PDA

צפייה בגרסה מלאה : לא רק דרור חושב שמערכות העזר לנהיגה גורמות לאימפוטנציה

איל מ
25-11-20, 21:24
כמו בכותרת, מערכות אוטונמיות גורמות לירידה ביכולות הנהגים:
https://www.iihs.org/news/detail/drivers-let-their-focus-slip-as-they-get-used-to-partial-automation

gillss
26-11-20, 08:47
תעזבו אימפוטנציה וירידה ביכולות , אותי אישית זה פשוט מפחיד !!!
יושב לפעמים מאחורי ההגה בקאמיק החדשה והאדומה של זוגתי.
(אין כיום מוצר אוטונומיה שלא מותקן ברכב הזה)
ופשוט מפחד לנהוג .
ההגה עם בינה משלו , מחליט מתי הוא רוצה (מאשר לי) לסטות מנתיב.
המראות כל הזמן מהבהבות עם סימונים בכתום
הקרוס האדפטיבי "מחליט עלי" (כמו שהילדה קוראת לזה) כמה מרחק לשמור
(אפשר לכייל אותו אבל מרחק קטן מידי מסכן ומרחק גדול מעצבן , כי כולם נדחפים ברווח)

כל זה עדיין סביר , אבל מי שלא קיבל בנהיגה עירונית ברקס בלי שלחץ על הדוושה
לא חווה אירוע מפחיד שכזה מימייו.

תראו , בתור ג'יפאי יצא לי להגיע למצבים מסוכנים פעם פעמיים בחיי.
זוית צד מעבר למותר או הנפת פרונט למצב מפחיד.
לא זוכר דבר יותר מפחיד מברקס בלי שרצית !!!

אז דרור אולי צודק בנושא יכולות, אבל אני מדבר על הפחד, ההפרעה ושליטת של המכונה בי .

boaz avrahami
26-11-20, 09:00
לא יודע על מה מתלוננים.
המערכת שיש לי בסקודה מצויינת והלוואי והייתי יכול לתת לה עוד אחריות עד עדי לישון באוטו.
בכל מקרה, בעידן של הסחות דעת מטלפונים והודעות פלוס עומסים גדולים בכבישים היא חוסכת המון תקריות. בין אם כאלו של נזק בלבד וכלה בתאונות עם נפגעים.
קרה לי רק פעם אחת שקיבלתי ברקס חרום לא מוצדק בזחילה במהירות בינונית של כ 40-50 קמש וזו לאחר 80 אקמ נסיעה שרובה כבישים בין ערוניים בשעות העומס.

לטעמי מערכת חובה בכל רכב חדש.

gilur
26-11-20, 09:04
......
כל זה עדיין סביר , אבל מי שלא קיבל בנהיגה עירונית ברקס בלי שלחץ על הדוושה
לא חווה אירוע מפחיד שכזה מימייו.
.......אבל אני מדבר על הפחד, ההפרעה ושליטת של המכונה בי .

אתה מחזיר אותי למחשבה שהיתה לי לפני כמה שנים:
לך עשור קדימה, כמו שאתה שם כתובת בוויז, תזין אותה לאוטו ו... הוא ינהג עבורך לשם.
שנינו יודעים שהמערכת תהיה מספיק חכמה. הרבה מעבר ליכולות שלך ושלי,
למשל, לכוון לבד את המהירות כדי להגיע לרמזורים בירוק... לזהות האטה מהרכבים שלפני ועוד ועוד ...
ועוד לא התחלנו לדבר על זה שהיא לא מתעייפת, לא מתעצבנת מנהגים אחרים או מתינוק שצורח מאחורה, לא קוראת ושולחת מסרונים תוך כדי ...

ועדיין אנחנו נשב שקופסה שעושה הכל בעצמה, בלי שום דבר לגעת בו.
מסוגל להיכנס אליה? (היא בטח תעשה פתוח תאונות מנהגים בשר ודם)

המשוטט
26-11-20, 09:51
אז תחשוב מה התחושה כשאתה נוהג במשאית 18 טון כולל עם מטען ומקבל ברקס כי המערכת סונוורה מהשמש......

