PDA

צפייה בגרסה מלאה : המלצה לרכב מפנק למשפחה, עם אופציה לטיולים קלים

Sagi Y
08-02-20, 16:07
היי,

אנחנו משפחה צעירה עם ילד בן שנתיים ותינוקת נוספת בדרך.
מחפשים רכב ראשי מפנק שישמש אותנו בעיקר בסופשים בנסיעות עירוניות + אופציה לירידה קלה לשטח מידי פעם.
כרגע אני לא רואה אותנו עושים טיולים קשוחים/מסעות ב-5 שנים הקרובות. למרות שאם הרכב יאפשר זה בהחלט בונוס (למקרה שאצליח "לגנוב" סופ"שים מידי פעם).
התקציב באיזור ה130 (אפשר כמובן גם בפחות).
פרמטרים שחשובים לנו:
לטווח ארוך, שקט, נוחות נסיעה, אמינות, עלויות אחזקה שפויות, לא ישן במיוחד.
אופציות שחשבתי עליהן: Q5, דיסקו4, פאגרו, לנדקרוזר (שלצערי יקר באופן קיצוני).
אופציה נוספת שחשבנו עליה זה לוותר על הנוחות של רכב גבוה ולרכוש A3 סדאן יחסית חדשה (2017~).
נשמח לשמוע את דעתכם.
תודה

Yaki5500
08-02-20, 16:29
כל הרכבים שציינת יעשו את מה שאתה מבקש אבל מהווים אוברקיל יקר לאחזקה ואולי לא נחוץ. נסה לענות על השאלון המודבק בראש השרשור ואז יוכלו לכוון אותך טוב יותר.
אוף דה טופ אוף מיי הד - גרנד ויטרה 2015 תענה על צרכיך

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

erezgur
08-02-20, 17:35
תוריד מהרשימה את האודי אם אתה מתכוון לנסות גם שטח מעבר לדרכי כורכר.
שלהבת הרשימה את רכבי שטח קשוחים, פרייבטים עם לכאורה 4x4, רכבים יקרים לתחזוקה ורכבים יקרים לרכישה.... ממש לא רכבים מקבילים זה לזה.

פורסטר כנראה יתן מענה טוב והוא נח ומפנג בכביש.
אתה יכול לעלות ביכולות השטח ולוותר בנושאים אחרים. האם באמת זה יהיה רכב רק לסופי שבוע?

נשלח מהנייד

Sagi Y
08-02-20, 18:22
בעיקר לסופי שבוע (במהלך השבוע נסיעה זניחה של כקילומטר שניים למקום העבודה).

לגביי השאלון, את הפרמטרים הקריטיים ציינתי למעלה.
מוסיף עוד קצת:
אופי טיולים, בשנים הקרובות בעיקר "משפחתי" עם ילדים קטנים. אפשר להסתפק בדרכי כורכר.
א. גיר אוטומטי/ידני. אוטומט, אפשרי ידני.
ב. מנוע דיזל/בנזין. לא קריטי. עדיפות לבנזין (יותר שקט בדכ).
ג. תצורה (טנדר, קצר, ארוך...) ארוך
ד. גיל הרכב - חדש בלבד? משומש בן שנים ספורות? רכב אספנות?
גג עשור (2010) וגם זה לרכב אמין במיוחד כדוגמת הטיוטה.

6. האם עד כה "ננעלת" על סוגי רכב מסויימים? לחלופין, יש "וטו" על סוגי רכב מסויימים?
לא, חשוב לי שבכבישים מהירים ירגיש חזק ויוכל לשייט בנוחות. פורסטר/גרנד ויטרה מתאימים לדעתכם?

Yaki5500
08-02-20, 18:34
גם הפורסטר וגם הגרנד ויטרה לא מצטיינים בשיוט או בעודף כוח. אם זה ממש חשוב פורסטר יש לו גרסת טורבו 240 כ"ס ממש חזקה שווה לבדוק. הגרסה החזקה של הויטרה מגיעה עם 168 כ"ס והיא מספקת לא יותר מזה

צריכת דלק
ויטרה 1:7
פורסטר 1:9

הפורסטר והגרנד ויטרה שניהם סופר אמינים (טויוטה בת 10 עם רבע מיליון קמ ממש לא אמינה ובטח שלא זולה לאחזקה)
הפורסטר כנראה מעט אמין וחסכוני בדלק מהויטרה אבל לויטרה חלפים זולים יותר והיא בהחלט אמינה מאוד והיא גם טובה יותר בשטח בזכות זוויות טובות יותר, גלגל מעט גדול יותר והילוך כוח שלפורסטר אין.

