PDA

צפייה בגרסה מלאה : אגרות במעבר לאספנות - ותקופת חסד

asafk
25-08-19, 21:23
עד סוף השנה...

אסף. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190825/03dc0bcd8f4555a2337fe8bdb6ffae37.jpghttp s://uploads.tapatalk-cdn.com/20190825/4e74e5ff338fc5a820fe861f48d5522c.jpghttp s://uploads.tapatalk-cdn.com/20190825/3c5eb8fe4480e0d3fe64536a1edb6049.jpg

lizard
25-08-19, 21:32
אחלה. אני מניח שלא היתה להם ברירה אחרת היתה קמה צעקה ציבורית גדולה.

ruby572
26-08-19, 05:21
אני כותב בזהירות כי לא תמיד אני מוצא את כל עדכוני החקיקה (וכאן לא מצאתי עדכון).
החוק שאני מכיר אומר ככה:

"רכב אספנות פטור מתשלום אגרה בעד תקופה שבה לא היה רשיון הרכב תקף"

סעיף 281א. (ה). לתקנות התעבורה.

בלי התניות ובלי מבצעים ותקופות חסד.

דרור ברלי
26-08-19, 07:16
אחלה. אני מניח שלא היתה להם ברירה אחרת היתה קמה צעקה ציבורית גדולה.

"צעקה ציבורית גדולה"?
לא הייתי אומר.
רוב הציבור לא אספן מכוניות ישנות ולא באמת אכפת לו כמה טסטים אחורה צריך לשלם.

אבל מועדון החמש פעל בנחרצות ובנחישות והצליח להסיר ולהמתיק חלק גדול מרוע הגזירה.

כל ההקלות לרכבי אספנות הם תוצאת פעילותו המבורכת של מועדון החמש. אלה אנשים רציניים שיודעים להתנהל מול אימפריית הפקידונים - ועל זה אפשר רק לקנא בהם.
נכון שחלקם גם אנשים עם הרבה כסף, קשרים ומהלכים בחלונות הגבוהים - שלושת התנאים לייצר לחץ על פקידוני שלטון, ועדיין זהו רמז עבה לג'יפאים, שמעבר ל"מועדונים" של מותג כזה או אחר או כל מיני קבוצות טיולים/התחרעות עם שמות פאתטיים של חיות טרף למיניהן, לא מסוגלים להתאגד כדי להילחם במשרד התחבורע וגזירותיו.

asafk
26-08-19, 07:41
אני כותב בזהירות כי לא תמיד אני מוצא את כל עדכוני החקיקה (וכאן לא מצאתי עדכון).
החוק שאני מכיר אומר ככה:

"רכב אספנות פטור מתשלום אגרה בעד תקופה שבה לא היה רשיון הרכב תקף"

סעיף 281א. (ה). לתקנות התעבורה.

בלי התניות ובלי מבצעים ותקופות חסד.הבעיה של משרד התחבורה היא עם האגרות שלא שולמו עד להגעתו לאספנות. עניין של פרשנות שעד כה היתה מקלה, עכשיו מחמירה, והלכה למעשה תמחק הרבה כלים שהמתינו להפוך לאספנות בלי הקפאת רשיונות.

אסף.

tomer s
26-08-19, 10:27
הבעיה של משרד התחבורה היא עם האגרות שלא שולמו עד להגעתו לאספנות. עניין של פרשנות שעד כה היתה מקלה, עכשיו מחמירה, והלכה למעשה תמחק הרבה כלים שהמתינו להפוך לאספנות בלי הקפאת רשיונות.

אסף.

מלבד העובדה שהם ח*&*ת ושאר "ברכות" על הצעד הזה שלא באמת מועיל למישהו או למשהו אמיתי.
(ולגרום לרכבי אספנות לא לנוע בכביש זו לא באמת תועלת)
השאלה היא רכב מודל 93 שלא בסטטוס אספנות ולא יוכל להרשם אבל כבר 8 שנים לא שולמה לו האגרה יוכל לקבל את הפטור ממה שלא שולם עד כה בכפוף להצהרת עו"ד והוכחות של אי שימוש? ואז לספוג את היתרה על לשינוי סטטוס לאספנות כשיהיה בן 30?

