PDA

צפייה בגרסה מלאה : אני חוזר עם שאלה על התקנת מאוורר חשמלי אפטרמארקט

hadtomer
29-02-20, 12:43
שלום לכולם

לפני כמה חודשים שאלתי על התקנה של מאוורר חשמלי אצלי בג'יפ-יותר נכון, שימו לב, החלפה של המאוורר החשמלי הקיים באחד חזק.

לפני שמתחילים להסביר על יתרונות-חסרונות של מאוורר חשמלי אני מדגיש- בחלק מהאינדיאנים המודרניים (יחסית) שמצוידים בחבילת קירור HD יש שני מאווררים. שניהם מאווררי PULLER. האחד הוא הפאן קלאץ' הישן והטוב והשני הוא PULLER חשמלי שמותקן בין הפאן קלאץ' לרדיאטור. החשמלי מיועד למצבים של גרירה במהירות איטית, או כל מצב אחר בו נדרש קירור במהירויות זחילה- הוא נפתח כאשר טמפ נוזל הקירור מגיעה, כך זכור לי לפחות, ל92 מעלות. אין לי כל כוונה לפרק או להסיר את המאוורר המכאני. הוא ישאר! החשמלי-יוחלף בחשמלי חזק

(בעבר היו ויכוחים על כיצד זה אפשרי, למה יש 2 מאווררים, האם אני בטוח שזה ככה- וכו וכו וכו. אז כן. בדקתי בשרטוטים, בדקתי באוטו שלי. אשכרה שכנעו אותי שאין לי מאוורר חשמלי לפני המכאני.. זה ככה. זה מה יש וככה ג'יפ בונה. בואו נשתדל להישאר בגבולות השרשור).

כמובן-נשאלת השאלה ההגיונית "למה אתה עושה את זה?". ובכן-התשובה היא שאם אני שיפרתי סרנים, שיפרתי מתלים, וכו וכו-אז למה להזניח את מערכת הקירור? אינדיאנים מגיעים לעתים עם מערכת קירור גבולית. יש לי רדיאטור אלומיניום וכו-אבל בזחילה איטית בטמפרטורות גבוהות, אני מעדיף שקט בראש על חשש מהתחממות. וכן, סתם בא לי לעשות את זה.

בכל מקרה- בהתחלה חשבתי להחליף את מנוע המאוורר החשמלי המקורי של ג'יפ במנוע מאוורר חשמלי חזק יותר (ולהוסיף מתג הפעלה בנוסף להפעלה דרך הפקד של הרכב). של חברת פורד, מנוע מאוורר חשמלי שמיועד לפורד מוסטאנג או קראון ויקטוריה. הבעיה היא שמאוורר כזה פשוט גדול מדי ואינו נכנס בחלל היחסית קטן שמאכלס כיום את המאוורר החשמלי- בספייס שבין המאוורר המכאני והרדיאטור. אז אם מישהו רוצה לא פחות משלושה מאווררים חזקים של פורד- הם אצלי ואני שמח לתת אותם בחינם.

לאחר הכישלון עם התאמת המאוורר של פורד- אני ממשיך הלאה להתקנה של מאוורר אפטרמארקט. הנה המאוורר שלנו

https://www.amazon.com/-/he/gp/product/B000FKBR6G?pf_rd_p=a1c204f1-1179-41d8-ab42-98f2b281752e&pf_rd_r=TSQH1PRBHQN3R6PBBA56

הוא לא יקר-הביקורות עליו טובות והוא מושך 2500 CFM.

אבל כאן יש לי הרבה שאלות ואני זקוק לחוכמת ההמונים הטובה של החברים.

1. המטרה שלי היא לא להתחיל לבצע שינויים גדולים במערכת החשמל. ג'יפ בן 12 וחשמל הם כמו מים ושמן. כלומר-אני רוצה לחבר את המאוורר הזה ישירות לשקע החשמל של המאוורר החשמלי המקורי. כאן אני שובר את הראש-כתוב DRAW של 18.5 אמפר. האם זה יעבוד עם מערכת החשמל המקורית? או האם ידרשו כאן עבודות?

2. כמו כל מאוורר אפטרמארקט-יש כאן לבצע חיבורים עם האזיקוני פלסטיק המצחיקים האלה שעוברים דרך הרדיאטור. יש לי סט של DORMAN ששוכב אצלי בבית. אבל אני קצת תוהה-זה מחזיק מאוורר כזה?

3. שאלת השאלות- אני מחפש בכל מקום מידע זמין שיענה על השאלה הפשוטה כמה CFM מושך המאוורר החשמלי של ג'יפ. אני פשוט לא מצליח למצוא. כי אם אני מרכיב מאוורר שאני מפנטז שהוא חזק יותר-אבל בפועל הוא לא.....נו באמת..יצאתי קירח מכאן ומכאן

4. ג'יפ החליטה כאמור לצייד את הרכב במאוורר PULLER שיושב בין המאוורר המכאני לרדיאטור. כלומר הוא מושך מהרדיאטור- ואז האוויר שהוא משך-נמשך שוב על ידי המכאני. היגיון הנדסי? לא יודע,אני לא מהנדס. אבל אם אני אשים מאוורר חשמלי חזק יותר-זה לא ייצר איזה אפקט לא רצוי? איזו מערבולת זמן, קורונה, אנא עארף.

לתשובות אודה וכל זה-
ואני שוב מזכיר- 3 מנועי פורד חשמליים יושבים אצלי בבית- בערך כאלה-

https://www.amazon.com/-/he/dp/B000IYPSO6/ref=sr_1_9?keywords=ford+crown+victoria+ electric+fan+motor&qid=1582972975&sr=8-9
וימסרו תמורת חיסון לקורונה או סתם מילה טובה.

omri_t
29-02-20, 13:49
חיבור על אזיקונים ופלסטיקים ברכב שטח הוא מתכון לנזק משמעותי. מומלץ להימנע.

boaz avrahami
29-02-20, 15:14
לא ממש הבנתי אותך.
יש לרכב כשלך קיט מאוורר חשמלי מקורי שיושב בין המאוורר המכני לרדיאטור?
אם כן מדוע אתה לא מחפש להתקין את המקורי אלא כל מיני פתרונות מאולתרים?