קללות של מלח אירי שיכור ...

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

אומי5
26-11-20, 10:10
לא יודע על מה מתלוננים.
המערכת שיש לי בסקודה מצויינת והלוואי והייתי יכול לתת לה עוד אחריות עד עדי לישון באוטו.
בכל מקרה, בעידן של הסחות דעת מטלפונים והודעות פלוס עומסים גדולים בכבישים היא חוסכת המון תקריות. בין אם כאלו של נזק בלבד וכלה בתאונות עם נפגעים.
קרה לי רק פעם אחת שקיבלתי ברקס חרום לא מוצדק בזחילה במהירות בינונית של כ 40-50 קמש וזו לאחר 80 אקמ נסיעה שרובה כבישים בין ערוניים בשעות העומס.

לטעמי מערכת חובה בכל רכב חדש.
איזו סקודה?
אני עושה ניסויים במערכת אצלי (אוקטביה 2020) , ומזמן הגעתי למסקנה שזו סכנת נפשות, ההגה מתנגד לי כי הוא מתבלבל בין סימון מחוק לסימון החדש, באמצע סיבוב.
הקרוז קונטרול המשולב בשמירת מרחק מאיץ פתאום כי הרכב לפני נעלם לתוך הסיבוב, מה שיוצר מצב שבדיוק בכניסה לסיבוב חד הרכב מאיץ וחזק. מי שלא נוהג במוד "בואו נבדוק את זה" יקח לו יותר מידי זמן להבין מה קרה וללחוץ ברקס.
אני מפעיל את זה רק בתנועה עמוסה בכבישים ראשיים ואז זה די נוח, מייתר את הצורך שלי לתת כל הזמן גז ברקס, הוא מווסת לא רע את המרחק למהירות מומוצעת, ומידי פעם נותן ברקס מוגזם כי הוא מבין שאני לא איתו...

אתה מחזיר אותי למחשבה שהיתה לי לפני כמה שנים:
לך עשור קדימה, כמו שאתה שם כתובת בוויז, תזין אותה לאוטו ו... הוא ינהג עבורך לשם.
שנינו יודעים שהמערכת תהיה מספיק חכמה. הרבה מעבר ליכולות שלך ושלי,
למשל, לכוון לבד את המהירות כדי להגיע לרמזורים בירוק... לזהות האטה מהרכבים שלפני ועוד ועוד ...
ועוד לא התחלנו לדבר על זה שהיא לא מתעייפת, לא מתעצבנת מנהגים אחרים או מתינוק שצורח מאחורה, לא קוראת ושולחת מסרונים תוך כדי ...

ועדיין אנחנו נשב שקופסה שעושה הכל בעצמה, בלי שום דבר לגעת בו.
מסוגל להיכנס אליה? (היא בטח תעשה פתוח תאונות מנהגים בשר ודם)

לי אין בעיה לסמוך על המכונה, שתעשה הכל לבד, אבל שתהייה מסוגלת לזה. בנתיים זה חצי באחריותי וחצי באחריותה, והיא לא מבצעת את אחריותה כיאות.

זה שהטכנולוגיה עדיין לא בשלה רק מעודד אותי לגבי כמה שנים עוד יש לנו להנות מהתחביב.

דרור ברלי
26-11-20, 10:46
סכנת נפשות. תעשיית הרכב משחקת באש.

הטכנולוגיה אמנם מרשימה, אבל עוד לא בשלה לחלוטין.
המערכות עדיין לא יודעות להתמודד עם כל מיני תרחישים ספציפיים ויש אינסוף כאלה.

