PDA

צפייה בגרסה מלאה : בגי"ה - לינה לאורך שביל חוצה ישראל

zivo
17-12-19, 16:33
מטילים שהולכים את השביל, ועושים יותר הליכות של יותר מיום אחד, האם חלים עליהם כל הכללים של (איסור) שינה בשמורה, או שלאורך השביל יש מדיניות שונה?
שאני מסתכל על השביל, אני בעצם מבין שאו שלא הולכים רציף (ויוצאים לישון מחוץ לנתיב), או שכנראה עוברים על החוק.
אני צודק או שאני מפקשש משהו?

asafk
17-12-19, 17:08
אתה צודק לחלוטין. אין חוק שונה לשביליסטים.

אסף.

יונתןמצפה
17-12-19, 17:59
השביל והחניונים בנויים ככה שבכל התחלת/סוף מקטע יומי אתה מגיע לחניון לילה או נקודה שמותר לישון בה. אין בעיה לעשות את השביל ברצף ולשמור על החוק. כמובן שצריך כושר מתאים ולוגיסטיקת מים במקומות מסויימים.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

איל מ
17-12-19, 18:36
רק לפני חודש האכלנו איזה שביליסט איטלקי בודד בחניון נחל ברק.
לפני שנה סיפור דומה בחניון גב חולית.
כאמור, כל קטע בשמורה מתחיל או נגמר בחניון כלשהו.

zivo
17-12-19, 19:40
אתם כמעט צודקים לגבי החניונים, אבל כמו תמיד, אלוהים בפרטים הקטנים.

1- החניונים האלו מכתיבים קצב ומרחק ליום, ולפעמים זה רחוק. מי שהולך את השביל בפעימות של סופי שבוע, או שלושה ימים, יכול גם לעשות 20+ ק"מ ליום (יש אח"כ שבוע עבודה לנוח), אבל יש כאלו ש 20+ קשה להם, ומי שהולך מקטעים ארוכים (או את החוצה כולו ברצף), בד"כ הולך בקצב איטי יותר. ושהולכים 12-15 ק"מ ליום, כל התאוריה של החניונים כבר לא מחזיקה מים.
והפוך, נגיד שמישהו יכול, ורוצה ללכת יותר (20-25 ק"מ) אבל באזור הספציפי החניונים נמצאים 15ק"מ אחד מהשני.

@יונתן - אני יודע שבאופניים החישוב אחר.

2- תעברו על המסלול, בעיקר בדרום, הרבה פעמים החניון 2-3 ק"מ מהמסלול. מי שרוצה ללכת אתה המסלול "הקפיצה הקטנה" הזו, מוסיפה לו הרבה ק"מ "מבוזבזים". ולפעמים, המסלול עצמו, פשוט סוטה מהתוואי ההגיוני שלו, רק כדאי להגיע למקום לינה "חוקי" (תסתכלו למשל על המסלול והחניון באזור נחל מדור, גבעת מדור. למעלה מ 5 ק"מ סטיה מהנתיב ההגיוני, רק כדי לייצר נקודת לינה חוקית).

3- שביל ישראל הוא יוזמה חשובה, וצריך לעודד ולהנגיש אותו, השיקול של שינה "חוקית" ממש מסבך עד כדי מבצע צבאי (מהקפצות מהשטח, ללינה בחוץ, ועד מסע מילוט והסתתרות, מהפקח).
בקיצור, נוסף לאתגר המקורי עצמו, ובנוסף לבעיית המים והאוכל, מוסיפים איזה מגבלה מטופשת (לגבי 4X4, אני חושב שזו מגבלה נכונה וחשובה, אבל זה לא המקרה פה).

סער
17-12-19, 22:22
מי שהולך את שביל ישראל ומתכנן נכון את הימים יכול בלי בעיה לישון במקומות חוקיים בלבד.
מי שהולך את שביל ישראל כולו, כדאי מאד (מאד) שיהיה מתוכנן, וגם בנושא מים ומזון. לא רק לינה. אחרת יהיה בצרות.

