PDA

צפייה בגרסה מלאה : צלצולים בג'ימני אוטומטי ופתרון פשוט

Oren Kipnis
18-09-20, 16:40
רבות נשאל ונכתב על תופעת הצלצוים במנועי הג'ימני, ולמיטב ידיעתי התופעה קיימת רק באוטומטי.

אחרי מעקב של יותר משלוש שנים, לדעתי הבעיה נובעת מתזמון מוקדם מדי של גל הזיזים של שסתומי היניקה בחלק מהמצבים, אז יותר מדי אוויר, לחץ ועומס שגורמים לדטונציה.

פתרון בית חרושת אמור לבוא בדמות עדכון תוכנה, אבל בסיכוי לכך נמוץך מם המלח. הפתרון של מוסכי הרשת מגיע בדמות תוסף לבנזין שמחולל פלאים לחשבון הבנק של המוסך, ומצידו של בעל הרכב במקרה הטוב לא יגרום נזק למנוע.

הוצאתתי את המצתים המקוריים כאשר עם נסעו 45,000 ק"מ והמונה במכונית הראה 90,000. לראות מה באמת קורה, וראיתי ששלושה מצתים לבנים יחסית, עם סימנים להתכה של האנודה (האלקטרודה במרכז המצת). באחד מהם הסימנים להתכה כבר היו מובהקים.

המצתים המקוריים הם NGK IFR6J-11, ובמקומם התקנתי מצתים NGK IFR7G-11KS. אלו מצתים המיועדים למנועי הונדה חובבי סל"ד גבוה דובמת S2000.

דרגת החום הקרה יותר עושה את שלה, וגם הייעוד לעבודה מאומצת, גורמים להעברת חום טובה יותר מגוף המצת אל המנוע, האלקטרודות קרות יותר, והצלצול נמנע.

כבר מספר אלפי קילומטרים שמהמנוע שקט לחלוטין.

שנה טובה לכולן ולכולם.

אורן

Gershon
20-09-20, 09:23
תיאורטית-אפשרי
פרקטית-50%X50%

sgill
20-09-20, 11:11
אם בפרקטיקה אצל פותח השרשור זה עובד - מצויין.
אם זה 50/50 אז כדאי להיות השלישי שעושה את זה ולא השני.. :-)

Gershon
20-09-20, 11:37
א.על איזה מנוע מדובר-G13BB/M13A/M13A VVT?
ב.אל איזה שנת ייצור מדובר?
בלי ניתונים האלו נושא פרקטית=50%X50%

Oren Kipnis
21-09-20, 02:20
M13A VVT.

התופעה היתה לנו ב 2006 האוטומטי ז"ל, שהספקתי להכירו תקופה קצרה לפני שהלך בתאונה, וגם ב 2016 האוטומטי.
ה 2016 הידני חף מהתופעה.

Gershon
21-09-20, 08:06
זה מסוזוקי בנושא זה-חוץ מ-PLUGS

Oren Kipnis
21-09-20, 09:50
זה מסוזוקי בנושא זה-חוץ מ-PLUGS

אני רואה בתחתית התמונה שישנה התייחסות לרעשים מהשסתומים או רעשים כללים מהמנוע, אבל כאן מדובר בצלצולים ולא משהו אחר.

ברור לי מאוד שתזמון שסתומי היניקה הוא מקור הבעיה, וזאת כתבתי בפתיחת השרשור, אבל התמיכה הטכנית במקרה זה לקויה מאוד ומסתכמת בהנחיה: ,הכנס תוסף דלק למיכל".

מנוע לא אמור להזדקק לתוסף כלשהו על מנת לעבוד בצורה תקינה, בטח בדלקים של היום, ויותר מכך, יש יצרנים אשר אוסרים שימוש בתוספים.
בנוסף, אותה תופעה של צלצולים רנדומליים במנוע אחד עם 340000 ק"מ שטופל כל ימיו במוסך רשת, וגם במנוע החדש כבר באלפי הקילומטרים הראשונים.