- האצה פתאומית לתוך פניה כשהרכב שלפניך כבר פנה ו"נעלם" למצלמה לשבריר שנייה מטווח הראייה, זה רק ההתחלה.
- בלימה היסטרית פתאומית כי המצלמה זיהתה משהו - ברכבי שטח זה ממש מפריע, על סף המסוכן. תתארו לעצמכם שאתם מטפסים מדרון תלול ופתאום חוטפים ברקס פסיכי כי המצלמה ראתה גבעול של שיח וחשבה שזה הולך רגל.... האוטו נבלם. איבדתם מומנטום. לכו תזנקו עכשיו מהמקום.
- מה עם בלימה הדרגתית ורגועה לפני רמזור ופתאום הרכב שלפניך סטה לנתיב אחר על הפול-פוזישן? המערכת המטומטמת מאיצה כמו משוגעת.
- המצלמות מתקשות לזהות סימונים ישנים/דהויים על האספלט הישראלי המשובח.
- תיקוני היגוי אקטיביים ו"סרבנות" של מערכת ההיגוי לשינוי נתיב/כיוון - מפחיד, במיוחד בידיהם של אלה שלא מודעים ולא מבינים מה קורה.
כל אלה לא ספקולציות - אלה דברים אמיתיים שקורים כל הזמן. מה שנקרא "חריקות" כי העסק עוד לא אפוי עד הסוף אבל מסיבות שיווקיות משחררים אותו לשוק.

מצד שני, עדיין יש למערכות האלה יתרון גדול בדמות כפתור ניתוק - כדי לשמור על מיומנויות הנהיגה שלכם וכדי לא לאבד קואורדינציה - כבו את זה.

אני יודע שהסוגדים לטכנולוגיה תיכף יביאו לנו נתונים סטטיסטיים על ירידה במספר תאונות הנזק חרטום-זנב ועל מחלקות הפחחות שמצטמצמות ומפטרות עובדים.... אני הרבה על הכבישים, מחליף מכוניות כל הזמן - החל מג'יפ-שטח-טהור ישן ופרימיטיבי, ועד למכוניות פרימיום היקרות ביותר עם מאות כ"ס שמצוידות במיטב מערכות הבטיחות האקטיביות שקיימות היום בשוק ואני אומר לכם באחריות מלאה - גם הדיסטרוניק הכי מתקדם בדגמי מרצדס היותר יקרים עוד לא מושלם ואסור לסמוך עליו. בין לבין אני משתמש כבד בקרוז-קונטרול רגיל (חוסך דו"חות מהירות) ואדפטיבי (חוסך עצבים, יש אפילו בג'ימני החדש) ורואה איך עם ישראל נוהג. זוועה זה לא מילה. עכשיו תן לערב-רב של מטומטמים עוד סיבה להוריד עירנות.....
המערכות האלה ינהגו במקומנו בעתיד, אולי הלא רחוק. אבל כרגע הן עוד רחוקות מלספק. אסור לסמוך עליהן. הן גורמות נזק כביר ובלתי-הפיך למיומנויות הנהיגה שלנו.

כשהעסק יהיה אוטונומי מלא עם אפס-נקודה-אפס-אפס טעויות ובאמת יאפשר לבועז לישון באוטו בדרכו הביתה מהעבודה בבטחון מלא - ניחא. כמו שזה כרגע, אלוהים ישמור.

ולבעיית הטמבלפונים יש פתרון טכני דרסטי והוא לא פופולרי - ניטרול מלא של השיקוץ המסוכן הזה בתוך מכונית כשהיא בתנועה. לא שיחות, לא הקלדות, לא הודעות, לא כלום! כי הוא מסיח את הדעת גם עם דיבורית. ששום דבר לא יפעל במכונית כשהיא בתנועה, למעט תוכנות ניווט שהן מבוססות GPS. רוצה לשוחח/להקליד?.... תעצור ותעביר לפרקינג. שבזמן תנועה העסק יהיה ממוסך לחלוטין.

הטכנולוגיה לזה הרי קיימת, צריך רק אומץ ואחריות - אבל לאף אחד מהרגולטורים אין את מינימום האחריות וטיפונת של אומץ כדי לנקוט בהחלטה לא פופולרית. כי ההמון הנבער והמכור יזדעק כמו ילד בן 3 שלוקחים לו את הצעצוע.

חנן-ג'יפולוג
26-11-20, 11:02
הדעות השונות, כבודן במקומו מונח.
עובדות: פוטרו מאות או אלפי פחחים וכמות הנפגעים במכוניות בתאונות יורדת בצורה דרסטית. עשרות רבות של אחוזים.

