PDA

צפייה בגרסה מלאה : בג'יפולוג יודעים הכל: קורונה.

hadtomer
28-02-20, 19:29
מכיוון שבג'יפולוג יודעים הכל-אז אני אשאל:

איז דר א דוקטור אין דה האוס?

עד כמה זה חמור העסק הזה עם הקורונה?

עם מה אנחנו באמת מתמודדים כאן?

ההיסטריה מוצדקת?

נדב42
28-02-20, 19:36
למה אתה חושב שרופא יעזור לך (אלא אם כן חזרת מאזור נגוע ויש לך תסמינים..) ?

התשובה לכמה זה חמור היא במספרים ובסטטיסטיקות, ואת זה אולי תוכל למצוא בעיתונות הכלכלית, אם אתה מכיר שם מישהו ...

Asaf-a
28-02-20, 19:54
כל התשובות כאן:

קצת סדר בכל מה שקשור לקורונה לפי כל הנתונים שאספתי מהתקשורת.

וירוס הקורונה הוא קשה אבל זה כלום, אפילו שפעת יותר קשה ממנו.

תקופת הדגירה שלו היא 14 יום או 24 או 48 או יותר.

ילדים לא יכולים להידבק אלא אם כן הם ילדים ואז הם יכולים להידבק - אבל אז הם יכולים רק להיות נשאים של הנגיף ולא להידבק .

מלא מתים מהנגיף הקטלני אבל לא הרבה מתים ממנו רק 2% מהחולים מתים ממנו.

תיכף הוירוס יעלם כי יתחילו ימים חמים, אבל בימים החמים כנראה הוירוס יתפוס תאוצה ויתפשט עוד.

מומלץ ללכת עם מסיכה למרות שמסיכה לא עוזרת.

יש מלא מומחים לקורונה בתקשורת שמה שמייחד את כולם שאף אחד מהם אין לו מושג באמת על מה הוא מדבר.

לוירוס יש סיפטומים כמו שיעול, חום גבוה, אבל לא תמיד יש סיפטומים ולא חייב להיות שיעול או חום גבוה.

הוירוס הגיע ממחקר ביולוגי שדלף ו/או מעטלפים/ עכברים / חולדות ועוד כל מיני חטיפים שהסינים אוהבים לכן מומלץ לאכול רק זיתים .

רוב המתים הם מבוגרים בני 80
70 או 60 או 50 או 40 או 30.

יש סיבה לדאגה, אבל אין צורך לדאוג ולהיכנס לפאניקה

כרגע יש האטה במספר החולים ומצד שני מספר החולים כל יום עולה .

מישהו חשב שהשם קורונה לוירוס מסובך אז שינו לו את השם ל covid-19 ברור הרבה יותר קליט.

ברור לגמרי שישראלי שיגידו לו להישאר בבית בבידוד יביא אישור למקום עבודה שהיה בבידוד כשבעצם הוא שבועיים הסתובב בכל קניון אפשרי.

וירוס הקורונה הוציא שם רע לעטלפים ,לי אישית זה הוריד את כל החשק לאכול עטלף .

אלפי עובדים ישארו בלי עבודה בעקבות הוירוס אבל תמיד ימצאו מקום עבודה במפעל למסיכות לפנים שלא עומד בקצב.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

ishc
28-02-20, 19:58
כל התשובות כאן:

וירוס הקורונה הוא קשה אבל זה כלום, אפילו שפעת יותר קשה ממנו.

תקופת הדגירה שלו היא 14 יום או 24 או 48 או יותר.

ילדים לא יכולים להידבק אלא אם כן הם ילדים ואז הם יכולים להידבק - אבל אז הם יכולים רק להיות נשאים של הנגיף ולא להידבק .

מלא מתים מהנגיף הקטלני אבל לא הרבה מתים ממנו רק 2% מהחולים מתים ממנו.

תיכף הוירוס יעלם כי יתחילו ימים חמים, אבל בימים החמים כנראה הוירוס יתפוס תאוצה ויתפשט עוד.

מומלץ ללכת עם מסיכה למרות שמסיכה לא עוזרת.

יש מלא מומחים לקורונה בתקשורת שמה שמייחד את כולם שאף אחד מהם אין לו מושג באמת על מה הוא מדבר.

לוירוס יש סיפטומים כמו שיעול, חום גבוה, אבל לא תמיד יש סיפטומים ולא חייב להיות שיעול או חום גבוה.

הוירוס הגיע ממחקר ביולוגי שדלף ו/או מעטלפים/ עכברים / חולדות ועוד כל מיני חטיפים שהסינים אוהבים לכן מומלץ לאכול רק זיתים .

רוב המתים הם מבוגרים בני 80
70 או 60 או 50 או 40 או 30.

יש סיבה לדאגה, אבל אין צורך לדאוג ולהיכנס לפאניקה

כרגע יש האטה במספר החולים ומצד שני מספר החולים כל יום עולה .

מישהו חשב שהשם קורונה לוירוס מסובך אז שינו לו את השם ל covid-19 ברור הרבה יותר קליט.

ברור לגמרי שישראלי שיגידו לו להישאר בבית בבידוד יביא אישור למקום עבודה שהיה בבידוד כשבעצם הוא שבועיים הסתובב בכל קניון אפשרי.

וירוס הקורונה הוציא שם רע לעטלפים ,לי אישית זה הוריד את כל החשק לאכול עטלף .

אלפי עובדים ישארו בלי עבודה בעקבות הוירוס אבל תמיד ימצאו מקום עבודה במפעל למסיכות לפנים שלא עומד בקצב.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk[emoji1787][emoji1787][emoji1787]
הרגת אותי

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

guy888
28-02-20, 20:19
אני לא רוצה להבהיל אף אחד, אבל נגיף הקורונה יתפשט באופן בלתי הפיך בקרוב .
האופן העיקרי להידבקות הוא דרך שטרות כסף.
יש לאסוף את כל השטרות שברשותכם בעזרת כפפות והניחו אותם במעטפה אטומה מחוץ לדלת שלכם.
מחר בבוקר אגיע לאסוף את המעטפות .
אני עושה את זה למען בריאות הציבור. אין צורך להודות לי [emoji1282][emoji23][emoji40]

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

boaz avrahami
28-02-20, 20:27
מצאת לך.
יהודים ימותו לפני שימסרו את כספם.
חוצמזה יש כבר ביט.

אסף- מעולה!

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

איל מ
28-02-20, 20:32
כל העובדות על הקורונה:
מדובר במשקה בעל צבע טעם וארומה המזכירים שתן. לעתים מבלבלים ומצמידים לו את השם בירה.
לעומת זאת, עובדות מהרשת על שפעת:
כל שנה מתים משפעת בין 290 ל650 אלף איש.
בתקופת סוף מלחמת העולם הראשונה (בערך 1918-19 מתו מ"השפעת הספרדית" בין 50 ל100 מיליון איש....

אז קצת פרופורציות.

ADaShim
28-02-20, 20:36
אני לא רוצה להבהיל אף אחד, אבל נגיף הקורונה יתפשט באופן בלתי הפיך בקרוב .
האופן העיקרי להידבקות הוא דרך שטרות כסף.
יש לאסוף את כל השטרות שברשותכם בעזרת כפפות והניחו אותם במעטפה אטומה מחוץ לדלת שלכם.
מחר בבוקר אגיע לאסוף את המעטפות.
אני עושה את זה למען בריאות הציבור. אין צורך להודות ליSent from my SM-N975F using Tapatalk
רח' הבזלת 3, נתניה
127587

nirs
28-02-20, 20:44
אחלה בירה...
הולך טוב עם פרוסת לימון

Sent from my iPhone using Tapatalk

ishc
28-02-20, 20:59
לאט לאט זה יהיה שרשור אגדי

boaz avrahami
28-02-20, 21:14
במיוחד כשכולנו נהיה בבידוד

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

opl
28-02-20, 21:16
באם להיות טיפה רציני. אני עובד עם הרבה לקוחות מחול שמגיעים לארץ וגם נדרש לטוס לא מעט. הרבה לקוחות ביטלו לאחרונה הגעה לארץ וגם אני כנראה מכניס את עצמי להקפאה בכל מה שנוגע ליציאה מהארץ - גם למדינות שאין עליהן איסור.

