PDA

צפייה בגרסה מלאה : בגיפולוג יועים הכל - גיזום עצים של השכן

bezzat
10-11-20, 19:46
אז השכן שלי נפתר לצערי.
ואין למשפחה יכולת לממן הוצאות וכו....
עשיתי על חשבוני כמה הוצאות...
בניהם
בנית חומה ששייך לשתי הצדדים שבצעתי על חשבוני ועוד.

ועכשיו על הפרק
גיזום עצים של השכן
העץ מלכלך לי את הגינה בלי סוף.
מה האפשרויות שלי כדי לא לפגוע במשפחה של השכן.
עצות יתקבלו בברכה .

עמי
10-11-20, 20:18
אסור לך לגעת בעץ ללא רשות הבעלים של הקרקע בה הוא נטוע, אפילו אם הוא מלכלך לך את החצר, אלא במקרים חריגים של הפרעה חמורה ליכולת שלך להשתמש בקרקע שלך בשל ההפרעה שיוצר העץ. לכלוך בדרך כלל לא מוכר כהפרעה מהסוג הזה.

הדבר הנכון הוא לפנות לבעלי הקרקע ואם הוא נפטר, ליורשים שלו או לכל הפחות למי שמחזיק כרגע באותה קרקע ולבקש את רשותם לגזום את העץ. אתה יכול כמובן גם לבקש מהם לגזום את העץ בעצמם, אבל בנסיבות שתיארת, אנ לא בטוח שזה המעשה הנבון והרגיש ביותר.

עמי

bezzat
10-11-20, 20:37
אסור לך לגעת בעץ ללא רשות הבעלים של הקרקע בה הוא נטוע, אפילו אם הוא מלכלך לך את החצר, אלא במקרים חריגים של הפרעה חמורה ליכולת שלך להשתמש בקרקע שלך בשל ההפרעה שיוצר העץ. לכלוך בדרך כלל לא מוכר כהפרעה מהסוג הזה.

הדבר הנכון הוא לפנות לבעלי הקרקע ואם הוא נפטר, ליורשים שלו או לכל הפחות למי שמחזיק כרגע באותה קרקע ולבקש את רשותם לגזום את העץ. אתה יכול כמובן גם לבקש מהם לגזום את העץ בעצמם, אבל בנסיבות שתיארת, אנ לא בטוח שזה המעשה הנבון והרגיש ביותר.

עמיאולי לא הבהרתי את עצמי.
בעלי הקרקע מוכנים שאני יעשה ככל העולה על רוחי....
העניין הכספי פשוט מתיש אותי..
אני סוג של ממן אותם
וכן העלים של העץ הם סוג של מחט אתה לא יכול לצאת חופשי לגינה ללא נעלים
לכלוך בחבל כביסה ומה לא
בקיצור אי אפשר לצאת החוצה זה כמו שדה קוצים.

boaz avrahami
10-11-20, 20:42
אתה מתכוון גם לענפים החודרים לשטחי?

עמי
10-11-20, 21:19
אתה מתכוון גם לענפים החודרים לשטחי?

אם זה היה מכוון אלי, אז כן.
אם זה בשטחו של השכן, בוודאי ובוודאי שאסור לך לגעת בעץ.

עצים או צמחים אחרים הגדלים סמוך למיצר וענפיהם או שורשיהם מתפשטים לתוך מקרקעין שכנים, אין בעל המקרקעין השכנים או המחזיק בהם (להלן – השכן) רשאי לדרוש סילוק הענפים או השרשים, אלא אם יש בהם כדי להזיק למקרקעין או להפריע לו במידה בלתי סבירה בהנאה מן המקרקעין; דרש השכן מבעל הצמחים לסלק ענפים או שרשים כאלה ולא סולקו תוך זמן סביר, רשאי הוא לסלקם בעצמו על חשבון בעל הצמחים.