נמרוד
26-08-19, 10:29
מלבד העובדה שהם ח*&*ת ושאר "ברכות" על הצעד הזה שלא באמת מועיל למישהו או למשהו אמיתי.
השאלה היא רכב מודל 93 שלא בסטטוס אספנות ולא יוכל להרשם אבל כבר 8 שנים לא שולמה לו האגרה יוכל לקבל את הפטור ממה שלא שולם עד כה בכפוף להצהרת עו"ד והוכחות של אי שימוש? ואז לספוג את היתרה על לשינוי סטטוס לאספנות כשיהיה בן 30?נשמע שכן. ולשנים הנותרות תקפיא את הרשיון.

yoni_0000
26-08-19, 10:39
ממה שהבנתי החוב המקסימלי שנצבר אם לא הקפאת הוא שנתיים של אגרות. יכול להיות גרוע יותר...

asafk
26-08-19, 12:11
לא הבנת.
כדי להקפיא אתה צריך או לשלם או הצהרה בתקופת החסד. רק כך תוכל לעבור לאספנות כשיגיע הזמן.
לא הקפאת ולא הצהרת, בתחילת השנה הבאה כנראה תקבל דרישה לתשלום חוב על 8 שנים ריבית והצמדה.

אסף.

אומי5
26-08-19, 13:02
השאלה היא רכב מודל 93 שלא בסטטוס אספנות ולא יוכל להרשם אבל כבר 8 שנים לא שולמה לו האגרה יוכל לקבל את הפטור ממה שלא שולם עד כה בכפוף להצהרת עו"ד והוכחות של אי שימוש? ואז לספוג את היתרה על לשינוי סטטוס לאספנות כשיהיה בן 30?

לא הבנת נכון.

רכב מיושן שלא עבר טס שנתיים עובר אוטומטית לסטטוס מקביל ל"הורדה" אבל שניתן להחזיר, ההחזרה היא רק דרך בדיקת מעבדה. מכיוון שהרכב כבר נרשם במשרד הרישוי בסטטוס זה אין צורך לשלם אגרות מרגע שינוי הסטטוס והלאה.

לכן לצורך העיניין רכב שנת 93 הפך למיושן בשנת 2013 .
אין לו טסט מ2011.
אז האגרות של 2011-15 ישולמו

על האגרות מ2016 לא תשלם.
כל זה בתנאי שתלך עם הצהרת עו"ד ותקפיא לפני סוף השנה.

(נא להתייחס לתאריך כדוגמא בלבד, תבדוק מתי בדיוק נגמר לך הטסט)

- - - Updated - - -

הודעה מטעם וועד מועדון החמש בנושא רישוי ואגרות לרכב אספנות:
ע"פ תקנת התעבורה 281א(ה), "רכב אספנות פטור מתשלום אגרה בעד תקופה שבה לא היה רישיון הרכב תקף". לכן, במידה ולא חודש הרישיון לרכב אספנות שהועמד מסיבה כלשהי, גם אם רישיונותיו לא הופקדו, לא נגבות אגרות עבור התקופה בה הועמד הרכב.
עד לפני מספר שבועות, גם רכב ישן (שעדיין לא נרשם כ"אספנות"), שלא היה לו רישוי בתוקף ושרישיונותיו לא הופקדו, קיבל פטור אוטומטי מהאגרות שלא שולמו ברגע שהועבר למעמד "אספנות".
לאחרונה, החל משרד התחבורה לגבות אגרות-עבר בזמן העברת רכב שרישיונותיו לא הופקדו למעמד "אספנות", בטענה כי תקנה 281א(ה) תקפה רק לרכבים שהם כבר "אספנות", ולמעשה מאז ומעולם היה צורך לגבות את אגרות העבר שלא שולמו.
המשמעות עבור ציבור האספנים היתה קשה, משום שבמקרים רבים אספן מוצא רכב ישן שננטש לפני שנים, בעליו הקודם לא טרח להפקיד את רישיונות הרכב, וכעת יהיה צורך לשלם אגרות רבות של שנות העבר, בסכומים שיהפכו את הרכישה ללא כדאית. בנוסף, אספנים רבים מחזיקים כיום רכבים שעתידים להיות "אספנות" בעוד מספר שנים, אך לא טרחו להפקיד את הרישיונות בידיעה כי ממילא יהיה פטור ברגע שהרכב יוכרז כ"אספנות".