יואב פולס
28-02-20, 21:16
קורונה זה בירה מגעילה.
קורונה המחלה מדביקה מאוד מפעלים ושווקים, ויוצרת אפקט מתגלגל של משבר אמיתי.
חלק מהתובנות מהאפקט הוא הסתמכות על שווקים בינלאומיים, ומעבר לייצור מקומי.
המשבר בתעשיות הרכב והתיירות - אמיתי לחלוטין.
עם זאת, בגלל הירידה המשמעותית בייצור בסין, מחירי הסוללות לתחבורה יורד אף הוא, וזה כנראה באופן זמני. מי שידע לנצל את ההזדמנות יעשה ארגזים של כסף.

asypeer
29-02-20, 11:49
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200229/f561a55cdc62441155c44d877215a7bc.jpg

ישי
01-03-20, 08:03
גם לפה זה הגיע!
(ואיך אף אחד פה לא שלח כזה דבר??) https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200301/ccc841919e004cb4c2b7abc4f22a1c9f.jpg

Sent from my MI PLAY using Tapatalk

opl
01-03-20, 09:10
ישי זה לא נגוע...

זה כןhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20200301/8a146840871c2f2f6539974f64e0ea85.jpg

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

איל מ
01-03-20, 09:48
ישי זה לא נגוע...

זה כןhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20200301/8a146840871c2f2f6539974f64e0ea85.jpg

אוי ואבוי.
ידוע באילו איזורים הוא הסתובב?

itayhi
01-03-20, 10:14
יש לי אחד שעבר מוטציה. בואו נראה אותם
מוצאים לזה חיסון....😂

איתי

Dan Mil
01-03-20, 10:18
לראות עיניי ,סאגת הקורונה :

1. הקורונה זה הווירוס עם הכי הרבה יחסי ציבור.... יש המכנים את הנגיף הזה ווירוס של התקשורת. (יחסית לאפידמיות קודמות

2. השווקים בעולם חיפשו "עץ " לרדת ממנו , כרגע רק ירידות / מסכים אדומים .... (מאוחר למכור :-( לבעלי לב חזק תמתינו והשערים יחזרו למצבם לפני המגיפה.

3.יש סבירות גבוהה שהסינים יצליחו בשבועות הקרובים יצליחו לדכא את הווירוס, וינצלו את המצב לחזור בעוצמה לכלכלה העולמית...

לסיכום
בתחום הזה סבירות גבוהה שיהיה טוב :)

KOOKE
01-03-20, 11:46
כן יודע שכולם כאן ג'יפאים מסוקסים וקורונה (גם הבירה וגם הוירוס לא נוגע להם) אבל בכל זאת לא הייתי מקל ראש ומתנהג כבת יענה.

יש מספיק מידע ברשת וסטטיסטיקות שנותנות מידע דיי אובייקטיבי (ומדאיג).

אז באופן אישי לא מתכוון להתבצר במקלט האטומי שיש לי (מה אין לכם..?) וגם לא מתכוון לבטל הטיסה המתוכננת לסוף החודש לארה"ב לאיסטר ג'יפ ספארי, אבל בהחלט מתכוון לנקוט באמצעי זהירות מינימליים, לא מסיכה (לא יעילה) אבל אשתדל להימנע מלחיצות ידיים, להימנע מקהלים גדולים, לחטא הידיים לעתים תכופות עם ג'ל חיטוי ובמטוס לחטא את המושב וסביבתו עם מגבוני אלכוהול.

אני לא הייתי ממליץ לאף אחד לנסוע למוקדי ההתפרצות הידועים כיום.

גיא
01-03-20, 12:00
כן יודע שכולם כאן ג'יפאים מסוקסים וקורונה (גם הבירה וגם הוירוס לא נוגע להם) אבל בכל זאת לא הייתי מקל ראש ומתנהג כבת יענה.

יש מספיק מידע ברשת וסטטיסטיקות שנותנות מידע דיי אובייקטיבי (ומדאיג).

אז באופן אישי לא מתכוון להתבצר במקלט האטומי שיש לי (מה אין לכם..?) וגם לא מתכוון לבטל הטיסה המתוכננת לסוף החודש לארה"ב לאיסטר ג'יפ ספארי, אבל בהחלט מתכוון לנקוט באמצעי זהירות מינימליים, לא מסיכה (לא יעילה) אבל אשתדל להימנע מלחיצות ידיים, להימנע מקהלים גדולים, לחטא הידיים לעתים תכופות עם ג'ל חיטוי ובמטוס לחטא את המושב וסביבתו עם מגבוני אלכוהול.

אני לא הייתי ממליץ לאף אחד לנסוע למוקדי ההתפרצות הידועים כיום.

לא תועד מקרה של מעבר והדבקה ממשטחים .. אין לך מה לנקות את המושב.

ד ו ר ו ן
01-03-20, 12:03
אלא אם מישהו התעטש על המשטח שאתה משתמש בו כרגע כמו במטוס..

גיא
01-03-20, 12:05
אלא אם מישהו התעטש על המשטח שאתה משתמש בו כרגע כמו במטוס..

ואז מה שמדביק אותך זה נוזל עצמו של העיטוש שמכיל וירוסים.
אבל מי אתם האנשים שאשכרה נוגעים במדף הזה שיש במטוס ?...

opl
01-03-20, 12:15
גם אתה מתעטף בניילון הנצמד הזה של המזוודת לפני שאתה עולה למטוס? חשבתי שרק אני.

רלוונטי מתמיד;
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200301/56b0dc1e32ea47babb173a64c7773ff1.jpg

גיא
01-03-20, 12:25
גם אתה מתעטף בניילון הנצמד הזה של המזוודת לפני שאתה עולה למטוס? חשבתי שרק אני.

רלוונטי מתמיד;
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200301/56b0dc1e32ea47babb173a64c7773ff1.jpg

תכלס זה הבן אדם האחרון שיעמוד ..

KOOKE
01-03-20, 13:21

לפי מה שקראתי ברשת מגע במשטח שעליו יש את הוירוס זו אחת הדרכים הנפוצות ביותר להידבקות מעבר לאלו המובנות מאליהן כמו מגע ישיר עם אדם נגוע או נוזלי הגוף שלו.

אז בהחלט מתכוון לחטא את המושב וסביבתו במטוס - למרות שלפי מה שראיתי אל על בפעולה יזומה מצידה חיטאה את המטוסים שהגיעו ממוקדי ההתפרצות אבל לא את כל צי המטוסים שלה.

גיא
01-03-20, 13:36
לפי מה שקראתי ברשת מגע במשטח שעליו יש את הוירוס זו אחת הדרכים הנפוצות ביותר להידבקות מעבר לאלו המובנות מאליהן כמו מגע ישיר עם אדם נגוע או נוזלי הגוף שלו.

אז בהחלט מתכוון לחטא את המושב וסביבתו במטוס - למרות שלפי מה שראיתי אל על בפעולה יזומה מצידה חיטאה את המטוסים שהגיעו ממוקדי ההתפרצות אבל לא את כל צי המטוסים שלה.

זה מה שאמר מנכ"ל משרד הבריאות היום בבוקר בגלי צה"ל בראיון ..
לא יודע מה יותר אמין, מנכ"ל משרד הבריאות ( דמות חשודה .. בלי ציניות ) או "קראתי ברשת" ... אבל ... זה מה שאני מכיר.

gilur
01-03-20, 13:39
כל התשובות כאן:
וירוס הקורונה הוא קשה אבל זה כלום, אפילו שפעת יותר קשה ממנו................
Sent from my SM-G950F using Tapatalk

קטלני אסף....
יותר מהוירוס עצמו
;););););););)

ד ו ר ו ן
01-03-20, 17:46
זה מה שאמר מנכ"ל משרד הבריאות היום בבוקר בגלי צה"ל בראיון ..
לא יודע מה יותר אמין, מנכ"ל משרד הבריאות ( דמות חשודה .. בלי ציניות ) או "קראתי ברשת" ... אבל ... זה מה שאני מכיר.

