PDA

צפייה בגרסה מלאה : המרה של מאוורר מכני בחשמלי

רן סיטון
19-01-03, 23:58
היי...
אני שוקל לוותר על המאוורר המכני לטובת מאוורר חשמלי(מדובר בסיקס עם מנוע 5700)
הסיבה היא שלמרות רדיאטור 4 שכבות, אני לא ממש מרוצה מרמת הקירור במצבים קשים.
הרדיאטור נקי, הטרמוסטט תקין, כך שאין בעיה מסוימת שגורמת להתחממות, פשוט המערכת גבולית בתפוקה.
יש מישהו עם ניסיון עבר דומה? אשמח להצעות.

UNIX
20-01-03, 00:25
אני לא כל כך מבין בזה אבל
ונטה מקדימה אם אין לך מזגן תעזור לקירור לא?

Bulldog
20-01-03, 00:35
רן, אתה תיזדקק למאורר גדול מאד, כונס מתאים ויוניט חום נוסף שיפעיל את המאורר בחום מסויים וינתק אותו כשצריך, בנוסף תיזדקק למערכת גיבוי שתימנע מצב של חימום בכשל של המאורר הראשון.
עומר.

polar bear
20-01-03, 00:56
כנראה הקלאץ' של המאוורר שלך נידפק. בדיקה - תנסה לסובב את המטוורר ביד - אם מסתובב חופשי - הקלאץ' הלך - אם לא , אז יש לך בעיה אחרת.
ניתן להוסיף מאורר חשמלי שישולב על פי דרישה.

אבל - אם תצליח למצוא מאוורר חשמלי שיתן לך את התפוקה שנותן המאוורר הגדול המקורי של המנוע - אז למה לא?
זה יפנה לך קצת כח שמיתבזבז על המאורר.יהיה לך מנוע יותר שקט.

חנן-ג'יפולוג
20-01-03, 00:57
דווקא המאווררים המכניים נחשבים לחזקים בהרבה מהחשמליים.
באילו תנאים הג'יפ שלך מתחמם? (סרק, מזגן או עלייה מהירה לי-ם נגיד ? )

רן סיטון
20-01-03, 01:24
הפאן קלאצ חדש, כך שאני מנטרל אותו מהבעיה, אני כבר זמן רב מנסה דרכים שונות להשיג יותר קירור, כמו למשל, נוזל קירור של קטרפילר, מאווררים שונים, אפילו הוספתי מאוורר חשמלי קטן.
הבעיה מתחילה רק בתנאים קשים, המון פול גז בדיונות למשל.
אין לי בעיה בנסיעה איטית לאורך זמן, או בנסיעת כביש מהירה.
אולי זה הזמן להוסיף שהמנוע די משופר, מה שמוסיף אקסטרה חום לחגיגה.
קראתי שמשתמשים במאווררים חשמליים במרוצים, אבל אני מחפש ניסיון"צברי"

רן סיטון
20-01-03, 01:28
אפשר להשיג מתאם למאוורר כך שיבטל את הפאן קלא'צ?
אפשר להרוויח כמה סיבובי מאוורר לא? עד כמה שאני מבין אין מצב של חיבור מושלם של הפאן קלא'צ?

Bulldog
20-01-03, 01:30
רן, ראיתי התקנה כזאת, אבל על מנוע 6

חנן-ג'יפולוג
20-01-03, 01:31
מה מצב המצנן? מתי הוחלף?
כמה כנפיים יש למאוורר?
אני במקומך הייתי מוותר על הפאן-קלאץ', בכל מקרה.

רן סיטון
20-01-03, 01:36
מדובר ברדיאטור 4 שורות מ ד ה י ם שהגיע מארצו של הדוד סם...
במאוורר יש 8 להבים, שייך במקור לאיזה וונדורה.

רן סיטון
20-01-03, 01:41
חנן, צריך לזכור שבאריזה המקורית של המנוע, סוברבן במקרה זה, יש רדיאטור רחב בהרבה מזה של הסיקס, בכל מקרה הבעיה לא איומה, אבל נמאס לי להציץ לשעון החום חצי נסיעה...

חנן-ג'יפולוג
20-01-03, 01:41
אני לא אמור לשאול את השאלה הזו כי היא עלולה להישמע כעלבון לאינטיליגנציה, אבל לא זו הכוונה, רק להסיר ספקות מכיוון שיש מנועים אמריקאיים עם רצועות סרפנטינה שבהם המאוורר מסתובב הפוך:
המאוור דוחף אוויר לכיוון הנכון?

Bulldog
20-01-03, 01:42
לא שבע?

רן סיטון
20-01-03, 01:49
חנן, אני נוסע בסיקס במצבו הנוכחי כבר שנתיים, המאוורר בכיוון הנכון...
אפילו מצנן שמן תקוע שם, לשמן מנוע, אין לי אוטומט. אני בדיכאון.

חנן-ג'יפולוג
20-01-03, 01:57
עוד פתרון שהוא אומנם לא פתרון יפה, אבל הוא יכול לעבוד: במידה ויש לך חימום פנימי בג'יפ, להפעיל אותו בתנאים הבעייתיים. ובמידה ואין, תתקין כזה ותפעיל אותו. (בתנאי שהג'יפ פתוח, אין לי כוונה לטגן אותך בקיץ)
אני סוחב כך כבר כמה שנים עם הרנו5 שלי בתנאים של גרירת נגרר, בעלייה בחום יולי-אוגוסט.

סוזי המשתוללת
20-01-03, 02:07
קודם כל יש דברים גרועים יותר שצריכים לגרום לדיכאון במדינה הזו לא ?
אני אישית לא הייתי מוותר על הפאן קלאץ מפני שבעת צליחת מכשולי מיים עמוקים יהפוך מאוורר ללא קלאץ למדחף של סירת מירוץ ויגרום במקרה הטוב לבלימת המנוע / השפרצה מסיבית על כל מה שעוד לא נרטב ובמקרה הגרוע לשבירת אחת הכנפיים ומשם לנזק גדול יותר הדרך קצרה
בדוק אפשרות הוספת מאוורר חשמלי לפני הרדיאטור ויוניט שיפעיל מעט מוקדם
או הגדל עוד יותר את הרדיאטור
אין קיצורי דרך
או תבנה מערכת שתזריק מיים ממיכל חיצוני על הרדיאטור ושתופעל אוטומתית מרמת חום מסוימת על ידי יוניט כמו זה שאמור להפעיל מאוורר חשמלי (מערכת דומה משפרת קירור האויר שנכנס לטורבו באימפרזה על ידי הזרקת מיים על האינטרקולר )

Bulldog
20-01-03, 02:13
סוזי, מערכות חשמליות גם פועלות בטווחי חום מוגדרים מראש.

