PDA

צפייה בגרסה מלאה : בדיקת היתכנות-מנגנון בטיחות למשחזת ידנית

itay-rover
05-02-06, 17:43
עלה לי איזה רעיון לבניית מנגנון בטיחות פשוט יחסית למשחזות ידניות,כלי שימושי ביותר אך גם מסוכן מאוד.
אני לא אלאה בפרטים כרגע,אבל בגדול,מדובר על מנגנון,שיחוש תזוזה מהירה,פתאומית ולא רצונית,והדגש הוא על לא רצונית ,של הכלי ביחס למשתמש,ויגרום לעצירה מוחלטת של הדיסק.

אנא חוו דעותיכם לכאן ולכאן!!

polar bear
05-02-06, 18:08
אם אתה מדבר על 4.5 - אז רק מיזה. לדעתי מי שלא יכול להחזיק 4.5 בזמן תקיעה שבאמת לא ישתמש בו.

אם אתה מדבר על ה 9" אז יש מצב שזה ישכנע חלק קטן מאלה המשתמשים בו...

עלי אל תבנה.:)

וכשאתה אומר עצירה מוחלטת - אתה מדבר על מעצור - כי הפסקת החשמל לא מספיקה, נכון? ואז זה אומר משקל, שהכלי גם ככה לא קל.

חנן-ג'יפולוג
05-02-06, 18:24
אני הייתי מאוד מתלהב מסידור כזה. בגלל הסיבה שהזכרת אני נמנע מלהשתמש בדיסק 9 שיש לי, אלא אם כן ממש אין ברירה אלא להשתמש בו. עניין המשקל שגם ככה כבד באמת מוסיף לבעייתיות של התכנון.ב4.5 זה באמת הרבה פחות חיוני.

נמרוד
05-02-06, 20:05
על פניו, מעניין. לא סיפרת מספיק בשביל להגיד יותר מזה.

itay-rover
05-02-06, 20:24
לא סיפרתי כי אני מפחד שתגנבו לי.......סתם.לצערי קשה לי לראות אותי מייצר אב טיפוס בזמן הקרוב,למרות שזה ממש מדגדג בקצות האצבעות.....

לעיניין,
הרעיון הוא מאוד פשוט.
מערכת בלימה מכנית בשלב זה(יתכן שבעתיד ניתן יהיה לחשוב על מערכת חשמלית שתשנה את כיוון השדה במנוע-כבד עליי בשלב זה,אין לי מושג לגבי ההיתכנות של זה)מערכת הבלימה,תשב על הציר של המנוע ולא על ציר היציאה מה שמאפשר מעט יותר נוחות מבחינת מיקום.ככל הנראה היא תהיה מבוססת על בלם סרט מופעל בקפיץ שדרוך כל הזמן פעולת המשחזת-לדעתי,לא מדובר על תוספת משקל גבוהה במיוחד.

מערכת הבקרה תהיה מבוססת על עיקרון של מד תאוצה שמרגיש את השינוי בגדלו ובכיוונו של התנע הזוויתי הנוצר כתוצאה מסיבוב הדיסק.

כמובן שיש כאן המון "משחק" עים כיול מערכת הבקרה,והדרך "ללמדה"לזהות מצב אמיתי של "אובדן שליטה" על הכלי ולא סתם שינויי זווית המכשיר כחלק מעבודה שיגרתית.
לדעתי ניתן להגיע לזה,אני בשלבים ראשוניים של רכישת הכלים התאורטיים.........

נמרוד
05-02-06, 20:29
בעיה אחת עקרונית היא חוק שימור התנע - אם תייצר מערכת בלימה חזקה מספיק, לצורך העניין תנעל את הדיסק תוך רגע, כל האנרגיה שאצורה בו צריכה לעשות משהו -להטיס את המכשיר כולו בפרעות, ולשבור לך את האצבעות, למשל. אם תחשוב יותר לעומק, זה שורש הבעייה, כשהדיסק נתפס או נתקע בחומר ומקבל שינוי פתאומי לתנע ונבעט מחוץ לשליטה.

