PDA

צפייה בגרסה מלאה : הוספת נוזל קירור למיכל עודפים בג׳ימני, האם תקין?

Zivcar
29-09-19, 12:36
גימני 2008, עבר כ150,000 ק״מ.
תקין, לא מתחמם כלל (מותקן שעון חום נוסף)
לאחרונה קצת הוזנח , לא טייל בשטח הקיץ.
בבדיקה לפני טיול אחרי שהרכב עמד כמה ימים מיכל העודפים כמעט ריק, מתחת לקו התחתון.
יתכן והתרוקן לאט לאט לאורך חודשי הקיץ. כן נוסע יום יום בפקקים .
האם יתכן וצנרת ישנה ו/או מערכת פתוחה גרמו לאידוי הנוזל לאורך הקיץ?
בעבר לא חזר נוזל בין טיפולים.

לאחר מילוי נוזל חדש ונסיעה לא נראה שיש טפטוף משום מקום. אחרי חצי שעה כמות הנוזל כמובן ללא שינוי.
האם זה הזמן לטרוח למוסך לחפש נזילות, להכנס להחלפה של צינורות ופריטים יקרים?
האם מסוג הדברים שכדאי לעקוב אחריהם כמה שבועות לפני שאני מגיע למסקנות?
האם זה נורמלי? מערכת הקירור בגימני הרי פתוחה...

Tzvika-Pick
30-09-19, 16:36
לא הייתי מתרגש, אובדן קטן של נוזל קירור זה לא משהו שצריך להדאיג, בטח שלא ברכב בן 11 עם 150 אלף קילומטרים על השעון.
זה מסוג הדברים שצריך לעקוב אחריהם. מילאת עכשיו? יופי, סע קצת יותר מחצי שעה ובדוק האם אובדן נוזל הקירור ממשיך ואם כן באיזה קצב (קילומטרים וזמן).

opl
30-09-19, 17:56
אני בגישה קצת שונה. כמה זמן עבר בין הבדיקה האחרונה לזו ששמת לב שאין נוזל - יותר חשוב כמה קמ?

הרוצח האמיתי של מנועים הוא מערכת מים כושלת. לבדוק ולגעת בכל צינור מים, להחליף צנרת מנופחת, סדוקה, עין בוחנת בכל באנד. בדיקת אזור המשאבה וחרירי הביקורת שלה, חיבור צנרת מים לקיר אש וחימום פנימי. אתה מחפש בעיקר סימנים של נוזל קירור יבש.

Zivcar
30-09-19, 18:06
אני בגישה קצת שונה. כמה זמן עבר בין הבדיקה האחרונה לזו ששמת לב שאין נוזל - יותר חשוב כמה קמ?

הרוצח האמיתי של מנועים הוא מערכת מים כושלת. לבדוק ולגעת בכל צינור מים, להחליף צנרת מנופחת, סדוקה, עין בוחנת בכל באנד. בדיקת אזור המשאבה וחרירי הביקורת שלה, חיבור צנרת מים לקיר אש וחימום פנימי. אתה מחפש בעיקר סימנים של נוזל קירור יבש.

אני מתבייש להגיד אבל עברו 5 חודשים בין בדיקות, בק״מ כ-6000. בזמן הזה הצטרפו קטנים למשפחה והראש היה טרוד בדברים אחרים.
אני לא מוצא במבט בוחן סימנים לנוזל קירור.
מצד שני לא יודע לומר אם חצי מיכל עודפים הלך ב5 חודשים או בשבועיים.

עכשיו יתחילו כמה שבועות של מעקב כמעט יום יומי אני מניח, השאלה כמה אידוי זה הרבה. להחליף את כל מערכת הקירור זה הרבה...בהנחה שלא מוצאים את האשם.

לגבי רוצח שקט, אני ממש אבל ממש לא סומך על מד הטמפ ברכב. יש מד שמחובר לobd באופן קבוע.
הרכב לא מתחמם לעולם. טמפ המים מגיע ביום לוהט בעמידה בפקק למקס 94 מעלות. טרמפ השמן מנוע כ7 מעלות מעל. ככה כבר שנתיים, ללא תופעות חריגות.

opl
30-09-19, 18:27
לא יודע מה הכוונה לאידוי. זה לא סיר קוסקוס.

