PDA

צפייה בגרסה מלאה : pros&cons בבחירת דגם KLUNE-V לפרוייקט

t_uri
07-02-06, 12:41
יש שני דגמים של KLINE-V - דוויד וגולייט.
לדוויד יש יחס הרברה סופי של 1:4 ולגולייט יש יחס העברה סופי של 1:2.7

שניהם באותו האורך (6.5")

רכבת הכוח כוללת מנוע 350, גיר 4L80E עם יחס 1:2.48 וטרנספר NP205 אם בערך 1:2.

הדוויד חלש יותר (ברוך שבר אחד). אני לא בטוח שיש לי סיכוי לשבור תיבה כזו בגלל שמדובר בצמיגי 37" בסה"כ ובנהיגה לא תחרותית. אני מאמין שמה ששבר את הקלון של ברוך הוא השימוש התחרותי (אגרסיבי יותר). אם אני טועה, ברוך כבר יתקן אותי.

הייתי מראש הולך על הגולייט (הוא חזק יותר) אבל אני חושב שעם הדוויד אני יכול לבנות על סרנים עם יחס העברה של 4:10 וכך להנות גם מסל"ד נמוך ב-HIGH ועבודה טובה יותר של מערכת ההזרקה במהירויות שיוט.

יחס העברה סופי ללא סרנים
דוויד: 2.48*4*2=1:19.48

גולייט: 2.48*2.7*2=1:13.39

יחס העברה סופי עם סרנים
דוויד עם 1:4.10: 1:79.87

גולייט עם 1:4.56: 1:61.06
גולייט עם 1:4.88: 1:65.35

הבעיה שלי היא הבור שאני אקבל עם הדוויד בין הנמוך של הטרנספר לנמוך של הקלון. עם גיר אוטומטי יכול להיות שזה לא משמעותי. לא יודע.

מה אתם אומרים?

אורי טל.

http://www.klunev.com/apps_manual_new_page_2a.htm

נמרוד
07-02-06, 12:45
אורי,

תחשב לנו מה תהיה מהירות השיוט והמהירות הסופית עם יחסי ההעברה הסופיים השונים שציינת. לפי זה, תבחר את יחס ההעברה הסופי. זו הדרך הנכונה, המהירות בכביש היא שקובעת את יחס ההעברה הסופי, ואז יש לך פחות משתנה לחשוב עליו.

t_uri
07-02-06, 13:22
טוב.

כמובן ששיוט אין חשיבות לקלון.

בשיוט בכביש מהיר:
היקף הגלגל במטרים הוא 2.95 מטר.

במהירות של 100 קמ"ש עושים 1.66 ק"מ בדקה (או 1666 מטר בדקה). נחלק את זה בהיקף הגלגל ונקבל 565 סל"ד בגלגלים במהירות שיוט של 100 קמ"ש.

יחס העברה בהילוך יתר של הגיר הוא 0.75.

עם 1:4.1 בסרנים המנוע מסתובב ב-1737 סל"ד.

עם 1:4.56 בסרנים המנוע מסתובב ב-1932 סל"ד.

עם 1:4.88 בסרנים המנוע מסתובב ב-2068 סל"ד.

יש לי ספר על מערכות הזרקה (chevrolet tpi & tbi engine swapping) ומצויין שם (בין היתר) שהמערכת עובדת במצב אופטימאלי במהירויות שיוט כשהמנוע בסל"ד נמוך.

המנוע שאני עובד איתו לא סובל בסלדי"ם האלו (1737 סל"ד). להיפך. הוא בנוי לכך.

מהירות סופית בLOW-LOW כתבתי קודם.

אם אני ארכיב את ה-1:4.1 בסרנים ואת הגולייט אז אני מקבל 1:55 שזה לא משהו בכלל אבל לי חור בין הנמוכים. לעומת זאת עם הדוויד אני מקבל כמעט 1:80 אבל סובל מחור בין המנמוכים.

אורי טל

אלון_ק
07-02-06, 16:23
זה לא חור, יש לך יותר הילוכים קדימה מרק אחד, נכון? ההילוך השני ימלא את החור.

