PDA

צפייה בגרסה מלאה : הוספת קפיץ סליל לסרן אחורי היילקס 95

אילן מאירי
12-03-06, 07:03
אני וחבר שנוסע בהיילקס 95 (אף אחד לא מושלם) משתעשעים זמן מה ברעיון להוסיף קפיצי סליל לסרן האחורי על מנת לשפר את איכות החיים ובדרך אגב להרוויח הגבהה של מספר סנטימטרים.
כשהרכב מורם במספר סנטימטרים על ידי קפיצי סליל, העומס יורד מקפיצי העלה ואיתם נעלמת ההתנהגות הנוקשה (לאחר הוספת הסליל, קפיצי העלה הגיעו למצב כמעט נטרלי), קפיצי הסליל נושאים את העומס ב 5-6 ס"מ הראשונים ומתפקדים ברכות כמו שקפיצי סליל יודעים לתפקד.
לגבי בחירת הקפיצים, לא הייתה איזה מחשבה מעמיקה, פשוט השתמשנו בקפיצים קידמיים מקוריים של 5TD שנשארו לי במרתף לאחר ההחלפה לקפיצים של אולדמן, היו לי גם קפיצים אחוריים של טראנו 95 אבל הקוטר הקטן שלהם נראה פחות מתאים למעצור העליון של ההיילקס, אני מניח שהרבה קפיצים יתאימו למטרה.

פירקנו את הבולמים ואת הנדנדות של קפיצי העלים, הרמנו את החלק האחורי של הרכב, כשהסרן נשאר על הריצפה והכנסנו את הקפיצים.
הקפיץ מתלבש מצויין מבחינת הקוטר על המעצור העליון ולא דורש תושבת, בחלק התחתון הקפיץ יושב באופן סביר ונדרשת הוספה של ברקט שיחזיק את הקפיץ במקומו ללא יכולת תזוזה,
במידה ונחליט ללכת על הפיתרון האולטימטיבי ניתן יהיה לחרוט צלחת עם 4 חורים שדרכם עוברים ה U בולט שמחברים את העלה לסרן, והצלחת תשב בין העלה לפחית הסטופר ותשמש תושבת לקפיץ.
המרחק של הקפיץ מהצמיג הוא כ 3 ס"מ, על הרכב מותקנים גנטים עם אופסט החוצה אני מניח שעם גנטים רגילים יכול להיות שיהיה צורך בקפיץ עם קוטר קטן יותר.

לאחר כשעתיים עבודה סגרנו הכל חזרה ויצאנו לנסיעת מבחן קצרה.
לאחר נסיעה קצרה של 2-3 ק"מ בשבילים עם בורות וחריצים קטנים חשנו בשיפור מדהים ביחס למצב הקודם, החלק האחורי הפסיק לבעוט ולטלטל והיה רך בצורה מדהימה, בנסיעה קצת יותר מהירה הרכב תיפקד מצויין, ברכות וללא טילטולים או מכות יבשות לעמוד השידרה, כמעט כמו דיסקו, גם תוך כדי נידנוד ידני או לחיצה על הארגז אתה מרגיש את ההבדל ברכות ממש soft & easy, בכל מקרה ממשיכים להרגיש קצת את נוקשות החלק הקידמי.
בעקבות הוספת הקפיצים התקבלה הגבהה של כ 6 ס"מ מהכנף למרכז גלגל.

עם האוכל בא התאבון והסתכלנו על הסרן קדמי, שם המצב חמור עד אנוש, המרחק בין הסרן למעצור העליון הוא קצר ומה שיותר חמור שאין הרבה מקום מסביב בגלל מוטות הגה ושאר ירקות, אבל לא התייאשנו ונמשיך לחשוב על פיתרון ולחפש קפיצים בעלי קוטר קטן יותר.

הבולמים המקוריים כמעט גמורים, לאחר הרכבת הסליל צריך לבדוק איזה סוג של בולמים להרכיב, אני מניח שנצטרך בולמים שירסנו את קפיצי הסליל ופחות את קפיצי העלה מכיוון שהרכב יתנהל 99% מהזמן על קפיצי הסליל.

בסיכומו של דבר פתרון יעיל פשוט וזול, שלא עושה שינויים במערכות הסטנדרטיות של הרכב, קפיצים ישנים אפשר למצוא אצל המשפרים, רצוי להוסיף ברקטים בעבודת יד לריתום הקפיץ למקומו בחלק התחתון, אבל אם מחפשים פיתרון סגור בצורה אלגנטית רצוי לחרוט תושבת תחתונה, וזה יעלה עוד כמה מאות שקלים.

