PDA

צפייה בגרסה מלאה : החלפת צינורית לחץ/וואקום במכלול הטורבו/EGR בדאסטר 1.5 dci 2015

yovavz
06-05-20, 23:43
אמש, בעודי מפלס דרכי לעבודה בבוקר, נשמע פתע קול פקיעה רם.
בהתחלה חשבתי שסתם ניתז אל תחתית הרכב שלי איזה עב"מ כלשהו אחד מיני רבים שכבישי בירתנו משופעים בהם.
אחרי כן, כשלמלודיה הרגילה של הרכב התווספו אוושושי בריחת לחץ אוויר, שהתגברו כל אימת שלחצתי על דוושת התאוצה, התחילו מחשבותי לנדוד לאותה הודעה של גיא על צינורית טורבו סוררת שפקעה אצלו (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/100553-%D7%93%D7%90%D7%A1%D7%98%D7%A8-%D7%98%D7%95%D7%91-%D7%90%D7%95-%D7%A8%D7%A2-%D7%9C%D7%A9%D7%98%D7%97?p=878154&viewfull=1#post878154).
היום, לאחר בירור האפשרויות העומדות בפני, נסעתי אחר כבוד אל מוסך היבואן והפכתי לבעליה הגאה של צינורית חדשה בעבור כ-320 זוזים.
היות ולא היה נראה לי שדרוש הרבה זמן או מיכשור מורכב להחלפת הצינורית ביצעתי את ההחלפה לבד ולהלן אביא את תיאור תהליך ההחלפה למען חובבי ה-DIY.
לפי מה יודעים שמדובר בצינורית הזו?

קול פקיעה במהלך הנסיעה
לאחר מכן רחשושים אוושושים של פליטת/יניקת אוויר שמתגברים ככל שלוחצים יותר על דוושת התאוצה (בעיקר בנסיעה בהילוך ופחות בניוטראל).
כשלוחצים לחיצה מהירה וחזקה זה נשמע קצת כמו רצועה מחליקה.
אפשר למשש די בקלות את צינורית הגומי ולחוש את מצבה אם שולחים את האצבעות בין קיר האש לקצה השמאלי של המכלול המורכב מעל הסעפת. הצינורית נמצאת מאחורי ומתחת צינור הפלסטיק הגדול וממשיכה בקו אחד כלפי מטה מתחת לקונקטור חדמלי שנמצא שם. לצערי אין לי תמונה טובה של המיקום, אך זפחות מסובך ממה שזה נשמע. התחושה היא שהצינורית גמישה ורכה מדי למגע. אם יש איתכם עוד מישהו שיכול ללחוץ על דוושת התאוצה כשהמנוע פועל, אתם תרגישו את בריחת הלחץ היטב (זהירות מכוויות).

מה צריך להכין לפני?
החלק החדש - יכול להגיע ב-2 צורות

מק"ט 223211824R - נקרא אצל היבואן "צינור מערכת ווקום" ומגיע עם צינורית גומי משוריין קצרה הצמודה עם טבעת לחיצה לצינורית מתכת. - זה החלק שקניתי. 128994
מק"ט 223211229R - רק צינורית הגומי המשוריין. לפי מחירון קרסו כעת, מחירו כ-160 ש"ח (לא היה במלאי).
אם מישהו רוצה למצוא שלא לפי מק"ט, פרטי הצינורית שמדדתי (לא מתחייב על הדיוק):

קוטר פנימי כ-6 מ"מ
קוטר חיצוני כ-15 מ"מ
שכבה/ות ארוגות באמצע הדופן
אורך כ-66 מ"מ

בכדי לבצע את העבודה צריך את הכלים הבאים:

מברג שטוח או מברג בוקסה לבאנדים ממתכת
בוקסה 13 מ"מ וידית ראטצ'ט קצרה
שפיץ פלאייר מכופף (לא חובה - פשוט מקל על החיים)
אצבעות עם מינימום גמישות (נקניקיות מרגז - בסדר; צ'וריסוס עבות - פחות)

שלבי העבודה:

מסירים את צינור האוויר בין הפילטר לצינור הפלסטיק שמעל הסעפת (נדמה לי שהוא הולך אל האינטרקולר). ההסרה מתבצעת ע"י שחרור הבאנדים בשני קצות הצינור, ניתוק כבל שמוצמד לצינור ואז מכווצים אותו כדי להוריד כל אחד מקצותיו ומניחים בצד. 128995
מאתרים בגישוש את ראש הבורג המחבר את צינורית המתכתית אל מכלול הפליטה. המיקום שלו לא נוח לגישה (אם לא מפרקים את כל הגשעפט של ה-EGR או מה שזה לא יהיה שמורכב שם על הסעפת). אפשר למצוא אותו באמצעות מישוש לאורך הצינורית הסוררת, - צריך להכנס מעבר לצינורות החימום/קירור שמסתובבים שם. הפתיחה של הבורג נעשית באמצעות בוקסה 13 מ"מ וידית הראטצ'ט צריכה להיכנס כלפי מטה באלכסון לכיוון קיר האש - מה שיאפשר לעבוד איתה ולפתוח את הבורג. 128996128997 לאחר הסרת הבורג, רצוי לנקות אותו עם תרסיס קרבורטורים או דגריזר כלשהו, לפני שמחברים איתו את הצינורית החדשה.
לאחר שהבורג מוסר, צינורית המתכת זזה באופן חופשי ונשארת תלויה רק על צינורית הגומי שעדיין מולבשת על צינורית בקצה השני.
מכווצים את שולי בנד המתכת (כדי להרחיב אותו) שמחזיק את הקצה השני של צינורית הגומי ומחליקים אותו מעט כלפי מטה. ניתן להיעזר בשפיץ פלייר מכופף שמקל על הגישה. לאחר מכן מושכים את הצינורית כלפי מטה ומשחררים אותה מהצינורית עליה היא מולבשת. יש להעביר את הבאנד הקפיצי לצינורית החדשה. בשלב זה הסתיים הפירוק ואפשר להרכיב את הצינורית החדשה בסדר הפוך.

מעט תובנות נוספות:
עקרונית, אין שום סיבה הגיונית שלא להסתפק בקניה של צינורית הגומי בלבד (לפי המק"ט הרשום למעלה), במיוחד אם מזמינים מחו"ל מראש לצורך תחזוקה מונעת. אני מניח שניתן לחסוך כך לא מעט. במקרה וזו האפשרות הנבחרת, חשוב לנקות היטב את צינורית המתכת עם חומרים חזקים ולוודא שהמעבר בתוכה נקי לחלוטין וחלק לפני שמחברים אותה שוב. צריך להכין מראש באנד מתכת חזק שיתפוס את צינורית הגומי על צינורית המתכת במקום הבאנד המקורי (באנד לחיצה). 128998 סדר הפעולות צריך להיות זהה בתוספת שלב לניקוי הצינורית והרכבת צינורית הגומי על המתכתית לפני ההחזרה למקום.
לגבי אילתור צינוריות גומי תחליפיות הזהירו אותי שסיכוי גבוה שהן לא יחזיקו מעמד - לשיקולכם.
מספר תמונות נוספות לסיוע:
הצינורית עליה מולבשת צינורית הגומי - מבט מלמעלה 128999, מאחור (מכיוון קיר האש אל קידמת הרכב) 129000וכאשר הצינורית החדשה מורכבת 129001
חדש מול ישן 129002 והשוואה של פרופיל הצינוריות 129003

בהצלחה :)

גיא
07-05-20, 01:24
אלוף אתה !!

תודה :)

bitfield
07-05-20, 10:27
תודה רבה יובב!

Sent from my GM1900 using Tapatalk

zivo
07-05-20, 12:21
לגבי אילתור צינוריות גומי תחליפיות הזהירו אותי שסיכוי גבוה שהן לא יחזיקו מעמד - לשיקולכם.

כל הכבוד.
רק הערה לגבי צינור חלפי -
המחירים של החלפים בארץ, משוגעים.
אני לא מבין מה כל כך מיוחד בצינורית הזו או בלחצים שהיא צריכה לעמוד בהם (שים לב למחבר למניפול, זה צעצוע).
אני בטוח שיש פה הרבה אנשים שיכולים להמליץ על סוג ויצרן של צינור כזה.
בכל מקרה, אם אני בעלים של דאסטר, אני מחזיק חתיכת צינורית כזו ושני בנדים.

opl
07-05-20, 12:49
ככה מייצרים הכנסה. מפחידים אותך שמוצר שקיים שנים ועובד ב1000 רכבים אחרים פתאום לא מספיק טוב לרכב שלך. סליחה.

