PDA

צפייה בגרסה מלאה : החלפת תאורת בקרת אקלים בדאסטר דור 1

yovavz
06-03-20, 17:31
מכירים את זה שפתאום שמתם לב שאין תאורה במתגים של המזגן?
זה נורא מעצבן ובמוסך לא תמיד רוצים להתעסק עם זה, או ששוכחים, למרות שביקשת שיסדרו.
יש לא מעט מדריכים ברשת כיצד להחליף את הנורות האלה, אבל לא מצאתי מדריך כזה לדאסטר מלבד מקום אחד בפורום בריטי (https://www.daciaforum.co.uk/forum/topic/33186-centre-console-heater-control-bulb-replacement/).
בנוסף, לא כ"כ הצלחתי להבין מה הדגם המדוייק של הנורות שצריך לקנות וכשידעתי, לא היה אותן לחנויות בסביבה.
אז הנה המדריך שהכנתי כדי להקל את העבודה למי שרוצה לעשות את זה בעצמו
אל חשש, לא מדובר במשימה מסובכת ונדרשות רק עדינות ואצבעות עם גמישות מינימלית.
זמן העבודה הצפוי 15-30 דק' לפעם ראשונה
להכין מראש:

לקנות 2 נורות מתאימות - הסוג המדוייק שמתאים הן נורות לתאורת לוח מחוונים (Dashboard) מהסוגים B8.5D או 509T שימו לב שאלו אינן נורות T5 הנפוצות והחלק הפלסטי של הנורה לא מתפרק ממנה. אני הזמנתי ב-eBay ממוכר באירופה (https://www.ebay.com/itm/2x-2721MF-OSRAM-1-2W-12V-B8-5d-instrument-interior-light-car-1-2W-B8-5d-Germany/323539843655?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3A IT&_trksid=p2057872.m2749.l2649) כדי לקצר את זמן המשלוח. ניתן למצוא נורות רגילות ונורות לד. אני העדפתי תאורה של נורה רגילה. הנורה המקורית:127689
להכין את הכלים הבאים:

גישטל/מחוט'ל (תלוי באסכולה הפולנית ממנה הגעת) לסיוע בניתוק חלקי פלסטיק ברכב (רצוי שלא יהיה ממתכת)
מברג טסטר לסיוע בניתוק מחברי חשמל
מברג טורקס T20 לפירוק הרדיו
בוקסה (רצוי ארוכה) 3/8 לסיוע בהחלפת הנורה (קל יותר לאחוז אותה)
קוד שחרור נעילה של הרדיו (במידה ומדובר במקורי וניתקת את הרדיו בתהליך הפירוק). הקוד רשום על מדבקה שמודבקת על הכריכה הקדמית של אחת החוברות של הרכב שאמורות להיות ברשותך.

127675
הנורות ברשותך, הכנת את ארגז הכלים ופינית את הסופ"ש (או שנכסת לבידוד קורונה)?
הגיע הזמן ל
תהליך ההחלפה
127677

מפרקים את מדפון הפלסטיק שבראש התא העליון מעל הקונסולה המרכזית. פשוט מושכים אותו ביד אופקית לכיוונכם. 127678
מפרקים את כיסוי הקונסולה המרכזית. מתחילים מהחלקים העליונים ומשחררים אותו לאט ובעדינות. שימו לב שיש לפחות מחבר חשמלי אחד שיש לשחרר לפני ששמים את הכיסוי בצד - יש לשחרר אותו בעדינות (אפשר להעזר בטסטר). ניתן להעזר בכלי לפירוק דאשבורד בכדי לבצע את ההפרדה הראשונית של הכיסוי. 127679127680127681
פותחים את ברגי הרדיו עם מברג הטורקס ושולפים אותו החוצה. 127686
לאחר שליפת הרדיו רצוי לפרק את כבל האנטנה ולנסות לשים את הרדיו על התא בראש הקונסולה מבלי לפרק את המחברים השונים עליו. אם יותר נוח לכם לפרק לגמרי את הרדיו, אפשר לנתק (בעדינות) את כל המחברים, אבל זה אומר שלאחר החיבור מחדש, תצטרכו להזין את קוד השחרור של הרדיו. 127685
לאחר פינוי הרדיו מחלל הקונסולה, נפתחת הגישה לחלק האחורי של מתגי בקרת האקלים. כעקרון אין צורך בפירוק נוסף וצריך רק קצת סבלנות, אוריינטציה מכנית בסיסית ואצבעות מעט גמישות. 127684 אם החלק האחורי של כפתורי הסיבוב של כיוון חום/קור ופתחי יציאת האוויר מפריעים, יש לסובב אותם לאחד הקצוות בכדי לפנות את הגישה. יש לאתר את המנורות הסוררות ולשלוף אותן. החיבור של המנורות הוא כמו חיבור ביונט - דורש רבע או חצי סיבוב (כנג כיוון השעון) בכדי לשחרר אותן ואז הן פשוט יוצאות בקלות (שימו לב שבגלל שראש הנורה לכיוונך בזמן הפירוק, כיוון הפתיחה הפוך גם הוא). יש שתי נורות ונראה לי ששווה בכל מקרה להחליף כבר את שתיהן, גם אם רק אחת עושה קונצים. 127687
לצורך הרכבת הנורות החדשות, אפשר להעזר בבוקסת 3/8 (רצוי ארוכה), שמתלבשת בול על החלק המרובע של הפלסטיק של הנורה. ניתן להפעיל סוויטש בתום ההרכבה כדי לראות שכעת הכל הסתדר ויש תאורה. 127688
ההרכבה מתבצעת בסדר הפוך של השלבים הנ"ל - יש לוודא שחיברתם חזרה את כל המחברים החשמליים שפירקתם. כיסוי הקונסולה נכנס למקום מלמטה כלפי מעלה בטפיחות עדינות.
אם בתהליך הפירוק ניתקתם לחלוטין את הרדיו, יש להזין כעת את הקוד לפתיחת הנעילה שלו.

עכשיו תוכלו לראות לאן מכוונים המתגים גם כשמחשיך.
דרך צלחה.

גיא
06-03-20, 17:36
מעולה !

אמנם אצלי טרם ... אבל זה בטח יבוא מתי שהוא

תןדה ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

bitfield
07-03-20, 20:55
יובב, באת לי בזמן, קרה לי לפני מספר ימים.

Sent from my GM1900 using Tapatalk

yovavz
08-03-20, 08:54
מעולה !

אמנם אצלי טרם ... אבל זה בטח יבוא מתי שהוא

תןדה ;)הרכב שלך הוא אנומליה

יובב, באת לי בזמן, קרה לי לפני מספר ימים
בשמחה

eran.a
11-03-20, 09:38
תודה על ההסבר המפורט.
גם אצלי עדיין הנורות מתפקדות (חמסה חמסה), אבל לא לעולם חוסן...

-->