שכל יום למשך כמה שעות הלחץ בצנרת הדירה יעלה לפרק זמן של כמה שעות ל 8-9 אטמוספירות גם בחמים וגם בקרים ולטענתו זה תקין ולא אמורה להיות שום בעיה עם זה ומעולם לא שמע שלמישהו היתה בעיה בגלל זה. נשמע סביר? אולי אני סתם מודאג?

חנן-ג'יפולוג
11-11-21, 19:22
אם מישהו תהה למה בכלי רכב מודרניים שעון החום דבוק לאותה נקודה באמצע כל עוד הטמפ' גבוהה מ70 מעלות ונמוכה מ115, השרשור הנוכחי מסביר את זה טוב.

מוטי ג.
11-11-21, 19:29
מצטער, לא ירדתי לסוף דעתך.

חנן-ג'יפולוג
11-11-21, 19:34
הבעיות התחילו כשהתחלת למדוד והבנת מה הלחץ בבית.

מוטי ג.
11-11-21, 19:51
חשדתי שזו כוונתך

ehudzeelim
12-11-21, 09:56
היי,

המד לחץ המכאני בכניסה לבית לא רואה את הלחץ הזה , הוא נמצא במרחק של עוד 10 מטר לכיון הכביש והוא כבר מחובר לקו 2 צול ולכן לדעתי מנחית את הלחץ שאני מודד ולא "רואה" את הלחץ מהדוד (נקרא לו ככה עד שאוכיח אחרת).

יש פה בעיה
אם רק צינור מחבר בין שני מדי הלחץ,
לא יתכן מצב שמד הלחץ מתחת לדוד יראה 10 בר
ומד לחץ שמחובר במעלה הצינור לכיוון מקור המים יראה לחץ נמוך בהרבה,
אלא אם כן קיימת זרימה בצינור מהלחץ הגבוה לנמוך, כלומר מים זורמים מהבית לרשת היישובית... (מים בדומה לחשמל, זורמים מפוטנציאל גבוה לנמוך)
אם אין זרימה בקו, הלחצים בשתי נקודות על אותו קו, לא משנה המרחק ביניהן, חייבים להשתוות.

עם זאת, מצב אפשרי לתמונת לחצים כזו ללא זרימה היא שמד הלחץ ממוקם בנקודה גיאוגרפית גבוהה בהרבה (הפרש של 4 בר = הפרש גובה של 40 מטר בערך). במצב כזה הלחץ בין שני המדים יהיה שונה ועדיין לא תתקיים זרימה בקו. אבל אני מניח שאין הפרש גובה של 40-50 מטר בין נקודות המדידה.

אפשרות נוספת היא ששני המדים על הקו המדובר אינם באמת מחוברים (יש מגוף, או כדומה).

ואפשרות אחרת היא שאחד המדים מזייף.

מוטי ג.
12-11-21, 10:39
שלחתי סכימה של המיקומים, בתחילת השרשור, הם באותו מישור.
לדעתי, ההסבר הוא שהדוד לא יכול לנפח את כל הקו לחץ ההזנה השכונתי, שהוא צינור 4 צול בערך, וזה מה שהשעון המכאני רואה. לעומת מה שרואה החיישן לחץ שמשדר לבקר ממש מתחת לדוד באותו מישור גבהים כמו המכאני אבל בצינור 32, הלחץ שיוצר הדוד מתפוגג בקו ההזנה השכונתי, הוא קו חי ונושם, הוא לא מיכל אטום, אני מניח שאין פה טעות מדידה.
בקו ההזנה יש 2 שעונים (אחד לפני מזח אחד אחרי, הם מתואמים בעליית לחץ בלבד)
והמדידה הדיגיטלית מכויילת עפי הם בכל התחום עד 4 באר, ואני מניח(!) שזה נשאר ליניארי עד 9 באר. בכל מקרה, מרגישים לחץ בברזים אז יש לחץ יתר בבית גם אם הוא לא ממש מדוייק.

ehudzeelim
12-11-21, 13:40
אם החיישנים על אותו קו 32, ובאותו גובה טופוגרפי,
אין מצב שהלחץ בשתי נקודות יהיה שונה ולא תהיה זרימה.
אם הקו הזה מתפצל מהמקור אל תוך הבית אז כשאיזה ברז פתוח בבית יהיה הבדל בלחצים. אבל כשכל המערכת סטטית כלומר כלום לא זורם, הלחצים חייבים להיות זהים.
המצב שאתה מתאר שבו הדוד בלחץ גבוה והרשת אספקה בלחץ יותר נמוך, לא יכול להתקיים ללא זרימה. מכיוון שיש מז"ח אז מכיוון הבית ועד המז"ח הלחצים חייבים להשתוות. אחרי המזח לכיוון האספקה זה כבר יכול להשתנות כי המז"ח חוצץ בין הרשת לבית כמו אל-חוזר.

מוטי ג.
12-11-21, 13:49
המזח לא בקו מים הזה , אל תערב אותו, הא בקו ספרינקלרים.
המדידה ע"י שעונים בקו 2" שעולה 2 מטר מעל קו 4" ציבורי

ehudzeelim
12-11-21, 13:59
המז"ח רק כדוגמה הוא אביזר שהלחץ משני צדדיו יכול להיות שונה.
כל שאר הדברים שאמרתי לגבי לחצים וזרימה עדיין רלוונטיים בכל מקרה

-->