PDA

צפייה בגרסה מלאה : שלום, אני סטודנט לעיצוב תעשייתי ובמסגרת אחד....

ekashi
10-02-06, 17:07
התרגילים דרושה לי הבנה במערכות מתלים - איך זה עובד, תצורות שונות, דרכי הרכבה יעילות.
מודה מראש לכל מי שיוכל לתרום

YoavR
10-02-06, 17:20
תקרא כאן

http://www.automotivearticles.com/123/Suspension_Design_Types_of_Suspensions.s html

וכאן

http://www.automotivearticles.com/123/Suspension_Design_2.shtml

שאלות יותר ממוקדות יענו בשמחה.

נמרוד
10-02-06, 23:54
התרגילים דרושה לי הבנה במערכות מתלים - איך זה עובד, תצורות שונות, דרכי הרכבה יעילות.
מודה מראש לכל מי שיוכל לתרום

הגעת לפורום הנכון קודם כל, שיהיה ברור. סבלנות ותקבל כאן המון עזרה. אני ממליץ לך קודם כל ללמוד בצורה מסודרת - באמצעות ספר - יש באתר מדור ספרייה ובו המלצות על ספרי נייר במבחר רמות, תעין בו ותמשיך משם לאמאזון קצת יותר לעומק. אם תגיד מה הרקע שלך (כמה עמוק להנדסה אתה רוצה/יכול להכנס) אני אעזור לך להתכוונן לספר נכון.

מעבר לזה, נסה לשתף אותנו יותר - מהו סוג הרכב המדובר - הרי אין דין קטנוע כדין מכונית מיני - כדין ג'יפ -כדין טרופי-טראק למרוצי מדבר... "מערכות מתלים" בפני עצמו נושא הרבה יותר מדי רחב מכדי לאפשר דיון ענייני.

ekashi
21-02-06, 13:51
הגעת לפורום הנכון קודם כל, שיהיה ברור. סבלנות ותקבל כאן המון עזרה. אני ממליץ לך קודם כל ללמוד בצורה מסודרת - באמצעות ספר - יש באתר מדור ספרייה ובו המלצות על ספרי נייר במבחר רמות, תעין בו ותמשיך משם לאמאזון קצת יותר לעומק. אם תגיד מה הרקע שלך (כמה עמוק להנדסה אתה רוצה/יכול להכנס) אני אעזור לך להתכוונן לספר נכון.

מעבר לזה, נסה לשתף אותנו יותר - מהו סוג הרכב המדובר - הרי אין דין קטנוע כדין מכונית מיני - כדין ג'יפ -כדין טרופי-טראק למרוצי מדבר... "מערכות מתלים" בפני עצמו נושא הרבה יותר מדי רחב מכדי לאפשר דיון ענייני.

אתה תצחק עלי אבל זו מרכבה מתקופת מצריים העתיקה.
במסגרת התרגיל צריך להחזיר אלמנט מודרני לעבר. מרכבות קרב היו יתרון חשוב באותה תקופה.
חשבתי להחזיר אולי מתלים על מנת לשפר את ההתנהלות של הלוחם על המרכבה כך שהוא ישיג יותר
יציבות וכתוצאה יותר דיוק בלחימה.

ekashi
21-02-06, 13:52
תקרא כאן

http://www.automotivearticles.com/123/Suspension_Design_Types_of_Suspensions.s html

וכאן

http://www.automotivearticles.com/123/Suspension_Design_2.shtml

שאלות יותר ממוקדות יענו בשמחה.

תודה

ERAN NO 1
21-02-06, 14:05
עד היום יש מרוצי סוסים עם עגלות ותמיד רואים אותם מתהפכים לאחד הצדדים

אני הייתי מכניס מתלים שמאפשרים לרוכב להטות (מהמילה הטייה)את המרכב לאחד הצדדים בהתאם
לכיוון
יש היום תלת קטנוע 3 גלגלים שעובד בדרך הזאת

חוץ מזה בהתאם לרוח האתר כלוב התהפכות שנורקל לסוס ושיפור באוכל להעלאת כוח סוס
ופרסות שטח של GOODYEAR מוגבהות גם באים בחשבון :-D :-D :-D

