PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה לכל המהנדסים

Assaf G
25-03-06, 01:53
כנראה שבשנה הבאה אני אתחיל ללמוד, ואני רוצה ללמוד הנדסת מכונות
לכל מי שעשה תואר בהנדסה הייתי שמח לקבל מידע על מה לומדים רמת קושי אוניברסיטאות שונות, יישום אחרי הלימודים ובכלל כל מה שבא לכם לספר לי על התחום

חנן-ג'יפולוג
25-03-06, 07:23
מעניין אותך לשמוע על הנ' חשמל ואלקטרוניקה?

זהר
25-03-06, 11:44
054-4943530
אם מעניין אותך לגבי הנדסת מכונות בטכניון.
אם אתה בצפון אתה מוזמן לקפוץ או להפגש לקפה באיזה מסלול ולדבר.
אם יש שאלות קונקרטיות תכתוב ונשתדל לענות.
זהר

ronenlev
25-03-06, 17:07
אני לומד הנ' חומרים בבן גוריון, ויש לי חברים ממכונות.
תרגיש חופשי לשאול שאלות.

נמרוד
25-03-06, 23:25
אני למדתי הנדסת אוירונאוטיקה בטכניון - זה די דומה למכונות רק יותר קשה, ולדעתי האישית גם מראש וגם בדיעבד, יותר מעניין ורלוונטי לנושא של כלי רכב, אם זה הכיוון שלך. בכל מקרה מבחינה מעשית, תעסוקתית, זה הנדסת מכונות לכל דבר.

מבחינת עבודה - הנדסת מכונות והנדסת חשמל זה שני הענפים הכללייםשל הטכנולוגיה, התואר הראשון זה בסיס שממנו אפשר להתפתח לאינספור כיוונים.

מבחינת רמת לימודים - ואני כותב בפרספקטיבה של כמה שנים - הלימודים בטכניון קשים, אבל המוסד הוגן. אני ממליץ. רוב הביקורות השליליות שתשמע על הטכניון הם מסטודנטים תוך כדי הלימודים, והם קשורות לרוב לאספקטים החברתיים שהם אכן קצת חלשים בטכניון לעומת אוניברסיטאות אחרות... ובראש ובראשונה יחס הסטודנטים/סטודנטיות וכן איכויות הסטודנטיות בממוצע בהעדר פקולטות למדעי הרוח בטכניון (למעט ארכיטקטורה ומעשייה וטיול, אבל זה לא מספיק לאזן את מסת הזכרים)

אלוהים אני מקווה שאין בנות שקוראות את הפורום הזה :D

sherifon
26-03-06, 15:48
בגיפטריפ יש הרבה מהנדסי שטויות מקצועיים - שם תוכל לקבל יעוץ והכוונה חינם
דמי הרשמה =0$
מניסיון של כימעט שנה במקביל בשני האתרים ממליץ בחום על זה - הסעות חינם !!!
וברצינות - אני סטודנט לחשמל בטכניון - הדרישות העיקריות הן סדיסטיות ועצבי ברזל ,
גם דרושה יכולת טובה של ניחוש בבחינות אמריקאיות.

ובקיצור קח שנה במיזרח כדי לחשוב אם אתה באמת רוצה הנדסה !!!

שחר
26-03-06, 16:17
אני מסיים השנה את הלימודים -הנדסת מכונות בב"ש.
הלימודים לא קלים אבל יש חי חברה מעולים ולא משעמם בכל התואר
אני ממליץ.

אלון_ק
26-03-06, 19:15
אני נאלץ לחלוק על נמרוד (אולי כי עדיין סטודנט אומלל?) בנושא הגינות המוסד. נכון, המוסד מאפשר לך לחזור על קורסים כמעט עד בלי די (שזה אומר תיכשל כמה שאתה רוצה, פחות או יותר) אבל אני לא הלכתי ללמוד רק כדי לקבל ציון.

מרגיז אותי שבוחנים אותי על חומר שלא למדנו. מרגיז אותי שאני לומד חומר רק 7 שבועות אחרי שעשיתי עליו בוחן ומעבדה. מרתיח אותי שלמרות שאני משלם שכ"ל כמו סטודנט בב"ש או ת"א, נותנים לי ש"ב עם שאלות אמריקאיות במחשב כי אין מי שיבדוק שאלות פתוחות וייתן לי פידבק אמיתי. מרגיז אותי שמתוך 450 סטודנטים שרשומים להרצאה רק 15 מגיעים אליה אחרי השבועיים הראשונים (כי כולם הבינו שאנחנו רק מחממים כיסא - אף אחד לא הבין כלום) ואף אחד לא עושה כלום בנושא (המרצה מרצה גם הסמסטר הזה וירצה גם בבא). מרגיז אותי שלמרות שהלכנו לכל הגופים הרלוונטים בנושא המרצה והמתרגלים (הם היו עוד יותר גרועים מהמרצה) של הקורס הנ"ל, שום דבר לא קרה ו70% מהסטודנטים נכשלו במועד א' (כמובן שאין פקטור, זה קורס קל - הסטודנטים מטומטמים, אין סיכוי שגם המרצה וגם המתרגלים לא בסדר...). מרגיז אותי שעושים לי טובה שנותנים לי ללמוד.
המוסד הזה לא הוגן. אפשר לעבור אותו, אבל הוא לא הוגן. אולי גם אחרים לא, אני לא יודע.

לזכות המוסד ייאמר שמלמדים אותי יותר חומר. אני לא יודע כמה ממנו יהיה רלוונטי בעתיד, אבל לפחות הם מכסים את כל מה שרק אפשר וקצת יותר. אני אצא משם עם תעודה ששווה יותר ואולי אפילו עם עבודה ראשונה באיזו חברה גדולה (יש לטכניון אינטראקציה עם אינטל, אלביט, רפא"ל ואולי עוד). מהנדס יותר טוב אני לא אהיה בזכות זה, אבל זה עדיין לא מבוטל.

