PDA

צפייה בגרסה מלאה : נעילה קידמית אוטומטית

yanivn
25-03-06, 13:08
רציתי לדעת כמה בריא או לא בריא הוספת נעילה קידמית אוטומטית (לא נישלטת).
האם בסיבובים הדבר יכול לגרום לעודף בלאי לצמיגים, לציריות?
מה בנוגע לבטיחות?
בתודה
יניב

יוני5
25-03-06, 13:52
הי יניב,

לא ציינת את סוג הרכב שיש לך.
אם יש לך רכב מסוג 4X4 קבוע, אז האופציה הזו יורדת מבחינתך.
אם בכביש אתה מתנהל במצב 4X2 אז אין לך בעיה לשים נעילה אוטומטית מלפנים - ממילא הסרן הקדמי לא מקבל כוח.
אם יש לך נועלי טבורים בסרן הקדמי (לוקרים) אז כל עוד הם פתוחים הנעילה לא מתפקדת כלל.

לגבי ההשפעה בשטח:
אין ספק שהנעילה מורגשת, ברכבים מסויימים יותר ובאחרים בפחות, אבל מורגשת. השיפור בעבירות הוא משמעותי ואין בעיות בטיחותיות. הרכב מתנהג שונה ואתה צריך להיות מודע לנעילה ומשמעויותיה. כן יכולה להיות השפעה בשיפועי צד חריפים - הרכב "יסחוב" לכיוון הירידה.

לסיכום, תוספת מצויינת (אני מניח שיש לך כבר נעילה אחורית) ואתה צריך להיות יותר זהיר לגבי הסרן הקדמי.

יוני5

hitoy
25-03-06, 19:46
יניב
לא ולא ורק בגלל הבטיחות!!
אם היתה נוסע רק במסלעות אז זה יופי של דבר.
לדוגמה, מן הסתם אתה מטייל גם בשבילים בוציים בהרי הצפון.לא הייתה רוצה שהרכב ימשיך ישר כשיש לך איזה עיקול בנחל משושים? או טיול לשלג ברמת הגולן. או מסלול הירקון. או,,,,,,,,

זאת דעתי האישית!

מה קניתה בסוף??
יואב

גיא
25-03-06, 20:49
יואב,

אני נהגתי בכמה רכבים עם נעילה קידמית אוטומטית גם בשבילי הצפון המושלגים / בוציים וגם בדרדרות הדרום המאובקות... גם רכב קל וקטן ( סמוראי פתוח ) וגם רכב גדול וכבד ( טויוטה )

***גיא, אתה כבר מכיר אותנו, ויודע מראש שסגנון כזה יימחק, אז למה לנסות בכלל? -המערכת***

פעם אחת לא הצטערתי על הנעילה הקידמית
ופעם אחת לא ניקלעתי למצב שאני לא מצליח לכוון את האוטו לאן שאני רוצה בגלל שההגה מושך לכאן או לשם.

נעילה קידמית אוטומטית, בפעם המליון. לא מפריעה לנסיעה ולא מפריעה לנהיגה.
היא שם. מרגישים בה, אבל פה זה ניגמר.

חנן-ג'יפולוג
25-03-06, 21:04
נעילה קדמית אוטומטית זה מוצר מצוין. זול, אמין, ועושה את העבודה מבחינת עבירות.

מבחינת נוחות, כנראה שברכבים ללא הגה כוח, או עם הגה כוח חלש , הנעילה משפיעה יותר על ההגה, כאשר הרכב משולב ל4X4 בשטח עם אחיזה טובה. מה זה משפיעה? מנדנד את ההגה נדנודים קטנים, ומקשה את ההגה. ברכבים עם הגה כוח חזק, כמו סיקס וסופה זה כמעט חסר משממעות, ברכבים אחרים, כמו למשל ההיילקס זה יותר משמעותי. לא נורא, בכל מקרה.

ב2X4 , בכל מקרה, אין לנעילה שום השפעה.

