PDA

צפייה בגרסה מלאה : מה נדרש כדי להתאים מאוורר חשמלי של פורד לג'יפ שלי

hadtomer
11-12-19, 21:00
היי.

בדומה להרבה אינדיאנים-הג'יפ שלי הגיע עם מאוורר מנוע מכאני - פאן קלאצ' - וגם עם מאוורר מנוע חשמלי.

כמה חכמים בארה"ב גילו שמנוע המאוורר של פורד טאורוס משנות התשעים יכול להחליף בדיוק את מנוע המאוורר המקורי-הוא יושב על אותם ברגים בדיוק. הם גם גילו שה CFM של מאוורר הפורד הוא גבוה יותר- ותוך כמה חודשים הותקנו לא מעט כאלה.

מה שאף אחד מהאמריקאים אינו מסביר-הוא מה נדרש כדי לבצע כזה פרויקט מבחינת חשמל. לפורד יש מאוורר 2 מהירויות וגם לג'יפ-אך סביר להניח שזה לא מסתכם בלחבר כמה כבלים (אור איז איט) - יש בטח בתמונה גם ממסרים וכיו"ב.

אשמח לשמוע מהמקצוענים-מה נדרש מבחינת חשמל כדי שדבר כזה יעבוד?

boaz avrahami
11-12-19, 21:04
אל תעבור לחשמלי.
זה לא יותר טוב ממכאני.
מקסימום אולי - תוסיף חשמלי.

אתה לא תהיה שקט לרגע עם החשמלי.
אני כמעט השמדתי מנוע בגלל החרא הזה.

אם יש בעיות תבדוק אחורה מה השינוי או מה זקן מדי ותחליף.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

hadtomer
11-12-19, 21:10
מה קורה בועז.

חשוב לי להדגיש- אני לא עובר לחשמלי. יש לי ברכב פאן קלאצ' ויהיה לי פאן קלאצ' תמיד.

ג'יפ ציידה את ה KJ בווריאציה שכוללת חבילת גרירה-והיא כוללת גם פאן קלאצ'- וגם מאוורר חשמלי גדולשיושב בין הפאן קלאץ' לרדיאטור. אותו אני רוצה להחליף במנוע ומאוורר בדיוק באותו גודל - אך עם CFM הרבה יותר רציני

סולי
11-12-19, 21:54
אפשר לראות תמונה?

נשמע לא יעיל בעליל... בדכ הרדיאטור נמצא בין שני מאוורר... ולא מאוורר בין המכני לרדיאטור.
בטוח שלא בחזיתהרדיאטור? כמאוורר עזר ?

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

hadtomer
12-12-19, 06:38
ראשית - מכיוון שבאתי לקבל תשובה לבעיה- אני לא רוצה שהדיון יגלוש- כפי שקורה לעתים קרובות - לדיון על משהו אחר, כמו על האם אני יודע היכן נמצא המאוורר והאם אני באמת בטוח שכך בנויה מערכת הקירור. אז התשובה היא כן. אני יודע היכן נמצא המאוורר וכיצד בנויה מערכת הקירור

https://www.moparpartsgiant.com/parts/mopar-fan-kit-cooling-heavy-duty~82206937.html

- ואני באמת אודה לכם אם נשמור את הדיון הזה בגבולות הפתרונות שאני צריך.

שנית - כאמור- אני יכול להתגבר בלי בעיה מיותרת על הרכבת מנוע המאוורר וההתאמות. החשמל הוא מה שמטריד אותי.

סולי
12-12-19, 06:48
בתור התחלה תצטרך להשוות נתונים בין המאוורר המורכב לזה שיורכב ואז להבין אם תדרש לשדרג חוטים/ריליי או אפילו אלט'

hadtomer
12-12-19, 06:56
מעולה. כיצד מבוצעת השוואת הנתונים

סולי
12-12-19, 07:46
מה זאת אומרת כיצד?
מה הנתונים של המאוורר המקורי ומה של המונדאו? וואט ואמפר?

מוני אורבך
12-12-19, 08:21
יש נוסחאות מדויקות של כמה CFM אתה צריך לעומת מספר כוח סוס.
בזמנו כשהתענינתי בנושא מצאתי די בקלות באמצעות דוקטור גוגל.
אני שוב מדגיש כוח סוס ולא נפח מנוע, זו טעות נפוצה.