עמי
10-11-20, 21:25
אולי לא הבהרתי את עצמי.
אני סוג של ממן אותם
לכלוך בחבל כביסה ומה לא

אתה יכול להמשיך לסבול או להגיש כנגדם תביעה (כספית או כזו שמבקשת להורות להם לגזום את העץ או לאסוף את הלכלוף) - מה שכנראה הוא חסר תוחלת בנסיבות הקיימות או פשוט לקחת מסור ולגזום או לכרות את העץ (תבדוק קודם שלא צריך את אישור פקיד היערות של הרשות המקומית כדי לכרות את העץ). אפשרות נוספת היא שבצירוף מקרים מוזר ונדיר, העץ פשוט ימות. לחלוטין במקרה וכמובן ללא קשר אליך.

boaz avrahami
10-11-20, 21:44
תודה עמי

lizard
11-11-20, 07:56
אולי לא הבהרתי את עצמי.
אני סוג של ממן אותם
לכלוך בחבל כביסה ומה לא

אם הבנתי נכון, יש לך שכן. במהלך השנים בנית על חשבונך דברים אשר משרתים את שניכם, למשל חומה, ללא החזר כספי מצידו (למרות שאפשר לדרוש החזר). כרגע יש מצב שהעץ של השכן משיר עלים לחצר שלך ואתה רוצה לגזום אותו. אני מניח שמדובר בעץ אורן? ככה שזה כל הזמן ודי הרבה.
לאחרונה השכן נפטר ואתה רוצה לדעת אם תוכל להשיג לפחות חלק מהכסף שהושקע בחזרה.

האם יש לך קבלות/חשבוניות/אישורים או כל דבר אחר שמאשר שאכן אתה שילמת בעצמך את כל העלויות? אם כן אז אני מניח שאתה יכול לבוא אל המשפחה/יורשים בדרישה לתשלום.

אישית, אם הם היו מוכרים את הנכס, הייתי דורש תשלום. אין סיבה שאתה תשלם לבד את כל הדברים האלה שבעצם "משביחים" להם את הנכס. אם הם מתכוונים לגור בנכס, הייתי יורד מזה אבל דורש שיטפלו בעצים שלהם ומעתה, אתה מבקש תשלום על כל דבר שנוגע להם.

אני גר במושב, "סיכסוכי שכנים" זה מאוד נפוץ פה. אי אפשר לחיות ככה, לדעתי בכל מקרה למרות שיש כאלו שחיים בשביל לריב עם השכנים, ולכן אני מציע לך לוותר. אני מניח שזה יותר הרגשת ניצול ו"פראייריות" מאשר הצורך הממשי בכסף. אני בהחלט מבין את זה אבל תאמין לי שבסכסוך שכנים אתה תשלם הרבה יותר, בעיקר בעצבים וזמן ועוד עצבים.

אומי5
11-11-20, 08:42
הייתי מבקש לכרות את העץ, אם יסכימו, יש בכל יישוב כפרי מישהו שמוכן לכרות בשביל חומר בעירה.
הייתי מסביר שאני מבין שאין להם יכולת לתחזק, אבל גם לך קשה, ואתה מבקש לפתור את הנושא בפעם אחת.

bezzat
11-11-20, 21:04
חברים תודה
יש אישור לכרות את העץ
זאת לא הבעיה
לא רוצה גם החזר על כל מה שהוצאתי בעבר.
פשוט ההוצאות כמו שאני מכיר ויודע...ימשיכו לזרום לכיווני
השכן (עכשיו רק שכנה) אנחנו ביחסים טובים.
ויש אישור מצידה להוריד את העץ.

חושב דרככם על רעיון אחר כדי להוציא אותי מאוד הוצאה שלא "במגרש שלי" בדרך כל שהיא...

אומי5
12-11-20, 08:57
לא ברור איזה עץ זה, אבל אם הוא לא ענק, בר הורדה ע"י חובב הסקה ממוצע ומתאים להסקה, יכול להיות שתמצא מישהו שיוריד אותו בעד החומר.
אם תגיד מאיזה אזור אתה, אולי אפילו מישהו מהמסיקים באתר יזרום...

מוטי ג.
12-11-20, 09:01
או פשוט לקחת מסור ולגזום או לכרות את העץ (תבדוק קודם שלא צריך את אישור פקיד היערות של הרשות המקומית כדי לכרות את העץ). .

שים לב!

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

המשוטט
12-11-20, 10:42
לא ברור איזה עץ זה, אבל אם הוא לא ענק, בר הורדה ע"י חובב הסקה ממוצע ומתאים להסקה, יכול להיות שתמצא מישהו שיוריד אותו בעד החומר.
אם תגיד מאיזה אזור אתה, אולי אפילו מישהו מהמסיקים באתר יזרום...+1
יכול לחבר אותך לבחור שעושה את זה כל הזמן

מאיזה איזור אתה?