לגבי הבטיחות, אין השפעה, לטעמי. מצד שני, הדיעה של יואב שכביכול הרכב יהיה מסוכן יותר בשיפועי צד חלקלקים, נפוצה למדי.
אני חושב שהדיעה הזו שגויה, ואני חייתי שבע שנים עם נעילה קדמית אוטומטית, מה שלא הרבה מהמגיבים כאן יכולים לרשום ברזומה שלהם.

גיא
25-03-06, 21:59
לדעתי אני לא חושב שהגזמתי, אבל אם אתה חושב ככה.

אני מתנצל.

סליחה.

נמרוד
26-03-06, 00:17
רציתי לדעת כמה בריא או לא בריא הוספת נעילה קידמית אוטומטית (לא נישלטת).
האם בסיבובים הדבר יכול לגרום לעודף בלאי לצמיגים, לציריות?
מה בנוגע לבטיחות?
בתודה
יניב

לא כתבת איזה רכב... אבל זה לא משנה:
אם זה רכב 4X4 קבוע כמו לנדרובר, אז נעילה אוטומטית קדמית לא מתאימה.
אם זה רכב שנוסע 4X2 בכביש, לנעילה קדמית אין שום השפעה בכביש, נקודה. לא בלאי, לא היגוי, לא בטיחות, כלום.

בנוגע לבטיחות - בשטח - הטענה של יואב לגבי שפצ"ים מוכרת, אני לא פוסל אותה אבל בשש השנים שלי על ג'יפ נעול אוטומטי קדימה ואחורה לא מצאתי לה ביסוס בשטח. כמו חנן.

אלון_ק
26-03-06, 00:30
שלוש שנים עם קדמית אוט', כנ"ל כמו נמרוד וחנן.

דרור ברלי
26-03-06, 18:31
גם אני כבר שנה רביעית על אחורית+קדמית אוטומטיות.
לטעמי, פשוט נהדר. עבירות פנומנלית, תמורה מלאה לעלות מצחיקה. זה לא מפריע בכביש ולא ממש מורגש, אבל...
יש בעיית בטיחות בבלימות חירום על כביש רטוב. מי שינסה יבין על מה אני מדבר.
זה מפחיד ומחייב עצבים חזקים.
מנסיון, צריך להתרגל ולהיתכונן לכך מראש - פשוט לנסוע יורת לאט, להאט בהדרגה לקראת פנייה וסתם להיות הרבה יותר עירני. מצד שני, על ג'יפ ללא סטבילייזר ועם צמיגי MT, ממילא צריך להיזהר ולנהוג הרבה יותר לאט בכביש רטוב.
שלא תגידו אחר כך שלא אמרו לכם.

hitoy
26-03-06, 19:33
חברה אתם כולכם צודקים כל אחד בדרכו.
ויכול מאוד להיות שאני טועה בגדול.
אני אישית לא אתקין נעילה כזאת ולו בשביל הסיכוי הקטן שאני צודק.
גם מההערות שלכם (ושל היצרנים) יש סייג לגבי הבטיחות!
אני מסכים אתכם שביום יום אין בעיה.
אבל כשמגיעים פעם אחת בעשר שנים למצב הבעייתי, אז יש בעיה.

ולחידוד.
מה יותר טוב?
לפרק את המוט מיצב לגמרי מהרכב ונסוע ביתר זהירות (זול)?
או לקנות מנתקים ב60$ ולנתק רק בתנאי השטח המתאימים (יקר)?

בקיצור דעתי האישית כמי שעבר מטיולי עבירות לטיולי משפחות.

יואב

גיא
26-03-06, 21:13
גם אני כבר שנה רביעית על אחורית+קדמית אוטומטיות.
לטעמי, פשוט נהדר. עבירות פנומנלית, תמורה מלאה לעלות מצחיקה. זה לא מפריע בכביש ולא ממש מורגש, אבל...
יש בעיית בטיחות בבלימות חירום על כביש רטוב. מי שינסה יבין על מה אני מדבר.
זה מפחיד ומחייב עצבים חזקים.
מנסיון, צריך להתרגל ולהיתכונן לכך מראש - פשוט לנסוע יורת לאט, להאט בהדרגה לקראת פנייה וסתם להיות הרבה יותר עירני. מצד שני, על ג'יפ ללא סטבילייזר ועם צמיגי MT, ממילא צריך להיזהר ולנהוג הרבה יותר לאט בכביש רטוב.
שלא תגידו אחר כך שלא אמרו לכם.