הוא התיחס למשטחים שהתייבשו.
בניגוד לצהבת למשל, שממשיכה לשרוד הרבה זמן מחוץ למארח, גם על משטח יבש, הקורונה חיה זמן קצר מחוץ למארח.
ובגלל שאין לך מושג מתי רסיס המוחטה נחת על המשטח.. רצוי להמנע ממגע במשטחים שפוטנציאלית נחשפו לאנשים רבים או לא ידועים במדיום הפצה טיפוסי שנקרא גם ״תחבורה ציבורית״.

איל מ
01-03-20, 18:03
וירוסים (בכללי, לא יודע לגבי קורונה, מניח שדומה), חיים בטיפות קטנות של נוזלי גוף (רוק, נזלת וכו... משיעול ועיטוש או בכלל). הם יכולים לשרוד על משטחים חלקים בין כמה שעות ועד 48 שעות.
דווקא על הידיים שלנו הם שורדים פחות בגלל הפלורה שיש עליהן.

ככל שהמשטח יודע לייבש יותר מהר משך הזמן שאפשר להדבק ממנו יורד.
באופן הפוך ממה שעלולים לחשוב, דווקא בד יותד בטוח ממשטח חלק. המכניזם שמאחורי הטענה הוא שהטיפה נספגת בבד ומגדילה את שטח הפנים לייבוש מהיר יותר.

לגבי הידבקות באוויר (שלא מתרחיף נוזלי גוף), הדיעות חלוקות. כך שאין ידע אמיתי מאומת לגבי הידבקות במטוס שהאוויר שלו עובר סירקולציה.

לגבי המשטחים במטוס- אני נוגע בהם.
וגם בשולחן בפינות אכילה בקניון. :)

opl
01-03-20, 18:04
אחד הרכבים שלנו בטעות הושאר עם חלונות פתוחים בגשם והפך להיות כר גידול מרשימה למחלות שהאדם טרם מכיר. הבאתי חומר חיטוי שבמקרה גם רשום עליו...

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200301/efd2a01cb6e3a89669073528aedf0c87.jpg

The_doctor
02-03-20, 14:36
לא האמנתי שאגיע לרגע בו בגיפולוג יבקשו חוות דעת רפואית.. ההיתי בטוח שתגידו שעם מספיק בשר מעושן וויסקי הכול עובר ואת מי זה מעניין.

לפותח הנושא: בגדול ובקצרה: מאוד דומה לשפעת מבחינת תסמינים, אך הרבה יותר מדבק משפעת, ובנוסף לזה הסיבוכים הרבה יותר נפוצים משפעת ולכן אחוזי התמותה גבוהים יותר.

בגדול מי שמעל גיל 60 נמצא בסיכון גבוה לפתח סיבוכים (ומעל גיל 80 הסיכון אדיר), או מי שסובל ממחלות רקע, מקבל כימו, סטרואידים, או שאר תרופות ביולוגיות ומדכאות מערכת חיסונית.

אז נכון שרובנו לא נמות מזה, ומקסימום נשב בבית שבועיים עם מחלה דמויות שפעת, אך כל המבוגרים וכל אלה עם מחלות הרקע בהחלט יכולים למות. ופה הפאניקה.

אומרים שבערך 10 אחוז מהאוכלוסיה בישראל מעל גיל 65, תוסיף לזה את כל החולי אסטמה, סכרת שלא מאוזנים וכ'ו תגיע לבערך מליון וחצי איש. במדינה קטנה וצפופה כמו ישראל זה יהיה קטסטרופה ומכאן הפאניקה של כולם, במיוחד לאור מצב מערכת הבריאות שגם ככה בקושי מסתדרת אז תדמיין מה יקרה אם תוסיף למשוואה עוד 1.5 מליון חולים שזקוקים לאשפוז וטיפול איננטסבי.

שלא נגיע לשם. עד אז סעו בדרכים טובות

nirs
02-03-20, 18:26
ואם במערכת הבריאות עסקננו,
אתמול עם גו׳ניור במיון עם חשד לשבר בקרסול (נחת לא טוב במשחק כדורסל). הגענו ב- 19:30 ב- 00:00 אמרו שיקח עוד שעות. לקחתי את הרגליים ועפתי משם.
אין לי מושג על מה אני משלם אלפי שקלים בחודש....

אומי5
03-03-20, 11:08
לא האמנתי שאגיע לרגע בו בגיפולוג יבקשו חוות דעת רפואית.. ההיתי בטוח שתגידו שעם מספיק בשר מעושן וויסקי הכול עובר ואת מי זה מעניין.

לפותח הנושא: בגדול ובקצרה: מאוד דומה לשפעת מבחינת תסמינים, אך הרבה יותר מדבק משפעת, ובנוסף לזה הסיבוכים הרבה יותר נפוצים משפעת ולכן אחוזי התמותה גבוהים יותר.

בגדול מי שמעל גיל 60 נמצא בסיכון גבוה לפתח סיבוכים (ומעל גיל 80 הסיכון אדיר), או מי שסובל ממחלות רקע, מקבל כימו, סטרואידים, או שאר תרופות ביולוגיות ומדכאות מערכת חיסונית.

אז נכון שרובנו לא נמות מזה, ומקסימום נשב בבית שבועיים עם מחלה דמויות שפעת, אך כל המבוגרים וכל אלה עם מחלות הרקע בהחלט יכולים למות. ופה הפאניקה.

אומרים שבערך 10 אחוז מהאוכלוסיה בישראל מעל גיל 65, תוסיף לזה את כל החולי אסטמה, סכרת שלא מאוזנים וכ'ו תגיע לבערך מליון וחצי איש. במדינה קטנה וצפופה כמו ישראל זה יהיה קטסטרופה ומכאן הפאניקה של כולם, במיוחד לאור מצב מערכת הבריאות שגם ככה בקושי מסתדרת אז תדמיין מה יקרה אם תוסיף למשוואה עוד 1.5 מליון חולים שזקוקים לאשפוז וטיפול איננטסבי.

שלא נגיע לשם. עד אז סעו בדרכים טובות

תוכל לפרט לגבי הסכנה לאסטמתיים?
כל אטסמתי בסיכון כמו אדם בן 80? אסטמה מהילדות? אסטמה קלה? וכו.

נמרוד
03-03-20, 12:27
רק אני מפנטז על שבועיים בידוד כפוי? אני יכול להתקדם כל כך הרבה עם פרוקיט הסבן שלי בשבועיים, סגור בגראז', ישן על מזרון, חי על בירות וקופסאות שימורים, מבודד מהעבודה, האשה והילדים.

אומי5
03-03-20, 12:44
אני כבר הודעתי שאם נגזר עלי בידוד אני מעמיס את הג'יפ, נוסע לאיזו פינה כלואה בין שיטחי אש, שם מסביב שלטי " זהירות קורונה" ודופק את הסיאסטה של החיים שלי.

אישתי בתגובה: תזהר לחטוף בכוונה.

boaz avrahami
03-03-20, 13:08
זה נראה הרבה פחות מצחיק כשמגיע למשרד קולגה שחזר לפני 5 ימים מתערוכה בגרמניה שבה היו מלא נציגים מהמזרח ולא חושב שהוא צריך בנסיבות האלו להישאר בבית.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

נמרוד
03-03-20, 14:28
זה נראה הרבה פחות מצחיק כשמגיע למשרד קולגה שחזר לפני 5 ימים מתערוכה בגרמניה שבה היו מלא נציגים מהמזרח ולא חושב שהוא צריך בנסיבות האלו להישאר בבית.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94זה הוא לא חושב או שמצפים ממנו להשאר בבית על חשבון ימי החופש שלו? אם לא חזר ממדינה שהוכרזה על ידי משרד הבריאות הוא לא יכול להעדר מהעבודה תחת חופשת מחלה. ואם כן אגב, מי שנושא בעלות זה המעסיקים ולא המדינה.

boaz avrahami
03-03-20, 14:53
זה הוא לא חושב או שמצפים ממנו להשאר בבית על חשבון ימי החופש שלו? אם לא חזר ממדינה שהוכרזה על ידי משרד הבריאות הוא לא יכול להעדר מהעבודה תחת חופשת מחלה. ואם כן אגב, מי שנושא בעלות זה המעסיקים ולא המדינה.