Gershon
21-09-20, 10:38
אני יכול לתת דוגמאות של M13A VVT עם פלגים מקורים
ללא בעיא הזאת....
מבחינתי שורש של העניין-SOFT של מחשב מנוע(Feedback from knock sensor to ign advance במקביל עם עבודה של VVT)
^from VIN ^a^ to VIN ^b
p.s
כמובן יש גם ים דברים נוספים-למשל מספר אוקטן של דלק נמוך.....

edish
21-09-20, 11:52
אתה מתדלק באותה תחנה בד״כ?

יונימוג אדום
21-09-20, 21:52
כנס לתדלק בתחנות של חברת דלק ותחזור לדווח .
אל תתפתה למחיר נמוך בכל מיני תחנות עלומות שם - זה עולה יקר מאוד .

אילן

Oren Kipnis
22-09-20, 07:27
אתה מתדלק באותה תחנה בד״כ?
לא

כנס לתדלק בתחנות של חברת דלק ותחזור לדווח .
אל תתפתה למחיר נמוך בכל מיני תחנות עלומות שם - זה עולה יקר מאוד .

אילן[/RIGHT]
לא חייב דווקא רשת תדלוק מסוימת

עם כמעט 30 ותק של מתן שירותים בענף, בהן הקמת צוות טיפול לסאאב אצל היבואן והסמכה אצל היצרן, מאבחן תקלות הראשי של צ'מפיון מוטורס במשך 3 שנים סוף המאה שעברה ותחילת הנוכחית, בתור מי שצולל לתוך מפות ניהול מנוע ומדריך מעת לעת מוסכי רכב כבד, אינ יכול להעיד על עצמי שאני מהקפדנים בשימוש בנוזלי שירות איכותיים על פי תקנים (ולא "מים דומים/שמן חצי סינטתי"), יותר מ 25 שנים אני מדריך את לקוחותי לא לתדלק שני תדלוקים רצופים באותה תחנת תדלוק, להימנע מתחנות חצר ולא להשתמש בשום תוסף לדלק או לכל נוזל שירות.

גם כתבתי בתחית השרשור, שלהבנתי מקור הבעיה של הצלצולים בג'ימני האוטומטי באים מאיזה שהיא שגיאה במיפוי התוכנה. בסך הכל מדובר במנוע אטמוספירי דל הספק ומומנט עם יחס דחיסה נמוך 1:9.5 במקובל במנועי בנזין מוגדשים עתירי הספק ומומנט. יחס הדחיסה כאן אינו המקור לצלצולים.

על מנת לחדד, אוסיף שכאשר המנוע מתחיל לצלצל, הוא מתנהג כאילו הוא בעומס עצום עם קשיי נשימה.

Gershon
22-09-20, 08:24
לא

לא חייב דווקא רשת תדלוק מסוימת

עם כמעט 30 ותק של מתן שירותים בענף, בהן הקמת צוות טיפול לסאאב אצל היבואן והסמכה אצל היצרן, מאבחן תקלות הראשי של צ'מפיון מוטורס במשך 3 שנים סוף המאה שעברה ותחילת הנוכחית, בתור מי שצולל לתוך מפות ניהול מנוע ומדריך מעת לעת מוסכי רכב כבד, אינ יכול להעיד על עצמי שאני מהקפדנים בשימוש בנוזלי שירות איכותיים על פי תקנים (ולא "מים דומים/שמן חצי סינטתי"), יותר מ 25 שנים אני מדריך את לקוחותי לא לתדלק שני תדלוקים רצופים באותה תחנת תדלוק, להימנע מתחנות חצר ולא להשתמש בשום תוסף לדלק או לכל נוזל שירות.

גם כתבתי בתחית השרשור, שלהבנתי מקור הבעיה של הצלצולים בג'ימני האוטומטי באים מאיזה שהיא שגיאה במיפוי התוכנה. בסך הכל מדובר במנוע אטמוספירי דל הספק ומומנט עם יחס דחיסה נמוך 1:9.5 במקובל במנועי בנזין מוגדשים עתירי הספק ומומנט. יחס הדחיסה כאן אינו המקור לצלצולים.