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

danob
12-11-20, 12:00
חברים תודה
יש אישור לכרות את העץ
זאת לא הבעיה
לא רוצה גם החזר על כל מה שהוצאתי בעבר.
פשוט ההוצאות כמו שאני מכיר ויודע...ימשיכו לזרום לכיווני
השכן (עכשיו רק שכנה) אנחנו ביחסים טובים.
ויש אישור מצידה להוריד את העץ.

חושב דרככם על רעיון אחר כדי להוציא אותי מאוד הוצאה שלא "במגרש שלי" בדרך כל שהיא...

לא מצליח להבין מה הבעיה. חתמת על חוזה שכל הוצאה תהיה מעתה והלאה על חשבונך?
זה שאתה מחליט לממן את כריתת העץ לא מחייב אותך להמשיך ולממן כל בעיה בעתיד, או כמו שאומרים "כשתגיע לגשר, תחצה אותו"

ליאור

זלמן 1
12-11-20, 13:03
עץ מעל קוטר 10 ס"מ בגובה 1.30 מ' וגובה מעל 2 מ' חייב רישיון כריתה מפקיד היערות.
מוזמן להתקשר אלי ואנסה לעזור בשמחה וללא תשלום. מתעסק בנ"ל ביום יום.

אומי5
12-11-20, 13:15
עד כמה הם קשים? נניח באופן תאורטי שיש לי עץ גדול ומרשים אבל הוא מזיק לי מאוד (לכלוך, ענפים מעל הבית כולל נפילה של אחד כמעט על הבית וכו') אני מבקש ומקבל אישור או שפקיד כפקיד (והנה הפתח לברלי) יערים קשיים ויעשה לי את המוות?

(אין לי בית משלי וגם לא עץ כאמור, אבל מכיר מקרה...)

זלמן 1
12-11-20, 13:24
תלוי מי פקיד היערות.
עקרונית ישנם בחלק מהערים פקידי יערות עירוניים, ולשאר יש כמה אזוריים.
בוא נאמר שאתה צריך סיבה מתקבלת על הדעת. לצורך העניין עלים מלכלכים, לא כל כך מספק.

עמי
12-11-20, 16:25
עד כמה הם קשים? נניח באופן תאורטי שיש לי עץ גדול ומרשים אבל הוא מזיק לי מאוד (לכלוך, ענפים מעל הבית כולל נפילה של אחד כמעט על הבית וכו') אני מבקש ומקבל אישור או שפקיד כפקיד (והנה הפתח לברלי) יערים קשיים ויעשה לי את המוות?

(אין לי בית משלי וגם לא עץ כאמור, אבל מכיר מקרה...)

תלוי גם (מאוד) בסוג העץ. אין דין אלון (שקשה להאמין שתקבל אישור לכריתתו), כדין אילנתה בלוטית (תקבל אישור עוד לפני שביקשת).

אומי5
12-11-20, 16:52
פקאן לצורך התרגיל המחשבתי.

ADaShim
12-11-20, 17:13
בחלק מהערים (אם לא בכולן) יש התארגנויות של תושבים מחבקי עצים. ברוב המקרים, הם מתנגדים באופן אוטומטי לכל בקשה לכריתת עץ.

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

assafy
12-11-20, 17:23
אם זה עץ שאני נטעתי וגידלתי בגינה הפרטית שלי (לצורך העיניין נניח פיקוס) ויום אחד החלטתי שהוא גורם לי נזק ואני רוצה לכרות אותו, אז אני צריך אישור מאיזשהו פקיד?

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

עמי
12-11-20, 17:46
פקאן לצורך התרגיל המחשבתי.
לא אמורה להיות בעיה

- - - Updated - - -

אם זה עץ שאני נטעתי וגידלתי בגינה הפרטית שלי (לצורך העיניין נניח פיקוס) ויום אחד החלטתי שהוא גורם לי נזק ואני רוצה לכרות אותו, אז אני צריך אישור מאיזשהו פקיד?

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

בהחלט. בדר"כ אין בעיה לקבל אישור לכריתת פיקוסים.

ronen7k
13-11-20, 22:18
מתעלק על הנושא ,
1, יש לי דקל וושינגטוניה ענק בחצר ,
בחורף הוא מתנדנד מאוד ואני מפחד שיפול על הבית , זה מספיק טוב בשביל להוריד אותו ?
2, עץ תות פקיסטני של השכן , האם מותר לי לחתוך את הענפים שבצד שלי ?
תודה.