דרור,
בבלימת חירום שהגלגלים נינעלים אין לנעילה שום משמעות.
ומכיוון שהשואל המקורי שאל על נעילה קידמית אז הנעילה לא תהיה מורגשת על הכביש כי לא נוסעים 4X4 על הכביש ולכן הנעילה הקידמית לא מעורבת כלל.

בשטח ממילא נוסעים לאט יותר ולו רק על מנת לא לפרק את הילדים .. או האוטו.
אני אבל נוהג על רכבים עם נעילה קידמית אוטומטית רק 4 וחצי שנים.

ערן המסוקס
26-03-06, 21:39
החסרון היחידי שמצאתי בנעילה הקדמית הוא שמאז אין יותר דבר כזה, לנסוע מהר ב4X4 HIGH על שבילים מהירים מהודקים. אם בכל זאת אני רוצה לנסוע מהר אז ב2X4, וזה כמובן פחות בטוח.

מה שקורה זה שהנעילה הקדמית יותר מפריעה להיגוי מאשר עוזרת.

עדיין, במהירויות איטיות אין בעייה מוחשית. רדיוס הסיבוב גודל מעט בפניות הדוקות, אבל זה גם כתוצאה מהנעילה האחורית לדעתי.

הנעילה הקדמית מוסיפה המון ליכולת הרכב ואינה מורגשת ב2X4.

AvigdorAharon
27-03-06, 21:08
לדעתי, רמת הטיולים של המטייל הממוצע לא מצריכה נעילה קדמית.
קניתי את הרכב נעול כפול לפני יותר משלוש שנים ומאז הנעילה מפריעה לי לא מעט.
כמובן שתלוי מאוד מהו סגנון הנהיגה שלך.
אני אוהב מאוד לנהוג כאשר 4X4 משולב אך בגלל הנעילה הקדמית, אני כמעט ולא עושה כן.
בהסתכלות לאחור, הייתי מתקין נעילה אחורית ומלפנים מנתק מוט מייצב (צינורת ברקס ארוכים כמובן).

...My Two Cents

אביגדור

גיא
27-03-06, 21:11
לדעתי, רמת הטיולים של המטייל הממוצע לא מצריכה נעילה קדמית.
קניתי את הרכב נעול כפול לפני יותר משלוש שנים ומאז הנעילה מפריעה לי לא מעט.
כמובן שתלוי מאוד מהו סגנון הנהיגה שלך.
אני אוהב מאוד לנהוג כאשר 4X4 משולב אך בגלל הנעילה הקדמית, אני כמעט ולא עושה כן.
בהסתכלות לאחור, הייתי מתקין נעילה אחורית ומלפנים מנתק מוט מייצב (צינורת ברקס ארוכים כמובן).

...My Two Cents

אביגדור

הדבר היחיד שאני מוצא שם זה מירכוז חזק יותר של ההגה.
זה באמת כל כך מפריע ?

ערן המסוקס
27-03-06, 21:14
מפריע מאוד ככל המהירות הנסיעה גודלת.

דרור ברלי
28-03-06, 13:00
דרור,
בבלימת חירום שהגלגלים נינעלים אין לנעילה שום משמעות.
.

אולי, אבל ממה שאני זוכר מבלימה חזקה מאוד על כביש רטוב ללא נעילה קדמית ועם נעילה קדמית, יש הבדל גדול מאוד, ולא לטובה. מי שיתנסה בזה בפעם הראשונה "על אמת" (על כביש ציבורי, בבלימת חירום אמיתית, ולא בנסיונות תרגול, יבין על מה אני מדבר. זה מפחיד)
עדיין, זה לא פוסל נעילה אוטומטית שהיא מוצר מעולה במחיר מצוין. פשוט צריך להיות מודע להשלכות שלה.

AvigdorAharon
28-03-06, 16:15
הדבר היחיד שאני מוצא שם זה מירכוז חזק יותר של ההגה.
זה באמת כל כך מפריע ?