צריך כמובן לחשוב מה עושים בטסט, אני מניח שבחלק ממכוני הרישוי ניתן להעביר במידה ולא, ניתן לבדוק אפשרות לחלוץ את הקפיצים עם מכווץ קפיצים פעם בשנה.

ERAN NO 1
12-03-06, 09:57
הפתרון הזה הוא יחסית זול ואפקטיבי רק זכור !!! אצל בוחן תנועה זה שינוי מבנה .(אני כבר חטפתי על זה)

לגבי התושבות של הקפיץ זה פשוט מאוד אם יש לך אותם בתחתית שלהם אתה מייצר ריבוע שמקביל במידותיו לבאמפסטופ ועליו מלביש את הקפיץ. הבאמפסטופ והתושבת לא יכולים לזוז לעולם
העליון אותו כנ"ל למרות שהקפיץ שלי חובר לחלקו התחתון של של התושבת שמרותכת לשלדה
וזה אמור לעלות גרושים.

לגבי החלק הקידמי יש קפיצים טובים שגם יגביהו וגם יגרמו לריכוך לי היו TGM שפעלו יוצא מן הכלל
עם בולמים של קוני (עידו כהן הרכיב לי בזמנו)
אתה יכול גם לנסות כוייל אובר מקדימה במקום הבולמים המקוריים

אילן מאירי
12-03-06, 10:02
תוכל לתת לי פרטים לגבי הקפיצים הקדמיים?

ERAN NO 1
12-03-06, 19:32
אני לא מומחה ואם תכנס לכל בעל מקצוע תקבל הצעה שונה לגבי קיט בהתאם למה שאותו מתקין אוהב לעבוד איתו.

אני יכול רק להגיד שוב שאצלי היו מותקנים קפיצי TJM עם בולמי גז של קוני והרכב התנהג בעצירה כמו אופנוע (הייתי מרגיש ירידה של החלק הקידמי ובסיום העצירה הוא היה עולה בחזרה)

צריך להבין גם שיש גבול לשיכוך של טויוטה היילקס אבל אפשר בהחלט להגיע לנתונים טובים יותר מהמקורי
יש פה כמה שהמליצו על קפיצי הרטוב נסה לעשות חיפוש ולהתייעץ עם בעל מקצוע

ERAN NO 1
12-03-06, 19:46
כך נראה הקיט שלי שהיה מורכב (פורק במכירה) מקווה שהתמונה תעלה

אני מתכוון לחזור פעם להיילקס!

ד ו ר ו ן
12-03-06, 19:52
הפתרון הזה הוא יחסית זול ואפקטיבי רק זכור !!! אצל בוחן תנועה זה שינוי מבנה .(אני כבר חטפתי על זה)

לפי ורטהיים-המשווקים של קפיצי MAD זה חוקי לחלוטין ולא מהווה שינוי מבנה.
אם אתה רוצה ללכת עד הסוף יש כריות אויר שניתן לשים במקום הסליל ולשנות את הגובה והקושי אבל המחיר..אויי המחיר..

חבר שיש לו סלילים על הרכב של MAD עובר טסט כל שנה, נופל שוב ושוב אבל לא על זה.:mrgreen:

ERAN NO 1
12-03-06, 20:00
דורון.
גם לי לא היתה בעיה בטסט נסה לקבל לזה אישור לאחר שמורידים אותך מהכביש ושולחים אותך למשפט

חוץ מזה אם מה שאתה אומר נכון הייתי שמח לקבל מהם אישור על החוקיות מול משרד הרישוי
לרשום ולהגיד שזה חוקי זה דבר אחד צריך שיהיה לזה גב

אני חושב שזה יעזור להרבה היילקסים. מחכה לאישור!

ד ו ר ו ן
12-03-06, 22:35
מה עוצר אותך מלפנות אליהם(לורטהיים)?

מה נסגר עם ההורדה מהכביש?
משפט?

ERAN NO 1
13-03-06, 10:02
ההילקס לא אצלי כבר שנה וחצי החלקים פורקו לקראת המכירה שלו ולאחר שהחזרתי אותו למקוריות

קיבלתי אישור ממכון טסטים שלא נעשה שום שינוי

לגבי המשפט לאחר שהבהרתי שהרכב לא ברשותי(נתבקשתי ע"י השופט להציג אישור מטיוטה ומשרד הרישוי על התוספות האלה ולא נראה לי שהייתי מקבל מאחד מהם) קיבלתי 400 ש"ח ושלילה על תנאי לשנה

יש אנשים שיוצאים מהדברים האלה בצורה אחרת לי לא היה זמן לכל הדברים האלה והייתי צריך את האוטו דחוף ובחרתי בדרך הזאת.

