PDA

צפייה בגרסה מלאה : לא הצלחתי להבין את כל הרעש התקשורתי

gillss
20-01-20, 14:44
אורן אהרוני מריץ כבר יומיים פרומו ל"נהר" סודי , הוא עושה את זה בכל ערוצי ה social ובטלויזיה.

https://twitter.com/i/status/1219233997940719617

אין כאן שום סוד ... זו בסה"כ החיבור הטבעי (יש גם מהונדס) בין ים המלח (או מה שנשאר ממנו) ובין בריכות האידוי (אשר בן קוצרים מלח)
הספיקה בחיבור המהודס אינה מספקת את היכולת (את רצון המים לעבור) ולכן נוצר (או היה שם קודם) חיבור טבעי (יפה בטירוף).
האזור הוא שטח פרטי של מפעלי ים המלח (מישהו "נתן" להם אותו) והוא מגודר ולא כלכך פשוט לטיל בו.
הלשון בכלל היא מקום מסוכן , יש שם סחף מיקוש הן מירדן והן מישראל , מלא בולענים וקרבה לא בריאה לפוטרולים ירדנים מהצד שלהם.
(שלום חם / שלום קר , לא מחבב חיכוך איתם בלשון ים המלח או בנהריים)

אז למה שמישהו יביא את זה לפריים טיים ???

חשבתי על ארגונים ירוקים , אולי יש להם איזה אינטרס ? אבל לא מדובר פה בתופעת טבע ! (אולי גרורות של מעשי אנוש?)
חשבתי על מודעות לסיכונים, אבל למה לספר לכל עם ישראל במקום לגדר לשלט ולהצניע?
אפילו על הבחירות הקרבות חשבתי , ולא הצלחתי להבין מהו האינטרס הנסתר בפרסום זה. (ולעשות על זה כתבה בשלושה חלקים בחדשות 11)

מה אני מפספס פה ???

yovavz
20-01-20, 14:54
אורן אהרוני מריץ כבר יומיים פרומו ל"נהר" סודי , הוא עושה את זה בכל ערוצי ה social ובטלויזיה.

https://twitter.com/i/status/1219233997940719617

אין כאן שום סוד ... זו בסה"כ החיבור הטבעי (יש גם מהונדס) בין ים המלח (או מה שנשאר ממנו) ובין בריכות האידוי (אשר בן קוצרים מלח)
הספיקה בחיבור המהודס אינה מספקת את היכולת (את רצון המים לעבור) ולכן נוצר (או היה שם קודם) חיבור טבעי (יפה בטירוף).
האזור הוא שטח פרטי של מפעלי ים המלח (מישהו "נתן" להם אותו) והוא מגודר ולא כלכך פשוט לטיל בו.
הלשון בכלל היא מקום מסוכן , יש שם סחף מיקוש הן מירדן והן מישראל , מלא בולענים וקרבה לא בריאה לפוטרולים ירדנים מהצד שלהם.
(שלום חם / שלום קר , לא מחבב חיכוך איתם בלשון ים המלח או בנהריים)

אז למה שמישהו יביא את זה לפריים טיים ???

חשבתי על ארגונים ירוקים , אולי יש להם איזה אינטרס ? אבל לא מדובר פה בתופעת טבע ! (אולי גרורות של מעשי אנוש?)
חשבתי על מודעות לסיכונים, אבל למה לספר לכל עם ישראל במקום לגדר לשלט ולהצניע?
אפילו על הבחירות הקרבות חשבתי , ולא הצלחתי להבין מהו האינטרס הנסתר בפרסום זה. (ולעשות על זה כתבה בשלושה חלקים בחדשות 11)

מה אני מפספס פה ???אכן מדובר בהזרמה של עודפים מבריכות האידוי ומשיטפונות.
יש כאן 2 נושאים בעייתיים:
1. מפעלי יממלח ביצעו כנראה עבירות ביטחוניות חמורות והפרו את החוק בכך שכנראה, הכניסו ירדנים לתוך תחומי מדינת ישראל תוך הסתרת הנושא מגורמי הביטחון האמונים על כך ותוך עירוב של דרגים זוטרים בלא סמכות וכנראה בשיטות 'מעניינות'
2. מי העודפים זורמים אל מפרץ צאלים באגן הצפוני ויצרו נוף מאוד ייחודי עם תופעות טבע מרתקות וגם נחשפו תופעות כאלו. העבודות שמבצעים הירדנים עבור מפעלי יממלח מאיימות להשמיד את אותן תופעות ועל כך ההתרעמות.
אגב עד כמה שאני מבין, למפעלי יממלח יש זיכיון כרייה מאוד גורף על השטח, אבל אין להם זכות למנוע כניסה של אנשים לאזור, למעט מתחמים מוגדרים מצומצמים ומגודרים.
אין באזור גדר גבול ואם צה"ל יאסור כניסה או התקרבות, הוא יצטרך לעצור גם את עובדי המפעלים...

מיכה100
20-01-20, 16:23
מה אני מפספס פה ???
רייטינג, זה הכל.
לפי איך שהרשת גועשת הצליח לו בענק.

נדב ש.
20-01-20, 16:43
רייטינג, זה הכל.

+1.

gillss
20-01-20, 17:00
רייטינג, זה הכל.

ללא ספק רייטינג, אבל לא נתקלתי בכזו עוצמת שיפור (מלשון שופר) ל"ארוע" / אתר שכזה.
מחר בבוקר יכריז מישהו על מחילת נברנים נדירים (ויפים) בשטח תע"ש רמת השרון , וכל המדינה תרעש
למה הסתירו את התגלית ? או למה לא נותנים לציבור לחזות באותו הנברן המופלא ?

אז יש פינת חמד (מסוכנת) בשטח מפעלי ים המלח ... SO WHAT ? (יש עוד כמה כאלו בארץ ובעולם)
אפשר לכעוס על בן גוריון שנתן להם את השטח ב 1952 :mad:.
אפשר למחות על נזקי הטבע שהם (וקרובי המשפחה בצין וברותם) מבצעים:mad: ואפילו על חלקים שהשתלטו עליהם ללא רשות.
אפשר לרטון על היחס ה "לא נחמד" שמקבלים מטיילים בעיקר רכובים מקב"טי אותם מפעלים (ומעוזריהם) :mad:

אבל לבצע ספין כזה על תעלת מחזיר המיים של ים המלח , הגזימו כאן בכאן 11 :)

assafy
20-01-20, 17:01
הועבר באחת מקבוצות הוואטסאפ. אין לי דרך לוודא נכונות אבל נראה אמין:

״בהמשך לאתמול
שמי יוחנן ובנוסף לכך שאני האיש של יעל אני עובד מעל 20 שנה בבריכות האידוי של ים המלח...
ראיתי עכשיו כתבה של דקה מעין פרומו על "תגלית" לכאורה בדבר קניון שמסתירים מהציבור.

התגלית העיקרית להבנתי היא הבורות וחוסר הידע של אנשים המגדירים עצמם כמומחים.

קודם כל אסביר על מה מדובר.