הרי ברגע שהוא הגיע גירשו אותו הבייתה אז למה לחשוף עוד אנשים לסיכום?

בעידן שלנו כשיש מחשב ואינטרנט זה לא ממש דרמטי אם אדם יעבוד מהבית. לא יגרם למעסיק ברוב המקרים נזק במקצוע שלי... אולי אפילו להיפך.

אנשים לא ממש מפנימים את עקרונות הבידוד ולוקחים סיכון הפצה והדבקה הקלות ראש גדולה מדי

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

נמרוד
03-03-20, 15:37
אם המעסיק מכיר במצב ומשלם לו על עבודה מהבית גם אם הוא לא מחוייב לפי הנחיות משרד הבריאות, באמת שאין לו מה לחפש בעבודה ושאפו למעסיק.

gilur
03-03-20, 17:21
זה הוא לא חושב או שמצפים ממנו להשאר בבית על חשבון ימי החופש שלו? אם לא חזר ממדינה שהוכרזה על ידי משרד הבריאות הוא לא יכול להעדר מהעבודה תחת חופשת מחלה. ואם כן אגב, מי שנושא בעלות זה המעסיקים ולא המדינה.

אם המעסיק מכיר במצב ומשלם לו על עבודה מהבית גם אם הוא לא מחוייב לפי הנחיות משרד הבריאות, באמת שאין לו מה לחפש בעבודה ושאפו למעסיק.

תסלחו לי על הוריד שהתנפח ....
אבל כל הסיפור הזה גובל בחוצפה .. (מהצד שאחרי הגבול).
אני מעסיק.. (מה שנקרא בעברית פשוטה - זונה של מדינת ישראל)
אם המדינה החליטה שמי שמגיע צריך להיות בהסגר אני מצפה ממנה לשלושה דברים:
- שתספק לו את מקום ההסגר
- שתדאג לפצות אותו על הפרנסה שהולכת לו לאיבוד, ואת המעסיק שלו - על עובד שחסר לו.
- שתדאג לבדוק את הבריאות שלו

להגיד לבן אדם: "אסור לך להסתובב בין כולם ו.. תפתור את הבעיות בעצמך" - זה במקרה הטוב כסת"ח ובמקרה שלנו - חוצפה
ולהגיד למעסיק שהוא ישלם משכורת גם כשבן אדם לא מגיע לעבודה זה לא פחות חצוף. (כן, גם בעסק שלי עובדים עם מקלדת וטלפון ועדיין - אני צריך את העובדים שלי במשרד ואצל לקוחות. זה שהם יהיו זמינים מרחוק לא ממש נותן לי לתת שירות ראוי למישהו)

אבל כמו שכתבתי - בעיניי מדינת ישראל אפשר לגלגל הכל על המעסיקים - אנחנו הרי שוחים בכסף ופשוט לא יודעים מה לעשות איתו.

נמרוד
03-03-20, 17:27
לזה בדיוק התכוונתי.

boaz avrahami
03-03-20, 20:40
תסלחו לי על הוריד שהתנפח ....
אבל כל הסיפור הזה גובל בחוצפה .. (מהצד שאחרי הגבול).
אני מעסיק.. (מה שנקרא בעברית פשוטה - זונה של מדינת ישראל)
אם המדינה החליטה שמי שמגיע צריך להיות בהסגר אני מצפה ממנה לשלושה דברים:
- שתספק לו את מקום ההסגר
- שתדאג לפצות אותו על הפרנסה שהולכת לו לאיבוד, ואת המעסיק שלו - על עובד שחסר לו.
- שתדאג לבדוק את הבריאות שלו

להגיד לבן אדם: "אסור לך להסתובב בין כולם ו.. תפתור את הבעיות בעצמך" - זה במקרה הטוב כסת"ח ובמקרה שלנו - חוצפה
ולהגיד למעסיק שהוא ישלם משכורת גם כשבן אדם לא מגיע לעבודה זה לא פחות חצוף. (כן, גם בעסק שלי עובדים עם מקלדת וטלפון ועדיין - אני צריך את העובדים שלי במשרד ואצל לקוחות. זה שהם יהיו זמינים מרחוק לא ממש נותן לי לתת שירות ראוי למישהו)

אבל כמו שכתבתי - בעיניי מדינת ישראל אפשר לגלגל הכל על המעסיקים - אנחנו הרי שוחים בכסף ופשוט לא יודעים מה לעשות איתו.

המעסיק יכול לומר לעובד לוותר על התערוכה בעת הזו.

אתה אולי הזונה של המדינה אבל אין לך שום זכות להעמיד עובדים אחרים שלך בסיכון לחלות.
בנוסף, שלא לדבר על הנזק למעסיק באם רבים מעובדיו ידבקו או ישלחו להסגר.
להזיכרך, מדובר על עובד שהגיע עם חום ושיעול כך שגם ללא החשד לקורונה צריך לשבת בבית.
אתה לעניות דעתי מעסיק שלא ממש אכפת לו שעובדיו יחלו או ימותו וזה מאוד עצוב.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

מוטי ג.
03-03-20, 21:44
להזיכרך, מדובר על עובד שהגיע עם חום ושיעול כך שגם ללא החשד לקורונה צריך לשבת בבית.

להזכירך???
לא נראה לי שכתבת את העובדה הזו בהודעה המקורית שלך

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

opl
03-03-20, 21:53
קלאסי

127639

opl
04-03-20, 14:22
טוב... ננסה להתעלם לרגע מהאמירות שרצות פה ונמשיך.

זה מרגיש שאנחנו על התפר שבין מצחיק למדאיג. לפני שעה "איבדתי" את איש המכאניקה שלי שכל חטאו בעולם הזה (יש שיאמרו שזה די ויותר) הוא שהוא אוהד מכבי והיה במשחק.
נודע לי שכבר יומיים שאחד מאנשי המשלוחים שלנו נמצא בבית חולה - גר באשדוד, לך תדע איפה הסתובב ולמה הוא חולה.
יותר מדי אנשים פה גרים בברנר

אלה אנשים שגם אני בעצמי באתי איתם במגע לא קצר בימים האחרונים....

מה שאני מנסה להגיד זה, אהבתי את כולכם (רובכם) ואני רק מבקש שיקברו אותי בדיפנדר.

גיא
04-03-20, 14:24
אני שלחתי לך הודעות בואצאפ [emoji3083][emoji51][emoji3517]
ואתה עוד ענית לי [emoji1749]

אני גמור.

opl
04-03-20, 14:37
אם אני מבין נכון אין לך שום רצון להיקבר בדאסטר, זה ההבדל בין רכב אלוהי לרומני.

גיא
04-03-20, 15:52
אם אני מבין נכון אין לך שום רצון להיקבר בדאסטר, זה ההבדל בין רכב אלוהי לרומני.

תתווכח עם כל חובבי הצוייקה והקבב-שום

נמרוד
04-03-20, 15:56
היה מקרה שמצאו שלד במדבר נמיביה שנקבר ברכב תחת מפולת חול לפני שישים שנה. הרכב שהיה מסביבו החליד לגמרי, זיהו שזה היה לנדרובר רק לפי הרגליים העקומות של הנהג.

גיא
04-03-20, 16:26
אלומיניום

ד ו ר ו ן
04-03-20, 16:54
אלומיניום

דיפנדר הוא הרכב היחידי בו האלומיניום מחליד.

yovavz
04-03-20, 17:33
https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries
האחוזים מטפסיםhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20200304/fbb1f992d3e3b0b9d35ced454885ce36.jpg

דור אריאל
04-03-20, 17:37
הולכים לשתק את המדינה..