האם לבוא לטכניון? כן, אם אתה יכול אז כן. הלימודים הם אותו סיוט בכל מקום, גם בב"ש וגם בת"א זה לא יהיה טיול בפארק. חיי חברה ושאר דברים אפשר לדחות 4 שנים, אבל את החתימה של הטכניון על התעודה שלך לא. אני לא אומר שהמוסד יותר טוב, אני רק אומר שהוא נתפס ככזה וזה חשוב מאוד. בגלל זה ורק בגלל זה, כן לטכניון.

ronenlev
26-03-06, 20:20
לגבי הפן החברתי - אתה הולך ללמוד הנדסה - לא יהיו לך יותר מידי חיים חברתיים.
בב"ש יש הרבה יותר אפשרויות בילוי וחיים מסביב, אבל רוב הסטודנטים להנדסה לא ממש מכירים אותם.
מה שכן הבועה הסטודנטיאלית פה מדהימה - האוניברסיטה ממש "מחזיקה" את העיר ובכל מקום מזהים את הסטודנטים ומתייחסים בהתאם. מה שלא קיים בת"א וחיפה.
לגבי רמת הלימוד - הרמה די דומה בב"ש ובטכניון. סה"כ אלה אותם קורסים.
וכמו שאמר קודמי, יחס הבנים/בנות פה מצויין. :wink:

kd2
26-03-06, 21:37
חיי חברה ושאר דברים אפשר לדחות 4 שנים, אבל את החתימה של הטכניון על התעודה שלך לא.

לגבי החלק הראשון זה הכי קשה יש כאלה שזה לא בא ככה סתם בוא נכנס 4 שנים למערה ונחזור לחיים אחרי זה.
אם אתה מתאר את הלימודים בטכניון כמו שאתה מתאר אותם ( לא משנה אם זה מה שיש או לא, כל עוד זה מה שאתה חושב זה מה שמעניין ) אני לא חושב שהחתימה של הטכניון שווה את זה, עם כל הכבוד.
אז אולי ההתחלה או מאגר האופציות יגדל אבל בסוף זה תלוי כמה טוב אתה תהיה במקצוע, המוסד הזה יכול לעשות לך חיים מאוד קלים אבל לדעתי הסבל לא שווה את זה.

Omer
26-03-06, 23:44
לדחות את החיים ב-4 שנים, אתה שומע מה אתה אומר!
אני מסיים 4 שנים מכונות בב"ש, מי שרוצה וקצת מבין עניין יכול לצאת פעמיים בשבוע בלי בעיה כל הסמסטר ולחרוש כמו שצריך בתקופת בחינות ולקבל ציונים טובים.
מי שמהנדס טוב לא חשוב אם למד פה או שם.
4 שנים זה המון זמן ויכולתי ללמוד גם בטכניון אבל לימודים זה לא הכל, לפני זה צריך לעשות כיף, זו התקופה האחרונה לפני החיים הקשים באמת, אני ממליץ לנצל אותה לדברים אחרים.
אין על בן גוריון.
בוא לביקור קצר אצלנו בקמפוס ביום קייצי, נשב ביחד על הדשא מוקפים בעשרות כוסיות, לא תרצה לעזוב.....

shmil
27-03-06, 01:11
ילדי היקרים:razz:
הויכוח הזה הוא בן עשרות שנים.

כמי שלמד בת"א כבר לפני 21 שנים, וחף מאינטרסים.
ראיתי מהנדסים מכל הפקולטאות ומכל המוסדות:

תנאי הקבלה לת"א הכי קשים בד"כ, פשוט כי הרבה רוצים למוד קרוב לבית.
הטכניון הוא המוסד הטוב ביותר בארץ להכשרת מהנדסים (כן, אלון, שם מכריחים אותך ללמוד, לא רק לעבור מבחנים).
ב"ש? - כן, אולי בתחום ההנדסה הכימית, או כל מיני ורסיות מוזרות אחרות.

נכון אמר נמרוד - בגדול - או חשמל (אלקרוניקה לסוגיה), שהמתמטיקה בתחום הרבה יותר קשה, או מכונות.

מעשיה וטיול, עם כל הכבוד, לפחות בעיני, היא סוג של מנהל עסקים משופר, ולא הנדסה אמיתית.

על אף תנאי הקבלה הקשים יותר של אוניברסיטת תל אביב, המהנדסים היוצאים מהטכניון טובים יותר, ונחטפים בקלות רבה יותר.

באשר למין הנשי, ידידי, מי שרוצה למצוא לזה זמן, ימצא בכל מקום גם זמן, וגם את האיכותיות.
מי שמחפש תירוץ, מאידך, ימשיך לתלות זאת באיכות שותפותיו לספסל הלימודים.

(רץ להתחבא משטף הקללות שינחת עלי תיכף, אך זו האמת כפי שמוכרת לי כבר זמן רב)

Assaf G
27-03-06, 02:19
חברה תודה, אבל בינתיים נראה לי שאני אקח את העצה של שריפון-

ובקיצור קח שנה במיזרח כדי לחשוב אם אתה באמת רוצה הנדסה !!!

מה לגבי לקחת קורסים בהנדסה (כלומר נוספים, לא לעשות תואר) זה פרקטי ?

מוני אורבך
27-03-06, 08:32
אני מודיע מראש - מקור פרנסתי הוא הטכניון !!!
אבל זה לא עושה אותי אדם רע (-:

אני למדתי בטכניון תואר ראשון ושני ובנוסף עבדתי במצתבר 7 שנים בטכניון. הכול בפקולטה להנדסת חשמל שלכול הדעות נחשבת קשה אם לא הקשה ביותר. כך שנראה לי שיש לי די הרבה נסיון עם הטכניון.
נתחיל מהסוף.
יש חיי חברה בטכניון !!! נכון לא כמו אונברסיטת חיפה או באר שבע, אבל יש.
אסור לשכוח שמדובר כאן בהנדסה, ולכן גם הבנות כאן הם לא "הומניות". קרי הם רצניות מרובעות ומעונינות בעיקר בלימודים. לי לא היתה בעיה עם זה (כי גם אני היתי כזה (-: ). אבל תמיד כשפגשתי בנות מאונ' חיפה היתי המום מזה שעיקר זמנם מושקע על הדשא ובמסיבות וללא שום קשר ללימודים.
קשה מאוד לצאת עם בנות שלומדות הנדסה כי אתה חיב להתמודד מול התרגיל הבא או המבחן, ופשוט אין להם זמן. שוב לי לא היתה בעיה כי גם לי לא היה זמן (-:

ונעבור ללימודים. בטכניון החיים של הסטודנט קשים. הלימודים פשוט קשים. רמת וכמות החומר לעומת האונברסיטאות האחרות גבוהה בהרבה (ולי יש יכולת השוואה). מעבר לכך כול הסטודנטים כאן טובים. ההבדל בינהם הוא בין טוב לטוב מאוד לגאון (ויש די הרבה כאלו). הטכניון מצפה מהסטודנטים ללמוד הרבה דברים לבד. רמת המרצים כאן היא מהגבוהה בארץ וגם בעולם. זה לא אומר שהם יודעים להעביר את החומר טוב (לצערי יש לא מעט עם יכולת דידקטיות נמוכות). זה כן אומר שהם מעולים בתחום שבו הם מלמדים, בעלי שם עולמי. מה שאומר שהם יעבירו הרצאות המעודכנות והרלוונטיות ביותר בתחום המחקר שלהם. לסטודנט שיש שאלה בנושאים מתקדמים הם יענו בצורה הטובה ביותר. לזה שלא הבין את דברי המרצה הם יגידו "זה טרבילי - לך תוכיח לבד". הצפי כאן שחומר סטנדרטי סטודנט ממוצע יוכל ללמוד "או שיבין כבר" לבד. דווקא עם הגישה הזו אני לא מסכים. מרצה חיב להיות עם יכולות דידקטיות טובות. אבל בטכניון הדגש הוא על יכולת מחקרית טובה ולא יכולת דידקטית טובה. לעומת זאת יש ספרית הרצאות מאוד נרחבת המאפשרת חזרה על הרצאות לא מובנות.

עבודה - לטכניון יש הרבה מאוד קשרים עם התעשיה. התעשיה מעודדת מאוד את המחקר. בוא נגיד שיותר מ 60 אחוז מתקציב המעבדה שלי בנושאים מתקדמים בא מתרומות מהתעשיה.

לסיכום - מהטכניון אתה תצא עם הידע הכי נרחב ועדכני שאתה יכול לקבל בארץ. תפגש עם אנשי המחקר הכי רלוונטים ועם החברות המובילות בתחום. אבל אין ארוחות חינם. תצתרך להשקיע והרבה. אומנם לא תכנס ל 4 שנים למערה אבל חיי החברה יפגעו - אין יותר לצאת לבלות פעמים בשבוע. תצתרך ללמוד הרבה לבד. לדעתי זה כדאי. אני מאוד נהנתי ב 6 שנים שלמדתי תואר ראשון ושני - אבל כול אחד צריך לעשות את החשבון שלו.
מה שכן, אדם צריך להיות ישר עם עצמו. הטכניון הוא לא מקום לסטודנטים גרועים או בינונים מינוס. והוא ממש לא מתאים לכולם. צריך לעשות טוב את החשבון אם המקום מתאים לך.

kd2
27-03-06, 15:25
מוני אתה מציג את המוסד ממבט אחר,סלח לי על הביטוי אבל קצת יורמית ויבשה יותר.
לא הרבה באתר הזה מרגישים קרובים לזה ,לדעתי.
אם היית שואל אותי מה דעתי הייתי אומר לך שעומר לקח את הטוב מכל העולמות בבחירה שלו בלימודים.

אלון_ק
27-03-06, 20:34
מה לגבי לקחת קורסים בהנדסה (כלומר נוספים, לא לעשות תואר) זה פרקטי ?
כן, למה לא? האוניברסיטה הפתוחה מציעה אפשרויות לימוד מאוד מעניינות, במיוחד אם אתה רוצה להבין משהו בלי לקבל על זה תעודת מהנדס.

הבעיה תהיה לאבחן את הקורסים האפשריים. יש קורסים שמחייבים רקע בסיסי בנושאים אחרים, כמו הנדסת חומרים. נכון, אתה עדיין תוכל להבין הרבה יותר מהאדם הממוצע איך בוחרים או מאפיינים חומר, אבל אם אתה רוצה להבין באמת מה קורה שם אין מנוס מידע בסיסי בכימיה, אלגברה וחדו"א. לא משהו בשמיים, אבל כן צריך לדעת.
פיסיקה זה גם די דומה; יהיה לך קל מאוד להבין מה קורה שם, אבל קשה לחשב ממש בלי בסיס סביר במתימטיקה לסוגיה. לא צריך להשתולל עם הבסיס, אני מדבר על מתימטיקה 5 יח' של בי"ס, אחרי הכל יש מחשבים שיעשו הכל בשבילנו היום ואם כוונת היא להבין בלבד, אז זה אפשרי בהחלט.

הבעיה תהיה קורסים כמו עבירות רכב או מערכות חישה במיקרוגל. הם יוצאים מתוך נקודת הנחה שאתה יודע מתימטיקה ברמה די גבוהה, מבין דברים כמו מבנה קרקע ופיסיקה ברמה גבוהה וכד' (כל קורס והדרישות שלו) אז אתה תוכל להבין מה אומרים, אבל לחשב את זה לא יהיה אפילו אופציה ובלי זה קורסים כאלו קצת בעייתיים (לא בגלל הציון, אלא כי תו"כ חישוב שמים לב להמון מאפיינים ותופעות שאחרת לא היית מצליח להבין ולהגדיר). התרגול הוא גם דרך להכניס דברים לראש, לזכור אותם באמת, בלי לתרגל אין זכרון ובלי יכולת לפתור תרגילים אין תרגול. הדברים המעניינים באמת הם לרוב כאלו, לפחות אם אתה רוצה להכנס לרמה חישובית.

יש גם עוד דרך. כבר כמה שנים שאני שואל כאן שאלות בלי שום בסיס מדעי ועונים לי בדרך בה אני מצליח להבין או לכל הפחות מפנים אותי לספרות שתסביר לי את הנושאים. זה לא פורום לימודים, אבל אני בטוח שכל שאלה הנדסית תענה כאן בשמחה ובמיוחד כאלו שכן קשורות בסופו של דבר לג'יפים (הנ. חומרים, מכאניקות למינהן, חשמל וכיוב'). ביננו, לי זה גם עזר להפסיק לפחד מכל המספרים והאותיות האלו שיש בהנדסה... (לא לדאוג, חדו"א מ' דפקה את השאננות).