דרור ברלי
26-11-20, 11:14
עובדות: פוטרו מאות או אלפי פחחים וכמות הנפגעים במכוניות בתאונות יורדת בצורה דרסטית. עשרות רבות של אחוזים.

אין לי ויכוח עם החיסכון המוחשי למוסכי היבואנים שחופשיים כעת לפטר את הפחחים.
אבל מספר הנפגעים בתאונות לא כל כך יורד. למעשה, אלמלא המערכות הללו יש מצב שהוא היה רק עולה.
אישית, אני חושב שמספרי נפגעים מעניינים לרגולטורים וליצרני הרכב רק את האשך השמאלי. אולי את הימני. יותר סביר שבכלל לא. בשורה התחתונה הכל נשפט רק במונחים של כסף.

אבל אתמול, כשביליתי כל היום עם סובארו איבולטיס חדשה וחזרתי מהדרום, השתמשתי כדרכי בקרוז האדפטיבי.
לפני צומת גורל, הרמזור היה אדום והרכב שלפני האט לעצירה, הסובארו המגודלת "שלי" האיטה גם.
פתאום הרכב שלפני "שיפר מיקום" על הפול-פוזישן לנתיב שליד.
מה עשתה המערכת המטומטמת? האיצה כמובן. וזה אמנם רכב כבד ומגושם אבל יש לו הרבה כוח והוא מאיץ חזק.
ידעתי שזה יקרה, הייתי מוכן לזה.

אני לא סומך על כל אלה שלצידי על הכביש שלא יופתעו מזה ולא ידהרו לתוך הצומת.

אומי5
26-11-20, 11:19
לגבי הפחחים, כמה מהם פוטרו בגלל שכבר לא עושים פחחות בימינו? מחליפים וצובעים.

מה הסטיסטיקה לגבי תאונות קשות? גם ירדו? עלו? הרי אם המערכות טובות הן היו צריכות לרדת דרסטית.
במיוחד בהתחשב בעודה שהרכבים בטוחים יותר אז אנשים אמרוים לשרוד תאונות קשות יותר.

חנן-ג'יפולוג
26-11-20, 11:38
התהליך הראשון שאתה מדבר עליו הוא ישן יחסית. אני מדבר על תהליכים של השנים האחרונות. חלקי חזית ברכבים עם ראדארים נמכרים בכמות זניחות ממש.

מספר ההרוגים השנתי בתוך מכוניות? עשרות. כמובן שיש עוד רכיבים שתורמים לזה, אבל לדעתי (ששווה לחור של התחת...) המערכות המדוברות הן נשק שובר שוויון.

נמרוד
26-11-20, 11:52
לברלי באהבה:

https://youtu.be/K9ZX7-dUehA

אומי5
26-11-20, 12:07
התהליך הראשון שאתה מדבר עליו הוא ישן יחסית. אני מדבר על תהליכים של השנים האחרונות. חלקי חזית ברכבים עם ראדארים נמכרים בכמות זניחות ממש.

מספר ההרוגים השנתי בתוך מכוניות? עשרות. כמובן שיש עוד רכיבים שתורמים לזה, אבל לדעתי (ששווה לחור של התחת...) המערכות המדוברות הן נשק שובר שוויון.

כמה היו בתוך מכוניות לפני חמש שנים?
ממה מתים השאר? (עוד 200 לפחות)

חנן-ג'יפולוג
26-11-20, 12:13
לא יודע.

הולכי רגל. אופנועים. אופניים ואחרים.

דרור ברלי
26-11-20, 12:23
מה טלגבי תאונות קשות? גם ירדו? עלו? הרי אם המערכות טובות הן היו צריכות לרדת דרסטית.
במיוחד בהתחשב בעודה שהרכבים בטוחים יותר אז אנשים אמרוים לשרוד תאונות קשות יותר.

רכב מודרני הוא בטוח יותר והוא מגן עליך טוב יותר כשהתאונה כבר בלתי נמנעת.
המערכות הללו אמורות למנוע את התאונה מלכתחילה. הן אמורות להיות טובות מנהג אנושי. הן אמורות לא לטעות.