נציגי וועד מועדון החמש נפגשו בתאריך 20.8.2019 עם נציגות בכירה של אגף הרכב ותחום הרישוי במשרד התחבורה כדי לצמצם את הפגיעה באספני הרכב. בפגישה הסבירו נציגי משרד התחבורה את הצורך ברישום מדויק של סטטוס מצבת הרכב בישראל ואת הצורך בהפקדה מסודרת של ניירת של
רכבים מיושנים.
בסה"כ הפגישה היתה טובה ופוריה, וסוכמו בה הפתרונות הבאים למצב:

א. עד לתאריך 31.12.2019, בעל רכב מיושן יוכל להפוך אותו ל"אספנות" או להפקיד את רישיונותיו ללא תשלום אגרות עבר, בכפוף להצהרה בפני עו"ד כי הרכב לא היה בשימוש. נוסח ההצהרה וכן נוסח ההנחיה למשרדי הרישוי יצורפו בהמשך.
ב. החל מתאריך 1.1.2020, בעלים של רכב המיושן, יוכלו להפוך את רכבם לרכב "אספנות" רק אם שולמו כל אגרות הרישוי בגין הרכב או שרישיונותיו הופקדו כחוק בעבר. יחד עם זאת, יש לציין כי ל"רכב מיושן" אשר לא חידש את רישיונו לתקופה של מעל שנתיים, נכנס קוד ביטול "תקנות התעבורה". המשמעות של קוד זה היא שלא תיגבה אגרה בגין כל התקופה שהרכב היה תחת קוד הביטול האמור, ולכן החוב המקסימלי שבעל רכב מיושן יצטרך לשלם הוא של שנתיים בלבד.

וועד המועדון סבור שסיכום זה סביר בנסיבות העניין, ומאפשר שינוי סטטוס של רכבים מיושנים עד לסוף 2019 ללא תשלום כלל (בכפוף כאמור להצהרת העו"ד), וגם אח"כ תשלום האגרה יוגבל לסכום נסבל של שנתיים.
וועד המועדון קורא לבעלי רכבים מיושנים שעדיין ממתינים לגיל האספנות להפקיד בהקדם את רישיונותיהם עד לסוף 2019, כדי למנוע תשלום אגרות בעתיד.

וועד מועדון החמש מודה לכל החברים שסייעו להסדרת העניין מול משרד התחבורה. וועד המועדון ימשיך בפעילותו המתמדת מול משרד התחבורה כדי לשמור על מעמד רכבי האספנות בישראל וכדי לסייע לכלל אספני הרכב בארץ במימוש התחביב ובשימור מורשת הרכב בישראל.

בברכה,
נחום קדמיאל
יו"ר מועדון החמש

yoni_0000
26-08-19, 16:07
לא הבנת.
כדי להקפיא אתה צריך או לשלם או הצהרה בתקופת החסד. רק כך תוכל לעבור לאספנות כשיגיע הזמן.
לא הקפאת ולא הצהרת, בתחילת השנה הבאה כנראה תקבל דרישה לתשלום חוב על 8 שנים ריבית והצמדה.

אסף.

ציטוט יו"ר מועדון החמש מהפייסבוק.. החלק הרלוונטי מודגש.