Saar
27-03-06, 21:45
אלון,

האוניברסיטה הפתוחה לא מתאימה לכל אחד.
הוזכרו כאן הרצאות שיוצאים מהן בלי להבין כלום, באו"פ אין את זה, פשוט אין הרצאות :)
יש "תרגולים" פעם ב X שבועות (או פעם בשבוע במסלול המתוגבר) ולומדים בעזרת הספרים (מקבלים את כל הספרים הרלוונטיים עד הבית).

כמי שהתחיל את לימודיו בבן-גוריון ואחרי סמסטר אחד פרש לטובת האו"פ אני יכול לשבח את השיטה,
אבל גם להזהיר מפניה...
היום, 8 שנים אחרי המעבר ואני עדיין עם תעודת סטודנט לתואר ראשון (אבל לקראת הסוף :-) )

לגבי הנדסת מכונות, אני לא מכיר מסלול כזה באו"פ.
אשמח לדעת אם קיים כזה (אני מתחיל לחשוב בכיוון לקראת סיום התואר הנוכחי)

סער.

אלון_ק
27-03-06, 23:24
יש לי כמה וכמה חברים שנכנסו עכשיו ללימודים אחרי שהם עשו קורסים בפתוחה (האמת, רק מתימטיקות למינהן, כימיה, ביולוגיה וכד', אבל כולם למדו רק שנה או פחות שם). אם לא הפתוחה, קורסים בודדים גם אמורים להיות אפשרות - אני לא רואה סיבה למה המכללה הקרובה לא תסכים למישהו לקחת קורס במכניקת מוצקים אם זה מה שבא לו.

נ.ב: מוני, גם לך ששון שם פתקים על הרכב?

lizard
28-03-06, 07:05
אחותי לומדת באונ' הפתוחה והיא נתנה לי את הספר עם הקורסים שיש להם.
לא זוכר שראיתי שיש להם לימודים להנדסת מכונות.
יש כמעט את כל השאר אבל לא הנדסת מכונות.
אני מקווה שאני טועה כי לימודים בפתוחה נראים לי הכי מתאימים. אני לא אוהב מסגרות ובדר"כ מעדיף ללמוד לבד (הצליח לי עם המחשבים, אין סיבה שלא יצליח גם בתחומים אחרים ;-) )

yogibear
28-03-06, 07:22
אלון,

האוניברסיטה הפתוחה לא מתאימה לכל אחד.
לפני שנים רבות סיימתי לימודי הנדסאי מכונות, וזנחתי את התחום (אחחח איזו שטות :mad: ), המשכתי באו"פ וכמי שסיים 112 נק' שם אבל נשאר לו להשלים רק קורס אחרון (מתמטיקה שאני מתעב ) אני מסכים עם סער. מה שנכתב נכון בהחלט !!! אמנם התחום שלי הוא מדעי הטבע (גאולוגיה אוקינוגרפיה ופילוסופיה של המדע ). האו"פ מתאימה רק למי שיש משמעת עצמית גבוהה. ואתה יודע מה ? אני כבר מתכנן את התואר השני באו"פ ...
מי שיגיד לך שהלימודים באו"פ קלים לדעתי מטעה.

הוזכרו כאן הרצאות שיוצאים מהן בלי להבין כלום, באו"פ אין את זה, פשוט אין הרצאות :)

נכון, אבל באו"פ הכל תלוי בך ביכולת שלך ללמוד לבד ולעכל את החומר.

יש "תרגולים" פעם ב X שבועות (או פעם בשבוע במסלול המתוגבר) ולומדים בעזרת הספרים (מקבלים את כל הספרים הרלוונטיים עד הבית).

כמי שהתחיל את לימודיו בבן-גוריון ואחרי סמסטר אחד פרש לטובת האו"פ אני יכול לשבח את השיטה,
אבל גם להזהיר מפניה...
היום, 8 שנים אחרי המעבר ואני עדיין עם תעודת סטודנט לתואר ראשון (אבל לקראת הסוף :) )

לגבי הנדסת מכונות, אני לא מכיר מסלול כזה באו"פ.
למיטב ידיעתי אין מסלול כזה. באו"פ יש הנדסת תעשייה וניהול , אבל הוא יכול להתמקד במתמטיקה, יש הכרת מסלולים בין האו"פ לבין הטכניון, הנה קישור
http://www.openu.ac.il/afik/

אשמח לדעת אם קיים כזה (אני מתחיל לחשוב בכיוון לקראת סיום התואר הנוכחי)

סער.

זאביק
28-03-06, 13:01
ההנדסה היחידה שיש באו"פ היא הנדסת תעשייה וניהול.
אין הנדסת חשמל / מכונות / אלקטרוניקה / חומרים או משהו דומה.
גם אין קורסים בנושא, אלא אם להנדסת תעשייה וניהול (ואז זה לא ברמת הנדסה נטו).

וכן, מי שאומר שהלימודים באו"פ קלים, ורק צריך משמעת - משקר.
מבחינת רמה, הלימודים ברמה מאוד גבוהה, לפחות כמו כל אוניברסיטה אחרת.

נמרוד
28-03-06, 18:50
מי שרוצה להיות מהנדס, שיתחיל כבר עם החשיבה ההנדסית, שאחת התכונות שלה היא לפשט גם מצבים סוציולגיים ולהפעיל עליהם את חוקי הטבע הבסיסיים, במקרה זה - חוק שימור האנרגיה, או בשמו האחר - "חוק שימור הקושי" (וזו לא בדיחה, זה בדיוק אותו דבר).

אם לימודי הנדסה בטכניון הם סבל מתמשך של 4 שנים שלא מאפשר חיי חברה כמו שעולה מהשרשור (שזה לא לגמרי נכון, אלון פשוט לוקח את החיים יותר מדי ברצינות), אז איך יתכן שאפשר ללמוד כזה מקצוע לבד או באוניברסיטה פתוחה?

לא יתכן.

Assaf G
28-03-06, 19:09
אני מאוד נהנתי ב 6 שנים שלמדתי תואר ראשון ושני .
התואר השני לקח לך רק שנתיים ?
איזה נושאים שקשורים להנדסת רכב נלמדים בתואר הראשון ?