מיום שהקים נובמיסקי בשנות ה30 של המאה הקודמת, את חברת האשלג, ואת המפעל בבית הערבה עקרונות תהליך הייצור לא השתנו. שואבים מים מים המלח לבריכות אידוי, המים מוזרמים דרך שרשרת של בריכות מתאדים ומתרכזים. ההתרכזות גורמת לשקיעת מלח בישול וקרנליט (מינראל המכיל אשלג). אבל ההאידוי לא מאדה את כל המים, בבריכה האחרונה מתקבלת תמיסה "סופית" מרוכזת אך דלה במלח ואשלג. התמיסה הסופית מוחזרת לים.

ואכן כשם שהמפעל שואב מים ומציף בריכות הוא גם מחזיר אותן לים.

התמיסות הללו חוזרות לים המלח דרך אפיק נחל ערבה.

בשל הפרשי הגובה ההולכים וגוברים בין הבריכות לים, המים החוזרים לים מהבריכות ובעיקר ומי השטפונות עונתיים בנחל ערבה מעמיקים את אפיק נחל ערבה ונוצר נקיק זורם.
חשוב להבין כי אין שום סוד ואין שום דבר נסתר,להפך.

המשרד לאיכות הסביבה מאשר ומדווח חודש בחודשו לגבי ההחזרה לים, ומכיר את מתווה ההחזרה.
אנשי המכון הגיאולוגי (שהכתב פגע במקצועיות שלהם וטען שהם לא מכירים את הקניון) שותפים למחקר בנושא מזה שנים.
אישית השתתפתי בדיונים עם מנהלי המכון בנדון (אחד מהדיונים היה עם ד"ר בני בגין המוכר לכם).

באופן אישי אני מכיר את הקניון בעיקר מטיסות מסוק ומכניסה בסירה לחלקו התחתון. פעמים מספר נחתתי ממסוק לאזורים מסוימים בצידי הקניון. בחלק מהטיסות השתתפו נציגי המכון הגיאולוגי.
אני מניח שאנשי מקצוע נוספים מתחומי הסביבה הם מכירים את הקניון.

מה הסיבה שהמקום לא מטוייל?
להבנתי הסיבה העיקרית היא שהמקום מצוי מעבר לדרך הפטרולים, ואסור להסתובב שם ברגל.
בנוסף לכך האזור זרוע בבולענים וקריסות קרקע, והוא מאד לא יציב. ולעיתים נמצאו באזור מוקשים שנסחפו מהגבול. כמו כן אל תפנטנזו על מסע אבובים והשתכשכות בבריכות, כי המים באפיק מרוכזים מאד ונפילה לתוכם או בליעה שלהם מסוכנת מאד.

דרך אגב מי מכם זכה להסתובב בגאון הירדן? (בין נהריים לים המלח) או במקטע הירמוך שמדרום לחמת גדר? אזורים אלו המצויים מעבר לדרך הפטרולים לא מטויילים.

ועוד שטות שצריך להפריך: הקניון לא נתון בסיכון להפך, הקניון מוזן עי בריכות האידוי ( שלנו ושל הירדנים) וימשיך להתעמק ולהתחתר כל עוד בריכות האידוי ימשיכו לעבוד.

אסיים ואומר יש חילוקי דעות על הצידוק של מפעלי ים המלח ועל הנזק הסביבתי הכרוך בהפעלתם. אולם מן הראוי שהמבקרים יכירו את העובדות הבסיסיות את התהליכים ולא יפיצו נהרות של בורות חוסר ידע ויזרו מלח בעיני הציבור.״

127027

yovavz
20-01-20, 17:36
הועבר באחת מקבוצות הוואטסאפ. אין לי דרך לוודא נכונות אבל נראה אמין:

״בהמשך לאתמול
שמי יוחנן ובנוסף לכך שאני האיש של יעל אני עובד מעל 20 שנה בבריכות האידוי של ים המלח...
ראיתי עכשיו כתבה של דקה מעין פרומו על "תגלית" לכאורה בדבר קניון שמסתירים מהציבור.

התגלית העיקרית להבנתי היא הבורות וחוסר הידע של אנשים המגדירים עצמם כמומחים.

קודם כל אסביר על מה מדובר.

מיום שהקים נובמיסקי בשנות ה30 של המאה הקודמת, את חברת האשלג, ואת המפעל בבית הערבה עקרונות תהליך הייצור לא השתנו. שואבים מים מים המלח לבריכות אידוי, המים מוזרמים דרך שרשרת של בריכות מתאדים ומתרכזים. ההתרכזות גורמת לשקיעת מלח בישול וקרנליט (מינראל המכיל אשלג). אבל ההאידוי לא מאדה את כל המים, בבריכה האחרונה מתקבלת תמיסה "סופית" מרוכזת אך דלה במלח ואשלג. התמיסה הסופית מוחזרת לים.

ואכן כשם שהמפעל שואב מים ומציף בריכות הוא גם מחזיר אותן לים.

התמיסות הללו חוזרות לים המלח דרך אפיק נחל ערבה.

בשל הפרשי הגובה ההולכים וגוברים בין הבריכות לים, המים החוזרים לים מהבריכות ובעיקר ומי השטפונות עונתיים בנחל ערבה מעמיקים את אפיק נחל ערבה ונוצר נקיק זורם.
חשוב להבין כי אין שום סוד ואין שום דבר נסתר,להפך.

המשרד לאיכות הסביבה מאשר ומדווח חודש בחודשו לגבי ההחזרה לים, ומכיר את מתווה ההחזרה.
אנשי המכון הגיאולוגי (שהכתב פגע במקצועיות שלהם וטען שהם לא מכירים את הקניון) שותפים למחקר בנושא מזה שנים.
אישית השתתפתי בדיונים עם מנהלי המכון בנדון (אחד מהדיונים היה עם ד"ר בני בגין המוכר לכם).

באופן אישי אני מכיר את הקניון בעיקר מטיסות מסוק ומכניסה בסירה לחלקו התחתון. פעמים מספר נחתתי ממסוק לאזורים מסוימים בצידי הקניון. בחלק מהטיסות השתתפו נציגי המכון הגיאולוגי.
אני מניח שאנשי מקצוע נוספים מתחומי הסביבה הם מכירים את הקניון.

מה הסיבה שהמקום לא מטוייל?
להבנתי הסיבה העיקרית היא שהמקום מצוי מעבר לדרך הפטרולים, ואסור להסתובב שם ברגל.
בנוסף לכך האזור זרוע בבולענים וקריסות קרקע, והוא מאד לא יציב. ולעיתים נמצאו באזור מוקשים שנסחפו מהגבול. כמו כן אל תפנטנזו על מסע אבובים והשתכשכות בבריכות, כי המים באפיק מרוכזים מאד ונפילה לתוכם או בליעה שלהם מסוכנת מאד.

דרך אגב מי מכם זכה להסתובב בגאון הירדן? (בין נהריים לים המלח) או במקטע הירמוך שמדרום לחמת גדר? אזורים אלו המצויים מעבר לדרך הפטרולים לא מטויילים.

ועוד שטות שצריך להפריך: הקניון לא נתון בסיכון להפך, הקניון מוזן עי בריכות האידוי ( שלנו ושל הירדנים) וימשיך להתעמק ולהתחתר כל עוד בריכות האידוי ימשיכו לעבוד.