לשניהם שוק שיפורים סביר וקהילה תומכת לטיולים ואחזקה שפויים

לצרכים שלך הייתי לוקח פורסטר - יותר תא מטען, יותר נימוסי כביש, מספיק טוב בשטח ויש מבחר גרסאות ברמות אבזור שונות כולל גרסת טורבו טובה

בהצלחה

Yaki5500
08-02-20, 18:35
שכחתי לציין שלפורסטר דירוג בטיחות גבוה יותר וזה גם חשוב ברכב משפחתי

בוזי
08-02-20, 18:35
אם אתם לא עשירים, אז ממש דאסטר.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

גיא
08-02-20, 19:30
גם הפורסטר וגם הגרנד ויטרה לא מצטיינים בשיוט או בעודף כוח. אם זה ממש חשוב פורסטר יש לו גרסת טורבו 240 כ"ס ממש חזקה שווה לבדוק. הגרסה החזקה של הויטרה מגיעה עם 168 כ"ס והיא מספקת לא יותר מזה

צריכת דלק
ויטרה 1:7
פורסטר 1:9

הפורסטר והגרנד ויטרה שניהם סופר אמינים (טויוטה בת 10 עם רבע מיליון קמ ממש לא אמינה ובטח שלא זולה לאחזקה)
הפורסטר כנראה מעט אמין וחסכוני בדלק מהויטרה אבל לויטרה חלפים זולים יותר והיא בהחלט אמינה מאוד והיא גם טובה יותר בשטח בזכות זוויות טובות יותר, גלגל מעט גדול יותר והילוך כוח שלפורסטר אין.

לשניהם שוק שיפורים סביר וקהילה תומכת לטיולים ואחזקה שפויים

לצרכים שלך הייתי לוקח פורסטר - יותר תא מטען, יותר נימוסי כביש, מספיק טוב בשטח ויש מבחר גרסאות ברמות אבזור שונות כולל גרסת טורבו טובה

בהצלחה

יקי. תנשום אחוייה.

לאט לאט.
אתה נסחף קצת עם הויטארה.

ולהגיד על פורסטר שהוא לא סוחב ... נו ... שויין.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ש01
08-02-20, 20:07
נתחיל עם זה שמתחת לגיל שנה לא יורדים לשטח...

לא כתבת דיזל או בנזין.
ברשימה בהתחלה רשמת אלנקרוזר ופאגרו - שניהם דיזלים ו(גם)בגלל זה - יחסית לאחרים - טרקטורים (נוחות, רעש). מהתרשמות שלי, הפאג'רו נוח יותר.
למיטב ידיעתי, דיסקו יש בעייה עם צמיגים. הם בחתך יחסית נמוך ולכן בעייתיים בשטח, כולל דרכי כורכר.
Q5, וואלה, לא הייתי יורד איתו לשטח...

פורסטר - לדרכי כורכר ++ יהיה מצויין.
XV גם יעשה עבודה טובה (עם קצת פחות תא מטען).
מה עם גראנד שירוקי? בתקציב תוכל לרכוש 2012-2014. וזה יהיה הרכב הכי מרווח, חזק ומפנק.
הכי חדיש שתמצא יהיה ללא ספק דאסטר, אבל נראה לי שלא לשם אתה מכוון.

Yaki5500
08-02-20, 20:28
Xv יעשה עבודת שבילים מצוינת אבל פותח השרשור מחפש רכב שישייט בנוחות.
Xv
די עגלה אם כי, הדומה לפורסטר, גם לו יש גרסא חזקה ששוה לבדוק כי בסכום כזה מביאים אחד כמעט חדש

נדב ש.
08-02-20, 21:07
נתחיל עם זה שמתחת לגיל שנה לא יורדים לשטח...