Saar
28-03-06, 21:16
מי שרוצה להיות מהנדס, שיתחיל כבר עם החשיבה ההנדסית, שאחת התכונות שלה היא לפשט גם מצבים סוציולגיים ולהפעיל עליהם את חוקי הטבע הבסיסיים, במקרה זה - חוק שימור האנרגיה, או בשמו האחר - "חוק שימור הקושי" (וזו לא בדיחה, זה בדיוק אותו דבר).

אם לימודי הנדסה בטכניון הם סבל מתמשך של 4 שנים שלא מאפשר חיי חברה כמו שעולה מהשרשור (שזה לא לגמרי נכון, אלון פשוט לוקח את החיים יותר מדי ברצינות), אז איך יתכן שאפשר ללמוד כזה מקצוע לבד או באוניברסיטה פתוחה?

לא יתכן.

נמרוד,
בדיוק כמו שניתן ללמוד מדעי המחשב ומתמטיקה באו"פ.
למדתי בבן גוריון ואני לומד באו"פ, אני יכול להבטיח לך שבאו"פ לא קל יותר.
ניסית ללמוד אינפי לבד?
מן הסתם יש דברים שבאו"פ לא קיימים, למשל מעבדות.
אם יהיה מסלול של הנדסת מכונות באו"פ, יש חשש סביר שארשם :-) , אני לומד כבר 8 שנים לתואר הראשון, מה זה עוד 5-6 ? :)
ד"א, היתרון המרכזי של הלימודים באו"פ הוא שלמרות הקושי הרב בלימוד העצמי, אתה מסוגל לנהל חיים מחוץ לקמפוס (עבודה ומשפחה במקרה שלי).

סער

shmil
29-03-06, 00:37
אסף

תואר שני בהנדסה מסיימים בד"כ בשנתיים, אם כי ניתן גם בזמן רב יותר אם אתה עסוק.
אני מכיר היטב (:razz: ) גם מישהו שהצליח לסיים תואר שני בהנדסה בשנה וחצי (3 סמסטרים).

yogibear
29-03-06, 06:16
נמרוד,
מן הסתם יש דברים שבאו"פ לא קיימים, למשל מעבדות.
סער

סער - קבל הארה (ואולי הערה) קטנה, יש באו"פ מעבדות, ואפילו מעבדות טובות, אמנם אין בתחום הרלוונטי לשרשור זה , אך בכל הקשור לגאולוגיה אני יכול לומר בבטחון שקיים מכשור טוב. מעל הכל הצוות מעולה אחד הטובים שהכרתי אי פעם. ביננו, איזו תועלת תפיק ממעבדה (ולו גם המשוכללת ביותר ) אם המרצה שם דרעק ?
חוץ מזה לכל המתעניינים, נתתי בהודעה הקודמת קישור לעמוד הרלוונטי באו"פ שם ניתן לראות את הקורסים שניתן ללמוד באו"פ ויזכו להכרה באוניברסיטאות אחרות.

נמרוד - לא כל אחד בנוי ללמוד באו"פ וכאשר אני מדבר על או"פ אינני מתכוון דרך קמפוס כלשהו - קרי מכללות שמלמדות קורסי או"פ דוגמת מכללת ר"ג. ההחלטה על לימודים באו"פ צריכה להיות מלווה ברצון להצליח, למרות הקשיים הנוספים , והקשיים רבים. ההתמודדות עם החומר היא 1:1 , אין מרצה קבוע שניתן לסור אליו על הדרך לקפיטריה, יש הנחייה טלפונית חד שבועית (בד"כ) . רמת הקושי הולכת ועולה בסמינריונים. לדוגמא - נסה לעורר פולמוס ענייני בסמינריון מתקדם של פילוסופיה של המדע כאשר סיעור המוחות שאתה מקיים הוא עם עצמך.
נקודה שנייה למחשבה היא פרק הזמן שאתה יכול לסיים תואר, אין זמן נקוב לסיום, והדבר עלול להיות לרועץ.

אם לסכם תקופה, אוכל לומר שנהנתי כמעט מכל דקה, למרות שאני חייב להשלים מתמטיקה (אינפי ליתר דיוק) שבלשון המעטה אינו מהמקצועות האהודים עלי.

אאוץ
29-03-06, 17:53
נהנתי לקרוא.
האם מישהו יכול לפרט בקצרה על ההבדלים בין מהנדס לבין הנדסאי מכונות, במנק' הנחה ששני המקצועות יתמקדו בענף הרכב?
ברור לי שלימודי מהנדס הן ברמה יותר גבוהה, אבל האם שווה את "קריעת התחת" לעומת לימודי הנדסאי?

אביחי

yogibear
29-03-06, 20:56
אביחי, לפני שתתחיל ללמוד משהו ובעיקר את אחד ממקצועות ההנדסה עצור וחשוב : האם מקצוע זה מתאים לי מעבר לתחביב. לפני כ 18 שנים סיימתי את לימודי ההנדסאים (מכונות עם התמחות במעברי חום) , אני מניח שחלו תמורות מסויימות מאז ועד היום. למרות זאת, כיום כמו אז ניתן להשלים מהנדסאי למהנדס. כשנה אחרי סיום הלימודים התחלתי מסלול השלמה ללימודי הנדסה, אך לא מצאתי את עצמי והפסקתי. יש השקעה במעבר בין המסלולים בעיקר במתמטיקה ובפיזיקה, אתה מוכן להשקיע ?
(למזלי היתה לי כבר דיפלומה כי אם הייתי מתחיל לימודי הנדסה ופורש הייתי נשאר קירח משני הצדדים.)

שווה את הקריעה ? לא יודע . כל אחד מחליט את ההחלטות שלו. ראית מה מהנדסי הפורום כתבו על ההשקעה הנדרשת בטכניון ב"ש ת"א ובכלל , גם לימודים להנדסאי דורשים השקעה, דומני פחותה.

ההבדלים? ממה שאני נתקלתי עד כה : מהנדס אחריות לתכנון וביצוע, הנדסאי אחריות ביצוע. היקף האחריות והסמכויות של המהנדס נרחבות מאלו של ההנדסאי.

אגב, יש מכללות בהן אתה יכול ללמוד להנדסאי אקדמאי ולהנות מכל העולמות לדוגמה מכללת יהודה ושומרון: http://www.yosh.ac.il/handasaim/Academy.asp

בהצלחה בכל דרך בה תבחר.

