PDA

צפייה בגרסה מלאה : החלפת פן, מכאני מול חשמלי

Bulldog
13-02-06, 01:16
לעניין, הפן קלאץ' יצא מהרכב, הוא קרוב מדי לטעמי לרדיאטור, כרגע על הפרק 2 אפשרויות.
פן מכאני טיפש יחסית של חברת http://www.flex-a-lite.com/ http://www.flex-a-lite.com/auto/assets/images/1500series.jpg
או זוג מאוררים חשמליים שיושבים להם יחדיו בתוך כונס מתאים.
הפן המכאני פשוט מרכיבים וזהו, חסרונות, בלי קלאץ', עובד תמיד, לא בטוח לגבי יעילות בסל"ד נמוך לאורך זמן.
זוג החשמליים, אפשר לסדר הפעלה ראשון ב75 מעלות שני ב82 מעלות וניתוק או הפעלה לפי הצורך.
דעתכם?

לירן סברוב
13-02-06, 09:50
בוקר טוב

פן מכני ללא קלאצ' גרוע ביותר.
זה יקשה על הרכב - יפריע לעליית הסל"ד (הורדת ממומנט) באופן משמעותי ובצורה שתרגיש מיד.

חיים רוזן
13-02-06, 15:49
היכן ניתן לקנות את הרכיב שקובע טמפ, הפעלה עבור כל פאן ומה מחירו?
כמה חיבורים קימים בו?

eliv1
13-02-06, 16:33
אצלי ברכב, מותקנות מע' מאווררים חשמליים של סיטרוטן BX, (וונטות דוחפות).
ההסבה קלה מאוד, כל מה שצריך זה בניית גשר למאווררים, (מאוד פשוט, תמונות בהמשך),
התאמת הרדיאטור ע"י ריתוך/הלחמה ע"י רדאטוריסט של אום המתאים ליוניט (בד"כ אפשר למצוא אצליהם גם יוניטים מתאימים), חיבור שני ריליים (אחד לכל וונטה) ואתם מסודרים.

אני אצלם בהזדמנות הראשונה שתהיה לי....

AvigdorAharon
14-02-06, 17:19
בוקר טוב

זה יקשה על הרכב - יפריע לעליית הסל"ד (הורדת ממומנט) באופן משמעותי ובצורה שתרגיש מיד.
ב CJ עם מנוע סטנדרטי, אני לא ממש מרגיש את ההפרעה לעליית הסל"ד. לא היה אצלי בשום CJ פאן קלאצ'. אולי במנוע V8 או ברכב למטרת תחרות המצב שונה.

אביגדור

חנן-ג'יפולוג
14-02-06, 18:06
זה יקשה על הרכב - יפריע לעליית הסל"ד (הורדת ממומנט) באופן משמעותי ובצורה שתרגיש מיד. אם זה כל-כך מפריע לך (לדעתי, זה זניח) , תכרסם מגלגל התנופה את אותו מומנט אינרציה שהוספת ע"י קיבוע המאוורר.

מוני מהבית
14-02-06, 18:43
הפאן החשמלי הרבה פחות יעיל מהמכני.

הסיבה - המרה לאנרגיה מכנית לחשמלית ושוב למכנית - הפסדים לכול אורך הדרך.

אים יש לך פאן קלץ הוא מונע ביזבוז אנרגיה אם המנוע קר מדי.
וגם אם המנוע מסתובב מהר מדי.

אבל סך הכול זה די זניח.

מעבר לזאת פאן חשמלי (ואפילו שנים) יותר חלש מהמכני, ובארצנו מוכת החום זה יכול להיות ההבדל בין מנוע בנקודת עבודה סבירה למנוע רותח.
עוד חסרון הוא הפשטות. מכני מונע ברצועה - פשוט. מנוע חשמלי הוא מורכב יחסית ויכול להתקלקל.

יתרון אחד שיש לפאן חשמלי הוא שאתה יכול לנתקו במעברי מים עמוקים מאוד. אפשר גם להסתדר עם המכני, אבל מקשה על החיים.

