PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלות בנושאי רעידות, תדרים ושאר תיאוריה בנושא

אלון_ק
19-02-06, 23:43
אני מתחיל להתעמק בנושא הויברציות במכונות. אני עוד רחוק מהקורסים עצמם (זו התעניינות גרידא) אז נא לקחת בחשבון שההבנה שלי בנושא כנראה עוד לא ממש בשמיים.

1. רעידות סינכרוניות ואסינכרוניות (synchronous, asynchronous):

אם ניקח גרפי ויברציה של מערכת מורכבת, רכב לדוגמא, אנחנו נקבל אזורים חופפים בין הגרפים (סינכרוניים) ואזורים לא חופפים (אסינכרוניים).
עבור רעידה סינכרונית של מספר מקורות שונים בעלי תדר זהה האמלפיטודה הכוללת תהיה סכום האמפליטודות.
עבור רעידה אסינכרונית האמפליטודה תהיה שווה לאפליטודה הגדולה ביותר.

זו ההגדרה כפי שאני הבנתי אותה עד עכשיו. לגבי הרעידות הסינכרוניות, זה מאוד הגיוני; אני יכול לקחת נקודה בזמן (ציר X) ולדעת מה תהיה אמפליטודת הרעידה שם. הבעיה שלי היא ברעידה האסינכרונית, שם עבור נקודה בזמן אני מקבל בדיוק אותו דבר; נכון שהתדירות שונה ולכן הגרפים אינם חופפים על ציר הזמן, אבל בנקודה נתונה אני לוקח קו ישר על ציר הגודל (האמפליטודה) ועדיין אמור להיות מסוגל לסכום את הנקודות לערך סופי שלפי ההגיון הפשוט אמור להיות בדיוק כמו ברעידה סינכרונית, רק במקום לסכום את האמפליטודות שהן שיא הקשת בגרף אני אסכום אמפליטודה מקסימלית ועוד חלקים מהאמפליטודות האחרות, שגודלם יקבע לפי גובה הנקודה שנמצאת תחת שיא האמפליטודה הגדולה ביותר. דוגמא לכוונתי, כי זה קצת מופשט:
יהיו 2 גלים A וB בעלי אמפליטודה של2, עם תדירות 4. אם שניהם יתחילו מראשית הצירים בהפרש של 1 (HZ, היחידות לא חשובות כרגע, A מתחילה מראשית הצירים וB מעוכבת ב1), אזי בנקודה 1 בציר X יתקבל שיא הקשת של A, שם נחשב את האמפליטודה. ההגדרה אומרת (בהנחה שהבנתי אותה נכון) שאפליטודת הגל שתתקבל תהיה זהה לזו של A, בעוד לפי הבנתי היא צריכה להיות אמפ' A פחות 1/2 B, כי אמפ' B מגיעה לחצי מגדלה שם.

אני יודע שמשהו כאן לא נכון. או שהבנתי את ההגדרה לא נכון, או שאני מפספס את הסיבה להזנחת A במצב אסינכרוני. למישהו יש כח להסביר לי או יכול להפנות אותי לספרות מתאימה?

חנן-ג'יפולוג
19-02-06, 23:58
אני מקווה שאני לא אבלבל אותך, כי לא למדתי את מה שאתה מדבר עליו, אבל נראה לי שאני מבין משהו ממה שאתה אומר.

שני דברים, כאשר בראשון אני כנראה סתם מטריד אותך בתיקון טעות דבילית.

יהיו 2 גלים A וB בעלי אמפליטודה של2, עם תדירות 4. אם שניהם יתחילו מראשית הצירים בהפרש של 1 (HZ, היחידות לא חשובות כרגע, A מתחילה מראשית הצירים וB מעוכבת ב1),

אם שניהם באותה תדירות, רק שונים במופע אז ההבדל ביניהם הוא לא, כמו שכתבת, בהרצים, אלא במעלות.

אזי בנקודה 1 בציר X יתקבל שיא הקשת של A, שם נחשב את האמפליטודה. ההגדרה אומרת (בהנחה שהבנתי אותה נכון) שאפליטודת הגל שתתקבל תהיה זהה לזו של A, בעוד לפי הבנתי היא צריכה להיות אמפ' A פחות 1/2 B, כי אמפ' B מגיעה לחצי מגדלה שם.

בנקודה 1 בציר הX , לפי מה שאתה כתבת קודם:

וB מעוכבת ב1

הB רק מתחיל והוא באפס. לא בחצי מהאמפליטודה.

חנן-ג'יפולוג
20-02-06, 00:09
חוץ מזה, אם שני הגלים הם באותה תדירות, אז לא מדובר בגלים סינכרוניים? אם כן, אז למה אתה מסתכל עליהם כאל אסינכרוניים?