מהשרוול אני זוכר שלמנוע של CJ שהוא 110 כוח סוס צריך סביבות ה 3000CFM
צריכת זרם לכזה דבר היא סביב ה 20A במהירות מרבית.
מה שאומר שמאוד כדאי לך לסדר חיווט ישירות מהמצבר אל המניפה (באמצעות רילי כמובן)

מניפה + מאוורר מכני נראה לי טעות. המניפה תפריע לעבודת המאוורר המכני ושניהם ממש לא ידנו תפוקה מלאה.
מאוורר מכני טוב, שמותקן טוב הוא חזק יותר מכל מניפה חשמלית שתוכל למצוא.
על כן נראה לי דבילי גם וגם, אבל זו זכותך המלאה לעשות טעויות.

הבעיה במאוור מכני היא בטורים הנמוכים והגבוהים.
ב IDEL המאוורר המכני לא נותן מכסימום תפוקה. בעיתי אם אתה זוחל לאט מאוד ובטורים נמוכים למשך זמן ארוך.
אפשר לפתור בעיה זו עם פולי יותר קטן אבל אז תהיה לך בעיה גדולה בטורים הגבוהים.
במהירות גבוהה הוא סתם מסתובב מהר מדי ואוכל מכוח המנוע.

זו הסיבה שעברו לחשמלי. אתה מקבל תפוקה בדיוק מתי שצריך.
חסרונות, מערכת יותר מורכבת ועל כן פחות אמינה (שולי לדעתי בתנאים בארץ אבל...)

גם וגם, מיותר לחלוטין.

hadtomer
12-12-19, 20:52
מניפה + מאוורר מכני נראה לי טעות.

גם וגם, מיותר לחלוטין.

מה קורה מוני!.

את זה... תאמר לחברים בדיימלר קרייזלר שהחליטו לצייד את הרכב בשניהם. למה הם עשו זאת? איכווייסט נישט.

בכל מקרה- לאחר שיחות עם חברים בארה"ב אני זקוק לכבלים 10 A וממסר 40 A.

boaz avrahami
12-12-19, 21:21
למיטב זכרוני לטאורוס ולוולוו מסויים אותו מאוורר.
( נדמה לי ש 760).
אם אני לא טועה מדובר ב 3600 CFM במהירות הגבוהה.

תחפש תמונה כי יתכן ואוכל לסייע לך עם מאוורר. יש לי משהו כזה ששימש אותי בגרנד

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

hadtomer
13-12-19, 08:22
למיטב זכרוני לטאורוס ולוולוו מסויים אותו מאוורר.
( נדמה לי ש 760).
אם אני לא טועה מדובר ב 3600 CFM במהירות הגבוהה.

תחפש תמונה כי יתכן ואוכל לסייע לך עם מאוורר. יש לי משהו כזה ששימש אותי בגרנד

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

מה קורה בועז. נכון מאוד- אתה צודק- יש הרבה אזכורים לזה בארהב אבל אני מתקשה להבין בעצמי האם האמריקאים מתיחסים למנוע המאוורר או למאוורר עצמו-כלומר הפלסטיק. בכל מקרה, אני עדיין שובר קצת את הראש בניסיון להבין האם מאוורר הפלסטיק של ג'יפ יתאים למנוע המאוורר של הפורד. מנוע המאוורר יושב אחד לאחד בתושבת המקורית- ואני צריך בהזדמנות לאתר תושבת. זה לא קל לצערי אם לא קונים חדש.

באשר לתמונות - זהו המנוע מאוורר של פורד

https://www.autopartskart.com/ford-taurus-1993/engine-cooling-fan-motor.html

זוהי התושבת

https://www.ebay.com/itm/Radiator-Cooling-Fan-Assembly-Heavy-Duty-HD-for-04-05-Jeep-Liberty-3-7L-/371121909829

boaz avrahami
13-12-19, 08:27
המנוע לא מעניין.
אני גם לא הכי סומך על החלק החלופי מבחינת התאמה.
גרד מהספרות רכב את איור ההתקנה והמקט שלו.

על פניו , תמונת המאוורר החלופי ששמת נראה קטן. לא יותר מ 30 שנטים.
הטאורוס יותר גדול באופן ברור.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

omri_t
13-12-19, 17:50
תחפש דיונים ישנים כאן על בחור (אשר?) אעשה התאמה כזו בסיקס.

לך תמצא כזה מנוע....

בכל מקרה לדעתי יש המון יתרונות למאוורר חשמלי לצד חסרונות ברורים.

בצד החשמל, שלהבנתי עליו אתה שואל.
צריך חיווט בריא.
ממסרים- לשתי המהירויות בנפרד.
מד טמפרטורה שמסוגל להפעיל שתי יציאות לפי טמפרטורה לכל יציאה. כך שתוכל להינות מהמהירות המשתנה במאוורר- חפש בדיקסל.