2500 cfm זה הספק של מאוורר ראשי פחות או יותר בעוד שאתה צריך בסך הכול מאוורר עזר. סתם עומס ופרופיל גבוהים מהנדרש.

אני בדיעה שגורסת שהגי כדאי לסמוך על ההנדסה המקורית.
כמעט תמיד כשנוגעים באזור הזה צצות בעיות חדשות ובגלל שאנשים לא יודעים להודות בטעות הם מתחילים לחצוב עוד פתחי איוורור במכסה מנוע וכו׳

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

hadtomer
29-02-20, 16:06
כאמור - את המקורי יש לי כבר כיום. בדומה לסרנים, למתלים ולעוד הרבה דברים- אני סבור שיש מקום לשיפור. כמובן-יש גישה של "if it aint broke dont fix it" - וזו גישה שאני מכבד, כי בפועל זה נכון במצבים רבים- אבל כאן במצב הזה ספציפית, יש לי תחושה שניתן לשדרג ולקבל יותר שלווה.

ועם זאת- בניגוד למתלים, או לסרנים, אין כאן מצב שבו אני יודע בדיוק כיצד המוצר הסופי יעבוד - כי אין לי מושג בנושא חשמל ובנושא קירור באופן כללי. ולכן אני מתייעץ. ברכב הקודם למשל הוחלף המאוורר החשמלי במאוורר ספאל ענק - ובהוא נסעתי עם שעון חום על הראש- כשהספאל פעל, גם בלב מדבר באוגוסט -הטמפרטורה ירדה תוך דקה. אבל הספאל ההוא היה דוחף, לא מושך. (כאן אין יכולת להתין דוחף מכובד, יש הרבה צנרת ומעט מקום).

לכן אני תוהה האם זה שווה את המאמץ. ויתכן שזה לא שווה וזו סתם גחמה. כבר עצה טובה אחת קיבלתי-להימנע מאזיקוני הפלסטיק.

six 4 life
29-02-20, 16:31
תומר בגדול ברכב שלך וכמו בדומיו של הקונצרן הזה עם פאן קלאץ' וחשמלי משולבים החשמלי הוא תגבור שנכנס לעבודה רק כשאתה מדליק מזגן
אם זה המצב אצלך שימוש באפליקציה הנוכחית גם עם מנוע מאוורר חזק יותר לא יתרמו לחום מנוע נמוך יותר כאשר אתה ללא מזגן
אם היום יש לך מצב שבו בקיץ עם מזגן הרכב מתחמם לך, יכול להבין את הרעיון לחזק את המאוורר החשמלי כי ברכבים האלה זה עינוי בלי מזגן
לגביי התקנה, מאוורר חשמלי בג'יפ לא מחברים בשום אופן ישירות לרדיאטור או לרשת שלו, צריך לדאוג לו לתושבות נפרדות חזקות ויציבות אחרת יגרם נזק למאוורר עצמו ואם יחובר לרדיאטור אז גם לרדיאטור יהיה נזק.

boaz avrahami
29-02-20, 16:38
תוכל לצרף תמונה של מה שיש שם היום?

כידוע אני מחזיק ZJ שידוע ביכולת קירור הגבולית שלו בימים חמים. מצד שני, מנוע מברזל ולא מאלומיניום כך שהעניין של נזק פחות פאטלי.
עברתי סרט של מאוורר חשמלי יחיד עם סיוטים של נסיעה עם עיניים על על בקר החום הדיגיטלי וארוע טראומטי של כשל ריליי שתפסתי כחוט השערה מטיגון המנוע.
זה גרם לי לחזור החורה לתצורה המקורית עם חלפים חדשים מתוצרת מופאר.
הכוונה למשאבה, רדיאטור ופאן קלאץ׳ והכול עובד בסדר גמור.
להגיד שזה כבר לא גבולי אני לא יכול אבל יש שקט אדיר בלב מאותו הרגע.
את המסקנות תיקח איתך למקום הנוח לך...

אני חושב שכדאי לראות איך העסק בנוי אצלך מפני שמעט מאוד אנשים בפורום מכירים את הרכב שלך מתחת למכסה המנוע ולכן קשה לתת עצות.

בנוסף אם תוכל לציין את הבעיה שאתה מנסה לפתור.
לאיזה טמפרטורה האוטו מגיע בקיצון?
מה הטמפרטורה דל האדום אצלך?
האם יש הפרעה במיזוג וזה בעצם מה שמטריד אותך?

האם בוצעו שינויים כמו הוספת רדיאטור גיר חיצוני ( בטור או במקביל?)

האם הרדיאטור שלך במצב טוב והאם הוא מתוצרת מופאר?

כנ״ל לגבי הפאן קלאץ׳?

האם התופעה הזו מציקה בכל העולם לדגם הזה?