לא כתבת דיזל או בנזין.
ברשימה בהתחלה רשמת אלנקרוזר ופאגרו - שניהם דיזלים ו(גם)בגלל זה - יחסית לאחרים - טרקטורים (נוחות, רעש). מהתרשמות שלי, הפאג'רו נוח יותר.
למיטב ידיעתי, דיסקו יש בעייה עם צמיגים. הם בחתך יחסית נמוך ולכן בעייתיים בשטח, כולל דרכי כורכר.
Q5, וואלה, לא הייתי יורד איתו לשטח...

פורסטר - לדרכי כורכר ++ יהיה מצויין.
XV גם יעשה עבודה טובה (עם קצת פחות תא מטען).
מה עם גראנד שירוקי? בתקציב תוכל לרכוש 2012-2014. וזה יהיה הרכב הכי מרווח, חזק ומפנק.
הכי חדיש שתמצא יהיה ללא ספק דאסטר, אבל נראה לי שלא לשם אתה מכוון.

יש גם לנדקרוזר בנזין(קשה למצוא אבל קיים), וגם פג'רו בנזין לא חסרים, הם דווקא יותר זולים מהדיזלים אולי בגלל צריכת הדלק.

דבר שקורה כאן לא מעט בתקופה האחרונה(לטוב ולרע? תחליטו אתם) זה שפות"ש מסויים מנסה להיתייעץ ומציין שיש לו התלבטות לגבי 2, 3 יצרנים, ואז כל אחד בא ומנסה לשכנע אותו "ששלו" יהיה לו הכי מתאים והכי טוב. יש שרשורים שבאמת פות"ש שואל אם יש עוד אופציות שהוא לא חשב עליהם....
אבל זה לא מה שפות"ש שאל בכלל....

asafk
08-02-20, 21:11
התחלת עם כיוון מאוד ברור לרכב פנאי שטח פרימיום- Q5 או דיסקברי 4 , הם פרימיום. אני מאוד מבין אותך וזה כיף אז אל תיתן לחברים פה לשכנע אותך שדאסטר זה ממש בסדר למי שמחפש פינוק.
הקילומטרז נמוך כך שצריכת הדלק לא חשובה באמת, ולעומת זאת הדיזלים היפניים הם טרקטורים.
אז אני אמליץ לך להסתכל או על ג'יפ גראנד צ'רוקי, בנזין כמובן, או על המתחרה הישיר שלו מהיבשת - פולקסווגן טוארג. עם שניהם תוכל גם ליהנות מאוד בכביש, גם להתפנק, וגם להיכנס לשטח בלי לחפש צרות. אם זה יהיה הכיוון תצטרך להתמקד בגרסאות היותר אמינות - ויש מי שיעזור לך כאן
בשניהם המוסכים אוהבים לשחוט אבל תן לי לומר לך שהחזיק לנדקרוזר לא עולה פחות - וזה בדוק. קח בחשבון שכלים כאלו בני עשור - כבר יש גם בעלי מקצוע וגם קהילות 'אחים לצרה' שיעזרו לך להחזיק אותם בצורה חסכונית יותר.
יש עוד מתחרים בקטגוריה אבל לא הייתי מתעסק איתם.... יקר מדי.

אסף.

Asaf-a
08-02-20, 21:49
נשמע שגם הפורסטר וגם הגרנד ויטארה יתאימו למשימה, והתקציב יאפשר כלים חדשים למדי .
הפורסטר יהיה מהנה יותר בכביש מרווח יותר.
הגרנד ויטארה מעט טובה יותר בשטח, בעיקר עקב טרנספר = יחס העברה נמוך בגיר.

שניהם לא רכבי פרימיום, בטח שלא הסוזוקי, לא נכון לכלול את האודי והדיסקו במשפט אחד עם האחרים שציינת.

הערה ליאקי:
נסחפת קשות עם הסופרלטיבים לאמינות ולמחירי התחזוקה הזולים, חבל להטעות קוראים עתידיים.

שניהם סטנדרטיים ומשניהם ניתן להכוות יפה בארנק, עניין של מזל.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Yaki5500
09-02-20, 05:38
נשמע שגם הפורסטר וגם הגרנד ויטארה יתאימו למשימה, והתקציב יאפשר כלים חדשים למדי .
הפורסטר יהיה מהנה יותר בכביש מרווח יותר.
הגרנד ויטארה מעט טובה יותר בשטח, בעיקר עקב טרנספר = יחס העברה נמוך בגיר.