נמרוד
20-01-03, 16:36
אני חייב לומר שאני לא התעמקתי בנושא בעיית חימום היתר בCJ מוסבים לV8, מסיבות מובנות, אבל הרבה מאד פעמים שמתי לב שבתיאורי פרויקט זה או אחר מציינים בסוף ש"בעיית קירור המנוע עוד לא פתורה לגמרי". אני מניח שזה גם בגלל שזו מן בעייה משנית שמשאירים לסוף בהנחה שיהיה בסדר, אבל בעיקר בעייה טכנית אוביקטיבית - שטח הפנים המוקצה לרדיאטור בגריל של ג'יפ קטן יותר באופן משמעותי מאשר בטנדרים ופולסייזים אחרים. מצד שני החזית היא מה שהופכת ג'יפ לג'יפ אמיתי, אז זה המחיר. שטח הרדיאטור מוגבל, אז מה נשאר לעשות? להגדיל למקסימום את נצילות הרדיאטור, ולהגדיל למקסימום את ספיקת האויר דרכו. לגבי נצילות - אומרים שרדיאטור מאלומיניום עדיף בהרבה על נחושת או פליז, שזה מה שמקובל, כי אפשר לייצר מאלומיניום מעברים גדולים יותר עם עובי דופן קטן ובסופו של דבר מקבלים נצילות טובה בהרבה. יש רדיאטורים שני שורות מאלומיניום טובים יותר מאשר 4 שורות של נחושת/פליז. ולגבי ספיקת אויר - אין שום שאלה, מאורר מסיבי מונע על ידי המנוע עדיף על מאורר חשמלי, נקודה. אל תשחק עם מאוררים חשמליים כשאתה גם ככה על גבול יכולת הקירור. אולי תוספת של מאורר חשמלי בצד השני היא מה שיעזור? בכל מקרה אל תלך על קטן, לך על מאורר חשמלי הכי גדול שתמצא,ושוב, בנוסף למאורר המכני.

לגבי הפאן-קלאץ' - אני מצטרף למפלגת "זרוק אותו לפח".

ועוד שאלה קטנה - ציינת שיש מצנן שמן מנוע? תוכל לפרט יותר, איך, למה, איפה הוא מותקן בדיוק?

Bulldog
20-01-03, 16:52
נימרוד, בחיבור לפילטר השמן ניתן להוסיף את המיתקן שמאפשר קירור שמן מנוע, זו יחידה נוספת שעליה מתלבש אח"כ הפילטר שמן, הגובה שלה הוא כ5 ס"מ ויוצאים ממנה שני מחברים לצינורות, הלוך וחזור מרדיאטור נוסף שתפקידו לקרר את השמן.

סוזי המשתוללת
21-01-03, 00:18
נמרוד
קראת את נימוקי כנגד זניחת הקלאץ?
אשמח לתגובה יותר מדעית מאשר סתם עצה למה לזרוק את הקלאץ

polar bear
21-01-03, 00:39
תגדיר בבקשה מה זה חם ובאיזה שעון - ז"א - איזה סוג ואיפה יושבת היוניט.

בקשר לקלאץ' - אני לא יודע אם אנחנו מדברים על אותו הדבר.

חנן-ג'יפולוג
21-01-03, 01:46
סיבה מצוינת אחת, שמוליק, להעיף את המצמד הזה, היא שכך כתוב בתנ"ך של הג'יפים של גרנוויל קינג. האיש חווה ותיקן CJים פי כמה וכמה מאשר כולנו ביחד ושווה להקשיב לו. הוא כותב את זה במיוחד בהקשר של חימום יתר.
לגבי מה שכתבת, ממילא הרצועה תחליק בעת מגע עם המים כך שהמאוורר לא יסתובב בכוח בסיטואציה כזו, וזה כבר מניסיון אישי, אין שום בעייה.

רן סיטון
21-01-03, 02:11
הי, קודם כל לסוזי, שום דבר לא עוצר את המנוע הזה, בטח שלא קצת מים סביב למאוורר.
והיה והגעתי לכזה עומק מים, יהיו לי בעיות מטרידות הרבה יותר מכוון שאני כבר במטר+....
מצנן שמן נהדר לא רק בשמירה על טמפרטורה נמוכה יותר, יש כאן בונוס נהדר בטמפרטורת שמן רגועה, ומכאן לחץ שמן טוב יותר. אפשר להשיג מצנני שמן מאופנועים( סוזוקי 600f) למשל.
מחר אני מקבל חיבור ישיר למאוורר, כך שאדע בקרוב עד כמה זה יעיל.

polar bear
21-01-03, 02:14
חנן - בבקשה תסביר לי למה להעיף קלאץ' שכל מה שהוא עושה זה - מפריד כאשר המנוע קר או בסל"ד גבוה.
לי אישית עף מאורר בגלל שהקלאץ' לא תיפקד. באוטו הקודם שלי , שכן נסע בסל"ד גבוה.

חנן-ג'יפולוג
21-01-03, 02:19
לא יודע להסביר הרבה מעבר למה שכבר הסברתי.
הג'יפ מתחמם לרן בסל"ד גבוה ובמאמץ, מאוורר שיכול להעביר את כל התנועה ולא רק את חלקה יכול לעזור, זה פשוט, לא?
אני אשמח לשמוע איך מאוורר עף ומראש אני אומר לך שאם זו היתה תופעה נלווית להעפת המצמד אז:
א: גרנוויל קינג לא היה ממליץ על זה
ב: לא היית רואה כל-כך הרבה ג'יפים ללא מצמד כזה.

polar bear
21-01-03, 02:33
תראה - אין לי מושג איזה קלאץ' יש לכם ולמה אותו האיש ממליץ על מה שממליץ.
חלילה שישמע מדברי שאני מזלזל.
אולי בגלל שג'יפ עובד בסל"ד נמוך יותר?
אולי בגלל שהמאורר יותר גדול וכבד? ולכן יותר אינרציות? {ב GM - כמו אצל הבחור }

המאוורר שלי עף {הוא לא בדיוק "עף" הוא נישבר כשהוא שובר את משאבת המים , כאשר היא והוא היו תקינים כשבועיים לפני } .בסל"ד מקסימלי של מנוע 5.7 עם קמשפט רגיל.אני מעריך באיזור ה 6K סל"ד.