אז זהו, שלא רק.
כל סיבוב של ההגה נתקל בהתנגדות (הסרן נעול, לא?) ובעבודה עם הידיים.
זה מזכיר לי פעם אחת שיצא לי לנהוג על ליילנד סופר ביבר, למי שזוכר...

אביגדור

אאוץ
29-03-06, 00:30
אני לא מבין, איך ברכב שנוסע 4X2 בכביש, נעילה אוטומטית תשפיע על הבלימה?

אביחי

דרור ברלי
29-03-06, 07:24
אביחי, אין בעיה בבלימה. הג'יפ בולם בדיוק כמו קודם (כלומר - בינוני מינוס עד חרא).
אבל יש בעיה כאשר רק גלגל קדמי אחד ננעל. לדוגמה, בבלימת חירום על כביש רטוב.קשה לי להסביר למה זה קורה, אבל התחושה המתקבלת היא שתוך חצי שנייה הוא נועל גם את הגלגל השני דרך הדיפרנציאל (שם כאמור יושב לוקרייט). זה מלווה ב"בום" חזק, ובטילטול של הג'יפ. זה לא קרה אף פעם כאשר הדיפ' הקדמי היה פתוח, אי שם לפני שנים, ויצא לי לפחות פעם-פעמיים לבלום חזק. גם על רטוב. כמי שתמיד היה נוהג מהר (ולפעמים יותר מדי, לאו דווקא מהירות מופרזת ביחס לחוק, אלא בכלל, גם ביחס לתנאי הדרך), שיניתי את הרגלי הנהיגה בג'יפ לחלוטין, במיוחד בחורף, אחרי נעילת הדיפ' הקדמי.

גיא
29-03-06, 12:03
אבל יש בעיה כאשר רק גלגל קדמי אחד ננעל. לדוגמה, בבלימת חירום על כביש רטוב.

דרור, אני ת'אמת די מופתע לקרוא את מה שכתבת.

אני לא מבין גדול במכונאות ו/או בנהיגה .. אבל לנהוג ברכב שנועל רק גלגל קידמי אחד יצא לי לצערי כשנזל לי קליפר והרטיב את הרפידות.

זה כבר לא קשור לדעתי ולטעמי לנעילה או לשינוי כלשהו ברכב. זה קשור בזהירות ואחריות כללית על הכביש. הרכב מין הסתם מושך לכיוון אחד בפראות מכיוון שרק גלגל אחד עוצר.

אני לא נסעתי באוטו אלא תיקנתי מיד את העניין. ומפתיע אותי לקרוא שאתה ... דווקא אתה ממשיך לנהוג ברכב שהבלימה שלו לא תקינה.

להתיחס לבעיה כזאת כסיבה לא להתקין נעילה קידמית אוטומטית זה מבחינתי לא תרוץ רציני. אני מזמין אותך לנהוג ברכב שלי ( טויוטה היילקס 97 ) עם הנעילה משולבת ולנעול גלגלים כאוות נפשך. גם על כביש אספלט ( נסעתי בקו ישר בלבד ) . אני ניסיתי את זה ואין שום משיכה לשום כיוון.

והאוטו לא מתנהג באופן לא צפוי.
אני מניח שנסיעה בסיבוב על כביש אספלט ובלימת חירום פראית תייצר נזקים אז את זה אני לא מנסה. מצד שני, אני לא נוסע על הכביש עם הנעה קידמית משולבת אף פעם.

שיהיה יום נעים לכולם.

אאוץ
29-03-06, 12:55
דרור, עדיין לא הבנתי.
לוקרייט? מה זה?

אגב, הערה קטנה..
ציינת שהעוצמת הבלימה בינונית עד נמוכה, מודע אינך מטפל בעניין?
יש לכך השכלה בטיחותית בצורה מאוד מאוד גבוה, למענך ולמענן הסובבים אותך, גש לסדר את התקלה.

באופן אישי, אני שיפרתי את הברקסים שלי, בצורה מעוררת יראת כבוד, אפילו שיש לי בקראנק 120 כ"ס
(ביום טוב).