זלמן 1
14-11-20, 19:01
וושינגטוניה עץ מאוד גמיש, לרוב אין סיבה לחשוש. התנועתיות הרבה שלו היא לטובתו, כל עוד אין עצמים קשיחים בטווח. מצד שני, זה עץ שלא מאוד אוהבים אותו, וברמת העיקרון נותנים לכרות אותו יותר בקלות.
לגבי התות, עקרונית שאלה לעו"ד, ממה שאני יודע מותר בצד שלך, שים לב שיכולים ברמת העיקרון לבוא אליך בטענות על "איכות" הגיזום.
ממליץ להתייעץ עם עו"ד

עמי
14-11-20, 22:51
מתעלק על הנושא ,
1, יש לי דקל וושינגטוניה ענק בחצר ,
בחורף הוא מתנדנד מאוד ואני מפחד שיפול על הבית , זה מספיק טוב בשביל להוריד אותו ?
2, עץ תות פקיסטני של השכן , האם מותר לי לחתוך את הענפים שבצד שלי ?
תודה.

1. פחד הוא עניין סובייקטיבי. אתה צריך ביסוס מקצועי לחשש.
2. ראה למעלה.

danob
15-11-20, 11:40
לכל מי ששאל על קבלת אישור לכריתת עץ שגדל בשטח פרטי...
מנסיון אישי, ביקשתי אישור לנ"ל לטובת הרחבת חניה, לאחר סירובים ועירעורים כולל ועדה של משרד החקלאות שהתכנסה בחצר שלי ובחנה את הבקשה (ודחתה אותה), וזאת למרות התחייבות שלי לשתול עצים אחרים בתמורה במיקום קצת שונה, מתוך כוונה אמיתית.
הגעתי עד לפקיד היערות הראשי, מנהל אגף במשרד החקלאות, איש מאוד נחמד ששוחח איתי באריכות והסביר לי מדוע אין אישור.
יתרה מכך, הוא סיפר לי שהוא לא אישר לאבא שלו לכרות עץ ברוש שהפריע לו להיכנס לחניה. עד כדי כך.

העונש על כריתת עץ ללא אישור יכול להגיע עד ל-30000 אש"ח ורישום פלילי.
כמובן שכאשר זה מגיע לרשות המקומית\עיריה היד הרבה יותר קלה על ההדק והאישורים ניתנים בקלות...

ליאור

אומי5
15-11-20, 11:55
מסכן אבא שלו, לא אישר לו רק כדי שיוכל לספר את זה.

באופן כללי אני מסכים שצריך לווסת כריתה, לעץ לוקח שנים לגדול ובסך הכל זו מכונת חמצן די יעילה...

מצד שני להחליט לבן אדם מתחת איזה עץ לשבת בחצר שלו זה קצת מוגזם.

gilur
15-11-20, 14:02
מצד שני להחליט לבן אדם מתחת איזה עץ לשבת בחצר שלו זה קצת מוגזם.

לפני כמה שנים באתי לשפץ את הגינה. חבר-גנן טוב שעזר לי אז הציע הצעה יפה: "תשתול הכל בעציצים גדולים" - ככה לא "תעקור" אח"כ...
אני חייב להודות שבתחושה שלי הם גדלים פחות, אבל מצד שני לא תמיד רוצים בחצר עץ שמימדיו נהיים כאלה שלא ניתן לשלטו בו...

ד ו ר ו ן
15-11-20, 16:30
או שתשתול בעציץ בלי תחתית.
ככה הוא תמיד יהיה בעציץ..
[emoji41]

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

עמי
15-11-20, 17:06
לא צריך לעשות מזה יותר מדי עניין. נכון שצריך אישור, אבל האישורים ניתנים ביד רחבה ובמקרים נדירים, כנגד תשלום כופר.

המקרים הבודדים שבהם לא ניתן אישור, הם כאשר מדובר בעצים בוגרים מקומיים (אלונים, אלות, לעתים חרובים וכו') או בעלי חשיבות מיוחדת, הסטורית או אחרת.

מנסיוני, היתרים לכריתת אורנים, דקלים למיניהם ועצי פרי/נוי (כאמור למעט במקרים מיוחדים), ניתנים כעניין שבשגרה.

danob
16-11-20, 09:48
לא צריך לעשות מזה יותר מדי עניין. נכון שצריך אישור, אבל האישורים ניתנים ביד רחבה ובמקרים נדירים, כנגד תשלום כופר.