נמרוד
21-01-03, 09:43
נמרוד
קראת את נימוקי כנגד זניחת הקלאץ?
אשמח לתגובה יותר מדעית מאשר סתם עצה למה לזרוק את הקלאץ

קראתי. אני פשוט לא נכנס למים כאלו עמוקים... :) מעבר לזה חנן ענה לך.

ron_gal
21-01-03, 12:49
אין דרך להוסיף מצנן נוסף ?
נאמר במקום יחידת החימום הפנימית לחבר רדיאטור נוסף
ולמקמו איפה שהוא בתא המנוע עם מאוורר חשמלי עליו
שזה יכנס לפעולה בטמפ' מסויימת ויעזור לקרור .
כך הרווחת שטח פנים נוסף שעשוי לעזור.
כרעיון ראשוני הייתי חושב לשים אותו כמו האינטרקולרים ברכבי הדיזל
שוכב מתחת למכסה המנוע עם כונס קטן ..

רון.

polar bear
22-01-03, 23:34
זהו? אלוהים דיבר?
מותר להוריד את הקלאץ' מאוורר?
אני ממש מאוכזב. ברצינות ,יומיים ציפיתי להסבר הגיוני איך אפשר להיסתדר בלי הקלאץ'.

אילו היה מדובר במנוע של קרייזלר {או מה שיש לכם שם } היתי שותק. כי על זה אלוהים דיבר.

אבל יש לבחור מנוע של GM , ואתם , ככה בלי לבדוק מתירים לו להוריד את הקלאץ'.
ואם בגלל מישקל גבוה יותר - בסל"ד מסוים יבצרו ויברציות וישברו את המשאבה? { שבנויה אחרת }. אם בגלל תהודה ואם בגלל ויברציות של הגל.
ואולי בדיוק ככה מהנדס הרכב תיכנן - שכדי שלא נגיע לסל"ד הנ"ל יתנתק המאוורר?
ואולי יחס ההעברה שונה בין הפולי קראנק לפולי משאבה כך שהמאוורר של GM מסתובב יותר מהר בסל"ד נתון?
ואולי יש עוד בעיות שאני לא יודע לחשוב עליהן.
ונראה לי מוזר שממליצים לבנאדם להרוס משהו תקין או לא לבדוק אפילו אם זה לא תקין - למשל - הקלאץ' מחליק מוקדם מדי - במקום לפתור בעיה כמו שצריך.

זה כמו שמישהו יענה לכם על שאלה תיאולוגית ב"ככה אמר לי הרב/כומר/קאדי" ישר תגידו שהוא פנאט, ושהוא חלק מהעדר ועוד ועוד.

8)

סוזי המשתוללת
23-01-03, 00:16
דב הקוטב אני איתך
וכן חנן גם זה מנסיון
אצלי ביטלתי את הקלאץ' מקמצנות ולאחר נסיון רב אני עומד לחזור לאחד משני האופציות חזרה לקלאץ מקורי תקין או מערכת חשמלית
אגב הרצועה תחליק רק במידה והיא משוחררת מספיק ולכן ההמלצה לפני צליחת מכשול היא לשחרר חגורות
ויש גם עניין של צריכת דלק מוגברת של כ10 אחוזים ופגיעה בתגובת הדוושה של המנוע כי מה לעשות יש עוד מערכת עם הרבה חיכוך שצריך לסובב
יכול להיות שברוק כרוולר אין לכך משמעות אבל בכל שאר המקומות בשטח זה כן חשוב
וכן אדון רן סיטון תתפלא אבל יש הרבה דברים שיעצרו את המנוע שלך כולל מיים
מיים שיגיעו לדיסטריבוטור שלך או לפלגים או לחוט הצתה לא תקין יגרמו למנוע להעצר או לפחות לקרטע מעבר לכך שעם ביטול הקלאץ המאוורר הופך למדחף של סירה
רק מה בספיד בואט המדחף הרבה יותר קטן והמנוע לעיתים יותר גדול ואתה יודע עוד משהו ?
הג'יפ שלך גם לא כל כך הידרו דינמי ולכן שילוב כל ההתנגדויות יעצרו גם v 8 משופר להפליא ואם לא יעצרו אותו אז משהו יישבר וזה בטח יעצור את הג'יפ

חנן-ג'יפולוג
23-01-03, 00:40
עודד, כתבתי שאני לא יודע להסביר יותר מזה.
גרנוויל קינג הוא לא אלוהים, אבל מההתרשמות שלי הוא מאוד קרוב לזה מבחינת נסיונו בCJ ונסיונו כולל גם מנועי V6 של ביואיק, חובבי סל"ד.
סוזי, הרצועה אצלי לא משוחררת והיא מחליקה כשאני נכנס למים עם המאוורר.
10% חסכון בדלק? שיהיה, סתם זרקת מספר. מאוורר חשמלי בקוטר מטר שמאוורר גמלון של 330 מ"ר בחממה משתמש במנוע חשמלי של 3/4 כ"ס. זה מאוורר עם עוצמה כזו שקשה לעמוד מולו זקוף. למה אתה חושב שמאוורר 40 ס"מ קוטר ייקח עשירית מההספק של מנוע 180 כוחות סוס?
אני מוכן לגלות כאן סוד: אבל רק בינינו, לא כל מה שיצרני מאווררים חשמליים לג'יפים מצהירים זה נכון...