הודעה לציבור
11 הצעדים של משרד הבריאות להתגונן בפני הקורונה:

1. ישראלים השבים מ- צרפת, גרמניה, שוויץ, ספרד אוסטריה יחויבו בבידוד בית למשך 14 יום, ההחלטה רטרואקטיבית מיום עזיבת היעד.
2. זרים ממדינות אלו לא יוכלו להיכנס לישראל, אלא עם יציגו יכולת מוכחת לבידוד בית. ישום החלטה זו יכנס לתוקף בימים הקרובים.
3. איסור גורף לקיום כנסים בינלאומיים בישראל.
4. תושבי ישראל השבים מכינוסים בינלאומיים בחו״ל– יחויבו בבידוד בית 14 יום.
5. עובדי מערכת הבריאות – איסור גורף לצאת לחו"ל.
6. חל איסור לקיים אירועים המוניים והתקהלויות מעל 5,000 איש.
7. חל איסור השתתפות בהתכנסויות מעל 100 איש , לאנשים שחזרו מכל יעד בחו״ל
ב 14 הימים האחרונים.
8. המלצה לנציב שירות המדינה לאסור באופן גורף יציאות עובדים לחו"ל.
9. המלצה לבני 60 ומעלה ולבעלי מחלות רקע כרוניות כגון מחלות לב , סכרת ,יתר לחץ דם , מחלות נשימתיות או דיכוי חיסוני , להימנע מהתקהלויות וממגע עם אנשים ששבו מכל יעד בחו״ל או בעלי תסמינים או אנשים החשודים כחולים.
10. תיירים ששהו באיראן, עיראק, סוריה, לבנון (ב-14 יום האחרונים) לא יורשו להיכנס.
11. משרד הבריאות ממליץ להקפיד הקפדה יתרה על היגיינה ולהימנע מלחיצות ידיים.

בברכה,
אייל בסון
דובר משרד הבריאות

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

opl
04-03-20, 17:37
העובד שהיה במשחק רשאי לחזור לעבודה מחר - הוא לא מהגוש המבודד לכאורה. רץ ברשת סרטון של אוהדי מכבי שרים "יש להפועל קורונה" אירוניה במיטבה

נדב42
04-03-20, 18:31
גם אני ..
(חזרתי מאוסטריה לפני יומיים..)https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200304/86a58c958247ef092068e482887b1d07.jpg

המשוטט
04-03-20, 18:35
היה מקרה שמצאו שלד במדבר נמיביה שנקבר ברכב תחת מפולת חול לפני שישים שנה. הרכב שהיה מסביבו החליד לגמרי, זיהו שזה היה לנדרובר רק לפי הרגליים העקומות של הנהג.טובבבבב

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

המשוטט
04-03-20, 19:49
והבדיחות שלא איחרו לבוא כמובן

*חידוד להנחיות משרד הבריאות*

כלל הציבור - השתדלו להימנע מחיבוקים, נשיקות וכל מגע שאינו הכרחי עם חבריכם.

אשכנזים - המשיכו כרגיל.

*דחוף ביותר*[emoji3479][emoji3479][emoji3479]
האם מישהו מכיר חולה 'קורונה' לעבודה עד ה 15 לחודש. שכר 5,000 שקל ליום. רק להסתובב במס הכנסה/ מע״מ / ביטוח לאומי ובנק לאומי* [emoji3479][emoji3479]

קו״ח למייל : [email protected]

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

kobiav9
04-03-20, 19:50
חידוד להנחיות משרד הבריאות

כלל הציבור - השתדלו להמנע מחיבוקים, נשיקות וכל מגע שאינו הכרחי עם חבריכם.

אשכנזים - המשיכו כרגיל.

IlanG
05-03-20, 10:29
מומלץ לאכול הרבה חילבה כנגד נגיף הקורונה. [emoji146][emoji146] הדבר לא מועיל בכלום אך לפחות ירחיק את האנשים ממך ....[emoji4]

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

נדב42
05-03-20, 12:26
או, באמת הזדמנות, ממילא אסור לי להתנשק, אבקש שיביאו לי מחר, עם כמה לח'וח'ים [emoji16]

asypeer
05-03-20, 12:27
מקרה ראשון של מוות מקורונה בישראל. מדובר בגבר נשוי שאישתו חנקה אותו אחרי ארבעה ימים שנשאר בבית בבידוד[emoji4]

ymandel
05-03-20, 19:22
משהו שלא ברור לי,
אם אני מגיע מגרמניה, נאמר ל 7 ימים ומתכנן לטוס חזרה, במוכרח אני אפר את חובת הבידוד...

נמרוד
05-03-20, 19:23
משהו שלא ברור לי,
אם אני מגיע מגרמניה, נאמר ל 7 ימים ומתכנן לטוס חזרה, במוכרח אני אפר את חובת הבידוד...איך תגיע, ביטלו לך כמעט את כל הטיסות משבוע הבא.

ymandel
05-03-20, 19:31
קונקשין עם טורקיש, לדוגמה.
(כרגע תיאורטי אבל מתכנן גיחה ולא רוצה להשאר שבועיים)

נמרוד
05-03-20, 19:35
ברצינות? חכה עם זה. תן למצב להתבהר כי כרגע זה די פסיכי.

ymandel
05-03-20, 19:42
כנראה שאחכה לתחילת אפריל /פסח.
בכללי, חובת בידוד לא יעילה אם לא מחייבת את כל הבאים, מכל יבשת.

ד ו ר ו ן
05-03-20, 19:45
טורקיה זה הכי פח לעבור בטרנזיט.
זה האב לכל המזרחיות והאיראנים שחוזרים הביתה.
בטוח שרוצה לעבור שם?

ymandel
05-03-20, 19:47
מעדיף שלא.
נחכה להתבהרות, לסוף העולם או לחזרה לפרופורציה.

opl
05-03-20, 20:16
מי שעוקב אחרי פארוק ואירן יודע. באמת פסיכי שם...https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200305/bd837279d804db999384f8a80a35c586.jpg

asypeer
05-03-20, 20:26
ולחשוב שהייתי אמור לטוס ביום הבחירות לגרמניה עם לופטהאנזה..אם הייתי מצליח לחזור הביתה מתישהו, כנראה שהייתי פוגש צילינדר חדש בדלת :)

דור אריאל
05-03-20, 20:51
מזה צחקתי..https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200305/d8afa2d147db6bb94f42366a4aafdb71.jpg

erezgur
06-03-20, 08:17
ולחשוב שהייתי אמור לטוס ביום הבחירות לגרמניה עם לופטהאנזה..אם הייתי מצליח לחזור הביתה מתישהו, כנראה שהייתי פוגש צילינדר חדש בדלת :)

או נופש בנגב במרחק בטוח מנדב למשך שבועיים...

נשלח מהנייד

ymandel
06-03-20, 14:11
התשובה שהתקבלה ממשרד הבריאות:
מי שמגיע מגרמניה, צריך לשהות בבידוד.
אם צריך לחזור לחו"ל, ניתן בתנאי שלא משתמשים בתחבורה ציבורית והשתדלות מקירבה לקהל...
לא הגיוני, אבל שאר ההוראות כן??

נדב42
06-03-20, 14:36
הגיע באחת הקבוצות:

חומר למחשבה לכל האנושות.
קורונה אהובתי.
כולם עסוקים באיך לסלק אותך?!
ואני עסוק בלמה את הגעת??

הרי אני תמיד אומרת שאתגר לא בא סתם.
הוא בא לשקף לנו משהו.
בא ללמד אותנו.
בא לפקוח לנו את העיניים
במקומות שבחרנו לעצום.
הוא גורם לנו לחטוף מכה ולהתעורר,
כשאנחנו לא עושים את זה מבחירה.
הפעם זה הגיע ברמה העולמית,
כי יש כאן משהו ברמה הגלובלית.

אז מה קורונה באת להגיד?

אולי
לעצור מתרבות הקנייה והצריכה המטורפת
כנראה לא סתם זה התחיל בסין,
פתאום נראה שאפשר להסתדר בלי אליקספרס.

אולי
לדעת שכדי להיות מאושרים ושמחים
אין צורך לדפוק חותמות בדרכון,
אפשר לטייל גם כאן בארץ המהממת שלנו.

אולי
לעצור את המרוץ המטורף של החיים
להיכנס לבידוד כדי להסתכל לתוכנו פנימה,
ולדעת שגם כשאנחנו בבידוד זה לא אומר שאנחנו לבד.
ללמוד שאנחנו עם עצמנו זה המון.

אולי
ללמוד לשתף פעולה ולקחת אחריות אישית
כדי לא לפגוע באחרים.
וברמה העולמית במקום לפתח כלי לחימה
למצוא תרופה למחלה.