נמרוד
22-02-06, 10:45
אם אתה רוצה לשפר את המרכבה העתיקה, הפריט המודרני היחיד החשוב ביותר הוא גלגל עם צמיג פנאומטי. כנראה משהו בסגנון של אופני הרים מודרניות. לגבי מערכת מתלים - הגלגלים יהיו מחוברים זה לזה בסרן קשיח (מת) והייתי מחבר אותם ללא ספק במתלה עלים חצי אליפטי פשוט ביותר (השם המקצועי בספרות הוא הוצ'קיס), אבל עם טוויסט מודרני -עלה אחד בודד בכל צד שעשוי מחומרים מרוכבים.

kd2
22-02-06, 14:03
יש היום תלת קטנוע 3 גלגלים שעובד בדרך הזאת
המוטציה של הונדה?

tayrie
22-02-06, 14:20
אמנם לא מרכבות לחימה ,אבל כמה תמונות של מרכבות (טיפה מודרניות) שצילמתי בגרמניה -
http://img239.imageshack.us/img239/160/img2536medium6bg.jpg
http://img100.imageshack.us/img100/7497/img2537medium9iv.jpg
http://img239.imageshack.us/img239/9506/img2538medium1sc.jpg
http://img239.imageshack.us/img239/3523/img2542medium7vj.jpg

אלון_ק
22-02-06, 15:04
נמרוד, למה לך לבחור בקפיצי עלה? מעבר לפשטות הבניה וקיבוע הסרן במרחב יש בעיקר חסרונות. נכון, זה עלה אחד ולכן אתה ממזער תופעות לוואי שאנחנו סובלים מהן כמו חיכוך בין העלים, אבל אתה עדיין מפסיד את אחת ההמצאות הנהדרות של המאה הקודמת: מקפירסון. מתלה נפרד עם קפיץ ספירלי יהיה מסובך יותר לתכנון, אבל נעים הרבה יותר בנסיעה.

אם אתה מסתכל על זה מהפן של מרכבה, אזי נוסף לך יתרון נוסף: כשל של הקפיץ לא יגרור הנתקות הסרן מהמרכבה. כשל כזה עדיין יהיה לא נעים, אבל לפחות המרכבה לא תתהפך במקום ותצא מכלל שימוש למשך הקרב.

בולמים הם אפשרות? מה עם מוצרי גומי? יש לך מגבלה לחומרים שהיו קיימים אז, או שמותר לך להשתמש גם בפולימרים מתקדמים מהיום (מי אמר כריות אוויר)?

ekashi
22-02-06, 16:16
קודם כל תודה לכולם על העזרה.
כן אני מוגבל בחומרים וטכניקות לתקופת מצריים העתיקה.
יש ברזל ויש סוגים של עץ אבל רמת המיומנות של עיבוד ברזל נמוכה ביותר.
ניתן לייצר צירים (ברמת דיוק נמוכה אבל אפשר) אך עיבוד ספירלי בברזל קרוב לבלתי אפשרי בתקופה ההיא.
קפיצי עלים נשמעים כמו רעיון הגיוני.
חיפשתי חומר באינטרנט כמו שנמרוד הציע גם תחת קפיצי עלים וגם תחת הוצ'קיס ולא הצלחתי למצוא הסבר טכני או תמונות.
בקשר לצמיגים הלוואי אבל הדבר היחידי שמתקרב לזה הוא חתיכת עור שצמודה לגלגל שעשוי מעץ.

ekashi
22-02-06, 16:22
קודם כל תודה לכולם על העזרה.
כן אני מוגבל בחומרים וטכניקות לתקופת מצריים העתיקה.
יש ברזל ויש סוגים של עץ אבל רמת המיומנות של עיבוד ברזל נמוכה ביותר.
ניתן לייצר צירים (ברמת דיוק נמוכה אבל אפשר) אך עיבוד ספירלי בברזל קרוב לבלתי אפשרי בתקופה ההיא.
קפיצי עלים נשמעים כמו רעיון הגיוני.
חיפשתי חומר באינטרנט כמו שנמרוד הציע גם תחת קפיצי עלים וגם תחת הוצ'קיס ולא הצלחתי למצוא הסבר טכני או תמונות.
בקשר לצמיגים הלוואי אבל הדבר היחידי שמתקרב לזה הוא חתיכת עור שצמודה לגלגל שעשוי מעץ.