רן סיטון
24-01-03, 01:54
אז ככה, המתאם ללא קלאצ' שקיבלתי מתאים ל258 ולא ל350, כך שאני נכון לעכשיו תקוע עם קלאצ'.
סוזי, זה ב ד י ו ק מה שהתכוונתי, בכזה גובה של מים( יצאתי למדוד, מרכז מאוורר 105ס"מ)
כבר לא יטריד אותי אם המאוורר מתעקש עם המים, כי אני כבר בטביעה...
השלב הבא מבחינתי הוא לעשות ניסיון עם מ חשמלי חזק, ואם זה לא יקח אז להזמין מאוורר אקסטרים דיוטי מsummit.
יש למישהו קצת קרח מיותר...?! :D

polar bear
25-01-03, 20:10
קלאץ' תקין?

סוזי המשתוללת
25-01-03, 20:59
חנן
בוא ואגלה לך משהו קטן
המנועים שלנו לא מוציאים את המקסימום הספק כל הזמן אלא מסל"ד מסויים ובסלדי"ם נמוכים אף לא מוציאים 1/3 מההספק המקסימלי ואז או אז זה מאד משמעותי אובדן הכח ויותר מזה בתגובת המנוע שקשה לו יותר לטפס במעלה הסל"ד
נ.ב
נכון 10 אחוז מהכח הוא סתם מספר שזרקתי אבל המאוורר בפונטו שלי צורך מספיק זרם כדי שהמחשב יעלה סל"ד ויותר מכך צריכת הזרם שלו מספיק גבוהה כדי להמיס את הפלסטיק המחורבן אליו הם מתחברים
12וולט כפול 20 אמפר פיוז הגנה= 240 ואט שהם קצת פחות משליש כח סוס

LAREDO
25-01-03, 22:59
בזמנו התקנתי צמד מאווררים חשמליים ברנגלר שלי, ואני יכול להגיד לכם חד משמעית שזה שיפר את פעולת המנוע באופן מורגש ביותר, נתן קירור טוב יותר בזחילות ארוכות, הפסיק את הרתיחות שהיו לי (מנוע משופר רבות+נהג עקשן...), והקטין באופן מאוד משמעותי את צריכת הדלק.
לגבי מספרים אני לא יכול לתת תשובה חד-משמעית לגבי השיפור, אני גם מאמין שזה ישתנה מנהג לנהג ומרכב לרכב. לגבי האחוזים, מקובל לחשב התנגדות מאוורר מכני בכ - 10% מהספק המנוע, מה שלא אומרים הוא שהאלטרנטור ייקח חלק מהאחוזים האלו בחזרה. אני מאמין שהשיפור יהיה באיזור של 5%-8%.
עכשיו מכיוון שהמנוע יעבוד "קל" יותר - קרי עם פחות התנגדויות הוא גם יצרוך פחות דלק.
החוכמה הגדולה היא להתאים את המאוורר הנכון לרכב, פה קבור הכלב, בזמנו יצאה נשמתי עד שמצאתי את הסט-אפ הנכון.
לגבי גובה מים - במנוע V8 הדיסטריביוטר יושב למעלה מאחורה, יש לך המון גובה עד שתגיע אליו. בהנחה והחוטים תקינים, המנוע לא ייכבה לך עד שתגיע אליו (עומק מספיק טוב).
לרדו

חנן-ג'יפולוג
25-01-03, 23:48
מקובל??? נעליים, אני שם את הראש שלי שזה קשקוש מקושקש.
נמרוד. כמה הספק בחישוב הכי פסימי לוקח מאוורר בקוטר 40 ס"מ שמסתובב ב5000 סל"ד?

סוזי, אתה מוכיח את מה שאני כותב. הפיוז לשליש כוח סוס אז המעגל צורך פחות ומדובר על צריכת זרם מקסימלית, כלומר, כשהאוויר עומד. כשהרכב נוסע ההתנגדות של האוויר למאוורר יורדת עוד וצריכת ההספק שלו יורדת.
קח בחשבון גם שמאוורר מכני נטול הפסדים, שכן קיימים במאוורר חשמלי.
זה נכון מה שכתבת לגבי צריכת ההספק בנסיעה מעשית, לא התעלמתי מכך, אבל יש לי יסוד טוב להניח שג'יפ צורך לצורך התקדמות במהירות של 90 קמ"ש מינימום 30 כוחות סוס.
נמרוד?
אגב, משפרי המנועים בספרים מזהירים ממאווררים חשמליים בג'יפים שגם כך על גבול יכולת מערכת הקירור. הם לא חזקים כמו מאווררים מכניים.
זה נכון שבסרק יש להם עדיפות בגלל הסל"ד הגבוה שהם עובדים בו מול מאוורר מכני שעובד לאט בסרק, אבל רן דיבר על בעיות בסל"ד גבוה כך שזה לא המקרה.

ערן המסוקס
25-01-03, 23:54
אני לא חושב אישית שצריך לזרוק את הפאן קלאץ', בזכותו חגורות המנוע לא סובלות כמו אצלנו בג'יפים ללא הקלאץ'. אני חושב שאפילו מרגישים מעט את ההבדל בהאצות.
האם יש לך כונס אויר, ואם יש לך האם הוא אטום לחלוטין כך שלא ייתן לאויר להכנס מהצד במקום דרך הרדיאטור?
אתה יכול להרכיב פולי קטן יותר כדי להגביר את סיבובי המאורר.
בדוק את כיוון המנוע שלך, תערובת ענייה מידי או הצתה מקודמת עלולה לגרום לחימום.
לכמה מעלות המנוע שלך מגיע במאמץ? אולי החום שאליו הוא מגיע לא עולה על המותר?
מד החום שלך מדויק?
אם כל אלה לא בעייה אז אולי יש לך מעברי מים סתומים במנוע עצמו.. אפשר לנסות תוסף לניקוי רדיאטורים..

נמרוד
26-01-03, 21:54
חנן - בבקשה תסביר לי למה להעיף קלאץ' שכל מה שהוא עושה זה - מפריד כאשר המנוע קר או בסל"ד גבוה.