המקרים הבודדים שבהם לא ניתן אישור, הם כאשר מדובר בעצים בוגרים מקומיים (אלונים, אלות, לעתים חרובים וכו') או בעלי חשיבות מיוחדת, הסטורית או אחרת.

מנסיוני, היתרים לכריתת אורנים, דקלים למיניהם ועצי פרי/נוי (כאמור למעט במקרים מיוחדים), ניתנים כעניין שבשגרה.

אשמח ללמוד איך, אפשר גם בה"פ
מדובר בעץ מסוג רוקריה (או כמו שחבר אמר לי, "יש עצים ירוקי עד זה עץ מסוג נשיר עד") מוכן לשתול במקומו כמה עצים שצריך.

ליאור

ronen7k
16-11-20, 10:15
וושינגטוניה עץ מאוד גמיש, לרוב אין סיבה לחשוש. התנועתיות הרבה שלו היא לטובתו, כל עוד אין עצמים קשיחים בטווח. מצד שני, זה עץ שלא מאוד אוהבים אותו, וברמת העיקרון נותנים לכרות אותו יותר בקלות.
לגבי התות, עקרונית שאלה לעו"ד, ממה שאני יודע מותר בצד שלך, שים לב שיכולים ברמת העיקרון לבוא אליך בטענות על "איכות" הגיזום.
ממליץ להתייעץ עם עו"ד

תודה .
מה עדיף , לפנות לרשות המקומית - עירייה
או לפקיד היערות האזורי ?

עמי
16-11-20, 14:01
אשמח ללמוד איך, אפשר גם בה"פ
מדובר בעץ מסוג רוקריה (או כמו שחבר אמר לי, "יש עצים ירוקי עד זה עץ מסוג נשיר עד") מוכן לשתול במקומו כמה עצים שצריך.

ליאורארוקריה. עץ יפיפה. אחד האהובים עלי...

איך עושים מה? מקבלים היתר? פונים לפקיד היערות ברשות המקומית. בדר"כ יושב במחלקת ההנדסה או הגינון/שפ"ע. ממלאים את הטופסולוגיה ומתפללים.

https://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/forest_commissioner/rishyonot_krita/Pages/krita_haataka.aspx

danob
16-11-20, 14:49
ארוקריה. עץ יפיפה. אחד האהובים עלי...

איך עושים מה? מקבלים היתר? פונים לפקיד היערות ברשות המקומית. בדר"כ יושב במחלקת ההנדסה או הגינון/שפ"ע. ממלאים את הטופסולוגיה ומתפללים.

https://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/forest_commissioner/rishyonot_krita/Pages/krita_haataka.aspx

אז זהו שלא עזר...חשבתי שיש לך איזו דרך שונה. כתבת שקל, כנראה שלא קראת את מה שאני כתבתי

ליאור

עמי
16-11-20, 16:39
אז זהו שלא עזר...חשבתי שיש לך איזו דרך שונה. כתבת שקל, כנראה שלא קראת את מה שאני כתבתי

ליאורמודה שלא קישרתי בין ההודעה האחרונה שלך לזו הקודמת. יש דרכים אחרות, אבל צריך להבין קודם את הסיטואציה בכללותה. מוזמן להתקשר. 0544215960. עמי

זלמן 1
16-11-20, 20:58
ברמת העיקרון ההליך הוא כך.
טופס בקה לרישיון כריתה והעתקה (באדיבות חיפוש בגוגל)
ממלאים את הפרטים הרלוונטיים, מחתימים את שפ"ע/ גנים ונוף, שולחים במייל לפקיד יערות.
יש ערים עם פקידי יערות עירוניים, בהם התהליך מעט שונה.
מוזמן גם ליצור קשר טלפוני, אשמח לעזור בהליכים החוקיים. את שאר ההליכים משאיר לאחרים :)

danob
18-11-20, 10:56
תודה עמי, אצור איתך קשר.
זלמן, תודה גם לך. כאמור עברתי את כל התהליך ולא קיבלתי אישור (פקיד יערות עירוני, אזורי, ועדת עירעורים ופקיד יערות ארצי.
כל זה קרה לפני 6 שנים, יתכן שהמדיניות השתנתה מאז...

ליאור

-->