חנן-ג'יפולוג
13-03-06, 10:35
אני אשמח אם מישהו יואיל להסביר לי את ההגיון הפיזיקלי שעומד מאחורי העניין הזה:

יש לקפיץ העלה קבוע קפיץ מסוים. הוספתם קפיץ במקביל אליו ולמעשה העליתם את קבוע הקפיץ, כלומר: הקפיץ קשה יותר.

אלא אם כן, הרכב שלכם פגע קודם בצורה תדירה בבמפ-סטופים ולכן נגרמה נסיעה קופצנית, וכשהגדלתם את מהלך הסגירה פתרתם את הבעייה הזו. אם זה המצב, אז למותר לציין שהייתם מקבלים תוצאה דומה (וחוקית) גם עם קפיץ עלים שנותן הגבהה זהה.

או שמא האפקט של זה דומה לזה של השנורקל והספידרקס ש"מורידים סל"ד במהירות שיוט" ...

חנן-ג'יפולוג
13-03-06, 10:37
אגב, אם מישהו רוצה להרגיש עד כמה היילקס סטנדרטי יכול להיות נוח, והוא בהחלט יכול להיות נוח, הוא מוזמן להוריד לחץ אוויר ל10 PSI . ההנאה מובטחת (יוני זה לא בשבילך-עבורך רק 35! )

חגי
13-03-06, 17:15

יש לקפיץ העלה קבוע קפיץ מסוים. הוספתם קפיץ במקביל אליו ולמעשה העליתם את קבוע הקפיץ, כלומר: הקפיץ קשה יותר.

אלא אם כן, הרכב שלכם פגע קודם בצורה תדירה בבמפ-סטופים ולכן נגרמה נסיעה קופצנית, וכשהגדלתם את מהלך הסגירה פתרתם את הבעייה הזו. אם זה המצב, אז למותר לציין שהייתם מקבלים תוצאה דומה (וחוקית) גם עם קפיץ עלים שנותן הגבהה זהה.

או שמא האפקט של זה דומה לזה של השנורקל והספידרקס ש"מורידים סל"ד במהירות שיוט" ...

במנו שחשבנו לבצע כזו תוספת ,תכננו להשאיר רק את המאיה כמוט רדיוס.

ד ו ר ו ן
13-03-06, 18:55
חנן,
אני לא מכיר בודאות את העקרון שעומד מאחורי זה אבל יש רעיון דומה במזלגות של אופניים.
קפיץ שלילי בתוך הבולם במטרה להפחית למינימום את "הדבקות"\חיכוך סטאטי של המזלג בתחילת התנועה.
הלחץ של מחזירי השמן סביב הרגליים של הבולם גורמות לחיכוך רב ולעלייה בכוח הנדרש לתחילת תנועת הבולם.
בתוך הבולם יש קפיץ ראשי שמתנגד לדחיסה של הבולם ונמצא כמעט במנוחה למעט המשקל שיש עליו אבל זה לא מספיק כדי להמנע מההדבקות כתוצ' החיכוך הסטאטי של מחזירי השמן.
לכן התקינו בתוך הבולם קפיץ קצר שמושך את הרגליים פנימה-פועל בכיוון הפוך מהקפיץ הראשי שמתנגד לדחיסה.
התוצאה היא בולם עם קפיץ שמסוגל להתמודד עם הבאמפים הגדולים ועדיין מספיק רגיש כדי להתמודד עם הפרעות קטנות בשטח.

אם ניקח את הרעיון הזה שעובד מצויין ע"מ להתגבר על החיכוך הסטאטי במזלגות אופניים\אופנועים למע' מתלה עם קפיצי עלים מה שנראה לי מקביל זה הקשת של קפיץ העלים.
במצב ללא משקל הקפיץ לא דרוך כלל,במצב שיש את משקל הרכב הקפיץ דרוך ומתנגד לדחיסה שלו באופן קבוע,החיכוך הפנימי של קפיץ עלים נורמלי הנו גבוה וזה מה שמפחית חלק גדול מהנוחות של הקפיץ-החוסר יכולת שלו להתמודד עם הפרעות קטנות.

אם אתה פותח את הקפיץ ע"י הסליל אתה משחרר לגמרי את הקשת של קפיץ העלה, הקשת עמוקה יותר מזו שיש בלי כל משקל על הקפיץ וכעת השאיפה של הקפיץ עלה היא להתיישר מטה למצב הנייח שלה-קיבלת את הקפיץ השלילי כמו במזלג אופניים ששואף להנמיך את הרכב אליו.
קפיץ הסליל מסוגל להתמודד עם הפרעות קטנות בהרבה מקפיץ העלה עקב החיכוך הפנימי הקטן שלו וכך אולי יש את תחושת הרכות הגבוהה יותר רק בגלל היכולת להתמודד עם ההפרעות הקטנות שקפיץ העלה לא מסוגל לשכך.

