PDA

צפייה בגרסה מלאה : חיבור מצברים בגילאים שונים בטור

בוזי
04-05-20, 22:23
הי,
לפני כשנה התקנתי בתור מצברי בית במוטורהום שלי, זוג מצברי 6 וולט, 420 א"ש וחיברתי אותם בטור. המצברים נטענים ממערכת סולארית בהספק נומינלי של 480 וואט ובחירום ניתן לטעון מהאלטרנטור או מגנרטור חיצוני.
לאחרונה גיליתי שאחד מהמצברים קץ בחייו - הוא אינו מחזיק טעינה, לאחר הפסקת הטעינה המתח שלו נופל ל 4.35 וולט. ניקוי מגעים, מילוי מים מזוקקים וטעינת recondition ממטען ה-ctek הגיבור לא הועילו, אללה ירחמו.
כיוון מחשבה אחד הוא לעבור לליתיום. היתרונות ברורים, אך קיבול של 200 אמפר שעה יהיה יקר מאוד, ומכיוון שהטכנולוגיה עדיין צעירה ולא מוכחת, לא בטוח שאכן ההוצאה הגדולה תשתלם.
כיוון נוסף, להחליף רק את המצבר התקול. בחיבור מקבילי לא הייתי מעלה על דעתי. בחיבור טורי? אשמח לשמוע את דעתכם.
עוד כיוון, הוא לשקול שנית את עניין החיבור בטור ואולי לעבור לזוג מצברי 12 וולט בחיבור מקבילי. לדעתי יש לחיבור כזה הרבה חסרונות, בעיקר כשהמצברים כבר לא חדשים ויתרון אחד - אם מצבר אחד נדפק, אפשר לנתק אותו ולהמשיך עם מחצית הקיבול.
אשמח לשמוע דעות ותובנות.
תודהhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20200504/6f8123611f6327fbb1e11a99e09db2dc.jpg

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

asafk
04-05-20, 22:32
אני חושב שלאורך שנים קדימה - מצבר ליתיום עשוי להיות האופציה המשתלמת.

אסף.

בוזי
04-05-20, 22:42
אני חושב שלאורך שנים קדימה - מצבר ליתיום עשוי להיות האופציה המשתלמת.

אסף.על הנייר, כלכלית הליתיום הכי משתלם.
אבל כמו שבמקרה הנ"ל מצבר עופרת חומצה של היצרן הכי נחשב - מת חודש אחרי תום האחריות, זה יכול לקרות גם למצבר ליתיום סיני. רק ששם זה יכאב לי בכיס הרבה יותר. אני חושב שהטכנולוגיה צעירה מדי בשביל שאוכל לסמוך עליה לטווח כ"כ ארוך. חוצמזה שיש לי חלומות על משאית 4*4...

zerez
04-05-20, 23:10
ליתיום היא טכנולוגיה מוכחת ועובדת ברכבים היברידיים וחשמליים, השאלה אם תוכל למצוא בארץ מישהו שבאמת מבין בזה וידע איך להתקין מערכת כזאת.
אני די שמרן בדברים האלה ובנתיים הייתי נשאר עם מצברי עופרת חומצה עם עדיפות לחיבור טורי.

איל מ
04-05-20, 23:22
ובקשר לשאלה הפותחת? אני גם בסיטואציה דומה במערכת חשמלית אחרת- שני מצברי 6v שמחוברים (וגם נטענים) בטור.

asafk
04-05-20, 23:30
ואין בעיה אמיתית שיהיו בגיל שונה. רק שיהיו בנפח זהה.

אסף.

בוזי
05-05-20, 00:47
תודה על התשובות. אבחר בפתרון הזול יחסית ואחליף מצבר אחד.
אגב, אני מעריך שהמצבר נדפק בגלל שהמגשר בין שני המצברים היה עם קורוזיה, וזאת למרות שניקיתי את המחברים מדי כמה חודשים.
המסקנה היא שצריך להקטין את מרווחי הטיפול במצברים ולרסס ספריי הגנה על הקטבים והחיבורים.

zivo
05-05-20, 01:38
על הנייר, כלכלית הליתיום הכי משתלם.
אבל כמו שבמקרה הנ"ל מצבר עופרת חומצה של היצרן הכי נחשב - מת חודש אחרי תום האחריות, זה יכול לקרות גם למצבר ליתיום סיני. רק ששם זה יכאב לי בכיס הרבה יותר. אני חושב שהטכנולוגיה צעירה מדי בשביל שאוכל לסמוך עליה לטווח כ"כ ארוך. חוצמזה שיש לי חלומות על משאית 4*4...

"לא מאמין באמונות טפלות, זה מביא מזל רע" :-)

אתה מתלבט בפרוייקט לא זול, בימים ששיחת טלפון לא עולה כסף, לא שווה לנסות לדבר עם יבואן?
שמתי פה כתבה, מציע לך לשאול.
אני לא אתפלא אם לא תופתע מהמחיר.
לגבי אחריות, אני סומך על אורך החיים של ליתיום פי כמה מזה של עופרת.
לדעתי, כל מצבר עופרת (של 200AH) עם יותר משנתיים אחריות, זה לקחת משכנתא.

וכן, חיבור מקבילי הרבה יותר נכון.

-->