PDA

צפייה בגרסה מלאה : בניית מערכת חשמל מאפס

shmil
18-02-06, 12:53
מאחר ובתקופה האחרונה עלתה מספר פעמים השאלה איך לבנות מאפס מערכת חשמל מחדש (מיכה, עודד, טל ועוד), מטרת השרשור להסביר דווקא למה לא לנסות לבנות מערכת חשמל מחדש מאפס, וזאת לאחר שסימתי לבנות את המערכת הבסיסית (פנסים, איתות, צופר, ברקס רברס והתנעה) ולפני רדיו, חלונות חשמל, נעילה מרכזית, מזגנים, וישרים, תאורת פנים ושעונים.:wink:
לחילופים, אם מישהו ירצה לבנות, יוכל להסתייע בכתוב כאן.

המצרכים -
4 מערכות חשמל שירדו מכלי רכב (1 ג'יפ, 1 טרנזיט, 1 אופל ועוד חלקים נוספים) הן לצורך מלאי חוטים בעובי שונה ובצבעים שונים, הן לצורך הורדת מחברים (קונקטורים) והן לצורך שימוש בצינורות השרשוריים שלהן.
מלחם בעוצמה של 200W (צריך גם לעבוד על חוטי 8 מ"מ).
5 מטר בידוד מתכווץ בעוביים שונים.
סופיות חוט מכל הסוגים.
ידע והבנה בחשמל.
מחשב לתכנון מערכת החשמל ולרישום הצבעים השונים בכל מחבר קונקטור ומתג.
10 גלילי איזולירבנד.
3 שבועות - מתוכם שבוע מלא - כל היום כל יום.
אינסוף סבלנות:twisted:

בתמונה הראשונה - אוסף מערכות החשמל שנבזזו לאחר ההשחתה.
בתמונה השנייה - איך נראית מערכת החשמל בתוך הרכב לאחר סיום המערכת הבסיסית. כל החוטים הגלויים ממתינים למערכות השונות שציינתי שעדיין אינן מוכנות. מכל המערכות השונות, בסוף בחרתי בתיבת פיוזים של סיקס. היתה הכי קטנה, והתאימה הכי טוב לצרכים המתוכננים שלי, אם כי חוברה לא שני חלקי קיר האש.
בתמונה השלישית - המערכת בתוך המנוע וליד קיר האש, סופית. לאחר חיבור קונקטורים ותיבת ריליים.

המלצתי - להתחיל דווקא מבחוץ פנימה. כך קטן הסיכוי לשכוח חוט שיוצא לאנשהו לאחר שכבר סיימתם את המערכת.

tayrie
18-02-06, 14:33
מטרת השרשור להסביר דווקא למה לא לנסות לבנות מערכת חשמל מחדש מאפס.

בשביל זה היה מספיק לשים את התמונה הזאת בגדול ... :wink:
http://img479.imageshack.us/img479/7076/time0di.jpg
למי שלא הבין לשמיל יש יותר מידי ניסיון שאין לכם , תרפו מזה.

ולנושא...איך בוחרים עובי חוט?
http://www.stu-offroad.com/electrical/elec1/wire-1.htm

lizard
18-02-06, 14:34
שאלה בבקשה :-)
איך חיברת את הקופסאת פיוזים? אני מעוניין לחבר אותה בתוך חלל הנהג ולא חצי על קיר האש. אני יוצא מנק' הנחה שזה יכול לשפר את העמידות בפני מים. אם לא, אז לא משנה :wink:
גם אני עומד לפני שיפוץ קומפלט, הכול כולל הכול, של מערכת החשמל בסיקס שלי.
רק שאני השקעתי את ה150 דולר וקניתי מערכת 12 מעגלים במצב של 90% מוכן. מערכת מוכנה קומפלט, להרכיב ולנסוע, עולה בסביבות ה350-600 דולר.

אגב, אם תצטרך חלקים מסיקס תן קריאה אולי אוכל לעזור לך.

shmil
18-02-06, 19:54
הבעייה בעמידות למים היא לא בתיבת הפיוזים, אלא בשני חלקיה האחרים, אלו שמתחברים משני צידי קיר האש, וביניהם מחבר בורג מרכזי.
אכן עיקר בעיות החשמל הם משם, שכן הקונקטורים שבין שני התיבה מקבלים דווקא זפת, שנוזלת ביניהם כשהאזור מתחמם, וביחד עם קורוזיה יוצרים נתקים.
אני ויתרתי על העברה דרך שני חלקים אלו, כפי שניתן לראות בתמונת תא המנוע, והעברתי חוט רציף. השתמשתי רק בחלק השלישי, זה שמחובר אל השניים האחרים בשני ברגי פיליפס, ודווקא ממנו אין סכנת מים, כי הוא באזור יבש (למי שלא טובע באגם).
התיבה אצלי ממקומת היכן שממוקמת גם בגלל שאני שונא את המיקום שלה בסיקס, שלא ניתן לראות כלום אם לא נשכבים צמוד לרצפה, גם בגלל שמילא לא היה לי מקום שם, וגם כי אצלי הכל נבנה מאפס ויכולתי למקם היכן שרציתי.

אם קנית צמה אני מניח שהיא מגיע עם שלושת החלקים הללו חדשים, ולכן מומלץ שתשאיר אוצה היכן שהיא.

