PDA

צפייה בגרסה מלאה : שדרוג (!?!) לצידנית עם פוליאוריתן במכסה

hadtomer
27-08-19, 15:36
שלום לכולם.
א
כמו רבים וטובים- גם אני מסתובב עם צידנית- ולמען האמת אני די מאוהב בצידנית הקולמן שלי, שעושה עבודה טובה כבר כמעט חמש שנים.

אני יודע ומבין שבהתאם למיטב המסורת יש רבים שבוחרים במקרר, או בצידניות שהן אוברקיל לחלוטין ומיועדות לשרוד את הרוביקון באוגוסט- אך הקולמן שלי שעלתה 300 שקל מתאימה בול למטרה שלי- שהיא טיול שנמשך בדיוק יום. הכי הרבה שטיילתי היה יומיים. אני מתחיל בבוקר עם בלוק של קרח שהכינותי מראש (הצרחות של אשתי על חוסר מקום בפריזר רק מקשיחות את הבלוק ומוסיפות לו אופי) וכמה קוביות גדולות למעלה- ומסיים יום עם המון קרח שנשאר. למעשה, כדי שהיא לא תהיה בודדה, קניתי לה צידנית קולמן חברה, כזו שמחזיקה עשר פחיות שתיה- וכך אני עם צידנית גדולה בתא המטען-ופעם בכמה שעות אני מעביר כמה בירות לצידנית הקטנה מקדימה, עם קרח.

אך עם זאת- שמתי לב שכל יצרני הצידניות העממיים- כלומר הסדרות הבסיסיות של קולמן, של RUBBERMAID וכיו"ב -מייצרים עם פיצ'ר מוזר מעט- מכסה שהוא נטול בידוד לחלוטין. רק חלל פלסטיק. לא ברור לי מדוע דווקא החלק הזה אינו מבודד, כי בפעם האחרונה שבדקתי, השמש נמצאת לרוב בשמים- אז זה אפעס הפריע לי. הפתרון המעט פשטני- היה לקדוח חור קטן במכסה ופשוט להזריק פנימה פוליאוריתן מוקצף. עם תום ההזרקה- לסגור את החור עם פקק קטן שהכינותי מראש- ואז להימלט מהבית בתקווה שזה לא יתפוצץ.

אחרי יום יבוש- הדבר העיקרי שניכר הוא תוספת המשקל המכובדת למכסה- ומעבר לכך- העובדה שעכשיו כשאני מרגיש את החלק התחתון של מכסה הצידנית-הוא קר. קודם הוא היה חם יותר. כמובן-זו לא מדידה מדעית, אבל זה תיקון הכרחי לקמצנות המוזרה של יצרני הצידניות- קפצתי לחגור לא רחוק מהבית שלי - ודי התבאסתי לגלות שגם בצידניות של 600 שקל- הסדרות הבכירות של קולמן -הצידנית אומנם בנויה לתלפיות אבל המכסה חלול לחלוטין.

edish
27-08-19, 16:19
היצרן בחר באוויר שכלוא בין הדופן החיצונית לזו הפנימית כמבודד

kobiarava
27-08-19, 23:42
מילוי יתר של גרמים בודדים של קצף לתוך החלל הסגור של המכסה, ללא תבנית מדוייקת שתומכת מכל הכיוונים, תעוות את המכסה באופן בלתי הפיך ובלתי ניתן לשימוש...
מניסיון, קצף בניין פוליאוריטני מזיז תבניות ממתכת, אז בטח ובטח בלון פלסטיק שטוח ודק דופן....
קובי

hadtomer
28-08-19, 06:44
כנראה שזה בלון פלסטיק מיוחד-נסגר כמו חדש.

zivo
28-08-19, 12:28
לגבי הבידוד אוויר-
חם עולה, קר יורד - זה נכון לגבי, גזים, נוזלים וכו'.
הנחת העבודה שהפנים של הצידנית קר והחוץ, מעל המכסה, חם, אבל באופן "טבעי" אין לאוויר שבאמצע ( בתוך המכסה) שום סיבה לנוע בכיוון הזה ( אלא ההפך).
ולכן , מקובל שבדופן העליונה , ניתן "לחסוך".
כלומר , דופן פחות מבודדת, עדיין תתנהג , מבחינה טרמית, כמו דופן טובה יותר בצדדים או למטה.
לגבי שימוש בפוליאוריתן מוקצף, הכל שאלה של כמויות ופיזור נכון.