אאוץ
29-03-06, 21:38
תודה מיקי.
האהבה הגדולה שלי רכב, ולכן, עדיף שאני אעסוק בענף.
אני רוצה למצוא מקצוע בענף הרכב, עם תנאים מאוד טובים, ולקטוף את פירותיי אחרי הלימודים כהנדסאי.

יש לי כמה סיבות למה לא להיות מהנדס, והעיקרית היא זמן.
יש לי המון דברים לעשות בנוסף ללימודים.

מצד שני, לבנות דברים זה מדליק אותי, ועושה לי את זה.
אם מקצוע ההנדסאי יתן לי את הכלים לשם כך?

אביחי

Omer
29-03-06, 21:55
בשביל לבנות דברים לפי דעתי לא צריך ללמוד, לא חסרים חברים שבונים אפילו בארץ דברים יפים כמו רכבים ואחרים בלי ללמוד.
הלימודים נותנים לך כלים לתכנן ולבנות בצורה יעילה יותר וזולה יותר כאשר אתה נמנע מכשלים ע"י חישובים ולא ניסוי וטעייה.

תכל'ס יש מהנדסים שמסיימים ללמוד 4 שנים ולא יודעים להפעיל מקדחה...

אאוץ
29-03-06, 22:47
עומר, מה שאתם עושים זה דוגמא מובהקת למה שאני רוצה לעשות.
לבנות רכב מירוץ, זה החלום. מקנא בכם.

אני פשוט רוצה בעתיד לבנות את המנוע\מתלים של הרכבים שלי, ולתכנן אותם לצורה שתתאים לי באופן מושלם.
הנדסאי יתן לי את הכלים\ידע לשם כך?

ומה ההבדל העיקרי בין 2 מקצועות אלו, שלכאורה נשמעים דומים עד זהים?

אביחי

yogibear
30-03-06, 06:02
עומר ענה תשובה, ואינני יכול לענות טובה ממנה. אתה לא צריך ( רק ) דיפלומה כדי לבנות דברים נפלאים, אתה צריך (בעיקר) זוג ידיים טובות וראש טכני ממממ וגם כלי עבודה כמו שמיכה צילם ;) . מה שכן דיפלומה תתן לך זה כלים נוספים לחישוב חוזק חומרים, תבין מהו מומנט פיתול ומהו מומנט בכלל, מה משמעות החומרים איתם אתה עובד, תבין למה אתה עושה דברים כפי שאתה עושה אותם. כיום בעולם האינטרנט ניתן לשאוב המון ידע, קח לדוגמה אתר זה . בעטיו אתה יכול לפרק את הג'יפ לרמת בורג ולהרכיב יצירה טובה מזו שיצאה את שערי המפעל בלי שום דיפלומה.

מעוניין בפרטים באשר להנדסאי רכב ? להלן קישור לרשת עתיד http://www.atid.org.il/kurse/course_info.asp?id=601
או צור איתם קשר טלפון: 1-700-50-70-90

גש וברר עם המרצים שאל את כל השאלות שגם שאלת כאן , ואז תחליט.

Omer
30-03-06, 09:07
לא לימודי הנדסאי ולא לימודי הנדסה בארץ יעזרו לך בתכנון מתלים או דברים ספציפיים אחרים לרכב, הידע שברשותי נרכש ע"י קריאת ספרים ואינטרנט.
אבל כאשר תכננתי את משולשי המתלים ורציתי להגיע אל פרופיל אופטימלי השתמשתי בכלים שלמדתי בתור מהנדס (חוזק 2), לא נראה לי שלומדים את זה בהנדסאי אבל אני לא בטוח.

Assaf G
30-03-06, 17:04
עומר, השאלה היא האם היית מבין משהו או יודע איך ליישם את מה שלמדת בספרים שקראת אם לא היית לומד הנדסה ?

Omer
30-03-06, 17:52
שאלה מעניינת, אני מאמין שאת רב מה שקראתי הייתי יכול להבין גם בלי ללמוד הנדסה, אולי היה לי יותר קשה להבין וחלק מהדברים הייתי מקבל כמובנים מאליהם בלי להבין לעומק.
העובדות מראות שאנשים בונים דברים מסובכים שפועלים היטב ולא נשברים בלי ללמוד הנדסה, אתה צריך חוש טכני וסקרנות, הספרים נמצאים בספרייה, לא חייבים ללמוד הנדסה בכדי לקרוא אותם (הרבה יותר קשה ללמוד מספר ,זה ברור), ועוד יותר חשוב מספרים, לשוחח עם אנשים בעלי נסיון, לזה אין תחליף.
מה שכן בלימודי ההנדסה בעיקר לומדים ללמוד, גם אם בעברך תכננת רק סעפות יניקה ופתאום ביקשו ממך לתכנן שילדה אתה תתקוף את הבעיה בצורה שלמדת, המתבססת על הבנה, תדע איפה לחפש חומר וגם אם יהיו שם נוסחאות לא תיבהל ותמשיך לקרוא.

איך שאני רואה את זה לימודי ההנדסה מאפשרים לך לבנות דברים טוב יותר בפחות כסף, ושוב אפשר להיתקל בהמון מהנדסים שלא יידעו איך להשתמש וליישם את מה שלמדו.
עוד משהו, לבנות מערכת שאתה מבין בדיוק איך היא עובדת מביא לפי דעתי לסיפוק רב יותר.
אני אישית בחרתי ללמוד כי חשבתי שאני יכול, כי רציתי לדעת איך דברים עובדים וקיוותי שאמצא פרנסה טובה.

אלון_ק
30-03-06, 19:37
עומר, השאלה היא האם היית מבין משהו או יודע איך ליישם את מה שלמדת בספרים שקראת אם לא היית לומד הנדסה ?
אני אחטוף את השאלה הזו מסיבה מאוד פשוטה: התשובה היא שגרמה לי ללכת ללמוד הנדסה...

לא, אי אפשר לחשב לבד את כל מה שרוצים ברכב ללא לימודים בנושא. מה לעשות, המתימטיקה גדולה עלינו, הניתוחים גדולים עלינו ולהבין לבד מספר זה טוב אם אתה איינשטיין, אני לא. אחרי שנה של פיסיקה ומתימטיקה ברמה שנעה בין תיכון לאוניברסיטה היה לי הרבה יותר קל להבין הרבה דברים שלא הבנתי קודם, הצלחתי לחשב אפילו כמה וכמה דברים שקודם הפחידו אותי מאוד, אבל כל יום אני רק רואה יותר ויותר כמה כלים חסרים לי כדי להבין באמת את מה שקורה שם.