התשובה בגוף השאלה. הפאן-קלאץ' הוא משהו דומה בגדול לטורק, ממיר המומנט של הגיר האוטומטי. שני חלקים מסתובבים, אימפלר וטורבינה, שהתנועה בינהם עוברת דרך נוזל. במקרה של הפן-קלאץ' זה נוזל סיליקון, שנבחר לדעתי דווקא בגלל שהצמיגות שלו לא משתנה הרבה עקב שינויי טמפרטורה. הוא עובד בצורה כזאת, שבסל"ד נמוך המאורר מסתובב כמעט באותה מהירות שהוא מקבל (מהירות של משאבת המים) וככל שהסל"ד יותר גבוה, הוא "מתנתק", לא לגמרי מתנתק אלא פשוט מפגר אחרי מהירות המנוע. זה אומר בפשטות שכמעט אף פעם הוא לא יסתובב ב100% מהמהירות האפשרית, ועם הזמן והבלאי, הוא מעביר פחות ופחות. למה הוא בנוי ככה? לדעתי זה בגלל שבמהירות נסיעה גבוהה, אויר זורם במהירות מספקת דרך הרדיאטור, ודווקא מגביר את ההתנגדות של המאורר ולכן לוקח יותר כוח מהמנוע. צריך לזכור שמאורר/מדחף/כל כנף סובבת אחרת עובדת אופטימלית רק במהירות מסוימת אחת, והיעילות שלה נופלת כשמתרחקים מהמהירות הזאת (לכן יש מטוסים וטורבינות רוח שבהם המדחף בעל פסיעה משתנה כדי להתאים אותו למהירויות שונות). לפי התכנון של היצרן, במהירות רכב נמוכה המאוורר הכי חשוב, כי אין רוח "טבעית", במהירות רכב גבוהה בעצם אין צורך במאורר ומאפשרים לו להסתובב כמעט פריילוף, כשהסיבה הברורה היא חסכון בדלק. המאורר לוקח הרבה פחות מה10% שהוזכרו כאן גם במקרה הקיצוני ביותר, אבל עדיין גם השפעה של 1-2-3 אחוזים היא משמעותית בשביל היצרן כדי לעבור תקינות מסוימות וכל מיני קשקושים אחרים שלא מעניינים אותנו.
לעניננו, פן-קלאץ' שמורכב על המנוע המקורי ברכב המקורי אמור לעשות את העבודה בסדר גמור, בתנאי שמודעים לזה שהוא מתבלה ויש לבדוק ולהחליף אותו עם הזמן (יש בדיקות שצריך לעשות, לא זוכר מהן). אבל ברכב שבו יכולת הקירור גבולית, וסיקס עם מנוע V8 שמיצר הרבה יותר חום מהמנוע המקורי הוא מערכת עם יכולת גבולית, אני חושב שגם המהנדסים של ג'יפ וGM היו ממליצים להפטר ממנו. גם במצב האופטימלי הוא מסוגל להעביר רק חלק (קראתי איפשהו ש 90%) מהמהירות. על אחת כמה וכמה כשאנחנו מאמצים את המנוע מאד במהירות נסיעה אפסית, אם זה על הסלעים ואם בדיונות.
ד.א. יש קלאצ'ים יותר מתוחכמים שבאמת רגישים לטמפרטורה, על ידי קפיץ דו מתכתי במרכזם, ו"ננעלים" בטמפרטורה מסוימת. אם הקלאץ' המדובר הוא לא כזה, צריך לשקול החלפתו. אבל עדיין, אני חושב שהפתרון הנכון והפשוט יותר הוא להפטר ממנו.

בסיקס סטנדרטי אין בעקרון בעיות קירור, ועדיין אני חושב שלא שווה להתעסק עם הפאן-קלאץ' בשביל לחסוך כמה גרושים על דלק. אני בכוונה אומר חסכון בדלק ולא רווח של עוד כוח, כי כשאתה צריך את הכוח בנהירגת שטח זה בדרך כלל במהירות רכב אפסית ואתה צריך שהמאוורר יסתובב וידחוף הכי הרבה אויר, ואז מה שלא יהיה לך שם, מאורר חשמלי או מכני צריך לספק את אותה ספיקת אויר. אם המאורר החשמלי שלך צורך פחות הספק מהמכני אז הוא דוחף פחות אויר, חד וחלק. אתה מוכן להשתתף בניסוי? ואם הוא מסיבי מספיק בשביל לדחוף את אותו אויר, אז הוא גם צורך את אותו ההספק. בעצם יותר - לאלטרנטור ולמנוע החשמלי של המאוורר יש נצילויות באיזור ה90%. היתרון של המאורר החשמלי זה שהוא נשלט טרמוסטט ולא עובד כשלא צריך אותו, ולכן חוסך דלק.

שתי נקודות נוספות בעד הפן-קלאץ' עלו בדיון ולא התיחסתי אליהן: אחת היא במעברי מים, אבל בגדול כבר נאמרה התשובה, ואישית אני לא נכנס למים כאלו עמוקים עם הסיקס, אז לא מעניין אותי...
נקודה שנייה עודד העלה נוגע לויברציות וכולי. על זה אין לי מה להגיד, לא ראיתי בשום מקום התיחסות לנושא הזה. למיטב ידיעתי זה לא אחד מתפקידיו של הפאן-קלאץ' , ואין בעיה שהמאורר המכני יהיה מחובר קשיח למנוע לא במנועי ג'ים ולא במנועי GM. אשמח ללמוד אחרת.

השמשוני יחיעם
27-01-03, 10:31
בוקר טוב,,

אולי,,רק אולי הטרמוסטט שלך תפוס???????

בדקת????

חנן-ג'יפולוג
05-09-03, 10:27
מעניין לציין בהקשר של הפ'אן-קלאץ', שבסופות הצבאיות הממוגנות, הפ'אן-קלאץ' מבוטל.
אז מסתבר שגם במנוע סופה שמגיע ל5500 סל"ד , ולא רק במנוע האיטי של הסיקס, אין שום בעייה עם זה.
אז שוב, כמו שגרנוויל קינג כותב, להעיף אותו, אין בו שום יתרון משמעותי, הוא מוריד את אפקטיביות מע' הצינון ומהווה גורם לבעיות.

shachar
28-10-03, 16:23
יש מצב בו מאוורר חשמלי נוסף יפריע ?
נניח שיש מאוורר מכני מצד אחד ומולו מאוורר חשמלי.