הפחד הוא מקריסה של צינור קטן ככל שיהיה שיגרום לאובן מים קריטי ללא ידיעה וללא התרעה.

תעקוב יום יומי אבל תזכור שהמפלס נושם גם כשהו תקין. תבדוק בין קר לקר.

יש פה חברים שאחת לX שנים עושים החלפה יזומה לכל הצנרת וכו אבל הם קדושים טהורים ובודדים. אובדן נוזל שלא מוצאים את מקורו אני נוהג לאבחן במכון בעזרת בניית לחץ (יחסית נמוך) למשך לילה - בבוקר לרוב מוצאים את האשם, חוץ ממה שכתבתי יש עוד מוקמות שבהם מים יכולים לברוח.

בהצלחה. אני באמת לא מכיר את הכלי לעומק, אלה עצות כלליות.

ד ו ר ו ן
30-09-19, 19:40
אין לג׳ימני לוח טיפולים עם הגדרת החלפת נוזל קירור וצנרת?

Slowly..

איל מ
30-09-19, 19:40
מערכת קירור תקינה לא מאבד נוזל קירור.
לא חצי מיכל בין טיפולים, ולא שני ס"מ כל 1000 ק"מ.
אם הסיבה לאיבוד ידוע ומנוטרת ובכמות מזערית, ולא ממקום שעלול לקרוס או לאבד יותר, יש שיגידו שניתן לחיות עם זה ולהוסיף. אני לא!
מערכת שמאבדת כמויות של מים, גם מאבדת לחץ, ולכן עובדת לא תקין.
לא מכיר את הג'ימני, אבל אם יש גם פתח מילוי ברדיאטור עצמו, לוודא שגם שם המפלס תקין, ורק אז להתחיל לעקוב.

לא לוותר לרכב ולהמשיך לנסוע לאורך תקופה אם ממשיך איבוד המים בלי שמצאת מאיפה, כי סדק קטן בצינור יכול להפרץ יום אחד ולהשאיר אותך בלי מנוע.

ד ו ר ו ן
30-09-19, 19:45
מערכת קירור תקינה לא מאבד נוזל קירור.
לא חצי מיכל בין טיפולים, ולא שני ס"מ כל 1000 ק"מ.
.
לא מדויק..
מיכל עודפים בלי פקק לחץ/מערכת פתוחה, כן יכול לאבד נוזל קירור, אבל זה איטי מאד וניתן לניטור וזה חלק משגרת אחזקה כמו לבדוק מפלס שמן מנוע.

Slowly..

איל מ
30-09-19, 19:50
גם ברכבים בהם היה לי פקק כמו של מיכל הוישרים, לא היה איבוד נוזל שניתן לראות בעין על פני 10,000 ק"מ (מרווח בין טיפולים).
אני מוציא מהמשוואה מקרים בהם היתה התחממות וגלשו מים.

Mor Gurevich
30-09-19, 19:55
אני יכול להוסיף לדיון שהג'ימני 2008 שלי עם 200k ולא מאבד נוזל קירור, למרות התיאוריה על "אידוי" אפשרי.
והוא נוסע. כל יום.
ממליץ כמו קודמי לעקוב במשך כמה ק"מ ספורים, ואם המפלס בפתח המילוי ברדיאטור יורד, להתחיל באיתור התקלה.

ד ו ר ו ן
30-09-19, 21:02
גם ברכבים בהם היה לי פקק כמו של מיכל הוישרים, לא היה איבוד נוזל שניתן לראות בעין על פני 10,000 ק"מ (מרווח בין טיפולים)..

אז אני מכיר כאלו שכן.. גם פרייבטים.

Slowly..

PW
30-09-19, 23:14
יקירי,

אתה צריך להפריד בין שני נושאים שונים, נפרדים וגם קשורים:
ראשית: האם האוטו מתחמם, קרי טמפרטורת המערכת. (אתה טוען שלא).
שנית: האם יש איבוד של נוזל קירור מהמערכת. (אתה חושד שכן).