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

hadtomer
29-02-20, 18:14
טוף- להלן תשובות. קודם כל-זוהי סכמה של מערכת קירור של ליברטי עם חבילת HD. שימו לב היטב לשני המאווררים- האחד כפי שניתן לראות מכאני- ולפניו-עוד אחד-חשמלי

127590

מעבר לכך- הרדיאטור שלי אינו מופאר- אני הראשון שהזמין רדיאטור של רון דייויס- 3 שורות וכיוצא בזאת. זאת ועוד- המנוע שלי למעשה עשוי ברזל. הראשים אלומיניום. לרכב יש מצנן גיר נוסף. ומעבר לכך הפאן קלאץ' הוא SEVERE DUTY. אני שוב מדגיש- זה כמובן מעלה שאלה למה אני עושה את זה בכלל!?!? התשובות למטה:

אמריקאים אינם מתלוננים על תקלות של התחממות-כי אמריקאים הם מרובעים ומצחיקים. מבחינתם אם הוא נוסע ביום חם ושעון החום מגיע ל 3/4 סקאלה זה לחלוטין בסדר, כי אחרי הכול בספר הרכב כתוב שהוא יכול לנסוע כך עד האדום ומקסימום להוסיף נוזל קירור. יש לי כאלה- שאומרים שהם נסעו בכיף באיזה ניו יורק, התחמם, הגיע כמעט לאדום-אבל זה בסדר כי זה מה שהיצרן אמר שיכול לקרות. הוא הגיע הביתה וקלט שהלך לו צינור רדיאטור.אבל זה בסדר-כי ג'יפ אמרה.

באשר לרכב שלי- קודם כל, חשוב לציין שבליברטי המאוורר החשמלי לא פועל עם הפעלת המזגן. הוא מבוקר טמפרטורה. זה סידור מוזר ומטופש ואל תשאלו אותי למה. הנושא נבדק ושב ושוב. הוצלב שוב ושוב. בכל הקשור בליברטי אני יודע על מה אני מדבר.

ולשאלות הנוספות: ראשית חשוב לי לציין שהאוטו שלי לא מתחמם. המחט של החום לא זזה ממקומה הקבוע שהו בדיוק מילימטר מתחת לחצי סקאלה.

כמובן-אז למה אתה עושה את זה ? ובכן-אני כן נוסע עם שעון על ראש המנוע שמאה מה הטמפרטורה של הברזל. כי הליברטי הוא כמו לנד רובר-השעון שלו כולל מצב "תקין" ומצב "קלוט איך המחט מזנקת!!! הא הא תתקשר לגרריסט". וכאשר אני נוסע ביום אוגוסט ממוצע עם מזגן בפקק-הוא מגיע ל100 מעלות. זה קרה לי בפקק באילת עם הבנות שלי באוטו. זה לא מראה התחממות על השעון של הרכב-אבל זה לא כיף. וזה גם עונה על השאלה הקודמת-האם זה קורה בעצם באוגוסט עם מזגן? - כן. זה לא משבית את המזגן לחלוטין-זה כן פוגע ביכולת הקירור וזה מבאס.

לגבי למה לעשות את זה- התשובה היא "כי יש משהו יותר טוב". לכולנו ברור שאנחנו יכולים להגיע לוורדית עם אוטו סטנדרטי, לשלב לואו ולשגר את האוטו על 45 קמ"ש. הוא יעלה. אבל אם נשדרג מתלים וכו בצורה חכמה-האוטו יעלה בצורה אלגנטית וחלקה ותוך שמירה על מכלולים ועלינו. אותו הדבר מבחינתי מערכת הקירור. אפשר סטנדרטי-עם להזיע מדאגה בקיץ-ואפשר יותר.

אני שוב מזכיר-חלק מהשאלות שלי היו חשמליות- על זרם וכו. אשמח אם תוכלו לתרום ידע בתחום הזה

ishc
29-02-20, 21:04
לגבי שאלת השאלות, מה ההספק של המאורר המסתורי והמקורי שיש לך באוטו?
אני בטוח שאת המאורר המקורי לא גיפ מייצרת אלא יצרן כמו סםאל, דנסו או משהו בסגנון.
אתה יכול לנסות לברר מי היצרן המקורי, לחפש מקט ואז להוציא נתונים ואז להשוות לספאל/פוד שיש לך.
אגב, גם בפאגרו יש מערכת דומה שמסודרת קצת אחרת. פאן קלאץ מכני + מאורר חשמלי שנכנס לפעולה עם המזגן אבל (ופה אני חולק על six4life) בפאגרו יש גם חיישן טמפ שמפעיל את המאורר מעל טמפ מסיימת בלי תלות במזגן ואני משער שבגיפ שלך זה עובד דומה.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

zivo
29-02-20, 21:16
אתה מתבדר וקשה לעקוב מה השאלה?
1- מה הבעיה למדוד כמה צורך המאוורר הנוכחי?
2- איזה פיוז יש למאוורר היום?
3- לאף אחד אין פטנט סודי לנצילות חריגה. צריכת זרם יכולה לתת אינדיקציה לכמות האוויר. או במילים אחרות, אם לא צריך לשדרג את מערכת החשמל, לא בטוח ששווה לעשות את השינוי.
4 - לדעתי, בהנחה שכבר החלטת על הכיוון ( החלפת מאוורר חשמלי), תמדוד כמה צורך המאוורר הקיים, ותדאג לקנות אחד שצורך לפחות 30% יותר. כנראה שתצטרך לשדרג את החשמל.
5- לדעתי אין סיבה לדאגה לגבי מאוורר חשמלי חזק יותר מבחינת זרימת אוויר ובעיות למאוורר המכני.

איל מ
29-02-20, 21:21
לא הבנתי,
אתה מוטרד מטמפרטורה של 100 מעלות עם מזגן בפקק ביום חם?
זאת טמפרטורה נורמאלית לחלוטין.

boaz avrahami
29-02-20, 23:08
20 אמפר זה מאוורר חלש. משהו סביב ה1000 cfm.
אני מנחש שזה הרבה פחות ממה שהמכני שלך עושה בסרק ולכן לא תהיה בו תועלת.
תשווה מול קטלוגים של יצרנים רציניים.