הודעה מטעם וועד מועדון החמש בנושא רישוי ואגרות לרכב אספנות:ע"פ תקנת התעבורה 281א(ה), "רכב אספנות פטור מתשלום אגרה בעד תקופה שבה לא היה רישיון הרכב תקף". לכן, במידה ולא חודש הרישיון לרכב אספנות שהועמד מסיבה כלשהי, גם אם רישיונותיו לא הופקדו, לא נגבות אגרות עבור התקופה בה הועמד הרכב.עד לפני מספר שבועות, גם רכב ישן (שעדיין לא נרשם כ"אספנות"), שלא היה לו רישוי בתוקף ושרישיונותיו לא הופקדו, קיבל פטור אוטומטי מהאגרות שלא שולמו ברגע שהועבר למעמד "אספנות".
לאחרונה, החל משרד התחבורה לגבות אגרות-עבר בזמן העברת רכב שרישיונותיו לא הופקדו למעמד "אספנות", בטענה כי תקנה 281א(ה) תקפה רק לרכבים שהם כבר "אספנות", ולמעשה מאז ומעולם היה צורך לגבות את אגרות העבר שלא שולמו.
המשמעות עבור ציבור האספנים היתה קשה, משום שבמקרים רבים אספן מוצא רכב ישן שננטש לפני שנים, בעליו הקודם לא טרח להפקיד את רישיונות הרכב, וכעת יהיה צורך לשלם אגרות רבות של שנות העבר, בסכומים שיהפכו את הרכישה ללא כדאית. בנוסף, אספנים רבים מחזיקים כיום רכבים שעתידים להיות "אספנות" בעוד מספר שנים, אך לא טרחו להפקיד את הרישיונות בידיעה כי ממילא יהיה פטור ברגע שהרכב יוכרז כ"אספנות".
נציגי וועד מועדון החמש נפגשו בתאריך 20.8.2019 עם נציגות בכירה של אגף הרכב ותחום הרישוי במשרד התחבורה כדי לצמצם את הפגיעה באספני הרכב. בפגישה הסבירו נציגי משרד התחבורה את הצורך ברישום מדויק של סטטוס מצבת הרכב בישראל ואת הצורך בהפקדה מסודרת של ניירת של רכבים מיושנים.
בסה"כ הפגישה היתה טובה ופוריה, וסוכמו בה הפתרונות הבאים למצב:
א. עד לתאריך 31.12.2019, בעל רכב מיושן יוכל להפוך אותו ל"אספנות" או להפקיד את רישיונותיו ללא תשלום אגרות עבר, בכפוף להצהרה בפני עו"ד כי הרכב לא היה בשימוש. נוסח ההצהרה וכן נוסח ההנחיה למשרדי הרישוי מצורפים בזאת.
ב. החל מתאריך 1.1.2020, בעלים של רכב המיושן, יוכלו להפוך את רכבם לרכב "אספנות" רק אם שולמו כל אגרות הרישוי בגין הרכב או שרישיונותיו הופקדו כחוק בעבר. יחד עם זאת, יש לציין כי ל"רכב מיושן" אשר לא חידש את רישיונו לתקופה של מעל שנתיים, נכנס קוד ביטול "תקנות התעבורה". המשמעות של קוד זה היא שלא תיגבה אגרה בגין כל התקופה שהרכב היה תחת קוד הביטול האמור, ולכן החוב המקסימלי שבעל רכב מיושן יצטרך לשלם הוא של שנתיים בלבד.
וועד המועדון סבור שסיכום זה סביר בנסיבות העניין, ומאפשר שינוי סטטוס של רכבים מיושנים עד לסוף 2019 ללא תשלום כלל (בכפוף כאמור להצהרת העו"ד), וגם אח"כ תשלום האגרה יוגבל לסכום נסבל של שנתיים.
וועד המועדון קורא לבעלי רכבים מיושנים שעדיין ממתינים לגיל האספנות להפקיד בהקדם את רישיונותיהם עד לסוף 2019, כדי למנוע תשלום אגרות בעתיד.
וועד מועדון החמש מודה לכל החברים שסייעו להסדרת העניין מול משרד התחבורה. וועד המועדון ימשיך בפעילותו המתמדת מול משרד התחבורה כדי לשמור על מעמד רכבי האספנות בישראל וכדי לסייע לכלל אספני הרכב בארץ במימוש התחביב ובשימור מורשת הרכב בישראל.
בברכה,
נחום קדמיאל
יו"ר מועדון החמש

shachar
17-11-19, 11:06
האם מספיק לשלוח את הטופס עם ההצהרה או שיש לגשת למשרד הרישוי?

פעולות נוספות נדרשות כדי להעביר לאספנות?

shachar
05-12-19, 10:52
הלכתי למשרד הרישוי, מספיק לסרוק את הטופס.

לא בזבזתי זמן מכיוון שרציתי להעביר לאספנות.
תהליך שלקח דקה...

ומסתבר שמשום מה אין לי חובות למרות שאין טסט מ 2007 .

השירות במשרד הרישוי ברמלה יעיל ומהיר.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Orr
30-08-20, 21:25
קצת באיחור...
אם אני רוצה להחזיר לכביש רכב שלא שולמה האגרה עבורו במשך 8 השנים האחרונות, הרכב שנת 89. האם צריך לשלם עבורו שתי אגרות בלבד או את כל ה8 שנים האחרונות? כמובן להעביר לסטטוס אספנות.
האם התקנה נכנסה לתוקף באמת בתחילת השנה או שכמו כל דבר בישראל, העסק נגרר ואפשר עדיין להתחמק מהתשלום

אייל
31-08-20, 12:01
תשלם שתי אגרות.