שניהם לא רכבי פרימיום, בטח שלא הסוזוקי, לא נכון לכלול את האודי והדיסקו במשפט אחד עם האחרים שציינת.

הערה ליאקי:
נסחפת קשות עם הסופרלטיבים לאמינות ולמחירי התחזוקה הזולים, חבל להטעות קוראים עתידיים.

שניהם סטנדרטיים ומשניהם ניתן להכוות יפה בארנק, עניין של מזל.

Sent from my SM-G950F using Tapatalkמכל רכב ניתן להיכוות. אבל עם שני אלה והג'ימני יחד איתם הסיכוי משמעותית קטן יותר והכוויה פחות כואבת
רק לסבר את האוזן גיר של ויטרה עולה 7-8k ואחרי שנה וחצי בקבוצה טרם נתקלתי בכשל בגיר. לעומת זאת גיר של דיסקו מתחיל ב-20
שיפוץ מזרקים בלנדקרוזר (יגיע בודאות רק לא ברור מתי) עולה 14k בעוד בויטרה/פורסטר על מנועי הבנזין התופעה לא קיימת
בויטרה, למעט תופעת הסדק בבלוק שמוגבלת לשנתונים ספציפיים אין כשלים סדרתיים כ
בשום מכלול עיקרי

הרכבים האלה אמינים בין היתר בגלל שהם רכים יותר.

אני לא רוצה אפילו להיכנס לעלויות אחזקה של ה-q7

טויוטה בהחלט רכב מאוד עמיד ויכול לסגור מיליון קמ בטיפול נכון אבל אתה תשלם בשן ועין כדי להגיע לשם.

לא נסחפתי ולא טענתי שרכבים אלה הם מפנקים או לא מתקלקלים או לא יכולים להכאיב בכיס. המלצתי עליהם כי לפי דרישות פותח השרשור הם נראו לי מתאימים. והם בהחלט סמן ימני בעולם השטח בתחום האמינות ואת זה יכול פותח השרשור לבדוק דרך קבוצות הווטאסאפ של כל רכב בנפרד וישפוט בעצמו

ולסיכום אל תשכח שמדובר בתקציב מוגבל ב-130k אתה יכול לבחור בין ויטרה/פורסטר 2015 עם 70-80k על השעון או פורסטר לבין לנד קרוזר 2008 יד חמישית עם רבע מיליון קמ . במקרה כזה תסכים איתי שציפיות האמינות שונות
תביא לנדקרוזר 2015 עם 100k יד ראשונה הוא יפגין אמינות דומה וגם שמירת ערך טובה יותר ועבירות טובה יותר (עלויות האחזקה עדיין יהיו גבוהות יותר)

Yaki5500
09-02-20, 05:44
והטויטה הזו תעלה 250 אלף שח

אני אגב, נוסע בויטרה בת 12, דוחק בה בשטח יותר מכפי שראוי ובינתיים טפו טפו יש לי רק בלאי מואץ אבל שום תקלות.
מזמין את כולכם להיכנס לפורום פורסטר ולהאזין לדממה שיש שם לעומת השיח הער על הבעיות של יתר ה"מועמדים" שפותח השרשור העלה

biranit50
09-02-20, 09:05
קיה ספורטאז
בדגמים ישנים יותר היו אפילו מצוידים בהילוך כח

גיא
09-02-20, 09:43
קיה ספורטאז
בדגמים ישנים יותר היו אפילו מצוידים בהילוך כח

ויש להם לוקרייט.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ronbs
09-02-20, 10:11
היי,

מחפשים רכב ראשי מפנק שישמש אותנו בעיקר בסופשים בנסיעות עירוניות + אופציה לירידה קלה לשטח מידי פעם.
כרגע אני לא רואה אותנו עושים טיולים קשוחים/מסעות ב-5 שנים הקרובות. למרות שאם הרכב יאפשר זה בהחלט בונוס (למקרה שאצליח "לגנוב" סופ"שים מידי פעם).
פרמטרים שחשובים לנו:
אופציה נוספת שחשבנו עליה זה לוותר על הנוחות של רכב גבוה ולרכוש A3 סדאן יחסית חדשה (2017~).
נשמח לשמוע את דעתכם.
תודה