yovavz
07-05-20, 13:22
תודה על המחמאות.
לגבי הצינורות התחליפיים (לא מקוריים), לטובת אותם אלו שלא מעוניינים 'להשקיע' בכיסו של היבואן רשמתי את המידות של צינורית הגומי.
למען הסר ספק, אם היתה בידי צינורית מתאימה בזמינות מידית ובעלות נמוכה יותר, כנראה שהייתי שם אותה ולא קונה את המקור.
כשהבנתי את מהות התקלה חיפשתי אלטרנטיבות בזמינות מיידית ולא מצאתי ולכן קניתי את החלק המקורי המלא.
בנוסף, אדם שאני מעריך את מקצועיותו, נסיונו והכרותו עם רכבים ממוצא צרפתי, אמר לי שכל הנסיונות שלו להשתמש בצינוריות חלופיות במקרים דומים הסתיימו בחוסר עמידות שלהן. לא נראה לי שהיה מעורב בזה אינטרס עסקי כלשהו.
אשמח אם מישהו מהקוראים/מגיבים יפנה למוצרים תחליפיים איכותיים וזולים - גם כאלו שאפשר להזמין מראש ולשמור לעת מצוק, כפי שזיו הציע.

snirm
07-05-20, 14:22
תודה על המידע, בהחלט נשמע שצריך להחזיק צינורית כזו ברכב...

מצורף שרטוט פיצוץ עם מיקום החלק.
129018

בוזי
07-05-20, 14:36
מי שכבר החליף, אנא שתפו אחרי כמה שנים וק"מ.
מי שטרם החליף, שייתייחס למידע הנ"ל בתור המלצה להחלפה יזומה, וככל הנראה לא יתקע עם התקלה הזו לעולם.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

bitfield
07-05-20, 14:54
החלפתי אחרי כ-3.5 שנים ו-130000ק"מ

Sent from my GM1900 using Tapatalk

גיא
07-05-20, 15:09
החלפתי אחרי 5 שנים ו 145000 קמ

גם אני קבלתי מידע שאני לא רואה סיבה לחשוד שיש בו איזה עניין עסקי שצינור חליפי גנרי יחזיק פחות.
ותכלס, לא ראיתי סיבה להתקמצן דווקא פה.

איל מ
07-05-20, 15:22
במערכת הסולר של הרכב שלי יש צינורות גומי שעומדים בלחצים אדירים (ואני מניח שבכל רכב עם מסילה משותפת). לא רואה סיבה שצינור כזה לא יהיה טוב גם כאן. קניתי כאלו בזמנו בכלום כסף. גנריים לחלוטין. באורך הזה, יש לא מעט בעלי עסקים שיתנו לכם גם בחינם, וגם אם תקנו ביתירות, יהיה לכם צינור גומי לתיקוני חירום באוטו (צינור כזה הציל לא מעט חברים בטיולים, או סתם בשולי הכביש).

yovavz
07-05-20, 15:57
הרכב שלי בן כ-5.5 שנים ונדמה לי שאני על כ-110,000 ק"מ (לא בדקתי מזמן)
החלפה יזומה כתחזוקה מונעת, כמו שבועז הציע מאוד פשוטה והגיונית.

קניתי כאלו בזמנו בכלום כסף. גנריים לחלוטין. באורך הזה, יש לא מעט בעלי עסקים שיתנו לכם גם בחינם, וגם אם תקנו ביתירות, יהיה לכם צינור גומי לתיקוני חירום באוטו (צינור כזה הציל לא מעט חברים בטיולים, או סתם בשולי הכביש).
איל, יש לך הצעה או המלצה ספציפית על מוצר/חנות?
איך קוראים לצינורות האלה (שם שיבינו בחנויות החלפים)?

איל מ
07-05-20, 16:14
כל חנות גומי.
אני ביקשתי צינור גומי משוריין ללחץ גבה לסולר ולשמן. כשאצליח לחבור לאוטו שלי בסוף הקורונה אראה מה רשום עליו. הצינור קשיח מאוד ביד, וקשה מאוד להלביש אותו על צנרת הברזל.
מזכיר בתחושה את הצינורות לחץ הידראולי של מחפרון/שופל, רק בקוטר קטן יותר.

erby
08-05-20, 08:29
אצלי פקע ב105000 קמ.
הרכב היה בן 3.5 בערך.

סימפטום מובהק נוסף שלא הוזכר כאן, ירידה משמעותית בסחיבה.
הרכב לא מאיץ כרגיל בתגובה ללחיצה על דוושת הגז.

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk

asafk
08-05-20, 11:32
רק שימו לב שצינור לחץ לא בהכרח מתאים לואקום.

אסף.

eran.a
05-06-20, 09:52
לאור הכתוב, בוצעה החלפה יזומה של הצינורית בטיפול האחרון.
שוב תודה על המידע.

-->