למה?
כי בטיחות קודמת לכל.
כי זה מעניק לי יתרון עצום בכביש מפותל.

החלום- קליפארים של ברמבו, 6 בוכנות.
חלום נועד לממש מציאות.

בברכה,

אביחי

חנן-ג'יפולוג
29-03-06, 13:23
אאוץ' , נסה לשים על הברקסים המשופרים שלך צמיגי בוץ בקוטר של 31 אינטש, ותראה כמה הרכב שלך יבלום טוב...

המגבלה היא כוח החיכוך האפסי בין הצמיג לכביש. לא משהו אחר.

רפי 33
29-03-06, 13:44
נעילה קד' אוט' גורמת לשני הגלגלים הקדמיים להסתובב במהירות זהה כל עוד אין לחץ/עומס קבוע מראש על הדיפ' הקד'. אין כל קשר לנסיעה 4X4 או 4X2 לגבי הנעילה. כל נסיעה של
4X4 על משטח קשה (אחיזה טובה), גם ללא נעילה קד' אוט', שלא בקו ישר, תגרום לעומסים על מע' העברת הכח לגלגלים ולהגה קשה. ולחידוד, הנעילה הקד' אוט' פועלת גם במצב של 4X2 !
בכביש יבש, בסיבוב, הנע' מתנתקת עקב הלחץ/עומס על הדיפ' הקד', מה שלא קורה בכביש רטוב ומכאן ההרגשה הלא נוחה ומסוכנת.

חנן-ג'יפולוג
29-03-06, 14:11
זה לחלוטין לא נכון רפי. תרים גלגל אחד באוויר ותראה שאתה יכול לסובב את הגלגל עם כוח של אצבע אחת בלבד.

קרא את זה:

http://www.jeepolog.com/113.html

דרור ברלי
29-03-06, 17:14
זה לחלוטין לא נכון רפי. תרים גלגל אחד באוויר ותראה שאתה יכול לסובב את הגלגל עם כוח של אצבע אחת בלבד.

קרא את זה:

נכון. זה המצב גם אצלי כשאני מרים גלגל אחד באוויר (בדקתי). אז איך אתה מסביר את התופעה המאוד לא נעימה שתיארתי בזמן בלימה חזקה על כביש רטוב?

חנן-ג'יפולוג
29-03-06, 17:25
לא יודע. או שיש לך תקלה בלוקרייט, או בסרן, או בבלמים, או ממשהו אחר. ברור לגמרי שהסרן לא "נעול" בכביש רטוב, או אפילו מושלג, כי אז לא היית יכול להסתובב בכלל.

דרור ברלי
29-03-06, 17:48
דרור, אני ת'אמת די מופתע לקרוא את מה שכתבת.

אני לא מבין גדול במכונאות ו/או בנהיגה .. אבל לנהוג ברכב שנועל רק גלגל קידמי אחד יצא לי לצערי כשנזל לי קליפר והרטיב את הרפידות.

זה כבר לא קשור לדעתי ולטעמי לנעילה או לשינוי כלשהו ברכב. זה קשור בזהירות ואחריות כללית על הכביש. הרכב מין הסתם מושך לכיוון אחד בפראות מכיוון שרק גלגל אחד עוצר.

אני לא נסעתי באוטו אלא תיקנתי מיד את העניין. ומפתיע אותי לקרוא שאתה ... דווקא אתה ממשיך לנהוג ברכב שהבלימה שלו לא תקינה.

להתיחס לבעיה כזאת כסיבה לא להתקין נעילה קידמית אוטומטית זה מבחינתי לא תרוץ רציני. אני מזמין אותך לנהוג ברכב שלי ( טויוטה היילקס 97 ) עם הנעילה משולבת ולנעול גלגלים כאוות נפשך. גם על כביש אספלט ( נסעתי בקו ישר בלבד ) . אני ניסיתי את זה ואין שום משיכה לשום כיוון.

והאוטו לא מתנהג באופן לא צפוי.
אני מניח שנסיעה בסיבוב על כביש אספלט ובלימת חירום פראית תייצר נזקים אז את זה אני לא מנסה. מצד שני, אני לא נוסע על הכביש עם הנעה קידמית משולבת אף פעם.