צריך למצוא מקום לחבר את הרגש של הטרמוסטט.

הייתי שם גם רגש טמפ שיפעיל זמזם סביב 102 מעלות.
לפחות כמה חודשים.

ומפסק ידני להפעלה ישירה כשנכנס לקטע טכני של זחילה ביום חם.

אני לא מבין למה יש גם חשמלי וגם מיכאני.
מישהו ב jeep עשה חצי תואר.

סולי
13-12-19, 18:06
מעבר לחיווט גיבור למאוורר.. גם לאלט ולמצבר, ולעיתים גם האלט נדרש לשדרוג.

אתה אומר שהרכב מגיע עם השדרוג הזה במקור אז אתה יכול גם לבדוק מה עוד שודרג חוץ ממאוורר.
סתם לדוגמא להשוות מקטים של אלט'... ייתכן שהוא זהה וזה רק סימן טוב.

ברכב כמו שלי שלא נולד עם וונטה חשמלית נדרש שדרוג משמעותי למערכת החשמל.

ממליץ בחום:
https://youtu.be/ZqxwUgFJ6n8

six 4 life
13-12-19, 21:32
הספיקה של מאוורר טאורוס/ וולבו 3800 CFM
המאווררים של טאורוס ו-וולבו מסויימות אכן זהים (מנועים זהים של סימנס), המניפות שונות גם בצורת הלהבים וגם בחיבור לציר המנוע עצמו, ולכן אם אתה מתכנן לרכוש מאוורר משומש לטאורוס ולקנות לו מנוע חדש - אתה קונה מנוע חדש סצפציפית למאוורר טאורוס.
אם האמריקאים מדווחים שמנוע מאוורר טאורוס מתאים ישירות למניפה ולתושבת/כונס של המאוורר שקיימים אצלך כרגע ברכב אז סיכוי לא רע שזה אותו מנוע (למעשה אותם נתונים) אבל בלי נתונים מדוייקים של המנוע עצמו ב2 האפליקציות אין לדעת. בכל אופן אם אכן מדובר במנוע משודרג / יותר חזק וזהה אז על פניו העניין המכני פתור ונשאר לך העניין החשמלי של לעבות את קו המתח (כבלים, ריליי) - למרות שבאפליקציה במקרה של הרכב שלך ובגרנדים 00-04 בהם גם יש מאוורר חשמלי משולב עם פאן קלאץ', המאוורר הזה הוא מאוורר נלווה ולא ראשי ולכן לעולם לא עובד קשה כמו שמאוורר טאורוס עובד בפרייבט כמאוורר ראשי. בהתאם אני לא בטוח שיסחוב אמפראז' כל כך גבוה ברכב כזה כמו שיסחוב ברכב פרטי שבו הוא המאוורר הראשי. מצד שני לעבות את מערכת החשמל של המאוורר יכול רק להועיל ולתת לך יותר ביטחון.

נ.ב. ההמלצות או התגובות לגביי מאוורר מונדאו אינן רלוונטיות כאן, מדובר במאוורר אחר לגמרי אז שימו לב שמדברים כאן על טאורוס.

hadtomer
14-12-19, 07:45
עומרי-אתה צודק-אבל אני כבר עם מאוורר חשמלי. הספיקה שלו עומדת על כ 1800 CFM.

SIX4LIFE- מאוד מדויק. מנוע המאוורר המקורי של ג'יפ אינו זהה למנוע של פורד. הספיקה שונה וגם האורך (הבדל קטן מאוד).

אני כמובן מתבסס על כל מה ששולחים לי מארה"ב מבחינת מידע. הבעיה אצלנו היא שהמאוורר עצמו יושב בתושבת עגולה

https://www.google.com/search?q=jeep+liberty+heavy+duty+cooling&sxsrf=ACYBGNSW4TINbtAQzUSMVfWtk4Y5Yk_m9A :1576301906318&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiE-ryZtrTmAhUITsAKHRFkC0MQ_AUoAXoECAsQAw&biw=1242&bih=568#imgrc=4Ypoe-CW6R-BeM:

כפי שניתן לראות כאן. מאוורר גדול יותר אינו מתאים ובכל מקרה אין בעיה כנראה להתאים את המאוורר הקיים של ג'יפ. את המנוע עצמו קניתי בניקוי המדפים המסורתי של ROCKAUTO. אם היתי בארה"ב היתי קופץ לכל פירוקיה ולוקח לי מאוורר מנוע מליברטי עם חבילת קירור HD, הבעיה היא שאנחנו בישראל ולא בא לי לקנות מאוורר כזה מסמלת ב2000 שקל לצורך מדידה, או מינוביץ באיזה אלף שקל. כך שהזמנתי לי יחידה ב190 שקל ממוכר בארה"ב ואני מחכה שתגיע. זה סתם לצורך מדידות וזה לא כל כך משנה לי כי המנוע המקורי יפורק ממנה ובכל מקרה הוא לא נראה לי שיא האיכות.