אפשר לבנות רכבים בלי זה, אבל כדי להגיע לתוצאות טובות במינימום הוצאות יש רק דרך אחת - הנדסה.

הבעיה שאני מתחיל להתקל בה עכשיו (וזה רק יחריף) זה להפריד את העיקר מהטפל ולראות איך אני מיישם חומר שנלמד, דברים שקודם לא ידעתי על קיומם. זה לא טריוויאלי כמו שזה נשמע, ביליתי שבועיים בנסיונות שווא להבין את נושא הרעידות והתדרים בחלק אחד מצומצם מאוד של הרכב, עד שנמרוד גאל אותי מזה והסביר לי שלא עובדים ככה, אף אחד לא מחשב את זה. ביליתי כמה ימים טובים בנסיון לבנות מגוון שיטות לחישוב מגוון דברים שבסופו של דבר אסף גילה לי שאפילו מהנדסי רכב לא מנסים, כי תיאוריה זה נחמד עד שאתה מגיע למציאות...

נמרוד
02-04-06, 00:32

אני אענה גם ברשותך, כי את תחום המתלים אני גם לומד במהלך השנתיים-שלוש האחרונות לבד, מספרים.

התשובה, במקרה שלי, היא חד משמעית - לא. אני קורא שוב ושוב וכל פעם לומד דברים חדשים, בתקופה האחרונה על בסיס ממש יומיומי, כי אני גם מיישם את מה שאני קורא (אני מתכנן מערכת מתלים לרכב שטח). בלי הלימודים בטכניון, הייתי אולי מבין איכותית את מה שכתוב בספרים הפשוטים יותר. אבל לא היה לי סיכוי להיכנס לעומק הדברים.

וכאן ההבדל בין לבנות לבין לתכנן ובין מהנדס להנדסאי. לבנות - לא צריך תואר. צריך רצון, ידיים טובות, סקרנות, סבלנות, יצריתיות . יש לך כאן דוגמא מדהימה בדמות ברוך, או אלון, או ארז, ועוד פבריקטורים שעושים דברים פנטסטיים. לתכנן - קריא להוציא מתחת לידיים משהו שלא רק עובד, אלא עובד מצויין ביחס למה שעלה, זה סיפור אחר. אני לא זוכר מי אמר, אבל זו אמירה ידועה "מהנדס הוא אחד שעושה בדולר מה שכל אחד יכול לעשות בעשרה".

Assaf G
02-04-06, 06:21
איפה אני אוכל לעבוד אם יהיה לי תואר ?
במה אתם המהנדסים - או העוסקים בהנדסה עובדים ?
אני שמעתי על עבודות ברמה של בודק מעליות
עוד בכלל מפתחים מכונות חדשות ? חוץ ממתלים לג'יפים ?

אאוץ
02-04-06, 15:37
מאוד נהנתי לקרוא עד כה.
אם אני "אתפשר" על לימודי הנסדאי (מה לעשות יש לי חיי חברה, והמון תוכניות),
זה יתן לי את הכלים לבנות דברים, "במינמום הוצאות" כיפי הגדרתכם?
יתן את ההבנה הבסיסית לקרוא ספרי הנדסה? ישש ספרי הנדסה בעברית על תיכנון מתלים?

אביחי

lizard
02-04-06, 16:55
אולי לפני שאתה מתחייב ללימודים יקרים וארוכים תנסה ללמוד את החומר הרלוונטי לך?
יש -המון- ספרים בנושאים האלה. לי אישית יש איזה 3. אתה מוזמן לבוא לעיין ברגע שהספריה שלי תצא מהקרטונים.

נמרוד
03-04-06, 11:55
איפה אני אוכל לעבוד אם יהיה לי תואר ?
במה אתם המהנדסים - או העוסקים בהנדסה עובדים ?
אני שמעתי על עבודות ברמה של בודק מעליות
עוד בכלל מפתחים מכונות חדשות ? חוץ ממתלים לג'יפים ?

טוב, כאן אני ושאר מהנדסי המכונות חייבים לך תשובה רצינית, עזבו את כל השטויות בצד.

כן, יש עבודה. למהנדסים טובים - יש אפילו ביקוש רציני.

אני עבדתי בחברת פיתוח* בתור סטודנט מאמצע התואר בערך, המשכתי לעבוד שם במשרה מלאה עוד שנה, סך הכל שלוש שנים. אחר כך הצטרפתי בתור עובד מספר 2 לסטרטאפ אחד בתחום הרפואי (שם פיתחנו מאפס משאבת אינסולין זעירה. תכנון מאד פרטני בסולידוורקס, תכנון לייצור בפלסטיק, מיקרו-זרימה, חיישנים ושסתומים זעירים, בקרה - קצת אלקטרוניקה), קצת פחות משנה, ואחר כך פתחתי עם שותפים סטרטאפ שני, בתחום האורטופדיה (אנחנו מפתחים שתלים אורטופדיים עם עקרונות מכאניים מעניינים - כאן אני מתעסק בבעיות הרבה יותר קרובות לתחום הרכב משנדמה - השתלים האלו הם על גבולות החוזק של המתכות שמשתמשים בהם, יש הרבה בעיות של התעייפות, ויש בעיות בממשק עם סביבה ביולוגית חיה - עצם). מאז קרוב לשלוש שנים אני בעצם עובר מהצד של הפיתוח המכאני יותר לניהול, פיתוח עסקי, פטנטים, וכולי.

תחום הרכב הוא אצלי תחביב, זה משהו שאני לומד בזמני הפנוי מאז ומתמיד אפשר להגיד... לעסוק בזה בצורה רצינית ולפרנס עם זה את המשפחה - זה חלום מתוק בינתיים. אין תעשיית רכב משמעותית בארץ כמו שאתה יודע. יש סיכוי לפיתוח של תעשייה קטנה בתחום המרוצים והפנאי, שתופסת תאוצה עכשיו שהספורט המוטורי חוקי - אינשאללה.