סך הכול - אם אתה לא מתכוון לשוט עם הרכב כול שני וחמישי המכני הוא יעיל טוב ופשוט - והכי חשוב כבר קיים.

אם ממש ממש כואב לך המעט כוח שהמכני לוקח, תקטין אותו ותוסיף חשמלי שיכנס לפעולה רק כשצריך

לדעתי מיותר לחלוטין - אבל יש אנשים שאוהבים להיות מיוחדים.

לירן סברוב
14-02-06, 20:20
כמובן שהניסיון שלי עם הפן הוא על רכב המרוץ בלבד.
בנסיעה יום יומית רגילה זה אולי זניח. אומנם אנחנו רוב הזמן זקוקים להעצה המיטבית ונוהגים כל הזמן ב "פול גז" אבל גם ב ג'יפ שמטפס דיונה האפקט משמעותי למדי (תנסו).
בנוסף אנחנו חשנו גם בשיפור בצריכת הדלק.

בנוגע ליכולת קירור..... הרכב שלנו שידוע בחימום המנוע במיוחד במאמצים בשטח לא מתחמם, בכלל אבל בכלל, גם בקיץ ובדרישות גבוהוות לאורך זמן (עם ראדיאטור רגיל).
אנחנו השתמשנו במאוורר שואב של רנו אקספרס. לאחר הרבה בדיקות וניסיונות - המאוורר מצויין ועומד בתנאי מרוץ קשים, אז אין מה לחשוש ולהתקין כזה על כל גיפ.

Bulldog
14-02-06, 20:43
מה לעשות פאן קלאץ' לא בא בחשבון, הוא יושב קרוב מידי בצורה מדאיגה לרדיאטור, בערך 2 ס"מ.
אז נכון, הגשר גיר שלי בנוי למנוע תנועה של המנוע קדימה, ויש גם פתרונות אחרים אבל...
אני לא רוצה לקחת סיכון, הרדיאטור הזה עלה לי מספיק בשביל לבדוק מה יקרה אם.
כרגע על הפרק יש כבר זוג מאוררים בתוך כונס שיושב באופן מפתיע בול בתוך הרדיאטור, בין האמבטיות וברוחב הנכון.
נכוון כל מאורר לטמפרטורת עבודה שונה ונראה מה קורה.
כל הסיפור הזה הוא לא בגלל כ"ס אחד או שניים שאני רוצה לחסוך (יש לי מספיק כאלה) אלא רק בגלל הקירבה בין שני הרכיבים הלא ידידותיים האלה אחד לשני.

מוני מהבית
15-02-06, 09:11
לירן - הדרישות שלך שונות מאוד מזה של הגיפאי הממוצע.

אתה נוסע במהירות גבוה בטורים גבוהים רוב הזמן.
במצב זה המאוורר הכי פחות יעיל ולפעמים אפילו מפריע.

זרם האוויר במהירות גבוהה לרוב מספיק לקרר את המנוע (אם הרדיטור והמנוע תקנים)
ולכן המאוורר המכני די מיותר. יותר מזה הוא מסתובב במהירות גבוהה ויוצר יותר עומס מהרגיל על המנוע. זרם האוויר שהוא מיצר נע יותר לאט מזה של האוויר הנכנס (הרכב נע במהירות גבוהה) ולכן לפעמים המאוורר יוצר חסימה במהירות גבוהה.
במצב זה עדיף פאן חשמלי - שרק כשצריך (הרכב יורד למהירות נמוכה) הוא נכנס לפעולה.

גיפאי רגיל נוסע במהירות סבירה עד איטית, ושם יתרון המאוורר המכני.
בזחילת סלעים היתרון הוא ממש קריטי.