אכן רוב התאונות הן נשיקות-נזק פנים-אחור קלות יחסית בזמן פקק - והן אכן פחתו מאוד בכלי רכב שמצויידים במערכות האלה. סיבה מצויינת למוסכי היבואנים למהר לפטר את הפחחים....

לגבי מספרי התאונות הקשות, מספרי ההרוגים והפצועים - אפשר לבדוק את זה. בינינו, זה לא באמת בשליטה של מישהו.
נניח שיש ירידה ובשנה אחר כך שוב ירידה, אפילו של הרוגים בודדים, ואז מיד הפוליטיקאים יכולים לטפוח לעצמם על השכם ולהכריז שזו מגמה - אבל כולנו יודעים שמספיקה תאונת אוטובוס אחת עם 30 הרוגים כדי לקלקל את כל ה"מגמה החיובית" שרק לפני רגע התפארו בה.

השאלה אם כל זה צריך לעניין אותך כשאתה חוצה צומת באור ירוק ומתנגש בך רכב בעל מערכת בקרת-שיוט-אדפטיבית-רבע-אוטונומית לא אפויה כזו שהתבלבלה והאיצה פתאום, והנהג/ת המנומנם/ת/לא מיומן/ת שלו הגיב/ה בצרחות רמות ובעזיבת ההגה...

אגב, השלב הבא במערכות הללו זה זיהוי תמרורים ורמזורים. יש מערכות שפחות או יותר אמורות לדעת לזהות תמרורים. האם לסמוך על זה? עדיין לא.

אומי5
26-11-20, 12:36
ולכן הסטיסטיקה צריכה להיות "כמה תאונות עם הרוגים" ולא כמה הרוגים. (ואפשר להוסיף גם פר נסועה)
ובכלל סטיסטיקה זה תחום מאוד חמקמק במיוחד כשלאף אחד אין אינטרנס באמת לפתור את הבעיה.

דרור ברלי
26-11-20, 12:39
ולכן הסטיסטיקה צריכה להיות "כמה תאונות עם הרוגים" ולא כמה הרוגים. (ואפשר להוסיף גם פר נסועה)
ובכלל סטיסטיקה זה תחום מאוד חמקמק במיוחד כשלאף אחד אין אינטרנס באמת לפתור את הבעיה.

לפעמים יש פתרון ורק צריך להתאים לו בעיה.

tallevi
26-11-20, 14:28
עובדות: פוטרו מאות או אלפי פחחים וכמות הנפגעים במכוניות בתאונות יורדת בצורה דרסטית. עשרות רבות של אחוזים.חנן מהיכן הנתונים?

מהצצה בדוחות של רלבד, אני לא מצליח להבין את הירידה הדרסטית בנפגעים שציינת.

ובאופן כללי, לנתונים סטטיסטיים יש יכולת הטעייה מופלאת...ז"א, צריך להוכיח באופן סביר, שהשינוי במגמה הוא בעיקר בשל הטענה הנטענת, וזאת לאחר שלוקחים בחשבון את כל האפשרויות השונות, כפי שהעלה כדוגמה אומי.

טל.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

gillss
26-11-20, 14:38
לא יודע מה אתכם , אני כלכך נהנה מהשרשור הזה רק בגלל דרור.
האיש פשוט רהוט בצורה מדהימה וממש כיף לי לקרוא את הגיגיו.

נמרוד
26-11-20, 14:38
חנן מהיכן הנתונים?

מהצצה בדוחות של רלבד, אני לא מצליח להבין את הירידה הדרסטית בנפגעים שציינת.

ובאופן כללי, לנתונים סטטיסטיים יש יכולת הטעייה מופלאת...ז"א, צריך להוכיח באופן סביר, שהשינוי במגמה הוא בעיקר בשל הטענה הנטענת, וזאת לאחר שלוקחים בחשבון את כל האפשרויות השונות, כפי שהעלה כדוגמה אומי.

טל.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

אתה זה שמדבר על מיתוסים שצריך לנפץ, לא?

"הסטטיסטיקה היא הזונה של המדע" - מיתוס.