ממליץ לך לא להנדס מאפס ולסמוך על פרוייקטים מוכחים אם ישנם.
למיטב הבנתי אתה ״סובל״ כמוני מתרחישי קיצון ואני אחרי בזבוז לא מעט כסף החלתי לוותר על העניין והשתמשתי במיטב הציוד.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

six 4 life
01-03-20, 00:07
20 אמפר זה מאוורר חלש. משהו סביב ה1000 cfm.
Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94
זה לא מדוייק, האמפרז' שהמאוורר מושך בחוטים עצמם תלוי גם בעומס שמופעל עליו. אותו מאוורר שיותקן מאחורי 2 רדיאטורים ימשוך פחות אמפר מאשר ימשוך אם יותקן ברכב עם 4 רדיאטורים בגלל התנגדות יותר נמוכה מפחות רדיאטורים. אותו כנ"ל אם יותקן מאחורי רדיאטור עבה לעומת רדיאטור דק. האמפרז' שיעבור דרך החיווט יגבר בהתאם להתנגדות שהמאוורר מתמודד איתה.
20 אמפר לא אומר שמדובר במאוורר חלש, אני הגעתי לממוצע של 25 אמפר קבוע עם מאווררים של 3800CFM אבל לזה גם תרמה צמת חשמל מתאימה לעומס המיועד.

boaz avrahami
01-03-20, 00:14
חוששני שאתה טועה וזיו בטח יפסוק...
הכוונה שלי לצריכה בעומס מלא ומה כמות האוויר המירבית שהמאוורר בעומס הזה מסוגל לתת.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

נדב ש.
01-03-20, 08:38
לא הבנתי,
אתה מוטרד מטמפרטורה של 100 מעלות עם מזגן בפקק ביום חם?
זאת טמפרטורה נורמאלית לחלוטין.

+1, בחום של יולי אוגוסט.
אבל זה גם תלוי גם איפה אתה מודד את ה 100 מעלות.

אגב, גם בפאגרו יש מערכת דומה שמסודרת קצת אחרת. פאן קלאץ מכני + מאורר חשמלי שנכנס לפעולה עם המזגן אבל (ופה אני חולק על six4life) בפאגרו יש גם חיישן טמפ שמפעיל את המאורר מעל טמפ מסיימת בלי תלות במזגן ואני משער שבגיפ שלך זה עובד דומה.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

קיים בעוד הרבה רכבים, גם בדיסקו 2, כשהטמפ' עולה ועוברת קו מסויים החשמלי ניכנס לפעולה בלי קשר עם/בלי מזגן, וד"א קורה מצב שהוא גם לא יפסיק(יופיע קוד תקלה במחשב הרכב שאומר שהטמפ' היתה גבוהה) עד לבדיקה ואיפוס עם סורק.

תומר, מהמעט ניסיון שלי, אם אתה כבר משנה אז קח מידות וכל הנתונים שצריך אבל תתקין את הכי גדול ויעיל שאתה יכול במסגרת המגבלות(אוברקיל זה מקובל באמריקה), רע זה לא יהיה.
+ מה שכתבו על ההתקנה, חייב תושבות ניפרדות ולא פלסטיקים ולא להיתפס על רדיאטור או כל דבר אחר שהוא יכול לשפשף ולגרום נזק מויברציות ונסיעות בשטח.

nickya
01-03-20, 16:46
זוהי סכמה של מערכת קירור של ליברטי עם חבילת HD. שימו לב היטב לשני המאווררים- האחד כפי שניתן לראות מכאני- ולפניו-עוד אחד-חשמלי

127590

מעבר לכך- הרדיאטור שלי אינו מופאר- אני הראשון שהזמין רדיאטור של רון דייויס- 3 שורות וכיוצא בזאת. זאת ועוד- המנוע שלי למעשה עשוי ברזל. הראשים אלומיניום. לרכב יש מצנן גיר נוסף. ומעבר לכך הפאן קלאץ' הוא SEVERE DUTY.

בהינתן שיש רדיאטור ופאן קלאצ' משודרגים, יש לי תחושה שהמאוור החשמלי רק מפריע.
אני במקומך הייתי מאוד סקרן לעשות ניסוי בלעדיו...
יום חם, נסיעה תוך רישום טמפ' (אפשר לעשות לוג בעזרת אפליקציה כמו Torque + סורק OBD), פירוק המאוורר החשמלי וחזרה על הנסיעה.

zivo
01-03-20, 19:07
חוששני שאתה טועה וזיו בטח יפסוק...
הכוונה שלי לצריכה בעומס מלא ומה כמות האוויר המירבית שהמאוורר בעומס הזה מסוגל לתת.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94
ביקשת שאני אפסוק, אז בבקשה :-)

1- מפוח סביר של 20A יתן הרבה יותר מ 1000CFM. המספרים הנפוצים ברשת - 2500-3000CFM, 15-20A . אבל כל אחד עם המדידות שלו (כלומר, 25A , 3800CFM נראים מספרים הגיוניים, אנ רק לא יודע איך בודקים CFM באמצעים ביתיים).

2- מפוח מהסוג הזה, בתצורת סחיבה, לא תהיה עליה בצריכת הזרם כתוצאה מהוספת ראדיאטור או איזה חסימה \ האטה לפני המפוך. לעומת זאת, חסימה של דחיפה, יכול תאורטית לעלות במעט את הצריכה (אבל גם זה לדעתי יהיה זניח).

3 - מזגן מאתגר מערכת קירור מבוססת פאן-קלאץ' בפקקים, מפני שהוא מעמיס על המנוע שמסתובב בסרק, וזה שילוב של פאן-קלאץ' איטי + עומס על המנוע (אותו הדבר, בזחילת סלעים), ווזה היתרון של פאן חשמלי שמסוגל לעבוד בהספק מלא, גם שהמנוע בסרק.