אסיים ואומר יש חילוקי דעות על הצידוק של מפעלי ים המלח ועל הנזק הסביבתי הכרוך בהפעלתם. אולם מן הראוי שהמבקרים יכירו את העובדות הבסיסיות את התהליכים ולא יפיצו נהרות של בורות חוסר ידע ויזרו מלח בעיני הציבור.״

127027

גמני לא מכיר את הבחור ולא אופתע אם ימצא בין הציטוט הזה לדוברות המפעלים קשר כלשהו.
בכל מקרה, יש בדברים כמה עיוותים של המציאות...
1. מפעלי יממלח בקומבינה הזויה ובלתי חוקית בעליל , הכניסו ירדנים לביצוע עבודות תשתית נרחבות בתחומי ישראל.
2. אם אינני טועה, אין דרך פטרולים ובטח שלא גדר גבול באותו אזור.
3. אם נניח שיש גבול ואסור להסתובב שם, מה בדיוק עושים שם עובדים של מפעלי יממלח בלי השגחה?
4. זה שהפרשי הגבהים נידונו עם גורמי מקצוע, לא אומר שהם בחנו את הנחל שנוצר לעומק ושהם ראו את ערכי הטבע שנחשפו ובנוסף, אנשי המכון הגיאולוגי אינם הרשות העוסקת בערכי טבע.
בכל מקרה, הציבור לא נחשף לזה עד היום.
5. מפעלי יממלח מונעים מאנשים להסתובב באיזור ללא שום סמכות חוקית ולצערי מקבלים גיבוי שמקורו לא לגמרי סביר מהמשטרה והצבא - שוב, ללא תוקף חוקי...
6. אני לא מכיר שם תופעת בולענים כדוגמת חוף מינרל, עין גדי ואזור נחל דרגה
7. אין צורך לגייס את רוחו של משה נובומייסקי בכל דיון על פעולות בעייתיות של מפעלי ים המלח, שבינם לבינו אין שום קשר ערכי.

לעניין הפימפום של הפרומו והסופרלטיבים המנופחים - גם אני סבור שמדובר ברייטינג.

אגב, ההקשר הירדני נחשף כבר לפני כשבועיים
https://www.makorrishon.co.il/news/194679/
ועוד דבר,
לא הייתי מזלזל בידע ובמקצועיות של ליאור אינמר שמרואיין בכתבה - הפוסל, במומו פוסל

gillss
20-01-20, 17:37
טוב נו זה קל ...

יוחנן ארצי הוא עובד מפעלי ים המלח.
הידרולוג וגיאולוג מוכשר מעיין כמוהו (בוגר אונ' בן גוריון)
יוצא לטובת מעסיקו (מ 1996) מול ספין תקשורתי של כאן 11.

כל מה שכתב בערוצי ה"רשתות" השונות נכון . (עובדות מדעיות , פיזיות ולו"זים מדוייקים)

אבל... אף אחד לא הצליח להסביר למה עכשיו ? מה המוטיב מאחורי ה"חשיפה" וה"התגוננות" ?
האם באמת חסרים לנו ארועים ? שזה מה שהציבור צריך ללעוס שלוש כתבות בפריים טיים .

איל מ
20-01-20, 19:20
מישהו כאן טען שאין הוכחה לבולענים.
בסרטונים שראו אתמול בכתבה ראו בפירוש שיש בולענים.

yovavz
20-01-20, 19:31
מי שהביא את הסיפור לכתב, פועל ממניעי אהבת הטבע בלבד (למנוע הרס של הערוץ והסביבה שנוצרו, שכרגע מאויימים מעבודות הירדנים ומפעלי ים המלח - במסגרת טיפול בקציר המלח שהם מחוייבים לו בבריכות האידוי.
הכתב וערוץ כאן 11 מונעים כנראה כמו כל שאר הכתבים והרשתות, משיקולי רייטינג - ברגע שיש להם סיפור שיש לו פוטנציאל השפעה ציבורית גדולה, הם ינסו להעצים אותה ככל הניתן - כל ספין תקשורתי עובד ככה.
במקרה הזה, אני מניח שהרבה חובבי טבע נרתמו להפצת הכתבה ממניעי שמירת טבע וחוסר אהדה למפעלי ים המלח
את שאלת העיתוי אתה יכול לשאול על כל כתבה שמפמפמים חדשות לבקרים ועל כל ספין דומה - יש לא מעט כאלו כל שבוע.

yovavz
20-01-20, 19:34
מישהו כאן טען שאין הוכחה לבולענים.
בסרטונים שראו אתמול בכתבה ראו בפירוש שיש בולענים.לא שאין בולענים, אלא שאין בולענים כמו בשדות הבולענים הבולטים (דרגות, מינרל, עין גדי)
הבולענים שיש באזור הזה מאופיינים בשקיעה ופחות בהתמוטטויות מסוכנות

דור אריאל
20-01-20, 19:36
בכל משחקי אינטרסים ,
הזין מי שהזין את הכתב באינפורמציה שהוא רצה שתצא ובדעה שהוא רצה שתצא
ומפעלי ים המלח "שלחו" את הגאולוג שלהם

אין ספק שמפעלי ים המלח זאת מדינה בתוך מדינה,

לדוגמא מפעלי ים המלח שאבו כמה מים שהתחשק להם ללא פיקוח ללא הגבלה וללא תשלום..

https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001296944

ד ו ר ו ן
20-01-20, 19:57
מי שהביא את הסיפור לכתב, פועל ממניעי אהבת הטבע בלבד (למנוע הרס של הערוץ והסביבה שנוצרו, שכרגע מאויימים מעבודות הירדנים ומפעלי ים המלח - במסגרת טיפול בקציר המלח שהם מחוייבים לו בבריכות האידוי.
.
הערוץ נוצר בגלל פעילות הייבוש, שיצרה בסיס סחיפה נמוך והתחתרות.
על זה כולם מסכימים.

בהכרח, שיפור מצבו של ים המלח ועליית המפלס יעלימו את הערוץ המלאכותי הזה שנוצר בגלל בעיה אקולוגית חריפה של ייבוש ים המלח.

אז מי שצועק על שימור הערוץ בעצם מדבר בשבח הרס ים המלח.. והאכיל את הכתב רבע מידע, ושאחרים יחפשו אינטרס של מי יושב ברקע.

בקיצור,
לא דובים ולא זבובים רק חול וחולירע..
האלטרנטיבה בין נבילה וטריפה, שבקעה בנפיחה גדולה.

דור אריאל
20-01-20, 20:29
לא הבנתי למה הם קוראים לזה נהר..

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

ד ו ר ו ן
20-01-20, 20:37
לא הבנתי למה הם קוראים לזה נהר..

מה אתה מצפה מאנשי שטח עאלק שיצאו בהכרזה על נהר בלי ששמו לב שזה יוצא מצינור?

KOOKE
20-01-20, 23:04
ספין תקשורתי או לא....תכלס אישית לא ידעתי על המקום. המראות יפהפיים גם אם מקורם בצינור ... (ע"ע נחל צין) ולא ברור לי מדוע לא ניתן להנגיש המקום למטיילים על אפם וחמתם של מפעלי ים המלח.

יונתןמצפה
20-01-20, 23:17
המים של ואדי חסה (זרד) בירדן למיטב הבנתי צריכים להגיע לשם.
והם לא יוצאים מצינור.
אני טועה?