הכי חשוב - כן, מודה, קו היצור של דובק ממשיך לעבוד רק בגללי.
וברצינות- על איזו חפיסת סיגריות אחרת ניתן לכתוב בבירור? :wink:

Bulldog
19-02-06, 19:55
שמיל, אני דווקא חושב אחרת.
אני אומנם הלכתי רק על מערכת בסיסית.
אורות, בלם, חנייה, רוורס, איתות, צופר, אורות נוספים קדימה ואחורה, משבתי התנעה, וישרים וכ"ו.
לא שחטתי כלום משום רכב אחר לשם שיוני, יותר נכון, שחטתי את כל המערכת הישנה והים המערכת שיש לי לא דומה לשום דבר אחר.
אבל...
יש לי מערכת אמינה, עם חוטים הרבה יותר עבים, פיוזים מסודרים מעל הראש, ריליים לכל צרכן מעל 50 ואט בתוך קופסאות מוגנות חום אש ומים.
אז נכון, פלוס יכול להיות ירוק, כחול, אדום, צהוב, חום וגם שחור, אבל היי, מי יצליח להבין את זה ולהניע אותו?

moriseven
19-02-06, 20:51
טוב, אז השאלה העיקרית שלי בנתיים היא, איפה אני משיג צינור שרשורי לחשמל של רכב?(הצינור השחור) וגם איפה ניתן להשיג שרינקים (בידוד מתכווץ לא פסיכולוג)
צינור שרשורי לחשמל של בניין(הירוק) יש לי אבל זה חרא של צינור דק יותר ולא מתאים לרכב.
אני צריך בעיקר להאריך חלק מהחוטים בתא המנוע כדי לסדר אותם כמו שצריך מבחינת הריצה שלו לאורך תא המנוע בתוך השרשורי האם פשוט לחתוך ולהלחים תוספת?

shmil
19-02-06, 20:58
נכון, עומר, אפשר גם לבנות מערכת שלמה רק עם חוטים אדומים. היא אפילו תעבוד.

אבל בפעם הראשונה שתתגלה בעייה, והרי זה רק עניין של זמן, אתה תקלל את הכלב (;-) ) שלא הקפיד על צבעים וסדר בבנייה.

לחילופין, אם תרצה להוסיף צרכן לא על קו ראשי או ישר מהתיבה, צפוייה לך בעייה..

לראייה - כל שרשורי הסופות/סיקסים על איך לא מוצאים ידיים ורגליים בתוך החוטיאדה.....

Bulldog
19-02-06, 21:11
נכון, עומר, אפשר גם לבנות מערכת שלמה רק עם חוטים אדומים. היא אפילו תעבוד.

אבל בפעם הראשונה שתתגלה בעייה, והרי זה רק עניין של זמן, אתה תקלל את הכלב (;-) ) שלא הקפיד על צבעים וסדר בבנייה.

לחילופין, אם תרצה להוסיף צרכן לא על קו ראשי או ישר מהתיבה, צפוייה לך בעייה..

לראייה - כל שרשורי הסופות/סיקסים על איך לא מוצאים ידיים ורגליים בתוך החוטיאדה.....

תקשיב, הסכימות ימכרו עם האוטו (אם בכלל הוא ימכר אי פעם), כל אדם אחר שינסה להבין מה הולך שם דינו אובדן שפיות.
ולמה שיהיו בעיות? הכל חדש ולא ממוחשב, סופיות לחוצות, שרינקים מכווצים, מסודר בשרשורי., איזה תקלות יכולות להיות?

shmil
19-02-06, 21:41
כמו שאמרת,עומר, אני מסכים איתך: "כל אדם אחר שינסה להבין מה הולך שם דינו אובדן שפיות".
למה שיתקלקל - כי נוסעים בבוץ, ומפרקים כנף, וכי פטיש נוחת בדיוק על השרשורי, וכי איזה מטומטם שניסה כן לגנוב את הג'יפ ולא הצליח בגלל מערכת החשמל הצליח לחתוך בדיוק את 4 החוטים האדומים הצמודים....;-)

מוריס-
בכל חנויות האלקטרוניקה בשדרות הרציון ליד התחנה המרכזית יש בידוד מתכווץ (שרינק), באזור התעשייה בנתניה מצאתי גם אצל א.ד.ר. אורון מאחורי ע.מ. חלפים ברחוב הראשי, ואני מניח אם כך שבכל חנות גדולה לציוד וחומרים לחשמלאים.
צינור שרשורי שחור לרכב הוא כבר יותר בעייתי. בעיקר בגללו נזקקתי לכל כך הרבה צמות. אם זה היה רק חוטים היו מספיקות לי פחות.

אין בעייה לחתוך ולהלחים תוספת, אם אתה בטוח בעוצמת המלחם ובאיכות ההלחמה.
תשתדל, אגב, לחתוך את החוטים לא בקו מקביל כולם יחד, שאז עם ההלחמה והבידוד יהיה לך "תפוח" באמצע הקו, וגם סיכוי גדול יותר לקצרים אח"כ, אלא כל חוט בהפרש של שני ס"מ מקודמו, מה שגם ימנע את ה"תפוח בגרון הנחש", וגם יקטין את הסיכוי לצרים מאוחרים יותר, אם וכשהבידודים יפגעו.

lizard
19-02-06, 22:14
מוריס, אם תרצה לקנות גליל שלם של צינור שירשורי במשותף אז צור קשר. בהנחה כמובן שלא צריך למכור את יהלומי הכתר בשביל זה.

תומר א.
20-02-06, 22:34
ידע והבנה בחשמל.- משפט הקטן אבל המשמעות גדולה
מחשב לתכנון מערכת החשמל ולרישום הצבעים השונים בכל מחבר קונקטור ומתג- אם אתה יקה,
מחברת זה מספיק
10 גלילי איזולירבנד. מהסוג הטוב יש כמה סוגים של איזולירבנד תשקיעו באיכותי כי הזבל יעלה לכם ביוקר
3 שבועות - מתוכם שבוע מלא - כל היום כל יום.כן בטח :twisted:
אינסוף סבלנות:twisted: וחבר טלפוני

-->