4- תומר, בנוסף להחלפת הפאן החשמלי, בדקת את מצב המסכה? יש לך בכלל מסכה (בשרטוט ראיתי שיש), ככל שהפאן חלש יותר (סלד נמוך) יש למסכה משמעות גדולה יותר.

boaz avrahami
01-03-20, 20:53
ביקשת שאני אפסוק, אז בבקשה :-)

1- מפוח סביר של 20A יתן הרבה יותר מ 1000CFM. המספרים הנפוצים ברשת - 2500-3000CFM, 15-20A . אבל כל אחד עם המדידות שלו (כלומר, 25A , 3800CFM נראים מספרים הגיוניים, אנ רק לא יודע איך בודקים CFM באמצעים ביתיים).

2- מפוח מהסוג הזה, בתצורת סחיבה, לא תהיה עליה בצריכת הזרם כתוצאה מהוספת ראדיאטור או איזה חסימה \ האטה לפני המפוך. לעומת זאת, חסימה של דחיפה, יכול תאורטית לעלות במעט את הצריכה (אבל גם זה לדעתי יהיה זניח).

3 - מזגן מאתגר מערכת קירור מבוססת פאן-קלאץ' בפקקים, מפני שהוא מעמיס על המנוע שמסתובב בסרק, וזה שילוב של פאן-קלאץ' איטי + עומס על המנוע (אותו הדבר, בזחילת סלעים), ווזה היתרון של פאן חשמלי שמסוגל לעבוד בהספק מלא, גם שהמנוע בסרק.

4- תומר, בנוסף להחלפת הפאן החשמלי, בדקת את מצב המסכה? יש לך בכלל מסכה (בשרטוט ראיתי שיש), ככל שהפאן חלש יותר (סלד נמוך) יש למסכה משמעות גדולה יותר.

מצטער... חשבתי שהשופט יותר רציני.
אני רק אשים את זה כאן.

https://www.malpasairflow.co.uk/itm/16-407mm-Fans/SPAL-16-407mm-Cooling-Fan-VA33-AP91-LL-65A-12v-2016-cfm-Pulling/30102803A

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

zivo
02-03-20, 11:27
בועז,
אני מנסה לעזור (לתת מושג, לא לבלבל את המוח ) , אתה מנסה להיות צודק בכח, וסתם מטעה.

1- המשפט המקורי שלך -"
20 אמפר זה מאוורר חלש. משהו סביב ה1000 cfm" .

בדיוק מאותו אתר שאתה שמת קישור, מאוורר "אח" מאותה הרשימה (שנים מעל מה שאתה שמת) -
https://www.malpasairflow.co.uk/itm/16-407mm-Fans/SPAL-16-407mm-Cooling-Fan-VA18-AP71-LL-59A-12v-2185-cfm-Pulling/30102049A

2185CFM צורך 17A!!! (אתה מוזמן לעבור על כל הרשימה - 1074/ 7.4, 1103/7, 2036/17.4, 2185/17, 1918/18.5, 2016/31.2, ותראה שמה ששמת, חריג).

כלומר, מ 20A ניתן להוציא יותר מכפול מה 1000CFM שאתה ציינת.
כתבתי במפורש "המספרים הנפוצים ברשת", וציינתי שאני לא יודע איך בודקים את זה באמצעים ביתיים.

2- לא דייקתי (בכוונה לא להעמיס, אבל אתה מתעקש, אז נסביר) לגבי הקשר בין גודל פיזי להספק ולגבי הגאומטריה של הכנפיים.
עבור אותו CFM, ככל שהמאוורר גדול יותר, הוא צריך פחות להאיץ את האוויר (משוואת הרציפות של ברנולי) ולכן עובד "קל" יותר . במילים אחרות הייחס זרם ל CFM יהיה טוב יותר.
אז אם זה לא ברור, הגודל כן קובע.

3- מבלי להכנס לאווירודינמיקה המדוייקת (של הכנף והזרימה של האוויר, זה כבר רחוק ממני ומשעמם), לכל נפח נתון (CFM) יהיה גודל אופטימלי. בנוסף, שים לב לצורה של הכנפים. לא במקרה הן שונות.
יש הבדל בין מאוורר שמיועד לדחוף למאוורר שמיועד למשוך(ובשניהם יש הנחות של הפרש לחצים שעבורו מתכננים).
יש שיקולים של חתך (עובי \ גובה ) של המאוורר (שנועד להיות תקוע במרווח צר).
ויש שיקולים של רעש ( אני חושב שזו הסיבה לנצילות הנמוכה במאוורר שאתה שמת בקישור, כתוב עליו שהוא שקט במיוחד?).

נחזור לענינו -
אני הייתי משתמש בחוט 2.5-3ממ"ר, מקפיד על מחבר טוב, וכמובן עובד עם ריילי.
הייתי מחבר דרך טרמוסטט אבל הייתי משקיע הרבה מחשבה בטמפ' ההפעלה (מאוד חשוב איפה ומה מודדים).
או במילם אחרות, לדעתי, המאוורר צריך להתווסף לפאן ולא להקדים אותו (יש פה הרבה שרמזו על הפעלה מוקדמת, זו טעות).
אני לא מכיר את המנוע המדובר (רמת המיחשוב שלו), אבל צריך לזכור שאם קר למנוע, הוא יעבוד, סתם, על תערובת עשירה, זה מיותר ומזיק.

boaz avrahami
02-03-20, 13:24
[emoji41]
בהצלחה עם המשחקים.
אני מנחש כיצד זה יגמר.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

ד ו ר ו ן
02-03-20, 18:58
[emoji41]
בהצלחה עם המשחקים.
אני מנחש כיצד זה יגמר.
Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94
כמו מוטי בננה בציריך.

IlanHadar
02-03-20, 21:36
בדיוק כמו שזיו כתב,היתה לי אותה בעיה פאן חשמלי שהתעייף לו המנוע,
בעליה קשה, סל"ד נמוכים, בחום קיץ גבוה עם מזגן, חום המנוע עלה ויש לי פאן קלאץ.