מעיון בתצאות עולה שיש שם שני ערוצים.
האחד- נחל ערבה שמגיע מדרום ועובר בין הבריכות הירדניות לישראליות, אליו גם מתנקז ואדי חסה.
השני, מתחבר אליו ממערב בחלקו הצפוני והוא מגיע ככל הנראה מהזרמת התמלחות של שאריות המפעלים בצד שלנו. נראה בבירור שהערוץ הזה, להבדיל מהערוץ הראשי של נחל ערבה, מתחיל מאיזור התעלה וכנראה יוצא מצינור כפי שמתואר.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

ד ו ר ו ן
20-01-20, 23:33
ספין תקשורתי או לא....תכלס אישית לא ידעתי על המקום. המראות יפהפיים גם אם מקורם בצינור ... (ע"ע נחל צין) ולא ברור לי מדוע לא ניתן להנגיש המקום למטיילים על אפם וחמתם של מפעלי ים המלח.
זה בוץ מלוח וכבד ומים מלוחים מאד.
מה אתה רוצה להנגיש שם?

yovavz
21-01-20, 00:07
הערוץ נוצר בגלל פעילות הייבוש, שיצרה בסיס סחיפה נמוך והתחתרות.
על זה כולם מסכימים.

בהכרח, שיפור מצבו של ים המלח ועליית המפלס יעלימו את הערוץ המלאכותי הזה שנוצר בגלל בעיה אקולוגית חריפה של ייבוש ים המלח.

אז מי שצועק על שימור הערוץ בעצם מדבר בשבח הרס ים המלח.. והאכיל את הכתב רבע מידע, ושאחרים יחפשו אינטרס של מי יושב ברקע.

בקיצור,
לא דובים ולא זבובים רק חול וחולירע..
האלטרנטיבה בין נבילה וטריפה, שבקעה בנפיחה גדולה.

אתה מפספס את המהות.
נכון, המפלס יורד בגלל האדם (סכירת הירדן והירמוך).
כתוצאה מירידת המפלס והזרמת העודפים נוצר הערוץ המדובר ובסביבתו נחשפו הרבה מאוד ערכי טבע ייחודיים, יפים ומעניינים שקיימים רק שם.
עכשיו ערכי הטבע האלו מאויימים בגלל עבודות שמבצעים שם מפעלי ים המלח (חלקן על פי אישור הות"ל וחלקן בניגוד לאישורים שקיבלו ותוך הפעלת צוותי עבודה ירדניים שבכלל לא אמורים לעבוד שם.
לצורך קבלת אישור הות"ל לתוכנית ה'היפטרות' מהמלח של קציר המלח, הגישו מפעלי ים המלח תסקיר סביבה שמשום מה לא כלל את תופעות הטבע וערכי הטבע שנחשפו שם.
העבודות שמתבצעות שם מחריבות את ערכי הטבע האלו וזה היה הטריגר לכל המהומה, כשהמטרה של החשיפה היא להפסיק את ההרס הזה ולשמור על ערכי הטבע הייחודיים האלו.
האם בגלל שמקור התופעה הוא השפעה שלילית של האדם, צריך להתעלם ממה שנחשף?
באנלוגיה מהארכיאולוגיה, כשמבצעים חפירות הצלה לקראת פיתוח כלשהו נמצא לפעמים ממצא ייחודי שמצריך שימור - האם צריך בכל מקרה להרוס אותו רק בגלל שהוא התגלה 'בשביל' פיתוח?

עזוב את כל הסופרלטיבים והפומפוזיות בכתבה - התגלו שם תופעות שאין בשום מקום אחר בארץ.
לא כדאי לשמור עליהן?

מה אתה רוצה להנגיש שם?

בשיטה הזו אפשר לתאר את חוף הים כסתם משטחי זיפזיף וטינופת של מתרחצים
או את נחלי הדרום כמשטחי חלוקי נחל אפורים...
רשות הטבע והגנים מודה לך על תרומתך לארסנל התירוצים שלהם מדוע לא להנגיש את הטבע לציבור [emoji846]

KOOKE
21-01-20, 05:19
מה אתה רוצה להנגיש שם?

כבר ענו לך על זה ואוסיף שהתיאור הזה מתאים גם לחלק גדול מחופי ים המלח והם בכל זאת נגישים לציבור.

מה אני רוצה להנגיש - שילוט, משטח חניה לרכבים ושביל או שבילים להולכי רגל. כל זאת אחרי ניקוי השטח ממוקשים כפי שעשו בארץ המנזרים.

דור אריאל
21-01-20, 06:03
אחרי שזה יצא מההסטריה של הרשתות החברתיות וראיתי את זה פרוס על 2 עמודים בידיעות אחרונות צריך ללמד את זה בבית ספר לתקשורת

ד ו ר ו ן
21-01-20, 06:25
כבר ענו לך על זה ואוסיף שהתיאור הזה מתאים גם לחלק גדול מחופי ים המלח והם בכל זאת נגישים לציבור.

מה אני רוצה להנגיש - שילוט, משטח חניה לרכבים ושביל או שבילים להולכי רגל. כל זאת אחרי ניקוי השטח ממוקשים כפי שעשו בארץ המנזרים.
למעט ההתנייה הישראלית המשעשעת של להתלהב ממים זורמים, אין שם משהו שאתה לא רואה במקומות הרוסים נוספים באזור.
ואז הבינו שזה תמלחת מלאכותית בתעלת ניקוז (אפילו לא חדשה), והיה קשה לחזור מהפאדיחה של התיאורים הפומפוזים, אז צועקים ערכי טבע..

איזה ״ערכי טבע״?
חוץ ממילים גבוהות לא ציינו כלום.

מיכה100
21-01-20, 08:56
עזוב את כל הסופרלטיבים והפומפוזיות בכתבה - התגלו שם תופעות שאין בשום מקום אחר בארץ.
לא כדאי לשמור עליהן? [emoji846]
תוכל לפרט קצת על תופעות הטבע הנ"ל?

yovavz
21-01-20, 10:31
תוכל לפרט קצת על תופעות הטבע הנ"ל?מהמותן:
1. קניון פעיל וייחודי שנוצר וקיים רק שם בסדרי גודל אחרים לגמרי ממה שקיים באזור ים המלח. במסגרת ההיווצרות הקניון נוצרה חשיפה של מצוקים בגובה של 20-30 מטרים במשקעי ים המלח שיוצרים מחשופים של מגוון אדיר של צורות שיקוע ומשקעים - יש לזה גם ערך נופי יייחודי וגם ערך כתופעת טבע גיאולוגית/מורפולוגית/הידרולוגית
2. חשיפה של בולענים עתיקים מלפני אלפי שנים ואולי יותר - בעלי ערך גיאולוגי מחקרי גבוה הנוגע לתיאוריות היווצרותם והפקת תובנות עבור ההתפתחות הנוכחית של הבולענים
3. תופעות של התנפחות 'בועות' מלח עם קארסט של מלח על פני השטח - ערך של תופעה ייחודית.

קיימות גם תופעות נוספות שאני לא מכיר מספיק ושלא נחשפתי אליהן.