הצפרדע
08-02-06, 14:31
שלום אורי,

כהרגלי בקודש אני עונה בצורה ממוספרת - זה נותן לי תחושת בטחון יחסי, ועונה על חלק
מהובססיות הטבועות בי:mrgreen: :-

1. צר לי על הגוליית - לא דיברת איתי עליו מזה כמה חדשים ועל כן מכרתיו בלחץ של לקוח שלי, אשר ממש כפה עלי למכור אותו לידיד שלו.

2. חישוביך לוקים בענין מהותי אחד - הטורק בגיר האוטומאטי משנה מהותית את יחסי ההעברה, ונושא זה כבר נדון למיטב זכרוני גם כאן בפורום. אם תמצא את השרשור הרלבנטי, תראה שם תשובה מפורטת.

3. בגדול, גירים ידניים באים עם יחסי העברה נמוכים יותר(בערך בין 4:1 ובין 5:1 בהילוך ראשון) לעומת גירים אוטומאטיים שבאים ביחס הרבה יותר גבוה(בערך בין 2.5:1 ובין 3:1 בהילוך ראשון), משום שהטורק (ממיר המומנט) מגביר את המומנט, דהיינו מעלה יחס העברה, בערך ביחס של 2:1. אני אומר בערך, משום שההגברה הזאת איננה בגדר קבוע אלא משתנה אשר מידת ההשתנות שלו תלויה בסל"ד. מקובל לומר שההגברה הראשונית הינה בערך 2:1, אולם היא הולכת ופוחתת עם עליית הסל"ד והעליה בהילוכים. יש ממירי מומנט שבהם יש "נעילה", דהיינו ההילוך הגבוה כבר איננו תלוי בהעברת הכח שיוצר השמן בממיר, אלא שההעברה היא כמו הילוך ישיר - 1:1.

4. לעניננו אפשר להביא בחשבון קבוע הגברה של 1.5:1 במומנט, אגב התעלמות מהקטנת ההגברה בעליית הסל"ד. משום שמה שמענין אותנו ב - 4x4, הוא הכוחות בסל"דים נמוכים/התחלתיים ולא בפול גז ובמהירות. דרך אגב, את שיעורה של ההגברה אתה יכול
ללמוד, לדוגמא, גם מהיחס הנומינאלי של הגיר שלך(2.48:1) לעומת למשל היחס בהילוך ראשון ב- ax-15 של הסופה, שהוא ככל שזכור לי 3.83:1, דהיינו גדול בערך פי 1.5 מה גיר שלך.
האם ה - 1.5 הזה הוא מדעי ומדוייק? לא, אבל הוא נותן אינדיקציה מצויינת וקרובה מאד למציאות(המשתנה...).

5. לענין הקלון - אכן הדויד חלש הרבה יותר מהגולית, ואת המספרים המדוייקים תוכל למצוא באתר של הקלון. זה ברור מאליו מכיון שהכלל הידוע הוא שככל שהגברת המומנט גדולה יותר, המכלול הבא אחרי ההגברה ו/או מכלול ההגברה עצמו, עומדים בעומס מוגדל באותו שיעור ושבירים יותר באותו יחס. ולדוגמא - בטרנספר שלך, ה - NP-205, יחס ההעברה הוא 1.96:1.
הטרנספר הזה, שהוא אחד הטרנספרים החזקים ביותר שנוצרו אי-פעם(ברזל, גלגלי שיניים ללא סינכרונים, אבל מפלצתיים, ששוקל כ - 80 ק"ג!!) כל כך חזק בעקר משום שיחס ההעברה
שלו הוא כזה גבוה.

המכלולים בשני הקלון אינם תכנון מקורי, אלא שהם עושים שימוש בפלנטרים המוכרים מהטרנספרים של NVG (לשעבר NP) המוכרים למשל מהסופה, מהצ'רוקי, מההאמר וכו', אשר בכולם יחס ההעברה הנמוך הוא 2.72:1, כאשר כיום ברוביקון יש יחס של 4:1. בעבר וגם כיום היו קיטים לטרנספרים 231 ו -241 עם יחס העברה 4:1. אני מכיר אותם טוב, משום שפעם התקנתי בסופה שלי קיט כזה. הטרנספר הופך הרבה יותר איטי וזחלני, אבל בפירוש הרבה יותר חלש.