נמרוד
22-02-06, 16:29
אוקי, אתה מוגבל ליכולות של התקופה, ויכול להכניס רק ידע מודרני?

אז מה דעתך להמציא צמיג פנאומטי ממעיים של כבש/פרה/גמל, מה שמספיק ארוך בשביל להכרך סביב גלגל עץ, עם רצועות עור שמלפפות אותו אל החישוק, נותנות לו גם הגנה וחוזק, ממש צמיג רדיאלי.

נמרוד
22-02-06, 16:41
ואם להמשיך את הקו של אלון - קפיצי אויר, למה לא?

אתה יכול לבנות מתלה סרן קשיח עם 3 חיבורים די בקלות, זרועות מעץ, כאשר הנקודה החשובה היא איך מייצרים את החופש הנדרש בחיבורים. ובתור כריות אויר - שתי עיזים קטנות מנופחות, בהחלט טכנולוגיה עתיקה מוכרת שמשמשת עד היום בתור אמצעי ציפה בנהרות באפריקה.

יוני5
22-02-06, 16:45
גדול, נמרוד.

אבל המעיים יתפוצצו, לכן צריך למלא אותן במשהו...
...
...
...
יש! קישקע.

ואם אתה כבר מתחרע על הצ'ולנט, קח את השעועית, ויש לך טורבו.

בקיצור, מעיים זה לא כל כך טוב, אבל נאדות מים מעור היו? היו.
תייצר נאד מיים צר - למעשה תיצור פנימית כמו של אופניים, תמלא אותו חול (כמו שעושים עם צמיג קרוע) ותחזק אותו למקומו עם רצועות עור וכך תוכל להרווח נוחות נסיעה.

יוני5

נמרוד
22-02-06, 16:57
כל הרעיון יוני, זה למלא אותו באויר = פניאומטי, לא בחול. וקשקע מחוזק מבחוץ בכמה plies של עור, יכול לעבוד, למה לא?

ekashi
22-02-06, 17:02
גאונים!
וכל מילה נוספת מיותרת, אני רק מתבייש שלא אני זה שחשב על זה.
תודה ונקווה שתוך שבוע יהיה לי משהו להראות לכם

אלון_ק
22-02-06, 21:47
כאשר הנקודה החשובה היא איך מייצרים את החופש הנדרש בחיבורים
מיסבים שעשויים מרצועות עור שגולגלו, משומנים מאוד. פטמות גירוז זה קצת מוגזם, אבל חורים לשימון זה אפשרי.

ekashi
22-02-06, 23:41
מבחינת מיסב אין בעיה כי הם הצליחו לייצר אותם, אמנם לא בדיוק של עשרות המילימטר אבל הצליחו.

Omer
22-02-06, 23:48
לא לשכוח לחבר כל גלגל על ציר נפרד ולא על ציר אחד.
ברגע ששני הגלגלים מחוברים על ציר אחד יהיה קל יותר למרכבה לאבד שליטה ולהתהפך.

חנן-ג'יפולוג
22-02-06, 23:50
נמרוד, בשביל שהמעיים יוכלו לסחוב עליהם עגלה מאוישת, תוך כדי שהם מנופחים בלחץ שאדם מסוגל לייצר בנשיפה, 3-4 PSI , הם יהיו צריכים להיות מאוד מאוד גדולים.

עמי
23-02-06, 08:59
אין בעיה לבנות משאבה ידנית או רגלית (מפוח) מעור וכמה חתיכות עץ.