itay-rover
05-02-06, 20:47
אתה צודק ואני לא מתעלם מזה,חשבתי על זה רבות.
אני רק יכול לאמר בשלב זה,שיתכן שתעדיף "לחטוף" מכה חזקה מעם גשיח סטטי,מאשר לחטוף מכה מעצם שכזה שסובב במהירות של כ-6000 סל"ד שמבחינתו הידיים שלך (ושאר הגוף....)הם שקית מים...
לדעתי התשובה לנקודה החשובה שהועלתה כאן תינתן רק לאחר כניסה יותר מעמיקה "לעובי הקורה".

polar bear
05-02-06, 22:09
הממ

לדעתי, לא יהיה לזה שוק גדול מדי, כי ככל שאני חושב על זה. לאורך כל הזמן שאני עובד עם ה 9" שלי, הוא נתקע לי פעמים ספרות בלבד, ובכולן - המסור נשאר בידים, והדיסקה נבלמת בצורה כזו או אחרת, אם או בלי נזק. בפעם האחרונה זה היה עם נזק לדיסקה עצמה.

אם עובדים לפי כללי הבטיחות, ולא משתוללים איתו, אין שום סיבה שהוא יעשה מה שבא לו. פשוט לעבוד לאט ובצורה מבוקרת. זה הכל. לעבוד עם כפפות, מגיני עיניים ואזניים - וכך אתה לא נבהל מכלום שעושה לך רעש או רעד או עף לך לעיין. ולא להוריד את המגן שלו...וזהו. אני פשוט לא מצליח לחשוב על סיטואציה בה אני מחזיק את המסור בשתי ידיים והוא בורח לי מהיד.

חנן-ג'יפולוג
05-02-06, 22:31
בפורווילר היתה פעם כתבה על משור שבנוי משתי דיסקיות צמודות, שמסתובבות בכיוונים הפוכים וכך מבטלות אחת את הכוח של השנייה.

לא יודע מה זה נותן המידע הזה לצורך הדיון, חוץ מהעובדה שיש חברה שהפגינה את האמונה שלה בצורך הצרכני לפטנט כזה ע"י תכנון ובנייה של המוצר הנ"ל.

לי המסור 9 אינטש עף פעם אחת מהידיים, לגמרי, ועוד פעם אחת הוא עף ממקום העבודה כשהידיים עוד החזיקו בו, בסיטואציות שהיום כנראה לא הייתי נכנס אליהן מראש, אבל רובנו לא נולד עם מסור 9 אינטש ביד, והחיים מלמדים שלפעמים טועים. עדיף היה אם טעות כזו לא תיגמר באיברים קטועים.

יתכן שרוב המשתמשים שכבר יש להם משורים בארון הכלים, לא יעברו מיידית לקנות משור כזה, ויזרקו את הישן, אבל כשאדם יבוא לקנות משור חדש, אם הוא יהיה עשוי טוב, ויעלה רק, נגיד 30-50 אחוז יותר, אני חושב שהרבה מאוד קונים יעדיפו את הסוג הבטוח יותר.

חנן-ג'יפולוג
05-02-06, 22:39
לא חקרתי את זה לעומק אבל נראה שכאן יש עוד גישה לעניין:

http://www.right-tool.com/dedwhe61cuto.html

Anti-lockup flanges eliminate wheel lock-up and allow user to change wheel without the use of tools

Bulldog
05-02-06, 23:10
אז אולי לא נולדתי עם משור 9 ביד אבל אף פעם לא נתקע לי אחד כזה, ועבדתי איתו המון.
זה כלי מסוכן, מפחיד אין ספק, בגלל זה צריך ללמוד איך לעבוד איתו ולהיזהר.
הדבר היחיד שכן נתן לי "בעיטה" היה דווקא מקדחה ידנית, אבל זה היה בקידוח של פלדה.

עירא
05-02-06, 23:17
מקדחה זה בעיטה או ביס?
בכל מקרה, בלי קשר לדיסק שיחתוך או לא יחתוך, תשימו לב שהבגדים שאתם לובשים לא בלויים מדיי.
לא נעים להבין שחם לך לא כי 38 מעלות בחוץ אלא בגלל שהמכנס שלך בוער :twisted: :twisted:
עירא

חנן-ג'יפולוג
05-02-06, 23:22
זה הנתון:

זה כלי מסוכן, מפחיד אין ספק

וזה הפתרון שלך:

בגלל זה צריך ללמוד איך לעבוד איתו ולהיזהר.

שזה בהחלט פתרון, מסוג מסוים. פתרון אחר אומר שמשפרים את הבטיחות של כלי שמוסכם על כולם שהוא מסוכן.