עודדוש
20-02-06, 08:58
שלום
אני לא כל כך מבין את הכוונה ברעידה סינכרונית ואסינכרונית. לדעתי, בהנחה שהמערכת לינארית, וקיימים פרופילים שונים של רעידות (נניח אוסף של גלי סינוס) ניתן לבצע סופרפוזיציה (סכום) של הרעידות למציאת העוצמה בזמן מסוים. כלומר בודקים מה תהיה תגובת המערכת לכל עירור ומסכמים את סך כל התגובות בנק' זמן מסוימת. במקרה של רסוננס (רעידה סינכרונית לפי הגדרתך?) האמפליטודה הכוללת לא תהיה סכום האמפליטודות של תדרי העירור אלא תוגבר מאוד ע"י התדר העצמי של המערכת.
תעיף מבט באתרים הבאיםhttp://www.kettering.edu/~drussell/Demos/superposition/superposition.html
http://www.cord.edu/dept/physics/p128/lecture99_34.html
מקווה שעזרתי ולא הטעתי.
עודד

איציק - 4X6ZH
20-02-06, 09:40
מאחר ומדובר על כלי רכב אז לחברת בוש יש מספר ספרים בנושא
את הספרים אפשר למצוא בחברת לדיקו ( סוכנות בוש ישראל )
יש הסברים כולל תמונות על הקשר בין ויברציות \ רעש \ שבר למיכללים שונים והכל לפי מספר תושבות המנוע / מספר הצלינדרים במנוע/ סדר ההצתה של המנוע / מבנה חטיבת הצלינדרים ( מנוע טורי מנוע V / מנוע נגדי )
ואז יש לקחת לתוך כל הנוסחאות את גורם מנוע ריבועי \ מול מנוע על ריבועי ( מהלך הבוכנה ביחס לקוטר הבוכנה ) .
איציק

אלון_ק
20-02-06, 10:45
כפי שאמרתי, בהחלט ייתכנו שגיאות בהבנה שלי; אל תתביישו להניח שאני טועה, אני ממש בתחילת הדרך כאן.

עודד: כן, כונתי ברעידה סינכרונית היא לרסוננס.
חנן: מאה אחוז, בוא נשנה את הדוגמא לA=sin(x), B=-cos(x+pi/4).

מישהו יכול להגדיר לי רעידה אסינכרונית? לדעתי חוסר ההבנה שלי נובע משגיאה בהבנת ההגדרה.
האם תנודות הרמוניות במופעים שונים יכולים ליצור רעידה אסינכרונית?

עודדוש
20-02-06, 13:45
שלום
אלון קצת קשה לי להבין את הבעיות, נסה לענות לי על השאלות הבאות שאוכל להבין טוב יותר.
1) אתה מתכוון לתדרים ואמפליטודות המאלצים=מעוררים בלבד?
2) סינכרוני ואסינכרוני מתייחסים, לכוונתך, לאופי של העירור בלבד (סינכרוני= אילוצים בתדר ופאזה זהים?, אסינכרונים= אילוצים שונים כלשהם?)?
3) הבעיה היא בשיקלול האילוצים הנ"ל ליצירת אילוץ בודד שהוא סופר פוזיציה של כל השאר?
עודד

אלון_ק
20-02-06, 19:55
1. לא, גם ההפך.
2. כן. אני חושב שאני הבנתי לא נכון מה זה סינכרוני ואסינכרוני, אם תוכל להגדיר את שני המושגים במילים שלך זה יעזור.
3. לא, הבעיה היא בהבנה של הסיבה להזנחת חלק מהתנודות באופן מוחלט. לדעתי זה נובע מחוסר הבנה של המושג "אסינכרוני", אני חושב שאנסתי את ההגדרה ולכן זה לא מסתדר לי.

נמרוד
20-02-06, 20:10
כשאני למדתי בטכניון היו קצת בחורות... נראה שהמצב היום חמור בהרבה.

אלון_ק
20-02-06, 21:24
זה בסדר נמרוד, הם גילו שהממוצע של הבחורות היפות ממש נוראי אז נתנו פקטור - הפקולטה לתעשיה וניהול. עם איך שהבנות בטכניון נראות, אני מעדיף לאנוס הגדרות...

עודדוש
21-02-06, 12:01
שלום
מצטער אלון אף פעם לא ניתקלתי במונחים של סינכרוני ואסינכרוני כשמדובר ברעידות ולכן קשה לי להבין את כוונת המשורר. אני יכול לשער שאולי בסינכרוני מדובר ברסוננסים, ובשני מדובר בפעימות.
נסה לכתוב את ההגדרות כלשונן ואולי זה יקל על הבנתי.
צטער
עודד

הצפרדע
21-02-06, 15:28
מאד הייתי רוצה לתרום משהו לנושא מענין זה -

אממה??

אני לא מבין בזה כלווווווווווווווווווווווווווווווווווום!!

-->