לצערי ומסיבות שלא לגמרי מובנות לי, אין נכונות לשתף את הציבור בתופעות הללו ואחרות שנצפות שם, חלקן ניתנות לצפייה בכתבה ובנגזרותיה.
לטענת מחוללי המהומה, המטרה של לחץ ציבורי לעצירת הפיתוח הלא מבוקר ולמניעת ההרס של הסביבה הזו, הושגה כנראה.
אפשר גם להבין שהכוונה המקורית לא כללה הנגשה לציבור...
אני לא בטוח שאני מסכים עם הגישה, אבל... מי שואל אותי [emoji846]

assafy
21-01-20, 10:51
יובב, תוכל לספק לינקים ומראי מקום למידע שלך?
אני לא חובב של מפעלי ים המלח והפגיעה הסביבתית הגדולה שהוא גורם (כשגם הקניון המדובר שנגרם מהזרמה מלאכותית יכול להיכלל ברשימת הפגיעות).
אבל חסימת הגישה על ידי הצבא נראית לי דווקא בתחום הסביר. הערוץ הוא ממש על קו הגבול. לאורך הים אין גדר כפי שאין גדר לאורך הים התיכון מאחר והוא מכשול טבעי אך מהקצה הצפוני צפונה ומהקצה הדרומי דרומה יש גדר גבול מלאה עם דרך טשטוש, סיורים והכל (איך אני יודע? תפסתי שם פעם קו). את איזור המנזרים וקאסר אל יהוד לקח להכשיר 50 שנה כשזה איזור סופר חשוב לצליינים הנוצרים.
לידיעתך, גדר הגבול באיזור שמצפון לים המלח מרוחקת מספר ק"מ מערבית לערוץ הירדן ולגבול עצמו. יש איזור תחום שלא נגיש כלל לאזרחים שהוא נשאר פראי ומדהים ביופיו כשיש בו חלקים קניוניים מדהימים רבה יותר ממה שהראו בכתבה ושרידים היסטוריים כמו שרידי הגשרים שפוצצו בליל הגשרים.

yovavz
21-01-20, 11:31
כפי שכתבתי בתגובה הקודמת, אין נכונות של מקורות המידע להציג לציבור את האינוונטר של ערכי ותופעות טבע שנחשפו שם מעבר למצולם בכתבה (ואני לא שותף לגישה הזו).
אני מכיר חלק מהדברים מחברים שונים באופן פרטי ולכן אין לי לינק או תמונות להציג כאן לצערי.
יש מן הסתם דוחות מחקר אקדמיים שפורסמו ואולי ניתן למצוא אותם.
לגבי היווצרותו של הקניון מסיבות מלאכותיות, גם אם הסיבה היא מלאכותית, עדיין יש לזה ערך ברגע שזה כבר קיים (למה להרוג תינוק שנולד בחטא...)
לגבי מניעת הכניסה ע"י צה"ל מסיבות בטחוניות, אני מסכים. רק עניין קטן - ל כ ו ל ם אסור להתקרב - כולל עובדי מפעלי ים המלח והירדנים שהוכנסו לשם בניגוד לחוק בכלל. - ושצה"ל ימצא דרך לבצע את האכיפה באופן ראוי ובעצמו וללא שליחי מצווה למיניהם.

yovavz
21-01-20, 12:08
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5663344,00.html
בכתבה הזו יש התייחסות של חוקרי המכון הגאולוגי למחקר של האזור המדובר ולתופעה הייחודית של היווצרות דלתת המלח כתוצאה מהזרמת המים (עוד תופעה ייחודית לרשימה).
בסוף הכתבה יש גם קישור למחקר.
ראוי לציין שהמכון הגאולוגי אינו הגוף שאמור לשמור על ערכי טבע ונוף של מדינת ישראל ושמן הסתם לפחות חלק מעבודת החוקרים שלו באזור ממומנת ע"י מפעלי ים המלח וסביר שיש לכך השפעה על אופן ההתבטאות של החוקרים.

הכתבה ממחישה את זה שכשמנסים לנפח ולפמפם בלי בסיס רציני - זה עשוי להפוך לחרב פיפיות.
עכשיו הקישקוש של 'נהר סודי' מופנה להגחכה של כל הסיפור

KOOKE
21-01-20, 12:26
למעט ההתנייה הישראלית המשעשעת של להתלהב ממים זורמים, אין שם משהו שאתה לא רואה במקומות הרוסים נוספים באזור.
.

דורון - זו לא התניה ישראלית בלעדית להתלהב ממים זורמים במדבר - ע"ע גרנד קניון בארה"ב - משום מה ממה שהספקתי לראות המראות שם מזכירים ולו במקצת את המראות בגארנד קניון.

דור אריאל
21-01-20, 12:44
בכתבה הזו יש התייחסות של חוקרי המכון הגאולוגי למחקר של האזור המדובר ולתופעה הייחודית של היווצרות דלתת המלח כתוצאה מהזרמת המים (עוד תופעה ייחודית לרשימה).
בסוף הכתבה יש גם קישור למחקר.
ראוי לציין שהמכון הגאולוגי אינו הגוף שאמור לשמור על ערכי טבע ונוף של מדינת ישראל ושמן הסתם לפחות חלק מעבודת החוקרים שלו באזור ממומנת ע"י מפעלי ים המלח וסביר שיש לכך השפעה על אופן ההתבטאות של החוקרים.

הכתבה ממחישה את זה שכשמנסים לנפח ולפמפם בלי בסיס רציני - זה עשוי להפוך לחרב פיפיות.
עכשיו הקישקוש של 'נהר סודי' מופנה להגחכה של כל הסיפור

כרגיל בארצנו הכל עיניין של אינטרסים, כנראה לידיעות אחרונות יש עניין לנגח את ערוץ 11

תקרא פה את הפסקה הראשונה

עכשיו מבקשים ממפעלי ים המלח עוד הסברים על העבודות השונות והמשונות שהם עושים שם עם הירדנים

https://www.kan.org.il/item/?itemId=65322

ד ו ר ו ן
21-01-20, 13:04
דורון - זו לא התניה ישראלית בלעדית להתלהב ממים זורמים במדבר - ע"ע גרנד קניון בארה"ב - משום מה ממה שהספקתי לראות המראות שם מזכירים ולו במקצת את המראות בגארנד קניון.
בעוונותי, לפני כ-18 שנה השתתפתי בסקרים גיאולוגיים באזור.
ימים משמימים של מיפוי חתכי בוץ, ספירה וחיתוך סטטיסטי של הגדרת התבגרות דרדרות והרבדת חלוקי נחל במתאר צולב במניפות סחף.. כמו שיש גם בתעלה הזו.
אומר משמים כי גם כשזה היה במרכז עולמי, זה היה משמים על גבול הצריך לקפוץ במקום מידי פעם כדי לא לנקר.

בקיצור,
אל תפתח ציפיות.

KOOKE
21-01-20, 14:01
מעריך שבמשך 18 שנה מיי הצינור העמיקו את הערוץ ומכאן המראות היום.

אני גם בטוח שהצילומים בכתבה מאדירים ומיפים את המציאות.

בכל זאת חושב שזה מקום ששווה לראות.

ד ו ר ו ן
21-01-20, 15:39

yovavz
21-01-20, 20:14
אנשי המכון הגיאולוגי כועסים ובצדק - הם הוצגו בצורה מאוד לא מחמיאה ואף שיקרית בכתבה.