האמת היא שאין מדע בלי סטטיסטיקה.

הנתונים לפניך, והם מה שהם, נתונים. בוא תנתח אותם בעצמך - בבקשה:

https://www.cbs.gov.il/he/Statistics/Pages/%D7%9E%D7%97%D7%95%D7%9C%D7%9C%D7%99%D7% 9D/%D7%9E%D7%97%D7%95%D7%9C%D7%9C-%D7%AA%D7%90%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA.asp x

boaz avrahami
26-11-20, 14:53
איזו סקודה?
אני עושה ניסויים במערכת אצלי (אוקטביה 2020) , ומזמן הגעתי למסקנה שזו סכנת נפשות, ההגה מתנגד לי כי הוא מתבלבל בין סימון מחוק לסימון החדש, באמצע סיבוב.
הקרוז קונטרול המשולב בשמירת מרחק מאיץ פתאום כי הרכב לפני נעלם לתוך הסיבוב, מה שיוצר מצב שבדיוק בכניסה לסיבוב חד הרכב מאיץ וחזק. מי שלא נוהג במוד "בואו נבדוק את זה" יקח לו יותר מידי זמן להבין מה קרה וללחוץ ברקס.
אני מפעיל את זה רק בתנועה עמוסה בכבישים ראשיים ואז זה די נוח, מייתר את הצורך שלי לתת כל הזמן גז ברקס, הוא מווסת לא רע את המרחק למהירות מומוצעת, ומידי פעם נותן ברקס מוגזם כי הוא מבין שאני לא איתו...

לי אין בעיה לסמוך על המכונה, שתעשה הכל לבד, אבל שתהייה מסוגלת לזה. בנתיים זה חצי באחריותי וחצי באחריותה, והיא לא מבצעת את אחריותה כיאות.

זה שהטכנולוגיה עדיין לא בשלה רק מעודד אותי לגבי כמה שנים עוד יש לנו להנות מהתחביב.

ברשותי אוקטביה 2019.
אם אתה מצפה שזה יהיה רכב אוטונומי אז תתאם ציפיות ומהר.

זו מערכת הגחה נוספת שמשמשת מפחינתי עוד זוג עיניים וחוסכת ממני עיפות ולחץ.
ברגע שאתה מבין איך היא פועלת אפשר לנהל את הנהיגה בהתאם.

למשל, אם האוטו בורח לך בסיבוב אז אחת משתיים-
א. הגבלת המהירות בקרוז גבוהה מדי.
ב. לא לחצת ברקס בכניסה לסיבוב ולא דאגת לנטרל אותה. המערכת אינה אוטונומית.
אתה צריך להיכנס לסיבוב במהירות הנכונה אז או שתנטרל אותה עם הבאקס וביציאה מהסיבוב תמשוך שוב את מנוף ההפעלה או שתוריד את הגבלת המהירות בהתאם לצורך.

אגב, גם בפניות בצומת, אם אתה עם איתות ומעל זווית מסוימת של ההגה, הרכב לא יאיץ למגבלה. תלמד אותה עם שולי ביטחון.

לגבי שמירת קו-
אם אין שוליים נדלק אור כתום ואתה יודע שהיא לא פועלת.

ממליץ לך גם לבחור בתצוגה של מרכז לוח השעונים Assist sys.
זה מציג לך את הראדר ואת תפקוד המערכת מול העיניים.

זה גם עוזר להבין למשל למה האוטו לא מגביר מהירות אם אתה עוקף מימין בטור.
נסה ללמוד להשתמש במשיכה אליך של ידית תפעול הקרוז בשביל לבטל נקודתית חסימת התקדמות בטורים.

תלמד להבחין בין צללית רכב מלאה לבין צללית ריקה בתצוגה.
תשים לב מתי הקווי שולים בתצוגה מודגשים ומתי דקים.
מתי נורת הנתיבים ירוקה או כתומה.

בקיצור - תלמד לתפעל אותה.
כלי בטיחותי מהמעלה הראשונה אבל לא לסמוך עליו כאוטונומי!

חנן-ג'יפולוג
26-11-20, 14:58
.... הן אמורות לא לטעות...
.

