PDA

צפייה בגרסה מלאה : מה היכולות של הסרן ואיך אפשר לדעת?

ram3500
13-01-20, 23:52
שאלה שאני לא מוצא עליה תשובה ...
אומרים שסרן דנה 44 יכול להתגלגל על צמיג 35 גג 37 ומעל זה הוא נשבר ...יש המלצות יצרן בנושא הזה?? ז"א מה מותר או מה מסוגל סרן להחזיק מבחינת גודל של צמיג יש להתחשב בנסיעה קשה של סלעים מדרגות ולא נסיעה בשביל ???

בהמשך לשאלה נגיד בטנדרים הגדולים דוגג ראם ופורד F350 שם הסרן גדול הרבה יותר מדנה 44 מה היכולות שלו ?
ובאיזה מידה של צמיג צריך להחליף סרן? או לחשוב לכיוון

תודה לכולם!

yoni_0000
19-01-20, 22:43
אין המלצות יצרן... מדובר בניסיון כזה או אחר של אנשים שנוהגים ככה ואחרת, מעמיסים את האוטו ככה או אחרת, ונוסעים בשטח כזה או אחר... במילים אחרות, אין פה אמת אחת, ויש הבדל בין הסרן הספציפי לרכב הספציפי ולאיך נוהגים בו.

סתם לדוגמא, אפשר לבנות סרן דנה 44 שיהיה מספיק חזק בשביל להחזיק גלגל 40", בהנחה שלא מעמיסים עליו המון משקל ולא משתילים V8..

בטנדרים הכבדים (F350, ראם, לא בסילברדו), בהנחה שאתה לא מעמיס המון משקל, 35 זה עדיין באזור הנוחות, ב37 כנראה שתצטרך לעשות חיזוקים לסרן בשלב כלשהו, אם אתה עושה מעבר לשבילים.

נמרוד
20-01-20, 11:17
שאלה שאני לא מוצא עליה תשובה ...
אומרים שסרן דנה 44 יכול להתגלגל על צמיג 35 גג 37 ומעל זה הוא נשבר ...יש המלצות יצרן בנושא הזה?? ז"א מה מותר או מה מסוגל סרן להחזיק מבחינת גודל של צמיג יש להתחשב בנסיעה קשה של סלעים מדרגות ולא נסיעה בשביל ???

בהמשך לשאלה נגיד בטנדרים הגדולים דוגג ראם ופורד F350 שם הסרן גדול הרבה יותר מדנה 44 מה היכולות שלו ?
ובאיזה מידה של צמיג צריך להחליף סרן? או לחשוב לכיוון

תודה לכולם!

ליצרן הסרן אין המלצות. יש חישובים ואנליזות שמאפשרים לדעת מה נקודות התורפה של הסרן, מהן מודי הכשל העיקריים ובאילו כוחות ומומנטים הם צפויים להתרחש. הסרן יתכופף אם יועמס במשקל כזה וכזה, הצירייה תשבר במומנט כזה וכזה, וכן הלאה.

יצרן הרכב יודע מה המשקל הכולל הדרוש לרכב, גודל הצמיגים, הספק ומומנט מערכת ההינע, תצורת המתלים ונקודות החיבור שלהם, והשימוש הצפוי. כל אלו מאפשרים לו לחשב מה המומנטים והכוחות המקסימליים שיפעלו על הסרן. הוא מכפיל במקדם בטחון (שהוא בוחר). ואז הוא ניגש לקטלוג של יצרן הסרנים ובוחר את הסרן שמתאים.

מקדם הבטחון הוא כמובן המספר החשוב. מקדם בטחון גבוה משמעותו רכב עם אמינות גבוהה, שגם כוחות חיצוניים חריגים כמו קפיצות בשטח לא ישברו בו צירייה, וגם אורך חיים גבוה כי מוד כשל חשוב הוא התעייפות, ואם מתרחקים מאד מהעומסים המקסימליים של החלקים המסתובבים, ההתעייפות הופכת להיות זניחה. יש שילובים של רכבים וסרנים שנדיר שנשברים - אם תשים סרן של היילקס מתחת לסמוראי למשל. ויש כאלו שנשברים בקלות כי היצרן לקח מקדם בטיחות נמוך כדי לחסוך כסף - סרן דנה 35 של ג'יפ צ'רוקי או רנגלר YJ מקוריים.