ככל הנראה, כתוצאה מהאירוע ייסגר השטח ע"י הצבא מחשש לפגיעה של 'הרפתקנים' מהמוקשים הסחופים.
המשרד להגנת הסביבה עצר את כל העבודות שהתבצעו ללא הגשת תוכניות ואישורים וע"י עובדים ירדניים וציוד ירדני באופן לא חוקי ותוך הפקרות מדינית ובטחונית.
בניגוד לאמירות שאולי נאמרו בכתבה, תוכניות איכסון המלח מקציר המלח מאפשרות את שפיכתו רק בתחומי מפרץ צאלים (גם לא הכי סביבתי, אבל זה מה שאושר להם ע"י הות"ל בניגוד להמלצת המשרד להגנת הסביבה) ולא על השטח שנצפה בכתבה או על דלתת המלח של הנחל.
להבנתי, במידה והמידע על ההרס המתבצע ללא אישור היה מובא לידיעת הגורמים הרלוונטיים במשרד להגנת הסביבה, היו העבודות מופסקות לאלתר בכל מקרה.
אז מה היה לנו כאן?
סדרת כתבות טלוויזיה מפומפמות על אזור יפה ולא מוכר לציבור, שנועדה לעצירה מיידית של ההרס ע"י לחץ ציבורי.
המטרה הושגה
המחירים -
הצגת מידע חלקי ולא תמיד נאמן לאמת והכפשה של גורמים שונים על לא עוול בכפם (ואין הכוונה למפעלי ים המלח)
יצירת מוטיבציה אצל בודדים וקבוצות להכנס לאזור ללא בקרה ושליטה ולסכן עצמם במפולות, מוקשים וגם סיכון של תופעות הטבע עצמן (כתלות בכמות המבקרים ובטיבם)
ככל הנראה, בטווח הקצר והבינוני לא תהיה שום הנגשה של האזור מסיבות רבות שברובן קשורות לעלויות וסדרי עדיפויות.
כאמור למעלה, כנראה שהיה ניתן להשיג את אותה מטרה בלי המחירים הנ"ל ולפני מספר חודשים...

אמנ
23-01-20, 12:26
מצרף את מיכתבו של ליאור אינמר, האיש שהעלה את הנושא לסדר היום הציבורי בצדק רב לדעתי

שמי ליאור אנמר, אני האדם שחשף לתקשורת את קניון נחל ערבה. אני יושב בשקט וקורא את התגובות השונות והמאמרים המתפרסים בעיתונים ומחייך...כיצד זה כל כך הרבה עיתונאים ואנשים אינטליגנטים פיספסו את הסיפור האמיתי והרלבנטי. כיצד זה כל כך הרבה אנשים נצמדו לסיפור ה"טיזרי" של "לוינגסטון הישראלי" שחושף את מקורותיו הנעלמים של ים המלח ואולי בכלל מדובר בנהר שישיב לים המלח את עלומיו ויעלה את המפלס שלו.
בואו ניגע בשאלות האם זה טבעי? האם זה נסתר? האם זה סודי? ובעיקר ניגע בשאלה מדוע פרסמנו את הכתבה ולמה היא כ"כ חשובה לציבור.

1. האם זה סודי או אולי נסתר? אז זהו שלא. אין כאן נהר חדש, יש כאן נהר שפשוט לא היה מוכר לציבור, אלא ידוע רק לגיאולוגים של המכון הגיאולוגי ומיעוט מעובדי מפעלי ים המלח. הגיאולוגים של המכון הגיאולוגי פרסמו מאמרים על ההתחתרות הקניון ועל התפתחות דלתת המלח ועל המים הזורמים בנחל. אבל אנשי המועצה האזורית תמר, אנשי החברה להגנת הטבע, רשות הטבע וגנים, החברה להגנות ים המלח, רשות הניקוז, משרד להגנת הסביבה ואפילו אנשי מפעלי ים המלח הופתעו מעוצמת התופעות בתמונות שהצגתי להם. כולם ידעו או חשבו שיש שם נחל, תעלה או חריץ בהם זורמת תמלחת עכורה, אך לא היו מוכנים לעוצמה הנופית של הנהר הקניוני וגדותיו שמתפרצת לתוך עין המצלמה. אבל אף לא אחד הלך לאורך גדת הקניון כולו והבין את המכלול הנופי הכל כך מיוחד שעומד בפני הרס טוטאלי.
כשלעצמי, לא הייתה לי כל סיבה לפרסם את המקום וכלל לא רציתי בכך. ובכלל אני לא בעד פרסום אתרי טבע רגישים ברשתות החברתיות כיוון שזה מביא לרמיסת יתר שלהם (ראו כיצד נראים המעיינות בארץ לאחר פרסומם ברשתות החברתיות ובספרים "אל פינות הסתר", "מעין לכל דקה" וכד'. משטחים של אפר מדורות, בריכות במקום פלג טבעי, נדנדות במקום סלמנדרות וגי'פים החונים לצד המים או לעיתים בתוכם...). מה שהביא אותי לחבור לכתב אורן אהרוני מכאן 11 הוא מראה המשאיות והשופלים שהחלו רומסים את שכיית החמדה הזו ללא היתר חוקי. במקרה הזה ראיתי לנכון לחרוג ממנהגי ולפרסם את המקום כדי להעלות את המודעות הציבורית לקיומו ולפעול כדי לשמור אותו ואולי בעתיד לפתח בו אתר תיירות מבוקר (תרתי משמע).
2. סיפור הגילוי של הנחל הוא בעצם סיפור החשיפה של "קרחון", קרחון של שמירת טבע. כפי שראיתם בתכנית בכאן 11 מדובר באזור בעל עוצמה נופית ברמה עולמית (לא בכדי ים המלח הגיע למקום גבוה בתחרות שבעת פלאי תבל). אבל... האזור היפה הזה מאוים כבר היום על ידי דריסה של שופלים ענקיים , בנית מערכת סכרים בקניון, חציבה של קירות הקניון ובעיקר הערמת הר של פסלת מלח על חלק גדול מהתופעות המרהיבות שקיימות שם. זהו הסיפור האמיתי ולא גילוי "נהר חדש". בזאת לא די, חלק ניכר מהעבודות שנעשות שם נעשות ללא היתר חוקי והחלק שנעשה בהיתר, כנראה, לא נעשה על סמך בדיקה פיסית בשטח להכרת הנכס הנופי. פרויקט ענק של הערמת הר פסלת מלח על המקום הנפלא הזה מחייב שינוי מסוים בתכנית הפרויקט או בדיקתנחיצותו של הר מלח כזה. נכון, עד עתה לא ניתן היה לגשת לשם כדי להתרשם מעוצמת הנופים (סכנת מוקשים, בולענים, בוץ טובעני, קריסת גושי ענק וקירבה לגבול) אבל עתה הכתבה פרשה את עוצמת הנוף והתופעות בשטח ואת כלל המידע לפני הגופים הרלוונטיים. צריך גם לזכור שמאז תכנון הפרויקט עברו שנים והתופעות הקסומות שבשטח העצימו עקב ירידת מפלס ים המלח. ירידת המפלס מביאה להיווצרות נופים מרהיבים ומורכבים וביניהם התחתרות והעמקת הקניון בקצב מהיר, היווצרות בולענים חדשים וגיבוש אינטנסיבי ביותר של מלח שמגדיל את דלתת המלח בקצב מהיר ביותר.
3. יש כאלו הטוענים שלא מדובר בטבע אלא בתעלת ניקוז של מי נקז תעשיה הנשפכים לים המלח. טעות בדי המקטרגים. הערוץ אינו תעלה כפי שהים התיכון איננו גיגית. הערוץ התחתר באופן טבעי על ידי המים הזורמים בו וגיבש באופן טבעי את שלל תופעות המלח. מקור המים הזורמים בנהר הוא מי ים "טבעיים" שמפעלי ים המלח שואבים מים-המלח ומעלים אותם לגובה בריכות האידוי התעשיתיות הממוקמות בשטח האגן הדרומי (לשעבר) של ים המלח ולאחר מיצוי האשלג וחומרים נוספים מוחזרים כ 50% מנפח אותם המים ה"טבעיים" שנשאבו, חזרה צפונה אל ים המלח דרך ערוץ נחל הערבה. המים זורמים בנחל באופן טבעי לפי חוקי הגרביטציה אל ים המלח בדיוק כפי שמי שיטפונות החורף, גם ללא מי התמלחת הסופית, היו זורמים אל חופי ים המלח הנסוגים.
יש לזכור שבעוד מקומות רבים, אפילו בשמורות טבע, מים נשאבים ממורד הזרימה כדי להזרים אותם שוב בנחל, האם זה הופך את הנחל ללא טבעי?
באזור המדובר הנקרא מיצר לינטש ומצוי ממערב ללשון של ים המלח זורמים מים בשני נחלים, באחד מים הדולפים מהבריכה התעשייתית של מפעלי ים המלח וככל הנראה נמהלים בהם גם מעט מי מעיינות. בנחל השני זורמים מי תמלחת המלוחים יותר ממי ים המלח. מדובר במים מלוחים מאוד (תמלחת סופית של מי ים המלח לאחר שמיצו מהם מלח בישול, אשלג, ברום, מגנזיום ומינרלים אחרים). לתוך מי התמלחת נמהלים גם מי שיטפונות, מי נחלי איתן המגיעים בתת הקרקע ממלכת ירדן ומי מלחת סדום. האם זה טבעי? זו שאלה של הגדרה. האם זה יפה וראוי לשימור? התשובה במאות התגובות והסערה התקשורתית. צריך לזכור שלא רק מה שטבעי זכאי לשימור, יש דוגמאות אינספור לשימור אזורים שאינם טבעיים ב- 100%.
4. מהי מטרת המהלכים שלנו? האם לחבוש כובע שעם ולצאת לגלות ארצות חדשות? לא. המטרה היא: א) להביא למודעות הציבור את נכסי הנוף שבאזור.
ב) להציף את האיומים על הנוף מעבודות עפר, רחבות היקף, ולפעול למניעת נזקים.
ג) לפעול יחד עם מפעלי ים המלח, מערכת הביטחון, מוסדות התכנון, המועצה האזורית תמר, גופי שמירת טבע, וגופים לא ממשלתיים, לשמור את "הנהר", לפתח את האזור לרווחת הציבור ואולי להכריז על האזור כעל פארק גיאולוגי או הפארק הנמוך בעולם.
ד) להביא את הציבור לפקוח עיניים כדי לשמור ולהיאבק על שמירת הנופים המיוחדים באזור שהם נכסי הציבור.

