PDA

צפייה בגרסה מלאה : עיגון קשיח למנוע

stark
21-03-06, 06:46
אני משתתף במרוצי ראלי ראייד עם רכב באגי/פאגירו ונתקלתיבבעיה -עקב שינוי במהלך הסרן האחורי ולמרות שהארחתי את הדרישפט עדיין התזוזה של המנוע במצבים מסוימים גורמת לדרישפט לעוף החוצה שאלתי היא איך הכי טוב לעגן את המנוע שלו יזוז

נמרוד
21-03-06, 09:45
הרכב הוא פאג'רו? התנועה של המנוע היא קדימה אחורה, מעלה/מטה, או מה? המנוע מורכב עם תושבות מקוריות?

התשובה הפשוטה והכללית היא - תראצ'ט את המנוע לשלדה. אבל חסרים המון פרטים...

הצפרדע
21-03-06, 12:30
אני חושב שיש לך אי הבנה כאן. תנועת המנוע איננה קדימה אחורה אלא סביב ציר הקראנק בניגוד לכיוון הסיבוב שלו. אם המנוע נע קדימה אחורה, הרי שהתושבות קרועות, אבל אז היו לך כבר 5 תופעות אחרות שלא היו משאירות מקום לספק, וגם קרוב לודאי נזקים.

שום תנועה של מנוע איננה גורמת לשליפת גל הינע, וזה נשמע תלוש ומופרך לגמרי.
מה שנראה יותר הגיוני, הוא בניה לא נכונה של גל ההינע אשר לא מביאה בחשבון את כל המהלך האפשרי של הסרן, או בעיה אחרת בגל ההינע.

תבדוק עם מי שעשה את העבודה - אם הוא נשלף, סביר להניח שזה לא גל ההינע המקורי, כי מעולם לא שמעתי על גל הינע מקורי של פאג'רו שנשלף תוך כדי נסיעה או קפיצות או השד יודע מה.

או - וזה עולה לי בראש תוך כדי כתיבה - אולי עשית איזה שהם שינויים במהלכי המתלים ויתכן ששינוי כזה, אם בוצע ללא טיפול בענינים נלווים(כמו למשל הארכת צינורות בלם וכו'), יכול לגרום למהלך הארוך יותר לשליפת הגל.

הנושא של עיגון קשיח למנוע- hard mounting(זה לא הולך לבד, ומחייב עיגון קשיח של כל מערכת ההינע כולל גיר וטרנספר!!), הוא נושא אחר ונכון שבד"כ ברכבי מירוץ עושים זאת, אבל כאמור אין לכך קשר לגל ההינע.

stark
21-03-06, 19:30
נתחיל את הסיפור מהתחלה את הרכב בנה אורי שוער שעל פי הסבר שלו ומניסיונו המנוע בגלל שהתושבות הינם גמישות הן מאפשרות תנועה קדימה ואחורה של המנוע + הגיר כניראה בתאוצות בלימות או מכה חזקה בפרונט בעת נסיעה מהירה אני רוצה לציין שאני לא מומחה גדול בתחום המכונאות ואין לי עניין להמציא דברים שלא קיימים תודה על העזרה

boaz avrahami
21-03-06, 21:18
שלום,
בזכות היכרותי עם השואל וגם עם התופעה אנסה לעזור בניסוח.

ישנה תופעה שחזרה על עצמה פעמיים וגרמה להשמדת דריבשפט וקרדן החיבור של הטרנספר.

ניתוח המקרים מצביע על הכיוון הבא:

נמצא שבשעה שמהלך המתלה פתוח במלאו הדריבשפט נמצא כמעט בקצה הקרדן היוצא מהטרנספר.
בנוסף נבחנה ההנחה שהוא מצליח לעוף בזכות חופשים שישנם בתושבות המנוע/גיר/טרנספר שגורמים להתרחקות נוספת המאפשרת את הבריחה.

נבדק ונמצא שישנם חופשים בכיוון ציר התנועה של הרכב, דהיינו קדימה ואחורה.

מאחר ואין רצון לקצר את מהלך המתלה, ומאחר ואין אפשרות להאריך את גל ההניע (כי בסגירה הוא יזיק לטרנספר) נשקלת האפשרות לעבור לתושבות קשיחות למנוע/ גיר/ וטרנספר.

נודה על חומר העשרה בנושא זה ע"מ לחסוך את שלב המצאת הגלגל.

כמו כן רעיונות נוספים יתקבלו בברכה.
כמקובל, הוספת תמונות תתקבל אפילו בהוקרה!

תודה
בועז

חנן-ג'יפולוג
21-03-06, 21:35
שווה לעיין בקישור המצורף. מדובר כאן על בזנ"ט קטן שיושב על גשר הגיר ונמצא ליד תושבת הגיר כך שהוא לא מאפשר ליחידת הגיר/מנוע לזוז קדימה, אבל כן מאפשר לה גמישות בשאר הכיוונים. יתכן שאפשר להעתיק את אותו רעיון לפאג'רו המדובר.

http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?p=5752&highlight=%F9%E4%EE%F6%F0%EF+%E9%EC%EA+% E0%E7%E5%F8%E4+%E4%EE%E0%E5%E5%F8%F8#pos t5752

חנן-ג'יפולוג
21-03-06, 21:39
לדעתי, אגב, גם אם הרעיונות האלו יטפלו בבעייה, בכל מקרה לא שווה לעבוד כאשר מערכת ההינע עובדת בצורה כל-כך גבולית. על אחת כמה וכמה ברכב שתקלה גורמת לו לא לגמור מירוץ, ולאבד נקודות יקרות מאוד.