אולי
ללמוד לשחרר, להרפות, להיות
לבטל טיסות, תוכניות, כנסים ואירועים
וואלה , לדעת, שהכדור ממשיך להסתובב

אולי
זה בא לשנות דפוסים, הרגלים, צרכים
כדי לאפשר לנו לבחור משהו חדש,
שלא ידענו שאנחנו רוצים או יכולים

אולי...

תודה לך "קורונה אהובתי" על כל השיעורים,
הבנו
עכשיו את מוזמנת לצאת לנו מהחיים.

boaz avrahami
08-03-20, 18:55
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200308/c1aa5ada62f22de57f9d69f398c1a864.jpg

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

נדב42
08-03-20, 21:33
מאיפה קונים ? [emoji23]

מוטי ג.
08-03-20, 22:53
וואי וואי, מישהי שהייתה אצלנו במשרד לסגור חוזה עבודה היא נשאית חיובית, נדבקה מבן משפחה שלה שגם הוא נשא חיובי.
מי שהיה איתה במשרד בסגירת חוזה נשלח לבידוד.
אני רק לחצתי לה את היד ואמרתי בהצלחה.
ובלי קשר (או עם....)אני משתעל בערך מאז....

וואי וואי, סמתוחה.

נדב, יש איזה עץ פנוי לידך?

נדב42
09-03-20, 08:19
כמה עצים אתה רוצה ?https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200309/14bd5376cba82f5d5caff02436af1c66.jpg

ishc
09-03-20, 09:14
די זה לא יפה.... אתה נהנה שם בביגוד ואנחנו צריכים עדיין לסבול את החיים הרגילים.

nirs
09-03-20, 10:14
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200308/c1aa5ada62f22de57f9d69f398c1a864.jpg

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

יפה, הבן שלי והחברים שלו מתיכון ברנר מרימים מסיבת ״שחרור״ ביום רביעי....

gilur
09-03-20, 12:39
עכשיו שמעתי איך הוירוס הגיע לישראל,
הגיע מסין משלוח של טויוטה קורונה....

yovavz
09-03-20, 19:27
מה המגבלות על בני בית של אדם השוהה בבידוד?

במידה ותנאי הבידוד נשמרים,*בני ביתו של מי שנמצא בבידוד יכולים להמשיך בשגרת חייהם ללא כל מגבלה.

תלמידים וסטודנטים שבביתם שוהה אדם בבידוד יכולים להמשיך להגיע למוסדות החינוך ללא כל הגבלה.

https://www.health.gov.il/Subjects/disease/corona/Pages/default.aspx?2702-2#home_quarantine_guidance
לא כ"כ נעים לבשר , אבל משרד הבריאות מנחה לא למדר את בני הבית בזמן הבידוד...
ואגב, יש תעודת ימי מחלה גורפת של משרד הבריאות בכפוף להוכחת הטיסה

נדב42
09-03-20, 20:01
הנחיות הבידוד מצחיקות ועצובות. אם אני צריך להיות בבידוד ובת זוגי צריכה ללכת לעבודה, איזה מין בידוד זה ?

נניח שנישן בחדרים נפרדים. מה עם שירותים ? מקלחת ? מטבח ? וזה עוד לפני שמדברים על ילדים (לא רלוונטי למקרה הפרטי שלי).

מצד שני, אם כל מי שבא במגע עם מישהו שחייב בידוד (לא חולה), מהר מאוד נגיע לשיתוק מוחלט של כל המדינה ...

אז אני שמח שקביעת המדיניות היא לא באחריותי, כי זה מצב זיפת.. מי שכן באחריותי זה אני, ולכן אני במדבר, מגובה בסביבה תומכת שתדאג לכל מחסורי, אם יהיה כזה...

מוטי ג.
10-03-20, 20:30
וואי וואי, מישהי שהייתה אצלנו במשרד לסגור חוזה עבודה היא נשאית חיובית, נדבקה מבן משפחה שלה שגם הוא נשא חיובי.
מי שהיה איתה במשרד בסגירת חוזה נשלח לבידוד.
אני רק לחצתי לה את היד ואמרתי בהצלחה.
ובלי קשר (או עם....)אני משתעל בערך מאז....

וואי וואי, סמתוחה.

נדב, יש איזה עץ פנוי לידך?

Sent from my LG-H930 using Tapatalkנבדקתי אתמול, יצא שלילי ושחררו אותי.

boaz avrahami
11-03-20, 06:36
זמנית...
זה לא שאתה מחוסן או חסין ולפי הקצב הדבקה זה יגיע לחלקנו הקרוב.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

מוטי ג.
11-03-20, 06:43
לגמרי

נמרוד
12-03-20, 14:08
קודם תיכנסו לבידוד (אחר כך תתווכחו)
כמי שעוקב מקרוב אחר תהליך ההתמודדות הלאומי עם משבר הקורונה, ברצוני להציע כמה תובנות לגבי האתגר שניצב בפני מקבלי ההחלטות בניהול ההתפרצות. הבנת האתגרים והשיקולים המרכזיים, כמו גם העקרונות המדעיים שבבסיס המענה, עשויה לשפוך אור על חלק מההחלטות ששכבר התקבלו, ואלו הצפויות בתקופה הקרובה.

אתגר ראשון: קבלת החלטות בתנאי אי ודאות — לא רק לגבי העתיד, אלא גם לגבי ההווה

קובעי המדיניות במשבר הזה נאלצים לקבל החלטות על בסיס תמונת מצב חלקית ומשתנה תדיר.

דוגמאות יש למכביר: כמה חולים לא מאובחנים משוטטים ברחובות צרפת, ארצות הברית וישראל ברגע זה ממש? האם התחלואה באיטליה ייחודית, או רק משקפת פער בלוחות זמנים בינה לבין שכנותיה, שייסגר בתוך כמה שבועות? האם ילדים הם וקטור משמעותי בהדבקה? האם הקיץ הקרב יביא הקלה בהתפשטות? אלו, ועוד לא מעט שאלות מהותיות, עודן פתוחות. זהו טבעה של הדינמיקה של מחלה חדשה.כך גם לגבי הנתונים המדעיים, שמטבע הדברים נאספים באופן הדרגתי, והתמונה שלהם מתבהרת באטיות. השבוע פורסם מחקר של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס, הקובע כי 99% מהחולים יפתחו סימפטומים בתוך 14 ימים מההדבקה — ממצא המאשרר בדיעבד את ההחלטה על משך הבידוד שהתקבלה לפני שבועות בתנאי אי־ודאות. אפילו את הנתונים על השינוי במספר החולים יש לקרוא בזהירות, שכן הם מושפעים בראש ובראשונה מהמדיניות ומהיקף הבדיקות המבוצעות בכל מדינה ברגע נתון.

"המלחמה פרצה, והקרבות לא פוסקים": רופא איטלקי כותב על משבר הקורונה
צוותים רפואיים מוחים על העדר מיגון מהקורונה: "מתחילים לחשוש לבריאותנו"

לכן במצבים כאלה, הניסיון המצטבר של אנשי המקצוע בתחום ספציפי זה — האפידמיולוגיה של מחלות מידבקות — והיכולת לעקוב בזמן אמת אחר הנתונים הנצברים בקהילה המקצועית הגלובלית, הופך לקריטי בקבלת ההחלטות.

אתגר שני: הקוטביות הדואלית של התקשורת

מתחילת המשבר היה ברור שהאי־וודאות תעורר תגובות אמוציונליות וסותרות. יהיו שיזעקו, "מחדל — יש לנקוט בצעדים דרסטיים הרבה יותר, למה מחכים?", ואחרים, מתוך עמדת איפכא מסתברא או תקווה לעתיד טוב יותר, יסבירו ש"המחלה קלה, ההשלכות זניחות, זו בסך הכל שפעת". הופתעתי לראות שיש הממשיכים במסר זה גם בעת הזאת, כאשר מערכת הבריאות בצפון איטליה קורסת תחת גל של חולים במצב קריטי.