ומי שהולך קטעים מהשביל.... מודה שאיני מבין את הדרישה שהכל יהיה מותאם לצרכיו... טיילו ותהנו, ותכננו/בחרו את המסלולים בהתאם ליכולתכם ולמצב בשטח. אל תצפו שהשביל יתאים את עצמו אליכם.... אבל זו רק דעתי האישית וכולם מוזמנים לחשוב אחרת.

דור אריאל
17-12-19, 22:41
רק לפני חודש האכלנו איזה שביליסט איטלקי בודד בחניון נחל ברק.
לפני שנה סיפור דומה בחניון גב חולית.
כאמור, כל קטע בשמורה מתחיל או נגמר בחניון כלשהו.

נתת בדיוק דוגמה שסתם האריכו את המסלול כל יום ב 3-4 ק"מ רק כדי שיגיעו לחניון לילה הזה,
הם גם יכלו לישון איפה שהרכבים הפרטיים חונים ,

אולי היה צריך להגדיר חניונים רק להולכי רגל בלי שום רכב

יונתןמצפה
18-12-19, 01:11
אתם כמעט צודקים לגבי החניונים, אבל כמו תמיד, אלוהים בפרטים הקטנים.

1- החניונים האלו מכתיבים קצב ומרחק ליום, ולפעמים זה רחוק. מי שהולך את השביל בפעימות של סופי שבוע, או שלושה ימים, יכול גם לעשות 20+ ק"מ ליום (יש אח"כ שבוע עבודה לנוח), אבל יש כאלו ש 20+ קשה להם, ומי שהולך מקטעים ארוכים (או את החוצה כולו ברצף), בד"כ הולך בקצב איטי יותר. ושהולכים 12-15 ק"מ ליום, כל התאוריה של החניונים כבר לא מחזיקה מים.
והפוך, נגיד שמישהו יכול, ורוצה ללכת יותר (20-25 ק"מ) אבל באזור הספציפי החניונים נמצאים 15ק"מ אחד מהשני.

@יונתן - אני יודע שבאופניים החישוב אחר.

2- תעברו על המסלול, בעיקר בדרום, הרבה פעמים החניון 2-3 ק"מ מהמסלול. מי שרוצה ללכת אתה המסלול "הקפיצה הקטנה" הזו, מוסיפה לו הרבה ק"מ "מבוזבזים". ולפעמים, המסלול עצמו, פשוט סוטה מהתוואי ההגיוני שלו, רק כדאי להגיע למקום לינה "חוקי" (תסתכלו למשל על המסלול והחניון באזור נחל מדור, גבעת מדור. למעלה מ 5 ק"מ סטיה מהנתיב ההגיוני, רק כדי לייצר נקודת לינה חוקית).

3- שביל ישראל הוא יוזמה חשובה, וצריך לעודד ולהנגיש אותו, השיקול של שינה "חוקית" ממש מסבך עד כדי מבצע צבאי (מהקפצות מהשטח, ללינה בחוץ, ועד מסע מילוט והסתתרות, מהפקח).
בקיצור, נוסף לאתגר המקורי עצמו, ובנוסף לבעיית המים והאוכל, מוסיפים איזה מגבלה מטופשת (לגבי 4X4, אני חושב שזו מגבלה נכונה וחשובה, אבל זה לא המקרה פה).לא הבנתי את הטענה.
שביל ישראל הוא בדיוק מה שהוא. הוא לא מתאים לכל אחד, וטוב שכך.
אין חובה לעשות אותו, ואין הגיון בלהנגיש אותו כך שיתאים לכולם. במובן הזה הוא לא שונה מרוב שבילי האורך בעולם.
יש הרבה הגיון בכך שחניוני הלילה נגישים לרכב, זה לא סתם. וזה גם המקרה בגבעת מדור.

לגבי חישוב המרחקים באופניים... הרבה לפני שהייתי גומע 160 קמ ביום באופניים, הייתי גומע מרחקים ברגל.

ולגבי חוקיות הלינה, כולנו אנשים בוגרים ויכולים לקחת אחריות על ההחלטות שלנו.