שיהיה יום נעים לכולם.

רק עכשיו קראתי גם את התגובה שלך גיא.

לא הבנת אותי כראוי, כנראה גם אביחי לא הבין.
קודם כל, אני לא נוסע בהנעה קדמית משולבת בכביש. אביחי אולי לא קולט עד הסוף את המשמעות של זה כי הוא לא נוהג בג'יפ, אבל אתה בטח יודע שזה בלתי אפשרי עם נעילה קדמית אוטומטית. ואני לא מדבר על הנזק למערכת ההנעה, כי קודם כל, פשוט לא יהיה היגוי...
מה שאתה כותב הגיוני, אבל אל תשכח שאצלך בהיילקס (וגם בסמוראי כפול הנעילות שהיה לך) יש נועלי טבורים, ואתה נוסע בכביש עם נועלי טבורים משוחררים... כך שכל זה לא רלוונטי לגביך. בסופה אין נועלי טבור, וכדי לדמות אצלך מצב כמו שאני מתאר תסגור את הטבורים שלך.
הבלמים שלי היו תקינים לגמרי (קצת לפני שזה קרה הוחלפו צלחות ורפידות ובוצע שיפוץ קליפרים) ואפילו עצרו טוב יחסית. בכל מקרה, זה יכול לקרות כאשר בולמים חזק על משטח בעל מקדמי חיכוך שונים (שחלקו יבש וחלקו רטוב, ולדעתי גם בירידת צד אחד של הרכב לשוליים חצציים). הבדלי החיכוך יוצרים מצב שגלגל אחד ננעל בקלות והשני לא, אבל תוך שבריר שנייה מתקבלת תחושה שהגלגל הנעול שמחליק, נועל את הדיפרנציאל ודרכו את הגלגל השני. זה מלווה במכה לא נעימה ובטילטול חזק של הג'יפ. אם גם המוט המייצב מנותק, הטילטול הזה ממש מנדנד את הג'יפ בצורה מפחידה. בכל מקרה, אני כבר מזמן הפנמתי שבלימת חירום על כביש רטוב עשויה להיות מסוכנת בסט-אפ הזה (צמיגי MT, נעילה קדמית אוטומטית) ואני נוהג בהתאם.

לאביחי - בלמים הם הצד החלש בכל סופה, לטעמי אפילו יותר מאיכות גימור. הם לא מבריקים גם עם צמיג 235 המקורי הקטן, וככל שקוטר הגלגל גדול יותר כך נחלשת עוצמת הבלימה (חומר למחשבה לפני שעולים לצמיגי 33...) וצריך ממש לבעוט בפראות בדוושה כדי לנעול גלגלים על כביש יבש. יש כמה אפשרויות לשיפור והן לא ממש זולות, וזה יבוצע כשיהיו מזומנים.
מה זה לוקרייט? Lockright - שם של אחד מדגמי הנעילות האוטומטיות. זהו הדגם הפופולרי ביותר לשימוש בסרן קדמי דנה 30. מדובר בנעילה "קטנה" מהסוג שיושב בתוך הקייס (בית הסטליטים), להבדיל מנעילה "גדולה" כמו דטרויט לוקר, שמחליפה את כל הקייס.

דרור ברלי
29-03-06, 18:01
לא יודע. או שיש לך תקלה בלוקרייט, או בסרן, או בבלמים, או ממשהו אחר. ברור לגמרי שהסרן לא "נעול" בכביש רטוב, או אפילו מושלג, כי אז לא היית יכול להסתובב בכלל.

ברור. גם אני לא מבין למה זה קרה.
לפני כחודשיים-שלושה סבלתי מרעידות במהירות 80 קמ"ש ומעלה. לאחר שכל מרכיבי הסרן הקדמי (צלבים הוחלפו, בלמים במצב מצויין, גל הינע ששופץ) נבדקו ונמצאו תקינים והרעידות המשיכו, פורק הדיפרנציאל. הנעילה התגלתה כתקינה, המיסבים כחדשים, אין בלאי בשיניים בקורונה ובפיניון. בסוף בוצע רק כיוון קורונה פיניון על ידי בעל מקצוע מנוסה (סעדיה מאפ"ק). הרעידות נעלמו כלא היו, והיום גם פעולת הנעילה שקטה מבעבר.
מאז עוד לא ניסיתי לבלום חזק מאוד על רטוב. אני אנסה את זה בירידה לשוליים חצציים ונדווח.