אני נתקלתי בפקידה אחת שלא לוקחת כסף כי אין לה כוח להתעסק עם הניירת. לצערי אני נפלתי על פקידה עם עודף מוטיבציה שלא הסכימה לקחת את ההמלצה של השכנה שלה.

דרור ברלי
31-08-20, 12:29
מה הדין ברכב שהסטטוס שלו הועבר לאספנות ואז נכנס לפרוייקט שיפוץ ארוך שנמשך יותר משנה?
נניח שממשיכים לשלם אגרות - אבל לא ניגשים לטסט כי הרכב עדיין לא כשיר לנסיעה עד שהפרוייקט יסתיים?....

יונימוג אדום
31-08-20, 20:15
רכב אספנות לא חייב לעשות ( ולשלם אגרה ) טסט רציף .
לא קורה כלום אם עמד כמה שנים .
ניגשים למשרד הרישוי ומבקשים להנפיק רישיון חדש ( במכשירים האוטומטיים תהיה חסום ) אתה משלם רק על החלק היחסי של השנה - עד לתאריך המבחן הבא וניגש לטסט .
שים לב - הרישיון שמנפיקים לך במשרד הרישוי ייחסם ( אם לא תיגש לטסט ) אוטומטית בסיום החודש הקלנדרי .

אילן

gp1
04-09-20, 22:20
לא יותר פשוט וזול .??? להצטרף למועדון החמש ...סביר להניח שהם מקושרים במשרד התחבורה ..ואם אתה חבר ושילמתת דמי חבר ...מן הסתם הם יסייעו ...ושוב..הם מקושרים.

asafk
04-09-20, 23:16
מה הקשר? יש נהלים מסודרים, השיטה עובדת. מקורבים? מועדון החמש? ....

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

יונימוג אדום
05-09-20, 07:58
לא יותר פשוט וזול .??? להצטרף למועדון החמש ...סביר להניח שהם מקושרים במשרד התחבורה ..ואם אתה חבר ושילמתת דמי חבר ...מן הסתם הם יסייעו ...ושוב..הם מקושרים.

מועדון החמש הוא הגוף שנילחם למען שינוי התקנות והקלות לרכבי אספנות .
זה מועדון התנדבותי ( למעט הפקידה במשרד ) אשר קיים כבר 35 !!! שנה ונלחם כל הזמן על מנת להשיג הקלות לרכבי האספנות .
אני חבר מועדון החמש ( יש לי חמישה רכבי אספנות ) ובכך אני תורם ( לצערי רק כספית ) לקידום ושימור רכבי האספנות בארצנו .
במהלך השנים המועדון השיג המון הקלות בנושא : רישום רכב כאספנות והפחתה מאוד מאוד משמעותית באגרה ובביטוח , ייבוא רכבי אספנות , פטור מאגרה כאשר הרכב עומד מספר שנים ( כאשר הוא בסטטוס אספנות ) , תשלום האגרה החל מהיום שתרצה להחזירו לכביש ועד למועד הטסט השנתי ( ולא מחוייב על כל השנה ) .
כמו כן המועדון השיג הקלות רבות לייבוא חלפים לרכבי אספנות .
לעניות דעתי - זה המעט שאנו בעלי רכבי אספנות יכולים לתרום לנושא - להיות חבר במועדון .

אילן

ד ו ר ו ן
05-09-20, 11:45
מה נדרש מרכב אספנות לגבי זיהום?

יונימוג אדום
05-09-20, 12:56
רכב עד שנת 1973 אינו מבצע כלל בדיקת זיהום אויר !!!
משנת 1973 ועד 1994 בדיקה "פשוטה" ומשנת 1995 ואילך - בדיקת 4 גזים מורכבת ויקרה יותר .
כמו כן - עד שנת 1969 אין חובת חגירת חגורות בטיחות ( אם לא מותקנות כאלו ) .

אילן

ד ו ר ו ן
05-09-20, 14:23
ואיך זה פוגש את מגבלות תל-אביב, ירושלים וחיפה?

יונימוג אדום
05-09-20, 16:54
נכון לעכשיו - המגבלות רק על רכבי דיזל .
מה שכתבתי מתייחס למנועי בנזין .