אומי5
18-12-19, 09:03
מסע חוצה ישראל הוא מסע שצריך לקחת בראש קצת אחר מעוד טיול נודד של כמה ימים.
לקחת את הזמן, לעצור ולפגוש, הרבה שביליסטים מתאמים לילות עם חברים כדי לקבל "מלא מחדש" ולהעביר לילה עם גיטרות וחברים לפני המקטע הבא.
לכן נקודות לינה ללא רכב לא תמיד יעזרו להם.

אני מסכים שמי ש2-3 קילומטר לנקודת לינה זה המון בשבילו, אולי צריך לחפש אתגר אחר. (לי נגיד זו כבר תוספת משמעותית אחרי יום הליכה, מזל שעשיתי את החוצה שלי בגיל 18).

מצד שני, באופן כללי אני חושב שפקח חכם צריך ויכול להעלים עין ממטיילים לא מזיקים שחורגים קצת מהחוקים, למשל אם ישנתי בשמורה עם שקש ותיק בפינה שהיא לא נתיב ולא מקור מים... זה אסור, אבל בר התעלמות.

zivo
18-12-19, 12:38
אני אנסה לענות לכל התגובות האחרונות -
@ אומי5 - 2-3 ק"מ לכיוון (לעבר המקום שינה, וחזרה לציר) זו תוספת של 5-6 ק"מ ליום. עבור רוב המטיילים בשביל, זו תוספת גדולה, מואוד! גם מי שהולך 20ק"מ ביום, זו תוספת של 25%. פשוט לא עושה שכל.
לגבי הפקח - זה בעצם הטריגר לכל השרשור. מקרה עם פקח שלא רק שלא נהג בחוכמה, אלא ממש נלחם. לדעתי, הוראה פשוטה לפקחים, הייתה פותרת את כל הבעיה מבלי להכנס לשאלות גדולות של חוק והנגשה (ולדעתי, מי שרוצה ללכת לבית משפט, יש לו טיעון חזק).

@יונתן - בעידן שבו אנחנו מנסים להנגיש הכל לכולם, ונשים נהיות לוחמות, ושמנות עולות על מסלול הדוגמנות, מי אנחנו שנגיד מי יכול ללכת את השביל ומי לא? מעט מאוד אנשים, מסוגלים ללכת לאורך הרבה ימים בקצב של למעלה מ 15ק"מ ליום.
בקיצור, גם אם לא מנוגש לכיסא גלגלים, מסלול שמחייב למעלה מ 20 ק"מ ביום, והכי מעצבן, תוספת של 5 ק"מ ליום רק בגלל עקשנות וראש קשה, לא מקובל.

@סער - אני לא מבין את הביטוי "
תכננו/בחרו את המסלולים בהתאם ליכולתכם ולמצב בשטח" , כל השירשור הזה, מההתחלה, בא לטעון שזה בלתי אפשרי עבור יכולות "סבירות". נתנתי דוגמה ספציפית, ואני יכול לתת עוד כמה. אני אשמח לפתרון מעשי.

עירא
18-12-19, 12:47
השירשור הזה, מההתחלה, בא לטעון שזה בלתי אפשרי עבור יכולות "סבירות". נתנתי דוגמה ספציפית, ואני יכול לתת עוד כמה. אני אשמח לפתרון מעשי.

סביר שה עניין יחסי,
בזמנו כשצעדתי ותכננתי מקטעים של 20-25 קמ ליום, התחלתי את היום הליכה מוקדם ומצאתי את עצמי בחניון של גב חולית בשעה 11:30 עם דילמה קשה של מה לעשות, לרבוץ יום שלם או להמשיך הליכה עוד קדימה?
ראיתי שיש עוד נק׳ שאפשר לישון בהן (חוקית) בהמשך והמשכתי לצעוד. בסוף את הלילה עשיתי בספיר (40-45 קמ מנקודת ההתחלה).
היום זה נראה לי ממש לא סביר.
בזמנו זה היה לי סביר....