מיכה100
23-01-20, 13:05
יש לזכור שבעוד מקומות רבים, אפילו בשמורות טבע, מים נשאבים ממורד הזרימה כדי להזרים אותם שוב בנחל, האם זה הופך את הנחל ללא טבעי?
.
זה מעניין. מישהו יודע להצביע על נחל כזה בארץ?

yovavz
23-01-20, 13:15
ובעיקר הערמת הר של פסלת מלח על חלק גדול מהתופעות המרהיבות שקיימות שם...

המטרה היא: א) להביא למודעות הציבור את נכסי הנוף שבאזור.
ב)להציף את האיומים על הנוף מעבודות עפר, רחבות היקף, ולפעול למניעת נזקים.
ג)לפעול יחד עם מפעלי ים המלח, מערכת הביטחון, מוסדות התכנון, המועצה האזורית תמר, גופי שמירת טבע, וגופים לא ממשלתיים, לשמור את "הנהר", לפתח את האזור לרווחת הציבור ואולי להכריז על האזור כעל פארק גיאולוגי או הפארק הנמוך בעולם.
ד)להביא את הציבור לפקוח עיניים כדי לשמור ולהיאבק על שמירת הנופים המיוחדים באזור שהם נכסי הציבור.

מסכים עם כל מילה במכתב מלבד נושא אחד של חוסר דיוק מוגזם ותהיה על הדרך:
מי שיטרח ויעיין בתת"ל 35/א' המסדירה את קציר המלח שנכפה על מפעלי ים המלח, יראה שבהוראות התוכנית ובנספח בינוי הנדסה ונוף - פיזור מלח במפרץ p88 ישנה הגדרה מפורשת של האזור שבו יפוזר המלח והתנאים לכך ('הקו הכתום')
האזור הזה לא כולל את 'הנהר הסודי' וגדותיו, אלא רק את מפרץ צאלים עד קו גובה מינוס 415.
יחד עם זאת יתכן וגם בתחום שהוגדר בתוכנית יש גם ערכי טבע שלא הובאו בחשבון בעת מתן ההיתר ומן הראוי לבחון זאת מחדש לעומק.
לגבי הדרך -
האם לפני שפנו לתקשורת, נעשו נסיונות להביא נושאים אלו לידיעת הגורמים המוסמכים (רט"ג, המשרד להגנת הסביבה, הות"ל, החברה להגנת הטבע) בצורה שתאפשר להם לפעול מיידית בנושא?
פניה כזו היתה יכולה לחסוך הרס שנעשה בחודשים האחרונים וכן למנוע את המידע מהרפתקנים שעשויים להכנס לשטח ולסכן את עצמם ואת ערכי הטבע עצמם (מחוסר שימת לב).
מן הצד השני, במידה וכן נעשתה פניה כזו, מה היתה תגובת הגורמים? האם התעלמו או 'לא ספרו' את הפונים?
במקרה כזה, ראוי כי הציבור ידע מי שומרי הסף שכשלו ובאיזה אופן.

yovavz
23-01-20, 13:22
זה מעניין. מישהו יודע להצביע על נחל כזה בארץ?לאו דווקא מהמורד, אבל יש את עין זיו ועין חרדלית בנחל כזיב ויש את עינות כרכרה בנחל בצת - בכולם זה עין 'צינור'
יש את הירדן הדרומי שמקבל את רוב זרימת הבסיס שלו מהמוביל המלוח של הכנרת
זה מה שעולה לי בראש כרגע

מיכה100
23-01-20, 13:27
לאו דווקא מהמורד, אבל יש את עין זיו ועין חרדלית בנחל כזיב ויש את עינות כרכרה בנחל בצת - בכולם זה עין 'צינור'
יש את הירדן הדרומי שמקבל את רוב זרימת הבסיס שלו מהמוביל המלוח של הכנרת
זה מה שעולה לי בראש כרגע
עין צינור יש גם יש.
אבל הוא כתב שמישהו משקיע חשמל בשביל להזרים מים בנחל (מהמורד אל מעלה הנחל) - נראה לי הנפצה.

yovavz
23-01-20, 13:41
יש דוגמאות מסויימות בכתבה הבאה:
https://www.haaretz.co.il/amp/science/1.1721906
על כל פנים, הנושא של מקורות המים המוזרמים בנחל המדובר זניח בעיני ביחס למהות של ערכי הטבע הקיימים שם

asafk
23-01-20, 18:19
זה מעניין. מישהו יודע להצביע על נחל כזה בארץ?כמה מטרים משם.... עין בוקק.