פורסטר בדיוק מתאים לדרישות שלך

assafy
09-02-20, 20:16
כבעל פורסטר שנקנתה יחסית חדשה בעבר וכבעל לנדקרוזר בת 10 עם יותר מרבע מיליון ק"מ כיום אינני מסכים עם כל ההכרזות הנחרצות שלמעלה. התחזוקה של הפורסטר לא כזאת זולה ושל הל"ק לא כזאת יקרה.
החלפת מזרקים מקוריים לא עולה 14 אלפי שקלים אלה פחות מחצי מהסכום הזה (הפייסבוק מלא פירסומים בעניין).
ועדיין עבור הדרישות מסכים עם השורה התחתונה - פורסטר.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

Sagi Y
10-02-20, 07:52
התחלת עם כיוון מאוד ברור לרכב פנאי שטח פרימיום- Q5 או דיסקברי 4 , הם פרימיום. אני מאוד מבין אותך וזה כיף אז אל תיתן לחברים פה לשכנע אותך שדאסטר זה ממש בסדר למי שמחפש פינוק.
הקילומטרז נמוך כך שצריכת הדלק לא חשובה באמת, ולעומת זאת הדיזלים היפניים הם טרקטורים.
אז אני אמליץ לך להסתכל או על ג'יפ גראנד צ'רוקי, בנזין כמובן, או על המתחרה הישיר שלו מהיבשת - פולקסווגן טוארג. עם שניהם תוכל גם ליהנות מאוד בכביש, גם להתפנק, וגם להיכנס לשטח בלי לחפש צרות. אם זה יהיה הכיוון תצטרך להתמקד בגרסאות היותר אמינות - ויש מי שיעזור לך כאן
בשניהם המוסכים אוהבים לשחוט אבל תן לי לומר לך שהחזיק לנדקרוזר לא עולה פחות - וזה בדוק. קח בחשבון שכלים כאלו בני עשור - כבר יש גם בעלי מקצוע וגם קהילות 'אחים לצרה' שיעזרו לך להחזיק אותם בצורה חסכונית יותר.
יש עוד מתחרים בקטגוריה אבל לא הייתי מתעסק איתם.... יקר מדי.

אסף.

תודה רבה לכולם על התגובות.
חייב להודות שהפורסטר והויטרה פחות מרגשות מבחינתי ולכן בשלב זה יורדות מהפרק.

אשמח לשמוע על הדגמים המתאימים של טוארג וצירוקי. מהצצה ביד2 נראה שאין כמעט היצע לשניהם.

Yaki5500
10-02-20, 09:20
אכן נגעת בנקודה
פורסטר וויטרה הם הבחירה השפויה. רכבים שקונים מהראש ואחר כך מתאהבים בהם. ואכן כמעט כל בעל ויטרה או פורסטר שאני מכיר מרוצה עד הגג.

אבל אם אינך חש חיבור זה לא יעזור

לגבי הצ'ירוקי האם התכוונת לצ'ירוקי או גרנד צ'ירוקי?

מילה כללית על אינדיאנים
צמאים (אבל מקבלים גז באהבה)
מצוינים בשטח עם שיפורים נכונים אמנם השיפורים יקרים מעט אבל אחרי שסיימת לשפר את הרכב לפי צרכיך העבירות מצוינת ועלות האחזקה אמנם יקרה אך יש יקרים ממנה ויש קהילה חזקה שתומכת ועוזרת להוזיל עלויות
שוק שיפורים רחב

לגבי טוארג, בגרסא הנכונה מדובר ברכב שטח בעל יכולת מופלאה
הילוך כוח ביחס העברה נמוך מאוד 1:4
נעילה מרכזית
נעילה אחורית מקורית (יש דגמים אפילו עם נעילה קדמית אבל לא ידוע לי אם הגיע לארץ)
בולמי אוויר מתכווננים שבלחיצת כפתור מעלים את מרווח הגחון ל-30 ס''מ שזה יותר ממה שיש לרוביקון כשהוא יוצא מהחנות
בקרת משיכה מצוינת
אפילו יש מדחס אוויר מובנה לנפח בחזרה את הצמיגים בחזרה לכביש

בכביש הוא סופר מפנק וסופר מאובזר

החסרונות בשטח ובכלל הם
מידת צמיג מקורית בעייתית
עודף אלקטרוניקה
אין הרבה מכונאים שיודעים לטפל ברכב הזה והוא גדוש בדברים שיכולים להתקלקל ואכן מתקלקלים. עזוב עכשיו כסף בצד, יש לך סבלנות לחכות שבועיים עד שמביאים את החלק שאתה צריך בייבוא מיוחד?

