PDA

צפייה בגרסה מלאה : טסט ראשון לסופה - התיעצות (הכותרת נערכה)

nightquest
04-02-20, 10:41
הגיע הזמן לעשות את הטסט הראשון שלי עם הסופה, שנת 1996. הבנתי שצריך להוציא שני אישורים - אישור בלמים ואישור רכב מיושן. שמתי לב שברישיון לא רשום דבר כזה תחת תנאים והגבלות. האם אני חייב להוציא אישורים אלה בכל זאת? וזה רק ממוסך מורשה או כל מוסך כללי יכול להוציא לי?

חוץ מזה, יש למישהו טיפים או המלצות לגבי מה לעשות או לבדוק לפני שנכנס לטסט? הרכב ללא שיפורים/תוספות/הגבהות. ממה שהבנתי בדרך כלל מה שיכול להכשיל הוא זיהום אוויר או חופשים

ariel-ro
04-02-20, 10:53
אתה הולך למוסך והוא מוציא לך תמורת כמה זוזים אישור רכב מיושן(שכולל בתוכו כמה סעיפים שאני לא זוכר)

ההמלצה החמה ביותר - אל תיכנס לטסט לבד, אלא אם מכירים אותך במכון הטסטים.
תשלח את המוסכניק שיעשה לך את זה, יחסוך הרבה עוגמת נפש.

ruby572
04-02-20, 11:46
רכב משנת 1996 חייב רק באישור רכב מיושן.
(לכאורה הבדיקה אמורה לכלול את מערכת הבלמים)
ללא האישור לא תתקבל לטסט.
בעיקרון - כל מוסך מורשה לרכב הזה יכול להנפיק את האישור.
למשל- אישור ממוסך טרקטורונים או אופנועים או מוסך שהוא רק למשאיות - אע"פ שנראה אותו דבר לא יתקבל במחשב.
וכנ"ל להיפך - אישור מוסך לרכב לא יתקבל עבור טרקטורון או אופנוע.
על האישור עצמו יש מספר שמוטבע באמצעות חירור - ורק אישורים שמורשים לאותו רכב יקלטו במחשב לפי הרשימה התואמת במחשב המכון.

ד ו ר ו ן
04-02-20, 13:42
רכב משנת 1996 חייב רק באישור רכב מיושן.
(לכאורה הבדיקה אמורה לכלול את מערכת הבלמים)
.
זה לא לכאורה זה בוודאות.

מה שכתבת לגבי החירור מעניין, כי עד היום הסתכלו בעין שיש וזהו.
לא נראה שלקחו או בחנו אותו.

erezgur
04-02-20, 16:17
וזה רק ממוסך מורשה או כל מוסך כללי יכול להוציא לי?

אם אתה מתכוון למוסך יבואן או כל מוסך המטופל ברכב, אז כן, כל מוסך יכול להוציא אישור כזה (מוסך מורשה משרד התחבורה לטיפול ברכב)

נשלח מהנייד

dmxmustfly
05-02-20, 17:25
לא מדויק, צריך להיות מוסך שמורשה להוציא טופס רכב מיושן.
לא כל מוסך מורשה לכך.
ולגבי מוסך לרכב שלא יכול להוציא לאופנוע, זה לא נכון, אין הבחנה בין כלי הרכב, מי שמורשה לחתום על אישור רכב מיושן יכול להוציא.
שלחו אותי פעם ראשונה עם האופנוע למוסך ג'יפים קרוב שיש לו אישור, הוא אמר שעקרונית הוא יכול אבל בגלל שהוא לא מכיר את הרכב אז הוא לא מוכן.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

asafk
05-02-20, 17:50
זה תלוי בתעודה של מנהל המוסך. אם הוא מוסמך גם וגם או לא.

אסף.

דרור ברלי
05-02-20, 19:50
אזהרה: אל תיכנס לבד עם הג'יפ לשום מכון רישוי.
זו תהיה טראומה שתעלה לך בעצבים, בימי עבודה וכמובן בכסף רב.
יותר מזה? זו טראומה שאולי תשבור אותך ותגרום לך לוותר על הסופה בפרט ועל תחביב השטח בכלל. אני רציני.

חלק ממכוני הרישוי יגרשו אותך. פשוטו כמשמעו, מה שאתה קורא - לא יתנו לך להיכנס בכלל.
זו עבירה על החוק אגב. מדינת ישראל הסמיכה אותם לערוך מבחני רישוי מטעמה והם מחוייבים לקבל לבדיקה כל כלי רכב נושא לוחית רישוי ישראלית. אבל הם מוכנים להסתכן בביצוע העבירה הזו ולא להסתכן בסגירת המכון אם חלילה יגיע אליו סוכן-חרש סמוי של משרד התחבורע ויתפוס אותם על חם מאפשרים לג'יפ לעבור טסט, מה שבעיני משרד התחבורע הוא החטא הנורא מכולם.