אסף.

amotzg
24-01-20, 08:36
המרגיז בכל הסיפור הזה ששני הצדדים משתמשים בנו ככלי.
כל הסיפורים של טובת הציבור וזכות הציבור לדעת נחמדים עד שאנמר בעצמו מספר שהוא בעד להסתיר. הוא מודה בפה מלא (גם בכתבה) שהוא מעדיף להסתיר מקומות כאלה והלך לתקשורת רק כי הולכים להרוס את שכית החמדה. זאת שהוא מתיחס אליה כפרטית. זה מרתיח.
לדעתי אנשים כאלה הם חלק גדול מהבעיה. אנשים שבמקום לשים דברים על השולחן ולחנך לאהבה ושמירה של הטבע, מתנשאים ומסתירים אותו מ"הבורים". כאלה שסוגרים דרכים במקום לטפל בבעיות האמתיות.

עכשיו, הוא בא לספר לנו, כאילו אנחנו פספסנו את העיקר בכתבה.
הם מפמפמים פרומואים גרנדיוזים, הוא מנפנף ידיים וצועק כמה מלהיב, כמה אני מדהים שאני מגלה את זה. ואז בא לספר לי שפספסתי את ההערה החשובה שלו על ההרס.
לא חביבי. אתה פספסת, אתה הסתרת זמן רב במקום לחשוף.

עכשיו, אנחנו נגשים שלדיון מעמדה של רגע אחרון, של היסטריה על סיפורים מנופחים.
במקום לדון ברצינות על הבעיות האמיתיות שיש שם, על הקושי האמיתי של שמירת הטבע בישראל.

אני בעד הנגשה מפוקחת. של בולענים, של מערות, מעינות, ים המלח, חרמון ועוד.
הצעד הראשון הוא שקיפות ושיתוף הציבור לאורך כל הדרך.

amotzg
24-01-20, 08:49
עין צינור יש גם יש.
אבל הוא כתב שמישהו משקיע חשמל בשביל להזרים מים בנחל (מהמורד אל מעלה הנחל) - נראה לי הנפצה.

יכול להיות שהוא לא בדיוק מדייק בתאורו של מזרקה עירונית במעגל סגור. אבל, כמו שיובב פירט, לא חסרות דוגמאות.
בנחל בצת זורמים מים שנשאבים מתחת לאקוויפר שלו בקידוחי שומרה.
שואבים את המים ומזרימים (לפחות חלק) למעלה לבריכה מקורה מעל קיבוץ אילון. ואז מחזירים חלק למורד הנחל ומעלים בצינור עד לאיזור המעיינות.
הצינור שיורד מאילון לנחל ועולה לאורכו תוך פיזור המים נסלל בשנים האחרונות בהשקעה לא קטנה.
אבסורד? כן.
מדיניות ממשלתית? מתאים.
ברוך הבא.

ד ו ר ו ן
24-01-20, 09:04
יכול להיות שהוא לא בדיוק מדייק בתאורו של מזרקה עירונית במעגל סגור. אבל, כמו שיובב פירט, לא חסרות דוגמאות.
בנחל בצת זורמים מים שנשאבים מתחת לאקוויפר שלו בקידוחי שומרה.
שואבים את המים ומזרימים (לפחות חלק) למעלה לבריכה מקורה מעל קיבוץ אילון. ואז מחזירים חלק למורד הנחל ומעלים בצינור עד לאיזור המעיינות.
הצינור שיורד מאילון לנחל ועולה לאורכו תוך פיזור המים נסלל בשנים האחרונות בהשקעה לא קטנה.
אבסורד? כן.
מדיניות ממשלתית? מתאים.
ברוך הבא.

חלק מהדברים האלו באים לאזן בעית משק מים בגלל שאיבה לבני אדם בתקופות שהיה כאן מחסור גדול במים, שהנמיכה את המפלס במעיינות, וגרמה לייבוש נחלים.
אני רואה בזה משהו חיובי שהמדינה לוקחת אבל גם משקיעה חזרה כדי לשמר את הסביבה.

זה לא ממש המקרה בתעלה ים המלח, המפעלים לא עושים לנו טובה שמחזירים לים חלק ממה שלקחו.
זה לא משפר את המצב.

amotzg
24-01-20, 09:18
חלק מהדברים האלו באים לאזן בעית משק מים בגלל שאיבה לבני אדם בתקופות שהיה כאן מחסור גדול במים, שהנמיכה את המפלס במעיינות, וגרמה לייבוש נחלים.
אני רואה בזה משהו חיובי שהמדינה לוקחת אבל גם משקיעה חזרה כדי לשמר את הסביבה.

זה לא ממש המקרה בתעלה ים המלח, המפעלים לא עושים לנו טובה שמחזירים לים חלק ממה שלקחו.
זה לא משפר את המצב.

נכון.
בצת זה אבסורד מסוג אחר שאפשר להכנס אליו בשרשור אחר (גם אני חושב שהמצב עכשיו הוא שיפור).
רציתי רק לענות למיכה שביקש הסבר ודוגמא על נחל אחר.
וגם, דווקא מהחיוב שבזה אפשר להראות שבמקרה הזה הטענה של אנמר נכונה.
זה לא משנה אם הזרמת המים טבעית או לא ואם הסיבה הראשונה למצב היא נזק אנושי.
כיום יש שם ערכי טבע משמעותיים ששווה לדון על השימור שלהם.

asafk
24-01-20, 10:16
שורה תחתונה - יש מקום, שלא משנה מה הסיבה שנוצר - יש בו תופעות טבע ייחודיות. ראויות למחקר וראויות שנהנה מהן... או לפחות ראויות להגנה מפני הרס.
אפשר לטעון שמה שנוצר על ידי אדם, אינו טבעי ולכן מותר לאדם להרוס. אני לא מסכים כי האדם רק עשה את הטריגר, הטבע עושה שם את העבודה ויוצר את תופעות הטבע.
וכן, גם אני הייתי שמח אם ים המלח היה מלא ולא היינו 'נהנים' מהתוצאה של ייבושו.

אסף.

מנחם רוזנבך
24-01-20, 13:31

נחל הירקון.
עיין פרויקט "גאולת הירקון" .....

מנחם

kobiav9
24-01-20, 13:46

נחל בוקק לדוגמא ניזון מצינור שמגיע מאזור המלונות ועולה לחלק העליון של הנחל.

Sent from my iPhone using Tapatalk

דור אריאל
24-01-20, 15:22
בינתיים אחרי שכבר היו שם מטיילים היום צה"ל הכריז על האיזור שטח צבאי סגור..

אמנ
31-01-20, 22:25
עידכון
127149

ד ו ר ו ן
01-02-20, 01:15
עידכון
127149
״עבודות יבוצעו בהתאם לסקר גיאולוגי״, כלומר אחר מהעבודות האקדמיות של המכון הגיאולוגי, שכבר פורסמו לאחר סקרים שכבר בוצעו?..

איך ערבבו אותם.

אמנ
21-02-20, 21:27
מצרף לינק למצגת של ליאור
https://www.dropbox.com/sh/3p9s1imfwxixk97/AAAAsaDSD4oFeBLZHDza3ym0a?dl=0

-->