אני חושב להתקין אצלי מאוורר נוסף על האינטרקולר שנמצא מול המאוורר המכני. הייתי רוצה להזרים שם עוד אוויר בנסיעה איטית ויש שם 3 שכבות של רדיאטורים. מנוע מזגן ואינטרקולר.

נמרוד
28-10-03, 16:25
יש מצב בו מאוורר חשמלי נוסף יפריע ?
נניח שיש מאוורר מכני מצד אחד ומולו מאוורר חשמלי.

אני חושב להתקין אצלי מאוורר נוסף על האינטרקולר שנמצא מול המאוורר המכני. הייתי רוצה להזרים שם עוד אוויר בנסיעה איטית ויש שם 3 שכבות של רדיאטורים. מנוע מזגן ואינטרקולר.

איזה רכב, איזה מנוע?

shachar
31-10-03, 11:36
נמרוד
ראשית השאלה היא כללית.

ישנו מאוורר אחד מכני שיונק אוויר מקידמת הרכב. ומולו מאוורר חשמאלי שדוחף אוויר לכיוון תא המנוע דרך הראדיאטורים.
השאלה מתיחסת למערבולות שאולי עלולות להיווצר ואז המאוורים יפגעו זה בתפקודו של זה.
מצד שני מעבר האוויר יהיה תמיד בקו ישר שרך הצלעות..........

ולשאלתך דייהו מוסו

נמרוד
02-11-03, 12:18
ברמת העקרון המאוררים אכן עלולים להפריע אחד לשני. ברמת המעשה אין לי מה לומר, אני לא מכיר את הרכב שלך בכלל.

רכס חיים
02-11-03, 14:59
מנסיון מעשי להלן הנתונים לאחר החלפת המאוורר המכני בשני חשמליים דוחף/מושך. 1. המאוורר המיכני נותן לבדו ספיקה כפולה משני החשמליים. 2.הרעידות או יציבות המנוע גדלה . 3.אין רווח של כוח כי האלטרנטור משלם במקום המאוורר. 4.השליטה על חום המנוע גדלה עקב הפעלה וניתוק של החשמליים לפי דרישה אך נדרשת יותר תשומת לב בנהיגה למצב החום. 5. הבטחון גדל עקב שני מאווררים שבשעת דחק נותן אחד מהם תשובה מספקת. 6. מאוורר דוחף מספק 30% אוורור ומאוורר מושך (הפנימי) מספק 70% אוורור. מסקנות שלי שלאחר הנסיון ובהתאמה לבעיה שלך 1.לאחר שבדקת שהרדיאטור מפיק את המיטב ולאחר שהחלפת את המים לאטילן-גליקול -השאר את המאוורר המיכני 2. הוסף מאוורר חיצוני 16" לפחות המיועד למזגן עם כפתור הפעלה פנימי לשליטתך . 3. הוסף מצנן שמן ואם אפשר לפני המאוורר החשמלי עם ברז סגירה לניתוק בחורף. עלויות המאוורר 450 ש'ח ,ועלויות הרדיאטור שמן כ-300 ש'ח במיוחד אם אתה בונה אותו לבד.

נמרוד
02-11-03, 15:24
חיים, מעניין אותי איך אתה משווה את הספיקה של המכאני לחשמליים. על סמך נתוני יצרן או שמדדת איכשהו?

כמו כן היעילות של המושך והדוחף, כתבת 70% ו30%, תוכל להרחיב? מה המקור לנתונים האלו?

לגבי תקלות - במאוורר מכני (ללא פן קלאץ' כמובן) אין תקלות. כל עוד המנוע מסתובב, המאורר מסתובב. הוא לא מאבד מהיעילות שלו, נקודה. התקלה היחידה בעצם שיכולה לקרות למאורר מכאני היא שהוא יכנס לתוך הרדיאטור, ואז באמת יש לך בעייה... וזה אחד היתרונות של מאוררים חשמליים.

בכל אופן, אני חושב שבדיון הזה חייבים לדבר על כלי רכב ספציפיים, להשליך מהנסיון שלי עם סיקס והנסיון שלך עם אואז לדיהו מוסו עם מנוע דיזל - לגעתי חסר טעם.

רכס חיים
02-02-04, 03:42
מצטער - נמרוד - רק עכשו ראיתי את השאלות שלך מנובמבר היות ושוטטתי בהודעות ישנות שלי לצורך יישור קווים. על פניו אתה צודק שצבירת מסקנות מנסיון אישי אינה בהכרח רלוונטית ביישומן על רכב אחר .מצד שני המכניקה זהה למדי וחוסר ידע בכלל, פחות טוב מידע על מצבים דומים ברכב אחר. לגבי המאווררים - לא בדקתי עם בקרות מסודרות ,אך התמודדתי עם התוצאות עשרות פעמים בימים קיצוניים ונוכחתי לדעת שעם המאורר המיכני יש לי בעית עודף קירור שמאלצת אותי לסגור תריסים בקיץ בעוד שני החשמליים לא מצליחים למנוע התחממות יתר. החלוקה בינהם אינה חצי - חצי למרות שהם בגודל ותכונות זהות לחלוטין .אחד דוחף והשני מושך , היות והפנימי גם מקרר את הרדיאטור וגם מפזר את חום גוף המנוע , בעוד החיצוני רק מקרר את הרדיאטור. החלוקה של שליש ושני שליש הינה הערכה על התוצאות לפי המדחום בלבד והיא לא מדויקת אך עובדתית. כיום חזרתי למאוורר מיכני יעיל יותר במקום האורגינלי, סילקתי את החשמלי הפנימי והותרתי את החשמלי החיצוני להפעלה מהתא -כרזרבה קייצית.

חנן א.
02-02-04, 11:08
מתי כבר תרכיב טרמוסטט תקין במקום כל הקומבינות האלה?
ואל תתחיל עם התיאוריות של רכב רוסי שמתאים לכל מיני סוגי אקלים... זה לא תופס.
טרמוסטט תקין ישמור לך על מנוע בטמפ' תקינה, בתנאי כמובן שיכולת מערכת הקירור שלך מספקת.

eliv1
25-07-04, 12:16
אני מעלה את השרשור הישן נושן הזה מכמה סיבות,

1. כרגע אני בשלבי הסיום של פרויקט כזה, המרה מהמאוור המיכני למאווררים חשמליים.
2. ישנם לפי דעתי עוד כמה סוגיות שלא נדונו פה...

