PDA

צפייה בגרסה מלאה : לוח חשמל - הזנות וגנרטור (לא לקפוץ...)

gilur
31-03-20, 21:15
שאלה למביני עניין:

לוח חשמל דירתי - תלת פאזי.
אם בהפסקת חשמל מזינים רק פאזה אחת מגנרטור, (וכמובן שאי אפשר להפעיל צרכנים תלת פאזיים כמו מזגן...),
האם הלוח מתפקד תקין? או שיש בעיות - למשל מפסק נגד התחשמלות?

לא לקפוץ, אני יודע:
- זאת עבודה לחשמלאי.
- צריך מעגל ממתג או מפסק ידני על כל הפאזות
- הגנרטור יצטרך לעמוד בעומס של אותה פאזה
וכו' וכו'

השאלה היא להבנה עקרונית של פאזה אחת פעילה לוח תלת פאזי

תודה :)

boaz avrahami
31-03-20, 21:38
בדקתי אפשרות כזו עם חשמלאי.

ראשית המיתוג צריך להיות לשלושת הפאזות וגם לאפס + 4 חוטים.

אתה יכול תאורטית לעשות דבר כזה.
צריך להקפיד להוריד בלוח הביתי את כל מפסקי התלת פאזי למעט הראשי.

קח בחשבון שלחלק מהמכשירים יש זרם התנעה גבוה מהערך הפעלה השוטף ולכן חשב היטב את צריכת הגנרטור הנדרשת.
לדעתי סכום כל הצרכנים פלוס 10 אחוז.

תכניס למשוואה בוילר כי בחורף הוא מצרך חשוב.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

הירשפלד יובל
31-03-20, 23:22
לא יודע למה אתה מוטרד מהפסקות חשמל או מה קורה באיזורך. באופן יחסי אמינות החשמל בארץ גבוהה. לראייתי המכשיר היחיד שחשוב לדאוג לו בבית בעת הפסקת חשמל הוא המקרר/מקפיא. צריך לאתר איזו מ - 3 הפאזות RST מזינה/מזינות שקע/שקעי מקרר/מקררים ולאותה פאזה לחבר את פאזת הגנרטור. אם אתה מחזיק מס' מכשירי קירור/הקפאה והם לא יושבים על אותה פאזה , צריך יהיה לשנות חיווט פנימי בתוך לוח הבית ע"מ שכל המכשירים שאתה חפץ בהם יוזנו. בכל מקרה זו עבודה לחשמלאי עם רשיון ולו רק כדי שלא תגרום בטעות נזק לציוד/מכשירים ( מגע מקרי/חיבור 2 פאזות ולו בטעות יספק למכשירים 380/400v במקום 220/230v ) שלא לדבר על נזקים גדולים יותר שלצערנו הגיעו בארץ לשריפות כולל אחת בישוב שלי שכילתה דירה , נזק לרכוש בלבד. מפסק פחת תלת פאזי יוכל לתפקד ולעשות את עבודתו גם בזינה עם פאזה אחת , אבל כמו שציינתי ,נושא החשמל שמוגדר בחוק ברשיונות אפילו בימי הקורונה לא הגיע ללימוד מרחוק . אם תרצה אוכל לענות/להסביר בפרטי/טלפון.

tallevi
01-04-20, 01:19
אפשרי.

טל.

itayhi
01-04-20, 01:38
כמו שכתבו לך כאן, כן. אפשרי. יש בזה גם לא מעט שכל. אם תרצה הסברים מפורטים יותר, יש לי המון נסיון בהזנת גנרטורים ומערכות החלפה חח"י-גנרטור.
מס הטלפון בחתימה.
איתי

omri_t
01-04-20, 02:58
זה אפשרי.
זה גם לא מאוד מסובך.

הופכים את כל הבית לחד פאזי.
דורש ניתוק של הצרכנים התלת פאזיים.

זה דורש קונטקטורים מתאימים לצורך ניתוק מוחלט בין הרשת לגנרטור כולל האפס.

התאמת גנרטור לצרכנים חובה.