יתכן בהחלט שהאוטו לא מתחמם, פינוי החום תקין. אבל יש נזילה פצפונת שגורמת לאיבוד נוזלים ויתכן שבתנאי קיצון גם תחמיר ו/או תתפרץ.
אתה מתאר כאן מצב שבו קשה לך לקבוע האם איבוד מים במיכל העודפים על פני תקופה ארוכה הוא סביר.
אבל ברור לגמרי שבתקופה קצרה, בין נסיעות, לא אמור להיות איבוד מים - בכלל.

על כן תתחיל בבדיקה פשוטה של: רדיאטור מלא לחלוטין, מים במיכל העודפים על סימן ה - FULL בדיוק. כמובן הכל כשהאוטו קר, לפני התנעה.
אחרי נסיעה ו/או נסיעות שבהן המנוע התחמם לטמפרטורת עבודה, ומים עברו מהרדיאטור למיכל העודפים כשהמנוע היה חם - בסוף היום, אחרי שהמנוע שוב קר לחלוטין - תראה אם פעולת המערכת תקינה וכל המים חזרו לרדיאטור מהמיכל כך שמפלס המים מלא בדיוק כפי שהיה לפני ההתנעה בבוקר וכמובן הרדיאטור מלא לחלוטין. כך תהיה בטוח שאין איבוד מים מהמערכת. אם עברת את הבדיקה הזו בהצלחה - מצבך בסדר.
אם לא, יש בעיה. יש אכן איבוד מים, צריך להתחיל לחקור ויש כמה וכמה אפשרויות.
(אם זה המצב, באמת נסה לראות אם אתה רואה איזה שהיא סימן לפריצת מים כלשהיא במערכת).
הנפוצה מתוכן היא סדק או נקב זעיר במערכת - שצריך לאתר.
יכול להיות גם פקק פורץ, ועוד כמה דברים.
הבדיקה הבאה כמו שכתבו כאן תהיה בדיקת החזקת לחץ.
אבל תתחיל בבדיקה הפשוטה לעיל - ותתקדם.
חג שמח
PW

zerez
01-10-19, 02:05
נסעתי הרבה שנים על ג׳ימינים (שניים ליתר דיוק) ואף אחד לא איבד נוזל קירור בין טיפולים,.
איבוד נוזל קירור יכול לנבוע ממכסה רדיאטור לא תקין, צינור יבש, רדיאטור או רדיאטור חימום ויכול להיות גם ראש מנוע.

דבר נוסף, שעון חום שמחובר ל obd הוא לא שעון נוסף אלה אינדיקציה נוספת לאותו נתון, השעון המקורי מקבל את אותו נתון שה obd מספק.
אם אתה רוצה שעון חום נוסף אז צריך לחבר אליו סנסור נפרד.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Zivcar
01-10-19, 08:50
נסעתי הרבה שנים על ג׳ימינים (שניים ליתר דיוק) ואף אחד לא איבד נוזל קירור בין טיפולים,.
איבוד נוזל קירור יכול לנבוע ממכסה רדיאטור לא תקין, צינור יבש, רדיאטור או רדיאטור חימום ויכול להיות גם ראש מנוע.

דבר נוסף, שעון חום שמחובר ל obd הוא לא שעון נוסף אלה אינדיקציה נוספת לאותו נתון, השעון המקורי מקבל את אותו נתון שה obd מספק.
אם אתה רוצה שעון חום נוסף אז צריך לחבר אליו סנסור נפרד.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

תודה על האינפורמציה.
לגבי שעון שמחובר לobd, אצלי השעון המקורי של הרכב עומד קצת לפני האמצע מטמפ מים של 80 מעלות ועד 100, לא יודע אם זה כי יש לו בעיה או כי הוא מתחיל לטפס כשהאוטו כבר ממש רותח.
ברגע שמחברים שעון רואים את הטמפ בזמן אמת. זה מאפשר לי לראות אם משהו השתנה, למשל אם הטמפ עקבית באותה נסיעה באותם תנאים כל יום, או שפתאום הרכב משמעותית חם יותר, אינפורמציה שאין לי שום דרך לקבל מהמחוג.