ד ו ר ו ן
14-12-19, 09:38
יש נוסחאות מדויקות של כמה CFM אתה צריך לעומת מספר כוח סוס.
בזמנו כשהתענינתי בנושא מצאתי די בקלות באמצעות דוקטור גוגל.
אני שוב מדגיש כוח סוס ולא נפח מנוע, זו טעות נפוצה.

.
ושטח ונפח קירור מתאים.
זה לא מנוע במבנה של קירור אויר.

שאלה:
איפה המאוור של המזגן?

זה אומר מאוורר שלישי (ואז בכלל סמטוחה של מערבולות..), או שבכלל יש אפשרות שהחשמלי הוא של המזגן וגם כוח עזר למכני במהירות נסיעה נמוכה.

hadtomer
14-12-19, 09:58
החשמלי הוא של המזגן וגם כוח עזר למכני במהירות נסיעה נמוכה.

מדויק.

ד ו ר ו ן
14-12-19, 10:00
מדויק.

אז זה עושה המון סדר בסיפור ומוריד לדעתי את כל הדיון מכני-חשמלי וכו.

hadtomer
14-12-19, 13:01
אכן. גם העליתי את התרשימים של המערכת-שממחישים באופן די ברור כיצד זה עובד כבר מהמפעל. לכן מבחינתי אין כאן יותר מדי התעסקות.

IlanHadar
14-12-19, 16:08
מדויק.

לא ממש,

בסביבות 2008 ג'יפ חדלו להשתמש כלל במאווררים מיכניים על פאן קלאץ ועברו לחשמליים בלבד.

את האופציה למכני, בנוסף לחשמלי, הם השאירו כחלק מחבילות HD לרכבים גוררים או כאופציה נוספת.

hadtomer
14-12-19, 16:58
לא ממש,

בסביבות 2008 ג'יפ חדלו להשתמש כלל במאווררים מיכניים על פאן קלאץ ועברו לחשמליים בלבד.

את האופציה למכני, בנוסף לחשמלי, הם השאירו כחלק מחבילות HD לרכבים גוררים או כאופציה נוספת.

כפי שכתבתי - שלי מצויד בחבילת ה HD.

בכל מקרה- המנוע של הפורד יגיע בעוד שבוע. אין לי כל כוונה להתחיל להשבית את הרכב או לחתוך את תושבת מנוע המאוורר הקיימת, אז הזמנתי אחת משומשת בכמה עשרות דולרים עם מנוע המאוורר וכיו"ב ועליה אעשה את הבדיקות והמדידות

hadtomer
30-12-19, 13:39
טוף....דיבורים לחוד ומעשים לחוד.

חבילות למכביר הגיעו וכעת הגיע זמן הביצוע. מה שבתמונה הוא מאוורר מקורי של ג'יפ- ותושבת מאוורר מקורית (מדובר במאוורר מפירוק) ולצידו מנוע של פורד קראון ויקטוריה. בתא המנוע האסמבלי הזה יושב לפני הפאן קלאץ' בצד של המנוע. אני פחות צריך להסביר מדוע - כי ג'יפ עשו את זה ככה. וכן - גם חשמלי וגם פאן קלאץ'.

יש לי בבית גם מנוע של פורד טאורוס אך מתברר שמנוע הקראון ויקטוריה יותר "רדוד" וגם יותר מתאים למאוורר המקורי של ג'יפ. יש לציין לטובת כל החברים כאן ש ROCKAUTO שלחו לי מנוע לא נכון בההתחלה אז אם מישהו כאן זקוק למנוע של קראון ויקטוריה או טאורוס - אשמח לתת אותם לבית טוב בתמורה לכתיבת המשפט "ג'יפ ליברטי אינו אשפה ועובר הכל מי צריך סופה?" בשתי תגובות.

126824

בכל מקרה - כרגע אני עדיין לא נכנס להיבטי עבודות החשמל- להבנתי זה לא ממש קשה. אני כן אחכה לערב שקט בו יהיה לי זמן איכות עם הדרמל (שיגיע עוד שבוע).

אם יש כאן מישהו שרוצה לסייע חוץ מנדב ידי זהב 42 (אני כותב את זה כי הוא כבר קפץ והתקשר וביקש מראש לסייע) אז איזה יופי, הבירה שלי קרה.

-->