חנן-ג'יפולוג
29-03-06, 18:21
דרור, אני לא פוסל את האפשרות שישנו באג בתכנון של הלוקרייט, לא FEATURE , כמו שהיה נסיון להציג את זה קודם. יתכן שיש מצב מיוחד שבו נעילה מהירה של גלגל אחד גורמת להפעלת כוח כלשהו על הגלגל השני, ובגלל צורת הנהיגה שלך, או בגלל משהו לא תקין בסרן שלך, רק אתה גילית את זה.

בבלימה אופיינית הרי לא קורה שרק גלגל אחד ננעל בפתאומיות ואילו השני מסתובב לו בחופשיות, למעט מקרים מיוחדים שבהם צד אחד של הכביש חלק בסדר גודל יותר מאשר הצד השני של הכביש, ובמקרה כזה ממילא בלימה חזקה מאוד לא מומלצת. זו הרי בדיוק הסיבה שמלמדים נהגים לא לבלום בחירום כשהם יורדים לשוליים, בלי שום קשר לנעילה.

דרור ברלי
29-03-06, 19:03
כשיורדים לשוליים לא בולמים חזק. זה שיעור למתחילים.
אבל על כביש רגיל ששלולית מים מצידו האחד, ואתה צריך לבלום בפתאומיות? זה תרחיש שיכול לקרות, גם כשאתה חוזר בלילה הביתה, הכביש ריק לגמרי ואתה מרשה לעצמך לנסוע קצת יותר מהר, גם בג'יפ. ודרך אגב, המהירות היתה גבוהה למדי אבל בגבולות הסביר, לא משהו חריג. משהו כמו 70-80 קמ"ש, על כביש לטרון-מודיעין, בכניסה למודיעין עצמה אם אתה מכיר, קצת לפני הכיכר.

yanivn
29-03-06, 19:10
חברה תודה רבה על התשובות הרבות והמגוונות.
לצערי לא קיבלתי תשובה מוחלטת.
אלו היו גם הספקות שלי לגבי בלימה וסיבובים חדים.
לגבי התשובה של רפי, כמו שמובן לי הנעילה תפתח כאשר יש התנגדות בין סרן ימין לשמאל וזה קורה בסיבוב כאשר יש אחיזה בקרקע, במצב של כביש רטוב לדוגמא הנעילה לא תמיד תשתחרר וכאן הבעיה.
אבל כל זה קורה כאשר הסרנים "עובדים" (מסתובבים), במצב של 2X4 כאשר הטבורים לא נעולים הסרנים בכלל לא מסתובבים ולכן אני לא רואה סיבה לתופעה.
בכל מיקרה אני ממשיך לעקוב אחר התגובות ואני מקווה שנגיע להסכמה והחלטה סופית משום שמעולם לא קיבלתי עליה תשובה מוחלטת.
בתודה
יניב

AvigdorAharon
29-03-06, 19:18
בכל מיקרה אני ממשיך לעקוב אחר התגובות ואני מקווה שנגיע להסכמה והחלטה סופית משום שמעולם לא קיבלתי עליה תשובה מוחלטת.
בתודה
יניב

זה אף פעם לא יקרה. אתה מכיר את הסיבה "למה יהודי לא מ%^&ן ברחוב?"...
קיבלת דעות שונות. קח סיבוב על רכב נעול ותחליט אם זה מתאים לך או לא.

אביגדור

גיא
29-03-06, 19:22
דרור, עכשיו הכל ברור.