עירא

יונתןמצפה
18-12-19, 12:56
@יונתן - בעידן שבו אנחנו מנסים להנגיש הכל לכולם, ונשים נהיות לוחמות, ושמנות עולות על מסלול הדוגמנות, מי אנחנו שנגיד מי יכול ללכת את השביל ומי לא? מעט מאוד אנשים, מסוגלים ללכת לאורך הרבה ימים בקצב של למעלה מ 15ק"מ ליום.
בקיצור, גם אם לא מנוגש לכיסא גלגלים, מסלול שמחייב למעלה מ 20 ק"מ ביום, והכי מעצבן, תוספת של 5 ק"מ ליום רק בגלל עקשנות וראש קשה, לא מקובל.

אני ממש חולק עליך!
מי שמסוגלת להיות לוחמת- נהדר. כנל מי שמסוגל.
אבל מי שלא, לא רוצה אותו לידי מעבר לקווי האויב. גבר או אישה.

אם דוגמנית שמנה מכניסה כסף לחברה שאותה היא מייצגת, מעולה. חוקי כלכלה בסיסיים.

על אותו משקל- צריך לסלול דרך עפר כבושה בנחל נקרות. כדי שיהיה נגיש לכולם. גם לפרייבטים. ובכלל, בכל שבילי הנגב. למה שרק רכבי שטח יהנו?
ברור לך שזה אסון!

לא אנחנו קובעים מי יכול ללכת ומי לא. השטח קובע. זה בדיוק העניין! והיום רוב האנשים קצת שכחו את זה, וגרוע יותר, לא מכבדים את השטח במובן הזה. ואז יש על השביל תופעות נרחבות של זבל, בקבוקי מים, שרידי מדורה בשומקום, אנשים שישנים ליד מקור מים נידח, וונדליזם במתקנים של מלאכי שביל. הכל קיים וראיתי בעיניים. לא המצאתי כלום.
שבילי טיול רגליים היו מאז ומעולם מותאמים לשטח, ולא להולכים בו. מי שזה לא מתאים לו שיבחר מסלולים אחרים. זה לא שחסמו שום דבר מאף אחד.
וחניוני הלילה הקיימים בהחלט מספקים פתרון סביר עד סביר למדי לכל מי שמעוניין ללכת בשביל ישראל ויש לו נסיון שטח בסיסי מספק.

מי שבוחר לא לישון בחניונים, ונתפש, כנראה שזה לא בשבילו.
ולא ארחיב...

אני ממש כופר בקביעה שללכת 20 ומשהו קמ ביום במסלולי הנגב זה יותר מדי.
לא חייבים לעשות הכל. המסלולים האלו היו שם הרבה לפני שדני גספר סימן אותם ב- 3 צבעים שונים.
וכמוהם יש עוד הרבה מסלולים קצרים יותר.
שביל ישראל הוא לא יותר מצמד מילים. אפשר לחצות את הארץ בעוד אינספור מסלולים לא פחות יפים. מנסיון.

אם אתה כל כך בטוח בצדקך לך למשפט. אני חושש שהשופט לא יקבל את הטענה שלך. תשאל את שוקה רווק...

אני מתנצל כל הטון, אבל הפוסט הזה ממש מעצבן אותי ונוגע לי בעצבים החשופים של תפישת עולמי על הטבע, ובמיוחד ביחס למה שאני רואה בשטח מאז שהשביל נהיה פופולרי.

יונתןמצפה
18-12-19, 12:59
אגב, לבעיה שאתה מתאר יש פתרון מאוד פשוט. החניון נמצא 3 קמ יותר ממה שאתה רגיל ללכת?
קום שעה קודם.
בחיי שזה עובד.