כל המלל הזה רק רעיון, זה הדבר הכי קרוב\מקביל שעולה לי בראש, זה ואנשים שטוענים מנסיונם שזה יותר נוח בצורה מורגשת.. כולל מבחן שעשו ב"הגה בשטח" לפני הרבה זמן עם מגנום עם\בלי מטען ועם\בלי סליל.

תשווה דיפנדר והיילקס שמיועדים לאותו משקל מטען, קבוע הקפיץ של שניהם אמור להיות דומה ועדיין הדיפנדר משכך מהמורות קטנות בצורה טובה בהרבה מקפיץ עלה של ההיילקס=היכולת של קפיץ סליל להתמודד עם מהמורות קטנות גם עם קבוע קפיץ גבוה יחסית.

tooshey
13-03-06, 20:00
בתוספת למה שדורון כתב
כאשר קפיץ העלה מתעייף ושוקע,נוצר מצב שעלי העבודה (הדקים) נשענים על עלי העומס(העבים).
במצב זה הנסיעה מאד לא נוחה כי הקפיץ אין לו את מהלך העבודה הנכון לנוחות אלא רק לעומס.
כאשר מוסיפים סליל,למעשה,"פותחים" את עלי העבודה ומרחיקים אותם מעלי העומס חזרה למצב הנכון.
תוספת המהלך הזו עם השילוב של תכונות קפיץ הסליל שפירט דורון גורמים לשיפור בנוחות.
ניתן להגיע לאותה תוצאה ע"י ערגול(השאלה לכמה זמן) או ע"י החלפה של עלי העבודה בחבילת הקפיץ.
בקיצור,היתרון האמיתי בסליל כתוספת לעלים הוא המחיר והאפשרות לשנות את מידת ההגבהה בקלות.
זוג סלילים במגרשים עולה כ 100 ש"ח עם התושבות,והאופציות רבות ומגוונות(הונדה סיוויק לדוגמא).
לפני טסט אפשר להוריד רק את הסליל ולהשאיר את התושבת.5 דקות עבודה.
בברכה,טושי

סולי
13-03-06, 21:25

" ...

אני גם אשמח להסבר,
ידוע לי שיש נוסחאות לנושא חישוב קבוע הקפיץ.
אני יודע שיש גם חישוב של קבוע קפיץ לקפיצים שעובדים בטור ובמקביל.
נשמח לקבל את הנוסחאות, ותרגום שלהן לעיברית, כיצד המשוואה באה לידי ביטוי בעולם האמיתי.

מנסיוני,
בדיפנדרים בתצורת הבי-דיוטי נהוג להרכיב זוג קפיצי סליל במקביל, אחד בתוך השני..
ע"י כך מקבלים קבוע קפיץ גבוה יותר, אני מניח שלצורך חישוב משוואה פשוטה של - X+Y=Z.

אך מה קורה בתצורה המדוברת, קפיץ עלה וקפיץ סליל המעוגנים במקביל?
כאשר שני הקפיצים עובדים בתדרים שונים?

העשרה:
בגלל שאני מתכנן לשנות את הסלילים בקויל אובר שלי, אני אשמח לקבל הסבר כיצד ישפיע החלפה של קפיץ סליל אחד (מתוך זוג שמורכב בטור על אותו בולם), לקבוע קפיץ נמוך יותר?
האם אני אקבל פרוגרסיביות? הוא שקפיץ אחד יעבוד רוב הזמן (הרך יותר) וובזמן עבודה מאומצת כאשר קבוע הקשיחות שלו תעלה הקפיץ הקשה יותר יתחיל לעבוד?