בגדול ההמרה באה לפתור בעיה של אי-ספיקת אוויר מספקת בסרק בעמידה ממושכת במקום,
המנוע מתחמם לטמפ' של 210 מעלות (אחרי 40 דקות עמידה). המנוע מוגדל לנפח 4500 ומערכת הקירור המקורית לא הספיקה.
המסקנה שאין ספיקת אוויר בעמידה הגיעה מהעובדה שבנסיעה מהירה או בינונית (40 - 80 קמ"ש) אין בעיה והמנוע עומד על 160 פרנהייט.

בכל מקרה, נמרוד, חנן, אם ובמידה תרצו כתבה על ההמרה כולל תמונות.
עלי.

קיד
25-07-04, 13:48
המנוע מתחמם לטמפ' של 210 מעלות (אחרי 40 דקות עמידה).......
המסקנה שאין ספיקת אוויר בעמידה הגיעה מהעובדה שבנסיעה מהירה או בינונית (40 - 80 קמ"ש) אין בעיה והמנוע עומד על 160 פרנהייט.

210 מעלותF שוות ל-99 מעלות C, נראה לי כמעט סביר למנוע שפועל בסרק בחודשי הקיץ , במשך 40 דקות. הסיבה לרוב אינה המניפה, כי אם מהירות הסחרור של משאבת המים. בסיבובי סרק, משאבת המים לא מצליחה לסחרר הרבה נוזל, חמור הדבר במנועי I6 בעלי מעברי מים ארוכים. חיבור טרמומטר לרדיאטור עצמו, והשוואת טמפרטורות בין הרדיאטור לבין בית הטרמוסטט (היכן שמחובר החיישן) יכול לאמת השערה זו.

האם הרדיאטור ישן מאוד?? במקרה שהשורות המרכזיות של הרדיאטור סתומות, היכן שמרבית האוויר נמשך ע"י המניפה, תגרם עליית חום בסיבובי סרק. רק אקדח אינפרא אדום יכול לאמת השערה זו.

אין להמעיט בהספק של מניפות מכניות. חגורת אביזרים רגילה מטיפוס V במידה B יכולה להעביר 10 כ"ס ב-1000 סל"ד מבלי להתאמץ (או 20 כ"ס ב2000 סל"ד).
נניח שהותקנו שתי מנפות חשמליות ענקיות, 25 אמפר האחת, בסך הכול: 2*25*12=600W.
וזהו? זה אפילו לא 1 כ"ס!!!!
אבל מה, לקחת 50 אמפר בזרם קבוע מהאלטרנטור זה לא ממש חכם.
ועדיין לא דיברתי על הפסדי אנרגיה במערכת: מכני,חשמלי, חשמלי נוסף ושוב מכני.

נושא טכני נוסף הוא נושא הכונס של הרדיאטור. למניפות רכב אין פרופיל אווירודינמי, אלא כנף מפותלת. מכאן, שחלק מהאוויר המאולץ, מוצא את דרכו בציר האנכי לציר הסיבוב, במקום בציר האופקי (מה לעשות הכוח הצנטריפוגלי עובד). בעיה זו גורמת לירידה לתפוקת המניפה. לכן בונים יצרני הרכב את הכונסים המסיביים. והמלה "כונס" אכן מלמדת על כינוס האוויר. קיימים גם כונסים מסיביים למניפות חשמליות, אך אלו מקוריים של יצרני רכב, ולכן יקרים בטירוף.
למניפות החשמליות שנמכרות בשוק, אין כונס. אותה טבעת פלסטית העוטפת את הכנפיים היא יותר חיזוק מכני +נק' ריתום, מאקר כונס.

כמו כן, יש לשים לב לכך שמניפה צמודת רדיאטור, לא תצליח למצות את כל שטח הפנים של הרדיאוטר, ומן הסתם מעגל החסום בתוך ריבוע, ישאיר שטח פנוי בפינות של 25% (4*Rבחזקה2 לעומת 3.141*Rבחזקה2) שלא לדבר על מעגל החסום במלבן.

טכנית, לי אישית נראה בזבוב משאבים. את הכסף עדיך להשקיע בחידוש מערכת הקירור (משאבה, רדיאטור, טרמוסטט) מאשר במניפות וחוטי חשמל.

נמרוד, במניפות ציריות, אכן עדיף למשוך מאשר לדחוף. התנגדות אויר ביציאה מהלהבים – במניפה דוחפת- , תגרור ירידה דרסטית בזרימה הצירית, ותגביר את הזרימה הניצבת. כאשר את מפנה אויר ביניקה, לא מעניין אותך לאן הוא ילך: קדימה או הצידה.

אלי, יכול להיות שיש לך בעיה טכנית פעוטה במערכת הקירור, אך מעבר למניפות חשמליות, אינו הפתרון כרגע, עת לא פתרת את הבעיה הקיימת.

בברכה,
קיד.

נמרוד
25-07-04, 18:35
תקראו טוב את מה שקיד כותב.

אלי - 210 פרנהייט = 99 צלזיוס וזה יופי של טמפרטורת עבודה תקינה עבור סיקס. בדיוק באמצע התחום הרצוי. כשהמנוע שלך עובד ב160 פרנהייט הוא עובד קר מדי.

אתה בטוח שאתה עם טרמוסטט תקין?

eliv1
25-07-04, 21:53
ח'ברה,

באמת שאני מעריך את התגובות,
אבל בלי להיכנס למה שנעשה כבר, בו נגיד ככה,
מערכת קירור חדשה קומפלט ומשופרת (רדיאטור 3 שורות חדש) לא פתרה את בעיית החימום בסרק,

אין לי ספק, שהיתרונות של המערכת עולים על המערכת המקורית,
ואם תעשו חשבון שניה,
רדיאטור+משאבת מיים+מאוור מכני חדש (בכדי להשלים כספית למע' קירור חדשה בהנחה שכל המערכת הישנה שלי הייתה תקולה) יעלה בערך פי 10? כן בערך ממה שעלה לי ההסבה הזו.
ת'אמת, גם אם לא היה מתחמם הייתי עושה את ההמרה.