החלפת מנוע חשמלי, כל הוונטה פתרה הבעיה.
הבעיה לדעת שבאמת הוונטה תקולה, היא עובדת אבל לא במקסימום הספק.

asypeer
02-03-20, 22:39
יש מד ספיקה בכמה גרושים בעליאקספרס, תמדוד כמה
נותן המאוורר הנוכחי.

₪ 41.87 20% Off | Digital Anemometer Wind Speed Meter Air Velocity Flow Gauge Thermometer Wind Speed Measurement Instrument Airflow Sensor Meter
https://a.aliexpress.com/_BOvI3H

תרשום.
תלך לתבאור (נראה לי שזה שמו של היבואן של ספאל) עם המאוורר שלך ותבקש כזה בעוצמה הכי גבוהה שיש.
קח משהו bolt on, כדי להימנע מקומבינות של אזיקונים ושאר אילתורים.

Sent from my iPhone using Tapatalk

zivo
03-03-20, 01:10
יש מד ספיקה בכמה גרושים בעליאקספרס, תמדוד כמה
נותן המאוורר הנוכחי.

₪ 41.87 20ן¼… Off | Digital Anemometer Wind Speed Meter Air Velocity Flow Gauge Thermometer Wind Speed Measurement Instrument Airflow Sensor Meter
https://a.aliexpress.com/_BOvI3H

תבדוק את עצמך, זה מהירות אוויר, לא ספיקה.
תאורטית, אם אתה יודע את המהירות ואת שטח החתך, אתה יכול לחשב CFM, אבל זה לא פשוט (מה קורה בצדדים ובאמצע, איפה שהמנוע).

boaz avrahami
03-03-20, 07:37
CFM is short for cubic feet per minute (cu ft/min). It is a measurement of the velocity at which air flows into or out of a space. The CFM measurement often is used in reference to a computer's cooling system, and more typically in reference to an air-cooling system that is supporting overclocking.

ספיקה היא כמות זרימה ( נפח) לזמן נתון.
ברור אם כן ש CFM הוא ספיקה לפיכך

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

asypeer
03-03-20, 07:42
תסכים איתי שאם 2 מאווררים בגודל זהה יתנו מהירויות אויר שונות, ניתן להגיד שהספיקה שלהם שונה?

zivo
03-03-20, 08:59
CFM is short for cubic feet per minute (cu ft/min). It is a measurement of the velocity at which air flows into or out of a space. The CFM measurement often is used in reference to a computer's cooling system, and more typically in reference to an air-cooling system that is supporting overclocking.

ספיקה היא כמות זרימה ( נפח) לזמן נתון.
ברור אם כן ש CFM הוא ספיקה לפיכך

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

במה הערה הזו קידמה אותנו? למי היה ספק ש CFM זה נתון ספיקה?
עדיין, כדי לדעת במדוייק את הספיקה, אתה בבעיה.
אתה בבעיה מפני שמהירות הזרימה תהיה שונה בכל מני נקודות (ע"פ השטח), ומפני שאתה לא יודע לחשב במדוייק את השטח שדרכו זורם האוויר (למשל, מה אתה עושה עם המרכז, השטח של המנוע).

- - - Updated - - -

תסכים איתי שאם 2 מאווררים בגודל זהה יתנו מהירויות אויר שונות, ניתן להגיד שהספיקה שלהם שונה?

מסכים.
וגם מסכים אתך שהשמש זורחת במזרח.
אבל במה זה מקדם אותנו?

אני חושב שאתם סתם נסחבים לתאוריות ומספרים שאין לנו מה לעשות אתם.
כמו שכבר כתבו פה - צריך לקנות את ה SPL החזק ביותר, וולקוות שזה יספיק.

boaz avrahami
03-03-20, 09:38
במה הערה הזו קידמה אותנו? למי היה ספק ש CFM זה נתון ספיקה?
עדיין, כדי לדעת במדוייק את הספיקה, אתה בבעיה.
אתה בבעיה מפני שמהירות הזרימה תהיה שונה בכל מני נקודות (ע"פ השטח), ומפני שאתה לא יודע לחשב במדוייק את השטח שדרכו זורם האוויר (למשל, מה אתה עושה עם המרכז, השטח של המנוע).

- - - Updated - - -

מסכים.
וגם מסכים אתך שהשמש זורחת במזרח.
אבל במה זה מקדם אותנו?

ובמה זה מקדם אותנו?
זו המלצה כללית שאף פעם אי אפשר לטעות בה...

לפחות אפשר עם מד CFM לקבל אינדיקציה כללית בין שני מאווררים

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

סולי
03-03-20, 09:58
למרות שצברתי מעט ניסיון בהסבה שלי מפאן קלאץ לוונטה חשמלית...אני חושב שזה מקרה קלאסי של "האויב של הטוב .. זה היותר טוב".

במקרה הזה מערכת תקינה ורעננה לדעתי תתן תוצאה אופטימלית . לאמינות.. לכיס .. ולזמן הפנוי שלך תומר.

אישית נשמע לי שיש התאמה מאוד גבוהה בין הוונטה החשמלית המקורית לפאןקלאץ המכני... כל התעסקות במאווררים עלולה לדעתי לפגוע ביעילות, את זה כנראה נגלה אם תחליט להמשיך בקו הנוכחי.

אישית, הייתי בודק שהכל רענן ותקין ובן פחות מעשור.

הייתי בודק שיפור של קירור מערכת השימון למקרה קצה או אף שדרוג מכיוון משאבת המים, אבל שוב... כל עוד אין בעיה... ואתה אומר בעצמך שהבעיה העיקרית היא בראש המשתמש... אתה עלול להזיק לעיתים יותר מלהועיל.
מנוע שעובד בטמפ' נמוכה מטמפ העבודה שהגדיר היצרן וחייו מתקצרים משמעותית.
מכיר את בעיקר אצל היצרן שלך ומנוע ה4.0 ליטר 6ציל הטורי האגדי.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

נדב42
03-03-20, 10:04
ובמה זה מקדם אותנו?