דבר אחד ברור — שפעת זה לא. מעבר לאלימות ולקטלניות המוגברת, לחלק ניכר מהאוכלוסייה יש חסינות חלקית למחלת השפעת, והיא מדביקה מדי חורף רק עד 15% ממנה. נגיף הקורונה יכול להדביק, לפי הערכות, 40%–70% מהאוכלוסייה.

התמונה האפידמיולוגית הדואלית בעולם מקשה עוד יותר על הבנת המצב. אנו רואים בעצם שתי התנהגויות נבדלות של המחלה מבחינת ההשפעות הרפואיות והחברתיות שלה. לאותו נגיף עם אותו פוטנציאל הדבקה, יש השלכות שונות בתכלית בהתאם להתנהגות האוכלוסייה: מצד אחד, אנו עדים ל"תרחיש הקורונה המאיימת", המחלה המתפשטת במדינות שלא הספיקו או לא השכילו להפעיל אמצעים לבידוד וריחוק חברתי.

במקומות אלה (כמו מחוז חוביי בסין, ואיטליה), אנו רואים שיעורי אשפוז גבוהים ושיעורי תמותה של 4% ויותר. התמותה נובעת מהשפעות הנגיף, אבל גם מקריסת מערכת הבריאות, שבעטיה נמנע טיפול תומך מיטבי לחולים שיכלו להינצל, ויש החמרה מסכנת חיים של תחלואה כרונית.

מצד שני, אנחנו רואים את "תרחיש הקורונה המתונה" במדינות המפעילות אמצעים משמעותיים ונחושים של בידוד, ריחוק חברתי ובקרת זיהומים, ובהן התמונה שונה בתכלית. בסינגפור המחלה נמצאת בשליטה מלאה, ושיעור התמותה בקרב 160 החולים הוא אפס, למרות הזמן שחלף. גם בדרום קוריאה אנו רואים שיעורי תמותה יציבים של 0.5%–1% (אם כי שם דפוס הדבקה ייחודי בקרב כת מקומית, הביא לריבוי תחלואה בקרב צעירים ונשים, שנחשבים כפגיעים פחות לסיבוכי המחלה).

אז איזו משתי התמונות מייצגת נאמנה יותר את מה שצפוי לקרות בהמשך, אצלנו ובעולם? רק השבועות הקרובים יראו זאת. חשוב להבין כי השליטה בהתפשטות איננה קבועה, ומדינות שבהן תגבר השאננות והתנהגות האוכלוסייה תשתנה לרעה, עלולות לעבור בן לילה מהתרחיש המתון לתרחיש המאיים.

אתגר שלישי: העדר יכולת להשפיע בזמן אמת

תמונת התחלואה והתמותה היום נגזרת מההחלטות שהתקבלו לפני שבועות (בטרם נדבקו החולים שמפתחים תסמינים כעת). אבל בשל טיבה של המחלה, המתפשטת בקצב מעריכי (אקספוננציאלי) — פער של שבועות בין קבלת החלטה להתממשות השפעותיה בשטח, עשוי להכריע בין שגרה לקטסטרופה. להמחשה: אם כל חולה מדביק שניים נוספים וזמן המידבקות הממוצע הוא חמישה ימים, הרי שבתוך שלושה שבועות מהגעה ל–600 חולים (עומס זניח במערכת הבריאות הישראלית), יגדל מספר המקרים המצטבר ליותר מ–10,000, שמאות מתוכם יהיו בטיפול נמרץ (עומס כבד ביותר). מרגע שמספר החולים מגיע למאות, איבוד השליטה עלול להיות מהיר ואלים, כפי שמלמד התרחיש האיטלקי.

החמרת מדיניות הבידוד לשבים מחו"ל לישראל, דחתה ככל הנראה את ההגעה לנקודה הזו, של תחלואה נרחבת, ובכך העניקה זמן יקר למדינה להיערכות. אבל נקודה זו תגיע ויש להיות מוכנים לקראתה. על כן על כולנו להמשיך ולהפנים את הצורך לשנות מן היסוד את ההתנהלות היומיומית שלנו, לכיוון של בידוד מרצון וריחוק חברתי, כבר כעת, בשלב שבו התחלואה אינה נראית מאיימת. בפרט עלינו לעשות הכל כדי לאפשר לאוכלוסייה המבוגרת והחולה להימנע ככל האפשר ממגעים חברתיים לא הכרחיים, עד יעבור זעם.

אנסה להסביר את העקרונות המדעיים שמאחורי האמצעי של ריחוק חברתי.
127782
אפידמיה מתפשטת באופן מעריכי משום שכל חולה מדביק מספר חולים הגדול מ–1, והמספר הזה של המגעים שכל חולה ידביק (המכונה R, Re אפקטיבי) קובע את דינמיקת ההתפשטות - את מהירותה, ואת גובה גל התחלואה.

מדד זה (Re) הנו מכפלה של שלושה רכיבים עיקריים: מספר האנשים הממוצע שעמם אדם חולה בא במגע מדי יום (c); הסיכון הממוצע להדבקה במגע כזה (p); ומשך התקופה שבה אדם מידבק פוגש אנשים (d). מאמצי ההתמודדות של מדינות עם התפרצות מחלה מידבקת חדשה מתמקדים בניסיון להקטין ככל האפשר את כל שלושת המדדים האלה:

C (מספר מגעים) — הקטנת מספר המגעים הממוצע של חולה נעשית על ידי צמצום למינימום של מספר האנשים שאדם פוגש מדי יום. זהו הבסיס לריחוק החברתי.

P (סיכון בכל מגע) — את הסיכון להדבקה במגע מקטינים על ידי שמירה על מרחק גדול יותר באינטראקציות החברתיות, למשל הימנעות מלחיצת ידיים, ובעיקר על ידי רחיצת ידיים תדירה במים וסבון, שהיא השיטה היעילה ביותר להימנע מהדבקה במחלה שעוברת טיפתית (ברסיסי רוק בעיקר).

D (משך המידבקות) — ניתן להקטין את משך התקופה שבה חולה מידבק פוגש אנשים ומדביק אותם על ידי בידוד עצמי מהיר של כל מי שמפתח תסמיני חום ומחלה נשימתית. יש לציין כי האפשרות האחרונה אינה מספקת כשלעצמה ואינה מייתרת בידוד למגעי חולים ולשבים ממדינה בסיכון, שכן לפי ההערכות חלק לא מבוטל מההידבקות מתרחש בתקופה הטרום־תסמינית, כלומר, בטרם החל האדם לחוש ברע.

זאת הנוסחה שקובעת את מקדם ההתפשטות:

אם נצליח לצמצם את Re, אל מתחת ל–1 בשלב שבו מספר הנדבקים קטן, נמתן ונקטין את גובה גל התחלואה ונדחה את ההגעה לשיאו. כך נאפשר למערכת הבריאות לתת טיפול מיטבי לחולים הקשים והקריטיים, ונציל את חייהם של מרב הנדבקים. זאת, על רגל אחת, התורה כולה, ובעזרתה ניתן להסביר כל אחד מהצעדים שננקטו ויינקטו, ומדוע לא ניתן להמתין.

אתגר רביעי: איזון צרכים ומידתיות

מקבלי ההחלטות נדרשים להניח על כפות המאזניים שיקולים מורכבים וסותרים, שביניהם אפשר למנות (רשימה חלקית): בלימת התפשטות הנגיף ומניעת תחלואה ותמותה, צמצום הפגיעה הכלכלית במשק, צמצום הפגיעה החברתית באוכלוסיות שתחת בידוד, צמצום הפגיעה הכלכלית באוכלוסיות שמטה לחמן נפגע (למשל בענפי התיירות והנסיעות), שמירה על החוסן הנפשי של האוכלוסייה ומניעת חרדה מיותרת.

כל הווקטורים האלה פועלים לעתים במקביל ולעתים בסתירה ישירה. לכן קבלת ההחלטות היא מורכבת ודינמית, וההמלצות צפויות להשתנות ככל שתשתנה המציאות.

אז מכאן לאן?

למי שאינו נדרש לשלם את מחיר הטעות ואינו נושא באחריות, קל מאוד היה בשבועות האחרונים לחוות דעה ולהמליץ לקחת סיכונים לא מבוקרים, אבל קשה הרבה יותר לקבל החלטות ולשאת באחריות.