hadtomer
29-08-19, 19:11
חם עולה, קר יורד - זה נכון לגבי גזים

אבקש להעמיד דברים על דיוקם ולהדגיש שאצלי זה הפוך

נמרוד
29-08-19, 20:17
אבקש להעמיד דברים על דיוקם ולהדגיש שאצלי זה הפוךאז השדרוג (נושא השרשור) יכול לעבוד גם במקרה שלך.

zivo
30-08-19, 00:46
אז השדרוג (נושא השרשור) יכול לעבוד גם במקרה שלך.

לא הבנתי, אתה מציע לו להזריק פוליאוריתן? :-)

hadtomer
30-08-19, 12:14
לא הבנתי, אתה מציע לו להזריק פוליאוריתן? :-)

אשתי, שתחיה, תומכת בכך- במידה ומובטחת הפחתה מהותית בכמויות הפליטות לחלל האוזון.

boaz avrahami
30-08-19, 12:38
לגבי הבידוד אוויר-
חם עולה, קר יורד - זה נכון לגבי, גזים, נוזלים וכו'.
הנחת העבודה שהפנים של הצידנית קר והחוץ, מעל המכסה, חם, אבל באופן "טבעי" אין לאוויר שבאמצע ( בתוך המכסה) שום סיבה לנוע בכיוון הזה ( אלא ההפך).
ולכן , מקובל שבדופן העליונה , ניתן "לחסוך".
כלומר , דופן פחות מבודדת, עדיין תתנהג , מבחינה טרמית, כמו דופן טובה יותר בצדדים או למטה.
לגבי שימוש בפוליאוריתן מוקצף, הכל שאלה של כמויות ופיזור נכון.

אם אני עושה אנלוגיה של מה שרשמת כלפי תא נוסעים ברכב אז לכאורה אין סיבה לבודד את גג המכונית אבל רובנו יודעים מנסיון שלשבת תחת ברזנט או אפילו גג פלסטיק של רוביקון בקיץ זה מאוד חם ולא נעים.

לדעתי צידנית טובה תכיל בידוד גם במכסה

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

יובל48
30-08-19, 12:40
לא יודע בוודאות איך המכסה בנוי,אבל אם יש שכבת
כוורת לחיזוק בין החלקים,זה לא יצליח.
חומר למחשבה.

ד ו ר ו ן
30-08-19, 13:41
אם אני עושה אנלוגיה של מה שרשמת כלפי תא נוסעים ברכב אז לכאורה אין סיבה לבודד את גג המכונית אבל רובנו יודעים מנסיון שלשבת תחת ברזנט או אפילו גג פלסטיק של רוביקון בקיץ זה מאוד חם ולא נעים.
Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94
+
למקררים יש בידוד במכסה.

מזמן חשבתי לעשות מה שתומר הציע.

Slowly..

hadtomer
30-08-19, 14:38
הלוואי והיתה לי הסבלנות או היכולת של נדב ושות' לבדוק את הטמפרטורות- אבל אני נאלץ לדאבוני להסתפק בקביעה ש"המכסה כבד יותר". מחר אני אבדוק יותר לעומק אם קוביית הקרח הענקית הקבועה שלי נמסה מהר יותר.

אגב- אני זומם על משהו אחר- למי שזוכר בשעתו את המדריך ל"יבוא מזוודה" שכתבתי (שזכה באופן מפתיע לתשבחות)- אז יש לי עוד כמה זמן נסיעה לארה"ב ליומיים. אני מתכוון להגיע עם תיק פשוט עם תחתונים וחולצות, אפילו שקית ניילון. במלון תחכה לי צידנית קולמן אקסטרים ש"הכינותי מראש" באמאזון

https://www.amazon.com/Coleman-Xtreme-Wheeled-Cooler-Quart/dp/B00AU6G4QS/ref=sxin_5_osp62-bd5fe475_cov?ascsubtag=bd5fe475-f22b-4154-a3f7-fbe5870b307b&creativeASIN=B00AU6G4QS&crid=2YVYBUBFV9ITQ&cv_ct_id=amzn1.osp.bd5fe475-f22b-4154-a3f7-fbe5870b307b&cv_ct_pg=search&cv_ct_wn=osp-search&keywords=coleman+extreme+coolers&linkCode=oas&pd_rd_i=B00AU6G4QS&pd_rd_r=1a780e9a-adcf-4a22-9216-721c48e95b5b&pd_rd_w=vBd1g&pd_rd_wg=c185E&pf_rd_p=ecf33437-71b9-4523-8c89-d04c930d3865&pf_rd_r=Y5A9XVY1QG9BSREVYBSY&qid=1567164895&s=gateway&sprefix=coleman+extre%2Caps%2C282&tag=rgonsite-20