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94בועז, לא הוצג פה מד cfm אלא מודד של מהירות אוויר בנקודה ספציפית, וגם אם תשתמש בו מול אותו מאוורר בנקודות שונות במרחקים שונים מהמרכז, תקבל תוצאות שונות.

כמובן שתיאורטית אפשר לעשות אינטגרציה (במובן המתחמטי) של כל הנקודות לאורך רדיוס המאוורר ומתוך החישוב הזה לקבל את ה-cfm, אבל זה לא באמת מעשי.

נדב ש.
03-03-20, 10:25

+1.

תתקדמו. 😂

סולי
03-03-20, 10:39
לא מן הנמנע שהספאל שתמצא ... שיהיה באותן מידות ייתן את אותו נתון cfm ואפילו ללא עמידות למים כמו וונטה חשמלית מקורית.
לא מחייב.. אבל שווה לעשות בדיקות מרובות כדי לא לחזור לנקודת ההתחלה מינוס כמה דולרים בארנק.

zivo
03-03-20, 11:01
ובמה זה מקדם אותנו?

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94
בועז,
כנראה שיש בעיה בעברית שלי, אז אני אנסה להסביר ברור יותר.
אין לך מד CFM!!! פשוט אין לך.
מה שיש לך, זה מד מהירות אוויר.
שמתעסקים במיזוג אוויר, ויש פתח "נקי" ( בלי מנוע או כל מני הפרעות מכניות), אז אפשר למדוד מהירות כמה שיותר קרוב ליציאה.
שיש לך שטח נתון, ומהירות זרימת האוויר ( והיא פחות או יותר אחידה בכל השטח), אתה יכול לחשב ספיקה (CFM).

שאתה מצמיד מאוורר יניקה על ראדיאטור, אין לך מושג איך לחשב את שטח החתך שדרכו זורם האוויר, וגם במהירויות יהיו שונות ( במקומות שונים לרוחב החתך).
ולכן, כמו שכתבתי בהתחלה, עם הרבה מאמץ, תקבל תוצאה מקורבת ולא מדוייקת.

מבלי לפגוע באף אחד, כל הדיון הזה, מזכיר לי את הדיון על הבחירת קפיצים לצ'ירוקי של נדב.
כולם יועצים לתיאוריה, כולם זורקים סיסמאות, אבל אף אחד לא יודע, באמצעות התיאוריות האלו, להמליץ איזה מוצר לקנות.
תאוריה לחוד, ופרקטיקה לחוד.

לפחות, במקרה הזה, ההחלטה קלה.
זה פרוייקט הרבה יותר פשוט וזול מקפיצים.
מרחב הטעות קטן.

כמה עולה SPL טוב?
כמה עולה התחליף שאתה חושב שהוא יותר טוב?
כמה אתה סומך על המספרים של התחליף?
מה הבעיה להחליט?!

hadtomer
03-03-20, 16:54
תודה רבה לכל המשיבים באשר הם.

למדתי הרבה- ואני גם מתחיל ליישם.

הדעות לכאן ולכאן בהחלט סייעו - ואני מודה שקשה להחליט לנוכח הטיעונים המוצדקים לכאורה משני הצדדים - גם הצד השמרני של בועז אברהמי שטוען שאם זה לא שבור אז אין מה לתקן וגם מהצד ההרפתקני של ZIVO שטוען שעם מחקר נכון ניתן להגיע לתוצאות.

מכיוון שבכל מקרה, עדיף לנסות ולהיכשל על פני לא לנסות ולא להיכשל- אני לעת עתה הולך על ניסוי וטעיה. הוזמן הבוקר מאוורר FLEX A LITE בספיקה של 2500 CFM- ובהתאם לעצות הטובות שקיבלתי כאן נבדק ה CFM של המאוורר המקורי החשמלי - והתשובה שהגיעה היתה שאף אחד לא יודע. בשום מקום בעולם. אבל כנראה שזה לא הרבה...........

לדאבוני לא ניתן לגשת ל SPAL ולבקש מאוורר תואם-מהסיבה הפשוטה שהמאוורר החשמלי המקורי אינו כזה שניתן להחליף ב SPAL. אבל-המאוורר המקורי החשמלי מגיע עם תושבת שתשמש בבוא הזמן להתקנת ה FLEX A LITE. וזה כבר טוב. אגב, לטובת העיניין אני שוב מדגיש מכיוון שהנושא המקורי מעט נשכח-זו לא החלפה של מאוורר מכאני בחשמלי. זו החלפה של חשמלי קיים בחשמלי יותר חזק.

לעינייננו-

ראשית - תודה למי שנתן עצות לא לחבר עם אזיקוני הפלסטיק העלובים. כבר עצה שווה זהב.

שנית - נושא המאוורר נלמד ונבדק- ולקחתי בחשבון את כל המידע.

שלישית - כאמור המאוורר יותאם לתושבת המאוורר החשמלי המקורית (יש לי ספייר ודרמל).

רביעית - אחרי המון בדיקות בפורומים יצר איתי קשר בחור אוסטרלי שנוהג על ליברטי על צמיגי 33עם אוהל גג - ושלח לי סרטון וכו. כמובן, גם הוא התחיל את ההסבר ב"אל תשאל את האמריקאים שום דבר, הם בוקים ודבילים ואם זה לא מגיע ארוז בניילון עם הוראות הפעלה, הם לא יודעים לחשוב מחוץ לקופסה ולהפעיל את הראש". האוסטרלי מריץ מאוורר SPAL שמושך 1600 CFM- וה SPAL שלו פועל בין הרדיאטור והפאן קלאצ'-ממש כמו שאני רוצה לעשות. הוא חיבר את שלו עם אזיקוני פלסטיק לרדיאטור- זה כבר שיקול שלו- ובניגוד אלי הוא עושה מדי שבועיים טיולים לאאוטבק (לא הסובארו) ובנתיים זה מחזיק- אבל אני אכן מעדיף את העצה הטובה שניתנה כאן.