שיקול מרכזי בקבלת החלטות בעתות מעין אלה הוא "מחיר הטעות", והיכולת להחזיר את הגלגל לאחור. בניהול מחלה מידבקת, הימנעות מהידוק צעדי המניעה, כמו איסור על התקהלויות, יכולה לגלגל כדור שלג אשר לא בקלות ניתן להסיג לאחור. עם זאת, כאשר שיעורי התחלואה בקהילה בישראל יהיו משמעותיים, תתבטל התועלת האפידמיולוגית בבידוד הכפוי על תיירים ושבים מחו"ל, ויש להניח שההנחיות ישתנו בהתאם.

צו השעה כעת הוא של דריכות והתנהגות אחראית: הקפדה יתרה על עמידה בהנחיות לבידוד, ריחוק חברתי ורחיצת ידיים. ערבות הדדית משחקת תפקיד מפתח בהתמודדות עם מחלות זיהומיות, שכן התנהגות מסכנת של אדם אחד יכולה להשפיע דרמטית על מעגלים נרחבים.

לבסוף, למרות הקושי והחשש הטבעי, עלינו להכיר בחוסר הוודאות המובנה באירוע, להיערך לתרחיש המחמיר ולעשות הכל כדי למנוע אותו, ולהמשיך בשגרת החיים החדשה תחת ריחוק חברתי.

נאחל לכולנו רק בריאות, והחלטות טובות בעתן.

פרופ' בליצר הוא ראש מערך החדשנות בשירותי בריאות כללית, וחבר בצוות הטיפול במגפות של משרד הבריאות

מובא כן לטובת מי שלא מנוי
https://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.8666429

nirs
12-03-20, 14:12
פותחה מפה של קורונה בארץ כשירות לציבור כדי להנגיש את המידע של משרד הבריאות ולעזור לתושבי המדינה לשמור על כולנו בריאים.

המפה נמצאת כאן: https://israelcoronamap.co.il

המפה קלה ומהירה ומאפשרת לסנן לפי תאריכים,

מקימי המפה הם עופר ברטל, צפריר דותן ויוסי מולכו.
המטרה היא לעזור לאנשים להעלות את נתוני המפה של משרד הבריאות יותר מהר.
גם עכשיו הם עובדים על תוספת חיפוש טיסות ותמיכה בשפות נוספות, והכל במטרה לעזור להנגיש את המידע של משרד הבריאות כדי שנוכל להילחם בקורונה ולנצח.

דרור ברלי
12-03-20, 14:22
העתידן פרופ' דוד פסיג מדבר על תרחיש אפוקליפטי שיימשך בין 5 ל-10 שנים... 300 מיליון ניספים, התמוטטות של הסדר הציבורי שתוביל למאבק אלים על משאבים. מקס-הזועם-סטייל.

תקראו. קצת קיצוני אבל מעניין וגם מפחיד.

https://www.zman.co.il/89434/

נמרוד
12-03-20, 14:38
בשביל התסריט הזה אני מכין את ההיילקס.

boaz avrahami
12-03-20, 14:44
פותחה מפה של קורונה בארץ כשירות לציבור כדי להנגיש את המידע של משרד הבריאות ולעזור לתושבי המדינה לשמור על כולנו בריאים.

המפה נמצאת כאן: https://israelcoronamap.co.il

המפה קלה ומהירה ומאפשרת לסנן לפי תאריכים,

מקימי המפה הם עופר ברטל, צפריר דותן ויוסי מולכו.
המטרה היא לעזור לאנשים להעלות את נתוני המפה של משרד הבריאות יותר מהר.
גם עכשיו הם עובדים על תוספת חיפוש טיסות ותמיכה בשפות נוספות, והכל במטרה לעזור להנגיש את המידע של משרד הבריאות כדי שנוכל להילחם בקורונה ולנצח.

המפה הזו היא קשקוש מוחלט. לחיצה על 3 ימים מלמדת עד כמה היא לא מעודכנת.

חשוב לזכור כי ישראל לא מבצעת בדיקות מספיקות וישנם הרבה חולים שמדביקים כל יום הרבה אחרים.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

מיכה100
12-03-20, 14:56
עוד מאמר משכנע למדי: https://medium.com/@tomaspueyo/coronavirus-act-today-or-people-will-die-f4d3d9cd99ca (https://protect-us.mimecast.com/s/hodYC1wq8qip0E4j6iLUGhD?domain=medium.co m)
מאחר וקצת ארוך הנה השורה התחתונה:The coronavirus is coming to you.
It’s coming at an exponential speed: gradually, and then suddenly.
It’s a matter of days. Maybe a week or two.
When it does, your healthcare system will be overwhelmed
Your fellow citizens will be treated in the hallways.
Exhausted healthcare workers will break down. Some will die.
They will have to decide which patient gets the oxygen and which one dies.
The only way to prevent this is social distancing today. Not tomorrow. Today.
That means keeping as many people home as possible, starting now.

דרור ברלי
12-03-20, 15:12
בשביל התסריט הזה אני מכין את ההיילקס.

127784

כזה? ישר ממחוז 9.
כולל מדוכות, שני מא"גים ובלטנים על הדלתות....

מוכן לפלישת חייזרים ולתנועה באיזורים נגועים
רק שילוט טקטי "ג" חסר לך, כבוד המ"פ....

boaz avrahami
12-03-20, 15:34
אנחנו בישראל. פה יש לנו טנדר טויוטה יותר יפה

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200312/6cb0ec0e2405710a6780c0987c7b8066.jpg

בעצם אולי זה הזוכה בגדול ביצירה הכי מכוערת בתולדות התחבורה העולמית.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

זוהר לב
12-03-20, 15:40
הטויוטה הזו כמו אישה.
כשאתה בפנים אתה לא מבחין בכיעור.

גיא
12-03-20, 16:06
ואללה. ראיתי משהו כזה ולא הצלחתי לזהות מה הרכב בפנים ....

איל מ
13-03-20, 11:56
אחד הטובים שראיתי עד עכשיו:
127800

נמרוד
13-03-20, 12:01
127784

כזה? ישר ממחוז 9.
כולל מדוכות, שני מא"גים ובלטנים על הדלתות....

מוכן לפלישת חייזרים ולתנועה באיזורים נגועים
רק שילוט טקטי "ג" חסר לך, כבוד המ"פ....בדיוק.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200313/654a04d43dcbad857ae1fc372ff018cf.jpg

hadtomer
13-03-20, 14:51
127784
...

ויקוס דה מרווה המסכן. עד היום הוא לא יודע מה פגע בו

asypeer
13-03-20, 14:55
127822

דור אריאל
15-03-20, 20:14
למה אין אפשרות לעשות בדיקת קורונה פרטית בתשלום ?

מוטי ג.
15-03-20, 20:18
מה זה המפוחים האלה שהם עושים איתם "ריסוס"?

גיא
15-03-20, 20:27
מה זה אלכוג'ל ?

מה יש שם חוץ מאלכוהול ?

asafk
15-03-20, 20:32
ג'ל.

המשוטט
15-03-20, 20:45
מה זה אלכוג'ל ?

מה יש שם חוץ מאלכוהול ?70% אלכוהול 70% ומעלה
30% ג'ל אלוורה
ולערבב טוב עד למרקם של אלכוג'ל

Sent from my LG-H990 using Tapatalk

גיא
15-03-20, 20:46
מה זה ג׳ל אלוורה ?

איל מ
15-03-20, 22:12
אף פעם לא נשרפת בים?
127883

assafy
15-03-20, 22:15
וזה הצמחhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20200315/e41d44f71daefa4acbf4539b9991ec26.jpg

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

boaz avrahami
15-03-20, 22:31
מה זה ג׳ל אלוורה ?

אתה ישן לצד רוסיה. תבדוק איתה

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

זוהר לב
15-03-20, 23:17
ג'ל אלוורה - בעיקר לפולניות.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=127885&d=1584307266&thumb=1&stc=1

גיא
15-03-20, 23:18
אתה ישן לצד רוסיה. תבדוק איתה

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

אתה פותח פה מלחמה.

boaz avrahami
15-03-20, 23:21
תשאל את וורה איפה אלויה [emoji23]

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94