חברים שלי ללימודים - אין מישהו שאין לו עבודה מכניסה. הרבה עובדים בתעשיות הבטחוניות השונות. המשכורות לאנשי מכאניקה לפחות בשנים הראשונות הן לא משכורות של אנשי חומרה בתקופת הבועה, אבל תוך כמה שנים הפערים בהחלט מצטמצמים. אחרי כמה שנים זה באמת לא משנה מה למדת, המון קריירות מתפתחות לכיוונים של שיווק, ניהול, וכן הלאה, תכלע'ס רוב המהנדסים לא עוסקים בפיתוח בפועל.

*הסבר - חברת פיתוח זו חברה שמעסיקה מגוון של מהנדסים, בדרך כלל בתחומים שונים, גם וותיקים וגם צעירים, שעובדים על פרוייקטים עבור לקוחות. הלקוח הטיפוסי הוא חברת הייטק/סטרטאפ, שיש לה רעיון אבל אין לה את האפשרות לשכור עכשיו את כל המהנדסים המומחים שהיא צריכה כדי לפתח אותו - אז היא חותמת על חוזה עם קבלן פיתוח, מגדירה את מה שהיא רוצה ובשיתוף פעולה מפתחים את המוצר. לקוח אופייני אחר הוא ייצרן, מפעל, שצריך שיפתחו או ישפרו את המוצרים הקיימים שלו - מפעל טיפוסי יודע לייצר, לא לפתח. אני זוכר שעבדו אצלנו שנים על נושאים של טפטפות, של ניאגרות - אין לכם מושג כמה טכנולוגיה יש בניאגרה של שירותים. אין הרבה חברות פיתוח בארץ, מה שיש רובן קטנות - ממש כמה אנשים בודדים סביב מהנדס מבריק אחד או שניים, אבל הן מקום העבודה מספר אחד למהנדס מתחיל. מקומות כאלו מחפשים אנשים כשרוניים. טיפ ראשון - לא הציונים ישיגו לך עבודה, אלא מה שמעבר לציונים. לעומר למשל ולחברה שלו מבן גוריון, תמונה של מכונית הפרויקט בתוך קורות החיים שלהם וקישור לאתר הבית , זה מה שימשוך את תשומת הלב הלב של מי שמקבל את קורות החיים וזה מה שישיג להם עבודה בפיתוח.

אאוץ
03-04-06, 12:42
אולי לפני שאתה מתחייב ללימודים יקרים וארוכים תנסה ללמוד את החומר הרלוונטי לך?
יש -המון- ספרים בנושאים האלה. לי אישית יש איזה 3. אתה מוזמן לבוא לעיין ברגע שהספריה שלי תצא מהקרטונים.

אז זהו, שאני רוצה להפוך את התחביב למקצוע.
מקצוע מכובד יש לציין, ושיאפשר לי להתפרנס יפה, ולממן את שיגעונותיי המוטורים.
תודה על ההזמנה, תודיע מתי שהספרים יצאו מהרחם :wink: (עברית, כן?)

אביחי

יגאל81
03-04-06, 20:42
אם אתה רוצה ללכת ללמוד הנדסאי במטרה להשלים אחר כך למהנדס. אני ממליץ לבדוק מראש טוב טוב.

אני לומד חשמל בבאר שבע, ויש איתי עשרות הנדסאים וטכנאים - עם הרבה שנות ניסיון בצבא קבע. והם לא קיבלו פטור מאף קורס. זה גם לא היה קשור לציונים, אלא החלטה גורפת של המחלקה שלא לתת פטור להנדסאים. (וכן נתנו עד לפני שנתיים-שלוש)

ככה שהם כבר למדו שנתיים, וצריכים ללמוד 4 שנים מלאות.

אאוץ
03-04-06, 21:29
אני בכלל לא בטוח שאני אפוך למהנדס.
אם היה כאן בארץ "מהנדס רכב" ללא ספק היתי נרשם, ועוזב את כל השיקולים בצד!

אבל המצב לא כזה, לדאבוני הרב.
אז אני מסתפק בהנדסאות, וכמעט בטוח שזה יביא לי את הכלים לבנות את הרכבים שלי בעתיד,
ויעניק לי מקצוע טוב בענף הרכב, באם זה מפקח במפעלים, או מנהל מוסך.

חשוב לי העתיד,
ויותר חשוב לי העולם המוטורי שלי,
וחשוב יותר לי לשלב בניהם. ;-)

אביחי

שחר
06-04-06, 08:20
אם אתה רוצה להתעסק בפיתוח בתחום הרכב אז יותר כדאי ללמוד הנדסה.
בלימודי הנדסת מכונות יתנו לך כלים להתמודד עם בעיות בכל תחומי ההנדסהץ זה נכון שלא ילמדו אותך איך לנקז ברקסים אבל בסוף התואר תוכל להתמודד עם כל נושא הנדסי כמעט כולל נושאים בתחום הרכב.
בתור אחד שקודם התעסק בבניית רכבים ורק אחרי זה למד אני יכול להגיד לך שהפרספקטיבה שלי היום שונה לגמרי בכל הקשור לתכנון רכב. בלימודי הנדסאי נותנים דגש על הפן המעשי ולכן יהיה לך יותר קשה להתפתח לתחומים אחרים וללמוד נושאים חדשים.

אאוץ
06-04-06, 14:59
תודה שחר על התגובה.

אבל אני מעט מבולבל.
דווקא נאמר לי שבלימודי הנסדאי הדגש הוא על חומר תיאורתי.
ואילו הנדסאי, זה כבר משהו מאוד מתקדם מהנסדאי והרבה יותר סבוך ומסובך.

"לקרוע את התחת" בלימודי מהנדס, לא בא בחשבון, ביחוד שאני בתקופה כמו עכשיו,
אני אפילו לא בן 20 (וכבר זמין להתחיל ללמוד כבר עכשיו), ויש לי המון תוכניות לגבי קריירת הראלי שלי.
זה ברור לגמרי שהמקצוע יגזול את כל הזמן שלי, מה גם שאני רוצה לעבוד ולהתפרנס, לא יכול לחיות מהפה ליד.

מה שאני לא בטוח, מה משתלם בשיכלול ביחד עם הטווח הארוך והקצר.

אביחי

-->