( אגב, גם אני נוסע מידי פעם ככה - או ששוכח או שמתעצל לפתוח לוקרים , לא הרבה, אבל קורה )

נמרוד
29-03-06, 23:09
חברה תודה רבה על התשובות הרבות והמגוונות.
לצערי לא קיבלתי תשובה מוחלטת.
אלו היו גם הספקות שלי לגבי בלימה וסיבובים חדים.
לגבי התשובה של רפי, כמו שמובן לי הנעילה תפתח כאשר יש התנגדות בין סרן ימין לשמאל וזה קורה בסיבוב כאשר יש אחיזה בקרקע, במצב של כביש רטוב לדוגמא הנעילה לא תמיד תשתחרר וכאן הבעיה.
אבל כל זה קורה כאשר הסרנים "עובדים" (מסתובבים), במצב של 2X4 כאשר הטבורים לא נעולים הסרנים בכלל לא מסתובבים ולכן אני לא רואה סיבה לתופעה.

יניב, אם מדובר על רכב עם נועלי טבורים ידניים אז חד משמעית ואבסולוטית אין לנעילה שום השפעה בנהיגת כביש. התופעה שדרור מתאר רלוונטית לסופה שבה אין שום צורה של ניתוק טבורים. בכל מקרה, זו פעם ראשונה שדרור מתאר את התופעה, שגם אצלו היתה חד פעמית. אם זה לא היה דרור, בכלל הייתי נוטה לפטור את הסיפור כחריגה בלתי מוסברת... אבל כמו שחנן כתב, יכול להיות שיש כאן משהו ושווה לבדוק יותר, אם כי כל עוד זה מאורע חד פעמי כל כך נדיר זה בעייה.

לגבי הרצון שלך בתשובה סופית ומוחלטת - אין כזה דבר, לא היה ולא יהיה. מה שיש זה סטטיסטיקה - גש לפורומי CJ וסופה, יש שם סקרים שנערכים מתחילת הפורום לגבי סוגי הנעילות של חברי ג'יפולוג. אתה תראה רוב מוחץ, לנעילות אוטומטיות קדמיות (אני מדבר רק על סיקסים וסופות) - והמשמעות היא שזה עובד, זה זול, זה משתלם. אני אישית מכיר עשרות בעלי סיקסים וסופות עם נעולים אוטומטית מאחורה וקדימה... אגב מי שאחראי למהפכה/אופנה הזאת בישראל זה חנן, תנו לו קרדיט :grin:

רפי 33
30-03-06, 00:07

קרא את זה:

כל שכתבתי דוקא כן נכון !
אני התיחסתי, כמובן, לרכב ללא נועלי טבורים (סופה, למשל). ברכב עם נועלי טבורים, כאשר הם פתוחים, אין כל קשר בין הציריות לגלגלים גם במצג 4X4 וכמובן שאין כל השפעה לנע' קד' על הנסיעה בכלל ובפניות בפרט.

חנן-ג'יפולוג
30-03-06, 00:33
רפי, גם אני התייחסתי לרכב עם טבורים נעולים, או ללא נועלי טבורים בכלל, כמו בסופה. אני מקווה שקראת את הכתבה שהבאתי את הקישור אליה. אם כן, אז אתה מבין שחייב להגיע כוח מגל ההינע אל הדיפרנציאל על מנת שהוא יהיה מסוגל להינעל, כי אחרת הקרוס שפט לא נדחק אל בין הקפלרים ודוחק אותם החוצה, אל הדרייברים. אני גם מקווה שהבנת שאם אפשר לסובב גלגל אחד ביד, אז אין שום קשר לכוח שהכביש, הרטוב , או המושלג, מפעיל על הגלגל.

עד לפני חמש שנים גם כל בעלי המקצוע בתחום בישראל, חשבו כמוך. עבר להם. אתה יכול לשאול, ולקבל הסברים, ואתה יכול גם להישאר מקובע בדעתך. לגיטימי, לפחות כל עוד אתה לא מסביר את זה לגולשים האחרים כאן ;-)
אתה יכול גם לבדוק בעצמך, אם יש לך רכב כזה, האם בסיבוב בבוץ, או בשלג, הגלגלים מסתובבים במהירות שונה, או שלא. ברור לגמרי שלא ניסית את זה (בניגוד לרבים מהשותפים לשרשור הזה) כי אחרת היית מגיע לכאן עם ידע שונה.

-->