ERAN NO 1
23-02-06, 09:15
לגבי זוויות הגלגלים חשבתי על כך ואולי כדאי שהם יורכבו כמו גלגלים של כיסא כדורסלנים לנכים בזוית כך

שהחלק התחתון יותר רחב כלפי חוץ ליותר יציבות .
אולי גם בכלל להרחיב אותה קצת למניעת גלגול

נמרוד
23-02-06, 09:16
חנן מדובר פה על פרויקט בעיצוב תעשייתי, לא הנדסה. כמה PSI לפה ולשם לא קריטיים. אם זה היה פרויקט אמיתי היה איזה מהנדס-חרטומים שהיה צריך גם לממש את זה ולמצוא כמה לחץ הקישקע מחזיק ואיך לנפח ללחץ הזה. אולי הם היו מאמנים עבדים כושים ענקיים מלידה לשמש בתור מנפחי צמיגים?

מצאתי שתי תמונות של שימוש בעיזים מנופחות לצורכי ציפה בנהר האומו באתיופיה, בתחושה שלי עז כזאת מהווה קפיץ אויר מתאים מתחת לכל גלגל של מרכבה.

ERAN NO 1
23-02-06, 09:18
חוץ מזה אם אני לא טועה בתקופת מצרים העתיקה לא היו דרכים אלא פשוט מדבריות חול עצומות כך

שגלגלים פנאומטיים לא כל כך עוזרים בשיכוך אבל רחבים יותר אולי ימנעו שקיעה בחול והתגלגלות טובה יותר

ekashi
23-02-06, 17:22
[QUOTE=ERAN NO 1]לגבי זוויות הגלגלים חשבתי על כך ואולי כדאי שהם יורכבו כמו גלגלים של כיסא כדורסלנים לנכים בזוית ...אולי גם בכלל להרחיב אותה קצת למניעת גלגול...

אחלה רעיון ואת האמת שבסקיצות ציירתי את זה ככה (גוף רחב אבל לא ארוך במיוחד כך שיתאים לשלושה אנשים עומדים וגלגלים מוטים).

ekashi
23-02-06, 18:02
חוץ מזה אם אני לא טועה בתקופת מצרים העתיקה לא היו דרכים אלא פשוט מדבריות חול עצומות כך

שגלגלים פנאומטיים לא כל כך עוזרים בשיכוך אבל רחבים יותר אולי ימנעו שקיעה בחול והתגלגלות טובה יותר

אני מאמין שתהיה להם השפעה מסויימת על השיכוך וחוץ מזה במידה ומרכיבים רצועת עור שלוחצת את הצמיג/פנימית/מעיים אל מסגרת העץ אפשר לייצר חריצים שיכולים לעזור לאחיזה

זאביק
24-02-06, 19:26
אפשר לייצר חריצים שיכולים לעזור לאחיזה

לדעתי החריצים רק יפריעו.
אצה רגיל לחשוב על רכב שבו הגלגל הוא המניע, ולכן הוא צריך לאחוז טוב את הקרקע, כיד להעביר את הכוח.
פה הגלגל רק מתגלגל. כמה שפחות חיכוך יותר טוב, כי זה פחות מפריע לסוס למשוך את העגלה . . .

ekashi
25-02-06, 17:57
לדעתי החריצים רק יפריעו.
אצה רגיל לחשוב על רכב שבו הגלגל הוא המניע, ולכן הוא צריך לאחוז טוב את הקרקע, כיד להעביר את הכוח.
פה הגלגל רק מתגלגל. כמה שפחות חיכוך יותר טוב, כי זה פחות מפריע לסוס למשוך את העגלה . . .

כשאתה צודק אתה צודק

ekashi
25-02-06, 20:59
אשמח לדעתכם הכנה.
הלכתי בסוף עם רעיון המתלים הפניאומטים של נמרוד.

ekashi
25-02-06, 21:04
ועוד אחת

ekashi
26-02-06, 18:02
ועוד אחת
ושל הבולמים עצמם

נמרוד
26-02-06, 19:56
נחמד מאד... לא ברור לי מה מחבר את הגלגלים למרכב למעט כרית/עז האויר? מהם החיבורים הנוספים?

ekashi
26-02-06, 22:51
נחמד מאד... לא ברור לי מה מחבר את הגלגלים למרכב למעט כרית/עז האויר? מהם החיבורים הנוספים?

המרכבה מחוברת לקונסטרוקציה ש"כלואה" בתוך התיבה שבתוכה ה"עז". בפנים יש מסילות שמשאירים את התיבה אנכית ביחס למרכבה

-->