ERAN NO 1
13-03-06, 23:12
[QUOTE=חנן-ג'יפולוג]אני אשמח אם מישהו יואיל להסביר לי את ההגיון הפיזיקלי שעומד מאחורי העניין הזה:

QUOTE]

בוא נבהיר נקודה אחת הקפיץ הזה לא שווה כלום אם אתה לא מתכוון להגביה את הרכב בכמה סנטימטרים
ובכך לגרום למאיה או מקסימום לשני עלים לעבוד בזמן נסיעה בלבד כל הקפיצים האחרים ישמשו אותך כשתעמיס את הרכב במשקל (הקפיצים האלה תוכננו לעומס של 1.2 טון 300-350 משקל הזנב+800 מטען) ברגע שהרכב יישב על קפיץ סליל (חייב להיות רך אני השמשתי בקפיצים אחוריים של רכב פרטי)
בנוסף לשני עלים עליונים בלבד הקפיציות שלהם וגם מהלך מתלה (לא הצלבות אלא על ציר ישר)רך יותר וארוך יותר ממש כמו חמאה. בולם טוב ירסן אותם לדרגה הרצויה

אילן מאירי
15-03-06, 20:44
חנן,
כדי לקבל את הרכות המתבקשת הסליל חייב להרים את הרכב ברמה מסויימת מעל המצב הסטנדרטי מנת להוריד עומס מעל קפיץ העלה (קבוע קפיץ גבוה) ולהעביר את העומס אל קפיץ הסליל (קבוע קפיץ נמוך)
גובה ההרמה מעל העלה יקבע את הרכות, יכול להיות מצב שבו הרכב מורם לגובה שגורם לעלה להיות במצב ניטרלי ואז הסליל עובד עם הקבוע שלו בלבד ולא איזה שילוב כזה או אחר של שני קבועי הקפיצים.

tooshey
15-03-06, 21:56
סליחה אילן
לא הבנתי בדיוק איך קפיץ עם קבוע נמוך נושא את משקל הרכב מעל הקפיץ עם הקבוע הגבוהה יותר
בברכה,טושי

אלון_ק
15-03-06, 22:04
אורי, הנוסחאות:
1. F=Kx

F זה הכח המופעל על הקפיץ, K זהו קבוע הקפיץ (כמה הוא קשה או רך) וx זה המרחק שהוא נע מהנקודה בה הוא היה לפני הפעלת הכח עד לנקודה בה הוא נמצא אחרי הפעלת הכח (לא בתנודה אלא במצב סטטי).

2. עבור שני קפיצים במקביל, הקבוע הוא:
Ktot=k1+k2

3. עבור שני קפיצים בטור:
Ktot= (k1*k2)/(k1+k2) X
(הX הגדול זה רק כדי לסדר את המשוואה אחרת היא תצא מבולגנת בהודעה).

שים לב שעבור שני קפיצים בטור הקבוע המתקבל (Ktot) לעולם יהיה קטן מכל אחד מהקבועים של הקפיצים לחוד (זה גם מאוד הגיוני כשחושבים על זה), בעוד 2 קפיצים במקביל לעולם יתנו קבוע גדול יותר מאשר כל אחד לחוד.

אילן מאירי
15-03-06, 22:24
סליחה אילן
לא הבנתי בדיוק איך קפיץ עם קבוע נמוך נושא את משקל הרכב מעל הקפיץ עם הקבוע הגבוהה יותר
בברכה,טושי

הוא נמוך משמעותית מקפיץ עלה אבל מספיק על מנת לשאת את משקל הרכב.

ערן המסוקס
15-03-06, 23:38
הוא נמוך משמעותית מקפיץ עלה אבל מספיק על מנת לשאת את משקל הרכב.

מה שקורה הוא שלמרות שהסליל בעל מקדם קטן יותר, הוא מורכב תחת לחץ, מה שאומר שהקפיץ דרוך יותר מאשר קפיץ העלים, ולכן הוא מתחיל להתנגד למשקל עוד לפני שקפיץ העלה מתחיל.
בצורה זו אפשר לקבוע, כמה מהמשקל יועמס על הסליל לעומת העלים.

כמובן שזה לא משנה תיאורטית את קבוע הקפיצים הכולל, אך כפי שקודמי כתבו, כנראה שעקב הדירוג והמבנה של קפיץ העלים, הוא עובד בתחום רך יותר עקב ההגבהה של הסליל.

סולי
01-04-06, 01:07
אלון, תודה על הנוסחאות.
חישוב קבוע הקפיץ הופנם, אך עדיין יש עניין לא ברור לי.

כמו שאני רואה את זה, הקפיץ בעל הקבוע הנמוך יותר יעבוד במהמורות קטנות יותר עד אשר הדריכות
שלו תעלה מספיק כדי שהקפיץ בעל הקבוע הגבוה יותר יתחיל לעבוד.
כלומר במהמורות קלות הקפיץ הרך יותר יעבוד בעיקר, בס"מ הראשונים של המהלך מתלה, ובבאמפים וחריצים עמוקים כאשר מהלך המתלה מתקרב לסופו אני אקבל קשיחות גבוהה יותר
כלומר קיבלתי פרוגרסיביות.

הבנתי נכון?!

-->