אומי5
18-12-19, 13:50
אני אנסה לענות לכל התגובות האחרונות -
@ אומי5 - 2-3 ק"מ לכיוון (לעבר המקום שינה, וחזרה לציר) זו תוספת של 5-6 ק"מ ליום. עבור רוב המטיילים בשביל, זו תוספת גדולה, מואוד! גם מי שהולך 20ק"מ ביום, זו תוספת של 25%. פשוט לא עושה שכל. קודם כל לא בכל יום חייבים להוסיף, חוץ מזה יום של 25 לשביליסט אמור להיות סביר
לגבי הפקח - זה בעצם הטריגר לכל השרשור. מקרה עם פקח שלא רק שלא נהג בחוכמה, אלא ממש נלחם. לדעתי, הוראה פשוטה לפקחים, הייתה פותרת את כל הבעיה מבלי להכנס לשאלות גדולות של חוק והנגשה (ולדעתי, מי שרוצה ללכת לבית משפט, יש לו טיעון חזק).עם כמה שאני חושב שפקחים צריכים להעלים עין לפעמים, כשתופסים אותי על עברה ברורה אני מנסה קצת לרכך אבל לא יותר מזה, אותי למדו שאל תבכה כמו ילד על טעויות שעשית כמו גבר.

בקיצור, גם אם לא מנוגש לכיסא גלגלים, מסלול שמחייב למעלה מ 20 ק"מ ביום, והכי מעצבן, תוספת של 5 ק"מ ליום רק בגלל עקשנות וראש קשה, לא מקובל. מסכים לחלוטין עם יונתן, זה שביל אתגרי וזה כל הפואנטה בו, לא צריך להקשות בכוח, אבל מי ש5 ק"מ זה חוסר הנגשה בשבילו.... נו אמת לא כולם חייבים לעשות את השביל

@סער - אני לא מבין את הביטוי "
תכננו/בחרו את המסלולים בהתאם ליכולתכם ולמצב בשטח" , כל השירשור הזה, מההתחלה, בא לטעון שזה בלתי אפשרי עבור יכולות "סבירות". נתנתי דוגמה ספציפית, ואני יכול לתת עוד כמה. אני אשמח לפתרון מעשי.

אני את החוצה שלי בכלל עשיתי לפי תכנון שלנו (כל הכיתה אבל זה כבר סיפור בפני עצמו) עם יומיים אופניים ודרך השטחים.
אם הייתי מתכנן את שביל ישראל הייתי שם חניון כל 20, אבל סתם כי זה מספר שהתקבע לי בראש כיום הליכה סבבה, אני כבר מזמן לא עומד בזה.
אף אחד לא מחייב אותך להצמד לשביל, אפשר לאתר קצת עם שבילים אחרים, או כל פתרון אחר.

zivo
18-12-19, 14:51
אני ממש חולק עליך!
מי שמסוגלת להיות לוחמת- נהדר. כנל מי שמסוגל.
אבל מי שלא, לא רוצה אותו לידי מעבר לקווי האויב. גבר או אישה.

אם דוגמנית שמנה מכניסה כסף לחברה שאותה היא מייצגת, מעולה. חוקי כלכלה בסיסיים.

על אותו משקל- צריך לסלול דרך עפר כבושה בנחל נקרות. כדי שיהיה נגיש לכולם. גם לפרייבטים. ובכלל, בכל שבילי הנגב. למה שרק רכבי שטח יהנו?
ברור לך שזה אסון!

לא אנחנו קובעים מי יכול ללכת ומי לא. השטח קובע. זה בדיוק העניין! והיום רוב האנשים קצת שכחו את זה, וגרוע יותר, לא מכבדים את השטח במובן הזה. ואז יש על השביל תופעות נרחבות של זבל, בקבוקי מים, שרידי מדורה בשומקום, אנשים שישנים ליד מקור מים נידח, וונדליזם במתקנים של מלאכי שביל. הכל קיים וראיתי בעיניים. לא המצאתי כלום.
שבילי טיול רגליים היו מאז ומעולם מותאמים לשטח, ולא להולכים בו. מי שזה לא מתאים לו שיבחר מסלולים אחרים. זה לא שחסמו שום דבר מאף אחד.
וחניוני הלילה הקיימים בהחלט מספקים פתרון סביר עד סביר למדי לכל מי שמעוניין ללכת בשביל ישראל ויש לו נסיון שטח בסיסי מספק.

מי שבוחר לא לישון בחניונים, ונתפש, כנראה שזה לא בשבילו.
ולא ארחיב...