לדעתי גשר גיר טוב (מה שחיב להיות בכל מקרה) ימנע תזוזת מנוע + מאוורר. אבל אם אתה כול כך פוחד מזה - חזק ואמץ וספר חוויות.
זה במידה והרכב שלך אי פעם יצא מהסדנא (-:

eliv1
15-02-06, 09:53
מה לעשות פאן קלאץ' לא בא בחשבון, הוא יושב קרוב מידי בצורה מדאיגה לרדיאטור, בערך 2 ס"מ.
אז נכון, הגשר גיר שלי בנוי למנוע תנועה של המנוע קדימה, ויש גם פתרונות אחרים אבל...
אני לא רוצה לקחת סיכון, הרדיאטור הזה עלה לי מספיק בשביל לבדוק מה יקרה אם.
כרגע על הפרק יש כבר זוג מאוררים בתוך כונס שיושב באופן מפתיע בול בתוך הרדיאטור, בין האמבטיות וברוחב הנכון.
נכוון כל מאורר לטמפרטורת עבודה שונה ונראה מה קורה.
כל הסיפור הזה הוא לא בגלל כ"ס אחד או שניים שאני רוצה לחסוך (יש לי מספיק כאלה) אלא רק בגלל הקירבה בין שני הרכיבים הלא ידידותיים האלה אחד לשני.

עומר, הייתרון מורגש מאוד כאשר עוברים ממאוורר מכאני לחשמלי (לא, אין לי בדיקות דיינו).
בכל מקרה, לעינינו, אין ממש צורך בהפעלה בנפרד בטמפ' שונות של הוונטות, הסוד הוא להתאים בין 1טמפ' הפתיחה של הטרמ' לבין טמפ' הפתיחה של הוונטות. עדיף שהוונטות יעבדו לפרקי זמן קצרים בפעם אחת מאשר שאחת תעבוד הרבה והשניה קצת.
אחרי 2 יוניטים שהחלפתי מצאתי את טווח הטמפ' שהתאים לי.
לדעתי, יוניט טמפ' של 80 מע' צלסיוס יהיה טוב... אבל יש לנו מנועים שונים מאוד.

ד"א, בין הייתרונות של מאווררים חשמלים, נמנה גם ייתרון בהקטנת הבלאי על משאוות המים.
(פחות מומנט עובד עליה). סה"כ החלפה מבורכת מאוד. גם בזחילת סלעים ארוכה לא הגעתי למצבי התחממות, ולהפך, הוונטות החשמליות מקררות הרבה יותר טוב ומהר מהמכאני הקודם שהיה לי.

חשוב לבדוק את שהספק האלטרנטור מספיק...

Bulldog
19-03-06, 23:52
טוב סיכום זמני.

ברכב כרגע מורכבים שני מאוררים חשמליים בקוטר של 10 או 11 אינץ' כל אחד, לא מדדתי בצורה מדוייקת.הכונס שלהם הוא בדיוק בגודל של הרשת.
(http://img65.imageshack.us/my.php?image=8386hj.jpg])http://img65.imageshack.us/img65/2893/8386hj.th.jpg

פרטים טכניים יבשים.
טרמוסטט נפתח ב75 מעלות
פנים מתחילים עבודה ב82 מעלות
פנים מפסיקים עבודה ב68 (או 62) מעלות
בהפעלות ניסוי בבדיקה מול שעון חום מכאני השעון נכנס לשליש הראשון של התחום הצהוב, הפנים נכנסים לפעולה ומורידים את הטמפרטורה לתחום העליון של הכחול.
על פניו נראה בסדר, נראה מה יקרה הלאה.
עומר

Bulldog
20-03-06, 00:03
תמונות נורמליות

Bulldog
21-03-06, 22:05
ניסיון נוסף

t_uri
26-03-06, 02:26
עומר. מה המידות החיצוניות של העסק הזה?

אורי טל

Bulldog
26-03-06, 07:38
61X40
עומק מקסימלי (מתחילת הכונס ועד קצה המנוע מאורר) 11
כל המידות בס"מ

עומר

coas
26-03-06, 09:03
מאיזה רכב ירדו הכונס והמאווררים?

t_uri
26-03-06, 09:38
ואתה יודע כמה הרווחת מההחלפה? (מרחק והמנוע).

אורי טל

-->