חלק גדול מאלה שיסכימו להכניס אותך, יכשילו אותך בוודאות. יש ביניהם כאלה שיזהירו אותך מראש על העובדה הנ"ל.
ההכשלה בטסט אינה אמצעי לשיפור מצבם הטכני/בטיחותי של כלי הרכב אלא היא מטרה בפני עצמה, כדי שתגיע לטסט חוזר, שעולה עוד כסף. כאן המכון עושה את הרווח שלו.

בעלי הג'יפים נתפסים בעיני הבוחנים כ"עשירים" שיש לסחוט אותם עד תום, ככאלה שישלמו כל מחיר שיידרש כדי שהג'יפ, תקין או לא תקין ו/או תקני או לא תקני, יעבור בסופו של דבר. לכן מבחינתם כל הג'יפים אותו דבר ואת הג'יפ יכשילו לא רק על זיהום אוויר או כושר בלימה לא מספק או חופשים בהיגוי, אלא על כל סעיף וסעיף מסעיפי הבדיקה.

גם כשתגיע לטסט חוזר לאחר שתיקנת את כל הליקויים שסומנו ב-X (וכאמור, זה יכול להיות כל אחד ואחד מסעיפי הבדיקה) וקיבלת על כולם V, כנראה לא תעבור אצל הב וחן הראשי במשרד. הוא ימציא לך עוד ועוד עילות מהישבן להכשלה ולסירוב לתת לך את החותמת.
תתכונן לדרישות הזויות, לקביעה נחרצת שהג'יפ "מוגבה" למרות שהוא לא, כי הקפיצים שלו "לא ישרים", לקביעה ש"הבקאקסים רחבים מדי" (כן, אצל בוחנים במכון רישוי יש חיה כזו שנקראת "בקאקס קדמי"), לדרישה לג'נטים סטנדרטיים, לפסילת בולמי זעזועים שלא נראים עתיקים וחבוטים ושצבעם אינו שחור דהוי מטונף בבוץ, פסילת חגורות בטיחות שנראות להם "בלויות", לסירוב לאשר מושבים וריפודים לא מקוריים וכל דבר בעצם שנראה להם "לא מקורי" וזה יכול להימשך כך לאורך שניים, שלושה, ארבעה טסטים חוזרים ואפילו יותר, אחרי שיאלצו אותך להוציא אלפי שקלים רבים על תיקונים שאינם נחוצים בכלל ועדיין הרכב לא יעבור. כל זה בתקווה שתבין את הרמז העבה ותדחוף להם שטר מקופל לכיס, או שתגיש אותו ביחד עם הרשיונות.

ככה זה במדינת ישראל הרקובה עם רכבי שטח ישנים בכלל, סופות וסיקסים בפרט.
למה זה כך? התשובה היא "ככה" והיא אמיתית - כי ככה זה כבר עשרות שנים. אנחנו התרגלנו, הבוחנים התרגלו, זה השתרש וזה מה שיש.

אז איך עושים טסט לג'יפ?.... אך ורק מכונאי אמין שמקושר במכון הרישוי הספציפי ייקח את הג'יפ וייכנס איתו למסלול ביום הנכון ובשעה הנכונה ואם הג'יפ תקין, הוא יעבור.
זה כמובן תמורת שכר טרחה למכונאי עצמו עבור השירות. ותוסיף לזה כמובן את סכום השוחד שהוא יצטרך לחלק לבוחנים כדי שיבדקו את הג'יפ באופן הגון והוגן - וכנראה שמעטים ביותר מכוני רישוי בישראל שהבוחנים העובדים בהם הגונים והוגנים ולא נוטלים שוחד.

אחרי כמה שנים, תצבור נסיון בזה וכבר תתרגש מזה הרבה פחות. תמצא לך מוסך שאמין עליך שצמוד למכון רישוי ושהעברת טסטים היא חלק מעיסוקו המוצהר או שעובד מולו באופן קבוע ומקושר עם הבוחנים ועם הרב-בוחן ובעלי המכון, תכניס את הג'יפ לכמה תיקונים כדי להפוך ללקוח קבוע שלו/סוג של חבר ותראה שכל זה לא יטריד אותך יותר. זו תהיה הבעיה שלו. הוא מקבל כסף עבור זה.
וכך, כל חצי שנה יגיע מועד הטסט, אתה תביא לו את הג'יפ בבוקר, תחזור לקחת אותו בערב עם טסט בתוקף לחצי שנה. תשלם כמה שצריך ולא תחשוב על זה בכלל.
זה חלק מחוויית הבעלות על סופה ומי שלא יכול לעמוד בחוויה החצי-שנתית הזו, שלא יחזיק סופה.

ד ו ר ו ן
05-02-20, 20:24
באיזה אזור אתה מתכוון לגשת לטסט?

-->