בתכלס- מדובר בצידנית מזוודה-כלומר יש לה ידית וגלגלים. אני מכניס את הבגדים והבלגאן לצידנית- שמתנהגת כמו מזוודה לכל דבר- וחוזר לארץ. תכלס-מדובר בצידנית שעולה 39 דולר (!) באמאזון ארה"ב. נגיד שנוסיף עוד 30 דולר למשלוח למלון בארה"ב. זאת לעומת מחיר הובלה של 170 (!!!) דולר לישראל. אגב- הצידנית הזו עולה בזאפ בין 490 ל 600 שקל.

zivo
30-08-19, 16:36

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

כל פעם אני נפעם מחדש, מהרצון והיכולת להתחכם, והפיקשוש של הפיזיקה, וללמוד.

1- אף אחד לא אמר שזה טוב או ממולץ. בסה"כ הסברתי את ההגיון הפיזיקלי מאחורי הפשרה שהיצרן עשה.
2- היתה פה שאלה, תהיה, למה יצרנים "מרשים לעצמם" לעשות את זה. מאחר ובשעתו קצת חקרתי את הנושא (שבניתי את המקרר) אז חלקתי את ההסבר של היצרנים.
3- שיש שכבה אחת, כמו ברזנט, זה מקרה אחר לגמרי. במקרה של ברזנט נוצרת קרינת חום מהברזנט פנימה (זו קרינה, לא הולכה). דוגמה טובה שיכולה להסביר את המקרה הזה, זה יריעות עם ציפוי אלומיניום מתחת לגג רעפים. כל המטרה זה למנוע קרינה כלפי מטה. האוויר החם בכל מקרה עולה.
4- ברגע שמבינים את הפיזיקה, ובוחרים חומרים נכונים, והנחת העבודה, שאין שמש ישירה על הצידנית (זה מה שהיצרן מצפה שהמשתמש יעשה), אז בעיית הקרינה קטנה עד לא רלוונטית.
עובדתית, אחרי הרמת הגבה והציניות, עדיין צידנית כזו שומרת על קור יותר טוב מרוביקון, מה שמוכיח כמה ההשוואה לא נכונה.
5- אף אחד לא אמר שזו צידנית טובה, ולדעתי צידנית טובה תכיל גם בידוד וגם מדחס :-)
6- ועדיין, מומלץ להבין לפני שמתחכמים.
7- ולמי שעדיין ציני ולא מבין את ההסבר, שיעשה בדיקה קטנה לגביי עובי דופן של מקררים וצידניות. תופתעו כמה כאלו שהדופן העליונה דקה יותר יש סביבכם.

asafk
31-08-19, 13:48
פולי-משהו לא מבודד בזכות עצמו.
אוויר מבודד.
אוויר בתא אחד גדול משווה את הטמפ' שלו לזו של הסביבה לאט לאט עד שהוא מפסיק לבודד.
אוויר בהרבה הרבה תאים - התאים העליונים מתחממים מהר, התחתונים מתחממים לאט (אני יודע, תומר... אני יודע... לא פשוט אצלך).
לכן קצף או ספוג מבודד טוב יותר ממכסה מלא אוויר.
אבל מילוי פלסטיק יותר ממה שצריך - כלומר שאין בו מספיק אוויר - לא מבודד יותר טוב.
יש פוליאוריטן שמערבבים ויוצר ספוג ממש (כמו של מזרנים) - לטעמי בתוך חלל קשיח זה בידוד טוב יותר מהקצף הקשיח.