בנוסף אני רואה גם טמפ שמן מנוע ולא רק מים, שזה בכלל נתון שאין ברכב בלי חיבור לobd.
מהבחינה הזו obd היא אינפורמציה נוספת גם.

איל מ
01-10-19, 09:05
שעון חום ברכבים מודרנים מתוכנן לא להראות הבדלים בטמפרטורה, אלא אם עוברים סף כלשהו.

opl
01-10-19, 09:07
מסכים מאוד. מפליא אותי כל אלה שיש להם פה רכב שטח עם חיבור שכזה לא משתמשים במוצר דומה. עדיף כזה שגם יודע לתת התרעה קולית מעל רמה מסויימת כי אחרת אתה עלול לפספס את התקרית, וזה אירוע דיי מהיר.

השעון חום המקורי שלך תקין, ככה זה. תקוע ב"אמצע", יטפס רק בחריגה מעל הנורמה.

asypeer
01-10-19, 09:08
השעון של הרכב באמצע הסקאלה עד בערך 110, וזה תקין מבחינת התפקוד שלו. כשהוא קופץ לאיזור האדום זה אומר שהרכב ממש התחמם ובמקרה של הג׳ימני זה כבר אומר שיכול לקרות נזק לראש.
אגב, אם מסיבה כלשהיא המים ברחו מהמערכת - השעון הזה לא יראה לך זאת ולכן עדיף חיישן טמפ׳ חיצוני על הראש.
לגבי אובדן נוזל קירור בג׳ימני, אני סובל מהתופעה כבר 4 שנים. החלפתי כמעט כל רכיב במערכת הקירור, הרכב עבר בדיקת לחץ למערכת הקירור (רכשתי את הערכה אם תצטרך..), עבר CO (רכשתי את המבחנה אם תצטרך..) ולטענת מכונאי בתחום עבר גם לחץ הפוך ויצא תקין.
אחד המומחים פה בפורום נסע איתי מחובר למחשב הרכב במשך כמה שעות וגם הוא לא זיהה סיבה לאובדן.
כל מכונאי שדיברתי איתו ירה ״ראש מנוע״ או ״סדק בראש״ בלי לבדוק לעומק (הרכב עם 245 א״ק, עבר ראש מנוע במורשה לפני 60 א״ק - ביד הקודמת)
אולי יש אמת בהשערות האלה, אני רוצה הוכחות..
אם אתה רוצה לשבור את הראש ביחד, מוזמן.

Sent from my iPhone using Tapatalk

opl
01-10-19, 09:11
יש הרבה אנשים שנוסעים שנים עם ראש מנוע שמאבד מים דרך סדק שמתרחב בחום. הם עם האצבע על הדופק ובידיעה שיום אחד אולי יתקעו באמצע הדרך.

asypeer
01-10-19, 09:23
לא רוצה לגנוב את השרשור, אבל מעבר של מים דרך הסדק ושריפה שלהם היה גורם לצביעה לא אחידה של הפלאגים ובהחלפת הפלאגים הצבע היה אחיד בארבעתם (שמרתי אותם לרפרנס)

כמו כן דינם של סדקים להתרחב, הייתי מצפה שאחרי 40-30 א״ק כבר יקרה משהו (כבר הכנתי כסף בצד ל1.6) אבל טרם קרה.
הייתי מצפה גם שאם נוזל עובר דרך סדק לתא הבעירה אז גם יהיה מעבר של גאזים למערכת הקירור - מה שלא קורה.
הדבר היחיד שהוריד את קצב ההעלמות ל0 או קרוב אליו היה כל מיני שמני נחשים שהוספתי - אבל יש לזה תופעות לוואי אחרות.

ד ו ר ו ן
01-10-19, 09:32
אולי פספסתי במהלך התגובות,
מיכל העודפים בגימני תחת לחץ?