ההגדרה בתקן למערכות בטיחות מדברת על סיכוי לכשל שיגרום לפגיעה פיזית של 1 ל10 בחזקת כך וכך.
זה לא לעולם לא אפס.

לענייננו ובמלים עממיות, הן אמורות לספק יותר בטיחות ממה שיש היום. לא מדברים על בטיחות מוחלטת.

איל מ
26-11-20, 15:23
ברשותי אוקטביה 2019...
... כלי בטיחותי מהמעלה הראשונה אבל לא לסמוך עליו כאוטונומי!

ברשותך לא ציטטתי את כל המגילה.
אבל אתה מחלק כאן המלצות שמדגימות בדיוק למה המערכת הזאת רעה (או לכל הפחות עוד לא בשלה) . למשל: לשים את המסך המרכזי על מצב "שקרכלשהו" כדי להסתכל ולהבין.... (סלח לי על הציטוט הלא מדויק).
וזה בדיוק העניין. כל עוד המערכת לא אוטונומית, העיניים והקשב הכללי שלך צריכים להיות רק במקום אחד. על הכביש שבחוץ.
בגדול, אתה צריך לוח שעונים שכולל נורה אדומה ענקית שקופצת לך בזווית העין כשמשהו באוטו לא בסדר, ואולי מד מהירות (ועדיף בתצוגה עילית).

כל מה שמייצר עוד הסחות, מדגים בדיוק את הנקודה. לפחות עד שהמערכת באמת תאפשר לך ללכת לישון בדרך מהעבודה הביתה.
ונ. ב.
קבעת את הקרוז קונטרול על מהירות גבוהה מדי?
זה קרוז קונטרול. הוא אמור להיות על המהירות שהחלטתי. בא לי לנסוע על 120. אם הוא לא יודע להתמודד עם סיבובים, זה לא "אני שלא יודע להפעיל", זה הוא שלא מספיק בשל.
הלו, זה צריך לעבוד בשבילי לא הפוך!

nirs
26-11-20, 15:49
כל זמן שמבינים שמדובר במערכות סיוע שאינן מסירות דבר מהאחריות שלנו כנהגים, אז מדובר על תוספות ברוכות (מי יותר ומי פחות), בדיוק כמו ה esp (בכביש) שנמצא איתנו כבר זמן רב.

אגב, בעוד אי אלו שנים שהמערכות הנ״ל יבשילו ויזרקו אותנו למושב הנוסע (עפ״י חוק), הילדים (או הנכדים) יסתכלו עלינו במבת לא מאמין, שנספר להם שפעם אנחנו נהגנו ב ״מפלצות״ האלה בלי שום עזרה...

Sent from my iPhone using Tapatalk

gillss
26-11-20, 16:22
טוב נו ... הייתי חייב להביא את דעתי בקליפ מופלא זה.

https://youtu.be/O-mfMLPIrrM

נכון זה לא ג'יפ , אבל זה מסביר בדיוק את מה שאני חושב בנושא .

gilur
26-11-20, 17:10
יש בכל השירשור הזה פיספוס מאוד גדול לדעתי:
כל זמן שעל הכביש ינהגו שני נהגים - אוטונומי ואנושי - זה לא ממש יעבוד.
מה לעשות ... אחנו יותר חמורים (לפחות חלקינו).
כשכל העסק יהיה ממוחשב (כמו שדרור כתב - בלי מישהו שחותך פתאום או גונב רמזור או מחליף נתיב) - זה ינגן מעולה (לדעתי הצנועה)
יש כל כך הרבה אינטראקציה ממוחשבת בין רכבים שאפשר יהיה להכניס לשם !!

(ולעניין הקרוז האדפטיבי - ממש עשיתם לי טוב. אני עםפ סיטרואן בת 5, אדפטיבית. בחיים לא דפקה לי האצה בכניסה לסיבובים. יותר מזה, אני תמיד מופתע איך היא סוג של מזהה את הסיבוב של הדרך והמהירות שומרת על מי שמולי בתוך הסיבוב ... תודה לכם :) )

אומי5
29-11-20, 08:39
ברשותי אוקטביה 2019.
אם אתה מצפה שזה יהיה רכב אוטונומי אז תתאם ציפיות ומהר.