אם הייתי מניח שאני ראשון האידיוטים וחסרי הכשרון, ולכן רק אני נתקל בבעיות עם הכלי הזה, אז הייתי אומר: "מילא, שימות. למזלנו דרווין דואג לעניינים האלה" , אבל לדעתי, זה לא המצב, ולו רק ע"פ השרשור הזה, ויש עוד שניים שלושה אנשים יותר דפוקים ממני, אז כבר מדובר בסיכון של יותר מאידיוט אחד.

לך אין בעיות? יפה. פחות עבודה לדרווין.

אתה מבין? עם המושלמים אין בעייה ;) הבעייה היא עם האידיוטים, וגם להם צריך לפתור בעיות, אז זה שאתה טוען שלך אין בעיות עם הכלי הזה, זה לא מעלה ולא מוריד מבחינת העניין של השרשור.

אמנון
05-02-06, 23:22
תשימו לב שהבגדים שאתם לובשים לא בלויים מדיי.

פעמיים :? קרה לי שהראש שערות ברזל שאני מחבר על ה-4.5 הסתבך לי בחולצה הרפוייה
בסל"ד מלא ובגלל צורת ראש השערות יש שם אינרציה מטורפת\מהירות זוויתית\תנע - הדיסק התלפף לי על
החולצה כלפי בית החזה - מאוד לא נעים.
בגדים מתוחים!

ERAN NO 1
06-02-06, 00:11
אחד הדברים הכי מסוכנים שראיתי הוא חיתוך צינור ברזל שקבור באדמה וכמעט תמיד נמצא בלחץ מסוים .כאמור ראיתי אחד שחתך את עצמו ברגל לאחר שהדיסק עף לו עקב עיוות בצינור.

לגבי המנגנון אבטחה שאתה מדבר עליו יש מכשיר שנראה זהה לדיסק 9" רק עובד על מנוע מכאני כמו מסור הכלי הזה תוכנן בעיקר לרתכי צנרת וגם למסגרים .
עד כמה שאני יודע יש לו מנגנון כזה שמנתק אותו מהמנוע במקרה תקיעה ועוצר אותו על המקום (לגבי האנרגיה שדיבר עליה נמרוד כנראה שהיא זניחה לאומת מנוע שממשיך להסתובב)
תברר איך עובד המנגנון שם ותבין
נ.ב בפעם הבאה שאראה אחד אני אברר.

itay-rover
06-02-06, 09:46
בוקר טוב!
קודם כל תודה רבה לכל המגיבים!
ערן תודה רבה על הסבת תשומת למנגנון שכתבת עליו,אמנם טרם ראיתי דבר כזה,אבל זה העלה לי רעיון לפתרון הבעיה הנובעת מחוק שימור התנע הזוויתי-חשבתי להוסיף מנגנון ניתוק של ציר היציאה (בדומה למנגנון שמשלב אצל רובנו את ההנעה הקידמית-"דוג קלאצ'")אבל מהר מאוד אני חוזר בי(האמת שתוך כדי כתיבת שורות אלה....)אים אני מתנתק מהבלם אז איבדתי את רוב האפקט של כל הרעיון,כיוון שלדיסקה מומנט אינרציה גבוה מאוד (חישבתי אותו אבל זה לא רלוונטי לדיון כרגע) ועדיין מסוכן למרות שהיא מנותקת מהמנוע.

בכל מקרה,שוב תודה לכל המגיבים,
כנראה שבקרוב,אחרי תקופת המבחנים אני אנסה לבנות אבטיפוס.

lizard
06-02-06, 16:01
אולי אפשרי שילוב של המנגנון שערן כתב+סוג של בלם לדיסק המסתובב.

אני יודע שזה לא הכי נוח אבל אולי פשוט לבנות סוויטץ' כמו בחרמשים המוטורים או כלי עבודה דומים? כל עוד לחוץ הוא עובד, לא לחוץ לא עובד. עם אפשרות נעילה למי שבטוח בעצמו.
החידוש הוא שכל עוד הסוויטץ' לא לחוץ, יש בלם שתופס את הציר סיבוב של הדיסק.
הבלם הזה הוא חלק נשחק. כמו שמחליפים פחמים, יחליפו גם בלם. אולי הדיסק לא יעצר בשניה אבל הוא יפחית מהירות בצורה משמעותית.

-->