6. אילו אני במקומך, לא הייתי מעז לשים ברכב את הדויד. זה מתקן יקר שאיננו נמכר בארץ, והשבתתו(ע"י גזירת הציר, בעקר), תשבית לך את הרכב לזמן רב, וחבל. יתר על כן, תקלה בקלון כמוה כתקלה בגיר, דהיינו השבתת הרכב בשטח ללא סיכוי לתיקון שטח. אם תשמע לי, לא תשקול אפילו את הדויד, מה גם שכפי שתראה בהמשך, אינך זקוק בכלל להפחתה כזאת
שהיא כלל לא רלבנטית לשימוש ברכב.

בתגובה לשאלתך - לא שברתי את הדויד בנסיעה אגרסיבית כלל ועקר, אלא סתם במדרון חלקלק ומטופש!

7. ענין החוזק המכלולים קיים כמובן גם בסרנים - ככל שיחס ההעברה נמוך יותר, העומס על הציריות גדל ועימו סיכוי השבירה ציריות ובצלבים. לכן, תמיד עדיף להיות עם מנוע חזק יותר ויחס העברה גבוה יותר ולא לשאוף ליחסי העברה נמוכים. המתכון הבטוח לשבירה חוזרת ונשנית, הוא מנוע עתיר מומנט המשולב עם יחסי העברה נמוכים מאד.

דרך אגב, הסוד של היפנים בכלל, ושל הטויוטות היילקס המופלאות בפרט, הוא השילוב הנכון בין כוח מנוע חלש למדי עם יחסי העברה לא נמוכים מידי. קשה לשבור את מכלולי הרכב הזה, דבר שלא היה קורה אילו שתלת בו למשל מנוע 163 כ"ס של פראדו או איזה V-8 עצבן.....

8. לכן, לעניות דעתי עליך לשאוף ליחסי העברה גבוהים ככל האפשר בסרנים, מה גם שהפיניון של סט גבוה, גדול וחזק הרבה יותר מאשר סט נמוך(ראית פעם פיניון של, למשל, 5.89:1???)

9. באשר ל"אגדת הזחלנות" - צא מזה. כבר מזמן הגיעו גם בארה"ב הברית ידידתנו הגדולה, למסקנה שהזחלנות לא מועילה יותר מידי ונזקיה עולים על יתרונותיה. זה נחמד לומר - יש לי יחס העברה נמוך של 300:1, אבל בתכלס זה יותר מזיק מאשר מועיל. זה שובר יותר, זה מקשה על הבלמים(תנסה לעצור רכב שנוסע ב- 300:1 .... לא תצליח כמעט, אבל מצד שני תוכל להתניע אותו ביחס כזה בלי קלאצ' בכלל!!!), זה מסוכן מאד מאד בירידות תלולות וכו'.

לכן גם לא תמצא את הקלון בשום רכב תחרותי או בשום רכב אשר מגיע ליחסי העברה טובים ונכונים, ללא סיוע מתקן הגברת מומנט כזה. שימושו היחיד כמעט וההצדקה היחידה(לעניות דעתי הבלתי מלומדת) להתקנתו, הינה ההתגברות על מצב בסיסי של יחסי העברה גבוהים מידי, הפוגעים קשות בתפקוד הרכב בשטח.

יחס ההעברה הסביר שאליו תרצה להגיע בנמוך ביותר, לא צריך לעלות על 70-80:1 ואני אומר לך את זה מנסיון אישי. אני נסעתי על 4.88x4x4x3.83=299:1 וזה היה מטופש למדי......(סרנים כפול קלון כפול טרנספר עם 4:1 כפול ראשון בגיר של הסופה).

הבעיה אצלך היא שהטרנספר שלך, שלעניות דעתי הוא מעולה למרות משקלו הרב, הוא למרבה הצער מהיר מידי ולא מאפשר לך להגיע ליחס כזה, ולכן הקלון הוא בהחלט במקום.