אילן

ד ו ר ו ן
05-09-20, 17:45
נכון לעכשיו - המגבלות רק על רכבי דיזל .
מה שכתבתי מתייחס למנועי בנזין .

אילן
יאללה מתקדם..
יש דיזל אספנות?

Oren Kipnis
05-09-20, 18:23
משנת 1973 ועד 1994 בדיקה "פשוטה" ומשנת 1995 ואילך - בדיקת 4 גזים מורכבת ויקרה יותר .

אילן
עד 1969 פטור מבדיקת זיהום.
משנתון 1970 חייב בדיקה

MashberNafshi
06-09-20, 05:50
שים לב - הרישיון שמנפיקים לך במשרד הרישוי ייחסם ( אם לא תיגש לטסט ) אוטומטית בסיום החודש הקלנדרי .

אילן
הליך זה היה קיים עד לפני מס' חודשים.
כעת אין חסימה אוטומטית בסוף חודש קלנדרי.

אילן

עד 1969 פטור מבדיקת זיהום.
משנתון 1970 חייב בדיקה
שניכם טועים.
כל רכב חייב בבדיקת זיהום אויר.
החל משנת 2001, עת נכנסו תקנות זיהום האויר החדשות, בוטל הפטור.

יונימוג אדום
06-09-20, 20:36
הליך זה היה קיים עד לפני מס' חודשים.
כעת אין חסימה אוטומטית בסוף חודש קלנדרי.

שניכם טועים.
בשבוע שעבר ניגשתי לטסט עם הסיטרואן דה שבו שלי - שנת 1965 , אין שום בדיקת זיהום אויר וגם אין שום תשלום עבורה .
בדיוק כמו שתגיד שרכב מתחת לשנת 1969 חייב מהיום להתקין חגורות בטיחות ולהשתמש בהן .
הרכבים הללו נולדו לתקופה אחרת - וכן , גם המחוקק מודע לזה שבעבר זה היה התקן המאושר .

אילן

Oren Kipnis
07-09-20, 08:38
שניכם טועים.

אני מעביר לא מעט טסטים בכל שנה, כולל מכוניות משנות הששים עם מנועי שתי פעימות. הפטור מבדיקת הזיהום מופיע להם במחשב.
שינוי הבדיקה חל במנועי בנזין רק על שנתון 1995 ומעלה שנבדק בשיוט ולא רק בסרק.

ד ו ר ו ן
07-09-20, 11:09
ודיזל אספנות?

יש מישהו עם חיה כזו?

גם שם יש את מדבקת הקלון על החלון?

בפאלו
07-09-20, 12:41
ודיזל אספנות?

יש מישהו עם חיה כזו?

גם שם יש את מדבקת הקלון על החלון?אני עם דיזל אספנות
עדיין לא עשיתי לו טסט אבל מופיע ברשיון רכב מזהם (משקל כולל 3500קג)

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

ד ו ר ו ן
07-09-20, 13:05
אני עם דיזל אספנות
עדיין לא עשיתי לו טסט אבל מופיע ברשיון רכב מזהם (משקל כולל 3500קג)

איזה רכב?
לפי המשקל זו משאית, לא?

בפאלו
07-09-20, 16:11
איזה רכב?
לפי המשקל זו משאית, לא?מרצדס 309 של אבי ז"ל

MashberNafshi
07-09-20, 19:09
יום-יום אני עומד מול עמדת זיהום האויר ואין כל פטור מבדיקת זיהום אויר כפי שהיה בעבר.
אין דין התקנת חגורת בטיחות ברכב אשר אין בו נקודות עגינה לבין האפשרות לבדוק זיהום אויר ברכב מיושן.
מה ההבדל בין רכב ש.י. 1975 לבין רכב ש.י. 1960?
שניהם מצוידים במאייד אשר ניתן לכיוון בהתאם.
מדוע רכב מיושן יותר מותר לו לזהם?
עצם העובדה שמכון מסויים(שניים, שלושה...עשרה) אינם מבצעים את הבדיקה, אין זה מעיד ע"כ שהם פועלים בהתאם להנחיות.
בשנת 2001, עת שונתה התקנה לרכבים בעלי ממיר(EU/96/96) ש.י. 1995 ומעלה, בוטל הפטור(אגב, היה פטור נוסף לרכב בנזין מעל 3.5 ט').

לרכב דיזל מעולם לא היה פטור.

-->