בשורה התחתונה, כל ההסבה עלתה 150 שקל.
וברזל זווית שהיה לי בבית.

איך? זה כבר יוסבר אם אני אכתוב כתבה בנושא, כולל סיכום של יתרונות/חסרונות.

נמרוד
25-07-04, 21:57
אין לי ספק, שהיתרונות של המערכת עולים על המערכת המקורית,
ואם תעשו חשבון שניה,
רדיאטור+משאבת מיים+מאוור מכני חדש (בכדי להשלים כספית למע' קירור חדשה בהנחה שכל המערכת הישנה שלי הייתה תקולה) יעלה בערך פי 10? כן בערך ממה שעלה לי ההסבה הזו.
ת'אמת, גם אם לא היה מתחמם הייתי עושה את ההמרה.

בשורה התחתונה, כל ההסבה עלתה 150 שקל.
וברזל זווית שהיה לי בבית.

איך? זה כבר יוסבר אם אני אכתוב כתבה בנושא, כולל סיכום של יתרונות/חסרונות.

מה ההשוואה המופרכת הזאת? רדיאטור תקין צריך בכל מקרה, משאבת מים תקינה בוודאי... אם אלו לא תקינים, מה זה משנה איזה סוג של מניפה מותקנת?

eliv1
25-07-04, 21:58
נמרוד, ד"א הטרמוסטט חדש ותקין, ואפילו הוחלף פעמיים...

בוא נגיד את זה ככה,
מע' חדשה לגמריי לא פתרה את ההתחממות..

נמרוד
25-07-04, 22:03
אני קצת מבולבל. סתם בשביל הסקרנות, תוכל לתאר שוב את השתלשלות העניינים, מה הוחלף, מה חדש ומה ישן?

ערן המסוקס
25-07-04, 22:23
הרדיאטור המקורי במצב טוב מאוד ואחרי ניקוי. משאבת מים חדשה, טרמוסטט חדש, מניפה נראית תקינה 7 כנפיים (אם אני לא טועה).
מנוע משופץ חדש (הבלוק מנוע שלי והוא תקין).

אין הגבהות או שינויים כלשהם ברכב, או ברכיבי המנוע.

eliv1
25-07-04, 23:40
ערן אתה טועה ובגדול.

שכחת את העובדה שהמנוע מוגדל? :lol:

תומר א.
26-07-04, 00:22
א. מה הכוונה במנוע מוגדל- חרטת בוכנות יותר גדולות או בלוק חדש?
ב. אי אפשר להתקין משאבת מים עם ספיקה יותר גדולה?
ג. אצלי עשו חור קטן בטרמוסטט ונכון שהמנוע עובד מתחת לטמפ' הסטנדרטית
אבל במאמץ הוא מגיע ל90-100C ובסרק ומהירויות נמוכות הוא מתקרר ומהר ל 75C גם
בחמסין עם מזגן. זה לא יפתור לך את הבעיה ?

joecamel
08-08-04, 18:40
כשלי הופיע בעיית התחממות התחלתי לברר אצל כמעט כל מישאני מכיר ומי שלא מה קורה למנועים מוגדלים .
ההסבר הוא כזה ואתם מן הסתם מכירים אותו .. קירות הצילינגר הופכים להיות דקים יותר עקב החרטיה ולכן המנוע מייצר חום גבוה יותר . הפתרון - אצלי לפחות מנוע סיקס מוגדל לבוכנות סופה STD הוא כזה וזהה אצל כל מי שיש לו כזה ולהלן הפיתרונות : כונס אוויר מקורי של סיקס ( מצאתי אחד אצל סמו ) , רדיאטור 3 שורות צפוף עדיף חדש..., מניפה מכנית תקינה עם זויות נכונות ( מצאתי אחת אצל רועי ביהוד ) נוזל צינון ביחס של 50 -50 , ואו ונטה חשמלית אחת גדולה או 2 וונטות של סיטרואן C15 וכמובן אחרי היום טרמו' 82.
זה הכל
לאחר שיחה נוספת עם איציק מיני ומוש רחימי הסתבר ש.... מעבר לזה אין מה לעשות
זה המקסימום וזה עובד

חוות דעת אישית אני אוכל לתת בעוד כמה ימים אחרי עוד כמה נסיעות אבל נכון לכרגע בלי טרמו' אנייכול לומר שהמנוע פשוט מסרב להתחמם בקושי עובר את ה 150 פרנהייט בנסיעה איטית.

מקווה שזה יעזור

קיד
09-08-04, 01:14
נוזל צינון ביחס של 50 -50
למה?? נוזל מרוכז מוליך חום גרוע יותר מאשר מים בלבד.

שהמנוע פשוט מסרב להתחמם בקושי עובר את ה 150 פרנהייט
זה יוצא 65.5 מעלות C. תגיד אתה פותח מיפעל לייצור פיח? איך המנוע יכול לעבוד כלכך קר? יש לך מושג כמה פיח המנוע שלך מייצר? שלא לדבר על ירידה בהספק.

זה לא חכם.
קיד.

גיא
05-10-04, 23:56
לאחר קריאה של כל התגובות אני מבין שזה לא משהו כל כך חיובי.

אמנם כל הכותבים מתיחסים למנועי בנזיו ולא לטורבו דיזל.

יש הבדל ??

קיד
06-10-04, 23:02
לאחר קריאה של כל התגובות אני מבין שזה לא משהו כל כך חיובי.
אמנם כל הכותבים מתיחסים למנועי בנזיו ולא לטורבו דיזל.
יש הבדל ??
כן. המצב בדיזל חמור מאשר בבנזין.
היות שאידוי סולר דורש חום כמוס מועט בהרבה מאשר בנזין, אין לזרימת רסס הסולר אפקט קירור משמעותי למנוע. היות שכך, מניפות של מנועי דיזל גדולות יותר משמעותית, מאשר מנועי בנזין בנפח זהה.
שים לב גיא שרוב מנועי הדיזל (למרות היותם קטנים), דורשים 2 רצועות ברוחב A (או 8PK) להנעת המניפה.
חג שמח.
קיד.

-->