אני ממש כופר בקביעה שללכת 20 ומשהו קמ ביום במסלולי הנגב זה יותר מדי.
לא חייבים לעשות הכל. המסלולים האלו היו שם הרבה לפני שדני גספר סימן אותם ב- 3 צבעים שונים.
וכמוהם יש עוד הרבה מסלולים קצרים יותר.
שביל ישראל הוא לא יותר מצמד מילים. אפשר לחצות את הארץ בעוד אינספור מסלולים לא פחות יפים. מנסיון.

אם אתה כל כך בטוח בצדקך לך למשפט. אני חושש שהשופט לא יקבל את הטענה שלך. תשאל את שוקה רווק...

אני מתנצל כל הטון, אבל הפוסט הזה ממש מעצבן אותי ונוגע לי בעצבים החשופים של תפישת עולמי על הטבע, ובמיוחד ביחס למה שאני רואה בשטח מאז שהשביל נהיה פופולרי.

יקרי, אתה עוד צעיר.
ואם זה גורם לך כאלו עצבים, אז אני אעצור פה.
ורק שתי הערות קטנות -
אני מכיר חבורה של מבוגרים שטיילה את השביל אחרי שיצאו לפנסיה. הרבה כבוד.
אני לא אתפלא אם אני מכיר את שוקה רווק עוד לפני שאתה נולדת. גם שהוא רק התחיל עם החוגי סיור (בחברה להגנת הטבע, לא קק"ל של היום), לא בהכרח אהבתי את כל מה שהוא עשה :-), אבל מצד שני, אין ספק שלאיש יש מורשת.

- - - Updated - - -

asafk
18-12-19, 15:22
זיו, הוא נתן את שוקה כדוגמה למי שקיבל דו"ח בגלל שהלך בשביל לא מסומן..... ללמדך ש'חוק הוא חוק'.

אסף.

יונתןמצפה
18-12-19, 20:26
זה שמשהו עצבן אותי לא צריך למנוע ממך להמשיך. אין קשר. הכל ברוח טובה.
אני אכן צעיר, אבל גם אני כבר סוחב אחרי איזו מורשת כזו או אחרת.
את הטיול חוצה ישראל שלי אגב, עשיתי מפה לשם כבר לפני 18 שנה. אחרי הצבא.
אבל אני (או אתה, או אפילו שוקה) באמת לא הנושא כאן.
ואת דעתי לגבי הנושא כבר כתבתי.

יונתןמצפה
18-12-19, 20:33
אני לא אתפלא אם אני מכיר את שוקה רווק עוד לפני שאתה נולדת. גם שהוא רק התחיל עם החוגי סיור (בחברה להגנת הטבע, לא קק"ל של היום), לא בהכרח אהבתי את כל מה שהוא עשה :-), אבל מצד שני, אין ספק שלאיש יש מורשת.

- - - Updated - - -

אני את החוגים עזבתי כשהתחיל החיבור לקקל. בתור מדריך צעיר ואידיאליסט עצבן אותי שמערבבים לי פוליטיקה באמצע הטיול.
המפגש הראשון שלי עם שוקה בהחלט היה משעשע. איש נמוך עם שפם ומזמרה, בירדן ההררי, החליט להראות לשביל איפה הוא צריך להיות. זה היה מרשים ללא ספק עבור עולל בכיתה ו' אי שם בשנת 91 בערך.

zivo
18-12-19, 22:15
אני את החוגים עזבתי כשהתחיל החיבור לקקל. בתור מדריך צעיר ואידיאליסט עצבן אותי שמערבבים לי פוליטיקה באמצע הטיול.
המפגש הראשון שלי עם שוקה בהחלט היה משעשע. איש נמוך עם שפם ומזמרה, בירדן ההררי, החליט להראות לשביל איפה הוא צריך להיות. זה היה מרשים ללא ספק עבור עולל בכיתה ו' אי שם בשנת 91 בערך.

לא טעיתי בהרבה :-)
אני התחלתי להדריך בחוגי סיור ב 84 (שנה ראשונה שלי בטכניון)

אומי5
19-12-19, 09:30

החוגים התפצלו ואלו של החהלט דווקא המשיכו במסורת לא רע בכלל.

-->