אצלי בבית יש גנרטור חירום בלוח החשמל אני ממתג.

gilur
01-04-20, 08:02
.....ראשית המיתוג צריך להיות לשלושת הפאזות וגם לאפס + 4 חוטים.
צריך להקפיד להוריד בלוח הביתי את כל מפסקי התלת פאזי למעט הראשי.
תכניס למשוואה בוילר כי בחורף הוא מצרך חשוב.
Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

אתה מתכוון שצריך לנתק את השתיים הנותרות, נכון?
הן לא יוזנו.
דוד חשמלי זאת ההתלבטות שלי. זה משנה את הגנרטור בשתי מדרגות למעלה (במקום נניח 3-4 קילו וואט, זה כבר יהיה 6...)

לא יודע למה אתה מוטרד מהפסקות חשמל או מה קורה באיזורך. באופן יחסי אמינות החשמל בארץ גבוהה. לראייתי המכשיר היחיד שחשוב לדאוג לו בבית בעת הפסקת חשמל הוא המקרר/מקפיא. צריך לאתר איזו מ - 3 הפאזות RST מזינה/מזינות שקע/שקעי מקרר/מקררים ולאותה פאזה לחבר את פאזת הגנרטור. אם אתה מחזיק מס' מכשירי קירור/הקפאה והם לא יושבים על אותה פאזה , צריך יהיה לשנות חיווט פנימי בתוך לוח הבית ע"מ שכל המכשירים שאתה חפץ בהם יוזנו..

מתחבר אחד לאחד מה שכתבת: לא מוטרד מהפסקות חשמל קטנות. אבל בית עם מקרר, מקפיא, ולא פחות חשוב - משאבת הסנקה במרתף - לכל צרה שכבר היו..., הם בעיקר השיקול.
הפסקה של חצי שעה לא מטרידה אותי. הפסקה של כמה שעות טובות שאחריה תזרוק מקפיא מלא בשר לפח - קצת חבל.

ברור שצריך להושיב את כל הציוד הרלוונטי על אותה פאזה

כמו שכתבו לך כאן, כן. אפשרי. יש בזה גם לא מעט שכל. אם תרצה הסברים מפורטים יותר, יש לי המון נסיון בהזנת גנרטורים ומערכות החלפה חח"י-גנרטור.
מס הטלפון בחתימה.
איתי

אתן לך צילצול :)
ובינתיים שאלה (לטובת כל מי שקורא כאן): מערכות החלפה אוטומטיות - יודעות לתפקד גם כשההזנה של ח"ח היא תלת פאזית והגנרטור רק אחת?

זה אפשרי.
הופכים את כל הבית לחד פאזי.
דורש ניתוק של הצרכנים התלת פאזיים.
זה דורש קונטקטורים מתאימים לצורך ניתוק מוחלט בין הרשת לגנרטור כולל האפס.

אצלי בבית יש גנרטור חירום בלוח החשמל אני ממתג.

למה להפוך את כל הבית ל-חד פאזי? (התכוונת אולי שחיברת את רוב הבית לאותה פאזה?)

ניתוק של צרכנים משולשים? יש לי שניים כאלה בבית: מזגן מרכזי וכיריים (שהן בכלל 2 פאזות מתוך 3). בהנחה שלא מפעילים אותם (כי הפיקוד שלהם יהיה על פאזה שלא מקבלת חשמל) יש בעיה שהם ישארו מחוברים ? (פאזה אחת "תרגיש" חשמל)

באיזה גנרטור אתה משתמש? (חברה / הספק)
מה חיברת אליו?
AVR סטנדרטי לא עושה לך בעית עם ציוד עדין?

תודה לכולם :)

boaz avrahami
01-04-20, 08:08
המפסק מיתוג בין חברת חשמל לגנרטור הוא מפסק שממתג בו זמנית 4 חוטים.
אחד לכל פאזה וגם האפס.
יש צורך לנתק את כל הארבעה מהלוח של חברת חשמל בזמן חיבור לגנרטור ולא רק את הפאזות.

אם אתה מסתפק בגנרטור פצפון של 2000-3000 וואט אז תחבר במקרה הצורך את הצרכנים עם כבל מאריך.
לחבר גנרטור מינימלי לבית זה סיפור של 6-10 שח. אם זה גדול עליך את לך לכיוון הפתרון הארעי.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

gilur
01-04-20, 09:27
לחבר גנרטור מינימלי לבית זה סיפור של 6-10 שח. אם זה גדול עליך את לך לכיוון הפתרון הארעי.
Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

6-10K אתה מתכוון ללוח חשמל ? או לכל הסיפור כולל גנרטור?