אסף.

zivo
31-08-19, 15:56
פולי-משהו לא מבודד בזכות עצמו.
אוויר מבודד.
אוויר בתא אחד גדול משווה את הטמפ' שלו לזו של הסביבה לאט לאט עד שהוא מפסיק לבודד.
אוויר בהרבה הרבה תאים - התאים העליונים מתחממים מהר, התחתונים מתחממים לאט (אני יודע, תומר... אני יודע... לא פשוט אצלך).
לכן קצף או ספוג מבודד טוב יותר ממכסה מלא אוויר.
אבל מילוי פלסטיק יותר ממה שצריך - כלומר שאין בו מספיק אוויר - לא מבודד יותר טוב.
יש פוליאוריטן שמערבבים ויוצר ספוג ממש (כמו של מזרנים) - לטעמי בתוך חלל קשיח זה בידוד טוב יותר מהקצף הקשיח.

אסף.

מסכים עם כל מה שכתבת, אבל הנקודה המענינת, לדעתי, מסתתרת מאחורי המשפט הזה -
"אוויר בתא אחד גדול משווה את הטמפ' שלו לזו של הסביבה לאט לאט עד שהוא מפסיק לבודד."

יש חלל "אחד גדול" (המכסה), שמתחתיו יש טמפ' קרה (פנים הצידנית). ומעליו חמה (החוץ), אז לאיזה טמפ' האוויר (שבפנים) ישווה את עצמו???
וזה מה שמעניין "בטריק" הזה.
האוויר בחלק העליון, זה שנוגע בפלסטיק החם (הצד החיצוני של המכסה), יתחמם.
האוויר בחלק התחתון, זה שנוגע בפלסטיק הקר (הצד הפנימי של המכסה), יתקרר.
אבל בתוך במכסה, בגלל שהאוויר הוא מבודד כל כך טוב, "איזון הטמפ'" יהיה מינמלי.
(אותו "תרגיל" בתחתית של המקרר, יגרום להשוואת טמפ' הרבה יותר מהירה, ובידוד הרבה יותר גרוע).

ומי שמבין את זה, ויש לו מזגן מיני מרכזי בבית (עם פתחים בתקרה), יבין שהוא צריך מאווררי תקרה לחימום טוב בחורף :-)

asafk
31-08-19, 16:48
משוואה בסיסית של מחליף חום - ספיקה כפול הפרש טמפ'. האוויר החם מחוץ לצידנית זז, כלומר יש ספיקה. גם הפרש הטמפרטורה בין נגיד 30 מעלות בתא מטען של רכב ממוזג לבין האוויר שבתוך המכסה גדול יותר מאשר סביב הדופן הפנימית. כלומר הצד הזה ישאף להתאזן יותר מהר. כלומר האויר בתוך המכסה יותר יתחמם מיתקרר.

אסף.

zivo
31-08-19, 17:47
משוואה בסיסית של מחליף חום - ספיקה כפול הפרש טמפ'. האוויר החם מחוץ לצידנית זז, כלומר יש ספיקה. גם הפרש הטמפרטורה בין נגיד 30 מעלות בתא מטען של רכב ממוזג לבין האוויר שבתוך המכסה גדול יותר מאשר סביב הדופן הפנימית. כלומר הצד הזה ישאף להתאזן יותר מהר. כלומר האויר בתוך המכסה יותר יתחמם מיתקרר.

אסף.
לאורך זמן, ברור שהצידנית כולה (לא רק המכסה), תתחמם ותגיע לטמפ' הסביבה. זה ברור וגם מי שלא מכיר את המשוואות עצמן, מבין את זה.

השאלה, האם אנחנו מסכימים שיש הבדל באובדן קרור \ התחממות של הצידנית, בין דופן חלולה במכסה, לבין דופן חלולה בקרקעית (של הצידנית)?
האם אנחנו מבינים את ההבדל בהתנהגות, של אותה שכבת בדוד, כאשר החם למעלה והקר למטה, לעומת שהקר למעלה והחם למטה?
ואם נקשר את זה להערה שלך על התאי אוויר, האם אנחנו מבינים שהשוני יגדל בחלל אוויר אחד גדול לעומת תאי אוויר?

אני חושב שכדאי להבין את זה, כי זה מסביר הרבה דברים שאנחנו נתקלים בהם (כמו מזרון "פלציב" לטיולים לעומת העובי של השק"ש, ועד האתגר של מיזוג שהזכרתי קודם).

asafk
31-08-19, 18:32
ברור. רק חשוב היה לי לענות לתהיה שהעלית - ושים לב שעל המכסה יש ספיקת אויר חם, על התחתית בדרך כלל לא.

אסף.

-->