10. מה יהיה לך עם 4.10:1 בסרנים, עם קלון וטרנספר משולבים?
(אינני מתייחס ל 4.56:1 ול - 4.88:1 משום שלדעתי הם מיותרים במקרה שלך, אבל תוכל להוסיף לתוצאות הנ"ל 19% עבור ה 4.88 ו - 11% בערך עבור ה - 4.56):-

2.48x1.5x2.72x1.96x4.1= 81.3
1.48x1.5x2.72x4.1x1.96=48.5
1x1.5x2.72x4.1x1.96=32.7
0.75x1.5x2.72x4.1x1.96=24.6

כאשר מספרים אלה מחולקים במקדם של גודל הגלגל("37), אתה מקבל לדעתי יחסי העברה מצויינים ב low.
אם תיקח כלי רכב שונים ותבדוק את היחס בין הראשון נמוך שלהם לשני נמוך שלהם, תראה שהיחס נע בין 1.5 ל- 1.7 ואתה נמצא בתוך הטווח הזה. הראשון צריך להיות ממש לכוח ואיטיות או שיפועים קשים ביותר, ובשני אתה צריך יותר מהירות ותנופה. אני מניח שאת רוב זמנךבנמוך תבלה דוקא בשני.

11. כדוגמא, אתן לך את יחסי ההעברה בצפרדע2, שאני חושב שמוכיחים את עצמם ועובדים היטב(סרנים כפול דיפ' בגיר כפול הילוכים כפול טורק - אין לי טרנספר...):

4.1x4.1x2.65x1.5=66.8
4.1x4.1x1.73x1.5=43.6
4.1x4.1x1.08x1.5=27.2
4.1x4.1x0.74x1.5=18.8
4.1x4.1x0.56x1.5=14.2

היחס בין ראשון לשני הוא 1.53 בעוד שאצלך הוא יהיה 1.67.

ושים לב(!!) - בצפרדע2 הגלגל הוא "39.5 ואצלך התכנון הוא ל"37, דהיינו אתה מגיע לאותו יחס, שכאמור אני סבור שהוא טוב מאד ואפילו עדיף על הצפרדע2, מכיון שהייתי יכול להסתדר עם עוד כמה אחוזי low.

12. מעבר לכל הנ"ל, לך תהיה הפריוילגיה לשחק בין הטרנספר והקלון וליצור עשרות מצבים בהם שניהם משולבים + הגיר או רק אחד מהם משולב + הגיר, מה שאין לשאר רכבי השטח ללא קלון.

13. קיצורו של הסיפור הארוך, מצבך לא רק טוב אלא מצויין, ועל כן תפסיק במטותא ממך לזיין את המוח....:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

14. שוב סליחה ושיהיה בהצלחה - אם תזדקק לסיוע כלשהו ממני, אשמח לעזור.

t_uri
08-02-06, 16:42
שלום אורי,

13. ...... ועל כן תפסיק במטותא ממך לזיין את המוח....:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

וואלה. עם תשובה עיניינית כמו שנתת אני יכול לתת למוח לנוח כמה ימים ;-)

נ.ב. שאלתי אותך בפרטי מאיזו חנות הוזמן הקלון שלך?

אורי טל

הצפרדע
09-02-06, 12:45
את הקלון הראשון הזמנתי ישירות מהחברה, כשהם עוד היו קטנים ודברו ישירות עם כל אחד.

אז היה לי קשר עם מהנדס הפיתוח שלהם שכבר שכחתי את שמו, והוא היה מאד חביב וקואופרטיבי.

לאחר שהדויד נשבר, הם שלחו על חשבונם את הגולית, כולל המשלוח, למרות שהגולית ששלחו

לי היה הרבה יותר יקר - הוא הורסיה הכי חזקה שלהם עם הציר החדש והמחוזק.

הם הקפידו על האחריות שלהם - שנתיים ללא כל הגבלה.

היום ניתן להזמין את הקלון כמעט מכל עסק שמשווק מוצרי 4x4 בארה"ב.

עוד עצה קטנה שאולי תעזור - אם אתה משלם בכרטיס אשראי, תן לחב' האשראי הוראה שכל

חיוב חו"ל ייפרע ב -12 תשלומים. כך כל קניה שם, למרות הריבית המתוספת, איננה מכבידה

כל כך על התקציב.

-->