PDA

צפייה בגרסה מלאה : ויכוח על הצגת נתוני רכב

karlos
28-02-06, 18:45
בשבת האחרונה בעודנו שותים קפה שחור ועומדים להתקפל הביתה, נסוב דיון קצר
על הנתונים המוצגים על הרכב בזמן הקניה/השוואה (מפרט טכני) ומה ניתן ללמוד מהם.
בהיגענו לנושא הממונט סבב הוויכוח סביב השאלות הבאות:

מה עוזר המידע על הממונט של המנוע אם אין יחס למשקלו של הרכב (במצב ריק נגיד)?
איזה נתון כולל את ביצועי המנוע, יחסי העברה(גיר,טרנספר,דיפ',וכו), ומשקל הרכב על מנת שנוכל להשוות איזה כח מגיע לבסוף לגלגלים/קרקע (בתנאי מעבדה)?
התיחסותכם???

חנן-ג'יפולוג
28-02-06, 23:57
מומנט והספק המנוע ללא נתון משקל הרכב באמת לא אומרים הרבה.

המומנט כפול יחס ההעברה יתן לך את המומנט בגלגל. המרת המומנט לכוח ישר תוך כדי לקיחת קוטר הגלגל בחשבון יתן לך את הכוח שאיתו הגלגל מאיץ את הרכב. הכוח הזה חלקי מסת הרכב יתן לך את תאוצת הרכב, בלי שהתחשבת בהפסדים על אירודינמיקה והפסדים על חום במערכות הרכב השונות.

נמרוד עשה כתבה על הנושא. כנראה שהיא עוד לא עברה לאתר החדש. כשהיא תעבור, שווה לקרוא אותה.

איציק - 4X6ZH
01-03-06, 09:00
ואני אומר לך שכל המספרים וכל ההסברים הם יפים לשיחה על כוס קפה
תחלס את התשובה תקבל רק לאחר נסיעה ברכב .
אני מכיר כמה וכמה כלי רכב של יצרנים שונים שעל הניר הם ... רכבי מרוץ :lol:
אבל כאשר אתה נוסע ברכב ....:sad:
וכל השאר זה נוסחאות ותקנים תקן SAE תקן DIN
וזה מזכיר לי את מערכות השמע שכל מוכר משתמש בכמה שיותר WATT ו RMS אבל כל העסק יושב
איזה פיוז 2\1 אמפר :confused:
ובחזרה לתחום הרכב אחד המקומות שליצרן הרכב קשה מאז לזייף זה צינור הפליטה
מספיק לזרוק עין על קוטר הצינור ביציאה האחורית כדי להבין על איזה מנוע מדובר .
ולא להתרשם מכל אותם צינורות קישוט שמלבישים על צינור הפליטה .
איציק

gali
01-03-06, 10:01
ואני אומר לך שכל המספרים וכל ההסברים הם יפים לשיחה על כוס קפה
תחלס את התשובה תקבל רק לאחר נסיעה ברכב .
איציק

או, לזה גם אני מסכים. גם אם תקבל את משקל הרכב אתה מוכרח לראות גרף ביצועי מנוע במצערת מלאה בכדי להבין את שיפוע במומנט/הספק; כך תוכל "להתרשם" מקצב גידול המומנט/הספק.
המומנט הוא נגזרת ישירה להספק בסל"ד נתון ובמנוע ספציפי; זוהי עובדה וזהו גם הבסיס שאני צריך בכדי להתחיל ללמוד את המנוע לפני שידוך לממסרת זו או אחרת.
הלאה, כיוון שרוב הרכבים היום נמכרים בגרסאות ממסרות אוטומטיות אני זקוק גם לנתונים נרחבים על הממסרת, כגון יחסי העברה (וכמה הילוכי יתר ישנם), כניסה ויציאה של ממיר המומנט לסל"ד מנוע וללוק-אפ, האם יש בכללל לוק-אפ בכל הילוך, הפסדי הממסרת לכל נק' נתונה, נצילות ממיר מומנט (70% ו- 80%) ואז נוכל לתת תמונה יותר מדוייקת, זו גם לא תהיה תלויה בזמן.

אז שוב אני מסכים עם איציק, זה יופי לכוס קפה אבל נותן אינדיקציה מאוד מעורפלת על ביצועים; בקיצור ולעניין - נסיעת מבחן.

karlos
01-03-06, 11:14
תודה לכל המתיחסים.
חנן מחכה באמת לכתבה של נמרוד.
אין "מחשבונים" ברשת, כאלה שאתה מכניס את הנתונים(קוטר גלגל,יחסי העברה וכו) שמחשבים את זה(לעצלנים כמוני)?

