PDA

צפייה בגרסה מלאה : עזרה בתיכנון מעגל חשמלי

Bernard
26-03-06, 23:42
שלום לכולם.

יש לי מתג חשמלי הסוגר מעגל כל זמן שהוא לחוץ. כשהוא לא לחוץ, המעגל פתוח.

אני רוצה להפעיל עם המתג הנ"ל נעילת דיפרנציאל נשלטת. לשם כך אני צריך לתכנן מעגל חשמלי בו לחיצה אחת ושיחרור של המתג, תפעיל את הממסר (ריליי) המפעיל את הנעילה, כלומר תסגור מעגל חשמלי, ולחיצה נוספת ושיחרור המתג, תנתק את הנעילה, כלומר תנתק את המתח מהממסר.

במילים אחרות, שפולס אחד יסגור מעגל חשמלי ופולס שני ינתק אותו.

בית עסק לממכר רכיבים אלקטרוניים הציע לי להשתמש ברכיב LM555 ואף הפנה אותי לאתר בו ישנן סכמות של כמה מעגלים העושים בו שימוש (http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/LM555.html)אך אין לי מושג איזהו המעגל המתאים לי ואילו רכיבים לקנות.

אשמח לקבל כל עזרה/עיצה/הפנייה למעבדה או טכנאי שיכל להנחות או להרכיב מעגל כזה.

תודה,
ברנרד.

חנן-ג'יפולוג
26-03-06, 23:46
אתה יכול לקנות בטמבוריה מפסק לחצן ב5 ש"ח, שלחיצה אחת עליו מקצרת את הרגליים שלו, ולחיצה שנייה עליו, מנתקת את המגע ביניהן.

Bernard
26-03-06, 23:53
כן. אני יודע את זה, חנן.
העניין הוא שיש לי מתג. זהו מתג מקורי של הרכב אך במקור הוא מפעיל (את תיבת העברה במקרה הספציפי) דרך מחשב רכב, שדואג לפתיחה/סגירה של המעגל. אין בו את המנגנון המכני שהזכרת. זהו מתג אלקטרוני המייצר פולס בזמן הלחיצה.
קניתי את המתג הזה במיוחד. הכוונה שלי היא להשתמש בו באופן בו תארתי, ללא מחשב.
אני יודע שיש מעגלים כאלה, רק לא יודע לבנות אחד כזה..
תודה.

חנן-ג'יפולוג
27-03-06, 00:03
אתה צריך רגיסטר עם שער הופך בכניסה , או ביציאה. בצע קצר בין הכניסה ליציאה. בכל פעם שכניסת הCLK תקבל פולס אתה תקבל היפוך מצב.

רק צריך למצוא רכיב רגיסטר כזה שזמין בחנות אלקטרוניקה, ומתאים למתח של רכב.

Bernard
27-03-06, 00:27
כן, נכון. זה בדיוק מה שאני צריך. זה יפשט את העבודה עשרות מונים.

מישהו מכיר כזה רגיסטר?????

חנן-ג'יפולוג
27-03-06, 00:31
אני יכול לחפש לך רכיב מתאים כזה בדפי נתונים ברשת, אבל זה לא יאמר לי אם זה מה שיהיה בחנות האלקטרוניקה שאליה תיגש, ולכן זה יהיה חסר ערך. קפוץ לחנות, ותבקש את זה. אני מאמין שהם ידעו מה לתת לך.

נדמה לי, אגב, שיש ממסרים שהם דו-יציבים. כלומר: בכל פולס הם מחליפים מצב. אני לא יודע אם יש כאלה זמינים בחנויות.

tzagi
27-03-06, 00:33
Do a web search on
latching relay

thats what you are after.

Some cars (like SAAB 900)
use those bosch relays to control the high/low beams
one click on second click off

Bernard
27-03-06, 00:39
תודה חנן ו TZAGI.

אני אחפש ברשת ומחר אקפוץ לבדוק באותה חנות וב- UMI. אם נמצא את הריליי הזה של סאאב, זה יפתור את כל הסיבוכים.

שוב, תודה.

tzagi
27-03-06, 00:47
אף אחד לא יושן ?

At least I have an excuse...

עמי
27-03-06, 10:07
אפשר ליישם באמצעות ממסרים. חפש כאן (http://www.the12volt.com/relays/page5.asp).

חנן-ג'יפולוג
27-03-06, 10:23
נחמד, עמי. לקחתי לי את זה אתמול כאתגר מחשבתי לנסות לעשות כזה דבר מממסרים בלבד. חשבתי שאני יכול לעשות את זה עם פחות ממסרים, אבל נרדמתי לפני שהגעתי למשהו סופי ;-)

http://www.the12volt.com/images/latchonoffspnd.gif

asi
28-03-06, 13:52
ישנו ממסר שנקרא ממסר צעד , כל פעם שהוא מקבל מתח רגעי הוא הופך מצב ,
פעם היו לי כאלה ל 12 V השתמשתי בהם למערכות אזעקה ביתיות.
אני גם מחפש כזה אחד , אם אמצא אני אודיע לך

אסי

Bernard
28-03-06, 19:12
תודה לכולם.

עמי, אתר מעולה. מאוד עזר, גם לדברים אחרים.

כשיסתיים הפרוייקט... מתישהו, אני אעלה פה את התהליך.

ברנרד.

refa_l
28-03-06, 19:31
בחיפושיות היה מה שנקרא מחליף אורות (בין הנמוכים לגבוהים) זה בעצם אלקטרו מגנט שכל פעם שהוא מקבל פולס הוא מחליף מצב, כמובן שאתה צריך להשתמש רק באחד המגעים.
מאחל לך שתמצא כזה, תנסה בפרוקים או חשמלאי רכב.
בכל אופן יכול להיות שיש לי אחד כזה מתקופת החיפושית (אחח נוסטלגיה) צריך לחפש בעליית הגג.

-->