הפתרון ה"ארעי" היה הכיוון רק שבמקום להעביר כבל מאריך ממכשיר למכשיר המחשבה היא להגיע אליהם מהלוח. (בלי מיתוג אוטומטי. ידני לגמרי)

יונימוג אדום
01-04-20, 18:25
6-10K אתה מתכוון ללוח חשמל ? או לכל הסיפור כולל גנרטור?

הפתרון ה"ארעי" היה הכיוון רק שבמקום להעביר כבל מאריך ממכשיר למכשיר המחשבה היא להגיע אליהם מהלוח. (בלי מיתוג אוטומטי. ידני לגמרי)
נמחק.
ככה עשיתי במשך שבועיים כאשר נכנסתי לדירה חדשה ( לאחר טופס 4 ) וחברת החשמל עדיין לא חיברה חשמל קבוע .

אילן

boaz avrahami
01-04-20, 18:32
כנמחק .
ככה עשיתי במשך שבועיים כאשר נכנסתי לדירה חדשה ( לאחר טופס 4 ) וחברת החשמל עדיין לא חיברה חשמל קבוע .

אילן

אילן, נתת הסבר למה רק לחשמלאי מותר להתעסק בחשמל.

ההסבר שלך מתיחס אגב למצב אחר שבו איחדת את הפאזות בבית בלבד ולו היזנת מגנרטור.
מצב שונה- סכנות שונות.
את מה שעשית יכולת לבצע בקלות רבה לו היית מגשר במפסק הראשי את כל הפאזות.

בכל מקרה, התשובה שלך לא רלוונטית לשאלה של חיבור הגנרטור והיא גם מסוכנת מבחינה בטיחותית.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

itayhi
01-04-20, 19:52
אילן,
אני לא יכול אפילו להתחיל לתאר לך כמה מסוכן
האביזר שהצעת.
מציע לך למחוק את מה שכתבת. שלא ישאר בטעות
כתוב שחור על גבי לבן באתר.

בערך כמו לשים שמן בברקס תוף עם רגולאז׳
סגור מדי...

איתי

shmil
01-04-20, 20:15
כבל .......
אילן
big no!
big no no!!!!
יש לי גם תעודת חשמלאי גם תעודת עו"ד, גם רשיון של מהנדס, האמן לי שאני יודע מה אני אומר.

זה אולי האיסור הכי חמור שקיים בחשמל.
מסוכן בטירוף!!!
מציע לך לבקש מאחד המנהלים למחוק (כן, אני יודע שאני מנהל)

יונימוג אדום
01-04-20, 20:43
big no!
big no no!!!!
יש לי גם תעודת חשמלאי גם תעודת עו"ד, גם רשיון של מהנדס, האמן לי שאני יודע מה אני אומר.

זה אולי האיסור הכי חמור שקיים בחשמל.
מסוכן בטירוף!!!
מציע לך לבקש מאחד המנהלים למחוק (כן, אני יודע שאני מנהל)

אז תמחק - לי אין בעיה עם זה .
אני הזנתי את הלוח עם חשמל זמני חד פזי כאשר עדיין לא היה חיבור של חברת החשמל .
לרוב המקרר עבד והייתה תאורה בחדר השינה , כאשר היינו זקוקים לחימום הדוד פשוט העברתי את ההזנה לפזה אחרת .
האמן לי , אני לא מהיום מתעסק בחשמל , את מערכת החשמל ( תלת פזית ) של בית המלאכה שלי אני בניתי ( קודם הכל היה עם אביזרי - פטיש ) .
המערכת הזאת גם עברה ביקורת חברת חשמל בפעם הראשונה .

אילן

shmil
01-04-20, 20:47
נמחק כל מה שעסק בדבר האסור.
תודה

gilur
02-04-20, 13:29
ועוד קטנה:

לגבי ATS - כמה Overhead לוקחים בדר"כ ביחס להזנה הקיימת של חברת חשמל ? (או שלוקחים בדיוק את אותו הספק)

תודה

boaz avrahami
02-04-20, 14:41
לדעתי האוברלוד אמור להיות במקדם ביטחון שלו בדיוק כמו שיש במאמ״ת

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

tallevi
02-04-20, 15:02
נמחק כל מה שעסק בדבר האסור.
תודהגם מה שרשמתי היה אסור?