"ובחזרה לתחום הרכב אחד המקומות שליצרן הרכב קשה מאז לזייף זה צינור הפליטה
מספיק לזרוק עין על קוטר הצינור ביציאה האחורית כדי להבין על איזה מנוע מדובר .
ולא להתרשם מכל אותם צינורות קישוט שמלבישים על צינור הפליטה ."
איציק[/QUOTE]

איציק, רעיון טוב, לא חשבתי עליו תודה.
למרות שאחד מאלו שישב איתנו לקפה זייף כל הזמן ללא קושי דרך צינור הפליטה שלו......
אבל לא בדקתי לו את קוטר הצינור - אף אחד לא רצה להתקרב.....:D

תודה גם לגלי.

נמרוד
02-03-06, 10:40
מה עוזר המידע על הממונט של המנוע אם אין יחס למשקלו של הרכב (במצב ריק נגיד)?
איזה נתון כולל את ביצועי המנוע, יחסי העברה(גיר,טרנספר,דיפ',וכו), ומשקל הרכב על מנת שנוכל להשוות איזה כח מגיע לבסוף לגלגלים/קרקע (בתנאי מעבדה)?

1. אתה צודק לחלוטין. אין משמעות כלשהי לנתוני מומנט או הספק בלי התייחסות למשקל הרכב. אבל משקל הרכב תמיד מופיע באותה עמודת נתונים, פשוט צריך להתייחס אליו - חלק את נתון ההספק המירבי (לא המומנט, קודם כל ההספק) בנתון המשקל וקיבלת את המספק החשוב ביותר בביצועי הרכב, יחס הספק/משקל. שימו לב - לא אמרתי חשוב יחיד, ולא אמרתי שאין עוד הרבה, אבל אם כל מה שאתם יכולים לקבל על רכב זה נתון מספרי אחד, הנתון הזה, כמה כ"ס הספק מירבי לכל ק"ג, הוא שמספר לכם הכי הרבה על הרכב, נקודה. מי שחושב שיש נתון אחד, בודד אחר שיותר משמעותי - מוזמן לטעון את טיעוניו, זו דעתי.

אחת הדוגמאות היא הדיסקברי 3 שהופיע בארץ עם מנוע דיזל שהיה נכון ללפני שנתיים החזק בקטגוריה, 190 כ"ס. היתה הרבה התלהבות בפורומים מהנתון, אבל ברגע שהגעת לסוף הטבלה וראית שהאוטו שוקל 2.5 טון נקי לפני הכך, זה נכנס לפרופורציה. והאוטו הוא בפועל ממש לא בעל ביצועים מרשימים במיוחד.

אז לשאלתך הראשונה, צודק לחלוטין, תמיד חלק את נתון ההספק במשקל כדי לקבל מספר שאומר משהו על הרכב.

2. הכוח שמגיע בסוף לקרקע הוא האחיזה, וזה משתנה כל הזמן ממגוון סיבות. אני ממשיך וטוען שנתון ההספק המירבי חלקי משקל מלמד אותך כמעט הכל על ביצועי הרכב. איפה נבלעת כל המשמעות של גיר, יחסי העברה, ידני/אוטומט, גודל צמיגים ועוד? אז ככה - כלי רכב דומים ביעודם, מגיעים מהייצרנים כשכל "רכבת הכוח" שלהם מכויילת בצורה דומה, לאותם ההגדרות - ההגדרות האלו הן צריכת דלק אופטימלית במהירויות שיוט כביש, בראש ובראשונה! רק כלי רכב ספורטיביים בהגדרה מכויילים אחרת - אני מדבר למשל על STI, איבואים וכולי מצד הכביש, ויונימוג או טרקטורים חקלאיים בקיצוניות אחרת. משאיות כבדות כנ"ל. אבל מכוניות פרטיות ורכב שטח SUV נכלל בהגדרה הזאת, הם בעלי רכבת כוח שמוכוונת לאותם מהירויות שיוט. ולכן, כשאני משווה מכוניות בעלות יעוד דומה, יחס ההספק משקל הוא שמלמד אותי על ביצועי הרכב.

למה אני מתעקש על מומנט ולא הספק? כי כאמור, הכוח שבסופו של דבר מגיע לגלגלים עובר דרך רכבת כוח שמותאמת למנוע. מנוע קטן עם מעט מומנט, יקבל יחסי העברה קצרים, מנוע גדול עם המון מומנט יקבל יחסי העברה ארוכים, דוגמא קלאסית היא סמוראי מול סיקס. ההספק לעומת זאת הוא נתון אנרגטי, אבסולוטי, ההספק המירבי הוא מה שהמנוע מסוגל להוציא, וביחס למשקל הרכב, זה מה שחשוב.

-->