על מנת לחדד, אוסיף שכאשר המנוע מתחיל לצלצל, הוא מתנהג כאילו הוא בעומס עצום עם קשיי נשימה.
+1.

erezgur
22-09-20, 08:37
יותר מ 25 שנים אני מדריך את לקוחותי לא לתדלק שני תדלוקים רצופים באותה תחנת תדלוק.
.
מעניין.
ברגע הראשון זה נשמע לי מנוגד להגיון אבל בהחלט גרם לי להרהר נוסף ואני מבין, אני חושב, את הסיבה. נקודה למחשבה עבורי כי אני כמעט תמיד מתדלק באותה תחנה...

נשלח מהנייד

asafk
22-09-20, 20:32
פתרון מצויין, אורן.
פשוט הגיוני ואין סיבה שלא יעבוד.
במילים אחרות... איך לא חשבו על זה קודם...

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

edish
22-09-20, 22:55
שלי 2015 אוט׳ ואין לי תופעה כזו, לאחר ההחלפה האם ישנם שינויים נוספים בהתנהגות הרכב?

Oren Kipnis
22-09-20, 23:23
שלי 2015 אוט׳ ואין לי תופעה כזו, לאחר ההחלפה האם ישנם שינויים נוספים בהתנהגות הרכב?

ההתנהגות לא משתנה, והמכונית מתפקדת רגיל לחלוטין.
אם המנוע באוטו שלך לא מצלצל, אתה יכול בהחלט להמשיך עם המצתים הקיימים, ולבדוק אותם במועד ההחלפה היזום.

sgill
23-09-20, 11:27
כל כמה זמן בערך נגמרים מיכלי הדלק בתחנת דלק ממוצעת ומגיעה משאית מילוי?
אני יודע שמי שמוהל יכול למהול כל משאית או שאולי הספק של התחנה מוהל לפני מילוי המשאית.

אבל עדיין, נניח שיש בעיה חד פעמית, כל כמה זמן התחנה "מתמלאת" מחדש?

chewy
23-09-20, 11:45
גם אצלי בג'ימני אוטומטי 2008 היתה בעיה של צלצולים. ניסיתי לפתור ע"י ניקוי בית מצערת ושימוש בתוספי דלק ותדלוק 98. שום דבר לא עזר.
מה שהעלים את התופעה כמעט לחלוטין היה ניקוי של חיישן TPS. עדיין בימי שרב כבד, תחת מאמץ, יש מדי פעם צלצולים.

Gershon
23-09-20, 16:17
פתרון מצויין, אורן.
פשוט הגיוני ואין סיבה שלא יעבוד.
במילים אחרות... איך לא חשבו על זה קודם...

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

פתרון הזה מוכר(נרות הצתה קרים) לפני שהצתה אלקטרונית הגיעה בעולם

Oren Kipnis
19-02-21, 17:35
עדכון חורף:

אחרי שבעבר המנוע התקשה לפעמים בהתנעה בימים קרים, בימים האחרונים הוא מצית בקלות (כולל בטמפרטורה של מעלה אחת מעל לאפס). אמנם מנוגד לתיאוריה של שימוש במצת קר יותר, אבל בפרקטיקה עובד.
כנראה ה- J במקום ה- G במצתים עושה את ההבדל.

ronbs
02-03-21, 17:12
איפה יושב
חיישן TPS?

ירוןש
02-03-21, 19:50
כבעלים גם של גימיני 2010 היתה לי התופעה של צילצולים,הרכב ברוב הזמן משמש לנסיעה קצרה בתוך העיר.לאחר טיול לים המלח לחצתי את הרכב בעליות לירושלים בסלד גבוהה תופעת הצלצול נעלמה..

Gershon
04-03-21, 11:04
בנוסף-במנוע M13A VVT צלצולים יכולים להגיע
מ-VVT=CAMSHAFT POSITION OIL PRESSURE VALVE

-->