או להגביל מהלך, או להוריד טרנספר, או לקבע את היציאה של הטרנספר ולבנות גל הינע חדש, שמיועד לזויות חזקות ולהתארכות/התקצרות משמעותית, או משהו אחר, רק לא לעבוד בצורה כל-כך גבולית.

נמרוד
22-03-06, 10:16
1. לנושא המנוע - תראצ'טו אותו לשלדה. ראצ'ט רצועה מסיבי או שרשראות, פשוט להדק את המנוע מלמעלה לשלדה בכל הכוח. זה מוכר וידוע בעולם המרוצים מאז ומתמיד.

2. הבעייה העיקרית היא כנראה מהלך מתלה גדול מדי על הדרישפט. אתם צריכים להאריך לא את האורך הכללי של הדרישפט, אלא את הסליפ-יוק - הזכר נקבה. זה אפשרי בהחלט ולמען האמת אם אתם לא רוצים לוותר על מהלך מתלה, אין לכם ברירה, אז פשוט גשו לגרינגראס או למישהו אחר במתעסק בדרישפטים ותבררו כמזה זה יעלה.

הצפרדע
22-03-06, 13:22
לנושא המנוע - תראצ'טו אותו לשלדה. ראצ'ט רצועה מסיבי או שרשראות, פשוט להדק את המנוע מלמעלה לשלדה בכל הכוח. זה מוכר וידוע בעולם המרוצים מאז ומתמיד.
זה לא מה שיפתור את הבעיה. הדבר לא נועד למנוע שליפת(!!) גל הינע או שבירתו, והבעיה אחרת לגמרי.

הבעייה העיקרית היא כנראה מהלך מתלה גדול מדי על הדרישפט. אתם צריכים להאריך לא את האורך הכללי של הדרישפט, אלא את הסליפ-יוק - הזכר נקבה. זה אפשרי בהחלט ולמען האמת אם אתם לא רוצים לוותר על מהלך מתלה, אין לכם ברירה, אז פשוט גשו לגרינגראס או למישהו אחר במתעסק בדרישפטים ותבררו כמזה זה יעלה.
זאת התשובה הנכונה והמדוייקת(אוף, שוב אני צריך להסכים איתך?:-P :-P )

כל יצרן גלי הינע יפתור את הבעיה בקלות - יקח כמה מידות ויבנה גל הינע חדש שגם במהלך הפתיחה הגדול ביותר ישאיר מספיק בשר על החלק עם חריצי ההזחה באופן שלא ישלף.

לאחר שקראתי שוב את השאלה ואת תיאורו העניני של בועז, אני שואל את עצמי מה פירוש "השמדה"
של גל ההינע.
אם מדובר רק בשליפת הזכר והיפרדות הגל לשני חלקיו, אזי התשובה למעלה היא הנכונה היחידה.
אבל, אם מדובר בשבירה או קריעה של הגל או הקרדן, עולה שאלת הנעילה - יכול להיות שהמהלך גדול מידי לגבי הזוית המאכסימאלית של הצלב, ואם בקפיצה הסרן יורד למצבו הפתוח ביותר, קצה של יוק אחד פוגע בקצה של היוק השני, ואז כמובן שהגל מתרסק בנקודה כלשהי.

ענין זה קל לבדיקה - מעלים את הרכב על הליפט עם 4 גלגלים באויר, משלבים לניוטרל ומסובבים לאט את הגלגלים בידיים על מנת לראות סיבוב שלם של הגל והצלב. הרווח בין היוקים צריך להיות יחסית גדול, משום שבקפיצה הסרן נופל ומכה יכולה לסגור פער קטן בין שני היוקים.

כך או כך - זאת עבודה נטו של איש גלי הינע, וברור שהגדלת המהלך לא לוותה בהתאמת מצב הגל למהלך החדש.

ואם לא בא לך להוציא עכשיו כסף על הפתרון הנכון והמתבקש הנ"ל, תוכל לתת תרופה אחרת - כשהרכב על הליפט, תעלה את הסרן האחורי עם ג'ק גירים ותן למהלך להגיע לנקודה שבה הגל עדיין מתפקד טוב. ואז תחבר לשני קצות הסרן ולשילדה שתי רצועות הגבלה (כאלה שקונים מבד או פשוט שרשראות). זה אמנם יגביל לך את המהלך במידת מה אבל יהיה זול בהרבה מכל החלפה של גל הינע.
חוץ מזה, כמה מהלך כבר צריך בפאג'רו מירוצים?:roll::-P ?

stark
22-03-06, 17:03
אני רוצה להודות לכל מי שהשקיעה זמן מחשבה בניסיון למצא לי פיתרון ואני אכן יפעל בהתאם
א.יגביל יותר את מהלך הסרן
ב. ירצאט את המנוע
את הדרישפט כבר הערכתי ב25 מ"מ נקווה שהבעיה תיפתר
ואם לא ניפגש שוב בשמחות

-->