יש סרטון ברשת של מכונאי אמריקאי שעבד במוסך פולקסוואגן שנתיים וחצי שעה מסביר למה זה הרכב הכי דפוק בעולם למרות שהוא מאוד מגניב...

בנוסף, בזמנו קראתי איזה בלוג על בחור שעשה בדיוק את זה - לקח טוארג, בנה/הזמין עבורו מיגון בייצור מיוחד והתאים אותו לשטח. תריץ על זה חיפוש הוא כתב על זה בהרחבה והשורה התחתונה שלו היתה שהוא מרוצה

בנוסף tfl צילמו אייטם בהמשכים על הרכב הזה בשטח אם כי הם בעיקר מראים מה הוא מסוגל לעשות אבל פחות מתעסקים בעלויות ואמינות וכו'
חפש את זה ביוטיוב

grand
10-02-20, 09:47
לגבי הגרנד צ'רוקי והטוארג יש להבחין בין הדגמים והשנתונים השונים, עד שנת 2010 גם הגראנד וגם הטוארג היו רכבי כביש שטח מצוינים, משנת 2011 דגם ה WK2, נחות בביצועי השטח יחסית לקודמו אך עולה בביצועי הכביש, כמו כן מנוע הדיזל שונה, בחדשים מנוע VM הנחשב פחות מוצלח ממנועי המרצדס 3 ליטר שהיו עד 2010.
ישנם WK2 שכוללים מתלי אוויר וחבילת שטח של הילוך נמוך ונעילה אחורית, וישנם שלא כוללים אפילו הילוך נמוך.

טוארג, עד אמצע 2010 הדור הישן ברמת גימור גבוהה אכן כולל כריות אויר שמרימות את הרכב יפה, וגם הילוך נמוך ובקרת אחיזה מעולה לשטח.
בכביש הטוארג אכן רכב מופלא ומהנה , משנת 2010 ועד היום בדגם החדש יותר ויתרו על הילוך הכח, כך שקח בחשבון שהדגמים החדשים פחות בנויים לשטח.

באופן כללי הגראנד צ'רוקי WK מומלץ גם בדיזל וגם בבנזין שאכן צמא מאוד, WK2 הייתי מסתייג ונמנע ממנוע הדיזל,
הטוארג המוצלח הוא זה עם מנוע הדיזל V6 3L , מנוע חזק ואמין, דגמי הבנזין מסובכים לטיפול וזוללי דלק לא פחות מהאינדיאנים.
2 הרכבים יתמודדו יפה עם טיולים רגועים, הם לא רכבי עבירות שבנויים לסלעים גדולים למרות שהם אולי יתמודדו עם מסלול קשה אך עם המון חשש וסיכון לשבר.

לגבי אמינות ועלות טיפולים, לדעתי די דומה.. יקר, חייבים לדעת להזמין מחול חלקים משמעותיים, חלקים פחות משמעותיים לטיפולים שוטפים זולים באותה מידה גם בארץ.
באופן כללי הטוארג דיזל למיטב נסיוני קצת יותר אמין מהגראנד, מכלולים עיקריים חזקים יותר, חשמל אותו הדרעק.. גימור פנים בטוארג יותר עדין מהגראנד.
יתרון גדול לגראנד זו הקהילה הגדולה והתומכת המוזילה מאוד את עלויות הטיפולים וחלקי החילוף.
לטוארג בינתיים יש קהילת יחיד

Eitan_S
10-02-20, 10:47
היי,

פרמטרים שחשובים לנו:
נשמח לשמוע את דעתכם.
תודהההמלצה שלי פשוטה.ביותר, אולי לא כל כך PC
אבל מתבקשת.
בדוק מי אומר לך מה.

מעבר לזה, אני קצת מתפלא על חוסר ההתערבות של מנהלים בשרשור הזה,
בכל זאת, ג'יפולוג נחשב כאתר רציני.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

-->