PDA

צפייה בגרסה מלאה : בגי"ה - מטף לרכב

יורם-דרומי
23-11-20, 17:07
שאלת הכה את המומחה

איזה מטף כדאי להחזיק ברכב/ג'יפ?

אבקה או קצף?
יתרונות/חסרונות?
כמה ק"ג?

תודה
יורם

raanan
23-11-20, 17:52
נתחיל מהסוף, כמה שיותר (שאתה יכול להרים) עדיף.
קצף או אבקה, לסוג השרפה ברכב עדיף אבקה.
אבל, תהיה מודע לכך שהאבקה מכבה את השריפה ומצילה חיים. אך,
המתכות והרכיבים החשמליים נהרסים בהמשך מקורוזיה.

אם בכל זאת רוצים להציל המנוע והרכיבים, צריך להחזיק מטף גז נוסף ואיתו להתחיל את כיבוי השריפה.
חשוב לא לפתוח את מכסה המנוע ולהזרים את הגז מקדימה תוך ניצול אפקט השאיבה.
הבעיה עם הגז שהוא מתנדף לכן הוא משמש לחללים סגורים (חדרי חשמל ושרתים).
כמובן שאם לא כבתה האש, להפעיל את מטף האבקה.

שלא נדע ונצטרך
רענן

gillss
23-11-20, 17:57
נדון כבר ב 2012
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/69195-%D7%90%D7%99%D7%96%D7%94-%D7%9E%D7%98%D7%A3-%D7%A2%D7%93%D7%99%D7%A3-%D7%9C%D7%A8%D7%9B%D7%91
מלא דעות , המון אמוציות ואין אמת אחת .

אני אישית חי בשלווה עם מטף אבקה סטנדרטי של להבות.
קשור במנשא (אלי אקספס) במיקום נגיש (לשליפה מהירה)
מכיר במגרעות האבקה (ביום שאחרי האירוע)
אבל התחזוקה בשגרה של מטף גז והסיכונים שבאים איתו
הובילו אותי לאבקה.

oferaz
23-11-20, 21:03
היי יורם,
לאחר שעברתי על השרשור מ 2012 (גם על זה מ 2007 וגם 2016) אני חש שלנושא כל כך חשוב אין התייחסות נאותה באתר.
השרשור הנ"ל יצא די מהר לפרסומות..
לגופו של עניין, ממליץ לך להחזיק ברכב לפחות מטף אחד של 3 ק"ג אבקה.
זה מטף בסיסי, זול יחסית (כ 150 ש"ח), נפוץ ויעיל.
בלי להיכנס לדיון מעמיק על אבקה מול הלון, אתייחס דווקא לשימוש הסביר.
כמה פעמים ניתקל בשריפה ברכב? לא הרבה.. אבל הפעם האחת יכולה להיות קריטית. יש אינספור תרחישים, מיקום, איוש, ויש הרבה מקום גם למזל, אבל לדעתי האישית המטף הנ"ל מכסה בפשטות יחסית מגוון אפשרויות. לא בהכרח ברכב שלנו. סיכוי סביר שהשריפה שבה ניתקל היא ברכב אחר, חבר לטיול או פרייבט בשולי הכביש.
והנה רעיון.. רכוש לך מטף ו/או קח לך אחד משומש ולך לכבות שריפה. כלומר קודם כל תדליק לעצמך איזו מדורה קטנה, או איזה צמיג או פחית שמן, ואז תכבה אותה עם מטף. ועוד פעם. ואולי עוד פעם. אנחנו מתאמנים כל כך הרבה על חנייה ברוורס ואפילו לא פעם אחת על כיבוי אש. לך תבין. לפחות תהיה בעל נסיון של "אחד מטף" שזה הרבה יותר מהנהג הממוצע.

אצלי בפרדו הקצר שני מטפים - אחד מתחת למושב הנהג ואחד נגיש בתא המטען. שניהם חדשים יחסית. אני מתעלם מהשפעת האבקה לחלוטין. (גם בבית. למרות שברור לי כי הפעלה במטבח תהיה קטליזטור לרמונט כללי)

גילוי נאות - בוגר שתי שריפות ברכבים (לא שלי, בשני המקרים כיבוי בעזרת מטף קטן לא צלח) ושתי שריפות בית (כובו בהצלחה ומהר) כולל שריפה/אש שיצאה משליטה בתנור נפט ומטף שלא פעל למרות שהשעון הקטן היה בטווח הירוק..

אל תהססו, תצטיידו במטף "בריא" בהקדם. ממש לא משנה איזה.

שבוע טוב,

עפר

יורם-דרומי
24-11-20, 07:22
תודה לכל העונים

בכל מקרה אצלי כרגע יש מטף אבקה בתא המטען, גישה מהירה.
ועוד מטף אירוסול בכיסא הנהג לשליפה מהירה.

ש01
24-11-20, 09:43
מטף קצף מתאים לשריפות נוזלים בלבד. הקצף צף על הנוזל וחונק את האש. לכן לא יתאים לרכב, אולי לתחנת הדלק.

המטפים הקטנים שקונים בהום סנטר וכד' - מתאימים אולי לסיר צ'יפס, אבל גם שם אין צורך (שים מגבת, רצוי לחה על הסיר והאש תכבה, בכל מקרה לא מים, לא להזיז את הסיר ואם אפשר - לכבות את הגז).

אכן אבקה הכי מתאימה, גם גז יכול לסייע - אם כי כפי שכבר נכתב - יעילות מופחתת כי התא מנוע לא סגור.

לגבי הבית - אם אין מרתף, רצוי גז.
אם יש מרתף, אז רק אבקה (ואז אתה עלול שלא להפעיל כי הגברת תזרוק אותך מהבית...)

איל מ
24-11-20, 16:54
לגבי מטפי האירוסול הקטנים,
בזמנו היו עליהם המון ביקורות שברגע האמת הם לא עובדים, או שהם לא מספיקים לכיבוי.
לא בדקתי בעצמי.

-->