זו מערכת הגחה נוספת שמשמשת מפחינתי עוד זוג עיניים וחוסכת ממני עיפות ולחץ.
ברגע שאתה מבין איך היא פועלת אפשר לנהל את הנהיגה בהתאם.

למשל, אם האוטו בורח לך בסיבוב אז אחת משתיים-
א. הגבלת המהירות בקרוז גבוהה מדי.
ב. לא לחצת ברקס בכניסה לסיבוב ולא דאגת לנטרל אותה. המערכת אינה אוטונומית.
אתה צריך להיכנס לסיבוב במהירות הנכונה אז או שתנטרל אותה עם הבאקס וביציאה מהסיבוב תמשוך שוב את מנוף ההפעלה או שתוריד את הגבלת המהירות בהתאם לצורך.

אגב, גם בפניות בצומת, אם אתה עם איתות ומעל זווית מסוימת של ההגה, הרכב לא יאיץ למגבלה. תלמד אותה עם שולי ביטחון.

לגבי שמירת קו-
אם אין שוליים נדלק אור כתום ואתה יודע שהיא לא פועלת.

ממליץ לך גם לבחור בתצוגה של מרכז לוח השעונים Assist sys.
זה מציג לך את הראדר ואת תפקוד המערכת מול העיניים.

זה גם עוזר להבין למשל למה האוטו לא מגביר מהירות אם אתה עוקף מימין בטור.
נסה ללמוד להשתמש במשיכה אליך של ידית תפעול הקרוז בשביל לבטל נקודתית חסימת התקדמות בטורים.

תלמד להבחין בין צללית רכב מלאה לבין צללית ריקה בתצוגה.
תשים לב מתי הקווי שולים בתצוגה מודגשים ומתי דקים.
מתי נורת הנתיבים ירוקה או כתומה.

בקיצור - תלמד לתפעל אותה.
כלי בטיחותי מהמעלה הראשונה אבל לא לסמוך עליו כאוטונומי!
זו בדיוק הפואנטה, אם אני לא יכול לסמוך עליה שתזהה נתיב כמו שצריך, אז היא רק מפריעה לי, כשאני רוצה לפנות ופתאום ההגה מתנגד לי כי מעצ לא מחקו כיאות את הסימונים הישנים אז היא לא עזר היא נזק.
והכי חשוב, ברור שאני עליה כל הזמן, כי אני לא סומך עליה, אני מפעיל אותה רק לשעשוע כדי להבין מה היא יודעת ומה לא.
נהג פחות מתעניין יפעיל, יסתכל על הנוף ואז ימצא את עצמו בנוף.
כי ברגע שהאתה מעביר חלק המאחריות למישהו אחר הקשב יורד, אפילו אם אתה יודע שאסור לך.

כל זמן שמבינים שמדובר במערכות סיוע שאינן מסירות דבר מהאחריות שלנו כנהגים, אז מדובר על תוספות ברוכות (מי יותר ומי פחות), בדיוק כמו ה esp (בכביש) שנמצא איתנו כבר זמן רב.

אגב, בעוד אי אלו שנים שהמערכות הנ״ל יבשילו ויזרקו אותנו למושב הנוסע (עפ״י חוק), הילדים (או הנכדים) יסתכלו עלינו במבת לא מאמין, שנספר להם שפעם אנחנו נהגנו ב ״מפלצות״ האלה בלי שום עזרה...

Sent from my iPhone using Tapatalk
הESP, שונה בתכלית, היא שם, אתה לא באמת יודע או מרגיש, היא לא מספרת לך ש"הנה אני עוזרת", ולפחות מהנסיון שלי אתה לא מרגיש את ההגה מתנגד לך. היא מנגנת קצת על הברקסים ו"מיישרת" אותך, ברוב הפעמים לנהג ההדיוט לא יהיה מושג שהיא עבדה. (כן נורה כתומה וזה, חצי מהאנשים לא שמים לב ולא יודעים מה היא אומרת)

-->