או שפשוט לא עמדת בביקורת?

טל.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

נמרוד
02-04-20, 15:20
נו די, עכשיו אני במתח... מה פספסתי?

erezgur
02-04-20, 16:54
נו די, עכשיו אני במתח... מה פספסתי?

למי שפספס:

היה כתוב <נמחק> אבל ש<נמחק> בזהירות

הירשפלד יובל
02-04-20, 18:12
לפות"ש ואחרים , כמי שמחזיק 2 רשיונות חשמל , אחד מהם למ"ג ונמנע מבחירה מעבודות פרטיות אני יכול רק לייעץ לך למה במידה ותרצה לעשות קונסטלציה כלשהי במערכת החשמל , " שווה " לך להביא איש מקצוע עם רשיון חשמל מתאים , ולשלם לו .

א : כל נזק שיגרם במהלך העבודה או כתוצאה ממנה הוא באחריות איש המקצוע וגם אמור להיות לו כיסוי ביטוחי לנזק שנגרם במהלך עבודתו או כתוצאה ממנה .

ב : בקרות אירוע כלשהו כתוצאה מאירוע חשמלי פנימי , קצר/נתק/מפגש פאזות , ( שריפה לא עלינו , נזק למכשירים )אירוע שיחייב פניה לחב' ביטוח ( במידה וקיים ) , חב' הביטוח תשמח אם יתברר לה שבוצעו עבודות לפי חוק החשמל במבנה המבוטח ע"י אנשים לא מורשים/מוסמכים וללא רשיון חשמל מתאים.

tallevi
02-04-20, 19:16
נו די, עכשיו אני במתח... מה פספסתי?בגדול...תקדים כלשהו...שעל פיו, ועל אותו המשקל, אין לפורומים כמו ג'יפולוג למשל, (סתם כי זו דוגמה מעולה...), מקום במרחבי הרשת.

אני בטוח שתוכל להתעדכן במפגש הסגל הקרוב שלכם, באמצעות זום כמובן...

טל.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

gilur
02-04-20, 23:43
לפות"ש ואחרים , כמי שמחזיק 2 רשיונות חשמל , אחד מהם למ"ג ונמנע מבחירה מעבודות פרטיות אני יכול רק לייעץ לך למה במידה ותרצה לעשות קונסטלציה כלשהי במערכת החשמל , " שווה " לך להביא איש מקצוע עם רשיון חשמל מתאים , ולשלם לו .

א : כל נזק שיגרם במהלך העבודה או כתוצאה ממנה הוא באחריות איש המקצוע וגם אמור להיות לו כיסוי ביטוחי לנזק שנגרם במהלך עבודתו או כתוצאה ממנה .

ב : בקרות אירוע כלשהו כתוצאה מאירוע חשמלי פנימי , קצר/נתק/מפגש פאזות , ( שריפה לא עלינו , נזק למכשירים )אירוע שיחייב פניה לחב' ביטוח ( במידה וקיים ) , חב' הביטוח תשמח אם יתברר לה שבוצעו עבודות לפי חוק החשמל במבנה המבוטח ע"י אנשים לא מורשים/מוסמכים וללא רשיון חשמל מתאים.

מסכים ומקבל כל מה שאמרת.
לפני שאני מחליט אם לעשות שינוי כלשהו, אני משתדל להבין אותו. מה האופציות, מה ההשלכות וכו' ולא להישאר שבוי בהעדפה של בעל מקצוע אחד (על ניסיונו והעדפותיו)
גם הפעם, מחכים בעזרתכם ומניך שזה יעזור לבחור את הפתרון הנכון.
ביצוע? לא לדאוג, אם יהיה שינוי, למרות ההבנה והידיים הטובות - יהיה פה חשמלאי.

תודה

gilur
03-04-20, 08:04
יובל / איתי / חשמלאים אחרים (שמבינים טוב את הנושא... ):

אני יכול לשים ATS על מעגל ולא על לוח שלם?

חשבתי על כיוון כזה:
לבודד את המכשירים החיוניים שלי למעגל אחד, ורק עליו לשים ATS עם גנרטור רלוונטי בגודל.

יעבוד? - מותר ?

itayhi
03-04-20, 11:02
תרים טלפון....

איתי

-->