בנוסף,
מכיר משני רכבים, שהיה איבוד מים עקבי ואיטי בגלל סדק זעיר בחלק האחורי של מיכל המים, שדלף בכמות קטנה רק כשהמנוע היה חם והמיכל תחת לחץ הנוזל החם.
בגלל שזו הייתה דליפה קטנה, בחלק האחורי וכשהכל חם, לא ראינו נוזל רטוב, כי האידוי היה כמעט מיידי.
רכב לא מתחמם ולא הייתה בעיה אחרת.

אותר בזכות מכונאי עקשן.

Slowly..

asypeer
01-10-19, 09:37
מדובר במערכת פתוחה, מיכל העודפים לא בלחץ. סתם חתיכת פלסטיק עם צינור ופקק (שגם הם הוחלפו אצלי..)

ד ו ר ו ן
01-10-19, 09:43
מדובר במערכת פתוחה, מיכל העודפים לא בלחץ. סתם חתיכת פלסטיק עם צינור ופקק (שגם הם הוחלפו אצלי..)

בדקת בחיבורי צנרת לפלאנגים?
האיבוד משם יכול להיט איטי ורציף כשהמנוע עובד.
הסימן הוא צבע של נוזל קירור יבש בחיבור צינור גומי עם המתכת.
אם הרכב לא מתחמם, ואתה בטוח שהמערכת קירור תקינה, הייתי מחפש את הסדק שערה במיכל כשהוא חם- חפש סימני לחות חיצוניים על המיכל, ובמקביל בוקר מה קצב ירידת מפלס כדי שבינתיים תקבע לך לוז שגרת בדיקת גובה נוזל.

יש והיו לנו לא מעט רכבים מסוגים שונים עם מיכל עיבוי במערכת פתוחה שנדרש היה מידי פעם להוסיף נוזל למיכל.
כמו שאני בודק שמן מידי פעם, אז בודקים גם מפלס נוזל קירור.

Slowly..

asypeer
01-10-19, 09:54
יש במנועי M1X פלאנג׳ מים תחתון שנוטה להירקב, צינור המים התחתון מתחבר אליו.
אצלי טרם החלפתי אותו (לא רואים סימני נזילה בחיבורים, גם שהשתמשתי בפרסטון או הוספתי חומר פלורסנטי למערכת הקירור ובדקתי עם אולטרא סגול..) - נזילה ממנו תשאיר טיפות מתחת לרכב כי אין חלקי מתכת מתחתיו שיגרמו לנוזל להתאדות.

asafk
01-10-19, 17:54
נוזל קירור ממלא את מיכל העודפים כשהוא חם, חוזר ממיכל העודפים לרדיאטור כשהוא מתקרר.
המערכת אינה מערכת פתוחה - המערכת בלחץ, ומיכל העודפים הוא לא חלק מהמערכת אלא כשמו... עודפים. ולכן הוא לא בלחץ.

אסף.

יגאל81
02-10-19, 19:09
לגבי אובדן נוזל קירור בג׳ימני, אני סובל מהתופעה כבר 4 שנים. החלפתי כמעט כל רכיב במערכת הקירור, הרכב עבר בדיקת לחץ למערכת הקירור (רכשתי את הערכה אם תצטרך..), עבר CO (רכשתי את המבחנה אם תצטרך..) ולטענת מכונאי בתחום עבר גם לחץ הפוך ויצא תקין.
אחד המומחים פה בפורום נסע איתי מחובר למחשב הרכב במשך כמה שעות וגם הוא לא זיהה סיבה לאובדן.

גם לי הייתה תופעה דומה בג'ימני. המשכתי ככה כמה שנים ועשרות אלפי קילומטרים. אחרי שבדיקות לחץ לא מצאו כלום. והחלפתי פקק לרדיאטור. צינורות במערכת. משאבת מים וכבר לא זוכר מה עוד.
הרכב לא התחמם אף פעם. ומים ברדיאטור היו. פשוט מדי פעם מילאתי את המיכל עודפים. ודאגתי לנסוע עם מיכל מי קירור לכל מקרה.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Zivcar
13-10-19, 12:41
רק לחזור לספר,
פניתי לאחד המוסכים שאני סומך עליהם, אחד כזה שכבר המליץ לי (ובדיעבד צדק) להשאיר הזעת שמן כזו או אחרת ולא לגעת, כלומר לא מחפש להחליף חצי אוטו על כל תקלה.
מייד כשראה שהרדיאטור בן 12 ועדיין מקורי, המליץ לפרק ולראות.