האוסטרלי שלח לי סרטון וגם תרשימים די פשוטים - ואני מודה שאני לא חשמלאי - אבל מה שאני הבנתי ומן הסתם אני עוד אבדוק- זה שהוא מפעיל את המאוורר ישירות מן המצבר של הרכב - ויש לו בדרך ממסר- ואז העסק מתחבר לחיווט המקורי של מאוורר המפעל החשמלי. אני יודע - זה הסבר פשטני למדי וכמובן שאני לא מביא כאן את התמונה המלאה מבחינה מקצועית - אבל את הקוווים הכלליים נראה לי שהבנתם.

לגבי היעילות - האוסטרלי טוען שהמאוורר המקורי החשמלי של ג'יפ מצליח למשוך כ1000 CFM - אבל גם הוא מדגיש שהוא לא באמת יודע, כי אף אחד לא מדד את זה מעולם והוא לא מצליח למצוא נתון. אבל מה שהוא כן עשה היה לקחת אקדח חום (אני לא יודע אם זה המונח) ולמדוד את הטמפרטורה ברכב שלו בכל מיני נקודות - ברדיאטור, בבלוק, בראש השמאלי, בראש הימני וכיוצא בזאת. הוא עשה את זה יום אחד על המאוורר המקורי ויום אחד על המאוורר החלופי. הכל נעשה לדבריו באותם יומיים ובמזג אוויר כמעט זהה באותה חניה בבית האוסטרלי שלו (ברקע בטח היתה סירת דיג עמוסה בבנות דמויות מרגו רובי, ברביקיו ענק, מקרר מלא בירה ופרות שזינקו אל הגריל בצעקות מווווו איזה כיףףףףףף קח צלעעעעע"). התוצאה לדבריו חד משמעית: ברגע שהמאוורר החשמלי נכנס לפעולה - הטמפרטורה של המנוע באותן נקודות בדיוק נופלת בכמעט 12 מעלות צלזיוס. בעוד שעם המאוורר החשמלי המקורי הטמפרטורה יורדת בכשלוש עד חמש מעלות.

אני כמובן אעדכן בהמשך מי נגד מי- ולנוכח העובדה שכל החברים הטובים כאן כבר הציעו לעזור (נדב, הכוונה לנדב) אז זה מגניב ואני בטוח שבהמשך נעדכן.

שוב תודה לכולם

zivo
03-03-20, 17:36
תומר,
רק בשביל הדיוק (אם לא הייתי ברור), אני בעד הפרוייקט, אבל נגד המחקר התאורטי (CFM וזרמים).
מהרגע שהבנו שהזרם הוא סביר וניתן לבנות את זה בקלות, אני טוען שאין טעם לבזבז את הזמן על מדידות וחישובים.
צריך לקנות מאוורר "16 ? טוב (עם נתוני פתיחה טובים, ויצרן אמין), ולהתקין.

נדב ש.
03-03-20, 17:39
"אם לא תנסה- לא תדע".
לפעמים המשפט הזה כן עובד....

בהצלחה!

boaz avrahami
03-03-20, 20:52
שני דברים-

1. כתבתי די בהתחלה את המלצתי להפעיל ישירות מהמצבר על ידי ריליי אבל צריך ריליי עם דיודה.
המאוורר כשהוא מתסובב שלא מכח המצבר הוא גנרטור והייתה גם עוד סיבה שהסבירו לי למה צריך ואני כבר לא זוכר.

2. איך אתה יודע למדוד שהמאוורר החדש נותן תפוקה גדולה בשיעור ניכר מהקיים?

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

נדב42
03-03-20, 21:06
1. כתבתי די בהתחלה את המלצתי להפעיל ישירות מהמצבר על ידי ריליי אבל צריך ריליי עם דיודה.
המאוורר כשהוא מתסובב שלא מכח המצבר הוא גנרטור והייתה גם עוד סיבה שהסבירו לי למה צריך ואני כבר לא זוכר.

את זה אני לא מכיר.
תוכל לנסות לאתר את ההסבר ולשתף אותו כאן ?

boaz avrahami
03-03-20, 21:25
בבקשה הסבר של איציק.
מבדיקת השרטוט של הריליי נראה שרק ההסבר של איציק נכון.
במחשבה שניה, המעגל של הגנרציה מנותק ממקור מהמצבר בזמן שהוא כבוי.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200303/24444391cfae2e180580567ef554c8bc.jpg

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

נדב42
03-03-20, 21:47
אז למה צריך את הדיודה ?

hadtomer
03-03-20, 21:52

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

בוא נאמר ככה- אני נופח בשיעור ניכר מהקיים. הוא עלוב

חנן-ג'יפולוג
03-03-20, 22:03
אז למה צריך את הדיודה ?

לא צריך. ממסרים עם דיודה נדרשים כשהם מופעלים ע"י טרנזיסטורים ביחידת הבקרה, ובהנחה שאין כבר מיגון פנימי בתוך יחידת הבקרה.

אין קשר למה שהממסר מפעיל ובוודאי שאין צורך בהגנה כשמדובר בהפעלה ממפסק ולא מיחידת בקרה אלקטרונית.

סולי
04-03-20, 06:27

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

לא צריך למדוד,
רק לחבר את שניהם אחד ליד השני להשוות.
מאוורר שהוא 1000cfm בעוד השני 2500cfm...ההבדל בהחלט יהיה מורגש ביד...לא צריך מכשור מדידה לצורך השוואה.

-->