פרקטית, אתה צריך להסתכל על הסרן שמעניין אותך ועל הרכב שעליו הוא הותקן במקור. אם לדוגמא אני מסתכל על סרן דנה 44 אחורי של סופה M240, ואני מניח שמהנדסי תעשיות רכב בע"מ עשו את עבודתם (והם עשו), אני מבין שהם חישבו שעבור רכב שמשקלו הכולל 2,350 ק"ג, גלגליו בקוטר 29 אינץ' (זה הגלגל המקורי של סופה) ומערכת ההינע שלו כך-וכך (זה פחות חשוב) סרן דנה 44 יספק את מקדם הבטחון הדרוש. וכשאותו רכב קיבל גרסא ממוגנת כבדה ביותר מטון נוסף, סרן ה44 לא הספיק והוחלף בסרן דנה 60.

אני לוקח 2,350 ק"ג ומכפיל ב29 אינץ' מקבל מספר - 68,150.

אם אני רוצה להגדיל גלגל מ29 אינץ' ל33 אינץ', נניח, אני אחלק 68,150 ב33, ואקבל 2,065 קילו. תחשוב על זה כהורדה של המשקל הכולל המותר, כדי לשמור על אותה אמינות. אם יש לך בסופה דנה 60, אז בוודאי שאתה יכול לשים גם צמיגי 35 ו37 בלי הרבה מחשבה. אותו חישוב אתה יכול לעשות לגבי סרנים קדמיים ואחוריים אם אתה יודע מה המשקל הכולל וגודל הצמיג המקורי של הרכב ממנו הגיע הסרן.

זה חישוב גס מאד, שמתייחס רק להיבט אחד מסוים של חוזק סרן (גזירת צירייה) אבל זה בעצם מה שיוני קרא לו "חכמת ההמונים", שממנה נובע שסרן דנה 44 מתחת לג'יפ אוניברסלי יכול לסחוב בבטחה גם גלגל 33, בתנאי שהג'יפ לא מועמס יותר מדי.

ram3500
23-01-20, 21:10
ווואו איזה תשובות טובות ומעניינות תודה רבה.
הנושא מגיע דווקא בגלל פרוייקטים שאני רואה בארה"ב וגורמים לי לבשל רעיון.

תודה רבה רבה

נמרוד
26-01-20, 19:32
ווואו איזה תשובות טובות ומעניינות תודה רבה.
הנושא מגיע דווקא בגלל פרוייקטים שאני רואה בארה"ב וגורמים לי לבשל רעיון.

תודה רבה רבהשתף ברעיונות, בשביל זה פורום ג'יפולוג נולד.

ram3500
26-02-20, 18:59
היי הרעיון לבנות פרייראנר. בארהב יש לא מעט אנשים שלוקחים פיקאפים גדולים כמו דוגג או פורד חותכים בונים וכו.
הרעיון לקנות רכב כזה שמוכר במס מלא לבנות לשפר ולעשות לו רישוי אפור .
הבעיה היחידה זה המנוע המגושם

נמרוד
26-02-20, 19:18
זה רעיון נהדר. היו בניות כאלו בארץ לא מעט בשנות ה90 ותחילת ה2000, על בסיס סונומות, נבאדות וסיירות 1500. זה נעשה פחות נפוץ מכל מיני סיבות.

דוגמא מלפני 15 שנה:
http://www.jeepolog.com/forums/content.php/1132

הרכבים המתאימים יותר הם חד קבינה, 2x4 עם מנועי בנזין. על איזה רכב חשבת?
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200226/3e1e09dccab9e9ba84b07b4207b543fb.jpg

zivo
26-02-20, 20:38
נמרוד,
אתה מסביר, יפה, כמה עקרונות , ומסכם שהסכנה העיקרית זה גזירת ציריה, אבל לא מזכיר ולא מתייחס לסוג הציריה.
האם אנחנו יכולים להוסיף את זה למשוואה?
כלומר, האם דנה 35, עם שידרוג ציריה, ניתן להשוות לדנה 40???

נמרוד
26-02-20, 22:34
כלומר, האם דנה 35, עם שידרוג ציריה, ניתן להשוות לדנה 40???

אם יש מפרט טכני בסיסי אפשר בהחלט להשוות.

-->