לפני שפרק עשה לרכב קר בדיקה לצנרת המים עם משאבת לחץ ולא הורגשה נפילת לחץ במערכת.
אחרי שפרקנו רדיאטור זיהינו מספר מקומות שנראים כאילו נוזלים בקטנה. לטענתו סדקים שמתרחבים תחת חום הם האשם בנזילה.
החלפנו רדיאטור (יש כמה אופציות מ700 ועד 2500 שח, כמה רמות של תחליפים ועד המקורי) שכל אחד יבחר מה שמתאים לו.
אחרי שבועיים ו-2 מיכלי דלק אין שום שינוי במפלס נוזל הקירור, לא במייל עודפים ולא ברדיאטור עצמו.

תופעת לוואי מענינת, המזגן התחיל לקרר משמעותית טוב יותר. לא מבין למה, הרי יש לו רדיאטור משלו לא?
בכל מקרה גם אשתי השאילה את הרכב ושמה לזה לב, בלי שאמרתי לה.

מבחינת טמפ עבודה. בנסיעה עירונית ביום חם עם הרבה עצירות, טמפ המים ירדה מ93-95 ל-88-90. ככה שיש הבדל בפוטנציאל הקירור.

איל מ
13-10-19, 13:22
קודם כל תודה על העדכון.
שנית,
כשמערכת הקירור לא תקינה, והרכב עובד יותר חם, נפלט יותר חום על רדיאטור המזגן, ויותר קשה לו.
לעתים, במצבים בהם הרכב ממש מתחמם, האוטו יודע לנתק את המזגן.

נדב ש.
13-10-19, 15:39
רק לחזור לספר,
פניתי לאחד המוסכים שאני סומך עליהם, אחד כזה שכבר המליץ לי (ובדיעבד צדק) להשאיר הזעת שמן כזו או אחרת ולא לגעת, כלומר לא מחפש להחליף חצי אוטו על כל תקלה.
מייד כשראה שהרדיאטור בן 12 ועדיין מקורי, המליץ לפרק ולראות.

לפני שפרק עשה לרכב קר בדיקה לצנרת המים עם משאבת לחץ ולא הורגשה נפילת לחץ במערכת.
אחרי שפרקנו רדיאטור זיהינו מספר מקומות שנראים כאילו נוזלים בקטנה. לטענתו סדקים שמתרחבים תחת חום הם האשם בנזילה.
החלפנו רדיאטור (יש כמה אופציות מ700 ועד 2500 שח, כמה רמות של תחליפים ועד המקורי) שכל אחד יבחר מה שמתאים לו.
אחרי שבועיים ו-2 מיכלי דלק אין שום שינוי במפלס נוזל הקירור, לא במייל עודפים ולא ברדיאטור עצמו.

תופעת לוואי מענינת, המזגן התחיל לקרר משמעותית טוב יותר. לא מבין למה, הרי יש לו רדיאטור משלו לא?
בכל מקרה גם אשתי השאילה את הרכב ושמה לזה לב, בלי שאמרתי לה.

מבחינת טמפ עבודה. בנסיעה עירונית ביום חם עם הרבה עצירות, טמפ המים ירדה מ93-95 ל-88-90. ככה שיש הבדל בפוטנציאל הקירור.

רדיאטור בן 12? מה השאלה בכלל, ברור שלהחליף ועדיף מוקדם מאשר מאוחר, כנ"ל צנרת גומי בעייתית וכו'.

נוזל קירור ממלא את מיכל העודפים כשהוא חם, חוזר ממיכל העודפים לרדיאטור כשהוא מתקרר.
המערכת אינה מערכת פתוחה - המערכת בלחץ, ומיכל העודפים הוא לא חלק מהמערכת אלא כשמו... עודפים. ולכן הוא לא בלחץ.

אסף.

+1.

-->